Nëse flisni shqip në këtë restorant në Finlandë, paguani gjysmën e faturës

December 8, 2019 11:48

Nëse flisni shqip në këtë restorant në Finlandë, paguani gjysmën e faturës

Shqiptarët ja kanë dalë të korrin sukses kudo në botë.

I tillë është edhe rasti disa shqiptarëve, që kanë hapur një restorant në Helsinki.

Emri i restorantit është “Presto Trattoria” dhe nëse i flisni shqip personelit të këtij restorani do të paguani gjysmën e faturës.

Kjo gjë është bërë në shenjë respekti të gjuhës shqipe dhe shqiptarëve.

Restoranti në fjalë është në pronësi të pesë shqiptarëve të Kosovës, të cilët jo vetëm nuk e kanë harruar se nga janë por po e nderojnë gjuhën shqipe.

Ata promovojnë kulturën dhe kulinarinë shqiptare në Finlandën e largët.

“Ushqimi tradicional shqiptar pëlqehet shumë nga finlandezët”, shprehen ata.

 

j.l./ dita

December 8, 2019 11:48
Komento

2 Komente

  1. Leshi December 8, 13:18

    Pomovojne leshin me emrin “Presto Trattoria”. Le tja vene emrin “Gjelltore e Castit” nqs pretendojne per patrotizem, por ska per tju shkelur njeri ne dere.

    Reply to this comment
  2. besniku December 8, 20:42

    Urime , urime! Nuk ka rendesi te madhe forma, me e rendesishme eshte permbajtja dhe kosovaret jane per tu admiruar ne veçanti.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim