“Nëse nuk ka arrestime të peshqve të mëdhenj, ndërpresim negociatat”

May 16, 2018 09:45

“Nëse nuk ka arrestime të peshqve të mëdhenj, ndërpresim negociatat”

 

Jo vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe Bashkimi Europian kërkon arrestimin e “peshqve të mëdhenj”.

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johanes Hahn, në një intervistë të dhënë për median gjermane “Stuttgarter-Zeintung”, deklaroi se nëse nuk do të ketë arrestime politikanësh, BE mund të ndërpresë procesin e negociatave me Shqipërinë.

“Unë mund ta kuptoj skepticizmin, por gjithashtu nuk them se Shqipëria dhe ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë janë tashmë të gatshme për pranim.

Megjithatë, reformat e nevojshme mund të arrihen më së miri gjatë procesit të pranimit.

Merrni shembullin e korrupsionit.

Nga pikëpamja ligjore, të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një situatë ligjore që është e krahasueshme me tonat.

Por, në bisedimet e pranimit, i kushtojmë vëmendje faktit se ligjet zbatohen gjithashtu, rastet e korrupsionit vërtet sjellin para drejtësisë peshqit e mëdhenj që nuk kursehen.

Pa progres në këtë drejtim, ne mund të ndërpresim negociatat.

Pra, ne mund të kapërcejmë gjendjen akoma të pakënaqshme të sistemeve ligjore në Shqipëri dhe ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë kur të fillojmë bisedimet e pranimit”, deklaroi Hahn.

a.s/dita

May 16, 2018 09:45
Komento

11 Komente

 1. am May 16, 10:53

  U bete bajat me keto peshqit. Gjeni ndonje fjale tjeter sa per te qene origjnal, psh arinj, derra , gjarperinj, korba, mace tigra. Ti pershtatet edhe me shume figures se politikanit shqiptar. Derri psh eshte dicka me i perafert, ose korbi, psh sali korbi dhe lul derri. Ose psh mona laraska

  Reply to this comment
 2. FBI-ja May 16, 10:55

  DY PESHQIT ME TE MEDHENJ JANE AMBASADORI I SHBA-VE DHE BE-SE QE KANE BERE 25 VJET AVOKATET E SALISE E LIKE FLORISE APO NUK E DINE QE I PARI ESHTE KALIF E I DYTI PRESIDENT!?

  Reply to this comment
 3. Paul Tedeschini May 16, 11:00

  PESHQIT E MDHAJ shiptar, qe sot qeverisin Shqipnine, nuk jane aqe te marre sa te rrezikojne vehten per hire te NEGOCIATAVE per ta fute Shqipnine ne BE. (Chi se ne frega. Ha,ha,ha.)

  Ata e dredhin dhe bashkohen me miqt e tyne Erdogan-Putin dhe keshtu loja mbyllet. Keshtu ata qendrojne maje kali si gjithmone.

  Reply to this comment
 4. perkthyesi May 16, 11:07

  Peshqit e medhenj, ende nuk i njihni? Ata po i lakon populli perdite nga goja e tij, dhe jane Berisha, Basha, Meta, Mediu, me pas Ruli, Angjeli, e te tjere kallam kusure!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 12:41

   këta i njohin shumë mirë o shpirt,prandaj nuk bien në kurthin e trashë të politikanëve tanë që e mbajnë veten për të hollë!!
   këta debila kujtojnë se po të ndërtojnë një hale allafrënga dhe të dhjesin mbi të allaturka,do të arrijnë e të gënjejnë europën!
   loja e europës ëshë aq e hollë sa këta debila nuk po i bien në fije!!
   pushtetarët shqiptarë krenohen për arritjet që kanë bërë për të na futur në gjirin e familjes europiane!!duke shpresuar që me këtë “arritje” të mbajnë pushtetin!!europianët ta japin mundësinë si një karrem!!
   këta e trumbetojnë,ata të kërkojnë rezultatet!!këta e kanë vështirë të thonë se nuk duam ti bëjmë,sepse deri dje e kanë trumbetuar si të vetmen gjë që duhet të bënin!!
   prandaj tërbohen kur dikush,nga europa i kritikon hapur!prandaj lëshojnë zagarët e medjes së kazanit të tyre për ti “demaskuar”!!
   këtyre nuk u intereson europa!!
   këtyre u intereson karrigja dhe pasurimi!!me europën do të puthemi si me milon,por ajo që ne do ta hamë sa krahu dhe do ti vëmë,si gjithnjë fajin europës,do të jetë gllabrimi grek që po bëhet shpejt e shpejt!!
   nga një popull idiot nuk mund të dalin politikanë të mënçur!!
   prandaj,pa vetëdije,përdorim fjalën një herë në 500 vjet lind një skënderbe tjetër!!
   pra vetëm rastësia bën që të lindë diçka e saktë nga bataku shqiptar!!

   Reply to this comment
   • Tartufi May 16, 14:22

    Tek nje popull idiot mbine dhe dalin te gjitha filizat mashkull ,qe nuk japin kurre fruta,por vec dega dhe fleta per te bene hije.

    Reply to this comment
 5. Fidel Kastro May 16, 12:27

  Te gjithe politikanet jane te keqinj, veç Ed droga eshte i paster!

  Reply to this comment
 6. MH May 16, 12:31

  Paul Tedeschini!
  Peshqit e medhenje jan ato pro Mskovit e Beogradit.Kete mos e harro dhe banu i kjart.Por nuk mungojne edhe peshq te anes tjeter qe gezojne madhesi korruptive.E jane pro rreformes ne drejtesi.Po qe nuk i luajn unet e zjarrit qe te mos shuhet e te marrin flake deri ne prush e te pastrohet ky vend sic duem ne populli dhe perendimi.Ku te gjithe njerzit te jen te barabarte para ligjit dhe te jetohet nen respektimin e institucioneve dhe jo me shpifje,thashetheme ku birat e gardhit dhe fjalet e hallkut nuk kane te mbyllun.Keto do ti mbyllin institucionet nese arrihet te bahet shteti shtet.Dhe pushteti ne drejtesin e shtetit ne sherbim te interresave te popullit.

  Reply to this comment
 7. çiftelia e bjeshkeve May 16, 13:17

  Flasin per peshqit e medhej? E kush eshte ai prokuror qe ka guximin te hedhi rjeten kur vete keta sa here qe vijne ne Shqiperi shkojne e falen te peshkaqenet Sali Berishe e Lulezim Basha?

  Reply to this comment
 8. Epo kjo pune May 16, 15:04

  po mire mor koqe po me serbine qe eshte deri ne fyt me korrupsion pse po i vazhdoni… dorezoi kriminelat e luftes por peshqit e mafias!!! Apo bisedoni me ta?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 17, 09:38

   mor ti shpirt
   shiko shqipërinë dhe lëre sërbinë!!
   kur ta kemi rregulluar halenë tonë shkojmë e ndihmojmë sërbët për të ndrequr halenë e tyre!!
   “boll punove për të tjerë o fatkeq
   shiko vëndin tek ke lerë e tek heq”
   në rastin tonë lëre korrupsionin sërb të bëjë çtë dojë,në të sëmës shkoftë!ky tëndi po të shkatërron!këtë tëndin shiko ta pastrosh!po e pastrove!? do të jesh më i pasur më i qetë!!
   mos u merr me punët e botës or shqiptar debil!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*