Nëse rrisni këto 5 bimë në shtëpi, nuk do të keni nevojë të shpenzoni asnjë qindarkë për produktet e bukurisë!

January 24, 2018 16:07

Nëse rrisni këto 5 bimë në shtëpi, nuk do të keni nevojë të shpenzoni asnjë qindarkë për produktet e bukurisë!

Çdo shtëpi ka nevojë për një kopsht, por edhe nëse keni vetëm pak hapësirë në ballkonin tuaj, provoni të mbillni disa bimë, me qëllim që të mos kurseni më asnjë qindarkë për produkte bukurie. Në vend që të shpenzoni para për produkte të shtrenjta, investoni në “kopshtin” tuaj. Ne do t’ju tregojmë disa bimë që do të zëvendësojnë më së miri disa nga produktet tuaja të bukurisë.

Livando
Anti-inflamatore
Antiseptike
Shëron djegiet
Përdoret zakonisht në kremra dhe tone të fytyrës për të shëruar dhe rifreskuar lëkurën, kështu që duke e mbjellë në kopshtin tuaj, do të mund të keni shumë përfitime.

Trëndafilat
Larës fytyre
Rigjallërim i fytyrës
Ndihmon të gjitha llojet e lëkurës të duken dhe të ndihen më mirë, por është veçanërisht i dobishëm për lëkurën e plakur. Ndihmon për të pastruar dhe ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës.

Aloe Vera

Ndërkohë që Aloe Vera nuk është në mënyrë rigoroze një bimë kopshti, është një domosdoshmëri për çdo trajtim bukurie. Mund të rritet brenda dhe të ruhet me përpjekje minimale dhe me ujë.

 

Kastraveci
Përveçse në gatime, kastravecët mund të përdoren në shumicën e kremrave për të trajtuar dhe për të hidratuar lëkurën. Kastravecët mund të përdoren gjithashtu duke vendosur feta mbi sytë për të forcuar lëkurën dhe për të lehtësuar të nxirat.

Çaji jeshil

Bimësia e çajit zakonisht konsiderohet si lloji më pak ekzotik i bimëve, por në të vërtetë mund të rritet lehtë në klimë të butë. Gjethet e çajit të gjelbër mund të përdoren si një tonik i fytyrës.

January 24, 2018 16:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*