Nënshtetësia greke, lehtësim procedurash, përfitojnë emigrantët

March 6, 2018 15:04

Nënshtetësia greke, lehtësim procedurash, përfitojnë emigrantët

Greqia përmison kuadrin ligjor për dhënien e nënshtetësisë, duke nxjerrë rregulla të reja që sipas ministrit të Brendshëm Panos Skurletis u japin mundësinë mijëra emigrantëve që ta marrin atë.

“Duam me qëndrimin tonë të dërgojmë mesazhet e duhura në të gjithë botën kundër ksenofobisë dhe racizmit.Duam t’i japim shanse të gjithëve, pavarësisht origjinës së tyre. Po përmirësojmë kuadrin ligjor për dhënien e nënshtetësisë.Vendosëm dhënien e mundësisë për fëmijët e lindur në vend, por që për arsye të ndryshme nuk përfitonin, si u jepet mundësia edhe shumë të tjerëve të marrin nënshtetësinë”, tha ministri i Brendshëm grek.

Sipas Skurletis ndryshimi do të haset dhe në mënyrën e intervistimit të kandidatit. Do të jetë një procedurë e thjeshtuar, ku do të evidentohen personat  që do të integrohen në shoqërinë greke.

Ministri i Brendshëm tha se po bëhen ndryshimet e duhura ligjore, për të mundësuar dhënien e nënshtetësisë tek:

personat që kanë mbi 12 vite që qëndrojnë në Greqi,

grupmoshat mbi 65 vjeç,

personat me aftësi të kufizuar,

pjesëtarët e komunitetit rom të lindur në Greqi.

Sipas ministrisë së Punëve të Brendshme greke, në Greqi jetojnë 850 mijë emigrantë.

Statistikat tregojnë se 174.394 nënshtetësi janë dhënë në 2011-2017.

93 për qind e përfituesve të nënshtetësisë janë nga Shqipëria.

s.a/dita

 

March 6, 2018 15:04
Komento

9 Komente

 1. santiago March 6, 15:08

  ore.. nuk morem vesh se si perfitohet nenshtetesia ,nuk na shkruani ndonje gje te re

  Reply to this comment
 2. “greqia” eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar March 6, 15:48

  Me shtetsin “greke” nuk ben dot as shurren

  Reply to this comment
 3. KAVAJOTI March 6, 16:25

  te dhjefsha nenshtetsine e jevgjiteve rrace e palare!

  Reply to this comment
 4. Baxhanaku March 6, 23:06

  Ti qe shan greket,je nga ata qe ke shkuar nga mali….ne turqi mund te hysh pa vize ete te behesh shtetas turk,eshte e lire,,,te ben synet ne tru.

  Reply to this comment
 5. Baxhanaku March 6, 23:10

  Ti qe shan greket,je nga ata qe ke shkuar nga mali….ne turqi mund te hysh pa vize ete te behesh shtetas turk,eshte e lire,,,te ben synet ne tru.
  Greket e lashte ,me gjuhen e EZOPIT:-Kur nuk i arrin dot rushin…thua qe ishin te tharte!

  Reply to this comment
 6. Baxhanaku March 6, 23:11

  Ti qe shan greket,je nga ata qe ke shkuar nga mali….ne turqi mund te hysh pa vize ete te behesh shtetas turk,eshte e lire,,,te ben synet ne tru.
  Greket e lashte ,me gjuhen e EZOPIT:-Kur nuk i arrin dot rushin.,thua qe ishin te tharte!

  Reply to this comment
 7. Pellazgos March 7, 01:49

  O Baxhanak,me ke merresh aman,me “Pellazget” Su,lemaner qe nuk dine cfare eshte detyrim dhe lufte per kombin.
  Keta skane agje te perbashket me kombin tone Ilyro Epirote dhe Identitetit tone.
  98% ne Kosovo jane arabe me identitet,jane te pa Bese.

  Reply to this comment
 8. Durres March 7, 08:34

  KAROS PIDHOS E BOLES DILLOS O JEVGJIT I gregjis I PALAR I PAPAR MOS E KRUAJ ME SHQIPTARE O>>> RROT K…R NUK JAM NGA MALI OR K….POR JAM NGA DETI SI ZOT MBRETI DHE KAM DY NENSHTETESI SHQIPTARE GJERMANE O JEVGJIT I PALARE OR COBAN I greqise KUjDES DHITE E greqise O TRADHTARE I SHQIPERISE

  Reply to this comment
 9. Fieraku May 11, 20:33

  Po mir ter ju qe shani greqin pse keni vajt e keni punuar atje o spiuna pa lek pse keni kerkuar letra ? E ti gjerman qe i thua tjetrit tradhtar per ca do rri ne Shqiperi ai ee ? Per ate 200 mij lekshin e flliqur qe jep Rama ? Po ju jeni rracista vet jo grek bythpalari jo ai ktej andj se i lepini karin tjerve per tju fut ne pune neper europ edhe keni e goj te flisni po neve si shtet na e ve karin greku e tera shtet e tjera me rradh sbehemi njerez ne , ne shajm shqiptari shqiptarin e do ti qe te behemi shtet ne

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim