“Nëse vazhdoni me reformat, negociatat çelen në qershor”

September 19, 2017 11:01

“Nëse vazhdoni me reformat, negociatat çelen në qershor”

Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Eurodeputeti Knut Flekenstein, duke kujtuar se Shqipëria ka detyrat e saj për të bërë në rrugën e reformave për të luftuar krimin, korrupsionin dhe për të vënë në zbatim reformën në drejtësi, ka deklaruar sot se “do të bëhet gjithçka që negociatat të celen në gjysmën e parë të vitit që vjen”.

Sipas tij, përgjegjësia për marrjen e vendimit për çeljen e negociatave është e Këshillit dhe jo e Parlamentit Evropian.

“Por ju konfirmoj që ne në PE do punojmë dhe inkurajojmë aktorët në BE në mënyrë që negociatat të celen gjysmën e parë të vitit që vjen. Nëse Shqipëria vazhdon në rrugën e reformave vendimi merret në mars dhe të nisë cdo gjë pastaj në qershor”- tha ai gjatë konferencës për shtyp të mbajtur paraditen e sotme.

Duke përsëritur edhe njëherë se “nuk është PE ai që e vendos këtë gjë por është këshilli”, ka kujtuar detyrën e Shqipërisë.

“Shqipëria duhet të vazhdojë të punojë shumë që të celen negociatat dhe me këtë ne do të kemi mundësinë të diskutojmë cështje të tjera deri në kohën që vendi të bëhet anëtar”- tha ai, duke shtuar se nuk do te kete kushte shtese per t’u permbushur.

September 19, 2017 11:01
Komento

9 Komente

 1. jetimet e 21 Janarit September 19, 11:59

  IK OR IDJOT ME GJITHE AMBASADORET E LESHIT QE TERHIQNI PER HUNDESH SHQIPETARET SI GOMARET QE TEK HUNDA NE VEND TE KARROTES I KINI VENE ‘INTEGRIM’ E VAZHDONI ME :NESE,NESE,NESE ..HALE KUR KETU ESHTE RESTAURUAR NJE BANDE HAJDUTESH QE I KERKONI TE BEJE REFORMA KUNDER HAJDUTERISE QE NJESOJ SI TI KERKOSH CJAPIT TE SHKOJE TEK KASAPI!!!!!!

  Reply to this comment
 2. Euro Maloku September 19, 12:32

  Edhe gjate veres mos i leni pa detyra skiptarte, sepse ne shtator vijne te pa pergatitur ne shkolle ata….

  Reply to this comment
 3. 'ngrihuni dhe bjeruni' September 19, 12:35

  Reformat e sat eme se shqipetaret 25 vjet qe kane vdekur eketu kane ngelur vetem varrmihesit bashke monat e ErMajlindat e integrimit ne Shishtufine!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit September 19, 12:39

  ne shqiperi reformat e ndermarra do te vazhdojne ne te mire te vendit,ne rradhe te pare.por edhe kjo “mbaju muco me gajret” nuk shkon.po mashtroni nje popull qe jo per faj te tij ,po zhgenjehet.kjo per faj te politikaneve te perkrahur nga politikane dhe kryesisht nga ppe.i keni dhene perparesi serbise dhe malit e zi.puna juaj sr keni frike nga rusi.por jo te lini shqiptaret.ju e din me mire pse,por mos harroni,reformat vazhdojne dhe me kinezin apo turkun.

  Reply to this comment
 5. Adih September 19, 13:19

  Zoti FLEKENSTEIN , akoma nuk e keni kuptuar o te uruar se banda komuniste shqiptare nuk e honeps integrimin ne BE .Popullit dele te ngordhur shqiptar , ja kane futur koken midis shaleve te tyre .Akoma nuk e keni kuptuar se banda komuniste , nuk e do ligjin e rrepte te BE dhe nuk do edhe transparencen e saj. Eshte abuzuar jashte mase , ne menyren me brutale ,ZOTI KNUT ,prandaj nderroni taktike me keto bandille te pa skrupullt.
  PS::Harrohini perkedheljet , hapini rrubinetin e dosjeve ,qindra mijerave pronareve ne gjykaten e STRASBOURGUT ,kunder shtetit shqiptar ,ku ju keni nderhyre ,sot e 8 viteve te bllokuara dhe flejne gjume ,poshte syrtareve te kesaj gjykate ,dhe shpejt keni per te fituar ,per cfare ju z KNUT pretendoni .Ku dihet deri me sot , kjo bande ka fituar e perfituar , ndaj jush ,e mbi te gjitha tallet si me ju ,po ashtu edhe me popullin shqiptar dele e ngordhur. ,i nderuar Zoti KNUT:

  Reply to this comment
 6. Adih September 19, 14:17

  Ju lutem …komen…tim

  Reply to this comment
 7. Merqez Katunari September 19, 14:23

  Andej eshte kthyer europa nga shqiperia…..nje vend qe eshte mbushur me kafene dhe lloto sporti qe e blen naften e tij sa frengu pulen.
  Vendet e tjera ish-komuniste kane mbi 10 vite qe jane antaresuar, ne akoma presim te hapim negociatat nese vazhdojne reformat. Prit gomar te mbij bar. Po nuk rritem ekonomine vendase, po nuk iken dhe denuan hajdutet dhe mafiozet nga pushteti zor se behet ky vend

  Reply to this comment
 8. wfdb September 19, 17:51

  Hahahahaha, tall bythen tall, mire e ke,edhe une keshtu do beja ne vend tend.

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic September 19, 18:07

  Do te ishim Harruar sikur te mos ishte ne krye te shteti ne fillesat e Demokracise Kriminel Sali Berisha.
  Armiqt e shqiperise e kerkuan me qiri dhe e gjeten kete njeri te pa shpirte qe per hire te postit ai shfarosi shqiperin.!
  Nga 3.5 milion qe ishte kemi ngelur ase 1.5 milion bqaniore. Ekonomin e rrafshioit, tersishte. .Ne keto kushte kush e pranon shqiperine.?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim