Negociatat, Gjermania: Hartimi i ligjit të ri zgjedhor, kusht i radhës

August 19, 2018 22:13

Negociatat, Gjermania: Hartimi i ligjit të ri zgjedhor, kusht i radhës

Gjermania vë si kusht për votën e saj në hapjen e negociatave hartimin e ligjit të ri zgjedhor dhe zbatimin e tij që nga zgjedhjet lokale të verës së vitit 2019.

Këtë ultimatum të ri për politikën shqiptare e ka paraqitur reporteri për Shqipërinë në Bundestag, Thorsten Frei.

“Ne nuk duam që të nisin negociatat deri kur të plotësohen kushtet e vëna nga Këshilli Europian, dhe në mënyrë të veçantë plotësimi i rivlerësimit të 57 gjyqtarëve dhe prokurorëve drejtues të sistemit aktual të drejtësisë shqiptare. Dhe e dyta, përfundimi në kohë i Reformës Zgjedhore.

Që të jem i qartë, nuk do ketë asnjë nisje të negociatave të anëtarësimit nëse zgjedhjet lokale nuk zhvillohen sipas ligjit të ri zgjedhor që duhet të miratohet pa humbur kohë nga parlamenti shqiptar”.

Sa i takon Reformës në Drejtësi, Frei e ka konsideruar të pabalancuar projektligjin e socialistëve për shkollën e Magjistraturës dhe për këtë arsye, ai i bën thirrje kryeministrit Rama që të gjejë gjuhën e kompromisit me opozitën.

Reporteri për Shqipërinë në Bundestag ka propozuar edhe përfshirje të ekspertëve të pavarur ndërkombëtarë në përzgjedhjen e njerëzve që do të mbajnë pozicionet kyçe në organet e reja të drejtësisë.

s.a/dita

August 19, 2018 22:13
Komento

6 Komente

 1. Tallje bythe! August 19, 23:27

  Hahaha, bullshit! Bejinin mutin negociatave dhe vazhdoni ndertoni dhe beni Shqiperine. Kushtet nuk kane per te pasur fund kurre. Jo se ligji i zgjedhjeve nuk ka rendesi por vendosja e pafundme e kushteve te reja eshte qesharake. Kesaj i thone te tallesh bythen me nje vend te vogel. Eshte e qarte qe niperit e nazisteve nuk na duan ne klubin e tyre!

  Reply to this comment
  • Hosteni August 20, 12:49

   Jane pikerisht keto reforma qe ndertojne Shqiperine. Tall bythen qeveria me shqiptaret por nuk genjen dot nderkombetaret me llustra facebooku.

   Reply to this comment
 2. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. August 20, 00:24

  Bole, bole, jeo ultimatume se nuk po e rruajme fare.
  E per cfare na duhet BE per te bastarduar rracen kombin me gabel, jevgj, nga Siria, Iraku, marokene, Zezake apo aziatike (kineze) ne tonelata.
  Hani mut degjoni 5 here dite ne vendet tyaja ish te krishtere pellitjet e hoxhallareve nga Arabia, gjuha arabe eshte bere gjuha e dyte zyrtare ne Gjermani dhe BE me pretendimin per tu bere gjuhe e pare.
  Shqiptaret i deboni nga vendet tuaja dhe mbai gabelet kani frike se u permiresojme rracen e shpalre gay dhe tranvestite
  Mbroni Sali Kar-axhixc, ju GAY te BE dhe kerkoni te behen e zbatohen ligje ne drejtesi etj etj ne Shqiperi.
  Kerkoni te kete pavaresi ne gjykata e drejtesi qe u mbush me 6 mujoret ee Plepave nga maloku Sali dhe tani po na cani trapin per vetting e pastrim te sistemit te drejtesise.
  Cdo muaj ore mashtrues jepni nga nje detyre te re shtepie, per ta na e bere pengese qe ne qershorin e ardhshem te mos marrim miratimin e dates per hapjen e neogociateve.
  Po ligjin e sotem zgjedhor qe po e shani dhe kerkoni t’a ndryshoni nuk e bete ju te BE, OSBE dhe ODHIR, perse na cani carin, beheni si te doni Ligjin Zgjedhor qytetaret shqiptar majtas do te votojne, nuk ka kolaudator makinash te centroj gomat, pasi ato po majtas do te hane….. ha ha ha rrote K….

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana August 20, 02:15

  Gjuhe te perbashket me cubat e Saliut?! Ata duhen zhdukur nga faqja e dheut. Pa futur ne burg kryekriminelin dhe banden e tij, nuk behet as Shqiperia dhe as “Shqiperia europiane”.

  Reply to this comment
 4. Jak Boston August 20, 17:19

  Keshtu i do mushka drute.
  Danke Deutchland.

  Reply to this comment
 5. Intelektuali August 20, 18:42

  Vertet neve na duket sikur Gjermania po na nxjerr kushte here pas here por kuptoni o Shqiptare se po nuk iu vu nje afat e po nuk iu mblodh rrypi te dy partive kryesore PS e PD per Vetingun dhe reformen zgjedhore po rrumpalle ka per te qene. Kuptoni qe asnje politikani nuk i intereson qe Shqiperia te futet ne BE sepse kane vjedhur aq shume sa nuk kane te ngopur. Po mos te jete per USA dhe BE nuk kishte per tu bere ndonjehere Vetting. Te shpresojme qe USA dhe BE te mos dorezohem dhe te vazhdojne presionin. Se perndryshe po ngeli ne dore te politikes Shqiptare gjithmone e me keq do behet. Sa te kemi politikane dhe gjyqtate me 4 klas shkolle dhe diploma false e jane bere te pasur sapo jane futur ne politike nuk kemi per te bere hajer. Shresoj qe me pas te behet vetingu i Haduteve me cizme (politikaneve), i bie qe pastaj te hapet nje burg VIP vetem per ta. Vetem se vras mendjen mos duhen bere disa burgje se kaq hajdute sa kemi ne politike veshtire se mund ti mbaje vetem nje burg. Forca USA & BE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*