Sali, ty do të vrisja të parin!

February 6, 2016 20:05

Sali, ty do të vrisja të parin!

Pikat kryesore

 • IZET HAXHIA: "Përballë teje ka vetëm eunukë të tredhur, që mendojnë vetëm si të të kalojnë ty në vjedhje e pasurim të paligjshëm. Dua te them diçka: Nuk jam vrasës, as kriminel, por po vendosa të bëhem i tillë, preja e parë do të jesh ti o plak matuf dhe i lig, edhe pse është në kundërshtim me Kanunin e Lekës, që ti doje të na e bëje Kushtetutë..."

Ish-truproja e Sali Berishës, Izet Haxhia, ka reaguar pasi Berisha i ka përmendur emrin në seancën e kësaj të enjte në parlament, pas një interviste në DITA.

Haxhia thotë se nuk ka vrarë asnjë njeri në jetën e vet.

Ai thotë se nëse do e bëjë këtë gjë, do e nisë pikërisht nga Sali Berisha.

Replika e plotë:

“Nuk kam ndjekur ndonjëherë seancat e parlamentit të krimit dhe aq më tepër fjalimet e tipit Kastro të komunistit të fundit në Europë, të kryekriminelit të Shqipërisë, përçarësit të këtij populli, dhëndrit të devotshëm të Serbisë…

Më thanë ca miq që të ka përmendur emrin në fjalën e tij të marrëzisë e mashtrimit që me ‘qetësi e dashuri’ e ligjëron çdo të enjte pa ia prishur terezinë njeri.

Nuk më habit, as më shqetëson epiteti që më vë një vrasës.

Ai më quan vrasës për një krim që e ka bërë vetë.

Vërtet mund të isha bërë vrasës, sepse të jesh pranë për vite dhe t’i shërbesh një psikopati skizofren, shumë kollaj mund të përfundosh në një vrasës.

Ka dashtë zoti që nuk përfundova i tillë, për këtë jam i qetë.

Por ky matuf i pabesë tregon duke i bërë autogol vetes, se ai më paska denoncuar dhe me dëshminë e tij jam shpallë vrasës dhe dënuar nga gjykata e tij e plepistave.

Si i tillë, dua t’i them këtij matufi të pabesë, se unë e kam ditur që kur e ke bërë denoncimin tat si një frikacak i lig që je, në Ambasadën Amerikane në vitin ‘99, për mua dhe vëllezërit e mi.

Kushti yt për këtë denoncim të rremë ka qenë që denoncimi ku më fajësoje mua të ngelej i fshehtë dhe të mos përmendej emri jot si denoncues.

Vetëm denoncimi i jot ndaj vëllezërve të mi do publikohej, jo emri jot si denoncues.

E bëre këtë denoncim si frikacak që je pasi vrave Fatmir Haklajn, që në të gjallë nuk guxoje as t’ia përmendje emrin, ashtu sikur nuk guxon sot ti dhe kolegët e tu’ t’i përmendni emrin kriminelëve më të rrezikshëm, që bënë mbrojtjen tuaj e po bëjnë kërdinë duke terrorizuar që nga njerëzit e thjeshtë, tek biznesi, duke u vënë gjoba, duke vrarë gjykatës për çështje pronash, pronarë bankash që pastronin paratë e tua e tët biri, të fituara me krim e gjoba të vëna.

Përmend vetëm emrat e ushtarëve të tyre, por jo të bosëve të tyre mafioze.

Ti i din shumë mirë emrat e tyre, sepse karrierën e tyre kriminale e kanë filluar në sundimin tënd.

Nuk ua përmend sepse je një frikacak i pështirë, dhe ngaqë mendon t’i përdorësh nesër për interesat e klanit tënd kriminal leh si një qen i tërbuar duke shpifur dhe duke kafshuar me ata dhëmbët e t’u të prishur.

Kafshim që ka infektuar një popull të tërë.

Por mirë jua bën, kur përballë teje ka vetëm eunukë të tredhur, që mendojnë vetëm si të të kalojnë ty në vjedhje e pasurim të paligjshëm.

Si përfundim dua te them diçka: Nuk jam vrasës, as kriminel, por po vendosa të bëhem i tillë, preja e parë do të jesh ti o plak matuf dhe i lig, edhe pse është në kundërshtim me Kanunin e Lekës, që ti doje të na e bëje Kushtetutë”, shkruan Haxhia. /Dita/

 

 

February 6, 2016 20:05
Komento

95 Komente

 1. SALA September 17, 09:30

  Nuk eshte Saliu qe u be Sali.Ne e beme ate ,ne e mbrojtem dhe vazhdojme ta mbrojme .Ne qoftese qeveria aktuale e ka predispozicionin per te vene drejtesine ne vend duhet te merret me Berishen e berishianet miliardier, ti plotesohen dosjet e te vihen para drejtesise.Nje gje nuk duhet te harroje Saliu e femijet e tij qe babai nuk eshte treguar i zgjuar edhe pas vdekjes ai do ta leje litarin jashte dhe kjo dihet c’far pasojash do te kete per te gjithe pasardhesit e familjes se tij .Drejtesia juridike nuk harron.Saper urrejtjen Saliu e familja e tij e ka marre me kohe .

  Te fala Sali te uroj se shpejti ne banken e drejtesise.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA September 17, 10:10

   Replike burrerore e Izet Haxhisë!
   Duke lexuar kete Replike, ne mendje te vijne sa e sa krime qe ka kryer me duart e tij te gjata e te gjakosura Monstra Sali!…
   Izet Haxhia ja di edhe pikat e dobta edhe pikat e forta Kriminelit qe po terrorizon Shqiperine perej Çerek Shekulli…
   Duke lexuar Izetin, ne mendje te vjen vetvetiu pyetja:
   A do gjykohet nje dite per krimet e tij makabre Sali Berisha?!…
   Ne ate Xhungel Krimesh dhe Mafjeje qe eshte kthyer Shqiperia, veshire se nje dite Drejtesia do te veproje, sic veprohet ne vendet demokratike ku sundon Ligji…
   Sali Krimineli eshte Koka e Krimit ne Shqiperine e pas viteve 90-te!…
   E mira eshte te gjykohet dhe hetohet.
   Por perball krimeve qe ka bere ky Monster, nje veprim i ngjashem me rrembimin e Aldo Moros ne Itali, edhe pse ekstrem, do ish
   gjithashtu i motivuar, kur nuk mund te gjendet rruga e Drejtesise…
   Kam parandjenjen se Tropojanet , te cileve Sali Vrasesi u ka bere gjemen duke u vrare djemt, si Haklajt, (thone se ne Tropoje jane zhdukur me dhjetra djem te rinj, por jo vetem ne Tropoje),
   por dhe shume vrasje makabre si ajo e Remzi Hoxhes, Kosta Trebickes dhe shume te tjereve, do te nxisin nje
   dite akte hakmarrjeje ndaj Sali Tano Karridit…
   Natyrisht, kur keto veprime organizohen nga njerez te pregatitur, si Izet Haxhia ose oficere zbulimi si ata qe
   pregatiteshin dikur ne Shqiperi , apo pregatiten ende sot nga amerikanet, ruset, kinezet, etj, , ne rastin konkret te ben te mendosh, sepse Drejtesia ne Shqiperi nuk po vepron…
   Saliu e ka mbushur Kupen, ndaj edhe eshte i perligjshem zemerimi i Izetit kur thote:
   MATUF I LIG, NË SE DO VRISJA NJERI, I PARI DO ISHE TI…!
   Nuk i perkrah kurre veprimet e ashpra, por ne nje vend ku Drejtesia nuk vepron, do te kete gjithnje Avni Rustem….!
   Replika e Izet Haxhise eshte nje paralajmerim per Drejtesine shqiptare, per mos tu lene shteg Hakmarrjes primitive…!

   Reply to this comment
   • tomsojeri September 17, 14:07

    Izet , kam ndjekur te gjitha shkrimet dhe deshmit e tua dhe jam solidarizuar ndergjegjesisht me gjithcka thua ! Ato cka na thua kan nje vler te pacmushme per te gjith shqiptaret kudo qe jan sepse sqrojn mjaft situata pasqyrojn te verteten e hidhur dhe te kamuflluar me forcen e pushtetit qe shfrytezon nje perbindesh ne kuriz te atdhetareve ,ne kuriz te gjith popullit !Kuptohet qe nje njeri i till qe nuk mund te quhet njeri,nuk esht vetem ne kte katastrof ! Ai esht pasqyr dobesis,servilizmit,pabesis
    dhunes dhe intriges se gjith atyre qe e ndoqen dhe e ndjekin e atyre qe ju tremben apo ju pelqeu ruga e tij dhe preferuan te jen lakej se patriot,preferuan perfitimin e privilegjet se sakrificat ! Dy her erdhi ne fuqi e ky esht turp i shqiptareve ! Mbolli dhe mblodhi reth vetes bandit e hajdut e nen shembullin e tij u mbush ter politika shqiptare …Njeri me i ndyr nga tjetri per 30 vjet i ben demin me te madh historik Shqiperis ! Ti, njeriu qe ishe afer tij, je i vetmi deshmitar qe i shpetove ndeshkimit te tij dhe tani po hedh drit per kte kriminel dhe ter bashkpuntoret !Po hedh drit per ato ftyra qe mbi veten dhe privilegjet jan gati te sakrifikojn popull e Atdhe e hyjn ne sherbim te cdo krimineli e tradhtari ! Jan kta qe Shqiperin e kan katandisur nje xhungel krimi te cilen e shofim dhe e ndjejm ..
    Por Izet ,do te doja te shtoj ne ate cke nisur ne sherbim te vendit tend duke vuajtur larg Tij vetmin e dhimbeshme,mos kurse ma emra sepse tashme te gjith vleresojm xhestin tend ,lexojm cka thua e te besojm !
    Esht sherbimi me i mir qe ju ben shqiptareve te ndershem ,te paster, te varfer e te dhunuar..

    Reply to this comment
    • daja September 17, 14:43

     Nuk e vret njeri Saliun or jo
     As ky qe ka djetur me te

     Reply to this comment
     • Arber September 17, 17:02

      Izhet Haxhia eshte HERO per nder.
      edhe sikur te mos e vrasesh, me kete qe the, tashti ti nuk do vdesesh kurre ne zemrat e Shqipetareve o djale i Shqiperise. Sepse e verteta nuk vdes kurre.

     • Ramazan September 17, 17:03

      po kujt ju rojt ca tho Izeti.

     • Ben September 17, 17:03

      pyetje per ambasadorin amerikan qe drejton reformen ne drejtesi.
      Pse nuk shkojne oficere te prokurorise ne Turqi ne marrin deshmite e Izet Haxhise ?

     • Luciano29 September 17, 17:03

      Po i vjen funditt kryekriminelit Sali ,bravo Izet Haxhise zoti qofte me ty ‘ Vdekje Sali Berishes kur do vije Kjo diteeee ????????

    • Open your mind September 17, 18:07

     Izet,kujdes,mos dil per gjah dhe as per peshkim,se psikopati Sali i ka tentakulat edhe ne Turqi.

     Reply to this comment
    • Kuci September 18, 16:49

     O Rannond …nnos genje se vjen nga nje fannilje e shendosh…Kakannin e vrane se ishte shef i bandes i nnbeshtetur nga shefi i policise se kohes PD ne Vlore,se nuk te vrane edhe ty…..sepse ti je intelektual dhe nuk kishe pune nne bandat

     Reply to this comment
   • LILOLABJA September 19, 20:44

    Eshte ambasada amerikane, arsyeja pse Saliut si hyn gjembe ne kembe.

    Reply to this comment
   • N.VJOSA February 5, 22:03

    KOMENNT SHTESË :
    ——————————
    Kurr arrin dhe Truproja e vet dhe e akuzon si Vrases dhe Kriminel, atehere nuk ka çfarë te thote kush tjeter…
    Saliu duhet ruajtur nga keto roje qe ka tani, se zoti mos e dhente mund te na beje H a t a n ë….
    Saliu eshte “Miniere Floriri”, per te sqaruar gjithe kete
    periudhe Çerekshekullore te ngjarjeve makabre dhe gjithe asaj Xhungle Krimesh, prapaskenash, vrasjesh, terrori dbe Rrokopuje qe ka perfshire gjithe Teatrin shqiptar te ngjarjeve!!!!…
    Saliu eshte Krimineli Kyç per te spjeguar gjithe ngjarjet tragjike
    dhe Anarkine qe ka pershire Shqiperine pas 90- ës…
    Duhet ky Kriminel Monster deri sa te gjykohet!…

    Reply to this comment
  • adri September 17, 19:32

   prokuroria e krimeve te renda duhet te filloje menjehere procedimin penal ndaj Izet Haxhise ne lidhje me keto deklarata qe jane bere publike.
   Si mund te kercenohet ish-kryeministri i vendit keshtu???

   Reply to this comment
   • N. February 5, 21:07

    @adri,
    Para dy-tre ditesh ish Presidenti i Republikes Bamir Topi deklaroi se edhe Prokurori me i thjeshte do ti kish vene prangat Sali Berishes!…
    Jan male me leter, komente,shkrime, analiza , akuza te njerzve te thjeshte qe e kerkojne Sali Mafjen prapa hekurave!
    Me vjen keq @adri, ji pak realist…

    Reply to this comment
  • koco September 17, 23:10

   Saliu eshte djalli vet , ky njeri i lig , intrigant , vrastar esht nje Perbindesh i pa shoq qe kora e tij eshte e gjendet ne te gjithe te keqijat qe i jane bere ketij populli

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati February 5, 22:15

   Po Sala ka dash te beje kushtetut Kanunin e Leke Dukagjinit hahahaha

   Sa k.. qe paska qene more hahaha

   Reply to this comment
 2. NURIU September 17, 09:33

  BRAVO GAZETA DITA JENI ME E MIRA JU FALENDEROJME

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku September 17, 17:06

   IZET Haxhia asht vetem SHERBTORI I SHQYPNIS dhe i se VERTETES.
   Perenija i fali trupin e fuqishem dhe karakterin e fort.
   FALEMNERS o TRIM i MALSIS.
   Per mue je LEGJEND.

   Reply to this comment
   • Tarrasi i Shkolles se Kuqe September 17, 17:07

    Nje brravo e madhe ketij Izet Haxhise, pse do te thoni ju??, sepse bir nene sa do trim te jete, nuk do te kishte qene aq i afte che aq trim sa te deklaroj keto gjera qe po deklaron, pasi te gjithe ne shqiptaret e kan marre vesht se Saliu instaloi nje klike ushtarake, partiake, inteligjente paralel me qeverine, dhe te eliminon ne cdo rast kur ti preket interesi. Jam i mendimit, qe ne menyre urgjente duhet te nderhyje prokuroria shqiptare, pasi ka djem nenesh shqiptare qe i ka mbetur ndonje fije burrerie, ndonje pike gjak shqiptari, qe te deklaroje hapur marrjen ne mbrojtje si deshmitar i ralle, si nje diamant i ralle, ne dore te prokurorise shqiptare, per ta marre ne mbrojtje sa me pare, si deshmitar i penduar tashme, per te cuar para drejtesise perfundimisht kryekriminelin e shqiperise, kryetradhetarin e shqiperise Sali Ram Berishen. Tani ti zoti kryeminister, ke ne dore xhevahirin me te madh qe te kaika ra ne dore, ty dhe gjithe shqiptareve, si dhe per te shperblyer votat qe te dha populli ne zgjedhje, per te zhdukur perfundimisht kliken tradhetare te trojeve shqiptare, duke e rrasur pas hekurave, dhe duke bere njekohesisht, dhe clirimin e ketij populii nga kjo klike, qe e uzurpoj per 24 vite me radhe jeten e shqiptareve.Vdekje tradhetareve te kombit. Ty tu dha rasti te behesh mbret per shqiptaret e mos hezito, po hezitove atehere tregon se nuk je ndare nga e kaluara, ke ADN te dajallareve tuaj komuniste, dhe na tregon me te vertete, qe e paske veshur edhe ti pardysyne e bardhe ne 91, sic che tregon ky Izeti. Zoti dashte te kunderten per kete popull te rraskapitur nga klikat tradhetare!!!!!!

    Reply to this comment
  • Nazim February 5, 20:08

   Ty Te takon ta vrasesh ate qen bir qeni O Izet!

   Ja ke borxh Shqiperise ta besh ate gje edhe sikur te humbesh jeten tende.

   Jeta jote nuk ka vlere atje ku je, dhe ti e di qe nuk ke per tu kthyer ne Shqiperi sa te jene te fuqishem klani i atij derri qe edhe tashti nuk rri dot por aktivizon bandat e tij per te terrorrizuar kombin shqipetar.

   Ti e di qe asnje njeri nuk do ta denoje ate qen. Por ty te takon ta besh, vetem per faktin qe e ndalove te ike ne 97! Se ti, me ate ndalim, i dhe mundesi atij qeni te shkaterroje Shqiperine, qe duket se ti e don!

   Pra, laje borxhin me veper, jo duke kerkuar falje me fjale! Se kerkimi i faljes me fjale nuk e lan borxhin qe ti i ke Shqiperise!

   Reply to this comment
   • skifteri February 5, 20:09

    SHembulli i shkatrrimit të paftyrësise së S.Berishës me fakte është ajo e djaloshit trim ,atëdhetar ,i zgjuar,kurajoz i Izet Haxhisë .Por edhe ajo polemika e Benë Blushit në Parlament ( NDONSE E VONUAR ) kundër Sali kriminelit , ka fituar simpatinë e shqiptarve të ndershëm.

    Reply to this comment
   • Nazim February 5, 20:15

    Redaktorit te Dites,

    Perse i keni dhene te dhenat per kete koment? Ku eshte qellimi juaj si redaksi qe pikerisht per kete koment jepni emailin e komentuesit? Doni tia dergoni mesazhin qenit berishe qe te veproje?

    Nuk eshte kjo ne kundershtim me lirine e shtypi kur ju vete deklaroni se nuk do te jepni te dhenat e komentuesit??!!

    Reply to this comment
 3. argita September 17, 09:42

  i nderuare bukure fole po duhete te keshe parasyshe qe te siguroshe veten dhe te tjeret qe ke pase po nxire dhe gjeneralin serbe te BIA qe baca e donte me shume ese i biri shkelzen kryegjeneralin e vrasjeve te tropojes rasim lumneshin pse se nxjer tani hyre ne gjake te forte mos mba me se strukturate besoi qe baca jote po i ve ne levizje dhe baba i baces tende amerika nuk te fale se ky i ka sherbyer me mire sec e mendonte amerika turqia e serbia e greqia e italia u ka dhene ca ka dashe baca jot dhe nese ata e hedhin poshte ti izete fiton ne nese jo me vjen keq per ty me mire rije urte dhe jetoje jetn tende kure e shikone qe ky baca jot ka bere gjithe keto krime dhe nuk e ka gjete gje po e kane sjell ne 2005 ne pushtet prape dhe pretendohete qe femijete e ketij ti sjelli prap fazllici ne pushtete bene dhe nuk trembete se ka mbrojteje te forte se eshte antishqipatre prandaje nuk e hedhin poshte poe e mbrojne amerikanet

  Reply to this comment
  • ceco Selimi September 17, 18:31

   Kush e vuri re Sali Berishen kur Gazetarja Eni Vasili i drejtoi pyetjen per akuzat e bera ne adresen e Tij nga Izet Hazhia ! Iu u tha peshtyma dhe dridhej e perdridhej si nje fajtor , tamam si nje vrases i vertete qe kerkon te mbuloje krimet makabre qe ka bere Saliu ne kete vend ! Por a eshte ne gjendje qe Sali Berisha t’u pergjigjet gjithe ketyre pyetjeve qe i ben Izet Haxhia ! ? Ne mos , mund t’ju pergjigjet prokuroria ! Ne qofte se do ta marrim per te vertete deklarimin e Sali Berishes se ” Izet Hazhia eshte nje vrases … ” duhet te pranojme se Sali Berisha eshte nje bashkepuntor i Tij i ngushte ne vrasje e krime monstruoze !!!

   Reply to this comment
 4. zefi September 17, 09:45

  ata qe vrane ne 97 ne Permet, sote jane ne parlamente ne krahun e mejte te politikes o Izet Haxhia……nga intervista e Haxhise kuptoi qe shtetin na e paska drejtruar Izeti dhe jo berisha me Qeverine…..shume ka mare persiper ky Izeti por ne e njohim mire kete vrases….

  Reply to this comment
  • lumasi September 17, 11:21

   zefo shiko ujkun e madhen qe porosite vrasjet se izetra i ka pas me dhjetra por ujku plak i rrittur ne strofullen e enverin nje eshte gjalle edhe nje qime nuk i kemi hequr.

   Reply to this comment
 5. one September 17, 09:55

  Ore si mundet te jete i lire ky Izeti pas kercenimeve te tilla?
  A jane ne vete keta te Prokurorise?
  A ka shtet ky mut vendi more???
  Thirreni mor kete zotnin
  Thirreni dhe ate qelbesiren qe ka qene President, behuni burra more shtetar shqiptare, rrezikoni njeher dhe beni detyren, se nuk shtyhet jeta duke ngrene mish e duke vjedhur

  Reply to this comment
 6. Strazimiri me paruke September 17, 09:59

  Sali krimineli nuk eshte ne gjak vetem me 150 tropojane te vrare ne prita nga ai vete e SHIK i plehres Gazidede, ai eshte ne gjak me gjithe Shqiperine e shqiptaret jashte saj, ne Kosove, Maqedoni e kudo. Ky kriminel duhet te gjykohet ne Hage dhe te perdhunohet ne grup si miku i tij Radko Mlladic. Pas ke plehre ka lene Sllobodanken, Shkerdhenin, korbin Argita dhe nipa e mbesa nga pirsi Dasara e me rradhe, familjet e te vrareve nga Kasapi i shqiptareve Sali Bisha, kane ku te hakmerren e te marrin gjak.

  Reply to this comment
 7. E VERTETA VONON POR NUK HARRON September 17, 10:02

  TURP PER TOP-CHANNEL, VIZION PLUS, ORA-NEWS, NEWS 24 QE NUK I JAPIN LAJM KETO DEKLARATA TE IZET HAXHISE. IZETI KA QENE NJERIU I BESUAR I BERISHES PER DEKADA ME RRADHE DHE DESHMITE E TIJ JANE TE DORES SE PARE. NE CDO VEND TJETER TE BOTES KETO DEKLARATA DO ISHIN LAJM I PARE I CDO TELEVIZIONI.
  SKA RENCI SE CARE KA QENE IZETI. EDHE MAFIOZET ME TE MEDHENJ JANE DENUAR ME DEKLARATA TE TE PENDUARVE, KSHUQE SKA FARE RENDESI CARE MEKATESH KA BERE IZETI ME PARE. TANI AI PO TREGON TE VERTETEN DHE TELEVIZIONET SHQIPTARE TU VIJE TURP QE NUK JAPIN TE VERTETAT E MEDHA QE KANE MBAJTUR PENG SHQIPERINE, POR JAPIN BUDALLEQE. TURP

  Reply to this comment
 8. Rrufeja shqiptare September 17, 10:09

  ….Sali berishoviq dhe qetnikja qelbesire serbe liri-sllobodanka si deh kok kishku i tyre homoseksualci cotine Lulziana Bashoviqi me instruksione te sakta nga UDBja kane bere plaqkitjen e BSH-se ne menyre te vazhduershme me vite e vite….te gjitha keto para nji pjes i kan futur ne xhepat e tyre ndersa pjese te madhe te ektyre parav e nepermjet kanalevet te ndrushme kane perfundu ne bankart e Qipros dhe nga aty jane transferuar ne Serbi/Beograd i dhe Moskvë/Rusi te shefat e tyre te UDBse serbe dhe GRU/KGB-se Ruse… domethene me vite e vite ne kete menyra jane plaqkituar Shqipetaret dhe ato paar ui jane dhene armiqve te perbetuar te shqiptarev Serbve qetnik dhe Rusve ….
  Ketu eshet krejt e qart ..Fatmir Haklaj ka ardh per te gjurmuar vrasjen e Shkëlqim Haklajt….dhe gjate asaj periudhe sa ka qen aty ai ka ardh te të dhënat dhe deri në konkludim te sakt ne bazë të bisedave dhe kasetës qe i eshte dhene se porosities i vrasjes se vllaut te tij Shkelqim Haklajt eshte Sali berishoviqi….dhe eshte parkuar para PD me nji makine me targa vlore duke pritur rastin per ta vrar Berishen……mirpo berisha dinak e dergon zagarin etij trashallekun dhe kopukun azem hajdari per ti qeru hesapet me njerzit qe prisnin per ta vrar……………dhe e qet per te vrar azemin…kurva plake Sali brerisha ..krejt e qart….
  1.
  2. Kjo kurv plakë kjo shk…..re e UDBse e quajtur Sale berishoviq dhe ajo tjetra k…. qetnike e UDBse Slobodanka -alias Liri berisha (e bullatoviqve te malit te zi-Miomir Bullatoviq dore e djatht e vrasdesiot barabar et shqiptarve Milosheviqit dhe eminence gri e rrjetti te UDBse qetnike serbe) porttretizojn rete e zeza mbi popullin zemerbardh e te shkret shqiptar….qe i plaqkiten dhe i vran pameshirshem tash e 24 vite..Ky qift zuzar i fliqt i UDBse bashk me gjithe djemt e vajzatb e tyre si dhe familjen e ngusht berisha ….duhet te vriten si qaushwesku me gruan e tij ne rumani…pushkatim te menjihershem dhe te pameshirshen te te gjjithve …..pa marr parasysh moshen dhe gjinin…berishoviqet duhet te zhduken nga faqja e dheut..menjiher..menjiher
  Qiftit qetnikm berisha dhe familjes berishoviq e bashoviq duhet bere si Qausheskut ne Rumani pushkatim te pameshirshem…..shikoni videon

  https://www.youtube.com/watch?v=XsRQP7TifME
  https://www.youtube.com/watch?v=UOEwizw3TL4
  Shkau i shkines kriminali qetnik Sala berishoviq dhe qelbesira… shkin liri-slobodanka si dhe azeminja hajdareviq e trasha ..sklave e zagaro i tyre me rrjetin e tyre te UDBse …çebabtorja/pika strategjke e spiunazhuit kane arganizu ne menyre djallzore (sipas instruksioneve te UDbse vrasjen e trimit Kosovar Ilir Konushevci…..pra familja e ilir konushevcit dhe tere Kosova gjakun e djalit et tyre trim Ilirr konushevci duhet ta kerkoj nga Sala plaka liri-slobondaka dhe familja e azemine hajdareviqit………..alias azem hajdariviq
  Shqipërinë e kallen e plaqkiten dhe e vran dy qelbesira plaka te UDBse qetnike serbe Nexhmije Hoxha dhe liri-slobodanka…..dy monstra te fliqta coftina e ma qelbesire se grate shkavellqe…sala plakë dhe lavirja homoseksuale Enverja Hoxhoviq …qelbesira qetnike si jane plaqkiten e vrane..tere shqiperin

  Reply to this comment
 9. ... September 17, 10:12

  Nqs prokuroria jone do ishte tamam prokurori, duhej qe Saliut sot ti vihen hekurat per rihapje hetimi…te akuzohet per dezinformim dhe akuza te rreme. Ne fillim me 12.9.98 ka thene se e vrau Nanoja( kemi prova te pakundertshme ka thene Berisha dhe Vili Minarolli), me pas ka akuzuar Jaho Salihin i cili nuk ka shtire asnje plumb kundra pleres Hajdari…Tani thote se Izaeti eshte vrases(?!) Me skandalozja eshte se kurre Saliu nuk thote se Azemin e ka vrare Fatmir Haklaj…(?!)

  Reply to this comment
 10. XUME PROTOPAPA September 17, 10:19

  MARJAN GRYKA KA TE DREJTE

  Edhe pse i te njejtit brume me ty, Izet Haxhia i njemije e nje genjeshtrave, ai ka te drejte ne nje gje: qe ti ishe prezent gjate vrasjes se gangsterit qe shkaterroi Shqiperine, Azem Hajdarit, dhe ke qelluar me pistoleten tip “beretta” ndaj Zenel Nezes.

  E shtjellon ti vete me historite tuaja qe “magjepsen” nje bote te tere, histori rrugaçesh e kriminelesh gjakatare:

  “Fatmiri e ka gjujt me breshëri Azem Hajdarin. Fillimisht ka gjujt një breshëri, është rrëzu në tokë dhe ka gjujt breshërinë e dytë mbi Azem Hajdarin dhe pastaj ka qëllu mbi Zenel Nezën.
  Fatmiri tre¬gonte se kur ka gjujt mbi këta të dy, ka pa një tytë automatiku dhe tyta ka qënë e shokut te tij Naim Çangu. Ai s’e ka parë dhe i ka dhënë një breshëri edhe atij. Fatmiri ka kthy kokën dhe ka parë shoqëruesin e Azemit që mbante shtrënguar Jaho Salihin, dhe Fatmiri tregon kështu, se ngaqë ata ishin të ngjitur trup për trup, dhe më duket ka pas një pistoletë beretë dhe ka futur mes tyre pistoletën dhe e ka qëllue atë. Pastaj me automatik i ka dhënë një breshëri edhe atij. Kjo është ajo historia.
  Biles Jaho tregonte se Fatmiri qe duke më vra dhe mu, se e ndjeva atë ngrohtësinë e plum¬bave tek këmbët.”

  E di pse tradheton vehten ti kriminel i dy parave, sepse te gjithe e dine se kur qellohet me bresheri, automatiku duhet mbajtur me dy duar, per vete forcen shtytese qe ushtron mbi personin gjate qitjes, dhe eshte qesharake te trillohet qe ne mes tre kater qitjeve me automatik, ai (Haklaj) paska patur kohe te zgjedhe “beretta”-n per ta futur mes dy trupave e te qellonte njerin syresh?!

  E ti, nga “Partizani i pa njohur” paske arritur te dallosh dy tre te shtena me pistolete, mes pese bresherive me automatik?!

  Duke e konsideruar si te ashtundodhur kete krim, qe sipas Grykes je ti vrasesi i kriminelit Azem Hajdari, eshte tashme e qarte per te gjithe kush ishe e kush je, nje kriminel ordiner qe mbrohet nga CIA amerikane ne Turqi, per tu perdorur ne rastin me te pare si mish per top, per pislleqet e gjitheandejshme te tyre.

  Edhe nje gje desha te te kujtoj ty tropojan idiot qe edhe sikur te te hapin trurin e te te injektojne me force pak njohuri, gjithnje do ngelesh ai i pari, nje merhum i robotizuar vetem per te vrare.

  Andaj edhe kur flet per Richard Schifter-in si ambasador ne pension, informohu mire per te. Ai ka qene per shume vite perfaqesues i USA-s per te drejtat e njeriut ne OKB, nen qeverine e Klintonit. Me vone, per kohen qe ti permend, ishte keshilltar zyrtar per Klintonin, per kalimin gradual te rregjimeve te europes lindore drejt demokracise. Gjithnje ne te njejten periudhe e deri ne 2005-n ishte kreu i nje organizate amerikane me baze ne Selanik te Greqise, qe merrej me krijimin e lehtesirave te ekporteve edhe te Shqiperise drejt vendeve te Bashkimit Europian, duke ndihmuar Shqiperine.

  Ai eshte hebre me origjine nga Polonia etj etj.. dhe ne asnje menyre nuk mund te behej pjese e “lobit Biberaj” siç e quan ti, sepse Biberaj, Shkreli, Alia (Ramiz), Berisha drejtoheshin nga nje grup i ekstremit te djathte amerikan. Bile njerit nga ata i eshte bere edhe nje atentat nga MUSADI izraelian, ne rruget e Manhatan-it ne New York.

  Edhe une kam qene ne shenjestren e Berishes ne 92-shin, shpetova vetem nga ndjesia qe pata, dhe u largova nga nje vrasje apo zhdukje e sigurte. Kete duke lexuar tere keto histori kriminale tropojanase te nderthurura me serbomalazezet Biberaj e Shkreli e tere shpura mirerabel qe qendron pas tyre.

  Reply to this comment
  • marjan gryka September 17, 10:48

   Xume, ja cfare ka thene Marjan Gryka, mos e shtremno

   http://gazetadita.al/donin-te-vrisnin-sali-berishen/

   Reply to this comment
  • Saliu February 6, 06:57

   XUME, ti je nje koker trapi se askush nuk te ka atakuar ty dhe aq me pak synuar me te vra. O koker maskarai, po ti ishe ne sherbim tek une o trap, se te kishte rekrutuar ai kelyshi me emrin Artan dhe ike se te shpetuan pordhet kur te zbuluan se kush ishe e sa krime kishe bere ne kohen e Sigurimit te Hysni Kapos, gjyshit te Andushka Bushatkes.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA February 6, 14:13

    SADHI-ut

    Degjo o qelbesire, ky koment eshte i nje viti me pare, e megjithate nuk i nderroj as edhe nje presje edhe sot qe eshte ripublikuar nga redaksia e DITA-s.

    Une nuk kam qene kurre ne jeten time, as i rekrutuar e aq me teper ne sherbim te askujt, po me nje dobiç si ti nuk ja vlen “gomari i Viçidolit per te kullotur” qerane qe i duhet paguar.

    Sepse, degjenerimi moral e shpirteror, me Sllobodanke, e Ar-gjite-perjashta, JamArber me zor, e polli Tomorri nje “Shkelzen”, nuk e mbuloni dot me jargeqitjet tuaja te pafundme.

    Ne surreterit tuaj, shihen realisht qarte shenjat fundore te degradimit korpor human, lekura e pjekur e qime humbur qe ju eshte çjerre si maske, i shembellen asaj lokes se fushave te Zadrimes, qe dikur pagezoi Mriken e Vatajve te rene ne Tironae nga Kodheli.

    Reply to this comment
 11. ti .... September 17, 10:48

  Bravo Izet haxhia je nga të paktet që ja thua ballë, për ballë udbashit të viçidolit krimet qe ka kryer kundër shqiptarëve.trim je.

  Reply to this comment
 12. SALA September 17, 11:01

  Eshte detyre e qeverise qe menaxhimi i kesaj situate te behet ne mynyre te sakte e bazuar ne nje baze expertive juridiko ekonomike .Saliu si expert i mashtrimeve i vrasjeve e i vjedhjeve e kishte dhe perseri e ka te specializuer artin e zhdukjes te te dhenave qe c’do expert ose komision expertesh do ta kete te veshtire por jo te pamundurta ta beje .Ne kete aspekt nuk duhet vonuar, c’do vonese do ti jape Salit mundesine e zhdukjes informatave qe te sjellin ne nje zanafill e kohe te ketij fiilimi te nje krimi politiko ekonomik me se miri te organizuar .Une jam me se i bindur qe veshtiresite e nje kerkimi dhe hetimi do te jene te medha .Nuk perjashtohet qe klani Berishian nga kercenimi gojor do te kaloj deri ne exekutimin njerezor ,e them kete duke u bazuar nga pervoja sa kombetare dhe nderkombetare.Ne fund te fundit formula e vjedhjekrimit e ka nje emerus te perbashket > VJEDHJE +KRIM+MBYLLJE GOJE te kundersharit,por mos harroje klani i felliqur Berishian qe drejtesia e ketij populli ka gjithashtu formulen e tij”qe shpejt ose vone do ti lash te gjitha” e per me keq kete pagese do t’ja lesh ne kurriz te te tuajve trashimgtare.

  SALI MOS HARRO ,ASHTU SIC THOTE POPULLI “MBAJE VATH NE VESH”

  Reply to this comment
 13. Anetari i PD-se September 17, 11:02

  Dalngadale po i dalin ne shesh te gjitha krimet qe ka bere dhe vazhdon te beje krimineli Sali Ram Berisha, por qe akoma nuk besojne anetaret e thjeshte te Partise Demokratike dhe i shkojne prapa ketij krimineli komunist.
  Në Shqipëri nuk ka drejtesi, sepse prokuroria dhe gjykata drejtohet nga krimineli, gjenerali i UDB-BIA, Sali Berisha, dhëndër i ish shefit te sherbimit sekret serb.
  Urgjentisht ky kriminel duhet asgjesuar sa me pare, mundesisht nga sherbimet sekrete te vendeve perendimore, sepse ka punuar kunder tyre.
  Qeveria e sotme, zgjedhur me shumice, nuk e eliminon dot kete kriminel, sepse ai ka perfaqesuesit e vet ne qeveri dhe në lidershipin e Partise Socialiste dhe Levizjen Socialiste per Integrim.
  Te gjitha krimet e pazbuluar qe kane ndodhur ne Shqiperi, qe nga viti 1991, e deri ne ditet e sotme, jane te porositura nga Sali Berisha dhe më të shumtat jane te realizuara nga falangat e sherbimit sekret serb.
  Sali Berisha ka vrare ne Shqipëri dhe në Kosovë, me shume se sa Millosheviçi në Kosovë.

  Reply to this comment
 14. ALBANO September 17, 11:10

  nje person pyeti ;;;; cfare ben qeveria ;;; me gjithe keto gjera qe tregon krahu i djathte i berishes ;; drejtesia ne shqiperi duhet ta marri ne pyetje kete deshmimtar dhe te gjeje prova per te gjitha qe tregon IZETI … .POR RAMA BEN SIKUR NUK DEGJON …TAHIRI NUK KUPTON SHQIP … DHE META E KA MIK KOMUNIST TE VJETER I MBYLLE SYTE …RAMA ESHTE I KORRUPTUAR SI BERISHA DHE AS QE DON ME E DITE … CDO GJE QE I INTERESOJNE RAMES TE VJEDHI … TE MBUSHI XHEPAT …TE BEJE PALLATE …DHE TE KRITIKOJE BASHEN … QE ESHTE MIKU I BERISHES … D ME THENE JANE NJESOJ ..

  Reply to this comment
 15. Ermal September 17, 11:56

  A ka vend ne bote qe pas ketyre akuzave publike prokuroria te mos levize nga vendi per te zbuluar te verteten e shume ngajrjeve qe kane mbetur pa autore?
  Sali Berisha kryekrimineli i demokracise, po te dalin lakrat ne shesh nga njerezit e tu. Heret a vone do i paguash keto tragjedi qe u ke sjell shqiptareve tik tak tik tak.

  Reply to this comment
 16. orienti September 17, 12:10

  -Krenarine e tropojes do ta ringrene vete tropojanet..me befasoi arkivi ne largesi,qe dihej,por qe nuk kishte nje te akuzuar.Drejetsia do te vije dikur .

  Reply to this comment
 17. Kris 1 September 17, 12:12

  Qeveria ime nuk do te beje as prokurorin ,as gjykatesin e as paditesin.Jemi ne bisedime me qeverine e Bangladeshit per ndertimn e Kashtes se Kumtrit diku mes Lazaratit dhe dukagjinit me nje grant te bankes boterore.Trajnimi I specialist eve do te behet ne Nigeri nen drejtimin e Cani Canit

  Reply to this comment
 18. Me vdekte ARJAN CANI September 17, 12:15

  Jo po Rama nuk eshte as prekurore dhe as gjykates. O Rame o te marte mendjen si ta ka mare. Po te fliste bodigarti jote keshtu,Saliu do kish nise na ministria e brencme 2 grupe na toka dhe 2 grupe na ajri per ne turne,qe njeri mase mbrite mire.Gjeje menjyren qe keto te behen prova dhe te vene ne gjykat jo te ngelen llafe fushate. Se ne shqiptaret deri sa te vije fushata do haroim se ca tha Izeti apo ca thotr Berisha me gjithe ty.Mere lento mere se mendon do te fale Berisha ty. Do te fale do te fale ne ate krahe fli ti. Dhe te kesh bere marveshje si beri Nano me Berishen,prape nuk do te fale Beridha ty. Vazhdo na bej si nordik,se ashu beri dhe Nanua kur Berisha e kish shkateruar si shpi dhe si fare.Ty dhe varet sti ka lene rehat,ti vazhdo nordikun.

  Reply to this comment
 19. Trebeshina September 17, 12:39

  Mbas gjithe ketyre deklaratave dhe akuzave a duhet te veproj prokuroria? Njeri nga te dy genjen ose eshte fajtor,kete duhet ta ndaj gjykata…apo cfare gjykate kerkon do thoni ju,nuk e pe si veproi me Fullanin!

  Reply to this comment
 20. amaneti i njerzve te mecur September 17, 13:16

  njeriu ka vlera,
  Ndodh gjate aspirates te cdo njeriu per demokraci,
  kur nga klasa polittike ato degjenerojne kundra demokracise,
  ai qe kupton dhe reflekton, tregon karrakterin e beses shqiptare,
  ne kete rast te malesorit me besnikeri

  dhe kur ato vlera i ve ne sherbim te interesave me njerezore,qe eshte interesi ndaj ceshjes se kombit,
  ai behet pjese e vlerave te burrave ne histori.
  bravo IZET Haxhia

  Reply to this comment
 21. Ari i Gites September 17, 13:44

  Me kujtohet, ka qene ne Parlament mos gabohem, Sala i Berishajve beri nje kercenim, folni folni por do tju zhduk me 300 Trima qe kam. Ky eshte Saliu i Bandes se Berishovichajve. Trebisha, si u vra, po Santo, po Hoxha i Top Channel, Sokol Oldashi, asnje gjurme nuk gjendet. Eshte terribel per te zhdukur cdo gjurme. Te kete Kujdes Fullani, Izeti e te tjere kush i del kundra.

  Reply to this comment
 22. Miku September 17, 13:49

  Perfundimisht dua te them qe Doktori eshte nje:
  1. PSIKOPAT
  2. BIPOLAR
  3. MANIPULUES
  4. VRASES
  5. B***IR

  Ju pershendes, Miku shoku Sadikut.

  Reply to this comment
 23. tony September 17, 14:07

  Me duket se ka nje ligj qe i denon ,te gjithe ata persona qe nxisin apo favorizojne vrasje shtetaresh apo akte terroriste , apo jo..!!

  Reply to this comment
 24. Ervis September 17, 14:10

  Ja foli prape ky kokpalari rrugac…
  Ky ka vrare dhe me pare.
  Ky zoteria, gangsterri i atyre viteve ka goditur nje djale nga Vlora mbas shpine me thike dhe me pas e perjashtuan nga fakulteti. Ishte nga ata qe hanin fara dhe rrinin me thika neper xhepa si gjimanzist te papjekur truthare… I pabese ka ngelur ky njeri.

  Reply to this comment
 25. Meteh September 17, 15:19

  Nuk ka shqiptar qe nuk do te uronte me zemer po ta beje
  Qofte dhe en heshtje.
  Ky personazh,eshte kthyer ne nje çiban ne trupin e dobet te ketij populli fukara,qe krahas halleve ekonomike-familjare,te degjoi dhe ulurimat & shpifjet e tij.

  Reply to this comment
 26. enea September 17, 15:44

  Ore per vrasjen e Saliut tu befte dora pushke.
  Po keto qte tjerat qe deklaron habitem si ka mundesi qe ambasada amerikane nuk e ka ditur kete gje? Se zakonisht keta jane si ish sigurimi i shtetit, i dine te gjitha…hmmmmm

  Reply to this comment
 27. Ervis September 17, 16:20

  O Ari i gites listen e femrave te familjes tende une i bie me laps dhe e provoj qe sjam pederast. Une shava izetin por nuk mbrojta salen. Me gjej nje fjal qe une mbroj salen me siper? Sala esht pale me izetin. Sala esht me i ndyri i te ndyrve dhe kete se luan as topi. Izeti nuk po lavderon veten e tij por po del sikur ai ka rrahur vetem dhe nuk eshte perfshire ne ngjarje te tjera. Sala e zgjodhi se e kishte student dhe si sekretar partie qe ka qen, cdo gje e zgjidhte me force dhe izeti ishte perfekt ne ate pune. Sala do i paguaj dhe izeti dhe cdo kush tjeter pa perjashtim. Malsoret qe ti i shan malok ik thuaja ne sy e te ta tregojne ne realitet jo ketu ne internet. Malsoret nuk prezantohen nga sala. Ata qe prezantohen sa vjen e behen minoritet dhe nuk ja falin per cu ka ber sala atyre. Brezat e sales e te funderrinave sllavo-berishiane do u vij fundi.

  Me vdekt arjan cani: Mos u bej trap me kemban, por llogjiko. Izeti vrasjen e ka ber diten per djell kur te gjithe e kan pare kur ka filluar konflikti. Ai esht deshmitar ne vend-ngjarje per te mos then qe ka bashkpunu me salen per vdekjen e azemit perderisa diten tjeter doli ne krye te grushtit te shtetit duke aprovuar qe dhe ai ishte pjese e grushtit…

  Reply to this comment
 28. Bentirona September 17, 16:22

  Ne cdo vend te botes, nje deklarate e tille nga nje ish-truproje dhe nje histori mafioze e tille do te bente BUM mediatik sa prokuroria direkt duhet te vepronte. Turp per keto media te qelbura qe kemi,top chanel,ora news,news 24 vizion plus etj jeni te ndyra e te pista. Turp per kete media

  Reply to this comment
 29. Pirro September 17, 16:29

  Per deklarimin e vrasjes se Saliut nuk di cte them
  Por une besoj se 80% e fakteve qe jep Izet Haxhia ne Dita gjate ketyre koheve jan te verteta.
  Ne nje interviste para disa viteve,Izet Haxhia pohon se ishte Berisha qe inicoi qe Haxhia te mblidhte tropojanet,jo ne mbrojtje te Tiranes sic pohon ai por te Bankes.Nuk e gjej artikullin,
  por kujtoj te kete thene se Berisha e therret Izet Haxhine dhe i thote,qe armiqt e Shqiperise e arriten ta shkatrrojn gjithshka,kam mbetur vetem une(Berisha,qe nuk pranoi te largohet,
  por vetem familja e tij).Te lutem gjej njerez qe te mbrojn Banken kombetare,ndryshe do te ndodhi nje katastrofe nese huliganet arrijne te hyjne mbrenda.Dhe Haxhia mbledh njerez per te mbrojtur Banken dhe Presidencen.Bashke me tropojanet,tregon se ishte edhe nje ushtarak beratas(qe mendonte si tja mbathte).Me pas tregon,se afer Presidences kaloi nje makine me targa dipllomatike te Ambasades amerikane,ku njerez qe ishin mbrenda qelluan ne drejtim te Presidences,dhe ne(haxhia me tropojanet) ju pergjigjem me zjarr.Tregon me pas edhe per gabimet e Berishes ne 1997,kur Berisha emron nje shef Policie ne Elbasan,
  nderkoh qe Shqiperia ziente kundra verioreve.

  Reply to this comment
 30. *unknow soldier* September 17, 16:32

  Te nderuar miq

  Se sa proamerikan eshte ASS HOLE BERISHA ndiqni materialet e meposhtme.

  FAKTI NR 1

  Megafoni i Berishes ,Bashkim Gazidede, akuzoi dy herë publikisht në seancat parlamentare, më 21 dhe 26 Mars 1997, shërbimin sekret amerikan CIA, atë grek Asphalia dhe atë jugosllav UDB se kishin nxitur dhe financuar rebelimin e armatosur me qëllim rrëzimin e qeverisë dhe destabilizimin e vendit. UDB sipas Gazidedes ishte e interesuar për trazira, pasi një Shqipëri e dobët nuk e ndihmonte dot luftën e Kosovës për pavarësi. Lidhur me Asphalinë Gazidede deklaroi se nga 3 çështjet e rëndësishme të nacionalistëve grekë : Konstandinopoja, Qiproja dhe Shqipëria e Jugut, kjo e fundit ishte më e rëndësishmja dhe prandaj shërbimi sekret grek u përfshi intensivisht në organizimin e rebelimit. Lidhur me CIA, Gazidede deklaroi se ky shërbim kishte përkrahur që nga viti 1994, ish-komunistët shqiptarë dhe ish-agjentët e Sigurimit të Shtetit, duke filluar që nga Masakra e Peshkëpisë. Ndikimi i fortë i lobit grek në SHBA, bëri që ky vend, sipas Berishes dheGazidedes të organizonte dhe financonte rebelimin e armatosur që për pak sa nuk shkaktoi copëtimin e vendit dhe shpërthimin e një lufte civile.

  FAKTI NR 2
  CFARE THOTE ARGITA EDIT HARXHI PER 1997
  Vertete qe amerikanet kishin gisht ne ngjarjet e 1997, por qellimi i tyre ishte vetem rrezimi i Berishes, jo ndarja e Shqiperise. Ne rrezimin e Berishes Amerikanet kishin mbeshtetjen dhe kooperimin e lobit dhe te shtetit grek. Mirepo per dallim nga amerikanet, qe vetem synonin te rrezojne regjimin berishian, greqerit kishin per qellim edhe copetimin e Shqiperise, shkeputjen e Vorio-Epirit dhe bashkangjitjen e saj Greqise. Kur perendimoret pane qe shteti shqiptar u zhyt ne nje kaos total ku rrezikohej egzistenca e tij, ata kuptuan qe planet e greqerve kishin qene shume me te mbrapshta sec mund ti kishin menduar ata. Per ta parandaluar shperberjen e Shqiperise, europianet derguan forca ushtarake qe siguruan integritetin dhe sovranitetin e Shqiperise.

  Pra shteti shqiptar i shpetoi copetimit jo se Turqia e garantoi paprekshmerine e kufijve te Shqiperise, sic sugjeron Haxhi ne raportin e saj, por per vete faktin se shperberja e Shqiperise nuk ishte parapare nga amerikanet, dhe keta te fundit nuk do te lejonin greqerit te coptojne Shqiperine sipas orekseve te tyre.

  FAKTI NR 3

  Berisha-Basha, po përjetojnë momentet më të këqija të karrierës së tyre. Madje edhe më keq se sa viti 1997. Për shkak se kanë dëmtuar një proces gjeo-strategjik amerikan, që kishte një nga rëndësitë më të veçanta. Burimet shtojnë se Berisha dhe Basha kanë dëmtuar SHBA-të me lëvizjen e tyre, po aq sa Greqia vuri veton një dekadë më parë për luftën në Irak. Pasojat do të jenë sigurisht katastrofike në rrugën politike dhe diplomatike. Po kështu mësohet se mesazhi që dha ambasadori Arvizu, e thënë në gojën e një ambasadori, të çon në një realitet vërtet të frikshëm nga pas kuintave. Referuar precedentëve botërorë për politikanë që kanë dashur të dëmtojnë imazhin amerikan në botë dhe planet ushtarake, mund të thuhet pa frikë, se tashmë Uashingtoni e ka “prerë” biletën diplomatike me një destinacion për 2B-të. Dhe në gjuhën operacionale sekrete të inteligjencës, mesazhi që Berisha dhe Basha kanë marrë direkt dhe që nuk është bërë publik, ka qenë; “Gabuat shumë që ia shkelët bishtin tigrit!”. Ka edhe një tjetër histori shqiptare me këtë frazë e ndodhur në Tiranën e vitit 1999, kur një zyrtar i lart dhe i njohur tentoi të dëmtonte një proces ushtarak amerikan në Kosovë pa dashje dhe përgjigjja që mori ishte pikërisht ajo më sipër. Dhe të mendosh se në këtë rast, dëmi ndaj SHBA-ve është bërë me dashje nga dyshja Berisha-Basha. Por edhe më keq akoma, kur një ambasador ua thotë live nga një studio televizive, sy të 5 milionë shqiptarëve se; Basha shkeli vijën e kuqe. Por duke nënkuptuar se lëvizja u urdhërua nga Berisha. Pra të dy janë fajtorët e vetëm të asaj situate të krijuar. Po burime nga PD i thanë agjencisë Ama-News se Berisha dhe Basha janë zhdukur nga sytë e njerëzve dhe izoluar duke u këshilluar që të mos dalin më në publik për pak kohë, ose të krijojnë një tjetër kauz me anë të së cilës të shpëtojnë. Basha u përpoq të hiqej sikur s’kishte ndodhur gjë, sikur Arvizu e keqkuptoi, sikur SHBA mbeten miq të PD-së, apo se Rama prishi gjithë marrëdhëniet. Por me amerikanët sigurisht nuk ecën teza berishiane se “Rama i ka të gjitha fajet”. Ndaj edhe prej ditës së premte nisi heshtja e madhe në selinë blu, ku ciklonë të fuqishëm do e pasojnë historinë e drejtuesve aktualë të opozitës. Por burimet shtojnë se SHBA-të janë në verifikim të informacioneve nëse agjentura ruse ka ndikuar në lëvizjet e Berishës dhe Bashës, të cilët i dhanë fjalën SHBA-ve se nuk do dëmtonin procesin, por nga ana tjetër vepruan ndryshe. Ose akti ka qenë personal-politik duke menduar se fitonte Rama dhe mazhoranca nga ky proces, ose agjenturat serbo-ruse kanë përdorur marionetat e tyre Berisha-Basha.

  KONKLUZIONE

  A-…….FIGURES GJERGJ KASTRIOTIT JU DESH 500 VJET TE REHABILITOHEJ NGA SHQIPTARET,KURSE ENVER HOXHES JU DESH VETEM 25 VJET SEPSE GJATE KESAJ KOHE SHQIPTARET,EUROATLLANTIKET,TE PERMJERRURIT POLITIKE,MEDIAT, INTELEKTUALET NUK JANE NE GJENDJE TE NDERTOJNE NJE SHTET SHQIPTAR POR E KANE KTHYER ATE VEND KOLUMBINE E EUROPES ..

  B-….A MOS DUHET RESPEKTOJNE BERISHEN QE PO JA BEN TETE ME DY AMERIKES ?

  Reply to this comment
  • dajtiusa February 5, 22:51

   Eshte naive te mendosh Athinen e 97-s qe mundohet te bej lojra ne kurriz te interesave te Shtepise se Bardhe, aq sa te luaj me balancen e interesave gjeo-politike te Washingtonit. Fakti eshte se ishte Turqia ajo qe i coi “porosi” te prere Athines zyrtare duke i thene se nese fillon te enderrosh Vorio Epirin shqiptar do kesh hesap per te lare me ne. Si rrjedhoj, grekerit ben ate qe bejne gjithmone para Ankarase ; i mbushen dhe futen bishtin ne shale….po kjo i takon nje teme tjeter. Sot duhet te vleresohet burreria e te vetmit burre shqiptar with real balls qe ka mbeturn ne Shqiperi, ate te Izet Haxhise qe perfaqeson malesoret e vertete. Respekte Izet. Hallal vella. Une jam me origjine nga Jugu, kshu qe mos e merrni si promovim, por kjo eshte e verteta.

   Reply to this comment
 31. Albania September 17, 16:40

  Duhet arrestuar per kete deklarate
  eshte kercenim ndaj nje deputeti dhe ish-kryeministri

  Reply to this comment
 32. Horri i Bulevardit September 17, 17:10

  FEMIJA LINDI I VDEKUR, O SHQIPETARE.
  Keto fjale tha Kasem Trebeshina, kur pa se ne podium, ne qytetin e studenteve, u ngjit Sali Ram Berisha.

  Reply to this comment
 33. daja September 17, 17:31

  Ato qe shqiptaret i dine fare mire per Berishen, ky Izeti, si deshmitar dhe i pranishem ne shume nga keto ngjarje e biseda, i tha hapur e qarte. Nuk mbetet gje tjeter, qe me nje sistem Drejtesie normal, Berishes ti hidhen hekurat ne vend pa nje pa dy ! Por mos u merzit zoti Berisha. Dita qe Drejtesia do vendoset ne vend po afron. Sa te ndryshoje raporti i forcave ne KLD !

  Reply to this comment
 34. daja September 17, 17:55

  Te lumte goja Izet. Kjo eshte trimeri. Te pastrosh shpirtin e tranzuar. Dhe mos ki asnje frike nga Berisha. Eshte nje qen i mbaruar qe leh kot e qe ditet i ka te numeruara!

  Reply to this comment
  • opozitar i sfilitur September 17, 20:40

   Izet, mos harxho me frymen vlla.
   Kete repliken e sotme e ke burrerore por…
   Megjithse kam shume respekt per gazeten Dita, dua te te them se Rilindja nuk degjon nga ai vesh.
   Kane frike se i rref ti dhe Sala prape si atehere.
   Mos shpreso per drejtesi me keta skutha te vegjel tirone

   Reply to this comment
 35. Ronni September 17, 19:11

  RESPEKT per kurajon e Izet Haxhis

  Reply to this comment
 36. Renato VL September 17, 19:29

  izet jap dy porosi, e para thuaji te gjitha ato qe di se jetes nuk i dihet dhe e dyta ruaju nga Berisha se ti e njef me mire se ne.

  Reply to this comment
 37. ardi-mamurrzaku September 17, 19:45

  Ajo qe eshte per te adhur keq,eshte indiferentizmi dhe heshtja e televizioneve kryesore,skandal kjo do te thote te bashkohemi me krimin,dhe kriminelat,.Na duhet kohe dhe shume pune per luftuar keto te korrptuar,dhe ato qe jane ne qeveri sot.
  HEKURI RRIHET KUR ESHTE I NGROHTE.
  Nuk ka per te ndodhur asgje,eshte e kote te presim per ndonje arrest.???!!!

  Reply to this comment
 38. Alessio.LE September 17, 19:48

  Izeti nuk thote qe eshte burre i mire,nuk thote qe eshte i paperlyem,nuk thote qe dikur ka vepruar mire.Nje njeri qe pranon publikisht qe ska fole me te vellane per politike dhe qan si femija kur e di se ca tipi ka pas do te thote qe ka reflektu.Ai nuk po permireson imazhin e vet por eshte i sinqerte ne 95% te atyre qe thote.Realiteti eshte qe fisi i Haklajve jane terheq ne kete histori te detyruar.NQS Hamdiu beri nje vrasje banale ngaterrese shteti i PD i perndoqi e persekutoi.Ata ishin te gjithe te shkolluar dhe njerez te beses e me norma.Pasi u vrane vellezerit dhe deshen ti shfarosnin ata u kunderpergjigjen dhe pas vrasjes se pare ste ben me pershytpje asgje lere me kur flitet per mbijetese.
  Ne lidhje me 5% ndonje komentues i ketushem,ndoshta edhe tropojan mund te pergjigjet per sa shkruaj me poshte.
  1.A ekziston mundesia qe Izeti dhe Jahja genjejne dhe Azemi eshte ekzekutu nga makina pa zbritur prej Feriz Kernajes?
  2.Sa mund te deshmoje per ceshtjen dhe te konfirmoje shumicen e atyre qe tha Izeti,shtetasi Ndue Gjeloshi nje tjeter malesor fisnik si Haklajt?!
  3.A dihet se gjithe tropojanet e rrjetit te kurvave dhe droges ne Belgjike/Angli e pertej,qe iken me pasaportat diplomatike te Sales cdo muaj conin kuote lekesh per te kontribu ne luften ndaj Haklajve?
  4.Ku i bleu minat Anton Gjergji per atentatin ne Cerrnice dhe pas shperthimit grupi i zjarrit me ne perberje Haki Hoxhen a u pikas nga banoret (lekbibas) te fshatit Cerrnice te cileve,kur i pyeten se ca duan aty i thane qe kemi ardhur te eliminojme ca kriminele?!
  5.A kishte miqesi Anton Gjergji me vellane e Jonuz Hykes dhe a u vra ai nga shoferi i Fatmirit?

  Reply to this comment
 39. labinot September 17, 21:20

  Nje i penduar i Mafias,Tomaso Buscetta,deponoi gjithe rrjetin e Cosa Nostres ne Sicili dhe Amerike.U vu nen mbrojtje dhe nisi maxi-processo qe vuri nen pranga 150 mafioze.Nen pranga perfundoi dhe capo i capove Totto Riina.Cosa nostra nuk e ka marre veten nga ai grusht,qe pati dhe deshmore si generale dalla chiesa dhe hetuesi Falcone.Rama nuk eshte as dalla chiesa,as falkone,Qerrja e Rames nuk eshte ne gjendje te ndjeke vrullin e ngjarjeve.Megavjedhja e bankes ate e gjeti pa reforme drejtesie.Fullani fluturoi.Eshte nje gjuetar qe e ndjek gjahun me qerre.Nje rast i arte eshte deponimi i te penduarit Izet Haxhia!Rames ju ka thyer rrota qerres.Kjo prokurori edhe ne perpjekjen e pare u thye per turp.Rama nuk eshte prokuror,gjykates,, etj.Ike,cfare rri aty,nuk e kupton qe ke bllokuar rrugen.E ben me mire Brace !

  Reply to this comment
 40. TROPOJA September 17, 21:22

  RESPEKT PËR KURAJON E IZET HAXHIS QË JA THOT HAPUR BERISHES DHE PRANON SE KA PERDORUR FORCE DHE JO MENDJEN DIKU.PASKA VRARE DHE BUJAR KALOSHIN GAZI DEDE DHE BANDA E BERISHËS

  Reply to this comment
 41. Agimi September 17, 21:39

  Saliu duhet denuar me vdekje!
  Jo nga Izeti por nga Drejtesia.
  Sa [per deshmite qe jep Izeti here pas here ketu n Dita jane deshmi te bera nga Brenda kulles se Berishajve,jane ngjarje qe z.Haxhia I ka perjetuar.Ne kete rast nuk kemi pse te merremi me Haxhine ,se si ai gjenden me shumice ,mos eshte Haxhia do te jete, Brecani,Kulici,Dollapi ,Florian Hoxha etj. Kryesorja eshte hapni syte ,shikoni kush na ka drejtuar per kaq vite,kush na mesuar rrugen e demokracise,nje kryekriminel,i cili duhet te marre denimin per te gjithe krimet e kryera,hapsni syte dhe mos u beni tifoza politike ose lepiresa per nje vend pune,por duhet te shikojme me larg ,per nje te ardhme me te mire per femijet tane.Vrasja e Hajdarit,eshte nje vrasje qe duhet pershendetur-u vra nje kriminel I rrezikshem,por si nuk arriten te vrisnin edhe kryekriminilin e Vicidolit,do te kishte shpetuar ky vend.Duhet presion I jashtezakonshme mbi prokurorine qe te beje detyren dhe te coje para drejtesise Berishen e.co,ose nqse nuk e ben ot LLalla te jape doreheqje.Tubime te gjithe njerezve per te vendosur drejtesi ne kete vend , ndryshe nuk mendohet e ardhmja me e mire.

  Reply to this comment
 42. Ronni September 18, 00:32

  Nuk ka rendesi ne vritet apo denohet apo jo sali (kurva plak) rendesi ka qe Izeti u prishi gjumin gjith familjes….dhe dicka tjeter, Izeti do mbahet mend shum kohe per syt qe po u hap shqiptarve……

  Reply to this comment
 43. E DI vete September 18, 01:38

  Hahaha o Izet trimi,ti duhet te kishe mbaruar detyrat e shtepise qe te takojne pastaj merru me te tjerat se na dole Al Kapone.

  Reply to this comment
 44. Doni September 18, 05:44

  Sejcili shqiptar qe ka dy kokrra mende,duhej ta kete kuptuar qysh ne fillimete tij, se sali berisha eshte agjent serb.
  E gjithe veprimtaria e tij eshte thellesisht kunderkombtare!
  Gjeni nje te mire qe te kete bere ky agjent per shqiptaret.
  Gjeni nje liber qe ta kete shkruar,nje fjalim qe mbahet mend,nuk gjeni dot.
  Jeni te vonuar,shume te vonuar gjithe ju qe se keni njohur me kohe kete agjente dhe Shqiperia,shqiptaret jan shkaterruar aq keq nga ky pis ,sa do te duhet pune,perkushtim,menquri,durim qe te ngjitemi aty ku e mori ky tradhtare me damke.

  Reply to this comment
 45. Ermali September 18, 08:40

  Izeti nuk ka per ta vrare Saliun.
  Me ato qe ka rrefyer, duhet te merret drejtesia.
  Mua me e tmerrshme se zvarritja e drejtesise me duket heshtja e qeverise aktuale perballe ketyre provave e deshmive qe po nxjerr e shkuara e erret e rregjimit me te poshter SALINIST!!!

  Uroj qe kjo qeveri te bej dicka dhe mos presi deri ne piken kur popullit tone do ti duhet ti beje gjerat sipas menyres se tij! DREJTESI DREJTESI DREJTESI….

  Reply to this comment
 46. I pa-dituri September 18, 14:06

  Replika sot per te vrare Sali qenin vjen pas nje serie rrefimesh te ketij truprojes.
  Une pyes:

  1- C’fare ka per te thene Ambasada e SHBA-se? Pse nuk flet ambasador Arvizu, te pakten per sa lidhet me bombardimin e Ambasades se tyre dhe ish ambasadoren Lino?!!!!
  2- Pse nuk reagon publikishte prokuroria e vendit duke e ftuar Izet Haxhine te deshmoje gjithe sa di (se nuk vihet ne dyshim qe Izeti di shume me shume se kaq) duke i afruar atij imunitet te plote?!
  3- Pse nuk reagon Edi Rama si kryeminister i vendit?! Ka shume detyra qe dalin per qeverine nga rrefimi i Izet Haxhise!
  4- Pse nuk dalin PS+LSI me nje qendrim te qarte per Sali Berishen pas ketyre rrefimeve te Izet Haxhise!

  Reply to this comment
 47. manolqifja September 18, 14:47

  Ai pusht i degjeneruar e fare e keqe me merin Sali meriton jo te vritet apo te vdese, por te perndiqet ne te gjalle e ne te vdekur nga fantazmat e te vdekurve qe ka shkaktuar.
  Sali, mos e befshe piken e hajrit ti e cfare perfaqeson.
  Kriminel ordinere,qe si lopcare qe je bohesh trim e vret njerey vetem kur ke pushtet.
  Respekte Izet Haxhia!

  Reply to this comment
 48. Tropojan i Bathores September 18, 15:05

  Izeti foli,por shume vone.Sepse po te thuheshin keto para 2004, besoj qe nuk vinte edhe njehere ne pushtet Saliu, i cili ndejti dy ligjestatura, si njeri i pa”koruptuar” qe ‘luftonte” per mireqenjen e popullit. Me paturpesine me te madhe, mbas ketyre krimeve qe ka bere,ne vend qe te heshte dhe te shkoj te shkoj te mbyllet diku, del ne televizion pa ju dredhur qerpiku.
  Ne e kemi besuar dhe ndjekur mbrapa. Tani qe po degjojme cudira, po te jete i lare, duhet te kerkoj vete te zbardhen akuzat dhe te veje ne vend “nderin “e tij.

  Reply to this comment
 49. Bocari September 18, 17:56

  Shpresoj qe Izet Haxhia te kete marre masa per sigurine e tij personale. Dora e Saliut eshte e gjate dhe e stervitur, sepse si Izeti ka dhe te tjere qe e adhurojne verberisht, plus persona te tjere qe rrezikohen tu dalin te palarat. Nqs. ti Izet qe e njeh Berishen e nenvlefteson eshte gabim i pafalshem, nqs., qeveria shqiptare nuk te mbron ne kete kohe qe je bere burim i informacionit te viteve te koleres eshte perseri e pafalshm, por kur i ka lare fajet fajtori?
  Mos harro fjalen e vjeter te vjen nga nuk e pret.

  Reply to this comment
 50. Sali Berisha September 18, 19:04

  Me falni zonja e zoterinj, por Izeti qe don tash me m vra, po shtremberon cdo gje. Une nuk them se i ka te gjitha genjeshtra, ai ka qene roja ime personale. Ka qene shume trim i pamposhtur, edhe une per kete arsye e kam mbajt afer. Por nese i thoja une shko merr nje gur vare ne qafe e hidhu ne lum, per nder do e bente. Nga keto ka qene. Por tani qenka pjek goxha. Ama e kam torturue, cfar i kam thane une ka ba, i ka pranue edhe vet, ka qene hamalli im personal dhe i familjes time, (Lilit, Xenit tem, e Gitushit babit). Cfar ti besh, te tjeret ishin pa pune, ai kishte.

  Reply to this comment
 51. gjike marku September 18, 20:52

  Mjere populli i shkrete qe jeton ne vendin e banditeve ,shkerdhatave ,krimineleve komuniste
  BERISHE ,NANO KOKEDHIME e gjithe fara e tyre e felliqur!

  Reply to this comment
 52. albi September 19, 08:23

  Nuk jam per vrasjet te Sali Berishes.
  Izet ti ne qofte se ke qofte dhe nje prove qe inkriminon Saliun duhet qe t’ja tregosh drejtesis shqiptare qe shqiptaret te shpetojne nga Saliu dhe ne shkembim te keti informacioni ti te kerkosh ”full immunity” qe dote thote qe ti ke kesh mbrojte nga shteti shqiptare dhe te falesh per gabimet qe ti ke bere gjate jetes tende per ti sherbyer Sali efendiut.

  Reply to this comment
 53. korca September 19, 13:42

  Ahhhh
  me ne fund doli njeri qe ia tha ne sy legenit nga Vicidoli qe mund te haje koqen e plumbit sic ua ka futur mijera njerezve e i ka kallur ne zi dhe vdekje

  Reply to this comment
 54. Kubani September 21, 01:58

  Ti do vrasesh Saliun????
  Sa per vlerat qe ka Saliu,jane te shumta dhe te pallogariteshme per zhvillimin e demokracise dhe lirine e fjales.Nje nga vlerat me te rendesishme per ne popullin e trembur,eshte vrasja e FRIKES,ai me guximin e tij neper mitingje e kudo,e zgerlaqi bishen komuniste,e poshteroi,e futi ne hale nga ku nuk e mori me veten,po e perseris edhe nje here edhe njemije here qe ai na beri trima,na hoqi PORDHEN nga zemra,kuptuam cdo te thote LIRI,gje te cilen komunistet (mafja e kuqe),nuk do tja falin kurre..TRIMIN e VRAJ,POR MOS e SHAJ…. thote populli .

  Reply to this comment
  • Dulla February 6, 14:04

   @Kubani

   Ti e ke akoma pordhen ne zemer, qe kur ke pritur te ta heq komunisti 25 vjeçar. Atij qe te ka bere nenen po i thua baba. Qenke nje i vonuar nga trute qe kur akoma sot, pas gjithe ketyre viteve dhe pas gjithe ketyre historive, qe tani jane te vertetuara, na e bere Saliun trim dhe libertador…je akoma i trembur dhe do jesh gjithe jeten….lepurin qe ke ne bark ta nxjerr vetem ai qe ta futi, po ai nuk eshte me se ka vdekur ne 85…

   Reply to this comment
 55. Agron September 24, 13:05

  Izet Haxhiaeshte ndihmuar nga “specialistet” qe te rrije ne Turqi. Po te vinte ne Shqiperi e te depononte do ishte shume me me vlere per drejtesine shqiptare. Te leshosh kete lume akuzash perdite ne gazeten Dita, te cilat ishin planifikuar te perfundonin tek ata qe i kishin pregatitur d.m.th. “specialistet” nuk eshte ndonje trimeri apo aftesi e madhe.
  Kam bindjen se Sali Berisha nuk ka frike as nga ti, as nga kriminelet Haklaj e as nga askush. Kete e ka treguar qe nga viti 1990. Vetem dy persona kishte ne shenjester Sigurimi i Shtetit qe nga 1990 e ketej, Sali Berishen e Azem Hajdarin. Kete e verteton edhe vete gazeta Zeri i Popullit e asaj kohe. Ti zoti Haxhia qe qenke zvarritur duke fshehur bukur natyren tende teper primitive, nuk tregon ndonje zotesi apo vlere, perkundrazi. Edhe keta qe te intervistojne po ashtu. Sali Berishen e kane aty, mund ta intervistojne, por nuk i interesojne rrefimet e tij, sepse duan te bejne propagande ne interes te “specialistave”.
  Sa per te shuar kuriozitetin e ndokujt: termin “specialistet” e kam huazuar nga i ndjeri Pjeter Arbnori, cili me kete kishte parasysh socialistet.

  Reply to this comment
 56. Bilbil Sulovari February 5, 20:59

  Izet,po ta besh nje veprim te tille ,do te ngelesh nè histori si Avni Rustemi i dyte.

  Reply to this comment
 57. Shqip February 6, 04:01

  Pac doren e mbare. Do te jeshe me krahe te Avni Rustemit o Izet Haxhia. Hallall emrin malesori me bese

  Reply to this comment
 58. Tomorri February 6, 11:59

  Po te kishja pak drite dhe mundesi sote qe po lexoje kete koment te pseudonimit “adri” sote ate une e arrestoja dhe ja nxirrja qumeshtin e nenes nga goja e vete ,dhe kete e beja ne emer te popullit tim kur ky mbron krye kreminelin Sali dhe tani per ate duhesh te ishte marre vendimi me burgim te perjetshem.

  Reply to this comment
 59. matjani February 6, 14:13

  Me mbani se do vras Berishen -thote Izet Haxhia. Kush di ndonje trim qe ka deklaruar ne media se do beje vrasje dhe e ka bere? Qeni qe leh nuk te ha.Izet Haxhia eshte i denuar ne mungese per pjesmarrje ne vrasjen e Azemit. Ka gjak per te lare ne dy fise, te Azemit dhe Besim Ceres. Gjakun do ta laje heret a vone. Ai e di kete dhe ben si cub qe ta mbroje qeveria e Rames.

  Reply to this comment
 60. askushi February 6, 14:28

  ne te vertet ti e ke vrare ate me intervistat qe ke dhen, pasi njeriu vritet psikologjikisht dhe jo fizikisht, tani une pres vetem te dal libri yte dhe ta blej qofte per nga informacioni qe jep qofte edhe per nga ana patriotike, pak rendesi ka vlera e librit…

  Reply to this comment
 61. Gjaton Toroveci February 6, 14:56

  Sali Berisha nuk ia hoqi friken popullit, por vetes se tij. Ashtu si i gjithe populli edhe ai me gjithe pardesyte e bardha u vonuan me teper se nje vit per te rrezuar diktaturen e cila u “rrezua” kur deshte vete dhe jo kur deshte Sali Berisha. Ky, duke pasur gen kriminal rrefeu qarte se pushteti i tij do te ngrihej mbi gjakun e te tjereve. Duke pasur ne duar fuqi te madhe e drejtonte propaganden e tij drejt “armiqve” qe ne te vertete donin popullin e Atdheun. Mos haroni elozhet qe i bente Ramiz Alise si komandant legjendar ne mitingje publike sic ishin ato te dhjetorit. Sali Berisha, ashtu si Ramiz Alia erdhen ne pushtet si rrjedhoje e stratagjemave te Enver Hoxhes, i cili duke ndjere rritjen e rendesise te faktorit “KOSOVE” per te siguruar barazpeshen e nevojshme duhej te godiste klanin e jugoreve te kryesuar nga Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu per t’iu hapur rruge edhe verioreve, te cilet nuk kane pasur kurfarre roli ne drejtimin e shtetit shqiptar te pas viteve 1945. Vetem per kete erdhi ne pushtet Sali Berisha, agjent jo vetem i sugurimit te shtetit, por edhe i te huajve. Sot faktori “Berishe” ka marre fund”. Duhet te ruhemi nga “dhemjet” qe ka lene pas.

  Reply to this comment
 62. 95 February 6, 16:21

  nje mesazh miqsor per zotin Izet Haxhia

  I nderuar edhe pse ke bere gabime ne kohen e Sali Koleres,,besoj se je I falur nga populli dhe nga te demtuarit..biles pa frike mund te them se je SHQIPTARI ME TRIM I PAS 1992

  Ky kercenim i juaj dhe pse e meriton salibisha eshte gabim

  Eshte gabim sepse berisha e ka pranuar qe ka bere Krime dhe eshte mburrur me to..pra ESHTE KRIMINEL POR JO FAJTOR..

  FAJTORET SOT JANE ATO QE E MBROJNE KETE KRIMINEL KU DO PERMENDJA:

  1-DONALD LU
  2-EDI RAMA
  3-ELEZ BIBERAJ
  4-FRANK WISNER
  5-GOLLSBRUKET E EUROPES

  Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  Ju lutem mos bëni keto lloj artikuj ME KERCENIME që vetëm gervishin plagët e atij populli
  Dhe nje shqiptar me intelekt nen mesatar ka nxjerre keto perfundime;
  1- Koha e Edi Rames ka mbaruar..pra ka kapitulluar apo tradhetuar quajeni si te doni.
  2- Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe Europes per aresye qe ato I dine do ta mbrojne me cdo kusht dhe cdo cmim Berish-kriminelin.
  3-Ne kete situate duhet nje zgjidhje e re politike popullore atdhetare me te vetmin kusht prangat Sali kriminelit ( ose ti jape azil berishes USA & BE).
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??
  Sepse ka bere keto krime te perbindeshme:
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes
  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
  Nuk ka Obame,Merkel,kongres amerikan,bashkim europjan apo bruksel q eta mbroje kete perbindesh nga hakmarrja popullore..biles as zoti vete..
  Ketu duhet te jete beteja e zotit Thano me koleget e tij
  Pra per ameriak dhe europa po mbrojne berishen duke poshtruar hapur fare dinjotetin e shqiptareve ??


  Sepse Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare
  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.
  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?