Negociatat, Holanda thotë “JO”: Nuk bëjmë pazar për anëtarësimet

June 21, 2018 21:05

Negociatat, Holanda thotë “JO”: Nuk bëjmë pazar për anëtarësimet

 

Parlamenti i Holandës i ka thënë ‘JO’ hapjes së negociatave për Shqipërinë.

125 deputetë nga mazhoranca dhe opozita kanë votuar kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Vendimi i parlamentit holandez për mocionin e paraqitur nga Komisioni për çështjet me Europën është marrë pasditen e sotme.

Vendimi nuk ishte i papritur, pasi Holanda e kishte paralajmëruar në muajt e fundit, ndërsa edhe sot ministri i Jashtëm deklaroi se Shqipëria nuk është gati, pasi ka probleme me krimin dhe korrupsionin.

“Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Më shumë përparime duhet të bëhen në këto pika”, tha ministri i Jashtëm Stef Blok, para votimit të mocionit në parlament.

Ndërsa disa nga deputetët janë shprehur ndër të tjera “Shqipëria nuk ka përmbushur 5 prioritetet. Nuk ka të dhëna të sakta për krimin e organizuar. Ka probleme me të dhënat e luftës ndaj korrupsionit”.

Deputeti i CDA (Kristian Demokratëve) Van Helvert u shpreh se është i vetëdijshëm për ndikimin në rritje të Rusisë dhe Kinës në Ballkanin Perëndimor, por kjo sipas tij nuk është arsye pazar.

“Nuk janë kritere për të bërë pazar për anëtarësimet. Përsa i përket reformës në gjyqësor nga 800 gjyqtarë vetëm dhjetë janë testuar. Atëherë nuk mund të thuash: vendi është gati për negociata për anëtarësim”, tha ai.

Në Holandë vetëm progresistët e ‘D66’ ishin pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Negociatat nuk do të thotë se ata mund të bashkohen tani me ne”, tha deputeti Verhoeven i D66.

Vendimi final për Shqipërinë dhe Maqedoninë do të merret në datë 28 qershor në Bruksel, por me vendimin e sotëm shanset janë zvogëluar.

Mocioni i paraqitur ne parlamentin holandez per Shqiperine

a.s/dita

June 21, 2018 21:05
Komento

51 Komente

 1. olimpia June 21, 21:27

  Ne kete situate ,e vetmja gje qe mund te beje Rama .Te prese nje bilete pa khim per ne Pekin ,ti zere deren presidentit Xi ,te lutet thjesht per nje vizite kortezie te Xi ne Tirane .Te nesermen 100 perqind i parlamentit hollandez voton pro .Europa njeh vetem gjuhen e shantazhit .Nuk bej shaka .

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 21, 22:00

   Jemi fare te vegjel per te shantazhuar Evropen !!

   Reply to this comment
   • Kastriota June 22, 01:14

    Shqiptare kini parasysh qe Shqiperia eshte ne rruge te mbare. Nuk ka rendesi nese hapim apo jo negociatat. Z. Rama ju keni bere dhe po beni nje pune te shkelqyer per Shqiperine dhe shqiptaret. Vendimi dihej dhe dihet. Eshte nje loje. A e dini lojen kur shkon te blesh nje makine dhe pyet per cmimin dhe nese do ta ulin pak? Ja keshtu, shitesi te thote: Le te pyesim Bosin se mos e ul cmimin? Dihet qe Bosi nuk do ta ule cmimin. Por ne kete rast teknika e njohur eshte qe: Bosi eshte i keq por shitesi eshte i mire. Pra, 27 vende te Europes (shitesat e mire) do te votojne pro negociatave. Dhe ja vetem nje i keq (Hollanda) na prishi pune (gjoja) dhe tha JO. Nuk kemi c’te bejme! Eshte nje Klub te krishteresh. Turqia i kuptoj me se fundmi lojrat e krishtere se ka 20-25 vjet qe merret me cic-mice dhe kurre nuk i hapen negociatat me te. Prandaj, vazhdoni te ndertoni Shqiperine z. Rama dhe mos i trajtoni ambasadoret sikur te jene governatore te Shqiperise. Lerini pas deres dhe tregojuni vijen e kuqe. Jo me takime dhe kortezi me kancelarite Europiane. Me vjen keq per ju z. Rama sepse nuk late vend pa vizituar qe ti bindje. Faleminderit per gjithcka Tani e kuptuat qe eshte e kote. Klubi kerkon vetem anetare qe kane Kisha dhe jo Xhami. I bete detyrat por eshte loja jo e paster: ‘Bosi i keq, shitesi i mire’. Faleminderit per rruget, aeroportet, air Albania, investimet ne bujqesi dhe ne turizem. Europa na e ka nevojen sepse kemi dete dhe male te shkelqyera dhe klimen e Kalifornise. Ec perpara Shqiperia e Kastriotit. Edhe Kastriotin legjendar e lane ne balte, edhe pse i mbrojti nga hordhite otomane. Rezultati dihej dhe pritej. Vazhdoni vetingun per te miren e Shqiperise. Nuk po e bejme Shqiperine per te tjeret por per veten tone. Le te gezojme vendin tone te bukur! Do ta bejme Shqiperine vetem duke punuar se bashku, duke menduar per te ardhmen e femijeve tane. Mos i lini anetaret e Klubit te gezohen me trishtimin tuaj. Te trishtuar duhet te jene ata qe jane genjeshtare jo ju qe e mbajtet e fjalen; por ata qe genjejne dhe ju thone qe jeni ju genjeshtare dhe te padenje! Te PADENJE jane ATA . Jo Ne. Le te punojme se bashku!

    Reply to this comment
    • katarakti June 22, 11:22

     Te lumte Kastriot. Ke shkruajtur komentin me realist nder 38 te tille deri me tani. Kjo ishte loja. Gjermania, Italia, Greqia bejne te mirin. Sikur jane dakort qe te hapen negociatat. Por ato e dine shume mire qe Hollanda do votoje “Jo”. Eshte nje taktike e vjeter e europianeve kjo. Keshtu kane pase planifikuar te benin edhe me Turqine para ardhjes se Erdoganit ne pushtet. Te gjitha vendet europiane do te thoshin “Po” anetaresimit. Por i kishin fryre ne vesh Polonise qe ajo te thoshte “Jo”. Lodra te vjetra. Tani Shqiperia nuk duhet te pranoje asnje emigrant nga Lindja e Mesme. Dhe duhet ta ndertoje Shqiperine per shqiptaret. Boll me me ambasadore, Amerike dhe BE. Shqiperia duhet te mbetet e hapur me boten. Me gjithe boten. Me Kinen, Turqine, Rusine, BE-ne, Ameriken, por prioritare duhet te kete mbrojtjen e interesave te veta. Ne djall vafshin te tjeret. Dhe asnje emigrant nga Lindja e Mesme. Perendimoret e shkaktuan katrahuren atje. Ata t’i mbajne pasojat.

     Reply to this comment
    • Feniks June 22, 14:34

     Hapja e negociatave me BE per momentin i duhen vetem Rames,per imazhin e tij e jo per popullin shqiptar!
     Po qe se kujtojme qe hapja e tryre newnkupton kontroll me te forte te Europes nga qeverise,eshte nje gabim foshnjor!
     Euripa ketu ka qene qe nga viti 1990 ne cdio institucion,ne cdo ligj tre hartuar,ne cdo organizem nderkombetar,prandaj zhgenjimi i popullit shqiptar nga gjendja reale e jetes nuk eshte justifikim per ata!
     Rama ka punuar ne cdo drejtim vetem per imazhin e tij e jo per popullin!
     Rama e ka poranuar hapur se ka deshgtuar ne luften kunder korrupsionit se as vete nuk ka qene kunder tij!
     Rama nuk eshte i sinqerte se do ta luftoje korrupsionin perderisa i ka mbullur gojen popullit ta denoncoje atre!
     Rama nuk merret fare me ankesat e vpopullit,bile i quan ato si pa vlere se atij i duket se cdo gje qe ka bere eshte mrekulli ne krahasim me Berishen!
     Ne shtetin e Rames nuk ke ku ankohgesh dhe nuk tre degjon njeri!
     Administrata e Ramnes te hidhen,pa le me ta denoncosh ate!
     Bile kjo arrogance eshte e futur edhe ne media ku botohen vetem kritika te buta dhe per individe te vegjel ne qeverisje e jo ne shtet.
     Media boton vetem kritika politike e jo konkrete!
     Ja edhge ky koment i imi nuk besoj se do botohet sepse une po e denoincoj Ramen se eshte bere pale me te korruptuarit dhe hajdutet!
     I kam shkruar Rames se UKT vjedh qytetaret,ndersa ai me eshte pergjigjur se “UKT nuk varet nga qeveria”!
     Po Bashkia e Tiranes,qe eshte aksionerja me e madhe e UKT me 82 % te aksioneve,a nuk eshte e PS-se?

     Reply to this comment
    • Fidel Kastro June 22, 16:38

     KASTRIOTA, Prape armiqte e jashtem e kane fajin? Jo mor jo fajin e kemi vete , dhe mos e mburr shume Rame Timonin se ai eshte fatkeqesia me e madhe per kete vend , pa harruar dhe Sali Katovicen. Duhet te me kuptosh i dashur politikanet tane jane me te korruptuarit ne mbare globin, jane me te pasurit e populli ne mjerim te thelle. KJO ESHTE E VERTETA.

     Reply to this comment
  • L.k. June 21, 22:34

   Olimpia ke shume te drejte, mbasi europes i Kane rene breket ne fund te kembeve ose eshte si ajo anija qe po mbytet e fut une nga te gjitha anet.

   Reply to this comment
  • Hosteni June 21, 23:50

   Te na rroje Rama. Vari leshte luftes kunder korrupsionit. Fajin na e ka Evropa qe nuk dijme te bejme shtet.

   Reply to this comment
  • intelektuali June 22, 09:11

   E provoi Enveri me shantazhe po ku arriti?

   TE BUNKERET, TOLLONAT DHE TUFEZIMET

   kur:

   Perpara se te ngordhte e pyeste dallkaukun Adil Carcani:

   NA DUHEN DOLLARO O ADIL, DOLLARO!

   Reply to this comment
  • Laerti June 22, 14:46

   Bravo Holanda se qenka me popullin shqiptar e jo me mashtruesit qeveritare!
   Rama kerkon te hape negociatat me BE vetem per imazhin e tij fallco dhe nuk e ha meraku per popullin!
   Qeverisja e Rames eshte mashtruese se ai nuk degjon popullin e tij,ndersa kerkon ta degjoje Europa!
   Kush ka provuar te ankohet ne administraten shteterore,e ka ndjere direkt korrupsionin,padrejtesite dhe harbutllikun e zyrtareve te saj,prandaj ka korrupsion dhe gjykatat administrative jane mbushur me mijhra ceshtje gjyqesore kunder kesaj administrate antipopullore!
   Fakti qe Rama na ben thirrje te denoncojme korrupsionin,,tregon se ka deshtuar ose ka hequr dore nga lufta kunder tij!
   Bile une gjykoj se Rama eshte ose i pa afte (qe duhet te shkarkohet ),ose eshte bere pale me korrupsionin,(qe do cuar ne gjyq )!Rama sillet si harbut po t’i kritikosh qeverisjen e tij dhe kjo duket hapur ne debatet e tij arrogante ne facebook me njerezit!
   Europa nuk duhet t’i hape negociatat me kete diktator,qe ka rrenuar edhe PS-ne!

   Reply to this comment
 2. Tarrasi June 21, 21:30

  Si gjithmone te fundit. Edhe kur ra komunizmi ishim te fundit. Kur nuk duam njeri tjetrin pse do te na duan te huajt????

  Reply to this comment
 3. Fidel Kastro June 21, 21:56

  Fajin prape e ka Saliu!!!??

  Reply to this comment
 4. Dibrani June 21, 22:01

  O Ram pordha,…ae degjon o deshtak sa vlen si udheheqes.

  Fuck you ,…prostitut.

  MASHTRUS

  Reply to this comment
  • Xxx June 21, 23:38

   Fuck you o prostiruta hollandeze me ne krye krye prostituten Bashiçe.
   Kujtoni se ja bete gropen Rames? Popullit ja bete kete te keqe.
   Rama 12 vjet pushtet do kete o plehrat e pd.

   Reply to this comment
 5. Zeri aresyes June 21, 22:12

  Edi Rama vazhdo nderto vendin dhe ndrysho aleat vella se hollanda eshte preteksi .Europa keshtu ka qene me ne lojra fjalesh po skane faj ata se i la Skenderbeu te ndertohen se te gjith do flisnin turqisht tani po te mos qene gjokset shqipetare qe penguan perandorine ottomane te vazhdonte drejt hollandes e gjithe te tjereve.

  Reply to this comment
 6. Bimi June 21, 22:14

  Sinqerisht nje gje nuk kuptoj çeshte gjith ky histerizem per te hyre ne Evrope . Hollandezet nuk na duan se jemi vend musliman dhe e kane thene disa here , qeveria duhet ti shtrohet punes e mos e trullosi popullin me te tilla histerira mbase jemi me mire keshtu me vete . Se dhe po te na fusin ne evrope kaq te varfer sa jemi do na trajtojne si shtet te dores se trete.

  Reply to this comment
 7. pensionisti June 21, 22:14

  Europa si gjiyhmone e pabese per shqiptaret. Eshte kjo europe qe coptoi Shqiperine,eshte po kjo europe qe e la Shqiperine ne llokun e lindjes.
  FALEMINDERIT HOLLANDE !

  MIRESEVJEN RUSI E KINE !

  Ne Shqiperi ka nje shprehje : ” Selanik e tatepjet si ka qene do te jete “

  Reply to this comment
 8. Genti June 21, 22:14

  Sinqerisht nje gje nuk kuptoj çeshte gjith ky histerizem per te hyre ne Evrope . Hollandezet nuk na duan se jemi vend musliman dhe e kane thene disa here , qeveria duhet ti shtrohet punes e mos e trullosi popullin me te tilla histerira mbase jemi me mire keshtu me vete . Se dhe po te na fusin ne evrope kaq te varfer sa jemi do na trajtojne si shtet te dores se trete.

  Reply to this comment
 9. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. June 21, 22:19

  Hollandezet jane populli me gay, me tranvestit dhe me bythe-qire ne bote.
  Shqiptaret kane kohe qe i punojne nga pas dhe u bejne gojore ketyre mostrave dhe me pas u kane shkerdhyer grate e motrat, do te vazhdojme t’a bejme kete pune perseri ne te ardhmen edhe pse ata nuk lejojne hapjen e negociatave.

  Reply to this comment
 10. perkthyesi June 21, 22:25

  Flitet se ka progres te rendesishem ne luften kunder korrupsionit dhe zbatimin e vettingut! Mendoj se jane thjeshte demagogji dhe genjeshtra qe nuk i ha kush, pasi nuk po shohim asnje derr te futet ne biruce. Ne keto rrethana, kuptohet qe do kete shtete qe do jene kunder, se ato nuk jane budallenj e leshko!

  Reply to this comment
 11. olimpia June 21, 22:52

  Jo Saliu ,por vetem Saliu ,natyrisht me banden e tij anarkotrbale jane shkaterruesit e gjithckaje .Saliu o Fidel ,eshte me i rrezikshem se nje shperthim berthamor ,Saliu eshte nje zinzhir shperthimesh berthamore kunder shqiptareve .Pse si mendon ti ,kriminelet e Beogradit qe masakruan mijra njerez ne mes te Europes ,jane me te qyteteruar se shqiptaret ….Une e di qe banda e Berishes neser do te beje feste ,ata nuk donin kurre hapjen e bisedimeve …Qindramilionat e Bashes tregetaret e ndyre te Roterdamit dhe Amesterdamit i marrin ne mes te nates .Hollandezet ,popull qe ka bere krime te tmerreshme ne Indet Hollandeze .Kriminelet kane solidaritet midis tyre .Shpresoj qe nje vend te vere veton ,pa pranimin e Shqiperise dhe Maqedonise ,te bllokoje vendimet .Ndonje kokeshkrete si Orbani apo polaket mund ta bejne .

  Reply to this comment
 12. Arben June 21, 23:04

  Sic nuk bete pazar per Bullgarine dhe Rumanine.

  Reply to this comment
 13. Taku June 21, 23:17

  Jua qifsha racen popull prostitute.
  Te mbytur ne droge e prostitucion dhe te tregojne vlerat e demokraccccise.
  Ju be qejfi besoj dhe kesaj kurves hollandeze te pd .bashe kurves.
  Shprese vetem te Gjermania se Trump nuk i kercet fare per Ballkanin injorantit.
  Mbyteni ne vota Ramen vitin tjeter per inat te plehrave te pd qe cnuk sajuan per te penguar negociatat dhe per ti hedhur balte vendit.
  Po keshtu jane keta plehra polotikane. Per inat dhe per pushtet i vene kazmen ineresit te popullit dhe Atdheut.
  I qifte kina nenen tw gjithe atyre qe punuan kunder hapjes se negociatave.

  Reply to this comment
 14. Plaku Xhuxhumaku June 21, 23:32

  Kjo PArtia D66 eshte partia e LGBT. Fshehtazi ata kane vene si kusht qe Kristi Pinderi dhe Xheni Kari-aj te behen ministra ne Qeverine Rama.

  Po sa i forte kishte qene ky Lul Basha mer ti si ia mbushi mendjen gjithe parlamentit hollandez.

  Reply to this comment
 15. Babalja June 21, 23:35

  THIRJE GJITHE SHQIPTAREVE KUDO NE EUROPE.

  Po ju doli para hollandez apo hollandeze, te paret pyshtyjini ne fytyre te dytave zijini vrimat. Po jo me duar mos i prekni vetem me ballgam dhe me ate veglen poshte gjithmone pas nje te qerasure. JO dhunshem me mirekuptim se jemi qytetare evropiane do apo nuk do Hollanda e hashashit dhe prostitucionit. Keshtu e hedhim faren dhe andej qe ne te ardhmen te pakten nga bythqira te behen burra.
  Me kete kurven tone hollandeze te pd i zgjidhim vete punet.
  Tju vije turp hollandezeve per kete qe bejne kunder popullit me te vjeter te Ballkanit. Popull qe aspiroi qe ne ditet e para te lirise per integrim evropian. Popull qe e deshi Europen me shume se kushdo tjeter. Popull qe e ka merituar me shume se kushdo tjeter pavaresisht zullumeve te politikaneve tane antikombetare.
  Turp tju vije………

  Reply to this comment
 16. Amerikani June 21, 23:50

  Ju kujtohen hollandezet ne luften ne Bosnje ?

  Hollandezet ishin forcat paqeruajtese qe kishin mare ne mbrojtje popullsine civile ne Serbrenice, ku Ratko Mladić i poshteroi ushtaret hollandeze duke i lidhur ne shtyllat e tensionit elektrik dhe ku pasi i grumbulloi civilet e pafajshem boshnjake brenda nje fabrike te braktisur, nje e nga nje veçoi gjithe burrat dhe djemte dhe ne fushat perballe fabrikes egzekutuan ne nje skene makabre te pa pare qysh nga koha e luftes se II boterore 8.000 civile boshnjake.

  Keta jane hollandezet !

  Pytini njehere : Ç’mendim kane per antaresimin e Serbise ne BE!?

  Reply to this comment
  • Arberi June 22, 12:22

   Shum i sakte ky komenti i Amerikanit, keta jan holandeset, populli qe kapitulloi zyrtarisht dhe i dorezoi celesat Hitlerit duke iu lutur qe te mos i bombardonte, dhe perseri ky i bombardoi, i njihte mire me sa duket,

   Duke mos vene mend nga historia, perendimi ne nje moment i besoi holandes mbrojtjen e banoreve te Bosnjes, rezultati ishte 8000 civile te pafajshem te masakruar nga barbaret serbe. Kjo eshte holanda
   Para pak ditesh ambasadori i holands ne Tirane, deklaroi se vendi i tij do votonte ne menyre te ndercëme, se cfar quan te ndercëme ky e di, por keqardhja më e madhe eshte se greqia, nje tjeter vend plehre, e shfrytezoi ne maksimun momentin dhe me ne fund mori cfare donte: token dhe det shqiptar !

   E ardhmja do i mallkoje shume ramen dhe te perndercmin berisha per keto leshime plehrave greke, por ne si shoqeri nuk kemi force ti fusim prapa hekurave që sot per kete shkak !
   Ka disa vende ne Europe qe nuk jane fare pjesa e bashkimit europian dhe perseri kane standarte jetese edhe me te larta se vendet ne be. Ajo qe duhet te bejme eshte te ecim perpara dhe to bejme gjerat mire jo per nje palo holand por per vendin tone.

   Reply to this comment
 17. MH June 22, 00:42

  Hollanda ben pazare vetem per prostituta.Per te perparue biznesin e dritave bluh me pulle te kuqe.

  Reply to this comment
 18. Epiriot me Zemer e Shpirt June 22, 01:58

  Do ta varrosim djalin ne oborr.Dhespoti na e mbylli deren!
  -Tha dikur nje plak i urte shqiptar.
  Perandoria Eurosllave e ka marre rrugen e renies se saj.
  Brezat e mevonshem do te shikojne dokumentare edhe filma me titull: *Rise and fall of EuroSallavian Imperia*.
  Shqiptaret do mbijetojne deri ne fund edhe sikur me *Breke neper kembe* Shqiptaret do te shkojne ne finale.
  Ne e kemi fituar imunitetin inter kontinental.Kemi pervoje mije vjecare nga semundjet e te dy boteve.
  *I semuri i Bosforit * ne keto kohe eshte pikerisht perandoria Eurosllave(Eu).
  Imoraliteti i Eurosllavianeve edhe plogeshtia e tyre,impotenca mashkullore eshte nje nder shenjat e qarta te semundjes.

  Reply to this comment
 19. Epiriot me Zemer e Shpirt June 22, 02:00

  Do ta varrosim djalin ne oborr.Dhespoti na e mbylli deren!
  -Tha dikur nje plak i urte shqiptar.
  Perandoria Eurosllave e ka marre rrugen e renies se saj.
  Brezat e mevonshem do te shikojne dokumentare edhe filma me titull: *Rise and fall of EuroSallavian Imperia*.
  Shqiptaret do mbijetojne deri ne fund edhe sikur me *Breke neper kembe* Shqiptaret do te shkojne ne finale.
  Ne e kemi fituar imunitetin inter kontinental.Kemi pervoje mije vjecare nga semundjet e te dy boteve.Ajo qe nuk te vret,te ben me te fortei thone nje fjale tjeter te urte.
  *I semuri i Bosforit * ne keto kohe eshte pikerisht perandoria Eurosllave(Eu).
  Imoraliteti i Eurosllavianeve edhe plogeshtia e tyre,impotenca mashkullore eshte nje nder shenjat e qarta te semundjes.

  Reply to this comment
 20. Adih June 22, 02:38

  BIMI @…Mos i ngatero gjerat ,e mos i akuzo Hollandezet se jane kondra mysliman . Bile kryetari i Bashkise te Roterdamit ,ka qene mysliman ,nuk e di a eshte tani ,apo jo ,e nuk e zgjodhem ne ,por hollandezet ,,qytet i dyte ne hollande dhe me nje nga portet me te medhaja ne bote.Mos shani vetem Saliun se late nam o partiake ,Rama ka 5 vjet ,dhe ska bere as edhe nje nga 5 pikat ,bile o partiake qorra ,Rama ,,,Saliu ,Basha Meta jane duke pire raki me meze ,mbas ketij lajmi .Kjo do te thote se peshqeve te medhenj ,jashte BE nuk ka kush ti kerkoje as edhe njeri llogari …Mos hapja e nogociatave ,nuk na ndihmon dhe eshte per te keqen e popullit shqiptar ,tonit ,o tru peshq partiake ,e shkoni e votoni Ramen “se fain e ka Saliu” Ruhajna o Zot ,pse na ka puq me nje tufe budallenjsh…. .

  Reply to this comment
 21. Pellazgos June 22, 05:24

  Kush e “coptoi” Shqiperine zoti pensionisti,Evropa?
  Ik mer legen se nuk di se ku jeton.
  Kur ka patur shtet shqipetare qe nga koha e Majmunit?
  Nuk thua qe te rroje Turqia qe ktheu Epirotet nga Vasil ne Hamza dhe keshtu u krijua Albania,me nje Alfabet latin dhe nje shtet i shekullit te 20te.
  Ndryshe do qe Greqi,Bizant.

  Reply to this comment
  • Epiriot me Zemer e Shpirt June 22, 12:18

   Edepsez turkmen cobanor ,kusheriri i erdogulit me cadra e tjerrje leshi .Arixhi i bardhe.
   Sikternga e drejta per kuvende Albanesh.Nack to your steps or in bulgaria.
   Albanet jane njerez te lire te besojne fene qe duan e te marrin emrat qe duan.
   Ju jeni Raja dmth plebe,dora e trete,Te rroje enveri qe ju dha te drejta juve cobanve edhe jevgjve.
   Na tregokee dhe vasilin ti mistrec turkmen yoruku leshit .Ja hapi syte te shohesh kush je ti qe vetquhesh pelllazgos i leshit:
   Yörük shepherd in the Taurus Mountains.

   Main areas inhabited by Yörük tribes in Anatolia today
   Yörüks
   The Yörük, also Yürüks or Yuruks are a Turkic people ultimately of Oghuz descent, some of whom are still semi-nomadic, primarily inhabiting the mountains of Anatolia and partly Balkan peninsula. Their name derives from the Old-Turkic verb from Eastern Turkish dialect (Çagatay dialekt)- yörü “yörümek”, but Western Turkish dialect (Garbi Türkçe) yürü- (yürümek in infinitive), which means “to walk”, with the word Yörük or Yürük designating “those who walk, walkers”.

   The Yörük to this day appear as a distinct segment of the population of Macedonia and Thrace where they settled as early as the 14th century.While today the Yörük are increasingly settled, many of them still maintain their nomadic lifestyle, breeding goats and sheep in the Taurus Mountains and further eastern parts of mediterranean regions (in southern Anatolia), in the Pindus (Epirus, Greece), the Šar Mountains (Republic of Macedonia), the Pirin and Rhodope Mountains (Bulgaria) and Dobrudja. An earlier offshoot of the Yörüks, the Kailars or Kayılar Turks were amongst the first Turkish colonists in Europe,(Kailar or Kayılar being the Turkish name for the Greek town of Ptolemaida which took its current name in 1928) formerly inhabiting parts of the Greek regions of Thessaly and Macedonia. Settled Yörüks could be found especially near and in the town of Kozani.

   Reply to this comment
 22. Skifteret shqiptar antirefugjat June 22, 07:23

  Cna gjeti cna gjeti moj korbe,nuk na donjeri ne turkoshaket shqipfoles.
  Po lulbabalen pse e mbani nenshtetas kastravec hollandez apo se eshte pederast.

  Reply to this comment
 23. ALBAN DEGA June 22, 08:14

  HOLLANDA- SHTETI SHKERDHATE I EVROPES

  – Bashkautore e Genocidit serb ne Bosnje !

  – Nga Alban Dega,Nju Jork

  Paramilitaret e Karaxhicit dhe Mlladicit ua lidhen trupat e tyre paqeruajtese sikur te ishin lope hollandeze pas hekurave te urave dhe qeveria hollandeze nuk e leshoi asnje pordhe per ushtaret e saj !
  Bashkeautore e genocidit barbar serb ne Bosnje !
  A i keni pare deputetet hollandeze!
  Te kujtojne derrat e majmur qe nuk i perdor sot as per berxolle se jane dhjame i gjalle !
  Kontakti im i pare me hollandezet ka qene ne Universitetin e Pekinit ne vitin 1976! Kane qene dy studente per gjuhen kineze.
  Ca kane bere dy studente tane te Institutit te Fiskultures ne Pekin ne to nuk e kane bere as amerikanet ne femrat vietnameze ne luften e Vietnamit!
  – Jane tamam si lope, me tha njeri prej tyre. Nuk kane te ngopur ne silazh dhe ne …
  Edhe eren e kane si te lopeve !
  Edhe spiuni me i fuqishem perendimor ne vitet 78-85 ne Tirane ka qene ish-Kryetari i Partise Komuniste Marksiste – Leniniste te Hollandes, qe eshte pergatitur dhe paguar a nga tri agjentura te fuqishme perendimore ! Arriti te takohemi edhe me Enver Hoxhen !
  Kur i them ish- Drejtorit te Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se Agim Popes tek Bar- Bufeja e Liqenit Artificial te Tiranes se ky me duket si nje kokerr spiuni, ai me thote se a e ka te shkruar ne balle i pergjigjem:
  – Jo ne balle por ne fytyre !
  Kur e takoj profesor Prof. Popen diku nga mesi i vitit 1992 rastesisht tek Pallati i Kultures ne qender te Tiranes, pasi me pergezoi per artikullin “ Demokracia fiton cdo dite !” botuar ne tre numra radhazi te “ Zeri i popullit (19,20 dhe 21 qershor 1992 ) me thote se kishe pase te drejte edhe per ate spiunin marksist- leninist hollandez !
  Ishim ne dy ane te kunderta te barrikades : ai demokrat i flakte saliist dhe une antidemokrature gjakftohte por realist, sic e tregoi shume qarte Vaterloja e pare e Sali Berishes dhe PD-se ne zgjedhjet lokale te korrikut te atij viti, fillimi i theqafjes se tij politike qe do ta gremiste ate si neodiktator me mendesi 24 karat stalinisto -enverist, dhe Shqiperine si shtet ne katrahuren me te madhe Kombetare ne historine e saj me 26-28 maj 1996 dhe ne mars- korrikun 1997 !
  Sigurisht pasi bashke me qevezine e tij mori edhe titullin me te larte te turpit nga gazeta e djathte britanike
  “ The Times” e Londres si “Banda e Gangstereve”, cka 11 vjet me pas do ta ngrinte 11 shkalle me lart ne “ kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ nga mbreti i shtypit boteror “The New York Times “ ….
  Eshte kjo aresyeja kryesore qe disa here e kam quajtur Lulezim Bashen lope hollandeze…
  Jo vetem lope, por edhe spiun jo vetem i sherbimit sekret hollandez !
  Edhe ai spiuni marksist- leninist ka qene burre i pashem, terheqes, fotozhenik njesoj si Basha nga pamja por shume me profesionist, me i sofistikuar, sic zgjidhen pothuajse gjithnje spiunet e dy sekseve ….

  Reply to this comment
 24. Drinizi Bardhi June 22, 08:33

  Kam një propozim. Me datë 29 qershor, ditën kur do dalë vendimi për negociatat nëse hollanda vazhdon të përdorë veton për JO . Dhe Shqiprisë nuk i hapet rruga, shteti Shqiptar të vendosi:
  “SHTETI SHQIPTAR PRET MARRËDHËNIET DIPLOMATIKE ME HOLANDËN.
  Arësyet: hollanda një shtet i drogës. Një shtet ku drejton gey. Një shtet që në vitrinat e Amsderdonit femrat i shfrytëzojnë duke i nxjerre në vitrinat e dyqaneve për prostitucion
  Në këto tre kritere morale që shqiptarët i kanë parësore, i urrejmë dhe nuk pafrohemi, presim marrëdhëniet diplomatike me shtetin e hollandës.
  Kaq.
  Drinzi Bardhi

  Reply to this comment
 25. info analitike June 22, 08:35

  Qarte, shkurt, sakte. Kriepsikoja po sillet njesoj si ata mbetesit ne provime qe pasi nuk jane te zotet te kalojne provimin perpiqen si e si ta blejne ate. Hollanedezet nuk kane pranuar te blihen, kaq.

  Reply to this comment
  • Xxx June 22, 09:21

   Kur do zhdukeni ju antishqiptaret nga faqja e dheut? Po pse or pkehre Gjermanine, Austrine e te tjera i bleu Rama? Ptuu race muti antishqiptare. Plehra ne lufte plehra dhe ne paqe.

   Reply to this comment
   • info analitike June 22, 12:13

    Gjermania, Austria? Po pse ne mendjen tende keta nuk ishin pushtuesit kunder te cileve luftoi kumandari e tani ti duke tradhetuar idealet po shkon ti falesh? Mos e kerko fajin tek une por tek idiotesia jote e gjithe te tjereve si ti o koke qip 😛 Gjermania dhe Austria japin Ok vetem sepse u intereson ceshtja e kampeve te refugjateve, ha pyke ti apo te te rroje partia? Po i shitesh Greqise per dy grosh e qenkam une antishqiptari. Pika qe nuk te bie o trushpelare!

    Reply to this comment
    • Xxx June 22, 16:21

     Shko e trgoi gjermaneve sot nazizmin dhe te shohesh si do te zene me peshtyma. Nazizmin e deshet ju larot e tij. Sa per refugjatet antaresimi ka dhe detyrimi. Asgje te keqe nuk ka nqs dhe Shqiperia do jepte kontributin e saj modest. Ketu nuk flitet per 600.000. Keto kane prallat e shqupit qe ua tregon gomareve. Ti zben pjese te gomaret. Ti ben pjese te zulluqartet dhe te ligjte.qe per inat te vjeres q.. me mullizhine.

     Reply to this comment
     • Fidel Kastro June 22, 17:01

      Xxx, kupto nje te vertete. Çdo regjim i mire apo i keq ka njerezit e tij qe e mbeshtesin. Dje baballaret , sot bijte apo niperit e tyre, pamvaresisht se mbas kujt partie fshihen. Ne Gjermani sigurisht nazistet kane pasardhesit e tyre, qe sot nuk emertohen si te tille dhe nuk i vjen mire qe prinderit apo gjysherit e tyre te denigrohen.. Ne jemi nje popull i vogel , ta bejme mire politiken kety brenda vendin , te bashkohemi si popull se jemi te perçare dhe vetvetiu dyert e Evropes do te hapen. Mjaft me naziste , balliste apo partizane, keto fjale nuk sherbejne askund.

     • info analitike June 22, 17:14

      Xxx shko meso te shkruash shqip o kokeqyp 😛 Te kam thene gjithe ato her, kur s’ke mend per vete c’kerkon kot tu japesh mend te tjereve.

 26. DRENICA E KUQE June 22, 08:37

  Pazaret anti shqiptare qe beni ju dhe Europa tok me serbo-sllavo-jugoret dhe me caret e Rusise putiniste jane te dukshme, sikurse edhe lojerat politike “ngreh e mos keput” tash e dy dekada “tranzicioni” anti njerezor dhe anti shqiptar…
  Paçi faqen e zeze!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 27. Mala June 22, 09:07

  Jo,kjo nuk eshte e Hollandes, kjo eshte rezultat i shqiptarit hollandez-Bashes dhe agjitacionit te klanit te perbaltimit kunderantishtetit e subjeketit opozitar antikombetar shqiptar.

  Reply to this comment
 28. pensionisti June 22, 09:30

  Pellazgos ke pseudonimin e pellazgos ke mbetur nga mendja. A nuk eshte europa ajo qe ne vitin 1913 e ndau Shqiperine ne tri shtete ? Kush e coptoi Kosoven nga Shqiperia ? Kush e ndau Camerine nga Shqiperia ? A nuk ishite komisioni Europian . Sa per ate shprehjen , Legen ,tregon edukaten e injorancen tende ,tregon se do te jesh nje nga ata qe uken ne bordure e hane fara kungulli…..

  Reply to this comment
 29. Dash June 22, 10:41

  Lere o “pensionisti” se ky “pellazgos” trapi sa here hap gojen nxjerr vetem mbrockulla, me mire mos u pergjigj lere te kenaqet me budallalleqet qe i pelqejne te gjorit…..ky eshte nga ata qe kemi pasur gjithmone ne shekuj….hamza hesapi

  Reply to this comment
  • Epiriot me Zemer e Shpirt June 22, 12:26

   Hamzait ti rruaj koqet ky cobani i katundeveferravete jugut shqiptar.Ky cobani qe merr lemoshe pensionin greke edhei duket vetja greke.Kyeshtecoban dmth turkmen me cadrav erdgruli leshit .Popullsi legene nomade arixhinj.
   Hamzai ka qen nje nga kapitenet me te mire te ushtrise Arbere.Biles Shpatae pare e uhstrise Arbere.
   Politika eshte tjeter gje ,asnjeher nuk ka tradhetuar Hamzai ,thejsht mbajti qendrimin etij per politiken e jashtme ne kohen e tij.Edhe kohai dha te drejte.Ishtetjeter ai qe gaboi ne politiken ejashtme te shteti arber,edhe qee fudnosi Arberine.

   Reply to this comment
 30. Konti Sbalta June 22, 13:37

  Ndersa Shqiptaret i treguan botes se civilizuar se
  ndarjet dhe grindjet fetare jane shkaktaret kryesore te mosmarreveshjeve dhe luftrave , Europa vertetoi se ndarjet fetare jane “parim” i politikes se saj ; Turqia po mbush 50 vjet ne dyert e Europes per tu antaresuar,tashti u shtuan:Bosnjehercegovina , Kosova
  Maqedonia dhe ne fund Shqiperia e cila edhe pse i plotesoi te pese kushtet e vendosura por nuk paska kenaqur Hollandezet qe nuk di se c;rol u kane dhene ne BE , se ata pervec “perparimit”ne fushen e homoseksulizmit dhe legalizimit te drogave dhe prostitucionit nuk kane merite tjeter!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?