Negociatat, Mogherini: Dy vendime të rëndësishme dhe një gabim historik

October 21, 2019 12:11

Negociatat, Mogherini: Dy vendime të rëndësishme dhe një gabim historik

Federica Mogherini, shefja e Politikës së Jashtme të BE-së ka reaguar pas vendimit negativ të mos hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke kritikuar qendrimin e unionit.

Në një shkrim në blogun e saj, Mogherini thekson se sipas saj, Këshilli bëri një gabim historik, duke shtuar se ajo shpreson se “mund të ndryshohet sa më shpejt që të jetë e mundur”.

“Unë po shkruaj pas vendimit të vështirë të Këshillit Evropian: krerët e shteteve dhe qeveritë kanë shtyrë vendimin për hapjen e negociatave për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, përkundër përparimit të jashtëzakonshëm të arritur nga të dy vendet dhe kundër këshillave të Komisionit Evropian. Ishte shumë më tepër sesa një mundësi e humbur: është një gabim historik, i cili shpresoj se mund të ndryshohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Këshilli gjithashtu ka marrë dy vendime të rëndësishme: miratoi marrëveshjen e re me Londrën për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian; dhe ajo konfirmoi vendimet që kemi marrë të hënën me Ministrat e Jashtëm për ndërhyrjen ushtarake të Turqisë në Siri”, shkruan Mogherini.

Një javë më parë, Këshilli Europian vendosi të mos nisë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

j.l./ dita

October 21, 2019 12:11
Komento

2 Komente

 1. Ngrihe ne Krah o Romo e beje te fluturoj mbi Re Signora Mogherinin ,se e meriton thellesishte . October 21, 13:21

  Vetem duke ja bo si duhet Rreaspoektin Signora-ve te tilla

  e treguar thellesisht mirejohes deri ne kocke ,

  duke e lepir “ate te mir” qe kto a dhurojne

  pa rezerva ,e cdo ane ,

  arrijme kenaqsin e te qenit brenda BE-se .

  Pradaj i kemi shqisat ,

  prandaj e kemi jovetem gjuheen

  me e perdor aty dhe si duhet ,me omelsu Signorat

  qi ta japin ate qe aq shume ka pritur shqipcari e shekuj .

  Reply to this comment
 2. Ngrihe ne Krah o Romo e beje te fluturoj mbi Re Signora Mogherinin ,se e meriton thellesishte . October 21, 13:23

  Vetem duke ja bo si duhet Rraspektin Signora-ve te tilla

  e treguar thellesisht mirejohes deri ne kocke ,

  duke e lepir “ate te mir” qe kto na dhurojne ,

  pa rezerva ,e cdo ane ,

  arrijme kenaqsin e te qenit brenda BE-se .

  Pradaj i kemi shqisat ,

  prandaj e kemi jovetem gjuheen

  me e perdor aty dhe si duhet ,me omelsu Signorat

  qi ta japin ate qe aq shume ka pritur shqipcari e shekuj .

  Grazie bella Signora Moghenini

  sei bellissima …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim