Nëpërkëmbja e Dinjitetit

August 16, 2019 09:17

Nëpërkëmbja e Dinjitetit

Nga Nuri Dragoj

Më 9 prill të vitit 1994, kisha një gjendje të rëndë shpirtërore. Ato 2 vite të emigracionit tim të detyruar, kisha provuar ditë të vështira dhe emocione rënduese.

Por pavarësisht nga rrethanat ku isha gjendur, anjëherë nuk mendova keq për popullin grek. Ishin njerz të mirë, e njihnin vuajtjen dhe drithëroheshin për të keqen. Rrallë dëgjoje fyerje prej njerëzve të thjeshtë.

Gjithçka negative dhe dëshpëruese që më ndodhte, ishte pjesë e fatit tim, ku si katalizatorë të së keqes shërbenin disa individë, në të dy krahët e kufirit. Atë ditë kisha një rëndesë në stomak. Megjithëse provova dy tre lloj ilaçesh, kjo ndesi nuk më iku. Ndjeja qetësi dhe paqe, vetëm kur mendoja që, së shpejti, do të kthehesha në Tiranë, atje ku kisha familjen dhe të afërmit e mi.

Të nesërmen, pikërisht më 10 prill, ndodhi një gjëmë e vërtetë; një incident ndërmjet Greqisë dhe Shqipërisë. Ishte një masakër ndërkufitare, ku një komando terroristësh kishte hyrë brenda kufirit shqiptar, duke tmerruar personelin e postës, që u ndodhën befasisht nën breshëritë e automatikëve të tyre.

Terroristët patën hyrë në fjetoren e repartit ushtarak, duke goditur me armë efektivin që ishte në gjumë. Kjo barbari mesjetare e disa shtetasve grekë, ishte shoqëruar me fjalët: ”Këto i kini për Vorio – Epirin”. ”Mos kujtoni se e kemi harruar”.

Nga zjarri u vranë Arsen Llazar Gjini nga Semani; Fatmir Sali Shehu lindur në Tepelenë, me banim në Gjirokastër, si dhe u plagosën Ardian Velmishi, Frederik Kalemi, Janaq Xega (Zaka). Bashkim Fino, kryetar i bashkisë së Gjirokastrës, e cilësoi akt terrorist, i kryer në errësirë nga forcat e errësirës.

Kuvendi i Shqipërisë i kërkoi zyrtarisht Athinës të gjendeshin shkaktarët dhe të viheshin para përgjegjësisë. Qeveria shqiptare i shkruante Bashkimit Europian t’i imponohej Greqisë t’u jepte fund akteve terroriste. Presidenti e përcolli këtë mesazh nëpërmjet ambasadorit gjerman në Tiranë, Klaus Volers.

E njëjta gjë iu kërkua edhe Këshillit të Sigurimit me anë të një letre që ministri i Punëve të Jashtme i dërgonte Colin Keating, President i Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Me sa dukej, histeria e dikurshme e andartëve grekë, ishte rizgjuar. Së bashku me të, edhe ëndërra primitive e Sebastianos, për hartën imagjinare të Vorio – Epirit.

Ngjarja ishte shokuese. Atë ditë i dëgjova me kujdes të gjitha lajmet e dhëna nga stacionet televizive greke. Në deklaratën e qeverise greke, të një dite me pas, thuhej: ”Qeveria greke u informua e befasuar për ngjarjen e përshkruar në notën shqiptare, si dhe gjithë akuzat që përfshihen dhe drejtohen kundër qeverisë greke. Ju bëjmë me dije se qeveria jonë nuk ka asnjë informatë dhe se është njohur me ngjarjen vetëm nëpërmjet akuzave që bën qeveria shqiptare, të cilat nuk janë të sakta dhe kanë tendencë qe t’ia lënë fajin palës greke …..”.

Ditën tjeter, herët në mëngjes, në datën 11 prill 1994, gazeta ”Elefterotipia” njoftoi se i kishte ardhur një faks, ku merrej përsiper autoresia e këtij krimi monstruoz nga një organizatë kriminale dhe terroriste, siç ishte ”MAVI”, që do të thotë: ”Fronti për Çlirimin e Epirit të Veriut”.

Ky emër të kujton të njëjtën organizatë që ishte krijuar në vitin 1942, me synime të qarta për shkëputjen e tërësisë territoriale të jugut të Shqipërisë dhe bashkëngjitjen e tij me Greqinë.

Por në gazetën Rilindja Demokratike shkruhej se, marrja e fajit prej një grupi terrorist grek, dyshohet se bëhej për të shfajësuar qeverinë dhe ushtrinë greke.

Venizellos deklaroi se qeveria greke nuk mban asnjë përgjegjësi, në një kohë që Sebastianos vazhdonte të mbante një radio ku flitej kundër Shqipërisë dhe propagandohej teza e luftënxitjes midis fqinjëve.

Gazeta Rilindja Demokratike kujtonte se nuk bëhet fjalë për ngjarje të rastit, pasi Micotaqis, më 14 korrik 1993, kishte folur për aneksimin e Vorio-Epirit nga shteti shqiptar në vitin 1913. Ndërsa zëdhënësi i qeverisë greke, Evangjelos Venizellos, në tetor të vitit 1993, e njëhsonte Shqipërinë me Vorio-Epirin grek. Ministri i Presidencës, Kuvellos, më 10 gusht 1992, foli publikisht në stadiumin e Athinës për Himarën, “tokë e paçliruar”. Lideri i opozitës Miltiadhis Evert, në janar 1994, thoshte se Epiri i veriut është Greqi e Veriut.

Edhe pse qeveria greke deklaroi se është faktor paqeje, zëdhënësi i saj as që e zuri në gojë ngjarjen në fjalë. Dy ditë më pas nga Athina thuhej se “ndoshta ishte ndonjë ushtarak i yni”. Georges Papandreu, sekretar i shtetit për Punët e Jashtme, tha se “është e vërtetë që ka elementë ekstremistë në çështjen e Vorio-Epirit dhe nuk mund të përjashtohet asnjë lloj hipoteze, madje edhe ajo e pjesëmarrjes individuale të ndonjë ushtaraku grek në këtë veprim”.

Qeveria shqiptare kërkoi largimin e konsullit grek në Gjirokastër, Christos Jacovou. Greqia shpall të padëshiruar sekretarin e ambasadës shqiptare, Kastriot Robo. Kishte nisur loja e presioneve diplomatike.

Politika shqiptare u përfshi nga debate pozitë – opozitë. Ministri i Mbrojtjes dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë duhej të jepnin dorëheqjen dhe çështja të hetohej në detaje. Nuk është faji vetëm i atyre që hyn brenda kufirit, rreth 4 km, që ushtarët tanë i mbanin armët pa fishek, që kishte vetëm ushtarë të rinj e të parmatosur, që nuk funksiononte ndërlidhja dhe që të nesërmen ushtarët do të shpërndaheshin nëpër pika.

Është shokuese që të futen brenda kufirit, të vrasin e plagosin disa ushtarakë, grabisin 16 automatikë, marrin dhe nënoficerin dhe nuk përgjigjet askush. Në radhë të parë ishte faj i qeverisë shqiptare që nuk funksiononte sistemi i vrojtimit dhe ai i lajmërimit. Ishte përgjegjësia jonë që ushtarët ishin në gjumë dhe tërësisht të pambrojtur.

Nuk mjaftonte të shpalleshin dëshmor Fatmir Shehu e Arsen Gjini, por të merreshn masa konkrete për të shmangur ndodhi të tilla dhe të dilte përgjegjësia.

Dhimbje e madhe. Një komb i fyer. U prek krenaria kombëtare. Qeveria më e paaftë se në vitin 1913. Qeveria shqiptare duhej të garantonte kufirin dhe t’i kërkonte Greqisë të vendoste rregull në shtëpinë e saj. Të mos lejonte dhe as të nxiste banda të tilla. U fikën dy jetë njerëzish, u përdhunua në gjumë një repart ushtarak, u cënua dinjiteti kombëtar dhe integrimi territorial i vendit.

Ata mund të ishin rekrut, por nuk falet që të mungonin rojet edhe për fjetorën. Si nuk mban përgjegjësi në këtë vend askush, ministër, kryeministër a çfarëdo qoftë?
Kjo ishte tepër shokuese për mua. Më vonë, pas disa vitesh, kur e kujtoj se sa trishtueshëm e përjetova atë çast tragjik, i jap të drejtë vetes për vendimin e ikjes nga Athina.

Në fakt, shtatë autorët e kësaj ngjarje u kapën në oret e para të 18 marsit të vitit 1995. Ata u ndalën në rrethinat e fshatit grek, Kastani, teksa patën dështuar në një sulm tjetër ndaj Shqiperisë. Pas kontrollit në oborrin e mjekut shqiptar në Athinë, Andrea Kokaveshi, u gjetën armët e grabitura në Peshkëpi si dhe shumë prova të tjera.

Por, megjithë këtë, më 21 mars të vitit 1996, Gjykata e Diktimit të Athinës i liroi të gjithë, për mungesë provash. Ndërkohë, grupe prej shtetsave grekë i brohorisnin si heronj, duke bërtitur në kor rrugëve të kryeqytetit: ”Një, dy, tre, tanket në Shqipëri”, si dhe ”Sëpata dhe zjarr qenve shqiptarë”.

Më 11 prill të atij viti, mblodha ato pak sende që kisha dhe, pasi vura në dijeni dy-tre miqtë e mi të afërt, për vendimin që kisha marrë, u nisa me autobus drejt Tiranës. Kur mbrrita në Kakavijë, në një kioskë të thjeshtë, bleva gazetën dhe lexova interrpretimin që i kishin bërë ngjarjes zyrtarët shqiptarë.

Sipas notës së Qeverisë Shqiptare, të një dite më parë, thuhej se më 10 prill 1994, në oren 02:40, pas mesit të natës, nje komando terroriste greke, e përberë nga rreth 8 veta, midis të cilëve njëri fliste shqip, me theks grek, të armatosur me armë zjarri, me uniformë ushtarake të ushtrisë greke, u fut në thellësi të territorit shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi të rrethit të Gjirokastrës.

Duke hyrë rreth 4 kilometra brenda kufirit, në një qendër stërvitore ushtarake të trupave shqiptare, vranë në befasi me armë zjarri ushtarin Arsen Llazar Gjini, 20 vjeç, nga fshati Seman i rrethit të Fierit.

Pasi vranë ushtarin, hynë në fjetoren e ushtarëve kur këta ishin në gjumë dhe hapën zjarr kundër tyre. Nga këto veprime kriminale mbeti i vrarë komandanti i stërvitjes, kapiteni i parë Fatmir Sali Shehu, nga Tepelena dhe banues në Gjirokastër, si dhe u plagosën tre ushtarë. Mbasi kryen këto akte kriminale kundër tërësisë territoriale dhe ushtarakëve shqiptarë, ata therrisnin : ”Këto i kini per Vorio – Epirin”, si dhe ”Mos kujtoni se ne kemi harruar”…..

Në fund ishte edhe lista e të akuzuarëve, si autorë të masakrës, të cilët ishin.
1- Jorgo Anastasulis, 34 vjeç, oficer i ushtrisë greke
2-Apostolos Karvelas, 26 vjeç, punonjës i policisë greke
3-Mario Kutullas, 25 vjeç, qytetar shqiptar banues në Athinë, puntor
4-Fredi Beleri, 23 vjeç, qytetar shqiptar në Athinë, hidraulik
5-Jorgo Kristo, 26 vjeç, qytetar shqiptar, banues në Athinë
6-Harallamb Papa, 21 vjeç, qytetar shqiptar banues ne Athinë, punetor
7-Jorgo Papa, 30 vjeç, qytetar shqiptar, teknik frigoriferësh, vëlla i Harallamb Papës.

Pasi lexova njoftimin e gazetës, megjithëse isha tepër i lodhur, vendosa të zbres në Fier. Dëshiroja të shkoja në Seman, pikërisht në shtëpinë e ushtarit të vrarë nga pabesia kriminale e strukturave, me apo pa indentitet, të shtetit fqinj.

***

Shtëpia e Llazar Gjinit ndodhej larg rrugës kryesore dhe m’u desh që, një copë rrugë, ta bëja me makinë të rastit. Udhëtonim nëpër rrugë të paasfaltuara. Gropat sistematike më kujtonin se, sa shumë punë duhej për të rimëkëmbur vendin.

Fshati quhej Sheq – Marinas i Fierit. Shtëpia e ushtarit të vrarë gjendej menjëherë, për shkak të numrit të madh të njerëzve që ishin mbledhur për mort. Tek nekrologjia e vendosur në një shtyllë, por edhe te posta, thuhej se mosha e tij ishte 17 vjeç dhe jo 20, siç njoftonin gazetat.

Ishte një shtëpi përdhese, e parregulluar. Ndofta edhe kjo banesë, sikurse familjarët që jetonin në të, kishin pritur lirimin e djalit nga ushtria, për të bërë meremetime të nevojshme. Çimentoja e dyshemesë ishte ngrënë vende – vende dhe poshtë tyre kishin dalë guriçkat e zhavorit, apo ngjyra e dheut. Tavani i shtëpisë dukej i gjymtuar dhe shpesh, që andej, pikonte nga lagështira e krijuar prej ujit të shiut. Nuk bëhej fjalë për mobilje.

Disa dërrasa të gozhduara në mur përbënin dollapin dhe sëndukun. Mbase shteti i ka ndihmuar dhe tani kanë shtëpi të re. Dashtë Zoti!

Gjurmët e zisë ndiheshin kudo. Madje edhe te shiritat e zyrtarëve që vinin për të ngushëlluar. Binte në sy kryetari i këshillit të qarkut Robert Bitri. Prania e ushtarakëve ishte gjithashtu e dukshme, ndërsa gratë qenë veshur të gjitha me të zeza. Nëna e Arsenit, Marija, mezi mbahej në këmbë: Para dy muajëve e përcollëm ushtar, – thoshte nën ngashërim ajo. – Për herë të fundit e takova para 20 ditësh, – mezi arriti të thoshte dhe u mbyt në vaj.

Ndërsa i jati, duke më ndezur një cigare, më tha: Plumbi e kishte goditur në shpatull dhe i kishte dalë në gjoks.
– Pas shpine, – mendova atë çast, – pabesisht, pas shpine dhe natën.

Varrimi u bë me një lloj ceremonie ushtarake dhe me të shtëna pushkësh. Djaloshi u shpall dëshmor. Por të gjitha këto nderime nuk e mbulonin dot mungesën e përgjegjesisë së Ministrisë së Mbrojtjes për garantimin e kufijve dhe të ushtarëve të kufirit. Tjetër gjë lufta, por qe kohë paqeje.

Përgjegjësia e këtij institucioni qëndronte edhe në faktin se, midis të tjerave, ushtarët bënin roje me pushkë pa fishekë. Kjo më tronditi edhe më shumë. Për shkak të traumës që më shkaktoi vrasja e tij, nuk munda ta verifikoja, nëse ky lajm ishte i vërtetë. Shërbim në kufi pa armë.

Mbase historia përsëritet, si më 1939, kur topave u ishin hequr gjëlpërët dhe pushkëve u mungonte llozi.

*****

Shqipëria është e mbushur me varreza të huaja. Politika greke di të nënshtrojë, të vrasë të përdhunojë në 100 mënyra, ndërsa ne themi OK. Pak ditë më parë u bë ceremonia e rivarrimit të disa eshtrave të ushtarëve grekë në Këlcyrë. Qeveria greke, në vitin 2004, kërkoi të ngrinte një varrezë për ushtarët e rënë në Luftën e Dytë Botërore, por më e zellshme për këtë çështje u tregua qeveria shqiptare. Oburra, thanë krerët e shtetit, të grumbullojmë sa më shumë eshtra, që fqinjët të jenë të kënaqur. Thuhej se numri i të rënëve ishte shumë i madh. Patën rënë për Vorio-Epirin.

Vite më parë erdhi një gjeneral italian, për të mbledhur eshtrat e ushtarëve të tyre, rënë në territorin shqiptar, edhe ata për çlirimin e Vorio-Epirit. Gjithsesi i morën me vete. Atëherë, shkrimtari Ismail Kadare, shkroi një roman për mbledhjen e eshtrave nga gjenerali i ushtrisë së vdekur.

Politika greke kërkon të njëjtën gjë, por shkojnë edhe më tej. Ushtarët e tyre konsiderohen të kenë rënë në tokën e vet, në Vorio-Epir, ndaj dhe duhet të prehen aty. Zhvillime tipike për mesjetën ballkanike. Athina e merr gojarisht miratimin për ngritjen e varrezave në jug të Shqipërisë. Madje ndërtimi i manastirit madhështor të Shën Kollit, në Grykën e Këlcyrës, nisi dy vjet para se të hapeshin varret e shqiptarëve, vdekur kohë më parë. Punimet vazhdonin. As Tirana dhe as Përmeti nuk dinin gjë!

Presidenti grek Stefanopulos vizitoi maozeolumin në ndërtim, më 20 tetor 2004, i shoqëruar nga ministri i Arsimit të Shqipërisë, Luan Memushi. Por edhe ky nuk dinte gjë! Edhe në përralla, ngjarja do të dukej e pabesueshme.

Më 10 maj 2006, u bë ceremonia e përfundimit të punimeve të Manastirit të Shën Kollit, ndërtuar pa leje, ku do të merrte pjesë dhe ministri grek i mbrojtjes, Vangjel Meimaraqis, i shoqëruar nga homologu i tij shqiptar, Fatmir Mediu, por ai e anuloi vizitën. Argumenti ishte, mungesa e seriozitetit nga ana e qeverisë shqiptare, e cila, edhe pse manastiri qe ndërtuar, ende nuk e kishte legalizuar. Por kjo nuk prishte punë, pasi po atë ditë, manastirin e bekoi kryepeshkopi i kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastas Janullatos.

Pas kësaj, politika e Athinës u sul të gjejë eshtrat, me të cilat do të mbushej manastiri. Numri qe paracaktuar. Me çdo kusht duheshin gjetur. Ata nuk dërguan gjeneral për t’i mbledhur eshtrat, por një prift që mban këtë gradë. Përmetar është. Grada nuk lidhet me vendlindjen. Mjafton t’i shërbesh asfalisë. Ai është i specializuar për hapje varresh, për njohje skeletesh, shkaqet e vdekjes, arsyet e dëmtimit të kockave, kalimin me magji të eshtrave të grave e fëmijëve në eshtra ushtarësh. Nuk prish punë, pse nuk kanë medalion. As pse nuk kanë këpucë të veshura. Mjafton që numri të jetë sa më i madh.

Se ata e dinë që, për Vorio-Epirin janë vrarë shumë. Janë vrarë për këtë tokë të bekuar, por edhe të mallkuar njëkohësisht, për numrin e madh të joshqiptarëve që ushqen.
Poeti Dritëro Agolli, në atë kohë, do të thoshte se vite me radhë ishin varrosur dhe zhvarrosur aq shumë, saqë rasti i Kosinës mund të merrej si epilog.

Çfarë bëhej kështu? Ku ishte shteti? Të ngrihesh për të nxjerrë eshtrat, është si ajo puna e fantazmave, të cilat nuk i besojmë se ekzistojnë. Por ja që ato u ngritën dhe shëtisnin në këmbë, nëpër Kosinë e gjetkë. Dhe kur? Në shek. XXI. Ata që janë marrë me një punë të tillë, duhej të merrin dënim të rëndë.

-Ne kemi parë njerëz që shesin lloj – lloj gjërash, thoshtë atëherë Agolli. – Shesin plaçka, gjëra të vjedhura, por s’kishim parë ndonjëherë të shesin kocka. Ky është një veprim që më shtie frikën edhe mua. Tani që jam 75 vjeç, shqetësohem mos na shesin edhe kockat.

Prifti i Përmetit punonte me kujdes, nxirrte eshtra pa fund, ashtu në heshtje, ditën e natën. I fuste në qese nailoni dhe në fshehtësi i strehonte diku. Kishte rreth vetes edhe të tjerë. I lidhte paraja dhe pushteti. Por janë të lidhur edhe me fije të tjera, fije të padukshme, por të forta si çelik. Përdhosje masive varresh, fshehje të eshtrave, përdhunim i shpirtit të të parëve, degjenerim i mendjes dhe shpirtit të atyre që jetojnë, në një vend pa shtet, të pambrojtur, edhe kur janë nën dhe. Prifti i Përmetit bekon blasfeminë.

I nxorri të gjitha eshtrat në ato varre, por shefat i kërkojnë shumë e më shumë. Madje itendenti i mitropolisë së Gjirokastrës, pohonte se, qese me eshtra kishte në disa kisha në jug të Shqipërisë. Por duheshin edhe më. Ndaj prifti i Kosinës vraponte nga njëri fshat në tjetrin. Bridhte edhe fshatrave të krahinës së Dëshnicës. Dërgonte të tjerë, paguante, dikë me 50 euro, tjetrin me 100, përgjegjësat ca më shumë.

Gjenden skelete të njerëzve që kanë mbyllur sytë gjatë luftërave në kohën e Ali Pashë Tepelenës, të tjerë që kanë vdekur nga kolera, gra që kanë dhënë shpirt në lindje, fëmijë që nuk mundën të gëzonin rininë. Nuk prish punë. E vlejnë të gjithë të quhen ushtarë. Eshtra janë.

Ndonëse është e vështirë të tjetërsohen, kjo nuk ka vlerë, pasi jemi përballë një shoqërie apatike. Një shoqërie që nuk i bën përshtypje as përdhosja e të parëve, le pastaj të merret me tuafët e diplomacisë shqiptare, që në themel të jetës së tyre kanë paranë dhe amoralitetin.

Familjarët dhe shteti grek, kanë të drejtë t’i kërkojnë eshtrat, por jo në mënyrë tinzare, duke shkelur të drejtat e një populli tjetër, duke vepruar në mënyrë të dhunshme dhe antinjerëzore, pa përfillur ligjet e shtetit fqinj. Vetë kryepeshkoi Janullatus pohon se, mënjanimi i të drejtave njerëzore, nën dritën e shqyrtimit të krishterë, përbën tjetërsim të natyrës njerëzore. Po në këtë rast, a e di Janullatos që kemi të bëjmë me tjetërsim të natyrës njerëzore.

Nëse ka ushtarë të vrarë, le të vijnë ushtarakët grekë, të bashkëpunojnë me ata shqiptarë, me dokumnete e harta në duar, dhe t’i gjejnë ku i kanë ushtarët. Po prifti ç’punë ka me ushtarët e rënë? Ai është mëkëmbës shpirtëror apo varrmihës. Prifti nuk pyet për policinë. As për prokurorinë. Vetëm konsulli grek është i mirëpritur. Atë e dëgjon dhe e respekton. I buzëqesh që nga larg. E respektojnë dhe të tjerë, ngaqë është shumë autoritar. Në zyrën e tij, e kanë më lehtë të marrin vizë të vdekurit, se të gjallët, përjashto varrëmihësit e bindur të priftit. Shefin e tij, në krye të kishës së ashtuquajtur autoqefale, po ashtu. Dhe nuk ka aspak frikë. Është i mbrojtur.

Ç’është shteti shqiptar para një prifti me titull profesor! Çfarë vlere mund të ketë policia e një nënprefekture, prokuroria apo zyrtarët lokalë, para një konsulli, i cili dikton çdo gjë.

Gjithçka kontrollohet nga njerëz të sëmurë, që rrinë në hije, ata që kërkojnë të asimilojnë edhe të vdekurit. Janë ushtarë të rënë në mbrojtje të interesave kombëtare greke. Shfaqet edhe më i ashpër skenari famëkeq i Vorio-Epirit, që e trajton jugun e Shqipërisë, territor grek.

Pas vitesh, Athina do të provojë se këta ushtarë të rënë në beteja, mbronin toka dhe interesa greke në këtë rajon të Ballkanit, që nuk gjeti qetësi në shekuj. Dhe ne ulim kokën. Kemi frikë, kushedi përse? Për karrigen, për paudhësitë e bëra, për pamundësinë e daljes nga laku që na është hedhur.

Nga Athina paralajmërojnë: Kujdes, në të kundërt nuk ka Stabilizim Asocim, nuk ka NATO, për BE as që bëhet fjalë! Po nuk bëtë atë çfarë u kërkojmë, harroheni zhvillimin, rrini aty ku jeni! Politika shqiptare hesht. Pozitë dhe opozitë. Madje, në kuadër të globalizmit, shumë prej tyre thonë se po shkojmë në BE, s’kanë ç’na duhen kufijtë. Të tjerë i quajnë përpjekje të kota të Greqisë, pasi, sipas tyre, i ka ikur koha nacionalizmit shovenist. Dhe të ngrohin me shprehjen e Virgjilit: “Mos u tremb, është një stuhi e vdekur”. Por gabojnë.

Të gjithë politikanët të jenë të kapur vallë? Nëse njëra palë nuk do të pajtohej me këtë varr që po i përgatitet jugut të Shqipërisë, do të kishte dhënë alarmin. Por duket se të gjithë kanë rënë në ujdi. Flasin, ashtu kot, sa për elektorat. Në të kundërt nuk do vazhdonte të lulëzonte politika e nënshtrimit, aq më tepër, kur pas saj fshihen plane të errëta gllabërimi, që Greqia nuk i ka shuar kurrë, por edhe i ka realizuar hap pas hapi.

Politikanët grek tallen. Herë thonë se ishte iniciativë private e disa familjarëve dhe herë justifikojnë konsullin për vizitat aspak diplomatike që bën në kishën e Kosinës dhe atë Kutalit, madje duke u bërë zot vendi. Po të ishte punë privatësh dhe gabime foshnjarake të konsullit, po ministri i Mbrojtjes së Greqisë, përse e anuloi vizitën duke thënë se nuk janë ligjëruar varrezat?

Eshtrat nuk janë ushtarë. Ne nuk luajmë me eshtrat. Kjo ndalohet edhe me kanun. Por gjeneralët grek luajtën me eshtrat e grave e fëmijëve shqiptarë. Nderimi për eshtrat i takon vendit prej nga qe ushtari i vrarë. Ne nuk kemi përse t’i nderojmë, se edhe ata qenë pushtues. Për të rënët i respektojmë. Kodi i vdekjes për shqiptarët, ka po aq vlerë sa dhe kodi i jetës. Ne duhej t’i respektonim dhe t’i ndihmonim fqinjët për t’i tërhequr këto eshtra, por jo për t’i rivarrosur në Shqipëri. Ky rivarrim ka pasoja të pariparueshme.

Në kanun thuhet se guri i varrit dhe guri i kufirit janë të paluajtshëm. Pra varrezat janë të përhershme. Ushtarët e rënë në luftën italo-greke dhe të vendosur në varrezat e ngritura në Bularat e Këlcyrë, nesër do të cilësohen eshtra që prehen në tokën e tyre. Vetëm lufta mund t’i shkuli, nëse fitohet nga shqiptarët. Por gjasat janë që të mos fitohet kurrë prej tyre. Asnjë nderim për shqiptarët e rënë në tokën e tyre, të vrarë e masakruar nga ushtria greke në vitet 1913-1915.

*****

Në Parkun kombëtar të Liqenit Artificial të Tiranës, në muajin gusht të vitit 2019, është vendosur një memorial, për të nderuar të rënët gjatë grushtit të shtetit në Turqi, të 15 korrikut të vitit 2016.

Një memorial që ka trazuar ndërgjegjen kombëtare, që nuk ka asnjë lidhje me historinë tonë, me popullin shqiptar. Ç’punë ka Shqipëria se kush kërkon të rrëzojë Erdoganin e kë rrëzon Erdogani?

Po ndiqet një politikë nënshtrimi, që në çdo rast përdhos dinjitetin kombëtar, një politikë që rikthen në kujtesë cilësimin e shqiptarëve si “milet osman”. Përse vallë nuk ka një memorial për të rënët, në mbrojtje të trojeve shqiptare, në vitet 1878-1882, kur u vranë mijëra shqiptarë, të braktisur nga Fuqitë e Mëdha dhe Perandoria Osmane, pjesë e së cilës ishin?

Atëherë kur Kongresi i Berlinit i shpërndau tokat shqiptare me dhunë, ca në dobi të Malit të Zi e Serbisë dhe ca në dobi të Greqisë! Pse nuk ka një memorial për të rënët në mbrojtje të trojeve shqiptare, para, gjatë dhe pas Konferencës së Ambasadorëve të Londrës, 1912-1913, kur më shumë se gjysma e territorit të mbetur iu fal, po këtyre shteteve fqinjë?

Përse nuk ka një memorial për shqiptarët e masakruar nga serbët, malazezët e grekët, në vitet 1913-1914? Përse nuk nderohen kosovarët e vrarë barbarisht nga serbët, apo çamët e shfarosur nga grekët, e në vitet e Luftës së Dytë Botërore?

Nëse do të ishte thjesht një nderim për të rënët, do të pranohej parimi i reciprocitetit. Të nderohen edhe shqiptarët e Çamërisë, të rënë në luftëra për liri, çamët e masakruar nga politika shoveniste e Athinës. Për ta nuk lejohen varreza, as rregullim i tyre, madje ndalohet edhe vendosja e një tufë me lule. Për më tepër, përse nuk nderohen dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që i dhanë pavarësinë gjysmës tjetër të kombit shqiptar?

Psera të tilla ka pa fund. Përgjigja mbetet e turbullt. Shoqata “Dëshnica” deshi të vendoste në Këlcyrë një obelisk, në kujtim të masakrave greke të vitit 1914 dhe fshatrave të djegura prej tyre, por befas, në sheshin e caktuar për të, u ngritën me ugjencë banja publike!!

Fajin nuk kemi pse ta kërkojmë jashtë vetes. Ajo i takon të keqes së madhe, që ka pllakosur politikën shqiptare.

Lojërat që zhvillohen me të vdekur midis vendeve fqinjë e më gjerë, janë më të rrezikshme se lojërat me të gjallët. Sidomos në këtë rast, kur të vdekurit bëhen pjesë e ekuacioneve të pazgjidhura të të gjallëve. Nuk është fjala për të ushqyer frymën antigreke apo antiturke, por duhet folur. Burgosja e eshtrave të shqiptarëve të ngratë në kishë, është marrëzi. Nuk duhet të pajtohemi me strukturat amorfe të shtetit shqiptar që bëjnë kompromis duke prerë pjesë të trupit shqiptar. Duhet të distancohemi nga veprimtari të tilla antinjerëzore.

Duket se shqiptarët nuk kanë nxjerrë mësime nga Kali i Trojës. Laokonti çirret duke thirrur çdo ditë për vigjilencë, për të qenë syçelët, por askush nuk i hedh sytë drejt tij. Edhe kalin e Trojës e kemi lënë të lirë. I takon lashtësisë, thonë. Tani jemi pjesë e BE-së, nuk ka luftëra, kufijtë s’kanë vlerën e dikurshme, janë simbolikë. Harrojnë që këta kufij s’janë në asnjë çast të sigurt, është po ajo tokë, po ai det, po këta fqinjë.

Thuajse është e njëjta politikë, të njëjtat aleanca, si 100 vjet më parë. Harrojnë që gurët e varreve nuk mund të lëvizen, gozhda e Nastradinit nuk mund të shkulet. Por ata nuk shqetësohen. Shqipëria nuk është e tyre. Ata i kanë depozituar paratë e vjedhura nga djersa e bashkëkombësave në Zvicër, Londër, Vjenë, Amerikë e gjetkë, sepse në ato vende do të vijoi jeta e tyre nesër, atje shkollojnë fëmijët sot, në universitetet më të shquara.

Paguhen me djersën dhe gjakun e shqiptarëve, me paratë e buxhetit të shtetit grabitur me anë të tenderave korruptivë nga administrata hajdute, me paratë e krimit e të drogës.

Në rast se kishim një shtet të së drejtës, ku mbrohet dinjiteti i shtetit dhe interesat kombëtare, Presidenti dhe Kryeministri i Shqipërisë duhej të ishin shkarkuar dhe arrestuar për tradhëti kombëtare. Çfarë duhet bërë më shumë se kaq, për të marrë dënimin e merituar. Nuk u dënuan as politikanët që i hapën rrugë marrëzisë dhe varrëmihësit që iu bindën verbërisë. Shkulja e një varri dënohet me ligj, 10 vjet burg. Janullatos mund të pezullojë nga puna një prift që ka bërë një gabim ordiner, por jo atë që zhvarros gratë dhe fëmijët. Micotaqis e ka ditur fundin.

Me politikën tonë, do të bëjmë që popullsia shqiptare të plaket shumë shpejt, ka thënë në vitet e para të demokracisë kryeministri grek. Dhe ashtu po ndodh. Të rinjtë vetëm ikin. Pleqtë kanë mbetur të vetmuar, të braktisur. Shpesh gjenden të vdekur ditë më vonë. Është koha për të folur, për të vepruar, për të ndryshuar.

 

*****

Dr.Nuri Dragoj, Qendra e Studimeve Albanologjike, Instituti i Historisë. Karikatura shoqëruese, nga Agim Sulaj. Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

August 16, 2019 09:17
Komento

29 Komente

 1. Partizani August 16, 11:07

  Eh more Nuri Dragoi,se edhe ti nuk je shqiptar tamam,kur harron (apo ben sikur harron) t’i permendesh Edi Rames,ketij antishqiptari te ndyre,qe ndonese perfaqeson nje parti te majte,nuk ia perplas ne fytyre poshtersine e tij,qe nuk ka kerkuar nga qeveria e Kosoves qe te ngrihet nje memorial per nder te 650 deshmoreve partizane te rene ne lufte kunder pushtuesve naziste per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi!?
  Apo edhe ti gjykon se ata shkuan atje kunder kosovareve?
  Nuk ke lene shqiptar pa mbrojtur,por keta partizane te duken si naziste,o felliqesire mashtruese!
  Jeni vene te gjithe ne sherbim te armiqve te Shqiperise!

  Reply to this comment
  • Albam August 16, 12:22

   Qetesohu mor burre se me nje artikull sdo i mbledh te gjitha njeriu. Merru me temen e artikullit jo me pse se permende dhe kete e ate.

   Reply to this comment
   • Protesta August 16, 15:17

    O Albam!
    Tema eshte per nderimin e te reneve per kombin shqiptar dhe tani,qe jemi ne vitin e 75 vjetorit te clirimit te Shqiperise,ata qe nuk jane respektuar fare nga te gjitha qeverite shqiptare keto 29 vjet,jane pikerisht 650 deshmoret partizane qe dhane jeten per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi kunder pushtuesve naziste dhe bashkepuntoreve te tyre ish pjestaret kosovare te divizionit nazist “Scanderbeg”,qe sot sundojne ne Kosove!
    Si te mos i kerkojme llogari Edi Rames dhe ketij teoricienit fallco Dragoi,se pse nuk kane vene nje memorial ne nderim te 650 deshmoreve partizane ne Prishtine,kur kemi varre te nazi-fashisteve,grekeve,etj ne Tirane?
    Pse kjo perdhosje ndaj Luftes Antifashiste nga kjo qeveri ballisto-zogiste e Rames?
    Deshmoret tane jane te paret per qeverite shqiptare e jo te dalin viktimat e grushtit te shtetit ne Turqi para partizaneve shqiptare?
    Nuk eshte rastesi,por nje urrejtje per LANC-in nga antishqiptari i madh Edi Rama!

    Reply to this comment
    • mirel August 16, 17:27

     O partizan protesta, e mbaroi fjalen Dragoj, merre ti, apo nje tjeter dhe permendeni memorialin per 650 partizanet. Kane rradhe gjerat. Sot e mori ai fjalen si patriot i vertete. Neser merre ti, dhe shko ye ringresh varrezat dhe lapidaret e perdhosur nga kermat e politijes shqiptare. Nuk vlejne fare fyerjet dhe sharjet ndaj autorit.

     Reply to this comment
     • Protesta August 16, 19:12

      Po ti mirel,mos je gje miza ne bythe te kalit,qe je ngopur dhe tani na jep mend ne te tjereve se cfare te themi apo jo,se kur e kemi radhen etj?
      Ne se ti je rrace ballisti apo zogisti,doemos,qe nuk do jesh me mua,por nje qeveri,qe nuk ka lene pa nderuar turli lloj pushtuesisaht te huaj me varre e memoriale,ne radhe te pare duhet te nderoje desahmoret e saj kudo qe te kene rene ata!
      Ne se nje qeveri eshte ANTIKOMBETARE si kjo e Rames,doemos qe do te heshte,se kot nuk e nderoi vrasesin e partizaneve Mut-hat Frasherin!
      Ndersa ti,si kryetar i ri i Akademise se Shkencave te Pordheve,dukesh qe nuk ha…mut kot!

     • mirel August 16, 19:59

      Ti prostati je aq trim sa te ha mune.
      Ku ke qene deri tani ne mbrojtje te Partizaneve.
      Ju ka dhjere Ruti me gjuthe Dule e ballisteu ne koke, dhe beheni trima me dike qe po thote nje te vertete te hidhur.
      Palaco qe beni lufte me mizat

 2. Glaukias August 16, 11:27

  Çfarë të komentosh ? Jo fatkeqësi por DASHAKEQËSI !

  Reply to this comment
  • Pellazgos August 18, 22:25

   Epiri dhe Pirrua i Epirit egzistone per ne,jo per ju qe jini turq ne Identitet.
   Juve qe i ndroni emrat nga Hamza ne Elton,Elvis,Eduart,Erion etj.
   Respektoni firmen e Mareveshjes se Korfuzit per Autonomi dhe flasim.

   Reply to this comment
 3. Alban August 16, 11:46

  Nje shkrim brilant e nje shuplake per te gjithe apatine shqiptare kundra shovinizmit greko-turko-sllav!

  Reply to this comment
  • bureto August 16, 14:00

   @Alban, o shqiptar i kulluar!. Te kishe mbetur tek cilesimi brilant i shkrimit, do me kishe edhe mua solidar deri ne fund, por e ke prishur ne nje pike. Per te qene disi i ekuilibruar, meqenese sot eshte ne rend te dites edhe diskutimi per memorialin turk ne Tirane, ben cilesimin “shovinizmi greko-turko-sllav”. Pra qe fut ne nje thes edhe ‘shovinizmin turk’!? Qe shqiptaret e kane ndjere ne lekure per vite e shekuj me rradhe shovinizmin sllavo-grek, kete s’ka shqiptar, ose jo i tille qe nuk e di. Historia dhe faktet respektive jane me qindra qe tregojne masakra, pogrome, djegje dhe rrafshime te fshatrave te tera te banuara nga shqiptare, deportime te popullsise shqiptare nga trojet etnike etj, Pangopesia e tyre nuk ka te sosur, vetem se kushtet per ta (ate rastin qe presin, pra) ende nuk ekzistojne. Se po te kishin do ta benin si ne rastin e trazirave te vitit 1997, kur greket menduan se u erdhi ajo dite, por ishte deklarate e qeverise turke qe i sprapsi, apo po ne ato vite krimet shteterore serbe ne Kosove. Gjithsesi me propogande dhe pergatitje ushtarake nuk eshte se kane shovinistet sllavo-greke kane harruar. Deri ketu besoj biem dakord.
   Po qysh se Shqiperia u pavaresua nga perandoria Otomane, (per 5 shekuj, shtrihej ne tre kontinente, kishte e sundonte shtete e popuj ne to), dhe ashtu si me pare ishin pavaresuar prej saj, edhe Greqia e Serbia, ne jemi shtet sovran. Atehere te pyes: A di te na thuash ndonje rast qe tashme, shteti demokratik i Ataturkut, gjate 106 vjeteve, ka kryer apo ka deklaruar ndonjehere akte armiqesore ndaj Shqiperise dhe shqiptareve, cilido qofte regjimi ne Shqiperi, monarkist, komunist apo demokratik? Perkundrazi na quan popull vella, ashtu si dhe ne, qe e kemi shpallur me konsensus mbare kombetar, vend mik dhe aleat strategjik. Dhe duhet kuptuar mire se pse eshte keshtu. Pak me shume inteligjence dhe jo te biem pre e qarqeve shovene greko sllave dhe propogandes teper malinje te kishave ortodoxe respektive. Mos harro, Turqia ishte nder tre vendet e para qe njohu pavaresine e Kosoves, Greqia ende jo?! Sa per Serbine ajo mbasi e kishte pushtuar prej te pakten 106 vitesh, u detyrua ta leshoje ate vetem me forcen e NATO-s anetare e se ciles eshte dhe Turqia. Jo vetem kaq, por Serbia lufton dhe po punon qindin dhe sot e gjithe diten, qe ta kete serish!
   E pra, keshtu jane punet, or mik. Atehere me thuaj cilet jane shovinistet? Lexoj edhe njehere me durim faktet dhe argumentat e zoti Nuri Dragoj dhe do bindesh, vetem sa i takon shovinizmit grek. Nuriut, qe eshte deshmuar gjithmone patriot i denje, i shpreh respekte per kete fakt, por dhe per shkrimin, qe ne kete rast e deshmon ate. Sa i perket atij serbo-sllav ka biblioteka te tera, por edhe te gjalle, qe e deshmojne.

   Reply to this comment
   • Alban August 16, 23:17

    Tani ti gjithe kete koment e shkruajtr per te thene qe Turqia s’eshte njesoj me sllavo-greket? Kot u mundove. Turqia ka interesa shume te dyshimta ne Shqiperi qe nga ndertimi i xhamise me stilin turk afer Parlamentit shqiptar e deri tek memorialet per deshmoret e pucit. Harron qe Turqia e 97 qe ndihmoj Shqiperine s’eshte njesoj me kete te sotmen. Atehere ushtrine e kishin ne dore ushtarak me origjine shqiptare dhe kryeministre ishte nje person si Tansu Ciller sot kemi nje njeri qe do te behet sulltan e te ngjalle koleren e ndikimit te Perandorise Osmane ne Ballkan. Mos te flasim pastaj per shqiptaret e blere nga politika turke qe me pare bejne be per sulltanin e shohin bashkeatdhetaret e tyre te feve te tjera si armiq. Shovinizmi lulezon mbi percarjet.

    Reply to this comment
 4. Antikomunisti August 16, 12:06

  Po mire more partizan,c’pune ka Edi Rama me partizanet,edhe per luften ai e ka fajin ? Ti do enverin ai do mitatin,c’te keqe ka ketu,kush ta jep te drejten ty te respektonen vetem ata qe do ti ? Kush je ti ai qe percakton lapidaret, Kush ta dha te drejten ty qe historia te vlersohet simbas rradakes tende,Akoma se ke marre vesh qe koha e enverit ka vdekur per gjithmone dhe njerezit jane te lire te mendojne e te besojne ke te duan ? Kush pjerdh per ty o partizan,se care do ti eshte puna jote jo obligimi im.Do enverin ?
  pune e madhe eshte e drejta jote,po mos na caj menderen pse une se dua,ajo eshte puna ime jo jotja, prandaj mbaj vendin ti dhe te tjeret si puna jote se nuk i duhen njeriu leksionet e tua per te vene pikat mbi i

  Reply to this comment
  • Alban August 16, 13:20

   Ik o b.le se ti qenke i mbarum. Pikerisht se eshte liria e mendimit dhe ai partizani ka te drejten e tij. Plus qe partizanet i mbeshtesin shumica e popullit shqiptar. Ti mderkohe ke ndonje gje per artikullin se fjala ketu eshte qe kur ra komunizmi greket hyne e vrane ushtarak shqiptar. Apo ti lexon vetem komentet se ske kapacitet te lexosh dicka me shume se 3 rreshta te gjate.

   Reply to this comment
  • Partizani August 16, 15:29

   Antikomunisti i sumes!
   Edi Rama,sipas teje nuk paska pune me partizanet,por nje gje te tille e thone vetem atyre qe jane gomere,por pa samar si ty!
   Nje kryeminister,kurre nuk duhet te behet historian,apo sic derdellit ai se nuk qenka as gjyqtar e as prokiror,por kur ia lyp intertesi behet nga te gjitha!
   Nje kryeminister zgjhidhet per 4 vjet dhe kurre nuk i takon e derjta te fute hundet e tij te qelbura ne rishkrimin apo rigjykimin e historise!
   Bile as historianet kurre nuk mund te rishkruajne historine sipas interesave te tyre!
   Historine e bejne popujt dhe ne mes te popujve jane fitimtaret ata qe gjykojne edhe te humburit!
   Lufta e Dyte Boterore ishte lufta me e pergjakeshme ne tere historine e njerezimit dhe Shqiperia per here te pare jo vetem u be pjestare e Koalicionit boteror FITUES,por edhe se e cliroi vendin vetem me forcat e veta si asnje vend europian tjeter!
   Me kete lufte Shqiperia siguroi mbeshtetjen e SHBA dhe Britanise se Madhe qe vendosen prane Shtabit te Pergjithshem te Enver Hoxhes perfaqesuesit e tyre ne rang gjenerali dhe ndihmuan UNCL-ne me FLORI,veshmbathje,armatime,ilace,aparatura nderlidhjeje etj deri tek mbeshtetja me aviacion per clirimin e Titanes!
   Dhe kurre nuk mund te ndikonte serbi Dushan Mugosha ne keto vite lufte me shume se sa gjeneralet amerikane dhe angleze,qe te devijonoin drejtimnin e kesaj lufte,sic derdellitin armiqte e Shqiperise!
   Pra Rama mbi te gjithe ushtaret nazi-fashiste duhet te nderonte 650 deshmoret partizane rene ne ish Jugosllavi,por nuk e ka bere se eshte antishqiptar!

   Reply to this comment
   • Partizan dhish August 16, 18:06

    Po ku ke qene me para ti o zheni,ti jepje nje leksion Edi Rames per luften se qenke shume i ditur,historianin me kurs partie.
    Mos ti fusi hundet njeri se keto pune I di partizan kompetenti, shko or loqe kush te kerkoj te japesh ti mend.Cope Idjoti !

    Reply to this comment
    • Partizani August 16, 19:23

     Te lumte suma,o partizan i dhive,se ne vend te truve paske bajga lope!
     Po ti si nuk dole me pare ketu,qe te te pyesja se si duhet te shkruaja une i ziu,por tani del ti dhe mbron dizertacionin e cobanerise per doktor te shkencave?
     Edhe Ver Llapa do ta kishte zili,more gomar pa samar!
     Mire te tjereve u kerkon te mos i futin hundet,po ti pse ha…mut kot me keto pune qe nuk te takojne?
     Kuptohet se babai apo xhaxhai yt kane luftuar me PULE e RAKI ne dore kunder gjermaneve dhe partizanet te duken si okupatore,prandaj ENVERI JU PLASI NE BURGJE,INTERNIME, ju dha plum,bin pas koke dhe ua beri gjakun UJE,aq sa tani dlisni percart,sa edhe …gomari im!
     Shiko gjej babane biologjike,pyete nenen tende se me cilin operativ sigurimi te ka zene,shikoji mire ne ftyre vellezerit dhe motrat ne se ngjani me njeri tjeterin,se mbase ndon jeri nga ju jeni femijet e mij!
     Kot lodheni me llafe,gjeni babane,tuaj sot biznesmen,minister,deputet,ambasador etj(se ne u beme te tille,ndersa ju 4 klase kishit ,se aq ju dhame ne) dhe beni ADN-ne qe te merrni atesine dhe ca miliona!
     Cfare ju duhet te hani mut ketu me mua?

     Reply to this comment
     • Dhi e zgjebosur August 16, 20:04

      Ha ha debili enverist,ku e ke komandantin e pergjithshem,sikur ta hoqen nga varrezat e deshmoreve

 5. Poshtë tradhëtarët hajdutë! August 16, 14:10

  Vetëm një njeri i marrë mund të ngrej në kryeqytetin e vëndit të tij një memorial për dëshmorët e rënë në Anadoll përse, për të mbrojtur Shqipërinë, jo, për të mbrojtur ndonjë kauz të përbotëshme që ka lidhje me Shqipërinë dhe shqipëtarët, jo, për të mbrojtur Turqinë mike nga një agresion i jashtëm, jo. Mos vall i marri jonë kryeministër dhe ministër i jashtëm do të trëmb europianët me këtë truk që ata të mendojnë, të alarmuar, që Shqipëria po shket në prehrin e perandorisë së ardhme osmane dhe o burra ta pranojmë në tetor, apo është një “mejk ap” i fytyrës së konsumuar në arenën ndërkombtare të diktatorit Erdogan. Në të githa variantet ta marësh është një vendim i një armiku të betuar të Shqipërisë dhe i shqipëtarëve. Memoriale të tilla mund të ken nder në Anadoll në fshatin ku është pjell gomari i Nastradin efendiut bashkë me Nastradinin ku ndonjë nip i tij ka rënë duke mbrojtur , jo Turqinë por Erdoganin. Mos vall ka ndonjë nip të Nastradinit në Tiranë apo në Shqipëri dhe nuk dim gjë? Në qoftë se vendimi është mar nga kryeminstri ynë, atëhere nipi i Nastradinit i takon të jetë ai dora e vetë dhe kjo justifikon pretendimin e tij si me origjinë të shumfisht dhe justifikon respektin memoraialesk për dëshmorët e rënë heroikisht duke mbrojtur prapanicën e Erdoganit. Njëkohësisht shpjegohet pasioni i tij për të mbajtur poturet e modës së Nastradinit që i japin hijeshi këtij burri të jashtzakonshëm shteti. Nesër, një javë mbas bajramit të madhnushëm, thuhet që kryeministri, kryetari i kuvendit të Arnautstanit dhe kryetari i bashkisë së Tiranës, përkatësisht efëndëm Edi bej Rama, efëndëm Gramoz bej Ruçi dhe efëndëm Erjon bej Veliu së bashku me mijra militantë të PS dhe punonjës të administratës do të bëjnë homazhe te memoriali i dëshmorëve tanë turq rënë në grushtin e shtetit anti Erdogan duke dëshmuar ripjelljen e miqësisë 500 vjeçare Turqi-Arnautstan të prishur nga tradhëtari i popullit Ismail Qemali më 1912 . Me orientim të kryeministrit Edi Rama akademia e shkencave do të rishikoj nën prizmin “heronjë pa armë dhe uniformë” periudhën e pamvarsisë dhe periudhën 25 vjeçare të kriminelit antiturk Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ripjellja e PS së Alibabës me poture dhe e 140 hajdutëve të shpellës kuvendore do ti dhurojnë kombit shqipëtar në çfarosje e sipër, krahas PPP shumëmiljarrdëshe, edhe një rishikim total të historisë. Të mbarojnë njëher me LANÇL dhe me radhë të tjerat. Edi Rama dhe hajdutët e tij të PS bashkë me ata të PD dhe LSI, nuk përtojnë në misionin që i kanë vënë vehtes, zhdukjen e kombit shqipëtar nga trojet e veta.

  Reply to this comment
 6. Ylli August 16, 14:26

  Me vjen keq z.Nuri por dukesh dukeni qe pozita juaj te qenit i majte ,nuk ju lejon te jeni realist dhe objektiv .
  Ne ato dite zhvillmesh dhe dhimbjesh ju beni sikur harroni rolin e felliqur dhe pervers te Partise Socialiste ( ngjarjen e cilesoi sajese te Berishes ) te Zerit te Popullit dhe te peshtires Koha Jone .
  Rast me te pabese dhe antishqiptar sesa perfshirja e ketyre tre organizmave ne sherbim te Greqise nuk ka patur ne historine e Shqiperise .
  E turpshme ishte se Athina tregohej me elastike dhe mirekuptuese me Qeverine Shqiptare sesa opozita shqiptare .
  Kulmi ishte kur Berisha vendosi viza per shtetasit grek si kunderpergjigje dhe PS bashke me ZP dhe KJ i.qanin hallin popullit vella grek .
  Me vjen keq por nga nje komunist apo socialist te verteten dhe objektiven nuk.do ta medosh kurre .Te ligen dhe djallezoren …sigurisht po.
  Komumistet bejne krushqi dhe me djallin …Churchill !!

  Reply to this comment
  • Duti August 16, 22:29

   Bravo Ylli,se ti e do qe te jete i djathte qe te jete realist?
   Po ju te djathtet gjithmone me armiqte e Shqiperise keni qene o kelysh ballisti dhe tani na ben moral!
   Me thuaj nje moment ne histori,qe ju te djathtet i keni bere nder ketij vendi,jo per vete,por per shumicen e popullsise!
   KURREN e kurres!
   Hyyyy plehra te ndyra,qe vini tani e na jepni mend,si puna e ketij komunistit te dhive dhe mirel bajges!

   Reply to this comment
 7. Limani August 16, 16:11

  Të këqinjtë komunistë bëjnë krushqi edhe me djallin , ndersa i miri Çerçill bëri krushqi me komunistët !

  Reply to this comment
 8. mirel August 16, 17:34

  Kjo eshte maskarada e politikes shqiptare te pas 90es. E zvetenuan konceptin e shtetit deri ne tallje publike. Ligjin dhe rregullat i quajten fenomene te demshme te komunizmit. Anarshia dhe shkaterrimi i shtetit u shit per demokraci. Qe te kishin te vidhnin sa me shume dhe sa me gjate gjithe pasurite kombetare dhe private.
  Shqiptari konsiderohet i mbaruar nga cdo shtet.
  Ne boll te ankohemi per komunizmin dhe kujtojme se bota do na meshiroje.
  Me shume na percmojne
  U be mode te shesim veten si kavie, dhe patjeter qe si kavie do na blejne.
  Per sa kohe qe peshtyjme mbi historine tone, mbi LANCL, mbi heronjte tane, atehere dhe te tjeret do peshtyjnebi ne
  Prisni gje tjeter?

  Reply to this comment
 9. Fatmiri August 16, 17:57

  Te pershendes Nuri Dragoi, per shkrimin dhe te uroi per studime te thelluara dhe te verteta te tjera te dalin ne drite nga qendra juai e studimeve Albanollogjike!Te tilla te verteta , e njerez te guximshem ia lartesojne emrin vendit tone dhe i rrisin autoritetin ne bote! Atyre qe shkruani ju, une dua tu shtoi edhe Katedralen Ortodokse ne qender te Tiranes ,qe ka “mbytur”dy ministri qe bashke me te tjerat perbejne ansamblin me te bukur te Tiranes!A nuk kishte vend tjeter per katedralen ?Apo ajo u vendos pikerisht aty ,ku prishte me shume pune! Edhe njihere te pergezoi per kete shkrim!
  Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA August 16, 18:39

  NEPERKEMBJA E DINJITETIT …

  apo kambane per veshet “ hyqymetit” e shtetit !?

  Titull i gjetur e teper domethenes nga nje mendimtar mendjendritur atdhetar e qytetar si
  Profesor Nuri Dragoj
  Nje analize shkencore e shkruar me mjeshtri te persosur dhe shpirt demokratik pa asnje shenje nacionalizmi e aq me pak shovinizmi ala Kali i Trojes qe ka depertuar deri ne Malesine e Gjakoves apo Malesine e Madhe per shkak te politikes ala Kali i Trojes dhe ala Toptani i Tropojes…
  Me fakte te gjalla, me te verteta te pakundershtueshme, me deshmi te padiskutueshme, me argumente te celikta Profesor Nuri Dragoj paraqet nje analize shkencore historike dhe jep nje mesazh te fuqishem per krejt politiken e soteme shqiptare per te parandaluar revanin e Kalit te Trojes dhe u bie kambanave te alarmit, jep kushtrimin atdhetar per te mbrojtur dinjitetin dhe sovranitetin shteteror dhe teresine territoriale te Shqiperise, cka eshte misioni madhor dhe kryedetyra kushtetuese e cdo qeverie ne Bote.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne por se pari per ata qe kane tru qe te kuptojne e guxim qe te veprojne per te ardhmen e jo vetem te shtetit por te mbare kombit shqiptar.
  Sot!
  Neser do te jete shume vone!
  Neser eshte kurre!
  Nuk behet fjale thjesht per neperkembjen skandaloze, te pafaleshme te dinjitetit shteteror e kombetar!
  Behet fjale per nje kambane te fuqishme per mbrojtjen e shtetit shqiptar.
  Behet fjale per te sotmen dhe te ardhmen e kombit shqiptar.
  Asnje integrim…. Asgje nuk vlen me shume se mbrojtje e integritetit territorial dhe interesave kombetare te nje populli e kombi me proevropiani e me proamerikani ne Bote, qe u sakatua, skllaverua, pushtua, nepermemb e farua ( shfaros ) si asnje tjeter ne qe aq shume i dhame e aspak morem pervec gjakut lume e tokes se djegur.
  I vetmin popull e komb ne Bote qe kurre as sulmoi, as zaptoi, as tradhetoi, as percmoi e as neperkembi asnje popull e komb tjeter…
  Krejt e kunderta!
  E kur flasin shkencetaret duhet te zgjohen qeveritaret, duhet te veprojne shtetaret qe jane zgjedhur nga shqiptaret per ti sherbyer e mbi te gjitha per te mbrojtur interesat e dinjitetin e Shqiperise me cdo kusht e me cdo cmim.
  Sot e cdo dite…
  “ Nje dite pas” eshte teper
  “ Nje dite pas” eshte kurre!
  Faleminderit Zoti Dragoj !

  Reply to this comment
 11. Nje shqiptar August 16, 19:10

  Dr. Nuri Dragoj ka bere nje shkrim te mrekullueshem, te thelluar, te faktuar, te plote dhe qe perfshine nje periudhe kohe me momente te veshtire per popullin tone. Ne kete periudhe ne te cilen çdo vit sillte emigracione, vrasje te shqiptareve, humbje te trojeve tona dhe te identitetit kombetar. Shkrime te tilla shume rralle lexon ne shtypin e sotem. I lumte DITES.
  Varrezat e ushtareve greke, qe rane gjate luftes dyte boterore ne Shqiperi, nuk duhet te shqetesoje. Ata ushtare kane rene duke luftuar heroikisht ne mbrojtje te atdheut te tyre kur fronti u çvendos brenda trojeve tona dhe duhen respektuar. Problemi qendron se eshtrat e kujt jane rivarrosur ne Shqiperi dhe ne seriozitetin e realizimit te ketij procesi. Shkrimi i Dr. Nuriut nuk mund te perfshije edhe qindra fakte te tjere ku identiteti yne kombetar eshte shkelur dhe shteti yne nuk ka reaguar. Disa nga komentuesit kane vene ne dukje fakte qe e pasurojne shkrimin.

  Reply to this comment
  • Protesta August 16, 19:29

   I shkreti Nuri paska bere nje shkrim te mrekullueshem,por ka harruar te permende 650 deshmoret partizane te rene per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi,njelloj sic beri ASH-ja,qe do ua jape meriten e antifashizmit ballisto-zogisteve e jo partizaneve!
   Harrese apo e qellimshme kjo e Nuriut?
   Per mua kjo lloj “harrese” e hedh poshte tere shkrimin e tij te “mrekullueshem”!

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar August 16, 21:39

    Shume mire qe ju u kujtoni historianeve tane 650 deshmoret qe rane per çlirimin e Kosoves. Une mund te shtoj edhe masakren e Tivarit e shume te tjera. Shkrimi eshte i mrekullueshem pasi ndermjet tjerash zgjon nga gjumi nje popull te tere qe nuk u kerkon llogari pushtetareve qe per interesat e tyre vetiake shesin interesat e tere kombit.

    Reply to this comment
 12. PO , PO August 16, 22:05

  Zoti Nuri , je nder gazetaret e pakte , qe shkruan me nerv e gjak te paster shqiptari . Fakti qe je si nje ze ne shkretetire , tregon se sa poshte ka rene dhe vazhdon te bjere cdo dite gazetaria jone ! Eshte teresisht e qellimeshme dhe dashakeqese nga mediat tona , qe merren me cikerrima , idjotesira e amoralitet pa fund dhe injorojne probleme themelore , me rendesi jetike per sot e per te ardhmen e ketij vendi ! Fakti qe ne keto tre dekada kemi humbur aq shume , ne te gjitha fushat e jetes , i ka hedhur njerezit ne deshperim e pesimizem , ne percarje te thella e konflikte sociale , sa qe duket teper e mjegullte e ardhmja e ketij vendi . Ne keto kushte , njerezit kthejne veshtrimin nga e kaluara per te gjetur ngushellim per keto qe po perjetojme dhe cdo dite dobesohet e humbet krenaria kombetare . Eshte nje politike e vjeter e armiqve te ketij vendi , duke filluar qe nga sundimi shekullor turk , per ta mbajtur kurdohere ne pozita inferiore , injorance , varferie e mjerimi , nen presion e kanosje per shfarosje , aq sa pjesa me e madhe e shqiptareve iu neneshtrua fese islamike te pushtuesit . Greket , nga ana e tyre , duke pasur brenda vetes rreth nje te treten e popullates , nen kamzhikun e kishes , nen terrorin e thikes , helmit dhe shfarosjes , i detyroi ata qe i quanin arvanite , te mohojne gjakun dhe gjuhen e tyre , e per te treguar neneshtrim e bindje te verber , te behen edhe me greke se vete greket e armiq per vdekje te bashkekombesave te pa asimiluar . Une personalisht kam pare me syte e mij shume e shume raste ne Greqi , qe jane terrorizuar deri ne ate shkalle , sa qe kane frike te pranojne qenien e tyre arvanitas dhe te flasin gjuhen e tyre .
  Te njejten politike kane ndjekur edhe fqinjet sllave , qe edhe sot neper tubime publike apo aktivitete sportive ulerijne ne turma “vdekje shqiptareve” .
  Miqte tane nderkombetare , as qe degjone nga ai vesh , ne mos po ngazellehen , kur bishat greke me uniforme parade , me hap rreshtor e me komande ulerijne si himn , kenge per te lidhur kepucet me zorret e shqiptareve ,ne festen e tyre kombetare , ne prani te personaliteteve me te larta shteterore , te perfaqesive diplomatike e personalitete te huaja , kurse Shqiperine e vrojtojne me lente zmadhuese per te gjetur qime ne veze ! Sot , hapesiren tone ajrore e kontrollojne cep me cep forcat ajrore greke dhe , si per t`i balancuar , kane shtuar edhe ato italiane ! Kryepeshkopi Janullatos , ka vendosur ta mbylle jeten e tij ne Shqiperi , bile si “shqiptar” qe e beri presidenti bandit qe ne kemi ne krye , e mbas pak vitesh Fanariotet ta shpallin shenjtor , ti vene emrin e tij katedrales ne oborrin e ministrise sone te “mbrojtjes” dhe Tirana te kthehet ne nje vend pelegrinazhi per te gjthe bishat fanatike ekstremiste te Athines , per te vizituar “djepin” e helenizmit ! Bile ai e ka pikturuar veten ne muret e asaj katedraleje , qysh para disa vitesh , por kur pa reagimin e shqiptareve , e ka mbuluar portretin , deri ne nje situate me te voliteshme .
  Ndaj te njejtat mendime e shqetesime me ju , i nderuar gazetar , pooooor serisht ne mbetemi ne fushen e konstatimeve , duke ua bere edhe me te lehte punen antishqiptareve , me keto analiza vajtuese . Ne kete gjendje e kane sjelle Shqiperine VETEM POLITIKANET TANE KARAGJOZE , NE TE NJEJTEN KOHE BADITE E KRIMINELE , QE U SHERBEJNE ME BESNIKERI AGJENTURAVE TE HUAJA . Fakti qe cdo dite flitet vetem per “spiune te sigurimit “, ( pretekst per te flakur edhe sot disa punonjes policie qe kalojne ne siten e vetingut ) , por ka tre dekada qe nuk kemi degjuar as edhe nje rast te vetem per agjenturat e huaja , eshte teper kuptimplote ! Ngritja nga llumi i tradhetise i te gjithe krimineleve te luftes , bashkepuntore te nazi-fashizmit , diversante e spiune me duar te gjakosura dhe shpallja e tyre heronje e deshmore , kurse herojte e deshmoret e vertete nemen e urrehen cdo dite , eshte krimi me i rende qe i behet ketij populli !
  Sot , me shume se kurre , ketij vendi i nevojiten burra te vertete , te mendeshem , me gjak e shpirt shqiptari , per te shpetuar kete qe ende ka mbetur !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim