Nëse jeta ime…

March 8, 2018 10:26

Nëse jeta ime…

Nëse jeta ime ka një qiell,
ti-natyrisht-je Dielli i saj,
çdo regëtimë e zemrës sime,
të përket ty-mua pastaj…

Nëse jeta ime është një det,
ti je anija-që lundron,
unë ndjej si çahet valë e jetës,
edhe kur ti nuk siluron.

Nëse jeta ime është një stinë,
krejt e bleruar-që nga fillimi,
nuk është sekreti-që s’e dimë,
ti je aroma dhe blerimi…

Nëse jeta ime është një pasqyrë,
që ndrin e ndrin me kaq shkëlqim,
ti je rrezja që ndrin mbi të,
që unë të shoh portretin tim.

Nëse jeta ime është një zjarr,
ndezur në mbrëmje e mëngjes,
ashtu si sot edhe më parë,
ti je shkëndija që e ndez.

Nëse jeta ime do të kishte një vdekje,
ti do ishe arkivoli im i florinjtë,
arkivoli im i përsosur,
ku nuk do të hynin kurrë gjarpërinjtë.

Ç’ta zgjasim më me metafora,
me metafora-krahasime,
të mijat kam vetëm mushkëritë,
se ti je frymë e jetës sime…

Arben Duka

March 8, 2018 10:26
Komento

3 Komente

 1. Xha Spiroja March 8, 11:35

  Ka të drejtë Duka vjershëtor
  Çdo jetë brenda jetës jeton
  Ecin vitet, vijnë njerëz të rinj
  Por dhe ikin plot të tjerë.
  Duka në vjersha jetën tonë sjell
  Herë të lumtur dhe herë zeher
  Familja shqiptare e shpërbërë
  Kudo të shkosh nga ne takon
  Në gjithë globin shqipja gufon.
  Oqeane, detra, male e fusha
  Me këmbë, anije, ballona udhëton
  Struganë, gjakovarë, tivariotë, malësorë,
  Myzeqarët, devollinj, skraparllinj e dropullitë
  Bredhin shtete plot për të ruajtur dhitë.
  Thërret aga Reshati, qan xha Suloja: Ejani!
  Por vjershat e Dukës, tregjonë tmerrin
  Oligarkët, politika mafioze edhe ajrin vjedhin.
  Fol o Dukë se në vjersha të vërtetat shkruan
  E djathta dhe e majta popullin nuk e duan.
  E majta ka diçka yndyrë sociale
  Por uzurpimi i shtetit nga e djathta
  Është një pengesë shumë e madhe.
  Xha Spiroja

  Reply to this comment
 2. Orteku i Fekenit March 8, 12:50

  Ar ist okrat Duk ar ben shqiptar!!!

  Reply to this comment
 3. N.VJOSA March 8, 13:38

  Nuk mund te shkruhet me bukur!…
  Une ja lexova te fejumes time dhe ajo e pelqeu perkushtimin dhe vleresimin qe ben ti per gruan tende, ndaj i uron Pranveres tende G ë z u a r
  8 Marsin!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim