Negociatat, Franca: Shqipëria të mbyllë reformat, flasim në 2020

October 10, 2019 15:11

Negociatat, Franca: Shqipëria të mbyllë reformat, flasim në 2020

Një javë para Samitit të Këshillit Europian, ku do vendoset edhe fati i negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, Franca ka bërë të ditur qëndrimin e saj. Vendi themelues i BE kërkon që hapja e negociatave për të dy vendet të shtyhet për vitin 2020.

 

Franca konsideron se para se të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të plotësohen kushtet përkatëse. Shqipëria duhet të zbatojë refomën në drejtësi dhe reformën zgjedhore, ndërkohë që, sipas saj, Maqedonia e Veriut duhet të bëjë progres me çështjen e prokurorisë speciale, raporton Abc News.

Për Francën, hapja e negociatave të anëtarësimit shtyhet në vitin 2020 për të dyja vendet pasi të jenë përmbushur kushtet e mësipërme.

Qëndrimi i Francës u bë publik nga një diplomat francez, i cili u shpreh se Franca kundërshton hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke shtuar se situata do të rivlerësohet vitin e ardhshëm.

Diplomati tha për Reuters:

“Nuk janë ende aty ku duhet. Po u kërkojmë që të bëjnë përpjekje shtesë. Negociatat nuk mund të të hapen në tetor të 2019-ës, ne do të rivlerësojmë situatën diku nga 2020”.

Franca gjithashtu kërkon të ndryshojë proçesin e zgjerimit, i cili deri tani sipas saj nuk ka dhënë frytet e pritshme.

Franca shprehet se vlerësimi i Komisionit Europian është tepër mekanik, teknokrat dhe ndarja e kornizës negociuese në 35 kapituj nuk ka dhënë frytet e pritshme.

Sipas Francës, procesi i zgjerimit për Komisionin e ri Europian duhet të jetë më gradual, më i kontrolluar edhe të përfshijë edhe ekspertizën e shteteve anëtare.

Në takimin e ambasadorëve të Bashkimit Evropian raportohet se përveç Francës, edhe Holanda dhe Danimarka kanë kundërshtuar hapjen e negociatave me Shqipërinë.

e.ll./dita

October 10, 2019 15:11
Komento

22 Komente

 1. jemi oportuniste si popull qysh nga kryemistri October 10, 15:28

  shpjeguar shume sakte ne cdo aspekt
  nuk e meritojme BE

  Frances nuk ia ka zene syte fatmiresisht bukuroshi kontraversal Rama sic ia ka zene Merkrlit.
  Franca vuan ‘pushtimin’ aktual nga ‘azilantet’ shqiptare te PD

  Reply to this comment
  • Hoxh Armandi October 10, 17:23

   Po pse BE kur keni xhamine e erdoganit dhe konferencen islamike o turkoshqiptare?

   Reply to this comment
   • Arb October 10, 17:54

    TI PO HYNE PER FENE APO PER EKONOMINE ? KETE VEND NUK E KA GJET E KEQJA NGA XHAMITE , PERKUNDRAZI . NE NUK PLOTESOJME KUSHTIN QE PLOTESONI JU LARVAT E JANULLES , NUK JEMI FROÇA .
    P.S. MOS PESHTY NE PJATEN KU HA OSE ME MIRE KE E KE HENGUR DHE MOS E SHA TURKUN SE E KE BABA

    Reply to this comment
   • Prifti Anastirioqirios - Xhamite ne Omonia me bythe perpjete! October 11, 02:29

    BE i ka xhamite ne cdo cep! Ti bythezi i Greqise i ke xhamite mu tek sheshi Omonia ku falen vellezerit tuaj bythezinj cdo dite! Ju me qymyr i kishit fytyrat tuaja, por tani ju kane zbukuruar me me shume qymyr somalezet dhe talibanet nga Afganistani dhe nga Siria. Ti gezoni!

    Reply to this comment
 2. . October 10, 15:29

  keqardhje per Maqedonin qe u dogj nga Shqiperia

  Reply to this comment
 3. troja October 10, 15:43

  Historikisht,markezet franceze dhe lordet angleze ishin ata qe nuk e kane dashur kure kombin Shqiptar.As sot as para 150 vjeteve as ne 1913,as ne 1925,e as ne 1945,kur ai sistem ja tregoi kufirin te thana.Ky shtet ka coptuar ne 6 shtete kombin shqiptar,ky shtet i ka uryer ne jete shqitaret,ky shtet po ngre dhe ndihmon kombin serb,pushtusin e trojeve tona.
  Nderime kobit Gjerman,Austrohungaria qe na mbeshtetur,ndihmuar dhe na ka lartesuar si kombi me i vjeter i Europes.

  Reply to this comment
  • spata October 10, 16:55

   Troja Ke te drejte Shto qe nga 1790 kur Ali Pasha Tepelena nuk i merrte ne konsiderate konsujt franceze Franca ka qene kunder interesave shqiptare ..Aliu i njihte mire se cfare ishin francezet . Njihte hilet e tyre dhe u priste me limon. Sot Fanca ka dhe nje objektive tjeter .Pa hyre Serbia ne BE asnje vend tjeter nuk hyne.Kane me shume interesa si nga e shkuara e tani ku Ballkani eshte i coptuar e ne konflikte shtetesh per teritoret . Francezet kerkojne qe te kontrollojne nje pjese te resuseve ne teritoret e perbashketa Serbi -Kosov. Ajo saboton dhe mos arritjen e marveshjes qe shtrohet me force nga Amerika e Gjermania .Me jepni thelen dhe per cdo marveshje Franca voton pro .

   Reply to this comment
   • Genti October 10, 17:38

    Nuk eshte me teper ceshtje Franceze, se sa ceshtje e atyre qe e kane prone private BE-ne. Franca eshte e telekomanduar, ashtu si Gjermania e te tjera vende anetare. Thjesht luajne rolet qe ju caktohen per te dhene iluzionin e deshiruar. Eshte nje loje e permasave te medha me 100 porta njehereshi per nje qellim e arsye. Eshte e vertete ajo qe thua, se pa u antersuar Serbia ne BE, nuk do te mundet te antaresohet asnje vend tjeter i Ballkanit Perendimor. Kjo eshte vendosur shume vite me pare, qe para luftes se Kosoves.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 10, 17:26

   po mor torjë po!!
   jo vetëm francezët që nuk na kanë dashur por dhe ne vetë nuk e kemi dashur veten ndonjëherë!!
   su bëmë njëherë në një mëndje,që nga dita e krijimit!!
   të përçarë si keq e më keq,hajdutë keq e më keq!kjo e fundit është më e ndyra!!mbrojmë ata që na rrjepin deri në palcë!!
   popull idiot!
   në vënd që ti bëjmë pordhë francës e botës përse nuk i dhjesim me një mut këta idiotët tanë??
   por jo!!nuk e kemi atë aftësi!!nuk kemi aftësinë të pastrojmë shtëpinë tonë,nuk kemi aftësinë të shohim traun që na hyn në sy!!
   ne kemi aftësinë të merremi me hallet e të tjerëve!!
   e pe palloshin si jua mbush mëndjen trimave si ti”Rama: Nuk do presim BE-në sa të gjejë kohën të merret me ne”??
   krenari “bythëjashtë me gisht brënda”!!,apo mashtrim total për tipa si ti??

   sëpatë që i rënç vetes në kokë!!
   a thu se franca është ajo që të ka zgjedhur sali e ramë në krye të shtetit??
   është franca ajo që të tregëton drogën e të mbjell hashash?
   është franca ajo të ta ka çuar korrupsionin në nivele të tilla sa ke frik të flasësh nën zë se të vënë drunë??
   jo gomar jo!!
   është gomarllëku tënd!!
   mos ja lër dobiçin në derë të tjerëve!!

   Reply to this comment
   • goni October 10, 18:22

    Le te kete armiq sa te doje,ne kemi Skenderbeun e gjate me palle ne dore.Per cfare armiqsh flisni !?

    Reply to this comment
 4. Arben October 10, 15:50

  Mbaje me dore

  Reply to this comment
 5. Qytetar October 10, 15:54

  Nuk eshte na i gje e re, dihet qe Franca edhe mbas 50 vjeteve, nuk do votoj pro shqiperise.
  Asnjehere nuk na ka dasht Franca

  Reply to this comment
 6. Tz October 10, 16:00

  Cte na duan te tjeret ne kur te tjere si Dita PD LSI e sorollop nuk na duan ne dhe as veteveten….Shqiperi e mjera shqiperi shiko si gezohen sorollopt kur na refuzohet nodonje gje nga Europa

  Reply to this comment
 7. intelektuali October 10, 16:13

  HE MO GERDALLA E ENVERIT, GRAMOZ RUCI EDHE FRANCA ESHTE NJE SHTET KAPITALIST I DEGJENERUAR SI HOLANDA?

  qe:

  I ka sjelle te gjitha te LIGAT ne Shqypni?

  apo:

  Fajin edhe tani e ka Lul Hollandezi dhe Sali Francezi

  FOL O GERDALLA ENVERISTE GRAMOZ RUCI

  sepse:

  Fantatiket e tu kane qitur llapen jashte dhe po presin t’u hedhesh ndonje kocke nga propaganda e Rilindjes Enveriste

  Reply to this comment
  • kris 1 October 10, 18:56

   betohemi perpara flamehurit se do te jemi frankofone te zjarrte persa kohe do ti falim makronit stilolapsa me ngjyra qe ai ti ktheje ne raketa per ushtrine serbe

   Reply to this comment
 8. Predator October 10, 16:13

  Po gjeniu i Surelit sikur e ka “shume mik Makronin, ky e merr n tel, flasin nga nje ore per motin, atletet, e ksi gjonash

  Apo s’nuk…

  Reply to this comment
 9. Lili October 10, 16:34

  Nje keshill per KM tone: kur nuk i vihet krahu rreth qafes nje perfasuesit te shtetit franceze te cfaredo niveli e lere me Presidentit! Kur! Ti mundesh me qene shok i ngusht i macronit, edhe pse refuzove me e takuar kur ai ishte to te prit qe dy ore si kandidat per Presidencen, edhe ti paten nje shetitje ne Pariz ma te rendsishme, po ti duhet te respektojsh Francen siç e respektojne francezet e jo te sillesh si hallabak pa edukat e pa respekt per institucionet e per perfasuesit e Frances , se siç thone francezet nuk i kemi rrit derrat bashke pra nuk e kemi ate intimitet qe te lejon ty me kap per qafe ne nje ceremoni! Nuk je Trumpi as Merkeli qe jane mbi Francen E prape s’i lejojne vetit keso gjeste! Je lliliputi ne bote …

  Reply to this comment
 10. Eri October 10, 16:35

  Nuk do kundershtoj ata qe thone se Franca ka qene dhe do te mbetet filo-serbe. Megjithate deklaratat e francezeve tregojne dy gjera:1) Ne France dhe BE shume diplomate kane mbetur te pakenaqur nga zgjerimi drejt Evropes Lindore dhe 2) ne kundershtim me deklaratat e Rames, se gjasme vendimet e shteteve si Franca dhe Hollanda nuk kane te bejne me politikat e Shqiperise, diplomatet franceze ua kalojne topin shqiptareve kur thone “plotesoni reformat dhe pastaj flasim”.

  Reply to this comment
 11. Albann October 10, 18:28

  Kjo levizje e Frances behet per te provokuar zgjedhje te parakoheshme dhe per shkak te zgjedhjeve te shtyhen negociatat ne 2021.Shqip:S ju duam ne Evrope.
  Franca sapo i dha nje mundesi Lulezimi dhe Sali Berishes.

  Reply to this comment
 12. Ardjan October 10, 19:06

  Lexojeni mirë ! Nuk është vetêm shtyrje por ndryshim te kritereve tē pranimit ose bllokim i zgjerimit të be. Pse ky ndryshim tani mbasi u lejuan gjithë vendet e besimit të krishter dhe a po sakrifikohet maqedonia prej gjysmës sê saj myslimane! Shikoni kë po lë mbrapa derës evropa: shqiptarêt( kosovë maqedoni shqipëri), boshnjakët dhe turqit!!! Gênjeshtra me kushte u trash sa po këputej dhe ja zgjidhja e makron! Ndryshim tê rregullores së zgjerimit ….për myslimanêt!

  Reply to this comment
 13. eh, ç'tu theme October 10, 19:23

  I thoni Macroni qe ne 2020 ne jemi ne “europen” tone dhe s’ta kemi me nevojen. Terhiqni kerkesen per te hyre ne Europe se tallen me tre breza shqiptaresh; keshtu ka bere ne histori Franca.

  Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 October 11, 11:51

  o palloshi i tironës thuj atij dhondrrit të grus tate që ti hudhë ndonjë sy këtyre artikujve!
  se kakaj akoma vazhdon e harxhon tru duke biseduar menjerzit rrugëve për të zon miq!!
  “Mbështetje për negociatat, Cakaj takon ministrin e Portugalisë”
  ti the që o i lexum er ti,po qy nuk lexoka as gazetat mor dobiç tirone?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim