Nëse takoni Mbretëreshën, çfarë nuk duhet të bëni në prani të saj

May 15, 2019 14:21

Nëse takoni Mbretëreshën, çfarë nuk duhet të bëni në prani të saj

Shanset që të takoni Mbretëreshën e Mbretërisë së Bashkuar janë shumë të vogla. Megjithatë për të gjithë ata që ëndërrojnë të takojnë të paktën njëherë familjen mbretërore ka disa rregulla. Në një artikull britanikja “The Mirror” ka renditur 8 gjërat që nuk duhet të bëni në prani të saj.

Edhe pse në website-in zyrtar të Monarkisë shkruhet qartë që nuk ka rregulla sjelljeje detyruese, kur takon Mbretëreshën apo pjesëtarët e familjes mbretërore, nuk është keq të dini disa gjëra, të cilat do ishte mirë nëse nuk do i bënit në sy të saj.

Mos e prekni

Ky rregull daton që nga kohët e Mesjetës për shkak se mbretërit e konsideronin veten si Zota. Fatmirësisht po zhduket pak nga pak.

Mos e takoni me duart bosh

Çfarë mund t’i sjellësh një gruaje që ka gjithçka? Sigurisht ajo mund të zotërojë shumë shtëpi apo bizhuteri të shtrenjta, por është e detyrueshme t’i sjellësh një dhuratë kur e takon. Dhe kjo duhet të jetë e përshtatshme me eventin, ku ajo po merr pjesë.

Gjithmonë në këmbë

Mund të jesh i lodhur, por kur hyn Mbretëresha në dhomë duhet të jesh gjithmonë në këmbë. Mund të ulesh vetëm kur ajo të jetë rehatuar.

Kujdes me shtrëngimin e dorës

Duhet të përkulesh pak kur takohesh me Mbretëreshën. Gjithmonë nuk duhet harruar, shtrëngohen duart, por nuk ka përqafime.

Mos injoroni kodin e veshjes

Sigurohu që të jesh i veshur në mënyrë korrekte, sipas eventit ku bën pjesë.

Mos iu drejtoni me emër

Kur takon për herë të parë Mbretëreshën duhet t’i thuash “Madhëria juaj” dhe “Zonjë”. Ndërkohë pasi largohet duhet t’i thoni “Madhëria Juaj” sërish.

Flisni vetëm nëse ajo ju flet

Të kujtohet kur ishe një fëmijë i vogël dhe prindërit të thonin që nuk duhet të flasësh para një personi më të rritur? E njëjta gjë ndodh edhe me Mbretëreshën.

e.t./dita

 

May 15, 2019 14:21
Komento

6 Komente

 1. apo....tallni, b..ythen ? May 15, 15:23

  ore, po kush je ti qe te pihet shurra mbreterore kaq shume ?!? ps . dita; kur e shikoni qe ka njerez kaq anormal, ne dasht nga autoret e shkimeve, ne dasht nga komentuesit si …intelektuali perse i botoni???

  Reply to this comment
 2. enverdjali May 15, 15:25

  Po kujt i plasi per ta takuar!!!??

  Reply to this comment
 3. Rita May 15, 16:24

  E para Mbreteresha nuk ia jep doren askujt. E ka Te ndaluar. E futa Mbretereshes ne pritje qe ajo jep nuk I cogent dhurate. Etj etj

  Reply to this comment
 4. MH May 15, 16:46

  Bravo!
  enverdjali

  Po kujt i plasi per ta takuar!!!??

  Reply to this comment
 5. Henri i VII May 15, 18:56

  pirdh pirdh, me gjith mretneshe

  Reply to this comment
 6. demo May 15, 19:08

  Ka propabilitet 1000 here me shume,qe nje Asteroid te godase token,se sa une te takoj mbretereshen e Anglise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*