Nënshtetësia shqiptare për kosovarët, Meta kundër Thaçit

October 11, 2017 16:20

Nënshtetësia shqiptare për kosovarët, Meta kundër Thaçit

 

Debati mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, i cili mban peng dhe liberalizimin e vizave të Kosovës, sollën që Presidenti Ilir Meta, në vizitën e tij zyrtare në Prishtinë, të merrte një kërkesë të drejtpërdrejtë nga homologu i tij, Hashim Thaçi.

Pajisjen e të gjithë qytetarëve të Kosovës me nënshtetësi shqiptare kërkoi Presidenti Hashim Thaçi, pasi dekoroi me urdhrin e pavarësisë në Prishtinë homologun e tij Ilir Meta.

Ai tha se ky është i vetmi opsion në kushtet kur Bashkimi Evropian refuzon liberalizimin e vizave.

“Pasi që aktualisht BE ka sjellë një rrethanë të izolimit klasik të lëvizjes së lirë të njerëzve, unë e diskutova edhe me Presidentin se e vetmja shpresë në ketë moment për qytetaret e Kosovës që të lëvizin lirshëm, që në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Shqipërisë dhe në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës tu jepet nënshtetësia qytetarëve të Kosovës”, tha Thaçi.

Edhe kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta foli për domosdoshmërinë e dhënies fund të këtij diskriminimi për qytetaret e Kosovës, të cilët sipas tij meritojnë të lëvizin lirisht në hapësirën europiane.

Por, edhe pse e cilësoi si të padrejtë këtë kusht të vendosur nga BE, Presidenti Meta, nuk e shikon këtë si zgjidhje të problemit.

“Është e padrejtë vendosja e këtij kushti, por nuk është zgjidhja dhënia e pasaportave shqiptare. Duhet dialog nga e gjithë politika”, u theksoi Meta.

“Përgjigjja më e mirë është ta zgjidhim sëbashku. Zgjidhja nuk është të merret nënshtetësi për të gjithë, por zgjidhja është tejkalimi i këtij problemi. Shpresoj që pas zgjedhjeve të ardhshme vendore me një dialog edhe me aktiv me BE e Malin e Zi”, tha më tej Meta.

Pak ditë më parë edhe kryeministri Edi Rama gjatë konferencës për shtyp në Tiranë me homologun Ramush Haradinaj i bëri thirrje Brukselit të heqë barrierat për qytetarët e Kosovës, të cilët janë të vetmit që nuk lëvizin lirisht në hapësirën Shengen.

October 11, 2017 16:20
Komento

1 Koment

  1. santiago October 11, 20:12

    lerini arabet atje ku jane mos i sillni ne shqiperi

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*