Negociatat, Kukan: Shkupi, datën në vjeshtë, Tirana në pikëpyetje

August 28, 2019 14:50

Negociatat, Kukan: Shkupi, datën në vjeshtë, Tirana në pikëpyetje

“Maqedonia e Veriut mund të marrë një datë për fillimin e negociatave në vjeshtë, ndërsa ky skenar është më pak realist për Shqipërinë. Kur bëhet fjalë për dialogun Beograd-Prishtinë, Federica Mogherini nuk ka treguar udhëheqje të mjaftueshme, por dyshon se Josep Borrell do të punojë më mirë” thotë ish-deputeti i Parlamentit Evropian Eduard Kukan.

Në një intervistë për mediat sllovake Kukan, i cili kryesoi Grupin e Punues të Ballkanit Perëndimor gjatë kohës së tij në PE, shpjegon se Maqedonia e Veriut ka vite që i plotëson kriteret, por Unioni po e shtyn hapjen e bisedimeve, të cilat, ai beson, janë absolutisht të turpshme dhe demotivuese.

“Maqedonisë së Veriut mund t’i jepej një datë specifike në samitin evropian në vjeshtë, të cilën unë e konsideroj realiste,” thotë ish-eurodeputeti, duke shtuar se, ndërsa Emmanuel Macron kishte deklarata shumë kategorike për këtë çështje, duket se ai tashmë po i lehtëson ato.

Nga ana tjetër, ndërsa ai është i vetëdijshëm se edhe Tirana po pret një hap të ngjashëm, Kukan beson se situata në Shqipëri është krejtësisht e ndryshme.

“Ata duhet të zbatojnë një reformë të madhe gjyqësore, opozita bojkoton parlamentin dhe, mbi të gjitha, shqiptarët nuk mund të gjejnë kompromise”, theksoi ai, duke shtuar se do të ishte joreale që Shqipëria të merrte datën për momentin.

Kur bëhet fjalë për dialogun Beograd-Prishtinë, Kukan edhe një herë shprehu kritika ndaj Përfaqësueses së Lartë Federica Mogherini, e cila, sipas tij, nuk tregoi aftësi të mjaftueshme drejtuese.

“Në momentin kur Kosova po vendoste tarifa për Serbinë, ishte e nevojshme të udhëtonte atje dhe ta përplaste tavolinën”, thekson Kukan.

Ai nuk mendon se pasardhësi i Mogherini Josep Borrell do të bënte një punë shumë më të mirë.

“E mbaj mend si President i Parlamentit Evropian. Emërtimi i tij më befasoi sepse Spanjollët kanë politikë më dinamikë “, tha Kukan, duke propozuar një të dërguar special si një zgjidhje për dialogun.

I pyetur për idenë e shkëmbimit të territoreve, e cila po qarkullonte rreth një viti më parë, ai vlerësoi se nuk ishte vetëm një strategji fushate.

“Unë parashikoj që çështja e zgjidhjes së njohjes së Kosovës përmes shkëmbimit të territoreve me Serbinë do të kthehet. Sidoqoftë, kjo mund të destabilizojë Bosnjën dhe Hercegovinën fqinje “, paralajmëroi Kukan, duke theksuar kundërshtimin e tij ndaj kësaj ideje.

 

 

b.b/dita

 

 

August 28, 2019 14:50
Komento

12 Komente

 1. epo kjo pune August 28, 15:11

  e para, dalja e pd rrugeve se sa arsye po perdoret si alibi nga BE, e dyta, Maqedoni qe serviret si shembull kompromisi perbehet nga shqiptaret qe jane faktor stabiliteti atje, sikurse Shqiperia eshte per mbare rajonin… domosdo i prekuri nga 1913 do e thote fjalen e fundit dhe deri tani ne vetem kemi dhene mesazhe stabiliteti ndaj BE kaq gje duhet ta respektoje, ndryshe eshte ne vazhden e 1913. sa per standarte, o ka standarte te ulta ne vete BE nga greqira per minoritetet, mafia kudo, korrupsioni sidomos ne Lindje etj ejt ndaj jane gjepura. dhe hapja e negociatave nuk esthe test pranimi por test qe e kane seriozisht perfshirjen nje dite te mbare rajonit ne BE

  Reply to this comment
 2. Messerschmidt August 28, 15:20

  kukan rracdhjere plhere sllovak bolshevist i mbaruar pa moral dhe dinjtet e nxorren gjasme ne Pension sepse resultoi si blere nga ruset ! Gjakdhjere i paster!

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Ndershem August 28, 15:30

  Ketij Kukan-it j’u deshen 4 vjet qe te shikonte dhe kuptonte qe Shqiperia nuk i meriton dhe nuk eshte gati per negociatat.
  Po ku i kishin syte dhe mendjen gjithe kete kohe Ai, Mogu, Soreka dhe Vllahutini dhe nje lukuni e tere “ekspertesh” ? Apo i kishin dhene me qera tek “Ripjellja”e Rames?
  Perse maskaralleqet dhe shitjen e tyre duhet te vazhdoje populli i shumevuajtur shqiptar?
  A nuk ka ardhur koha te flasin TROC dhe QARTE dhe te thone publikisht :”Nje popull qe voton dhe mban ne pushtet nje KLIKE te lidhur me Krimin dhe e Krimbur ne korrupsion dhe papergjegjshmeri, NUK MUND te jete pjese e Europes . Kaq e thjeshte eshte.

  Reply to this comment
 4. spata August 28, 16:08

  Mire ne qe jemi lodhur me hym apo s’hym. Po ju cdreqin keni qe na i kujtoni .E dim qe s’hym.Do hym kur keta politikane do marrin gjithcka qe kane e do strehoen jashte ne vendet jo Perendimore.Rilindja ne Turqi e demokratet + bishtat me LSI ne Rusi.

  Reply to this comment
 5. Integrim Shishtufina August 28, 16:18

  KU KA KERKUAR STREHIM POLITIK NJE FARE MAJLINDA KODRAPAS BREGUT E PSE NUK ARRESTOHET PER SHPERDORIME KATASTROFIKE TE MILIATRDAVE TE NJE POPULLI PA BUKE SI MINOISTRE LESHI E NJE MINISTRI LESHI E QUAJTUR INTEGRIMI QE PER VIT I AKORDOHESHIN 200 MILION LEK TE REJA PER TA ,MBAJTUR SI BORDELLO ME 200 VAJZA TE REJA PER TE ÇFRYRE 30 VJET KOQET GFYLET KUKANET HAJVANET DHE KAUBOJSA AMBASADORE AMERIKANET QE NJERIT I RA DHE INFARKT MBI DAFLLAK?????!!!!!?????

  Reply to this comment
 6. Gege Kosova August 28, 16:22

  Po ju evropjanet, se pari a njihni vertet shtetet qe I keni ne shqyrtim per BE.IRJM as nuk ka qene shtet kurre e as nuk mund te jete shtet me troje e popull jo maqedonas.Kete “shtet” e formoi titoja dhe I dha forme shteti dhe sajoi popull maqedonas.Ky shtet pa identitet shteteror,kombetar,gjuhesor e e fetar.me 1945 se pari hartaoi “Bukfarin”Abetaren e “gjuhes maqedone.Ky shtet qe mbi 50% jane shqiptar,logarit edhe ortodokset e tashem maqedon, nuk ka 50% maqedon me emrime qe kane prapashtesen Ov, aopo Ovski.ata me ov,jane bulgare.Ka aty terbesh,musliman te sajuar nga titoja, dhe serbe etnik.Trojet jane mBio 50% etike shqiptare,K isha ortodokse maedone nuk pranohet, nga simotart e saja,Tash na polli me ndihmen e shqiptareve emrtimi I ri”Maqedonia veriore” qe as nuk ka qene kurre e as nuk eshte kjo sajes hibride e kohes se demokarcise.Ka edhe shume e shume cka te thuhet e shkruhet,por vete shqiparet heshtin po heshtim ketum e tehu edhe ne,le te hec e liga e shemtia,BE keshtu e deshka e keshtu e kerkeon.Kosova me autonomi shteterore mbi 800 bjecare, le te prit pas sajeses se IRJM,alias “Maqedonia Veriore”

  Reply to this comment
 7. Adih August 28, 16:32

  Zoti Kukan ,me keto habere ,i kenaqe te gjithe keta politikae tane te ketij tranzicioni post komunist. Nuke duan BE keta zybere ,e kupton dhe bufi ,por mjere ne populli .

  Reply to this comment
 8. H August 28, 16:49

  Do hyjë Afrika ne Evropë para shqipërisë.

  Reply to this comment
 9. bart72 August 28, 16:59

  Po ju me Rama drogaxhiun do veni ne Europe

  Reply to this comment
 10. A.W. August 28, 17:37

  Kukan ky plak i lodhur per tu meshiruar ne foto nuk eshte me fare pjese e PE. Fjalet e tij nuk kane kurrfare vlere.

  Reply to this comment
 11. fteri August 28, 17:51

  është prish çerdhja e ujqërve gri dhe mavi ,po hanë njëri tjetrin ,,,,,

  Reply to this comment
 12. info analitike August 28, 18:27

  Shoke Kukani ju beri glasen, tani hidhni nje sy se cfare thote Hahni pa porta.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim