Negociatat, Vlahutin: Duhet dialog politik dhe bashkim kombëtar

July 2, 2018 10:38

Negociatat, Vlahutin: Duhet dialog politik dhe bashkim kombëtar

Gjatë tryezës së mbledhur pas konkluzioneve të Bashkimit Europian Ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin, tha se Shqipëria ka bërë përparime por ende i duhet punë.

Vlahutin u shpreh se vendin e pret një vit i vështirë duke pasur parasysh dhe zgjedhjet lokale të vitit 2019. Ambasadorja tha se duhet punuar shumë sidomos për bindjen e vendeve skeptike.

Do të keni një sfidë të madhe dhe kjo është politika. Ky proces kërkon që të ketë bashkim, jo bashkim retorik, jo bashkim në kuptimin e të folurit për objektiva të përbashkëta. Duhet të jetë një objektiv i mirëfilltë kombëtar për të cilën punon gjithëkush. Një gjë që e kemi konstatuar në ço vend tjetër dhe mendoj që e shikoj edhe këtu është që disa grupe interesi do ta kenë kuptuar se çfarë nënkupton BE-ja dhe mund të dëshmojë nga shembuj të tjerë. Do të ketë disa grupe që nuk do të duhet të nxitojnë sepse nuk është në interesin e tyre, – vijoi Vlahutin. – Integrimi Europian nuk është për njerëz që kanë programe apo agjenda të fshehura. Është me rëndësi që të punohet për këtë unitet. Është përgjegjësi qoftë e shumicës dhe e pakicës. Mendoj se shumica duhet të shtrijë dorën gjithë kohën, sepse është e rëndësishme të krijojë një dialog për këtë bashkim kombëtar, sepse pa këtë ky është një proces shumë i vështirë, thuajse i pamundur”.

o.j/dita

July 2, 2018 10:38
Komento

5 Komente

 1. vasili July 2, 10:49

  Akoma se ka marre vesh kjo bibe,qe germat pd,nuk perfaqesojne kurre politike,por nje bande te vogel,injorantesh te eger dhe shpifes ordinere dhe frikacake,qe nxjerrin i gjoksin nje kryeveziri-dylber,qe vazhdon te zvarritet mbas tyre dhe qe me shume se cdo gje i intereson kariera e tij personale.

  Reply to this comment
 2. Dibrani July 2, 11:03

  Ae kuptoni qe shtyrja e negociatave dhe nje vit duke shtuar pritshmerit nga cfa kishim,…e ben te pa mundur hapjen e negociatave me qeverin e sotme.

  Shtyrja do te thot – mos besim ndaj qeverisjes Rama

  Dikush mund te thoj vet 2 -3 shtete jan skeptike,….me besoni jan me shum por fshihen mbas ketyre 2-3 shteve skeptike,…eshte loj e llogaritur per te mos ren ne sy dhe mos ndikoj ne pesimizem.

  Cfar ndodh me shtyrje ???.rrit dhe me shum skepticismin tek te tjeret me kalimin e kohes dhe me problemet qe mund has Europa ne te ardhmen.

  Shtimi i kushteve nga Europa??? Kjo eshte testi vdekje-prures ndaj Shqiperise,..dhe nje far lenje faji ndaj qeveris hajtute,..qe mos na besdisni
  Detyrat ua dhan mos na besdisni,..vet e keni ne dore fatin tuaj.
  Arsyja shum e thjesht ,..Europjane jane te lodhur me Ramen dhe daljet me atlete dhe kollaret shum ngjyrshe,….ata duan fakte ,..dhe duke e shtyr dhe shtuar ,…rrit presionin ne maksimum

  Kurr riritet presioni ne maksimum 2 gjera ndodhin o ne Europe ose Edi Rama bie nga karrikja e qeverisjes.

  Mendoj qe Shqiperia nuk hyn ne Europ ngaqe Edi Rama bashke me ministrat e tij jane ne konflikt interesi aq shum saqe ,..Po ndryshoj sistemi do te thot burg per to.
  Endrra Europjane per Shqiptaret vdiq qe ne momentin e shtyrjes.

  Reply to this comment
 3. Nji Teori qe njifet nga Shqiptaret qysh ne Mesjete kur Mbreti Legjendare u nda nga kjo Jete i porositi .Qendroni te bashkuar Shqipetare per Atdheun tone ! July 2, 11:19

  Cfar vlere kann te Tilla Lexione te shekujve te kaluar ,
  kur Bota e civilizuar ,
  ka pothuaj nji shekull ,qe financon ne truallin shqiptare ,
  percarjen ,injorancen ,copetimin e teritoreve e ne cdo
  kohe dergon misionaret e saj me etiketa fallso zhvillimi
  te cilet nen rrogoz qelbin urjat e shqiptareve dhe treguesi me i qarte jane kto 28-vjet ,
  ku misionaret e BE-se mbeshtetn fuqimishte ne cdo
  detaje politike vetem kriminelet ne politike !!!!!!!!!!!!!!!!

  Cfar vlere kane kto retorika ,kur flitet per gjasme Drejtesi ne Shtetin Shqiptare dhe kriminelat e ata qe ndertuan themelet e korrupsionit galopant ne Shtetin Shqiptare ,jane me te rrespektuarit dhe te mbrojturit nga Usa & BE ?!

  Sot ka dale edhe i nderuar Flekenstein ky mik i Shqiperise (per hir te realitetitjo rolit mbi Skenen e Be-se) i cili ben thirrje per Detyrat e Shtepise .

  Por si mundet te behen detyrat e shtepise , or mik i nderuar , nqs Ti ( pra BE-ja)
  te i thot shtetit Shqiptare ” ngriu ne kembe ,nderkohe qe
  kemba e vet e ka lart kemben e Shqiptaritshkellur ate )

  A mundet te ngrihet Shqiptari ne kte situate ?

  A nuk tingellon si Hipokrizi e tallje kjo Politike e BE-se ?

  Sot eshte e njohur tashme ne gjithe Boten ,
  se nuk exziston ne asnji shtet nji politike autonome

  Bota eshte e ndare ne zona influence dhe shtetet ,

  drejtohen nga Bosat e ktyre Zonave te influences .

  Edhe Shqiperia kto 28-vjet eshte drejtuar nga ata
  qe Diktojne mbi politiken Shqiptare Usa & BE :

  Fytyra qe ka sot Shqiperia vs Botes mbare
  eshte nji Opera e Politikes koopertavive (Usa & BE)

  Duan ata ta bejne Shqiperine Afganistan ne Europe

  e veshin ate si nji afgan , e transformojne ne Forme
  e Permbajtje si nji Afgane .

  Duan kta Bossa ,nji Shqiperi Europiane , nji Shtet ku
  mbizoteron Ligji e rregulli ,

  e bejne kte Brenda pak muajsh ,duke i dhene asisetnecen e nevojeshme Shtetit Shqiptare ,ne Praktike ,ne terren …

  e jo duke i mbajtur lexione e shprehur deshira

  si me nis varka letre me mbishkrime dashurie ne oqeanin e krimit dhe korrupsionit .

  Otto Bismark (nji nder njerzit me pa shpirt pede i fsheht) teori karakterizon akoma Diplomacine e BE-se .
  (Milde Formulirung Strake Politike )

  BE-ja le te bej ate qe beri me Kroacine ne Shhqiperi
  e mos t’na e shesi per suxses te qeverrise Kroate ,
  sepse dihet tashme qarte ,se kush i terhiqte telat mbi Skenen e shtetit kroat ,duke i qitur aty ku eshte sot .
  Nqs i do te miren vertete Shqiperise ,gje qe un ppersonalishhte dyshoj ..

  Reply to this comment
 4. Dino July 2, 12:52

  Kur te jep leksion kurvica e ish Presidentit kroat Josipovic qe u kap ne skandal me te dhe e sollen ne Tirane per “riedukim”.

  Reply to this comment
  • Zoff... July 2, 14:49

   mbase e kann sjell per pallim Dinooo 😉

   por se kan kaptue pallat e politikes .

   Rama duhet ta kishte perkedhel rancem kte,
   qysh ne fillime ,qe punet te shkonin mo mir ,
   e kalonin cdo parashikim lol .

   Do “bole” Puna !

   Politikanet tane jane pedera te gjithe
   s’kan asnji ambicje vs F te huaja

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?