Negociatat, Meta: Janë të gjitha mundësitë për të plotësuar kërkesat

May 10, 2018 11:55

Negociatat, Meta: Janë të gjitha mundësitë për të plotësuar kërkesat

Për kreun e shtetit Ilir Meta janë të gjitha mundësitë deri në qershor për të bashkëpunuar për kërkesat e BE për të marrë miratimin e çeljes së negociatave. Ai ka folur nga Gjirokastra ku ka marrë pjesë në çeljen e sezonit turistik.

“Besoj se janë të gjitha mundësitë deri në qershor duke u përqendruar të gjithë në ato kërkesat, të cilat dihen se kanë të bëjnë me përparësitë kyçe të këtij procesi. Duke bashkëpunuar të gjithë, jam i bindur se është tërësisht e mundshme që rekomandimi pozitiv i Komisionit Evropian të shoqërohet nga një vendim pozitiv i Këshillit të vendeve anëtare”, tha Meta.

Ai nuk pranoi të përgjigjej për zhvillimet e fundit në Prokurori, ndërsa u fokusua tek sezoni turistik.

“Ajo që doja të doja të theksoja sot në mënyrë të veçantë është një vëmendje më e madhe për të ruajtur vlerat muzeale, kulturore e historike të jashtëzakonshme që ka Gjirokastra, nga rreziku i degradimit dhe i shkatërrimit. Në këtë drejtim është shumë i rëndësishëm një bashkëveprim dhe koordinim i të gjitha institucioneve vendore e qendrore, një mbështetje më e madhe, pasi këto janë vlera të papërsëritshme e të parikthyeshme. Dhe sot, më shumë se asnjëherë tjetër duhet vepruar edhe me më shumë energji, me më shumë angazhim dhe mbështetje, në mënyrë që t’ua lemë si trashëgim edhe brezave të ardhshëm. Pasi janë edhe një burim mirëqenie, përveç se një arsye e fortë për të rritur krenarinë e gjirokastriteve dhe të gjithë shqiptarëve”, tha Meta.

o.j/dita

May 10, 2018 11:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*