Nëse nuk është i çmendur, është vrasës gjakftohtë

March 6, 2018 10:45

Nëse nuk është i çmendur, është vrasës gjakftohtë

 

Bedri Islami

Mbrëmë, në një studio televizive u shfaq përsëri ish shefi i qeverisë, Sali Berisha. Ishte një emision i paralajmëruar dhe, megjithëse figura e tij është e zgërlaqur, përsëri ngjall kureshtjen, në mos për gjë tjetër, por të paktën, të mund të mendosh se ky njeri, tani që është në pleqërinë e tij, do të ketë mësuar diçka nga jeta.

Dy nga deklaratat e tij ishin tronditëse. Nuk mund të kisha menduar kurrë se një njeri i politikës, aq më shumë i niveleve të larta, mund të ketë shkalluar deri në këtë shkallë ose, duke mos qenë në rregull mendërisht ai ka dalë në një fazë tjetër të mendimit politik.

Do të doja të besoja se është kjo e dyta dhe se ne, shtetarët e zakonshëm, nuk kemi pasur kurrë në krye të shtetit e të qeverisë, një njeri që gjakftohtësisht të vret, duke e paramenduar vrasjen si një gjë të rëndomtë.

Po sjell disa nga deklaratat e tij në mbrëmjen e djeshme, të cilat, edhe një njeri normal do i kishte fshehur brenda vetes:

Për shefin e opozitës së asaj kohe, Edi Rama:

-I thashë ( zyrtarit të lartë të SHBA, i dërguar nga Hillari Klinton) a do i japësh një mesazh Edi Ramës: janë 5 snajper, 4 dhe unë në dritare, e po preke gjë do goditesh…Do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi.

Për vrasjet e 21 janarit:

-Garda bëri detyrën që i takon në bazë të ligjit, shikoni ligjin. Ata ishin brenda rregullores; në mos garda, mund të ishte gishti i Sali Berishës.

Deklarata të tilla gjysmë të çmendura dhe gjysmë kriminale bëri edhe për vrasjet në Tropojë, të cilat i kishte zgjidhur sipas kanunit dhe nga dyshimi se mos Haklajt do e vrisnin.

21 janari si ishte e ditur, por e pa pranuar nga ish shefi i qeverisë ka qenë dita e vrasjeve të paralajmëruara. Jo vetëm kaq: ka qenë dita kur ish shefi i qeverisë ka qenë i gatshëm të bëhet vetë vrasës për të ruajtur pushtetin e tij dhe për të fshehur përmes tyre edhe krimet e tjera të ndodhura nga vetë ai, nga njerëzit e familjes së tij dhe bashkëpunëtorët e afërm.

E mendon dot njeri se si një shtetar, në këtë rast figura më e rëndësishme e qeverisjes, ende pa nisur asgjë kur nuk e di se si do të zhvillohen ngjarjet, por duke e ditur se përballë tij do të ketë mijëra e mijëra vetë, merr të vetmen masë: vrasjet.

Katër snajper të vendosur për të vrarë shefin e opozitës. Në mos ata, snajperi i pestë, në dritaren e tij, ishte vetë Berisha.

Dhe kur është dyshuar se kush i dha urdhër shefit të Gardës së Republikës për të qëlluar. Grushti poshtë syve të shefit të gardës, në mos nga dikush pranë Berishës, mund të ketë qenë i vetë atij. Në mos edhe ka qëlluar vetë ai. Zhdukja e filmimeve në skanerin e kryeministrisë natën vonë të 21 janarit, mund të kishin pasur pamje të tmerrshme.

Berisha në 21 janar ka qenë në një gjendje deliri. Duke e konceptuar selinë e qeverisë si kullën e tij ai ka bërë hesapet se nga brenda kullës mund të vrasë këdo që i afrohet gardhit të tij. Sidomos njeriun që i prin drejt këtij gardhi. Ai nuk ka menduar se si mund të bëjë diçka në dobi të njerëzve, por se si mund të vrasë njerëz. Dhe në fund, këtë e ka bërë gjakftohtësisht. E ka bërë jo si njeri i Kanunit çka i pëlqen të mburret, por si burracak, kur njerëzit kanë qenë duke ikur dhe kur, si u shfaq plotësisht me zë e me figurë, asnjëri nga të vrarët nuk ishte në afërsi të selisë së tij. Më i afërti ishte disa metra larg hyrjes së makinave, të tjerët dhjetëra metra larg.

Të planifikosh vrasjet e njerëzve ende pa e ditur se çfarë ndodh, t’i marrësh ato në mbrojtje, të përpiqesh të falsifikosh provat siç e bëri në shfaqjen e parë pas vrasjeve të krijosh alibi të rreme përmes mjekëve, të rikrijosh tablonë pas së vërtetës së vrasjeve, të marrësh në mbrojtje kriminelët, të kthesh godinën qeveritare në një strehimore për gardistët, e në fund të shpërblesh vrasësit, këtë mund ta bëjë një njeri , i cili edhe mbrëmë na vuri të dyshojmë mes dy alternativave: ose është i çmendur, ose është një vrasës gjakftohtë.

Po sikur Fatos Nano të kishte vepruar me të njëjtin mentalitet vrasës në 14 shtator 1998 kur demonstruesit e nxitur nga Berisha, tërbueshëm, jo vetëm që shkelën gardhin e qeverisë, por u futën brenda, shkatërruan gjithçka, e morën si në një grusht shteti atë dhe selinë e RTSH, bënë thirrje se pushteti i së majtës mori fund dhe se ne erdhëm në pushtet, e kthyen selinë e PD-së në depo armatimi, nxorën horat në rrugë bashkë me vrasësit…çfarë do të kishte ndodhur.

Po sikur njerëzit pas Gërdecit t’i ishin sulur birit të tij dhe ta tërhiqnin për vrasjet e pamëshirshme, si do të kishte qenë? Harron ai se njerëzit e vrarë kanë familjet e tyre, fëmijët, motrat, vëllezërit? Jo të gjithë mund t’i zhdukësh si ndodhi me Haklajt.

Ish shefi i qeverisë, mbrëmë, haptas dhe pa asnjë lloj droje pranoi se pas vrasjeve të ndodhura në 21 janar , vrasjeve në Tropojë, qëndron ai dhe njerëzit e tij. Ai shkoi edhe më tej se kaq, ai pranoi se, nëse Garda nuk do të kishte vepruar, do të qëllonte vetë ai.

Ai pranoi mbrëmë, me zë dhe figurë se plani për vrasjen e Edi Ramës në 21 janar nuk kishte qenë një fantazi apo trembje: kishte qenë një plan real, i përgatitur që një ditë më parë, i përllogaritur gjakftohtësisht dhe përsëri, ai do të ishte i gatshëm të bënte këtë vrasje.

Ai pranoi se kishte ndërmarrë aktet e vrasjeve të një Fisi, Haklaj, pasi ishte trembur se mund ta vrisnin.

Të gjitha këto duhen hetuar. Pa asnjë droje. Pavarësisht se ai u përpoq të kriminalizonte strukturat e drejtësisë, që është po ajo që ka ngritur vetë, tani prokuroria nuk duhet të heshtë.

Ajo duhet të fillojë urgjentisht hetimin e 21 janarit dhe vrasjet e tjera.

Duhet ta bërë këtë sa më parë, duke llogaritur se në rastin më të skajshëm, kemi të bëjmë me një vrasës gjakftohtë.

Përmes dëshmive të tij duhet të ngrihet pista e hetimit.

Berisha u shfaq mbrëmë, edhe një herë, por kurrë kaq hapur, ai që është në të vërtetë.

Njeriu që vret duke qeshur; ose nga e qeshura e çmendurisë të vret.

 

DITA

March 6, 2018 10:45
Komento

61 Komente

 1. Sali Berisha "Monument Kulture" March 6, 11:09

  Interesante. Ne nje vend si Shqioeria nje deklarate e tille e Zoti Berisha ish Kryeminister nuk ben pershtypje asnji institucioni ligjor te shtetit sepse Berisha eshte -Person I Paprekshem “Monument Kulture” per 27 vjet!

  Reply to this comment
  • Floriri i Likes March 6, 11:40

   Mor Bedri, une sot prisja ndonje konference per mediat nga ana e Prokurorise te krimeve te renda e jo shkrimet tuaja, sepse jemi ngopur me keto perralla edhe ne qe jetojme larg, jo me ata aty te cileve ju perzihen zorret e barkut.
   Une prisja sot qe Prokuroria e krimeve te renda t’i trokiste ketij edepsezi tek dera e shtepise me urdherin e arrestit.
   Ky plera ka te njejtin mentalitet te narkotrafikanteve qe vriten midis tyre kur ju prishen pazaret, prandaj me çudi konstatoj heshtjen e plote te Prokurorise.
   Ky eshte Krimineli qe ju la pisi Ramiz Alia per t’u hakmarre kunder popullit te vet.
   Uroj qe ne mos Prokuroria, te pakten Zoti i madh t’a qerroje nga faqja e dheut sa me pare.

   Reply to this comment
  • DinPaku March 6, 14:16

   Ti Bedri bie ne kurthin e Saliut, kur çuditesh se si nje politikan i nje rrangu aq te larte, deklaron se do te qellonte me snajper, pa ditur se si do te zhvilloheshin ngjarjet!! Dhe nuk thekson faktin se, ai qelloi kur e pa vete nga dritarja e Kryeministrise, ashtu siç e pane te gjithe nga ekranet e TV-se, qe protesta mbaroi dhe njerezit po largoheshin. Pra qelloi tamam si nje burracak e jo si nje mafioz.

   Reply to this comment
  • BOB 1 March 6, 16:23

   Nga keto gjera shihet se sa shtet byt..re eshte Shqiperia dhe drejtesia shqiptare…
   Toto Riina i Shqiperise Saliu… deri ne vdekje nuk do te pendohet dhe do jete i rrezikshem. Vellai i Karaxhiç, rrace kriminelash ne adn.

   Reply to this comment
  • shvejku March 7, 08:02

   Mos u shqetesoni per fatin e Berishes fare,se ai qe derdellit kaq hapur ne siguri qe ka mbeshtetje te madhe perendimore,ndryshe do te ishte arrestuar pa 97-tes ose pas Gerdecit!
   Jo vetem e nuk ndodhi asnje nga keto,por ai u zgjodh edhe kryeminister per 8 vjet te tjere duke e cuar Shqiperine ne kufijte e nje vendi pa jete!
   Prandaj shqiptasret marrin arratine per dite,ndonese qeveritaret mashtrues bejne thirrje propagandistike!
   Sot ne Shqiperi nnuk ka asnje institucion ku te qash hallin,sepse jo vetem nuk pret njeri,por edhe tallen me njerezit ne menyren me harbute!

   Reply to this comment
 2. asdreni March 6, 11:16

  Saliu keto i bene me djallezi, qe te thirret ne prokurori dhe ta ktheje kete si hakmarrje politike dhe te shpresoje tek falangat e tij qe i ka bere me prona dhe para, te bejne rremuje.Ai eshte i ndergjegjshem per zullumet qe ka bere dhe kerkon ta ktheje procesin ndaj tij ne bumerang me qellime politike.Kush nuk e kupton kete, tallet me veten.

  Reply to this comment
  • LORA March 6, 11:44

   Pa dyshim qe ju,asdreni,e lexoni sakte intencionin e fundit te monstres krye-shqup-se.
   Per mua,e ka te djegur cfardo lloj skenari,,,,ia ka pervlu vullneti i shenjteruar i shqiptareve ne shumice dhe pershpejtimi serioz i ritmeve te implementimit te
   Vetting-ut dhe Reformes ne Drejtesi.

   Reply to this comment
   • Asdreni March 6, 13:51

    Koha do ta tregoj se kush ka te drejte.E vetmja shprese eshte me qofte se bene pjese ne qellimet e te huajve.Kam frike se ata do ta largojne nga skena politike duke i dhene garanci per te dhe familien per te evituar rremuja.

    Reply to this comment
  • Liri March 6, 13:46

   Bravo, per kete analize. Une po mendoja, c’qellim mund te kete, dhe mendoja dicka te till, por nuk e imagjinoja dote saktesisht. Ky esht tani ne fazen, qe po ta lesh dhe te jesh gjakftohte, I ben varrin vetes.

   Reply to this comment
  • Tani March 6, 15:22

   Ashtu sikurse e shkruan edhe Asdreni me siper, Sali Bisha ka vetem nje qellim: te thirret ne prokurori dhe mundesisht te futet ne burg, para se kete fat ta kene femijet e vet. Keshtu ai eshte i bindur se do te mobilizohen edhe njehere turmat qe i kane ardhur dhe i vijne nga pas si pordha pas brekeve, te cilet te shkaktojne deri edhe ne nje lufte civile, te vraret nga populli ky si ka futur kurre ne qeder, dhe te kthehet ne pushtet per te zhdukur perfundimisht, endrren tone per nje demokraci funksionale. Keshtu shpetojne njehere e mire vajza dhe djali, dhe ata do te vazhdojne te jetojne ne parajse me paret e vjedhura. Injoroheni, mos e degjoni me se cthote, sa mire do ishte sikur edhe te botohej as edhe nje germe e emrit te tij e jo me brockullat e ndyra qe nxjerr nga vrima ne mes te surratit. Arrestoni sa me pare te vetmit njerez qe i dhimsen ketij monstre, dhe lereni te pelcase nga marrazi. Te gjithe ata qe e ftojne ne emisione dhe i japin nje dritare, jane meskine te ndyre.

   Reply to this comment
 3. nipi A.Rustemit March 6, 11:20

  KUSH PREK SALI BERISHEN PREK LOBIZMIN ANTISHQIPETAR TE MERGATES SE QUQEVE NE AMERIKE NGA BIBERAJT TEK TERE AGJENTET SERBO-RUSE…vetegjyqesi!

  Reply to this comment
 4. fteri March 6, 11:38

  Qeveria e Sali Berishës ishte një gestapo për shqiptarët ,jo monument kulture !
  – Holokausti është inciativa më famëkeqe, për shfarosjen e njerëzve në historinë e botës,edhe krimineli Sali Berisha jo vetëm që vrau qindra e mijra njerëz në shqipëri ,por shkatrroi me themel shtetin shqipëtar .Veprimet në dëm të interesave kombëtare të Berishës, roli i tijë në shkatrrimin e vendit jan pa dyshim holokausti shqipëtar .

  Reply to this comment
 5. gushti March 6, 11:50

  Pse habiteni? A nuk qe ai qe e kercenoi opoziten e majte nga kolltuku i larte i Kryeministrit ne Kuvend, kur u tha hapur se: “Do t’ua bej si me 21 janar”? Çfare duhej me shume qe prokuroria te ndermerrte ndjekjen penale kunder ketij vrasesi? Nuk e kuptoj dot se si nje vrases i tille gjakftohte gjallon ende ne poltiken tone te shpifur dhe nuk eshte atje ku e ka vendin, pas hekurave!

  Reply to this comment
  • mirel March 7, 21:52

   Po cpune ka kercenimi kur ai ka vrare realisht njerez?
   Cdo me thene kjo gjetje e Bedriut sot e kete dite kur kane vdekur dhjetra njerez nga aktet e Berishes.
   21 Janari pati viktima apo jo?
   Nuk ishte Rama?
   Kercenimi i Berishes nuk eshte kercenimi i 21 Janarit.
   Eshte paralajmerimi qe i beri Berisha Rames qe te mos shkonte ne miting.
   Dhe Ramuti nuk vajti.
   E shikoni si bien pre mileti e ketyre skenareve mafioze te Berishes dhe Ramiut?

   Reply to this comment
 6. H March 6, 11:59

  Ky është faktori tregues pse shqipëria është e prapambetur dhe epiqendra e çdo të keqe.

  Reply to this comment
  • Liri March 6, 13:50

   Ha ha… Kjo tregon qe keqberesit ngordhen, dhe servilet e tyre ndjejne qe do te marrin ate qe meritojne

   Reply to this comment
 7. Sali berishes po ti arrij ja ve vetes March 6, 12:09

  Ky po flet hapur qe kam vrar dhe prer per 28 vjet me radh. C’far duhet me qe ky te shkoj ne burg

  Reply to this comment
 8. Artemisa March 6, 12:12

  More njerez !
  Urrejtja primitive qe keni u erreson Arsyen.
  Nuk i ka thene Do te te vras se kesht me do qejfi. Jo or jo . I ka thene ” Do te vras nese vjen si kriminel, si halabak dhe si keqberes.. Dhe kishte te drejte.
  Po “trimi” Rama cfare beri. Nisi delet ne thertore dhe vete rrinte si mut tek Dajti.
  Duam apo nuk duam kjo eshte e verteta.

  Reply to this comment
  • Franci March 6, 12:44

   Ti me pseudoniminArtemisa qenke ne anen e krimit ose je nga ato njerezit koketrashe qe nuk kupton asgje.Kurioz cfare do thoje nqse ky kriminel do te vriste nje nga njerezit tend te familjes me duar ne xhepa ne trotuarin tjeter te bulevardit.
   Ka tarallake si puna jote qe sundojne te tille politikane kriminele ne Shqiperi !

   Reply to this comment
   • Artemisa March 6, 13:19

    Njerezit e mi, te jesh i sigurte Franci, nuk do t’i bindeshin Edvinit dhe me instruksionet e Balles,Ngjeles Tahirit e Co.te pajiseshin me Hunj, Gure dhe Shishe benzine per t’u turrur si te marre mbi police e gardiste VETEM E VETEM qe nje Psikopat te vinte ne krye te vendit.
    Nese ti vertete beson se ajo ishte Proteste Paqesore dhe me duar ne xhepa , ben mire te vizitosh jo vetem syte por edhe trurin.

    Reply to this comment
    • Franci March 6, 13:43

     Sipas llogjikes tende Artemisa nqse njerezit protestojne qofte edhe ashtu si thua ti me shkopinj gure e shishe duhet te VRITEN ?!?!
     Keshtu thote mendja jote sa e zogut tyryfucke !

     Reply to this comment
  • Monkey March 6, 13:12

   Moj Artemisa, po edhe si krimininel, halabak e keqbërës të shkonte Rama, sipas teje Berisha duhet t’a vriste ? Në Demokraci moj vajzë vendos Gjykata nëse je kriminel apo jo, jo një njeri, qoftë ai edhe kryeministër. Në emër të popullit, pa gjyq, vritej në një kohë tjetër që Berisha mburret se e rrëzoi. Duhet të jesh e vogël e nuk të kujtohet 14 shtatori 1998, por i ke videot në youtube nëse do të shikosh një grusht shteti e të kuptosh kush është e vërteta. Sipas teje Nano u tregua ‘frikacak’ që ndaloi Gardën të gjuante ndaj protestuesve (me që protestuesit ishin të armatosur, kjo i jepte të drejtë gardistave të qëllonin ndaj tyre) kurse Berisha ‘trim’ që vrau popullin e vet të paarmatosur ???

   Reply to this comment
  • Floriri i Likes March 6, 13:20

   Halabaku i thote halabakut, do te vras, pastaj halabaku “Artemisa”, qe nuk ka asnje gje te perbashket me mitologjine greke, do te na e servire ne te tjereve si diçka normale, por harron qe ne shumica halabaket i duam ne burg, sepse duam te çlirohemi njehere e pergjithmone nga kjo fare e poshter..

   Reply to this comment
 9. demagoxhi March 6, 12:33

  Pse gënjen i dërguari i Klinton te ai ! Gënjen opinionin për të legjitimu vrasjet po çfar i dërguari amerikan rrenë ky pusht i lidhun me bosat e drogës shqiptaro-italian

  Reply to this comment
 10. Do ja u ngrije buzqeshjen ne buz March 6, 12:51

  Do ja u bej fytyren me te zeze se kepuca ! Gjejeni kete shpreje te famshme te Berishes ne fjalimet e tij te 1997 !

  Reply to this comment
 11. Hammerhaituri March 6, 13:27

  RROFTE SA MALET I VETMI BURRR NE SHQIPRI SALI BERISHA !!!

  Reply to this comment
 12. Berti March 6, 13:27

  Vrasesi deklarate publike ne tv qe kam vrare dhe do te vriste kryetarin e opozites !!!!!!
  Eshte tradheti kombetare ne mos bashkepunim me krimin ti seviresh e provokosh ketij populli ne studio televizive nje monster si vrasesi Berisha.
  Kjo qe beri moderatori Sokol Balla sebashku me 3 gazetare te tredhur qe e shikonin me frike kur ai pranonte pulikisht vrasjet eshte pak te thuash e turpshme.
  Nqse prokuroria nuk vepron edhe kete here situata eshte e pa shprese…..

  Reply to this comment
 13. vasili March 6, 13:52

  Kush e lejoi Saliun,kete katundar te eger,injorant dhe pervers oriental,,qe kullen me frengjite e vogla vrasese te Vicidolit,ta montonte ne mes te kryeqytetit dhe nga frengjite e saj,tani me emer kryeministri,presidence etj,te vriste dhe shkaterronte me plumbat e ndryshkur te mesjetes anadollake, historine tone europiane me monumentet e saj,duke shkaterruar dhe denatyruar te sotmen dhe te ardhmen e ketij vendi.
  E pra cdo dite dhe me qarte,po del qe ishim ne,turma pa forme dhe pa shtylle kurrizore,qe ka lejuar te kete mbi krye dhe ti sherbeje me shekuj dushmanit aziatik, dhe me shumice intelektuale´´profka-dokra´´,te mentalitetit,islamist-komunisto katundar,qe e kane treguar gjithmone vehten si dylbere te kenaqur,ne shtratet e pushtuesit ´´vendas´´
  .Sa me i ndyre,i piste dhe i eger sunduesi,aq me e zgjatur dhe hingellitese eshte orgazma e tyre.
  Por fatkeqesi e vertete aktuale e ketij vendi eshte,se ai qe duhet te bente punen e kryeministrit,vazhdon te jete prima dylberi,i kulles se vicidolit dhe asaj te Anadollit.

  Reply to this comment
 14. skifteri March 6, 13:58

  këtij’ antikapati ,duhet t’i hiqet dekorata që i dha B.Nishani me mustaqe, padrejtësisht para disa kohësh !

  Reply to this comment
 15. . March 6, 14:17

  Turp per personin sokol balla qe ben emisione me vrasesin.
  Edhe krimineli ia u tregoi vendin paq se i njef kush jane
  Palo gazetare qelbesira
  Jane keta gjysma e te keqes qe riciklon monstrat dhe i ringjall, media kriminale po aq sa krimi.

  Reply to this comment
 16. une March 6, 14:26

  Eshte fare e lehte per t’u kuptuar: Nuk eshte i cmendur, eshte vrases gjakftohte.

  Reply to this comment
 17. Claus March 6, 14:26

  Ja, tani mbaroi gjithshka. Saliu u kap perfundimisht ne flagrance dhe nuk ka me ku te shkoj. Arta Marku tashme po ben gati fleten e arrestit dhe sot ne mbremje pritet arrestimi i Sali Berishes!!!!

  Java 7-te dhe Bedriu 8-te i thone ketij muhabeti. Po si i behet me tere ate kor komentuesish qe pa nje pa dy nuk presin te mbaroje Sali Berisha me emisionet e tij dhe prompt i ke ne forume, media, kudo, kudo?
  Ky fenomen po kalon kufijte e njerezores. Nuk i kuptoj keta njerez, nuk arrij ti kuptoj keta komentues, por kuptoj shume mire mediat qe me Sali Berishen tashme perfitojne klikime dhe ne baze te klikimeve perfitojne para ne baze te reklamave qe vendosin ne balline.
  Sa e kane provizionin per cdo klikim 1 cent?
  Terbimi masiv per ato qe thote Sali Berisha eshte bere tashme nje sindrom.
  Sindromi „Berisha“ mund te quhet. Ja nje pershkrim i shkurter:
  Etiologjia dhe shkaku: Sali Berisha
  Simptomat: Terbim dhe uleritje masive, e cila kalon ndoshta ne thyerje pjatash ne shtepi, mallkime, sharje, pagjumesi deri ne paranoja dhe halucinacione me fytyren e Sali Berishes.
  Patho-fiziologjia: Demtin nervash ne formen e nje konfuzioni ne transmetimin e impulseve nervore te cilat nuk korrespondojne me shpejtesine normale, por shkojne ndoshta deri ne 150-200 m/s.!
  Prognoza: Sa te jete gjalle Sali Berisha, simptomat e komentuesve do te perkeqesohen me tej, ndoshta ka rrezik per procese suizidive tek njerezit.

  Mjekimi: Padyshim evitimi i shkakut me ane te apelit te Allahut ne qiell.
  Por nese nuk ndodh kjo, mjekimi konstiston ne disa drejtime: Marrje e tabletave te valiumit 10mg, para gjumit, 5 pika Haloperidol 3 here ne dite, ne rast rritje tensioni ndonja gjysem kokrra adalat ose hidroklortiazid per dehidratim, kete sipas rastit, por me e mira eshte dalja nga liqeni nese mund te gjeni ndonje cope toke te gjelber.
  Ky ishte nje pershkrim i shkurter mbi sindromin „Sali Berisha“!
  Tani te kalojme ne debat serioz:

  Po mire o njerez, po mire o Bedri, per here te pare i degjoni keto nga Sali Berisha?
  Keto ai i ka thene dhe sterthene pa problemin me te vogel ketu dhe vite me radhe. Por problemi eshte se ai jeton, flet, akuzon, shpif, vret, pret, djeg dhe shkallmon pa i hyre gjemb ne kembe.
  A e ka kjo nje shpjegim?
  Sepse ky fenomen zgjat tashme me dekada dhe po shkon deri ne 30 vjet.
  Une them se po. Cdo veprim apo fjale e tij e ka nje prapaskene dhe keto prapaskena jane ne dobi dhe te PS, ku PS-Sali po kthehet ne simbioze.
  Kam pershtypjen se sa here gjendet ne veshtiresi PD-ja e Lulit hidhet ne beteje Sali Berisha. Zgjedhjet lokale po vijne, frontet duhen ruajtur dhe forcuar, ndoshta dhe Edi Rama ka ndonje plan bashkepunimi me Lulin dhe hajde nxjerrim Saliun ne skene per te acaruar situaten, per te pare me pastaj grushta, shkelma dhe fikshezjarre ne parlament dhe ne fund: Eureka!
  Nje bashkepunim pozite-opozite dhe paqja do te bjere mbi toke keshtu qe kemi c`ti themi Europes.
  Ne, shqiptaret gjithmone per hir te kombit e gjejme gjithmone gjuhen e perbashket. Tashme jemi te pjekur per tu pranuar ne Europe.
  A nuk e ka bere keshtu Nano, Majko. Meta me Saliun?
  Por duhen krijuar kushtet per kete.
  E mbani mend senancen e fundit te parlamenti direkt pas marreveshjes se 18 majit?
  Me fjalen e Saliut u gajasen maxhorance dhe minorance, gra dhe burra, Olta dhe Elisa, Jorida dhe Grida por edhe Taulanti dhe Erjon Brace, Rama dhe Gramozi te gjithe u gajasen.
  Une mbeta me gojehapur ndersa te tjeret gajaseshin me shakate e kripura te Saliut.

  Pra mos e merrni aq shume seriozisht. Diku rreh cekani. Koha do te flase vete. Ama evitoni sindromin „Berisha“ me mjekimin me te mire se po kthehet tashme ne endemi.
  Merreni me qetesi se atij asgje nuk i ndodh. Te arrestosh Saliun eshte sikur te arrestosh sistemin dhe nese doni Vetting, Vettingu fillon vetem nga ai dhe tere struktura bie brenda ores.
  Po kush e do ate?
  Askush.

  Faleminderit

  Reply to this comment
  • U DEGJUAN KRISMA ZOTI DONALD ! March 6, 16:44

   I nderuar Claus !

   e ke mbaruar komentin me fjalen magjike shqip “pershendetje” por ne fakt per nje lexues normal dhe te stazhionuar te “Dita on line” tingellon si ofendim…nese do shprehje me kengetarin grek Mitropanos (i ndjere) ka nje kenge me kete varg:
   πεθαμένες καλησπέρες
   δε γουστάρω να μου πει
   qe perkthehet: pershendetje te vdekura nuk kemi deshire te na thuash
   *
   Ti Claus shquhesh per komente si snajper interneti (ndoshta i paguar) dhe ndonje here qellon ne shenje dhe ndonje here qellon me dashje objekt te gabuar…aq sa sot pershembull dukesh si ai plaku rob turk te filmi ‘Skenderbeu” qe kur nxorren nha thesi filloj te zgrethihej kur forcat turke kishin nje disavantash ne beteje….Dhe ti me kete koment je me i zi se ai plaku i pjerdhur
   **
   Na bashkon ideja se jemi te dy kunder Bedriut per (100 x n) perseritjen e krimeve te berishes dhe nuk thote asnje fjale per ustallaret e Berishes ne WDC & BRUKSEL & BERLIN
   ***
   Kalojme ne teme…..Ku e gjen fuqine Salimonstra qe jo vetem ka gjakosur dhe poshtruar ate popull por dhe sfidon vete Ameriken ( ndoshta dhe me lejen e tyre)
   ****
   Qe te gjejme enigmen duhet te gjejme ….Kush e kllonoi Berishen ? dhe nuk eshte sekret te thuhet se babai quhet Rajerson dhe “nena” Elez biberaj qe nuk ka nevoje per vertetim eshte aksiome..

   …Kam ndjekur me detaje nje interviste te William Rajersonit dhene Eduart Zaloshnjes ku ai thote shprehimisht:
   .
   Citoj: Kur punoja ne Beograd (vend komande antishqiptare) jo vetem une por gjithe stafi nuk kishim asnje njohuri per Shqiperine dhe e konsideronim nje njolle te bardhe ne harten e botes.fund citimi
   .
   ….kurse pas dy dekadash ne nje dalje televizive ne “ne nje pervjetor te masakres 2 prillit” deklaron se e organizuam 2 prillin 1991 se nuk rrezohej komunizmi ndryshe…
   *****
   Pra sa tregova me lart per 2 prillin 1991 me Rajersonin po ndodh e njejta skeme si me Berishen me 21 janarin qe te dy pranojne ne nje fare menyre skenar vrasjesh qe para masakrave..
   .
   Por ajo qe do te shtoja dhe ndoshta nga viti 2044 ne 100 vjetorin e clirimit te vendit do te thuhet pa frike eshte se…
   nga shkurt -marsi 1992 qe mori pjese nje dipllomat i huaj si Rajersoni ne votime automatikisht Shqiperia humb sovranitetin dhe u kthye ne nje Republike Ambasdoriale me Governor te Plotfuqishem bossin te rruga e Elbasanit dhe kuisling te tyre Berishen-Bashen-Meten.
   .
   Biles ka ndodhur shume here qe bossi i rruges Elbasanit e ka thene troc keto plotfuqishmeri te tij si ne rastin e “burrit shtetit”..te menget e perveshura ne 8 maj apo ne 15 nendor 2013 kur i tha Bashes ne vesh qe te shkelte “vijen e kuqe” dhe pastaj i shkoi me llokume te ndertesa e Shqupit qe sapo e kishin grabitur
   *******
   Pra i nderuar Claus por dhe Bedri Islami
   .
   Keto nuk ndodhin as ne vendet e pushtuara..as ne kolonite e dikureshme as ne protektorate dhe as ne territore ‘off shore”..
   .
   Keto kane ndodhur ne Kili me Pinocetin dhe ne Greqi me Jorgo Papadhopulon qe keto diktatore te djathte populli kilian dhe grek i hodhi ne plehra edhe pse ishin te kllonuar si Berisha sot nga ata qe Rama i quan “garante nderkombetare”
   ************
   Troc muhabeti:
   Sali Bisha mbrohet fuqishem dhe hapur nga ata qe e prune ne pushtet me 2 prillin 1991 qe jane sot po te njejtet njerez me po te njejtat ide..

   Eshte fatkeqesi kombetare qe me “trimin” qe kemi Bedri Islami merret me Sali kriminelin qe nuk e eshte fajtor dhe nuk merret me Ventigaxhiun Donald Lu dhe Edi Ramen me bolet e te cilit salisatanait po pshurr jetimet e 21 janarit gje qe nuk e ka bere asnje kriminel ne historine njerzore….por kete e ka bere “burri i i shtetit” i Arvizise dhe kumbari i Doland Lu se vetingut qe kane filluar te tregojne barcaleta te tipit:

   Vetingu qenka i omel si hallva

   Reply to this comment
   • Lilolabja March 6, 19:59

    Komenti juaj zoti”Lulkuqet mbi mure” eshte per mua ajka e komenteve por Ju edhe CLaus haroni ne analizen tuaj te permendni se nuk eshte vetem Ameriqia dhe EU qe e mban ne jete akoma ARMIKUN ZYRTAR TE KOMBIT ,e lere pastaj Edi ,Arta ect .Popull ,a ka popull atje qe te qendroj ne shesh dhe tju tregoje vendin?E mbajme veten shume me siper se Greket por ju vime. anash ,do kishin rrezuar jo nje Sali,por tre Sali .Zbresin tek Omonia per 5 minutia me nje fershellime ,e tek ne I vret ne mes te Boulevardit dhe nuk kane dert.Do ishte djegur Athina dhe Ambasada bashk sikur te kishte ndodhur 21Janari ne Athine.Çelesi per mua eshte populli. Tung

    Reply to this comment
 18. ETHEM March 6, 15:03

  SALIU U TREGUA I SAKT.AI KA VJEDHUR E VRARE PER 25 VJET.DHE NUK KA FROLIKE.BILE KA FRIKE POPULLI,DREJTESIA,BALLKANI,EUROPA E AMERIKA.AI KA MBROJTJE ND/KOMBETARE.SE GJOJA DO E MBROJE EDHE NE EDHE SHBA-NE NGA KOMUNIZMI.
  MBREM AI DUHEJ ARRESTUAR.PO KUSH DO E BENTE ? VEREM A.MARKU NUK E BEN DOTE.SEPSE AI I KA HELMUAR TE GJITHE ME PARA E PRONA.DHE SE PREKURORIA ARRESTON POR NUK DENON.DHE TE NE NUK KA GJYKATA POR HIENA NE VAVOR TE TIJ.
  DUHET THENE SE SALIU DO TE VRITET-BESOJ, PER TU SHPALLUR HERO KOMBETAR ME BUST PRAN AHMET ZOGUT.
  SB ESHTE ZBATUES I KANUNIT TE LEK DUKAGJINIT…NDAJ NE KETO VITE KA BERE ÇKA DASHUR DHE NUK ESHTE PREKUR NGA DREJTESIA E KAPUR PREJ TIJ.AI TASHME ESHTE BERE NJE VRASES I ÇDO FAMILJEJE SHQIPETARE DHE JO VEREN.AI DUHET TE LARGOHET NGA ATA QE E PRUNE NE PUSHTET NE 1991-ELEZ BUBERAJ+UDB+RAJERSONI E KO DHE MBROHET NGA SHUME L O B E NE 4 KONTINENTET.NDAJ NUK JA BEN SYRI T E RR E..! KY POPULL DO TE VUAN SHUME ME ATE NJERI-KAFSHE PREHISTORIKE.

  Reply to this comment
 19. MADE IN "usali serberisha 1991" March 6, 15:08

  Zoti Bedri ke nje cerek shekulli qe po ben rolin e kukuvajkes.!!
  .
  Nuk e kuptoj perse per te thene nje te vertete i bie anes e pas anes?
  .
  Pse nuk thua te verteten mor zoteri
  se keto fjale 100000 here te perseritura qe thua jane .keto rrjeshta te denja per GUR VARRI ne ndonje varreze jane mijra here me kriminale se masakrat berishiane
  keto fjale qe thua 100000 here te perseritura qe thua jane me ndyra se tradhetia kriminale e edi rames
  jane me pista se hipokrizia e nderkombetareve qe po tolerojne PINOCETIN E TYRE

  KU ESHTE “FORCA” E SALI LESHIT ?

  1-Sipas dokumenteve te CIA-s te koheve te fundit…ilegalisht rajersoni me berishen kur behej gjyqi i kafeve negociuan pe FLORIRIN E LONDRES…biles ne nje mbledhje per kete ne KM berisha pyeste sa miljone dollare ti japim Rajesonamerikane per pronat qe i mori Hoxha pas 1945…..PSE JU GAZETARE NUK HULUMTONI PER KETE “DIRTY JOB” ME TE CILEN SOT BERISHA KERCENON “MJESHTRIN ” E TIJ

  .
  2-Ne rrugen e kombit eshte vjedhur mbi gjysem miljardi dollare me firmen e Lulit dhe Olldashit ku jane te perfshire ambasdorja MR ne shqiperi dhe Delli ne Kosove…..kerkoni

  3-Armatimi shqiptar ne 1991 kapte vleren MINIMALE per materialet e shiteshme rreth 30 miljard dollare

  Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
  Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
  .
  Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
  -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
  .
  -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
  .
  -injoroi meritat e rindertimit te vendit
  .
  -perdhosi varrezat e deshmoreve
  .
  -diskretitoi veteranet
  .
  -shkaterroi ushtrine shqiptare
  .
  -reabilitoi ish fashiste
  .
  -e beri hero kombetar zogun
  .
  -aplikoi teorine e shock-ut
  .
  -na islamizoi dhe arabizoi

  -pranoi kolonelin janullatos
  .
  -furnizoi me nafte milloshevicin
  .
  -flirtoi me perversin Damir fazllic
  .
  -poshtroi Fan Nolin..
  .
  -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
  .
  Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
  ++++++++++++++++++
  Nga sa me lart konkluzioni eshte se ” nderkombetaret” mbrojne Sali kriminelin pasi ai ne menyre” te shkelqyer” duke vepruar si DEMON,SHTRIG,DEVIL,TRADHETAR,VRASES,KRIMINEL,PERVERS,MANJAK realizoi ate qe thame me lart..defuckomunistifikimin qe ishte me me shume se DIRTY JOB….dhe keto nderkombetaret e jo vetem duhet te kerkojne falje per Salimonstren e tyre…duke gjetur gjetur menyra per pranga apo egzekutim..por dhte te demshperblejne ate popull moralisht per demet e Devilit Viqidolit.

  Reply to this comment
  • Nji Pyetje kisha un ; March 6, 20:26

   Dhe ku ishin fshehur Patriotet e Medhenj Shqiptare ,
   kur djalli vicidolit degradonte Shtetit Shqiptare ?

   Eshte nji Pyetje qe edhe mua vet me mundon prej vitesh dhe nuk gjej dot pergjigje !

   Reply to this comment
 20. Familjaret March 6, 16:57

  Ju thafshin duart familjareve te viktimave qe si fusin nje plumb ketij haleje dhe te birit.

  Reply to this comment
 21. ALBAN DEGA March 6, 16:58

  I CMENDUR !?
  ASESI !
  SHUME ME TEPER …
  VRASES SERIAL…. I 13 FISHTE I SHQIPERISE SI SHTET E SHQIPTAREVE SI KOMB … !

  From: [email protected]
  Date: April 2, 2012 at 11:31:
  From: Alban Dega [email protected]

  Opinione

  VRASESI SERIAL ….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit !
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori ! Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i 175 tropojaneve ne
  vitet 98-2000 !
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…!
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij !
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbajxhanit e drejt Butanit!
  E beri vendlindjen e tij Tropojen dhe mbare Shqiperine Kandahar e Gerdec!
  Eshte vrasesi serial i Shqiperise : te pakten 13 here ne 13 vjet sundimi te tij! 13 here ne 13 vjet Salikraci ! Vrases perserites me shumice !
  Vrases serial
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte !

  Reply to this comment
 22. ALBAN DEGA March 6, 17:09

  ELEGJI PER SALI BERISHEN

  TRIM MBI TRIMA KY SALEH BERISHA !

  TRIM MBI TRIMA KY SALEH RAM BERISHA
  QE PESE VJET O PESE PLAGE SE CMI KA !
  PA KARRIKE TERBOHET PORSI BISHA !
  QYSH ATE DITE QE SALIKRACIA RA !
  HERE ME PLUMBA E GJITHEHERE ME RRENA
  NATE E DITE AI NUK MUND TE RRIJE PA VRA !

  Reply to this comment
  • grac March 6, 17:34

   O ALBAN ALIAS
   HAM HAM HAMDI DEGA
   .
   Nuk eshte koha per bejte por per te marre alltine dhe ju tropjanet duhet te organizoni nje SIX NAVY per egzekutimin e Sali Elezbiberishes si bene amerikenet me bin ladenin..
   .
   Berisha ju ka vrare me shume ju tropjaneve dhe ju ka bere shurren ne qafe dhe ti merresh si femrat me poezi roze..Turp…..ose heshtni ose merrni alltite..

   1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
   2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
   Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
   .
   Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
   _______________________
   Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
   Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
   _______________________
   Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
   COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
   OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
   Philip T. Reeker, ; Elez H
   Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
   Gilbert Galanxhi, ..
   …..
   Ku shtrohen keto pyetje:
   E para
   Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
   E dyta
   Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
   -Per masakren e 21 janarit
   -Per Holokausin e Gerdecit
   -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
   -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
   -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
   …..etj etej….
   ………………….
   A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?
   jeni budallenj apo frikacake ?

   Reply to this comment
   • Alban Dega March 6, 19:35

    ALLTIA IME ESHTE PENDA O HAM HAM I VICIDOLOT !

    Ka 40 vjet qe e perdori !
    Ka 26 vjet qe keto qe thoni ju sot per Sali Berishen i kam paralajmeruar dhe thene me ze te larte ne majat e shtypit te lire boteror si gazeta me e shitur dhe treta ne Bote nga fama “ El Pais “ e deri tek ato te Tiranes !
    E paguan shume shtrenjte si familje e si person por nuk heshtem sa im vella Agim Dega nga tribuna e Kongresit themelues te PS-se e as une nga tribuna e mendimit te lire boteror e shqiptar!
    Po te keni dyshim rilexoje komentin paraardhes me titull :

    KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI !
    E qindra e mijera komente te shkurtera e te gjata nga gazetat shqiptare ne Shqiperi e Kosove, Spanje e Ameriken Latine e deri tek Radio “ Zeri i Malesise “ dhe si kryeredaktor i gazetes “ Albanian Herald “ te krye atdhetarit Shqiptaro- Amerikan te SHBA-se Gjok Martinit, qe u mbyllen vetem pasi e jeten misionin pas permbysjes se pare te Sali Berishes ne 1997 !
    Fjalet i merr era!
    E shkruara mbetet !
    Ndaj mos na bej zhurmuesin e Berishes me sllogane antiberishiste !
    Respektin mendimet e tua dhe lirine e mendimit te cilitdo, perfshi edhe Sali Berishen, por shkruaj e gol me fakte jo me parulla e flet – rrufe enveriste !
    Ham- Hamet jane tuat !
    Te miat jane faktet e gjalla me ze e me figure, me shkrim !

    Reply to this comment
   • Alban Dega March 6, 19:38

    Replike e detyruar me nje zhurmues te palluar

    ALLTIA IME ESHTE PENDA O HAM HAM I VICIDOLOT !

    Te muat jane faktet…
    Ham hamet jane tuat o zhurmues antiberisht i Berishes !

    Ka 40 vjet qe e perdori !
    Ka 26 vjet qe keto qe thoni ju sot per Sali Berishen i kam paralajmeruar dhe thene me ze te larte ne majat e shtypit te lire boteror si gazeta me e shitur dhe treta ne Bote nga fama “ El Pais “ e deri tek ato te Tiranes !
    E paguan shume shtrenjte si familje e si person por nuk heshtem sa im vella Agim Dega nga tribuna e Kongresit themelues te PS-se e as une nga tribuna e mendimit te lire boteror e shqiptar!
    Po te keni dyshim rilexoje komentin paraardhes me titull :

    KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI !
    E qindra e mijera komente te shkurtera e te gjata nga gazetat shqiptare ne Shqiperi e Kosove, Spanje e Ameriken Latine e deri tek Radio “ Zeri i Malesise “ dhe si kryeredaktor i gazetes “ Albanian Herald “ te krye atdhetarit Shqiptaro- Amerikan te SHBA-se Gjok Martinit, qe u mbyllen vetem pasi e jeten misionin pas permbysjes se pare te Sali Berishes ne 1997 !
    Fjalet i merr era!
    E shkruara mbetet !
    Ndaj mos na bej zhurmuesin e Berishes me sllogane antiberishiste !
    Respektin mendimet e tua dhe lirine e mendimit te cilitdo, perfshi edhe Sali Berishen, por shkruaj e gol me fakte jo me parulla e flet – rrufe enveriste !
    Ham- Hamet jane tuat !
    Te miat jane faktet e gjalla me ze e me figure, me shkrim !

    Reply to this comment
   • AD March 6, 19:44

    Te jam paralajmeruar edhe nje here se di ta nxjerr pseudonimin e hershem!
    Ti ndryshon pseudonime por jo stilin e te shkruarit!
    Te njoh me emer e mbiemer te vertete dhe pseudonimin e asaj kohe nga ai qe te ka pase ne lidhje !
    Ky eshte paralajmerimi i fundit!
    Quaje favor jo dobesi kete leshim qe po te bej !

    Reply to this comment
 23. Konti Sbalta March 6, 17:21

  Ky vrases nuk eshte vetem! Te gjithe ata qe i shkojne nga pas jane vrases, por keta te fundit me pagese sepse ai i paguan dhe i paguan mire : nga Mul Noka ,Fullanet, Hajdaret e Topallet , ne se doni me edhe Fevzinjte e tere “Klani”i krimit me te eger ne terer historine e ketij vendi. Edhe shumica e komentuseve eshte shprehur per burgosjen e krtij perbindeshi!Jo ! Marku nuk duhet ta ndermarre kete hap . Jo per ate qe do te ngrihet “lukunia” e perbindeshit per ta mbrojtur! Shteti eshte ne gjendje te vere ne fre keta perbindiesha qe i shkojne nga pas kryeperbindeshit!Ky duhet te mbetet pa krahe .Fuqine perbindeshi e ka tek pasuria ; merrjani ate dhe perbindshat e vegjel do te largohen vete se nuk kane c’fitojne !

  Reply to this comment
 24. Konti Sbalta March 6, 17:24

  Ky vrases nuk eshte vetem! Te gjithe ata qe i shkojne nga pas jane vrases, por keta te fundit me pagese sepse ai i paguan dhe i paguan mire : nga Mul Noka , Llallet,Fullanet, Hajdaret e Topallet , ne se doni me edhe Fevzinjte e tere “Klani”i krimit me te eger ne tere historine e ketij vendi. Edhe shumica e komentuseve eshte shprehur per burgosjen e ketij perbindeshi!Jo ! Marku nuk duhet ta ndermarre kete hap . Jo per ate qe do te ngrihet “lukunia” e perbindeshit per ta mbrojtur! Shteti eshte ne gjendje te vere ne fre keta perbindiesha qe i shkojne nga pas kryeperbindeshit!Ky duhet te mbetet pa krahe .Fuqine perbindeshi e ka tek pasuria ; merrjani ate dhe perbindshat e vegjel do te largohen vete se nuk kane c’fitojne !

  Reply to this comment
 25. fteri March 6, 17:57

  Sali Berisha arkitekt dhe zbatues i zjarrit që i vu shqipërisë !…..

  Ku midis të tjerave deklaroi se kishte vënë 5 snajpera me 21 janar 2011 për të vrarë E.Ramën .Qëllimi ,për të mos dhënë dorheqjen ,(domethënë) ky vrasës gjykftohtë kishte besim te vetitë e kanunit agresivë se vrasja e figurave politike ,u jep shëndet ,energji dhe ja zgjat jetën në pushtet tijë një gestapo e vërtet e Sali Berishës që vrau 26 veta në Gërdec dhe 4 veta në bulevard !
  Ky është një vrasës plehër që nuk ka dhënë llogari para ligjit. ………..DHE :

  “Plehërat” si Saliu në sytë e Edi Ramës jan të bukura ,dekorative ,kan rëndësi politike ,dhe kanunor,jo vetëm në Tiranë ,por edhe të krimeve makabër QË KA KRYER KY NJERI . Por , E.Rama dhe rilindja nuk mund të përballojnë pastrimin e plehrave kriminale ,nuk i kushtojnë asnjë cent në pushtetin e tijë që edhe sot e kërcënon indirekt me vrasje ,për këtë arsye prokuroria hesht ,se me këto plehëra merren piktorët. !? me që sot jemi në mars ,të mos harrojmë vrasjet e krimet makabre të Sali Berishës dhe PD-së së mallkuar .

  Rilindja PJESA IX: Trazirat e marsit 1997.

  Çfarë ndodhi në qytetin e Përmetit, terrori i mercenarëve të Berishës në këtë qytet, vizita urgjente e Gazidedes dhe e titullarit të Ministrisë së Mbrojtjes. Dëshmi nga fronti i luftës të ushtarakëve Adem Çopani dhe Elmaz Punavija

  Historia e zezë që nuk duhet të përsëritet :

  Mbrëmja e 8 marsit 1997 e gjeti qytetin e Përmetit të “pushtuar” nga SHIK-asit e Gazidedes, mercenarët e armatosur, repartet e tankeve dhe të artilerisë. Vijnë me urgjencë e japin porositë për luftë, Ministri i Mbrojtjes dhe gjeneral Gazidede, komandanti i operacionit.

  Dr. Hekuran Rapaj

  Lajme të zeza e tragjedi në qytetin e luleve, qytetin tradicionalisht të qetë të Përmetit. Përmeti ishte zgjedhur baza nga do të niseshin formacione të shumta ushtarake për mësymjen kundër “rebelëve të kuq” të Jugut. Bashkë me pranverën, në Përmetin e njerëzve të mrekullueshëm, hyri dhe masakra shtetërore.

  PËRMETI, EPIQENDRA E LUFTËS

  Pse u zgjodh pikërisht Përmeti? Ndoshta më tepër për karakterin e veçantë të përmetarëve, sesa për terrenin e përshtatshëm. Përmeti ishte i vetmi qytet në Jugun e Shqipërisë që ndodhej nën kontrollin e rreptë të regjimit. Shteti kishte informacionin e sigurt për karakterin e njohur të qytetarit përmetar. Si njerëz të edukuar, të urtë e mikpritës, nuk do të rezistonin ndaj makinës shtypëse ushtarake dhe përqendrimit të forcave atje. Për herë të parë në historinë e tij, Përmeti ka parë këtë përqendrim të madh forcash dhe mjetesh luftarake. Ndërkaq, për herë të parë do të binte në kontakt me kulturat e dobëta banale dhe veprimet rrugaçërore. Mënyra e organizimit të luftës në Përmet me të vërtetë nuk kishte precedent. Nga çdo pikëpamje që ta shohësh ajo është një spektakël që nuk e ka shokun në analet e historisë së konflikteve shqiptare.

  HAKMARRJA E SHTETIT KUNDËR PËRMETIT

  Që në agimet e para të pranverës dhe deri në mbrëmjen e 8 marsit 1997, qytetin historik të Përmetit e mbuluan forcat e shumta të mercenarëve, specialet e SHIK-ut, Brigada Komando, Brigada e Këmbësorisë së Shijakut, Burrelit, Brigada Tankiste Zall-Herr, Brigada e Artilerisë së Divizionit Këmbësorisë Tiranë, një brigadë e quajtur “rezervistë”, të grumbulluar kryesisht nga rrethinat veriore të Shqipërisë.

  Qyteti i Përmetit u mbush me dy ushtri, të organizuara dhe të drejtuara nga shteti, të përqendruara në dy kampe përballë njëra-tjetrës. Lumi i ndante në mes: Forcat vullnetare të veriut dhe të SHIK-ut, si dhe Forcat e Armatosura të ushtrisë. Pas udhëtimit të gjatë e të mundimshëm, përpara syve të njëra tjetrës, asnjëra nuk mund të hynte në “betejë”. Kjo gjendje vërtetonte faktin se edhe “fitorja” e cilësdo force, ishte e padobishme. Zhvillimi i ngjarjeve të planifikuara do të qëndronte aq larg për t’u zbatuar sa edhe më parë se të përqendroheshin forcat.

  Kjo llojshmëri forcash të çorientuara, ky agresivitet i njerëzve që as vetë nuk e dinin përse kishin ardhur deri këtu, krijoi konfliktin më serioz jo vetëm për popullin e Përmetit, por edhe midis formacioneve të ushtrisë dhe SHIK-ut.

  PARADOKSI I NJË BETEJE

  Si duhet të shpjegohet kjo! Si njëra palë e forcave edhe pala tjetër kishin në përbërjen e tyre pothuajse të njëjtën bërthame, ata ishin vetëm forca vullnetare. Bërthama e rregullt e Forcave të Armatosura në këto momente ose ishte shkrirë komplet, ose ishte bërë tepër e dobët për të realizuar veprimet që kërkonin zbatimin e urdhrave të dhëna. Ajo përbëhej nga një masë e caktuar rekrutësh të pastërvitur, të mashtruar rreth asaj çka do të kryenin. Ishte vetëm uniforma që i dallonte ose që i bënte ushtarë. Stërvitja as që nuk ishte menduar të bëhej. Dëshira e oficerëve të forcave të ushtrisë së rregullt, por edhe ai numër i pakët i oficerëve vullnetarë nuk ishte për stërvitjen dhe drejtimin e këtyre lloj operacionesh.

  Për organizimin e mirëfilltë ushtarak nuk mund të flitej madje, as për forcat e ushtrisë së rregullt. Absurdi qëndronte në faktin se edhe ushtarët aktiv ishin ushtarë të rinj. Ishte absurde të hidhje rekrutët e pastërvitur në një aventurë të tillë përballë njerëzve e familjeve të tyre që përjetonin të njëjtin fat.

  Kështu, forcat ushtarake shtetërore të grumbulluara në Përmet mbetën tepër të befasuar, duke refuzuar ndërmarrjen e veprimeve të mëtejshme. Disponues për zbatimin e urdhrave ishin disa prej kolonelëve dhe ushtarakëve të ardhur atje, por që mbetën të vetmuar. Për një moment të mendojmë se dëshira e personelit komandues dhe drejtues ekzistonte për stërvitje dhe manovrat e mëtejshme dhe se kjo vështirësi mund të kapërcehej. Por si do të qëndronte puna me shpejtësinë e përgatitjes së kontigjenteve të mbledhura e të grumbulluara me urgjencë para pak ditësh në Akademinë Ushtarake “Skënderbej”? Ky kontigjent kishte në përbërjen e vet diferenca moshe nga më të ndryshmet. Brezi i ri kishte rreth 10 vjet që nuk stërvitej ushtarakisht, gjë që i mungoi këtij kontigjenti rezervist. Për stërvitje me rezervistët as që ishte menduar ndonjëherë. Ishte kësisoj një efektiv i përbërë nga vullnetarë dhe rezervistë të papërgatitur. Ndryshonte uniforma, emërtimi dhe deri diku urrejtja ndaj jugut për aventurë. Ndërsa për kontigjentet e tjera mbështetëse dhe speciale, puna qëndronte dhe më keq. Këto lloj shërbimesh kërkonin një kohë më të gjatë përgatitje, stërvitje më të kujdesshme sesa për këmbësorin e thjeshtë. Kjo edhe për vetë kuadrin drejtues.

  Për një moment mendojmë se të gjitha këto vështirësi kapërceheshin dhe pjesa më e madhe e grupimeve gjendeshin në kushte të mira përgatitje. A mund të lëviznin ata edhe në këtë rast? Efektivave atje u mungonte ushqimi i thjeshtë, u mungonte morali. Ushtaraku mbi karroceritë e mbushura me pluhur, rrugës hante copën e bukës me gjalpë e djathë, ndërkohë që fëmijët dhe familjet e tyre i kishin lënë në kushte jo më të mira. Furnizimi i saj duhej të plotësohej, por depot e ushtrisë kishin vite që pjesë-pjesë ishin grabitur sikundër ishin vjedhur dhe lekët e tenderëve për ushqim dhe për veshmbathje. Organizimi i kësaj pike më elementare të shërbimit logjistik ishte një zero.

  MERCENARËT E BERISHËS NISIN TERRORIN

  Forcat e tjera ishin më në gjendje, më të përkëdhelur nga shteti. Kishin marrë shumë më tepër lekë, por jo mbështetje logjistike. Ndryshimi qëndroi në atë që ishin më të guximshëm në shkatërrimin dhe vjedhjen e dyqaneve, lokaleve dhe furrave të bukës. Kështu që as që mund të parashikohej se sa do te zgjaste kjo gjendje e amullt në të dy kampet e grumbulluara, njëra tek pishat e bukura në hyrje të qytetit dhe tjetra tek reparti special i forcave komando, derisa materiali mendor i cilësisë së lartë i ushtarakëve dhe i vullnetarëve të mos ishte bërë i vlefshëm për vënien në lëvizje të asaj makine gjigante të armatosur, për të ulur armët dhe për t’u gjunjëzuar në emër të një çështjeje të madhe. Këtu ishte fundi i vendosmërisë për konfliktin e hapur që bënë kuadrot dhe efektivat e Forcave të Armatosura kundër drejtuesve të vet. Këtu mbeti fundi i çorganizimit të plotë i komandim-drejtimit në ushtri.

  POPULLI PËRBALLË MERCENARËVE

  Në “vijën” përballë këtij fronti dhe grupimi të madh forcash dhe mjetesh qëndronte përsëri populli vullnetar i armatosur, po me armët e ushtrisë. Këtyre kontigjenteve nuk mund tu dihej me saktësi numri, përgatitja, mjetet, armatimi, teknika, mbështetja logjistike. Ishin të vendosur në kërkesat e tyre legjitime, por edhe kuraje për tu ndeshur nuk mund të dihej me saktësi.

  Kështu që, grupimet e forcave ushtarake të makinës shtetërore dhe populli i armatosur i Tepelenës, i Gjirokastrës, i Labërisë, dhe i krejt Jugut, të frikësuar nga njëri-tjetri, duke iu trembur fitores pothuajse aq sa edhe disfatës, qëndruan përballë njëra me tjetrën, duke u orvatur të krijonin diçka. Nuk mund të vepronin, nuk mund të ishte ndryshe, kur shihej edhe nga ushtari më i thjeshtë mbretërimi i padijes, dhe i mungesës së përvojës. Paniku nuk ishte i papritur. Tërheqja në çastin vendimtar të hyrjes së luftës civile e cila pushtoi fillimisht tërë ushtrinë nuk mund të na habiste. Një gjë e tillë u bë më se normale duke penguar luftën civile.

  Nëse forcat e mercenarëve të vepronin, unë mendoj, se mbi kokat e tyre do të binte grushti i madh i historisë, ose do të ishin të detyruar të tërhiqeshin me disfatën e turpit, sepse forcat e jugut së bashku me ato të ushtrisë do të hidheshin në veprime, deri në një gjakderdhje të pashmangshme. Masa aktive e efektivave, oficerët dhe ushtarët e thjeshtë që u ndodhën në Përmet, kundërshtuan të ndërgjegjshëm këtë aventurë luftënxitëse. Ky çelës i bllokimit të veprimeve justifikoi plotësisht zbatimin e urdhrave të eprorëve për përqendrimin e forcave në Përmet, por që atje dhe vetëm atje, në momentin kulmor të historisë kërkohej që çelësi mos të funksiononte më. Ishte momenti kur gjithçka ishte shembur. Lufta civile ishte në start. Dikush i pari të merrte guximin dhe gjithçka shembej.

  Gjithsesi, demonstruesit e jugut duhet të falënderojnë ushtrinë e cila që në fillim i mori në mbrojtje në Përmet. Në të kundërt lufta do të zgjaste pambarim duke hapur në të njëjtën kohë atë konflikt gjakmarrjeje që dëshiruan disa, midis Veriut dhe Jugut të Shqipërisë. Jo rastësisht për këtë ishte zgjedhur “vendkomandë” Përmeti.

  MINISTRI NË PËRMET

  Për zbatimin e planeve bën fjalë vizita e ish Ministrit të Mbrojtjes në mesditën e 8 marsit 1997 në Përmet i shoqëruar nga ish Drejtori i SHIK-ut dhe një eskortë ushtarakësh të armatosur. Takimet e para i filloi me më të besuarit e shtetit, drejtuesit e SHIK-ut, veçanërisht me komandantin e forcave speciale Nënkolonel Mulosmanin. Më pas me drejtuesit e forcave të ushtrisë. Hija e ardhjes së ish Ministri të Mbrojtjes në Përmet mbetet ogurzezë, por edhe tepër misterioze.

  Adem Çopani, Gjeneral Major, ish-Shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA: “Në njërën nga këto ditë vëmë re se Zhulali nuk vjen në zyrë. Meqë i kërkohej diçka pyetëm edhe në familje, por nuk dinin gjë se ku ndodhej. Asnjë nuk kishte dijeni gjatë gjithë ditës. U hap fjala në Shtab se ai do të ishte arratisur. Pastaj rastësisht marrim vesh se kishte marrë një helikopter dhe pa njoftuar paraprakisht asnjërin, kishte shkuar në Përmet.”

  Pra ky veprim tregonte se shteti nuk tallej, prezenca e tij vulosi një nga ngjarjet më të shëmtuara. Këtu u bë ndarja historike. U nda ushtria nga rruga e humnerës së përgatitur. Iniciativa kaloi tek mençuria, gjakftohtësia, tek masa e gjerë e efektivave që të drithëruar gjendeshin më afër tradhtisë. Shakatë pa kripë të ndonjë politikani a ndonjë të padituri, sepse ushtria u tërhoq dhe nuk zbatoi urdhrat e dhëna, mund të falen vetëm për një gjë: “Turp për mburrjet e mëvonshme dhe për kujdesin që ata kanë treguar për ushtrinë shqiptare”. Edhe pse u tentua disa herë që të merrej drejtimi në forcat e ushtrisë nga “gjeneralët” për “marshimin” drejt jugut, ushtria u distancua nga kjo aventurë. Ajo përfundimisht në heshtje u pozicionua kundër shtetit. Ushtria parandaloi luftën e tmerrshme civile që pas shpine e planëzuan liderët e saj.

  PËRBALLJA E ARMATOSUR

  Ky ishte Përmeti i kontrastit të çuditshëm. Të egërsuar ballë për ballë ushtarakët që kundërshtuan urdhrat dhe mercenarët që bënin terror. Në anën tjetër ushtarakë, oficerë dhe ushtarë të ushtrisë që rrinin në shtëpitë përmetare.

  Elmaz Punavia, Kapiten, dëshmitar okular nga Burreli në Përmet: “Mua m’u dha rasti të strehohem në shtëpinë e Robertit, (një ish oficer i njohur im, Robert Ibrahimi). Nëna e tij na ushqente si fëmijët e saj. Natën e fundit vajza e tij 6 vjeçare e miqësuar me ne më tha: “Mos u mërzit o xhaxhi, se do ta takosh vajzën”. Gjithë natën kuadrot e reparteve të ushtrisë diskutuan dhe vendosën rrugën e tërheqjes së efektivave drejt reparteve nga kishin ardhur. Pas orës 10.20 në mëngjesin e datës 9 mars 1997, ushtria e la Përmetin e gjakosur, me 6 të vrarë e dhjetëra të tjerë të plagosur. Përmetin e trëndafilave e përgjaku krimi çnjerëzor i shtetit. Përmeti i historisë së lavdishme të shqiptarëve do të kthehej kësisoj teatri i luftimeve ku “gjeneralët” e yllëzuar brenda një dite do të privonin aftësitë e tyre në këtë ngjarje makabër. Plani i tyre do të vijonte: Përqendrimi dhe njëkohësisht tërheqja e forcave ushtarake të shtetit në Përmet sigurohej nëpërmjet dy rrugëve kryesore dhe të kontrolluara: Tiranë-Berat-Këlcyrë-Përmet, Tiranë-Elbasan-Korçë-Ersekë-Leskovik-Përmet.

  Mendohej se forcat ushtarake të shtetit mund të kalonin lehtësisht urën e Leklit për në drejtim kryesor të mësymjes Gjirokastër-Delvinë-Sarandë. Kapia e objektivave ne rajonin e Gjirokastrës do të realizohej në bashkëveprim me forcat ajrore, sidomos me helikopterët të cilët do të fluturonin ulët mbi lartësitë e Dhëmbelit. Këtu do të hidhnin forca speciale dhe mbështetja logjistike drejt vatrave kyçe të “zjarrit rebel”. Kapja e objektivave të largët, Delvinës dhe Sarandës në këtë drejtim të mësymjes mendohej të realizohej në bashkëpunim me aviacionin luftarak dhe forcat e bazës detare të Sarandës. Kështu hyri në pranverën e zezë të vitit 1997, Përmeti i mrekullueshëm, i luleve, paqedashësi i 10 mijë banorëve.

  (Fund)

  Reply to this comment
 26. ALBAN DEGA March 6, 19:00

  From: Alban Dega
  Date: January 25, 2011 at 12:21:34 PM EDT

  KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pese nenta tragjike …

  Dita e nente. Muaji i nente. Viti 1992. Nje trokitje jo e zakonshme ne deren e babait tim Ram Dega ne Bajram Curri. Ishte diku afer mesnates.
  Jetmira 7 vjece dhe Erjoni 5 vjec vrapojne drejte deres si dy engjej. Prisnin qe tu kthehej babai qe nuk e kishin pare per disa dite ” Babi… babi…babi” therrasin ata me mall per te jatin , vellain tim Agim Dega, ish- lider i opozites per Tropojen dhe nje nder inxhinjeret e ndertimit me rezultate te shkelqyera.
  Nena ime, e bija e Imamit te degjuar te Malesise se Gjakoves, sot fiks 75 vjecare,
  nxiton te hape hap deren… C’ te shohe !?
  Nente police fakira tropojane qe mbanin femijet, familjet e veta me ate uniforme qendrojne si te ngrire para saj.
  – Hajde, mireseerdhet , u drejtohet ajo per nje cast. A mos mi ka ndodhe gje djalit bre…
  Nente police ngrijne perballe nenes sime dhe dy vocrrakeve. Nuk dinin cfare te thoshin. Nuk dinin cfare te benin . Nuk dinin ku ti fshihnin syte. Nuk dinin ku te mbulonin turpin e shtetit qe perfaqesonin…

  Kur e keqja fillon nga maja

  Veterani i Luftes Antifashiste me plaget e nazisteve ne trup dhe ciflat e bombave te terroristeve te UDB-es ne koke e ne krahe Rame Dega, jurist i degjuar dhe ish-kryetari i Gjykates se Tropojes per disa vite, i shtrire pak me heret se zakonisht ate nate shfaqet ne dere dhe i fton mysafiret e paftuar te hynin brenda.
  Ata kane mbetur si te shtangur derisa njeri prej tyre i pergjigjet se kishin ardhur per te marre kunaten time Fatbardha Dega pasi prokurori kishte leshuar nje urdher arresti dhe ata duhet ta zbatonin.
  – Ligji eshte ligj u thote, im ate. Vecse a nuk kishit mundur ta beni nje gje te tille diten a ma heret ore burra malesie!
  – Na beni hallall ( na falni ) o Rame Dega , po urdheri eshte nga maja fare e nuk kemi cka me ba vec me e zbatue.
  – Edhe une kam qene polic dikur u thote babai, por kurre nuk kemi shkue ne shtepine
  e dikujt ne mesnate aq me teper me e marre nje grue jabanxheshe o burra. Po ju nuk kini faj. Bani detyren qe u kane ngarkuar.

  Nje mallkim me shami

  Me lot ne sy e duke mallkuar me shami ate majen qe kishte leshuar ate urdher njesoj sic kishte mallkuar me dhjetra here majen e meparshme Enver Hoxhen ” qe je ka e drejto kete vend si me ia pase inat popullit tand” .
  Bija mallakastriote e lindur ne Berat nderkaq ishte bere gati dhe del. Nente police marrin nje grua ne sy te dy vogelusheve e dy pleqve. Per hir te se vertetes nuk i vendosin pranga ne syte e tyre dhe as pasi e fusin ne makinen e tyre. E c’ka u duheshin prangat nente policeve ne duart e nje nene, e para grua qe arreston regjimi i Sali Berishes ne Shqiperi per aresye te mirefillta politike.
  Akuza e sajuar eshte shperdorim detyre, kur ajo sherbente si Drejtoreshe e Bankes ne Bajram Curri. Aresyeja e vertete eshte veprimtaria politike e familjes sone kunder atij regjimi dhe konkretisht artikujt e mi kunder politikes se mbrapshte.
  I pari gazetar qe e ka quajtur ate regjim demokrature qysh ne artikullin e pare te mirefillte kunder drejtimit te demokracise me mendesi e praktike tipike komuniste , sic e tregon edhe kjo ngjarje “Demokracia fiton cdo dite” ne mesin e qershorit te vitit 1992, kur Berisha akoma nuk kishte ngrohur mire karriken e Presidentit te Shqiperise.

  Ne emer te beses dhe mikpritjes shqiptare

  Kishte edhe nje aresye tjeter madhore. me 28 janar te atij viti, familja ime shpeton nga lincimi, nga poshtrimi dhe nga ndeshkimi liderin kombetar te opozites shqiptare Z. Fatos Nano me porosi te vecante te Sali Berishes, sic e ka pohuar ne prani te dy gazetareve te tjere vete Azem Hajdari ne shtepine e Guro Durollarit ne Hackensak te Nju Xhersit, ne viziten e tij te fundit ne SHBA.
  As prinderit, as vellai e shoku im me i mire Agim Dega qe sot punon si arkitekt dhe inxhinjer projektimesh ne nje nga firmat me prestigjioze te Nju Jorkut, ” Elez Dega i ri”,sic e quanin shoket e mi te punes ne ATSH sa here vinte per te me takuar, nuk e kryen nje akt te tille burerror as per ideologjine e as per syzet e Nanos, por ne emer te mikpritjes dhe beses se Malesise se Gjakoves.
  Falangat e murrme te Berishes e rrethuan edhe shtepine tone, hodhen edhe parulla ” Poshte Fatos Nano!” “Poshte Rame Dega” por asnje qime floku as bolesh nuk iu prek mikut te shtepise me bole qe i doli per zot e e mori ne bese. Lavdi mikpritjes malesore ! Lavdi beses se Malesise se Gjakoves.
  Ishte kjo burreri e bese shqiptare, ishte gjakftohtesia e prinderve ,e Agimit dhe e Fatbardhes trimereshe Corrushi qe ruante tek dera me nje sepate ne dore qe te mos hynte kush i gjalle brenda shtepise dhe per hir te se vertetes edhe trimeria e qetesia e Fatos Nanos, e shoferit dhe bodigardit te tij nga Kavaja. Ishte edhe trimeria e kusherinjve tane Avni Dega e Fatmir Dega qe shmangen nje kasaphane e vellavrasje, qe kishte urdheruar faqja e zeze e Malesise se Gjakoves dhe banditet e saj. Nuka ka pyll pa derra, thote populli.
  – Jam edhe me e revoltuar,me tha sot Fatbardha teksa po festojme 75 vjetorin e Ditlindjes se Nenes, jam me Fatos Nanon. Si nuk ua beri nje telefon prinderve as neve kur u kthye si kokrra e molles ne Tirane!? Te pakten te pyeste si jeni… Mosmirenjohes !Vesi me I poshter i njeriut!

  Kenaqesia e …O bama hallal bre burre !

  Ndjeva nje kenaqesi te vecante kur njeri prej atyre bashibozukeve,qe Berisha e pat derguar edhe ne nje ambasade shqiptare si shperblim per bemat e tij terroriste per llogari te tij, me thirri para dy javesh nga… dhe me kerkoi “sall ( vetem ) nja njemije dollare borxh” se kam mbete pa asnje cent ne xhep.
  – Po ti dergoj me kusht qe te therrasish edhe nje here ” Poshte Rame Dega” qe te ka shpetuar nja tri here nga burgu vec per hire te babes tend e jo per bakshishe e as per ty….
  – O me fal o Hamdi Dega po ashtu e kam pase urdhnin… O mi kerko falje Rame Deges pash Tyrben e Dervish Luzhes. O bama hallall bre burre se e di qe jam korite… o
  – Kerkoja Sales apo Argites , i thashe se, edhe ne saje te sherbimeve tua jane bere
  multimilioner dhe ta kane aq borxh, shtova para se ti mbyllja telefonin.
  Mbas nje jave Fatbardha Dega- Zeneli semuret dhe per tri dite me radhe lufton me vdekjen ne qelite e errta, te pista te burgut te Bajram Currit. Gjendja e saj vjen duke u renduar nga casti ne cast . Jeta e saj tashme ishte ne nje fije peri. Babai, vellai Agimi alarmohen dhe trokasin ne te gjitha dyert e drejtesise… Heshtje varri. Indiference makaber. Moskokcarje kriminale.

  Ne tehun e vdekjes

  Kryeprokurori i Tropojes Ram Muja, i thote vellait se nuk mund te beje asgje pa marre drite jeshile nga lart fare. Ne cdo dere qe troket ne Tirane i tregojne deren e Presidences, deren e Sali Berishes. Nje dere qe nuk hapet as per te e as per familjen e tij. Mehmet Elezi , eminenca gri e Berishes as nuk pranon ti hape telefonin.
  Mbas dy javesh, kur Bardha ishte me afer vdekjes se jetes me ne fund therrasin mjeken ne burg. Ajo, nje kolege e bashkeshortes sime konstaton shtatezani gjashtejaveshe dhe jep alarmin per ta nisur urgjentisht ne spital. Urdhedhenesit vonojne edhe dy dite te tjera. Gjendja e Bardhes ishte kritike.
  Bebja gjashtejaveshe ne barkun e saj ka mbaruar. Ishte teper vone per te. Ajo u vra, u ekzekutua nga maja e piramides shteterore shqiptare. Viktima me e re ne historine e Shqiperise. Viktima e pare e Sali Berishes,
  Krimi me i rende ish diktatorit komunist Enver Hoxha cilesohet ekzekutimi i Vera Geges shtatzene.
  Krimi i pare i Sali Berishes behet nje bebe gjashtejaveshe ne barkun e nenes.
  Vec Zoti shpeton jeten e se jemes. I shpeton jeten per te denoncuar me zemer nene ekzekutorin e bebes gjashtejaveshe te vrare ne barkun e saj. Denoncim i saj publik “ Kush i vret foshnjat gjashtejaveshe ne barkun e nenes, botuar ne “Zeri i Popullit” trondit jo vetem Shqiperine por edhe opinionin publik nderkombetar.

  Vdekje e fashizmit liri popullit

  Nga fundi i nentorit therras ne telefon vellain nga Madridi dhe me thote se se shpejti do te ishte gjyqi i Fatbardhes. Ishin castet me te renda per familjen tone. Duke ditur rrezikun qe me kanosej nuk me tha te kthehesha. Nuk ishte nevoja.
  Duke ditur se Fatbardha ishte viktime kryesore e artikujve te mi, e ndjeja detyrim te ishja prane vellait dhe familjes se tij ne ato caste. Pak para se te fillonte gjyqi e pyes Agimin nese e kishte deshmine e spitalit. Sic e kemi zakon te keq ne malesorit shpeshhere gjerat me rendesi jetike i leme per ne castin e fundit.
  – Jo, me thote. Shko merre! Nuk i dihet si shkojne punet neser i them une… Parlam Volam Scriptum Manent – Fjalet i merr era e shkruara mbetet.
  Edhe sot shoku im me i mire vellai im i mrekullueshem e kujton ate ngjarje dhe qesh duke me thirrur ” O Parlam Volam Scriptum Manent”!
  E kam regjistruar krejt gjyqin. “Mos e fik se do tu fikin ” me thoshte nga mbrapa Sali Lusha, qe me vone do te sherbente si bodigard i Berishes. Ishte nje nga deshmitaret qe do te bente fertele pretencen mjerane te shtetit dhe e bukosi fare gjykatesen qe ishte ne nje pozite me te vertete mjerane, por nuk kishte rruge tjeter.
  Ajo qe e dermoi regjizorin e ketij gjyqi farse ishin thirrjet e dhjetra te rinjve tropojane prane dritareve te gjykates: “Vdekje fashizmit! Liri popullit!” qe ishin nje surprize per te gjithe. Me shume se nje surprize e shpirtit rinor tropojan ajo ishte nje akt-akuze rinore e popullore per demokraturen e Sali Berishes.

  Hakmarrja e Berishes me ligjin e tij nazist godet gjykateset

  Ishin edhe ato thirrje qe demaksuan krejt farsen e sajuar keq te regjimit te Berishes. Fatbardha u lirua ne sallen e gjyqit me votat e dy gjyqtareve dinjitoze, dy nenave heroina tropojane qe nuk ia shiten fytyren e shpirtin e tyre djallit per fat te keq po tropojan…
  Pasojat do te ishin teper te renda per to. Pa u mbushur muaji nga vendimi i tyre, te dyja u pushuan nga puna ne baze te ligjit nazist 34 te Sali Berishes dhe regjimit te tij, ne baze te reformave qe godisnin cilindo qe mendohej ose spiunohej si ishte kunder diktatorit te ri shqiptar.
  Do te denoheshin me vdekje ekonomiko- financiare nga nje regjimi qe ne 1996- 1997 do te denonte me vdekje krejt Shqiperine me 10 mije viktima e mbi 4 miliarde dollare rrenime financiare e ekonomike.
  E regjizori i kesaj katrahure kombetare pati fytyre te kerkonte e te rikerkonte voten e shqiptareve. Kur nuk i doli numri jetik per te siguruar karriken e tij bashke me kusaret, bashke me bashibozuket, bashke me Mafian e tij i vodhi ato, i ndihmuar edhe nga krye-hajnat Fatos Nano e Ilir Meta Kokemadhi !
  ” 30 per qind e votave u numeruan keq ose shume keq” konkluduan vezhguesit demorkatike perendimore te ODHIR-it!

  Vrasesit e foshnjave orvaten te vrasin edhe te verteten

  Sali Berisha urdheron prokurorin Ram Muja te replikoje. Kryeprokurori i Tropojes i kerkon Thoma Gellcit, kryeredaktorit te “Zerit i Popullit” ne ate kohe te botoje repliken. Thomai i pergjigjet “ Menjehere vetem me sill nje dokument spitali si ky i Bardhes qe kam fotokopjuar dhe do ta nxjerr ne krye te faqes se pare repliken dhe dokumentin”! E pamundur.
  E boton gazeta e turpit antidemokratik “Rilindja demokratike” Titulli ishte “ Kush
  orvatet te vrase te verteten ne emer te foshnjave !? “ Gabim foshnjarak i despoteve te rinj me Berishen ne krye. Ne vend te vetullave nxjerrin syte e vet.
  Brenda 24 oresh merr pergjigjen e merituar nga nena e bebes jo vetem ai por edhe ish- lideri i PD-se per Tropojen nje fare Sabah Jemishta qe vodhi aq shume e beri aq shume korrupsion si nendrejtor i Tatimeve sa u detyrua ta flakte me turp nga posti vete Padrinoja. E kishte kaluar cdo lloj mase! Hiqej edhe si i ish i persektuuar politik.
  E di cila ishte deshmia e tij per kete persekutim.!? Ishte perjashtuar per nje vit nga Gjimnazi . Aresyeja!? Ne nje ditar personal kishte shkruar “ Te gjitha femrat shqiptare jane kurva!”Gjithcka dihej por jo se ku i fuste nenen, motrat dhe bashkeshorten e vet ! Titulli i pergjigjes eshte “ Vrasesit e foshnjave vrasin edhe te verteten!”

  E pabesueshmja….

  Nenat e motrat shqiptare me shoqatet e tyre organizojne protesta ne Tirane e shume rrethe te vendit. Ceshtja e saj ngrihet ne Asamblene Parlamentare te Keshillit te Evropes nga ish- nenkryetari i delegacionit shqiptar Z.Namik Dokle.
  Dy perfaqesues te Helsinki Watch te Kongresit amerikan vijne nga Uashingtoni per te verifikuar tragjedine. I kam takuar e kam biseduar edhe vete me ta ne Tirane pasi ishin kthyer nga Bajram Curri.
  Ishin skandalizuar nga grisja e faqes se rregjistrit te Spitalit ne Bajram Curri , ku ishin shenimet per kete akt kriminal pa precedent. “Nje gje e tille nuk ndodh as me diktaturat e gorillave ne Ameriken Latine”, me tha njeri prej tyre… “Eshte e pabesueshme se si mund te ndodhin akte te tilla kriminale ne nje shtet demokratik”
  Per fat te mire kishim origjinalin me nenshkrimin e mjekes, qe nuk kishte guxuar te denonconte grisjen e rregjistrit. Komiteti Shqiptar i Helsinkit nxjerr nje deklarate me te cilen denon ashper keqtrajtimin e Fatbardha Deges, qe mbetet me anemi te theksuar nga ajo dite e deri sot.

  Asnje perplasje as meri… Respekt dhe mirenjohje

  Asnjehere dhe askush ne fisin tim kurre nuk ka pas asnje perplasje as qejfmbetje me fisin e familjen e Sali Berishes. Bile xhaxhai im Elez Dega e ka pasur shok kur te dy studionin dhe punonin ne Tirane.
  Dy here me ka shpetuar jeten e babait tim te goditur nga infarkti kur punonte si kardiolog ne Spitalin Nr. 1 . E kam takuar disa here por nuk kam pasur ndonje lidhje te vecante pervec respektit per aftesite e tij si kardiolog.
  Te vellain, Selim Berishen, drite i paste shpirti, e kam pasur komisar batalioni kur benim zborin ushtarak ne Molle te Kuqe se bashku me nxenesit e Shkolles se Mesme Bujqesore “ 16 tetorit “ te Tropojes. Nju burre i mencur, skofnar, me kulture, gjithnje i qeshur, aktiv…
  Vdiq krejt i ri kur i duhej me se shumti keshilla e tij te vellait qe u katapultua ne krye te politikes shqiptare. Me shume se fatkeqesi per te vdekja e parakohshme e tij ishte edhe nje fatkeqesi per Salen e sidomos per Shqiperine, megjithese ky nuk degjon askend pervec vetvetes kur eshte fjala per piolitiken.

  Krisja qe thellohet ne hendek politik

  Krisja e pare me Sali Berishen fillon me pushimin tim nga puna si Editor per Kosoven ne Agjencine Telegrafike Shqipetare, ATSH ne qershor 1992 pa asnje aresye ligjore ose njerezore. Vec per aresye politike.
  Pushimi nga puna ne fillimet e ekonomise se tregut ishte baraz me denim me vdekje ekonomike e financiare per viktimen. Natyrisht nuk e kishja lene veten ne meshiren e askujt. Ne ATSH paguhesha rreth 20-30 dollare ne muaj.
  Qysh ne veren e vitit 1990 punoja si korrespondent i gazetave me te medha spanjolle “ El Pais”, “La Vanguardia” dhe 11 gazeta te tjera te huaja per Shqiperine dhe Kosoven . Fitoja rreth 2 500 dollare amerikane ne muaj. Ka pase raste si ne prillin e vitit 1992 qe kam fituar mbi 25 mije dollare me lajmet e sakta per perberjen e qeverise se re, qe i merrja nga burimi me i sigurte i mundshem, shoku i klases se vellait te vogel Besnikut, Azem Hajdari, drite paste. Vetem me ate lajm “El Pais”ka fituar rreth 25 milione dollare pasi ua shiti te tjereve.
  Kjo krisje do te kthehej shume shpejt ne nje hendek te thelle midis nesh. Behej fjale per nje hendek politik i pambyllur asnjehere me autokratin, me dhunuesin e te drejtave te njeriut, me rrenuesin e demokracise shqiptare, me despotin neo -komunist Sali Berisha.
  Pas vrasjes se foshnjes se palindur ai do te behej nje perfundimisht i pakapercyeshem.

  Nje jete e keputuar pa filluar mire

  Ne mes ishte jeta e posanisur dhe e keputur ne mes e nje bebeje gjashtejaveshe ne barkun e nenes e ekzekutuar prej tij dhe politikes se tij vrastare.
  Nje pjestar i familjes sone mungon perjete. Nje zemer nene mbeti e plagosur perjete. Shendeti i saj mbeti i cenuar pergjithmone prej urdherave te despotit komunist Sali Berisha!
  Nga shpetimtar i dyfishte i jetes se babait tim te nderuar kthehet ne ekzekutorin e nje foshnje te palindur ne barkun e nenes dhe rrenues i shendetit te se jemes se aaj.
  Me mijera krime e ekzekutime te tjera te shqiptareve do ti shtoheshin atij qe me atdhetarin kosovar te zhdukur pa lene gjurme Remzi Hoxha, me mbi 10 000 viktima te 1997-es, me dhjetra viktimat e Otrantos qe akoma nuk kane gjetur as prehje e as drejtesi, me 26 te vraret e mbi 500 te plagosurit ne masakren e korrupsionit qeveritar ne Gerdec me 15 mars 2008, me tre shqiptaret e ekzekutuar barbarisht nga Garda Pretoriane e Sali Berishes ne qender te Tiranes e perballe kamerave me 21 janar 2011….

  Mbas 18 vjetesh

  Sot vellai ka tre femije te mrekullueshem. Jetmira punon ne qendren me te avancuar te riprodhimit njerezor per ciftet qe nuk lindin femije ne Nju Jork. Erjoni eshte avokat biznesi ne Tenesi. Juliani i lindur ne Gjermani mbaron shkollen e mesme me rezultate te shkelqyera.
  Jane me dhjetra ofertat nga universitetet me ne ze te Amerikes duke filluar nga Harvardi, Princetoni, Jale e deri tek Stanley ne Kaliforni. Gazeta te shumta perfshi “ The New York Times” kane shkruar per rezultatet e tyre te shkelqyera, cka u ka siguruar edhe bursa te plota!
  Sivjet do te ishte ne vitin e dyte te Universitetit edhe bebja gjashte javeshe po te mos e kishte ekzekutuar Sali Berisha me politiken e tij te dhunes.

  Neveri… ndot

  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje urrejtje per Sali Berishen. Kemi neveri!
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje lloj zilie per Sali Berishen. Na vjen ndot qe e kemi bashkevendas.
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje armiqesi me Sali Berishen. Duke qene armik i popullit te vet ai eshte pikesepari armik i vetvetes, i femijeve te tij , i niperve e mbesave te tij. Ai ka njollosur e damkosur se pari emrin e tij por edhe te krejt brezave te le pas me zine qe e pllakosi nje popull e komb te tere nga Medvegja e deri ne Follorine, nga Pilati e deri ne Ulqin.
  E keqja e madhe eshte se tragjedive te hershme po u shton perdite te reja duke ia nxire faqen vendlindjes sone Malesise se Gjakoves, Shqiperise e krejt ne shqiptareve me politiken faqezeze te tij.

  Lotet e vajzes dhe kujtesa e djalit

  Sot pashe lot ne syte e vajzes sime 18 vjecare Deas kur po shikonte vrasjen makaber te refugjatit dibran Hekuran Deda e degjonte tregimin tragjik te shokut te tij ne duart e te cilit dha shpirt … I erdhi shume keq sidomos per dy jetimet e tij.
  Si e ka vra Sali Berisha ate njeri pa faj? Si i ka lene dy femije jetime!? Si do te rriten ata jetime!? Pse ua ekzekutoi babain !? Pse nuk e ndrron mbiemrin e ta beje Sali Bisha…
  Edhe me shume jane tronditur ata nga pamjet makaber te ekzekutimit te 68 vjecarit nga Gjirokastra Ziver Veizi ne News24 ore. –
  – How the military could shot an innocent people like him from Albanian White
  House. Just because he was looking over there? Unbelievable… Is the shoter a nazi ?
  Si mundet qe ushtaraku te qelloje nje njeri te pafajshem si ai nga Shtepia e Bardhe e Shqiperise!? Vetem sepse po shikonte atje!? E pabesueshme… A ishte nazist ai qe qelloi ?
  Nuk dija si tia shpjegoja… U detyrova ta genjej djalin vetem 14 vjec. I thashe jo po jane duke luajtur nje film kunder nazisteve dhe ekzekutimeve qe ata kane bere…
  – E tmerrshme… E pabesueshme, me tha . Cfare nuk ndodhka ne Shqiperi. Une nuk shkoj me ne Shqiperi. Edhe kur kam qene te dajet ne Valbone e kane vra nje grue edhe vajzen e saj. Eshte ba lufte atje. Kam qene vec kater vjec…
  Po e mbaj mend mire se i kane vra, i kane vra te shtepia e vete jo tek Shtepia e Bardhe e Shqiperise. Edhe xhaxhi Agimit ia kane vra nje bebe te palindur ne Shqiperi…

  25 JANAR 2011

  SHENIM: Ishte vellai im Agim Dega, bashkeshorti i Fatbardhes, i cili ne Kongresin themelues te PSSH-se, u ngrit ne emer te delegateve te Tropojes dhe deklaroi nga tribuna e tij :
  Jemi kunder emrit Partia Socialiste e Shqiperise, qe sidomos ne delagateve te Malesise se Gjakoves na kujton djegjen shkrumb e hi tri here te saj nga hordhite barbare serbe !
  Jemi kunder qe Partia Socialiste e Shqiperise te mbaje emrin e Partise Socialiste te Sllobodan Milloshecit, qe zbaton politiken e terrorizmit shteteror dhe te ” tokes se djegur” kunder vellezerve dhe motrave shqiptare ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e Luginen e Presheves…
  Fjala e tij u prit me klithma e zhurma frenetike te gardes se vjeter enveriste, njesoj bile edhe me ashper se ajo e Dritero Agollit…
  Me intersantja as RTSH as Rilindja Demokratike e Sali Berishes nuk thane nje fjale as shkruan nje rrjesht per kete qendrim atdhetar e demokratik te tij…
  Nuk kishte si te ndodhte ndryshe enveristet e Katovices ne te dyja skajet e politikes shqiptare i lidhte ne nje pike Katovica famekeqe …
  Gjysma e se keqes! E keqja e madhe ishte ndeshkimi i ketij guximi e qendrimi atdhetar deri ne ekzekutimi e nje foshnje te palindur ende ne barkun e nenes nga Sali Berisha dhe banda e tij e gangstereve dhe krimineleve qe do ta rrenonte demokracine dhe Shqiperine!

  Reply to this comment
  • william serbiberaj March 6, 19:18

   O DACIBAO E DEGES

   Allahile nese ke 01% shqiptarezem mblidhuni atje ne Amerike ca gazetare & intelektuale dhe drejtoheni KONGRESIT AMERIKAN fare shkurt me dy rrjeshta

   ZOTERINJ
   Mblidhni berishen tuaj qe ka dale nga kontrolli se po beni Enver Hoxhen ZEUSIN E shqiptareve

   Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
   Le te kujtojme profecine e Nolit
   Ate duhen sharlatane
   Qe lepihen ne cdo sahane
   Qe te percajne vatane
   Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

   Elez Biberaj.
   Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

   Sali Berisha
   Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

   Mehmet Elezi.
   Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

   Azem Hajdari
   eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

   Abedin Mulosmani.
   Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

   Besnik mulla Mustafa
   Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

   MAL BERISHA.
   Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

   ERZEN BRECANI
   Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
   Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
   Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
   Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
   Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

   PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
   – 4000 mije te vrare ne 1997
   – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
   – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
   – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
   – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
   – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
   – sabotimi I UCK
   – furnizimi me nafte te Milloshevicit
   – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
   – fronezimi janullatosit
   – lejimi I varrezave te GREKEVE
   – genocide ndaj haklajve
   – zhdukja e remzi hoxhes

   Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
   Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
   ja cfare thote gery kokalari personalisht per kete fare elezi

   VOA
   Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,
   si perfundim:

   Vetem nje organizim nga
   VETE TROPOJANET
   E NDERSHEM TE KORITUR N
   GA KETO QENA
   dhe populli MALSISE I
   TE FORMOJE nje SIX NAVY SEAL
   per egzekutimin shemnullor
   te DJALLIT VIQIDOLIT.
   .
   …eshte detyrim KOMBETAR i juaji

   Reply to this comment
 27. Jimi March 6, 20:03

  Ky mut muti nuk ishte gangster kur ishte i ri, na u be tani ne pleqeri!?
  Dhe te imagjinosh qe kjo monster ne krye te shtetit do te ndertonte nje shtet europian!? Kjo monster pavaresisht shkollimit ketu dhe jasht, ne te vertet ngeli po ajo qenie njerezore e cila vinte nga muzgu i erret i historise, i cili ne rastin me te pare qe i dhuroi historia duke e vendosur ne krye te shtetit, nuk mundi te ndertonte dot shtet tjeter, vecse nje kopje qesharake te tij. Nje tribu, e cila punonte e vepronte sipas kanunit te Lek Dukagjinit, pavaresisht fasades se shtetit ligjor! Ky gjithmone e ka konsideruar k/ministrin, si nje bajraktar me pushtet absolut , nen hyqmin e te cilit kishte nje numer te pakufizuar oborrtaresh, ose cubash qe nuk i ndaheshin ngado qe shkonte, te cilet nuk i bindeshin asnje ligji e kushtetute, por i bindeshin vetem urdherit te sovranit! Ai e identifikoi veten me mbretin parlamentin ligjin, policin, ushtarin xhandarin! Ai shte vete Mesia mbi dhe e cila po te donte, nuk te linte te beje hije mbi te!
  Fatkeqesi e ketij vendi, qe Esad Pashet nuk ju ndane.

  Reply to this comment
 28. Dhimbia e madhe Popull March 6, 20:16

  O perendi ku je ?! si lw gjalle ata permetare qe rine si pulat pas gjithe tyre ngjarieve qe ka hequr ai qytet, ne 1997 ten, pikerisht sot e 1o vjet me pare mos gabohem Zakonist “pervejtoret” perkujtohen….per mire a per keq.Pse hestin permetaret…qe ne sofer jane mikprites po s;te falin, po preke apo perlyve ate…
  Pse e humben kete here?! 97-ta nuk duhet te harroet. Fajtoret duet te denohen edhe sikur te jene te vekur, jo qe jane KAPADAINJ, akoma dhe sot..
  Shqiptare vrini gishtin KOKES.Jo me kesi lapsuse. Fajtoret duhet denuar.Mblidhni mente.
  Dhimbie e madhe popull.

  Reply to this comment
 29. Kris 1 March 7, 04:19

  Krimineli e paska paralajmeruar Ramen dhe Rama e degjoi nuk morri pjese ne proteste po dergoi kokepalaret.?

  Reply to this comment
 30. Paci March 7, 09:47

  Nje ish konviktor qe u rrit me buken e Enverit e hodhi poshte Enverin e shkatrroj Shqiperine duke e kthyer 50 vjet mbrapa.

  Reply to this comment
 31. Holokausti i zi i 97-tës ,vepër e S.Berishës March 7, 13:06

  Ngjarje që kanë ndodhur në muajin mars 1997, ishin krimi më i zi i Sali Berishës dhe veglave të verbëra të tijë ,dhe kurrë nuk ka dhënëm llogari para drejtësisë shqiptare ,jan ngjarje makbre për t’u kujtuar shqiptarëve me fakte:
  Se kush është shkaku, motivi dhe autori i atyre “ditëve të zeza”, që i vunë zjarrin Shqipërisë dhe jetës së shqiptarëve.

  Pa bërë komente, po vazhdojmë të publikojmë “kalendarin” e ngjarjeve të muajit mars 1997.

  Ja 55 ngjarjet kryesore të marsit 1997

  1. Data 1 Mars 1997: PS shpall si të paligjshëm lidershipin e Partisë Demokratike, si qeveri kriminale. Përpilohen “listat e zeza” të njerëzve që futën Shqipërinë në luftë civile. Ndërpriten transmetimet e “BBC” dhe “VOA” në Shqipëri, në mospajtim me pasigurinë e krijuar prej sundimit të Sali Berishës.
  2. Data 1 Mars 1997: Në Lushnjë disa policë rrihen barbarisht. Shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rebelët marrin bazën e Pashalimanit, simbol i rezistencës së shtetit. Fillon shpërthimi masiv i depove të armëve. Në Himarë digjet bashkia.
  3. Data 1 Mars 1997: Persona me maska nga Vlora, marrin në dorë një anije luftarake dhe sulmojnë Sarandën, ku djegin godinat e policisë dhe SHIK. Shpërthejnë burgun, duke lënë të lirë qindra kriminelë. Rrëmbejnë 400 armë dhe i vënë flakën librarisë së qytetit. Shkatërrojnë INSIG-un.
  4. Data 1 Mars 1997: Nën drejtimin e Arben Imamit, sulmojnë marinën luftarake Sarandë dhe e pushtojnë atë, duke ngritur flamurin grek, me spotin “Saliu, qen dhe kriminel fashist”
  5. Data 1 Mars 1997, mbasdite: Digjet ndërtesa e policisë në Gjirokastër. Qindra të burgosur janë të lirë, Arben Imami shpall çlirimin e Jugut të Shqipërisë.
  6. Data 2 Mars 1997: Parlamenti miraton shef të operacionit për rivendosjen e rendit, shefin e SHIK, Bashkim Gazidede, i cili urdhëron mbylljen e shkollave në mbarë vendin, për një afat të pacaktuar.
  7. Data 2 Mars 1997: Gjeneral Gazidede, jep urdhër të mos botohen gazetat, për të mos publikuar krimet e pushtetit “Berisha”. dhe
  8. Data 2 Mars 1997: Në Kavajë, bastion i PD, mbi 5000 veta vullnetarisht armatosen për të mbrojtur qytetin nga një sulm i mundshëm nga bandat e armatosura.
  9. Data 2 Mars 1997: Digjet me urdhër të Berishës, redaksia e gazetës “Koha Jonë”.
  10. Data 2 Mars 1997: Studentët e Vlorës lëshojnë ultimatumin: “Nëse deri në orën 17:00 nuk plotësohen kërkesat tona, forca të armatosura nga Vlora, do të sulmojnë Tiranën”.
  11. Data 3 Mars 1997: Sali Berisha vet-zgjidhet President i Republikës vetëm me votat dhe duartrokitjet e deputetëve të PD-së.
  12. Data 3 Mars 1997 : Pas vet-zgjedhjes së Sali Berishës si president Republike, shpërthejnë revoltat në Vlorë dhe Tepelenë dhe qendrat kryesore të rebelimit.
  13. Data 4 Mars 1997: Ura e Mifolit bllokohet dhe minohet. Ngrihen kudo barrikada për të penguar hyrjen e ushtrisë dhe SHIK-ut. Që nga data 1 Mars, vriten 19 persona
  14. Data 4 Mars 1997: Në Shkodër, ushtria kapitullon dhe dorëzon repartet e depot ushtarake.
  15. Data 4 Mars 1997: Në Sarandë, bandat patrullojnë detin me anijet e marinës, qyteti shpall autonominë, duke deklaruar se në këtë zonë banojnë 20.000 grekë.
  16. Data 4 Mars 1997: Në Qafë-Gjashtë të Sarandës, një agjent i SHIK me emrin Gjergj Mehmeti digjet i gjallë, ndërsa njëri merret peng.
  17. Data 4 Mars 1997: një efektiv me 50 ushtarë bashkohet me rebelët, 2 pilotë të Forcave Ajrore dezertojnë dhe shkojnë ne Itali.
  18. Data 5 Mars 1997: Shpërthejnë depot në Memaliaj dhe në Tepelenë. Digjen godinat e policisë në këto qytete. TV grek “Mega” në lajmet e orës 14:00 (13:00 me orën tonë) deklaron : “Sot grupe të armatosura në Jug të Shqipërisë ngritën për herë të parë flamurin e Vorio Epirit. Ata kërkojnë ndarjen e pjesës së jugut nga pjesa tjetër e vendit duke filluar nga Tepelena, duke shpallur kështu edhe autonominë e jugut të Shqipërisë.
  19. Data 5 Mars 1997: Partia Socialiste i bën të ditur Presidentit Berisha, platformën e saj për zgjidhjen e krizës në këto pika : – Një tryezë e rrumbullakët midis forcave kryesore politike. – Heqja e gjendjes së jashtëzakonshme, për të shmangur luftën civile. – Formimi i një qeverie teknike për zgjidhjen e krizës.
  20. Data 6 Mars 1997: Skenaristi i hapjes së depove të ushtrisë Sali Berisha, fton partitë politike në një tryezë të nënshkruajnë një deklaratë, për të dënuan shpërthimet e depove dhe bëjnë thirrje për dorëzim të armëve.
  21. Data 6 Mars 1997: Nën drejtimin e Arben Imamit, krerët e grupeve të armatosura të Sarandës, kanë vendosur të sulmojnë dhe çlirojnë në darkë Gjirokastrën, duke mos i lëshuar postoblloqet e komiteteve.
  22. Data 6 Mars 1997: Sulmohet Aeroporti Kombëtar i Rinasit nga fshatarë të zonave përreth. Data 6 Mars 1997: Plaçkitet në mënyrë barbare Universiteti Bujqësor i Tiranës.
  23. Data 6 Mars 1997: Me urdhër të gjeneral Arben Imamit, zhvillohet gjyqi popullor i 3 robërve, të kapur në sheshin kryesor të Sarandës, punonjës të SHIK-ut dhe me origjinë veriore, ndërkohë që në Vlorë bilanci i viktimave shkon në 25.
  24. Data 7 Mars 1997: Shpartallohet dhe dorëzohet me urdhër të ministrit Zhulali, divizioni ushtarak i Gjirokastrës. Mjetet ushtarake bien në duart e bandave dhe të komitetit ushtarak të qytetit.
  25. Data 7 Mars 1997: Në Vlorë, komitetet nuk i lejojnë banorët të largohen nga qyteti, i udhërojnë të luftojnë kundër shikasve me origjinë nga veriu.
  26. Data 8 Mars 1997: Presidenti Berisha organizon një mbledhje me të gjitha partitë lidhur me krijimin e qeverisë së re.
  27. Data 9 Mars 1997: Dorëzohet pushtet-sundimi “Berisha”, formohet Qeveria e Pajtimit Kombëtar, me në krye Bashkim Finon, kryetar i Bashkisë së Gjirokastrës.
  28. Data 9 Mars 1997: Komiteti i Shpëtimit të Vlorës, përshëndet marrëveshjen e 9 marsit. Fondacioni Amerikan për Evropën Lindore i drejton një letër ambasadës shqiptare në Amerikë ku deklaron: “Është naivitet i madh të mos e kuptosh se Komiteti i Vlorës dhe udhëheqësit e tij janë të frymëzuar nga mafia e tipit komunist dhe të KGB-së”.
  29. Data 10 Mars 1997: Në Gramsh rebelët sulmojnë godinën e policisë, drejtohen drejt Fierit dhe marrin kontrollin e rrugëve.
  30. Data 10 Mars 1997: Në Kuçovë, komitetet marrin nën kontroll 19 aeroplanë luftarakë të tipit “MIG”.
  31. Data 10 Mars 1997: Ambasada Amerikane përshëndet marrëveshjen e 9 marsit 1997.
  32. Data 11 Mars 1997: Persona të armatosur, sulmojnë repartet ushtarake në Kukës. Drejtuesit e Divizionit të Kukësit kërkojnë leje nga Ministri i Mbrojtjes Zhulali, për të hapur zjarr mbi popullin dhe për të mbrojtur repartet.
  33. Data 12 Mars 1997: Presidenti Berisha dekreton Qeverinë e Pajtimit Kombëtar.
  34. Data 12 Mars 1997: Qytetarët e Kukësit braktisin qytetin, për shkak të një njoftimi se ushtria serbe ka kaluar kufirin dhe po pushton Shqipërinë, me urdhër të Sali Berishës, vijnë dy tanke drejt vijës së kuqe të kufirit, të cilët sulmojnë doganën shqiptare të Morinit. Gjithashtu shpërthehen depot në Korçë dhe Lezhë.
  35. Data 13 Mars 1997: Presidenti Berisha dhe Kryeministri Fino, ju kërkojnë ndërkombëtarëve ndihmë ushtarake për zgjidhjen e krizës.
  36. Data 14 Mars 1997: Dorëzohet Berisha, Franz Vranitski, emërohet për të zgjidhur krizën shqiptare. Në ekranin e TVSH, shfaqet thirrja Atdheu në rrezik!
  37. Data 15 Mars 1997: Rimerret kontrolli i aeroportit të Rinasit. Parlamenti miraton “Qeverinë e Pajtimit Kombëtar”. Krijohet “Komiteti për Mbrojtjen e Durrësit”. Fillon çarmatimi i bandave në Elbasan. 10 persona vriten nga të shtënat në Tiranë.
  38. Data 16 Mars 1997: data 16 Mars, shpallet “Ditë Zie Kombëtare” në nderim të viktimave të rebelimit.
  39. Data 17 Mars 1997: Presidenti Berisha dekreton amnistinë për 51 të burgosur.
  40. Data 18 Mars 1997: Një Komitet për Shpëtimin e Veriut dhe Shqipërisë së Mesme, kërcënon qeverinë “Fino”, se nëse njeh komitetet e Jugut atëherë do të përballet me rezistencë ushtarake në gjithë Veriun e vendit.
  41. Data 19 Mars 1997: Zhvillohet në Tepelenë Kuvendi i Komiteteve të Shpëtimit Publik. Kërkohet vrasja e Sali Berishës, njoftohet marshimi drejt Tiranës për ekzekutimin e Berishës.
  42. Data 21 Mars 1997: Greqia kërkon të futet në territorin shqiptar, me pretekstin e mbrojtjes së minoritarëve, deklarojnë se u ka dhënë leje Sali Berisha, por Berisha kërkon në media ndihmë ushtarake prej Turqisë.
  43. Data 21 Mars 1997: Shefi i SHIK, Bashkim Gazidede, në seancë në parlamentare, akuzon qarqet greke anti-shqiptare, socialistët shqiptarë, ushtarakët dhe kriminelët për situatën e krijuar. Data 21 Mars 1997: Berati ndodhet nën sundimin e frikshëm të bandave, lëvizja e njerëzve lejohet deri në orën 13:00, bëhen atentate të panumërta me eksplozivë dhe vriten 5 persona.
  44. Data 22 Mars 1997: Situata në Sarandë, Berat dhe Gjirokastër kontrollohet nga bandat e armatosura, në spitalin e Tiranës 40 fëmijë shtrohen me plagë të rënda nga eksplozivët.
  45. Data 23 Mars 1997: Komitetet vendosin kontrollin mbi Portin e Durrësit, shteti largohet nga drejtimi i tij.
  46. Data 24 Mars 1997: Që prej datës 12 mars, 46 persona kanë mbetur të plagosur dhe 3 kanë mbetur të vrarë në Kukës nga gjuajtjet me armë.
  47. Data 25 Mars 1997: Vriten 3 policë në Vlorë. Në Sarandë bëhen përpjekje për të rivendosur rendin dhe ligjin. Vazhdon situata e rënduar në Berat e Gjirokastër. Vritet një polic në Burrel, kurse kolegu i tij plagoset.
  48. Data 26 Mars 1997: Ish-shefi i SHIK Bashkim Gazidede, deklaron në parlament, për një plan të qeverisë greke, i quajtur “LOTOS” që kishte qëllim “Çlirimin e Vorio-Epirit” nga sundimi shqiptar, me anë të një rebelimi të armatosur”.
  49. Data 26 Mars 1997: Sali Berisha akuzon qarqet greke në Greqi dhe SHBA, si dhe Nicholas Gage (person non-grata në Shqipëri dhe i akuzuar si financues i masakrës së Peshkëpisë) si financuesit e këtij plani grek.
  50. Data 26 Mars 1997: Sali Berisha akuzon Kiço Mustaqin, ish-komandant i ushtrisë dhe Gramoz Ruçin, se i kanë dhënë informacione tepër sekrete “ASFALISË” greke (shërbimi sekret grek) lidhur me organizimin e ushtrisë shqiptare..
  51. Data 28 Mars 1997: Në kanalin e Otrantos, një anije shqiptare sulmohet nga marina italiane dhe fundoset, bilanci është 82 të vdekur
  52. Data 28 Mars 1997: Në fshatin Levan të Fierit, ndodh masakra më e madhe e ngjarjeve të 1997 me 24 persona të vrarë nga përleshjet midis arixhinjve dhe njërës prej bandave më të rrezikshme të vendit.
  53. Data 28 Mars 1997: Bilanci i kësaj dite është mbi 110 të vdekur në mbarë vendin, Kombet e Bashkuara miratojnë rezolutën Nr. 1101 për ndihmë humanitare ndaj Shqipërisë.
  54. Data 29 Mars 1997: Vriten 5 persona në Shkodër dhe 8 në Berat, 69 persona plagosen në Kurbin nga shpërthimet e bombave dhe goditjet me armë.
  55. Data 31 Mars 1997: Shpallet Zi Kombëtare në nderim të viktimave të Kanalit të Otrantos. Qeveria italiane dërgon ngushëllimet e veta mbi tragjedinë. Ismail Kadare deklaron në një media italiane se “është i tronditur nga kjo tragjedi dhe se autoriteti i qeverisë dhe Presidentit duhet të rivihet në vend”. Nga: Përparim Halil

  Reply to this comment
 32. Mark .U.K March 8, 14:27

  A Sali Berisha,Zoti te vraft si nuk e ke kryer cfar keni then qe nuk e keni kryer e do kishte shpetuar Shqiperia.

  Reply to this comment
 33. Alban March 8, 16:31

  Akoma më keq! Ky është edhe psikopat edhe kriminel.
  Por ka akoma më keq! Nuk është vetëm por ka shokë që sillen sikur e shajnë por bëjnë të njëjtën gjë si ai!
  Ai vret me plumba të tjerë vrasin me incinerator!
  Edhe më keq akoma.
  Këta bëhen presidentë e kryeministra.

  Reply to this comment
 34. Mark U.K March 8, 18:20

  Alban po me pelqen,e ke barkun plot mend.Edhe psikopat edhe kryeminel sikur nuk shkojn more shoku sekretar i partis ne fshat me kater klas.

  Reply to this comment
 35. Alban March 9, 09:26

  Mark U.K.
  Në respekt të rregullave të forumit nuk po të jap përgjigjen e parë që më erdhi në mend. Sidoqoftë shkodranët kanë një urim të bukur në raste të tilla
  “Mos të hyftë vetja në qef”

  Reply to this comment
 36. alphade March 11, 09:33

  Z. Bedri ! Klienti yt nuk eshte ose..,ose,por i ka te dyja edhe cmendurine edhe vrases gjakftohte. Idem Hitleri !
  Prandaj do te lutesha te shkruanit nje artikull te dyte duke
  i bere nje analize psikikes se ketij sadisti i lindur ne gen
  duke e pare si nje barbar,te ardhur nga rrafshnaltat e Mongolise se huneve,goteve,ostrigoteve,alarikeve,atilave
  cingiskhaneve ,apo nga Stepat e Siberise,brigjet e Kaspi-
  kut,djali e di nga kardhur kjo monster per te zezen e Shqi
  perise dhe kombit shqiptar. Ne kete kend veshtrimi duhet
  pare kjo monster, MONSTRA E VICIDOLIT !
  Ne tojen shqiptare ke demon mbolli gjithe te keqiat e kesaj bote. Mallkim …..!!

  Reply to this comment
 37. Cynthia Raymond January 20, 21:24

  Përshëndetje, miq të lumtur të vitit të ri, ky është viti i dëshmisë sime. Mrekullia po ndodh akoma, ju lutem lexoni dëshminë time të mrekullueshme. Unë nuk mund as të shpjegoj se si ndodhi gjithçka, ajo punon si një premtim i Drigbinovia, njeriu i madh që Perëndia ka përdorur për të sjellë dashurinë e vërtetë të martesës sime me magjinë e tij. Burri im nënshkruan një letër Divorci gjashtë vjet më parë pasi një mik vizitoi shtëpinë tonë. Ne jetojmë në Maryland SHBA, për më shumë se gjashtë vjet, kemi pasur dy fëmijë së bashku, për hir të dy bijve të mi, sakrifikoj gjithçka për të bërë punën time martesore, pas disa muajsh burri im ndalet duke bërë gjëra ashtu siç përdor dhe kur unë përpiquni t’i thoni atij që ne përfundojmë të luftojmë, një ditë, burri im më shikoi në sy dhe tha se ishte mbi ne mes nesh. Unë isha aq i habitur kështu që unë e pyes atë se çfarë kam bërë gabim, por ai krah, ai donte një jetë të re. Unë e dua aq shumë njeriun tim sa që nuk mund të jetoj një ditë pa atë nga ana ime dhe fëmijët e mi mund të jetojnë me atje më larg. Burri im u largua nga shtëpia për katër muaj. nuk ka telefonata apo mesazhe me tekst nga ai. Unë isha aq i shqetësuar dhe bërtita gjithë ditën dhe natën në pllakë Një ditë, ai u kthye në shtëpi i dehur me disa Dokumente me të unë përpiqem të flas me të, por ai ra në gjumë, kështu që kur ai ishte në gjumë unë të hedh një vështrim në Dokumentet Unë isha aq e befasuar për të parë letrat e divorcit, prandaj lexova letrën e Divorcit dhe u trondita aq shumë sa e shihja emrin tim në Dokument. Të nesërmen unë i pyes se çfarë është kuptimi i kësaj, por ai ai dëshiron që një jetë të re të thërras një lutje për të ndaluar atë që bën. atë mëngjes një grua erdhi dhe tha se ajo është avokati i burrit tim. Unë e lola në, pastaj le të di se çfarë po ndodhte, dhe ajo anë unë duhet të merrni një avokat, por i lutem asaj se unë nuk kam para ose dikush që mund më ndihmoni. Unë jap shenjë letrën e shkurorëzimit dhe kjo ishte ajo, vitin e kaluar një shoqe e vjetër e mia më tha se ish burri im tani punonte pranë shtëpisë së saj dhe tani ka një grua të re me të, unë vendosa të shoh kush Ajo ishte. Unë kam qenë i tronditur për të parë të njëjtin avokat unë ndezur qarë.then anën e mikut tim ajo mund të më ndihmoni të rimarrë burri im përsëri ajo më tregoi për Doktor igbinovia se si ai ka ndihmuar në mënyrë të thotë njerëzit, kështu që unë dua në shtëpi dhe të lexoni në linjë blog rreth këshillimit / divorc, kam lexuar një dëshmi nga një grua me emrin Mary Michael si. Drigbinovia e ndihmoi që ta kthente martesën e saj, kurrë nuk besoja në magjinë magjike, por i vendosa ta provoja. Kështu i dërgova një mesazh në e-mail adderss doctorigbinovia93 @ gmail .com, para dy orësh ai më përgjigjet, dhe i thashë të gjitha për problemin e martesës, ai më bëri një premtim për të më ndihmuar të kthehesha te burri im. Drigbinovia më udhëzoi dhe më tregoi se çfarë të bëja brenda këtyre shtatë ditëve drekë magjinë e dashurisë. Unë ndjek të gjitha udhëzimet dhe bëj atë që më kërkuat të bëja mirë. Vetëm tre ditë pasi magjia e dashurisë ishte drekë në ajër, burri më thirri me një numër të panjohur. U befasova aq shumë sa që burri im ende ka numrin tim të telefonit që të më kontaktojë në mënyrë kaq mirë. Në fillim burri im ishte i kujdesshëm dhe ndihej fajtor për të jetuar vetëm mua dhe fëmijët tanë për shumë muaj pa thënë asgjë, por burri im Raymond erdhi në kishë në kryq gjatë natës për të kërkuar falje. Unë jam shumë i lumtur që Fermishtja mbrapa tij, unë jam mirënjohës për atë që Drigbinovia më ndihmoi. Unë e rekomandoj shumë për këdo që ka një problem martesor ose partner. Kontaktoni atë sot për t’u kthyer shpejt në dashurinë tuaj të vërtetë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim