20 shkurti, përballë Enver Hoxhës. Do e puthnit apo do e pështynit?

February 19, 2018 15:30

20 shkurti, përballë Enver Hoxhës. Do e puthnit apo do e pështynit?

Entela Resuli

Ata që janë sot mbi 35 vjeç e kujtojnë mjaft mirë këtë datë.

Këtë të martë bëhen 27 vjet nga rrëzimi i bustit të ish-diktatorit Enver Hoxha.

Pamjet e asaj dite, në sheshin “Skënderbej” bënë xhiron e botës.

Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, shënoi ndarjen me të shkuarën dhe fillimin e një epoke të re, atë të demokracisë.

Sot, 20 shkurti përkujtohet si dita e kujtesës kombëtare për martirët dhe viktimat e regjimit komunist, dhe fundin e diktaturës në Shqipëri.

Kjo datë më kujtoi një ekspozitë interesante të dy viteve më parë nga piktori Ardian Isufi.

Në shtator të 2015 në ambientet Muzeut Historik Kombëtar u ekspozua maska e Enver Hoxhës, realizuar vetëm pak orë pas vdekjes.

Autori i saj, skulptori Muharrem Turkeshi e kujton kështu momentin e realizimit të maskës.

Allçia i ra mbi fytyrë dhe forma e shformuar që mori portreti i shtangu oficerët e Sigurimit që ishin gati për të m’u hedhur në fyt se po shprishja imazhin e Enverit, por ndërsa dridhesha i tëri nën peshën e realizimit të këtij procesi teknik, u ngurtësua forma nga ky imazh morti që la pezull çdo situatë tensioni”, – shkruan në kujtimet e tij skulptori.

Kjo maskë, gjendet në arkivin e Muzeut Historik Kombëtar, por tre vite më parë u shfaq për publikun e gjerë.

 

Njerëzimin e ka joshur ngaherë vdekja. Ai misteri i padepërtueshëm që vishet në mijëra e mijëra forma e interpretime. Shpesh, përmes artit njerëzit kanë shprehur qasjen drejt vdekjes me objekte, imazhe, struktura.

E tillë ishte edhe ekspozita e artistit Ardian Isufi.

Sapo hapej dera kryesore e muzeut të shfaqej një tunel mbi dhjetë metra i gjatë, i gjithi i veshur me të bardha, ku në fund ishte vendosur ajo fytyrë e bardhë e derdhur në allçi që kishte mbi 30 vite që qëndron e fshehur.

Ky ishte një instalacion, i cili e vendosi publikun përballë ish-udhëheqësit komunist.

Kjo ishte hera e parë që maska e vdekjes së diktatorit ekspozohej për publikun e gjerë.

Nuk ka të dhëna se si ka reaguar publiku përballë saj në ekspozitë, ata që kanë jetuar në vitet e komunizmit mund të jenë  përshkuar nga disa ndjesi: të kenë dashur ta puthin, ta pështynin ose të qëndronin ftohtë.

Tek e fundit ishte thjesht një maskë e bardhë…!

February 19, 2018 15:30
Komento

50 Komente

 1. befana February 19, 15:40

  Lavdi vepres se atdhetarit Enver Hoxha.
  I pa vdekshem do mbetet lufta dhe vepra e tij per te miren e popullit dhe sovranitetin e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Glauku February 19, 22:39

   Duke filluar nga Nèntori i 1944 e deri nè Nèntorin e 1984 e keni duartrokitur e puthur pothuajse tè gjithè me tre breza. Nga Prilli i ’85 e deri nè ’88 e keni çarè me lot dhe me lule tek varri. Nga Dhjetori i ’90 deri nè Marsin e ’97 nuk keni lènè fjalè e baltè pa hedhur mbi Atè. Sa ishte gjallè ja shpèrbleu kètijè vèndi gjithmonè e mè shumè, duke dhènè mè tè mirèn e tijè. Mè 15 Prill ’85 u pèrcoll ashtu siç e meritonte njè burrè i vèrtetè shteti me pikèllim e respekt nga tè gjithè shqipètarèt kudo nè botè ! ( veç atyre qè sot poseidojnè tè gjithè pasurinè kombètare tè Shqipèrisè ) Kèshtu qè kush pèshtyn lartè i bie nè fytyrè ! Ata
   qè pèrgojojnè tè ndjerèt dhe vejnè dorè mbi varet e tyre janè bijtè e dreqit ! Pèr shqipètarèt e pastèrt po e mbyll me vargjet e A.Dukès ! Troku i jetès kurrè s’ndal Trokon mbi shkèmbinj e gurè Dashuria qè ti fal Dihet se s’tè kthehet kurrè !

   Reply to this comment
   • Katerina die Große-Madona prej Sauku February 19, 23:01

    ENVERIN e Madh do e lepijm per tan historin tone.
    Ai krijoi shtetin ma te fuqishem ne historin tone.
    Enveri u mat me Rusine dhe i perzuni ata me bishtin nder shale..
    Enveri do te mbetet LEGJENDA E KOMBIT.
    Ka ken burri ma i bukur qi drejtoi nji shtet mbas Luftes se dyte Botnore.KING fare

    Reply to this comment
   • na munde Enver ..na munde.. February 20, 02:52

    Na munde Enver na munde !

    Biles sa me shume kalon koha aq me shume njerzit e thjeshte psheretijne dhe mendojne se koha juaj ishte ashper …ishte e vrazhde por me kete kolere qe po kalojme sot ajo ishte lule.

    .Kulmi arriti dje kur shurre-mbajtesi juaj Salih Rahman Berishaj deklaroi ne diarrene e tij qe ti paske mbjelle droge dhe ne nuk e denim..Biles ke cuar Saliun te mbledhe lulekuqe qe ai thote se e beje droge e shisje jashte dhe I perdorje keto fitime per mbrojtjen personale
    .
    Ti nuk edi por ne 1997 shteti shqiptar u shkerrmoq fare dhe erdhen ushtrite e huaja dhe vune rregullin..kurse tani urine-mbajtesi juaj ne vend te egzekutohej se vrau shtetin ne 1997 dhe shtator 1998 u fal nga nga ato qe ti I quaje imperialista..dhe dje pa pike turpi Salishurra deklaroi se po te donte I kishte paguar shqiptaret per fajdet……e kuptoj qe Saliu eshte kriminel dhe debil por nuk e kuptoj ate popull si e duron ta shurrojne ne qafe..
    .
    Po dje ky monster merr guximin dhe sulmon ambasadorin e Amerikes dhe Bashkimit Europjan dhe

    2 pyetje qe shtrohet jane:

    1-A eshte Salishurra kaq I forte qe te luftoje dhe te mposhte njekohesisht USA-BE

    2-Apo eshte loje e felliqur e Luse dhe Vlahutinjes (ose dhe ato qe kane emruar keto gjynahqare) qe I thone Sales bej sikur na sulmon dhe ne bejme sikur te kritikojme..Dhe pot e jete e vertete kjo e dyta na kujton porosine tuaj Mos lini Derrin dhe Dosen te hyje ne Shqiperi qe ne fakt I futi Ramizi juaj..ai qe kishte ze femre..
    .
    Neser o xhaxhi qe na munde dhe I vdekur do bejne proteste ca monstra qe ti ne kohen tende I shtypje si pleshta..

    Makabre eshte se keto kriminele qe duhet te ishin te kryqzuar pas hekurave te burgut neser do pshurrin viktimat dhe jetimet e tyre qe nuk ka ndodhur as ne kohen e zogizmita as te fashizmit dhe as te socjalizmit (komunizmit)..
    .
    Logjika thote se pertej krimeve te juntes berishiste dhe pafuqise se popullit per ta asgjsuar kete perbindesh faji kryesor ngelet te miqte tane qe e krijuan kete monster per te zezen e ketij kombi qe sot ndodhet ne piken me te ulet te dinjitetit kombetar

    .Sidoqofte ka shume njerez ..nje shumice e cilesuar shqiptaresh qe votuan pro jush para ca muajsh ne mbi 60% te tyre dhe kjo per merite te miqve te sotem (ish armiqte tuaj) qe duke shkelur me kembe nje popull nga me proamerikanet ne bote per te mbrojtur salibishen e tyre.Nje faj te madh ka dhe Djali I Taqit qe ne vend te hapte defteret e Gerdecit &21 janarit ..u muar me bunkaret tuaj si kanibal I nej lloji te vecante si Xhorxhsorrospitek.

    Edhe nje here na fal Enver !
    Kur nje shtetar vret protestues dhe shurron jetimet & viktimat mendja na shkon te koha juaj qe dhe antienveriste te stazhionuar thone:

    Ishim mire kur ishim keq..
    ose me “popullorce” me I mire ishte bari bio qe na dhate Ju se sa fekalet e mijra muxhahidineve apo kermat e mijra ushtareve greke apo pordhet e ketore ambasadoreve qe jab ere si morra dhe qe po e poshtrojne ate vend si asnje here ne historine tij..

    Na munde Enver na munde

    por nuk eshte merita juaj,,
    eshte e atij shurrembajtesit tuaj
    qe nje mengperveshur kinezoid
    na e quajti ‘burre shteti”
    kur gjaku I derdhur ne boulevard prej tij
    nuk ishte thare akoma dhe kullon dhe sot.

    Reply to this comment
  • lom deliu February 20, 11:31

   per diktaturen mund te shprehen ata qe jane mbi 45 vjeç (27+18).
   te tjeret flasin sipas perkatesise partiake te prinderve apo te kunderten e hasmit politik.
   studimi ne hollesi I diktatures vlen si I vetmi kriter gjykimi per te.

   Reply to this comment
 2. BLACK SWAN February 19, 16:00

  qafsha nexhmijen mos e peshtyni, jooo
  po pse te harxhosh peshtymen me nje surrat te tille 😛

  Reply to this comment
  • ante February 19, 16:15

   spurdhjak ose mi gjirizi

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 19, 16:50

    kerkoj ndjese , doja te thoshja
    per te gjithe ju qe ju ka …. shoqeruar mamate, pra e keni babe , lejohet puthja, nje nga ato modeli francez,
    ne te tjeret nuk po e harxhojme as peshtymen me te e me ju .

    Reply to this comment
    • Filid February 19, 17:12

     Eshte e vertere, ishte DIKTAOR, por te gjithe ATA qe Kane qeverisur pas tij Jane … SHKERDHATA.

     Reply to this comment
     • Prisni, prisni, se s'keni parë gjë akoma... February 20, 12:10

      Bravo, e gjete… Sipas teorisë tënde, këta që u dalin për mbrojtje shkërdhatave ka shumë gjasa të jenë të gjithë dylbera, apo jo?

      E di ti që gjithë e gjithë bëhen afro 1 milion… Bo boooo, dhe ne i paskemi mbajtur gabimisht për “shuplakaxhinj”

 3. rimi February 19, 16:13

  o ti gazetaruc perse i thua diktator?jeni qorra apo beni si qorra ,nuk e shikoni se si jemi katandisur?thjesht mund te thuash ish-udheheqesi i Shqiperise.

  Reply to this comment
 4. T. Topi February 19, 16:15

  Nese doni te dini vertet se c’pershtypje kane qytetaret (!), pyetjen duhet ta shtroni ndryshe:

  Nese do te vendosnim perkrah njer-tjetrit bustet e Enver Hoxhes dhe ate te Ahmet Zogollit, cilin prej tyre do e puthnit ne balle, dhe cilin do e kishit peshtyre ne fytyre?

  Reply to this comment
  • Tartufi February 19, 17:10

   T Topi tim,nje popull qe kupton si i pegjismuar ne mendje
   ai nuk ka gjykim te shkoje tek profeti i tij ??
   Qe te ndashe vlerat e njerit nga tjetri,, do te thote te keshe
   urtesine dhe gjykimin e shendoshe ,per te dy keta njerez.
   Mojsiu i bente thirje popullit te Izraelit ,,, mos u ktheni ne matrial [ ne tulla ] per te ndertuar muret e piramideve
   se radhet qe ju do tju vendosin,do shtipni njere tjetrin dhe ne krye do te qendroje shtipsi tuaj. Ju kurre nuk do ta shikoni shtipsin dhe kurre njeri tjetrin nga shtipija e radheve tuaja. Qendroni gurre te pa gdhendur sic ju ka krijuar Zoti ,ndertoni muret tuaja te lirise,se keshtu do shikoni njeri tjetrin ,pa ju penguar, shtipija e radheve te matrialit [ tullave ] Kuzhdo qofte ai qe kerkon te ndertoje
   piramida ,ku vete te qendroj mbi murret e tullave,, ai eshte nje shtipes i nje mase te caktuar.Piramida me degjeneruar dhe me e kalbur me tulla balte te pa pjekura qe thermoheshin sa i prekje me dorre ka qene piramida e pederastit te Gjirokastres.

   Reply to this comment
   • T. Topi February 19, 18:23

    Pyetja, eshte paksa retorike miku im [ Tartuf ]. Eshte qendisur enkas per ata qe nuk e marrin dot me mend, se perse duhen ngjitur perkrah njeri-tjetrit, keta “idhuj”, te cilet here betonizohen (kulti i individit), dhe here terhiqen zvarre si zagare rrugeve te bulevardeve, sa here ekstremisteve faqezinj u duhet ta bejne faqen bithe para ne te dyve.

    Pershendetje !

    Reply to this comment
    • E treta e vërteta... February 20, 09:14

     Edhe një herë për hatër të mikut tim [ Tartuf ].

     Për të patur një imazh të saktë, për atë se sa “të apasionuar” janë qytetarët shqiptarë pas diktatorëve dhe tutorve të tyre historikë, duhet kryer sondazh.i hapur nga nje institucion apo shoqatë krejtësisht e pavarur nga politika dhe biznesi.

     Pyetjen unë do të dëshiroja ta formualoja kështu:

     Si do reagonit ju nëse do të kishit përkrah njëri-tjetrit mbi tavolinë fotografitë e Enver Hoxhes dhe ate te Ahmet Zogollit? Zgjidhni një nga opsionet e mëposhtme:

     1.) Do t’i puthnit që të dy në ballë ?
     2.) Do pështynit njërin dhe do puthnit tjetrin ?
     3.) Apo do i pështynit që të dy në surrat ?

     Reply to this comment
 5. Cuku February 19, 16:30

  Enver Hoxhesi hengren mutin dhe I rrojten bythen sa ishte gjalle,,,,,,,, Ate e shiten ushtaret e tij dhe qente qe.mbante tek oborri si : Ramiz Alia ,,I cili la po ashtu bucet e Enverit mbrapa si : Sali Berisha ,,,Fatos Nano ,,qe e shkaterruan kete vend. Dhe.tani kane.lene pasardhesin e tyre Like Floririn. ,,,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 6. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat February 19, 16:40

  Me keto maskaralleqe qe po shikojm ne keto 27 vjet,duhet ngjall nje enver qe te bej spastrim te kesaj rrace te degjeneruar.

  Reply to this comment
  • Injoranca s'ka brirë... February 20, 09:51

   Edhe e pranon me gojën tënde që ishte “mendja pjellore” e Dullë çakaçukut, ai që na e bëri peshqesh doktor mortjen, dhe je po ti ai që po ulëret si i çmendur për ringjalljen e tij.

   A thua se s’u gjet dot deri më sot asnjë shqiptar patriot, asnjë inteletual i diplomuar, asnjë qytetar më i civilizuar, më i edukuar, më i kulturuar, dhe më i ndershëm se diktatori yt fantazëm.

   Gamor fterrian…

   Tobe strafullah,
   Idiotët duan prasin,
   Vetë i shajnë tutorët,
   Vetë diktatorë thërrasin !

   Reply to this comment
 7. MH February 19, 16:49

  Si t’iu vije per mbare.Ne doni putheni ne doni peshtyjeni.
  Sa ishte gjalle ia u qiu nanat te gjithe kundershtarve te botes dhe kundershtarve brenda shqiperise nuk diskutohet.Vdiq triumfator per rrugen qe zgjodhi te jetoj.
  E mori shqiperin fertele fertele leckamane me te dhimbtur syte tue shikue.E pa shkollume me njimj e nji tezezat duke filluar nga semundjet,skamja dhe shkollimi.Per 50 vjet uli driten e diellit mbi 28 mije km/2.Vdic 5 vjet para se te vijne harbutet.I nderuar permallshem me lote ne sy i madh dhe i vogel shqiptare.shkurt,shumica dermuese e popullit.Sistemi i ri ardhur me 1990 e mori me industri,arsim universitare,dhe nga inati kerkoi vullnetarizem me direktive te PD te shkatrrohet cdo gja moniste.Ndersa Pader Zef Pellumbi shkroi vepren “Rrno per me tregue” denoncoi veprimet e PD duke e cilesuar qe me keto veprime ne u denuame per here te dyte duke hequr e shkatrruar te gjitha ato ndertime qe i ngritme me vujtje ne te burgosurit me mund e djeres si dhe jo pa gjak e sakrifica vec nji Zot e din.
  Sot jo ma pak po mbi 51 % e popullit e don te ishte per ti vue rruspullin,paisje kjo ma e fuqishme se 100 Vettinget e provuar per gjyse shekullit me eksperience te sukseseshme mbi 100 %.
  Ose te pakten te ngrihesh nga vorri jo per keyevendit por vetem per minister rendit sa 1/3 kohes se stazhit te partise qe bani Sali Berisha per te marre teseren e PPSh.Qe kur e mori,i mori gjak ne vetull te gjithe rinise studentore dhe kolegeve te punes.Se si duhet mbajtur floket pantallonet dhe fundet.Sot nusja e tije tregon edhe zogun Ku fut koken i biri ne vendet ma te shtrejta te botes.Merreni me mend ky Saluku te ishte 50 vjet ne krye te shtetit.

  Reply to this comment
 8. info analitike February 19, 16:52

  Sot 19 shkurt pervjetori i dites se vrasjes barbare te intelektualeve te pafajshem per nje bombe ne ambasaden sovjetike. Krimineli enver meriton koshin e plehrave per menxyren qe i shkaktoi vendit.

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën February 19, 20:01

   Jo more infoleshi ,sepse … , Enveri nuk e ka kryer si duhej detyren e tij . Po ta kishte kryer si duhet , duhej te kishte shfaroisur te gjithe minjte e gjirizeve qe jane vene ne sherbim te agjenturave te huaja , dhe ne ate kohe rrinin urte si muti duke filluar qe nga shpellari i Vicidolit dheeeee….. deri tek ty plehre !

   Reply to this comment
   • info analitike February 19, 21:27

    Edhe ti meriton te hidhesh ne te njejtin pleh si kumandari se han te njejtin mut. A ka njeri me te poshter se nje kriminel qe ka masakruar shqiptaret me shume se cdo pushtues. Kryekrimineli ishte sherbetori i disa agjenturave ne dem te popullit te tij. E filloi me Titon e vazhdoi me ruset e kinezet e me pas u mbyll si kermilli ne paranojat e tij duke mbajtur ne burg nje popull te tere.

    Reply to this comment
 9. Ylli February 19, 17:05

  E thjesht fare….je adhurues i Enverit ,je urrejtes i races njerezore.
  Ndjen neveri per Enverin ,ke respekt per veten dhe per njerezimin.
  Enveristet dhe komunistet jane hipokrite dhe mashtrues.
  Partine Komuniste ku militon Nexhi Rruspija ,e votojne 0.9 %.Palaco dhe mashtrues.

  Reply to this comment
 10. Thanasi qe ta plasi February 19, 17:08

  Do ta puthnim dhe do ti luteshim qe te cohej edhe nje here.

  Reply to this comment
 11. Iliri February 19, 17:13

  Or po jam i sigurte fare se Ardjan Thano e gjith stafi i tij ne ket gazete e nxjerrin ket Enver bythen se ja do puna por kurre nuk besoj se i merr malli per ate mut muti. Sa per enveristat ajo dihet, i qan zemra per Enver packa se sot jetojne nja 100 here ma mire se ne koh te atij muti.

  Reply to this comment
  • Besua February 20, 04:04

   Sikur dashuria per tjetrin te ishte ilac magjik, Xhevdet Shehu do te ishte nje doktor me i mire se Isuf Kalua dhe Enverin do ta kishim gjalle edhe sot.

   Reply to this comment
 12. Adih February 19, 17:18

  Tre djem , intelektuale , prej familjeve te ndershme ,ne Tirone ,kapen ish drejtorin e sigurimit te jashtem ne ate kohe ,mbaruar ky ne Bashkimin Sovjetik, KKB ,erdhi demokracia ,ti o spiun i thane, do jesh i pari qe do te varim tek shtylla e telefonit . Plaku i kuptoi drejte keta djemte ,qe i njihte mire si komshi qe ishin ,i perplasi koke me koke dhe i tha .Mbajeni mend nga une ,e mos e harroni !!!
  JU NJOFTET SHUME MIRE DIKTATORIN ENVER ;
  POR DO ME KUJTONI NJE DITE MOR DJEMA , ;CFARE KELYSHA KURVE ;DO JENE DJEMTE E DULLES ,NESER NE POLITIKE ,QE AI DO LERE PRAPA. I doli fjala ,pati te drejte ujku i KKB
  Kurse po tme pyetni mua personalisht ,do ju thoja ,neser , kur te jene partite politike me njera tjetren vertete kundershtare politike , Ku do shohim zhvillimin, (e jo si sot,, qe lujne teater majmunash ne parlament,gjoja si kundershtare midis tyre ) ,fytyra e vertete e ketij diktatori do behet me e hurryer :Arsyeja eshte se cunat e tij fshatare te pa ngopur , fatkeqesisht e kane qelbur me keq se i jati i tyre shpirteror .TUNG:
  .

  Reply to this comment
 13. Arber I February 19, 17:24

  Figura historike e Enver Hoxhes eshte ne konservim ne laboratorin e shkences se Historise se Shqiperise dhe te Botes, prandaj lereni te qete atje ku eshte. Nuk eshte as per t’u puthur dhe as per t’u peshtyre, pavaresisht nga ndjenjat e kunderta qe ka prodhuar ne gjirin e shoqerise shqiptare gjate sundimit 40 vjecar te tij. Ai krijoi nje shtet socialist shume te eger, por ia imponuan rrethanat kombetare dhe nderkombetare; vepra e tij do te vleresohet pasi bota demokratike te kaloje ne ate socialiste. Atehere, per mendimin tim, do te cilesohet nje veper e ashper si Komuna e Parisit ne vitin 1871: e mire ne qellim, por e gabuar ne praktiken e ndjekur.

  Sot per sot, nuk duhet mohuar kontributi i tij ne lufte per clirim kombetar gjate Luftes II Boterore dhe rindertimin e Shqiperise. Dy gabime fatale: se pari, e mbajtji shume gjate pushtetin politik, duke e transformuar ne pushtet tiranik; se dyti, duke e mbajtur pushtetin tiranik deri sa u shkri fare fizikisht dhe menderisht, nuk e kreu procesin e zgjedhjes se ekipit politik qe do te trashegonte pushtetin dhe e la ne dore te njeriut te gabuar, vetem pse ajo zgjedhje qe deshira e bashkeshortes se tij.

  Gazeta Dita ben nje gabim te madh shkencor ne krahasimin e figures se Enver Hoxhes me figuren e Ahmet Zogut, te cilet sunduan ne dy periudha te ndryshme ne historine e popullit shqiptar. Ahmet Zogu sundoi si nje mbret diktator, Enver Hoxha si nje Sekretatar i Pare Tiran. Ne kendveshtrimin demokratik, te dy jane figura negative; ne kendveshtrimin ekonomik, Ahmet Zogu e futi Shqiperine ne thundren e fashizmit italian dhe me se fundi e braktisi atdheun dhe popullin si nje tradhtar. Ngritja e permendoreve te tij eshte nje gabim i madh historik dhe personal i bajraktarit Sali Berisha dhe nuk do te jete e larget koha kur statujat e tij do te hidhen ne koshin e plehrave te historise se Shqiperise. tani per tani, figura e Enver Hoxhes eshte ne vleresimin me te mire: 49% e mire, 51% e keqe, prandaj le t’ua leme brezave te ardhshem vleresimin real te tij.

  Reply to this comment
 14. Mark U.K February 19, 17:41

  Gazerta Dita, Gazeta Sot dhe gazeta tema organe te komitetit qendror te partis komuniste- punes dhe ne fund PS Shqiptare.

  Reply to this comment
  • T. Topi February 19, 18:03

   Mos e besoni po deshet, por [ miku im ] Mark.uk-u ja kalon per nga “nuhatja” tere sejmeneve (lexo: kapterra pensioniste) qe na hiqen gjoja si “komentues”.

   Reply to this comment
 15. ramy February 19, 17:51

  Enver haxha na ka q…. Nenat ne balliateve dhe zogistave prandaj do ta peshtyjme

  Reply to this comment
 16. fteri February 19, 17:56

  Puthni,puthni dhe pa pushim puthni legjendarin Enver Hoxhëa !

  shum burra surretër ,e të tjerë faqe zi ,filozof pa kok që ndrrojnë karakterin si mbreti grat shkollimin filozofik që të dha Enveri e përdor për të sulmuar rendin socialit pa të drejtë.

  E.Hoxha shqiptarët i mori si fise të egëra të zhveshur e të zbathur ,lakuriq ,Vendin të djegur e të zhuritur ,bashkoi vendin veri-jug nga plaga e vlla-vrasjeve e armiqësisë dhe hasmëritë e gjata shekullore që kishin gërryer jetën e shqiptarit,jeta që kullonte gjak.

  Shqipëria ishte në mjerim shekullor nga politika shfrytëzuese e mbrapësht të klasave borgjeze e çifligare ,bajrektar e pasanik e që kërkonin të mbanin shqipërin nën zgjedhë ta shfrytëzonin e skllavronin pa fundë ,por me ardhjen E.Hoxhës në krye të shtetit morën fundë shfrytëzimi dhe gjakëmarrja !

  ……..E.Hoxha shqiptarëve ju ndërtoi qytetet,rrugët .fshatrat ,fabrikat,uzinat modrne ,hekurudhat tranat, hidocantralet madhështore që po i shfrytëzojm edhe sot E.Hoxha modernizoi bujqësinë ,thau moçalet e kënetat ,zhduku përmbytjet e lumejve që shkaktonin tragjedi e vdekjen ,zhduku malarjen dhe sëmundjet tjera vdekje prurëse,vendosi biblotekat në çdo fshat që rinija të mësonte e të kulturohej ,dërgoi filmin në çdo fshat , depot e armatimit i vendosi afër popullit që në rastë sulmi të armiqve pushtues popullishqiptar të kishte gishtin në këmbëz e syun në shinjestër .

  Kurr E.Hoxha dhe politika e tijë nuk e tradhëtoi popullin shqipëtar si e kan tradhëtuar : Ballistët,Zogistët,Çifligarët ,bajrektarët e zagarët si puna juaj. Oficerët zogistë,doktorët e juristët ,nënpunësit e administratës borgjeze të vënë vetëm në shërbim të interesit e gjepit tyre ,si sot, kjo klasë e re e degjeneruar politike që shkatërrio pasurinë marramendëse të shqiptarve ,në vendë të menagjimit ,mbolli shkatrrimin djegejn,përvetësimin dhe vjedhjen të tokës,nën tokës,mineraleve,pyeve,lumejve,përvetësimit me vulë të shtetit gjykatave korruptara pasurisë tokë ,fushë ,malë ,ndërtesa ,fabrika ,tanka,armatime ,municione ,djersën e gjakun e pensionistëve ,vodhi dhe shkatërroi barbarisht me themel pasurinë e shqiptarve pasuri të 50 viteve socializëm por edhe të kohës Turkut e Zogut .

  E.Hoxha kishte lënë pasuri të mëdha që shqiptarët të rronin të lumtur për 25 vjet.Por klasa politike kapitaliste si ty analistë ,filozof pa kokë i vodhët ,i dogjët ,i shkatërruat .

  E.Hoxha zhvilloi trurin e shqiptarve dhe i kulturoi si qytetar pa degjenerim të rinisë ,ku nuk mer veshë i pari të dytin ,ku grindjet e vrasjet bëjnë kërdin në familje ,kur shqiptarët duan të dobishmen e të vërtetën ,pa drogë,pa legalizim të kurvërisë ,pa korrupësion të administratës ,pa gjykata e prokurori të korruptuar ,pa vrasje ,pa krime e drogë në shkolla e diploma false,ku sot nuk zgjidhë asnjë punë pa ryshfet ,dhe ke gojë të shashë e mallkoshë shtetin brilant të E.Hoxhës .kush vriste e thyente ligjet ai dënohej ,jo si sot vret në mesë bulevardit dhe zhduken provat nga vet dshteti borgjez.E.Hoxha krijoi një shtet të sigurtë të fuqishëm ku siguroi ,punë për të gjithë ,shkollë për të gjithë,shëndetësi për të gjithë,dritën elektrike të syve ballit në çdo fshat e në çdo qytet,siguri rendë e qetësi maksimale ku fëmijtë e një pallati rriteshin të lumtur së bashkë me dyert të shtëpive të hapur,pa patur frikë se i rrëmben e vjedhë dikushë.

  Këta lufton me shpinë në ujë me argumenta të kapitaizmit pa moral e pa shpirt ,pa drejtësi pa MORAL ku çdo gjë shitet e blihet .Kush ka të drejtë :përgjigjen gjeje Andrea filozofi pa kok tek pyetja se ,ç’far qëllimi ka kapitalizmi juaj i babëzitur deri në palcë për pasuri të vjedhur ,apo socializmi që ndërtoi e lulëzoi E.Hoxha ?
  Në çoftë se në moral nuk gjenë përgjigjen e drejtë kundër E,Hoxhës ,edhe në fushën e ligjit nuk gjenë përgjigje të drejta por cinike të filozofëve sotëm pa kok ,interesa gji varrmihës të kombit që mbushin gjepat e tare.Morali i këtijë veprimi që qohesh kundër E,Hoxhës ,varet direkt nga pasoja që sjellë ! Si grabitës i pasurisë pasurisë e moralit ,socialistë .

  Këta mbulon krime më të mëdha e të përbindëshme të klasës sotme politike të korruptuar që sjellë sistemit borgjez, që nuk është e aftë të siguroi ,buk,rend e qetësi ,shkollim ,shërbim shëndetësor falas,punësim për të gjithë ,çetësi e rendë për popullin në tërsi.
  …….Interesi këtyre është më shumë të kritikosh për mungesë deri diku të fjalës lirë dhe ashpërsinë e E.Hoxhës që të zbatonte ligjet e shtetit të diktaturës proletarjatit ,ose kombit.

  Ligji i E.Hoxhës ishte i interesuar për rritjen e lumturisë së përgjithshme të gjithë popullit ,në mënyrë që krijoi disa dhimbje ose zvogloi disa kënaqësi të disa individëve të veçantë apo të një grupi të klasave e shtresave që popullit i kishin pirë gjakun .***********
  …. Shqipëria nisur rrugën e socializmit si vendi më i varfër i Europë dhe ME SAKRIFICA TË MËDHA , rreth 45 vjet më pas, shqipërinë e la plot me pasuri që u vodhën e shkatërruan barbarisht nga barbarët e rij që sot kan vila e pasuri prrallore të vjedhura.

  Prandaj putheni,putheni,putheni E.Hoxhën ,kush është shqiptar i ndershëm.

  Reply to this comment
 17. intelektuali February 19, 19:04

  ENVERIN DUHET T’A LENE VETEM NEXHMIJES PER TA PUTHUR

  Normale eshte qe xhelatet dhe spiunet e Sigurimi ta puthin masken e Enverit sepse kjo maske i kujton Kohen e Qepes te Partise se Punes kur keta kriminele bashkefajtore ne krimet e Enverit ndjeheshin te fryre pompoze si gjela maje plehut komunist dhe pjesa tjeter e popullates i dukeshin si zogj pule dhe sa ta hapte gojen Diktatori e kishin kryer vrasjen e ARMIKUT te Kllases fet e fet pa dale urdheri ne leter. Kjo ndjesi prej KILLERI i jepte kenaqesi te vecante enveristeve qe nuk mund t’u a sillte asgje tjeter dhe prandaj edhe shume prej ketyre xhelateve kur emigruan ne Perendim nuk u peleu sistemi kapitalist dhe rane ne depresion ngaqe nuk ishin mesuar te benin pune te ndershme. Nje pjese e madhe e tyre u kthye ne Shqypni ku u bu ne sherbim te politikes mafioze qe la Enveri dhe ja ku i shikojme te perhershem ne gazeten DITA per te mbrojtur istikamin. Me thene te drejten per cfare te zemerohesh me keta spiune qe u ka mbetur vetem te llapin llogje arkaike ne DITA?

  Nga ana tjeter normale gjithashtu eshte qe ata qe Enveri i vrau dhe i masakroi me liber shpie, shqyptare dhe kosovare ta urrejne kete sadist dhe gjakatar, jo vetem pse si MONSTER mbushi lumenj me gjak njeriu dhe falimentoi ekonomine nga idiotesia ne drejtimin e shtetit, por me shume se i beri shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU qe i ka kallur daten BE dhe Botes Demokratike, shkoni ne nje vend demokratik dhe deklaroni qe je shqyptar apo akoma me keq kosovar kur te shikoni si do te largohen njerezit sikur te kishe bombe ne dore.

  ATEHERE SI DUHET TE ZGJIDHET KY KONFLIKT SHOQEROR KLASOR QE NUK VERREHET ASKUND NE EVROPE?

  Besoj se nese Klasa politike e ka seriozisht integrimin ne BE sic deklaron papushim

  PUTHJEN E ENVERIT DUHET T’JA LEJE VETEM NEXHMIJES KUR TE SHKOJE PRANE TIJ NE FER

  Reply to this comment
 18. intelektuali February 19, 19:05

  ENVERIN DUHET T’A LENE VETEM NEXHMIJES PER TA PUTHUR

  Normale eshte qe xhelatet dhe spiunet e Sigurimi ta puthin masken e Enverit sepse kjo maske i kujton Kohen e Qepes te Partise se Punes kur keta kriminele bashkefajtore ne krimet e Enverit ndjeheshin te fryre pompoze si gjela maje plehut komunist dhe pjesa tjeter e popullates i dukeshin si zogj pule dhe sa ta hapte gojen Diktatori e kishin kryer vrasjen e ARMIKUT te Kllases fet e fet pa dale urdheri ne leter. Kjo ndjesi prej KILLERI i jepte kenaqesi te vecante enveristeve qe nuk mund t’u a sillte asgje tjeter dhe prandaj edhe shume prej ketyre xhelateve kur emigruan ne Perendim nuk u peqleu sistemi kapitalist dhe rane ne depresion ngaqe nuk ishin mesuar te benin pune te ndershme. Nje pjese e madhe e tyre u kthye ne Shqypni ku u bu ne sherbim te politikes mafioze qe la Enveri dhe ja ku i shikojme te perhershem ne gazeten DITA per te mbrojtur istikamin. Me thene te drejten per cfare te zemerohesh me keta spiune qe u ka mbetur vetem te llapin llogje arkaike ne DITA?

  Nga ana tjeter normale gjithashtu eshte qe ata qe Enveri i vrau dhe i masakroi me liber shpie, shqyptare dhe kosovare ta urrejne kete sadist dhe gjakatar, jo vetem pse si MONSTER mbushi lumenj me gjak njeriu dhe falimentoi ekonomine nga idiotesia ne drejtimin e shtetit, por me shume se i beri shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU qe i ka kallur daten BE dhe Botes Demokratike, shkoni ne nje vend demokratik dhe deklaroni qe je shqyptar apo akoma me keq kosovar kur te shikoni si do te largohen njerezit sikur te kishe bombe ne dore.

  ATEHERE SI DUHET TE ZGJIDHET KY KONFLIKT SHOQEROR KLASOR QE NUK VERREHET ASKUND NE EVROPE?

  Besoj se nese Klasa politike e ka seriozisht integrimin ne BE sic deklaron papushim

  PUTHJEN E ENVERIT DUHET T’JA LEJE VETEM NEXHMIJES KUR TE SHKOJE PRANE TIJ NE FER

  Reply to this comment
 19. intelektuali February 19, 19:05

  ENVERIN DUHET T’A LENE VETEM NEXHMIJES PER TA PUTHUR

  Normale eshte qe xhelatet dhe spiunet e Sigurimi ta puthin masken e Enverit sepse kjo maske i kujton Kohen e Qepes te Partise se Punes kur keta kriminele bashkefajtore ne krimet e Enverit ndjeheshin te fryre pompoze si gjela maje plehut komunist dhe pjesa tjeter e popullates i dukeshin si zogj pule dhe sa ta hapte gojen Diktatori e kishin kryer vrasjen e ARMIKUT te Kllases fet e fet pa dale urdheri ne leter. Kjo ndjesi prej KILLERI i jepte kenaqesi te vecante enveristeve qe nuk mund t’u a sillte asgje tjeter dhe prandaj edhe shume prej ketyre xhelateve kur emigruan ne Perendim nuk u pelqeu sistemi kapitalist dhe rane ne depresion ngaqe nuk ishin mesuar te benin pune te ndershme. Nje pjese e madhe e tyre u kthye ne Shqypni ku u bu ne sherbim te politikes mafioze qe la Enveri dhe ja ku i shikojme te perhershem ne gazeten DITA per te mbrojtur istikamin. Me thene te drejten per cfare te zemerohesh me keta spiune qe u ka mbetur vetem te llapin llogje arkaike ne DITA?

  Nga ana tjeter normale gjithashtu eshte qe ata qe Enveri i vrau dhe i masakroi me liber shpie, shqyptare dhe kosovare ta urrejne kete sadist dhe gjakatar, jo vetem pse si MONSTER mbushi lumenj me gjak njeriu dhe falimentoi ekonomine nga idiotesia ne drejtimin e shtetit, por me shume se i beri shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU qe i ka kallur daten BE dhe Botes Demokratike, shkoni ne nje vend demokratik dhe deklaroni qe je shqyptar apo akoma me keq kosovar kur te shikoni si do te largohen njerezit sikur te kishe bombe ne dore.

  ATEHERE SI DUHET TE ZGJIDHET KY KONFLIKT SHOQEROR KLASOR QE NUK VERREHET ASKUND NE EVROPE?

  Besoj se nese Klasa politike e ka seriozisht integrimin ne BE sic deklaron papushim

  PUTHJEN E ENVERIT DUHET T’JA LEJE VETEM NEXHMIJES KUR TE SHKOJE PRANE TIJ NE FER

  Reply to this comment
 20. intelektuali February 19, 19:06

  ENVERIN DUHET T’A LENE VETEM NEXHMIJES PER TA PUTHUR

  Normale eshte qe xhelatet dhe spiunet e Sigurimi ta puthin masken e Enverit sepse kjo maske i kujton Kohen e Qepes te Partise se Punes kur keta kriminele bashkefajtore ne krimet e Enverit ndjeheshin te fryre pompoze si gjela maje plehut komunist dhe pjesa tjeter e popullates i dukeshin si zogj pule dhe sa ta hapte gojen Diktatori e kishin kryer vrasjen e ARMIKUT te Kllases fet e fet pa dale urdheri ne leter. Kjo ndjesi prej KILLERI i jepte kenaqesi te vecante enveristeve qe nuk mund t’u a sillte asgje tjeter dhe prandaj edhe shume prej ketyre xhelateve kur emigruan ne Perendim nuk u pelqeu sistemi kapitalist dhe rane ne depresion ngaqe nuk ishin mesuar te benin pune te ndershme. Nje pjese e madhe e tyre u kthye ne Shqypni ku u bu ne sherbim te politikes mafioze qe la Enveri dhe ja ku i shikojme te perhershem ne gazeten DITA per te mbrojtur istikamin. Me thene te drejten per cfare te zemerohesh me keta spiune qe u ka mbetur vetem te llapin llogje arkaike ne DITA?

  Nga ana tjeter normale gjithashtu eshte qe ata qe Enveri i vrau dhe i masakroi me liber shpie, shqyptare dhe kosovare ta urrejne kete sadist dhe gjakatar, jo vetem pse si MONSTER mbushi lumenj me gjak njeriu dhe falimentoi ekonomine nga idiotesia ne drejtimin e shtetit, por me shume se i beri shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU qe i ka kallur daten BE dhe Botes Demokratike, shkoni ne nje vend demokratik dhe deklaroni qe je shqyptar apo akoma me keq kosovar kur te shikoni si do te largohen njerezit sikur te kishe bombe ne dore.

  ATEHERE SI DUHET TE ZGJIDHET KY KONFLIKT SHOQEROR KLASOR QE NUK VERREHET ASKUND NE EVROPE?

  Besoj se nese Klasa politike e ka seriozisht integrimin ne BE sic deklaron papushim

  PUTHJEN E ENVERIT DUHET T’JA LEJE VETEM NEXHMIJES KUR TE SHKOJE PRANE TIJ NE FERR

  Reply to this comment
 21. kujtese February 19, 19:26

  Do ta respektoja per cfare ka bere per shqiptaret sepse cliroi vendin beri economic me ligje dhe I zbatonte njelloj per te gjithe pa dallim. Do ta percmoj per luften e klasave por me shume anon nga pozitivja. Duhet kujtuar per te dy rastet, ia vlen te mesosh prejudice tij.

  Reply to this comment
  • T. Topi February 19, 20:16

   Nuk ke dhe aq shume faj znj. kujtese. Qe ka filluar te vushket kujtesa, kjo s’do dhe aq shume tru t’u kuptuar…

   Nese do ma degjosh nje keshille, shko interesohu nje here per dosjen tende personale qe kollondriste sipas qefit sigurimi i “shtetit” dhe pastaj eja te na tregosh akoma me shume per “anet pozitive” dhe “jeten e lumtur” nen thundren e diktatures me te eger qe njohu evropa e pasluftes.

   Sipas nje lajmi te bere publik ditet e fundit, nje qytetar i thjeshte ishte habitur per ato qe kishte lexuar per veten e tij dhe spiunlleqet e bera kunder tij. shoku i tij me i ngushte, te afermit e familjes, dhe derri dhe dosa bashke.

   Reply to this comment
 22. kujtese February 19, 19:28

  Do ta respektoja per cfare ka bere per shqiptaret sepse cliroi vendin beri economic me ligje dhe I zbatonte njelloj per te gjithe pa dallim. Do ta percmoj per luften e klasave por me shume anon nga pozitivja. Duhet kujtuar per te dy rastet, ia vlen te mesosh prej tij.

  Reply to this comment
  • KOZi February 19, 20:51

   Ku eshte pozitive ketu ? Enver Hoxhen nuk e deshi dhe e abandonoi Partia e tij, Partia e Punes se Shqiperise.Pas rrezimit te monumentit kemi- Ne Kongres te 10 te Partise ne korrik 1991 pasi rrezuan gjithe ideologjine e politiken e Enver Hoxhes ne cdo drejtim,ne lidhje me Imperializmin,ne lidhje me ekonomine kapitaliste, ne lidhje me besimet fetare , me liberalizimin e arteve e kultures,hapje te kufirit e etj. te nesermen u hap Kongresi i pare i Partise Socialiste.Asnje nuk kundershtoi dhe nuk kishte asnje vashdues te Enverizmit. E them kete sepse ne 1990 ne Kongresin e Partise Komuniste Italiane qe u kthye ne Partia Demokratike e Majte ,aty 8 deputete dhe rreth 1/3 e delegateve nuk pranuan dhe dolen nga salla vashduan Kongresin ne nje vend tjeter dhe mbajten emrin Komuniste dhe Antonio Gramshin simbol. Edhe sot eshte Partia Komuniste Italiane e dalur nga ai kongres. Po tek neve ,ato qe kane lindur pas 1980 nuk e njohin fare . Po te ju thuash se nuk do kete pasaporte per jashte shtetit te shikojne si ufo. Ato qe ishin mbi 35 jane ato qe e rrezuan…….tung

   Reply to this comment
 23. Liri Demokraci February 19, 20:33

  Shqiperia fal influences ruse mbas luftes u kthye nga nje vend primitiv dhe i rrezikuar nga coptimi i vendeve fqinje, ne nje vend te perparuar dhe me dinjitet ! Kjo eshte merite e Enver Hoxhes . Nje nga gabimet e Enver Hoxhes ishte lufta e klasave, dhe izolimi me boten ! Shqiperia ishte vendi me i izoluar ne bote po skishte si te ndodhte ndryshe ashtu ishte e gjithe lindja dhe Shqiperia nuk kishte ndonje potencial te madh prandaj mbeti dhe vendi i fundit ne europen lindore qe u clirua nga sitemi komunist !
  Figur historike qe nuk harrohet per faktin se gjithmone do te merret si pike rreferimi per shqiptaret e cdo kahu politik !
  Deri tani ne disa pika Enver Hoxha del me perpara se keto 27 vite ! Pika kryesore, eshte investimet publike,ne rruge, telekomunikacion, transport, hidro energji , burimet nentoksore , investime ne shendetsi arsim siguri ect ! Akoma edhe sot psh investime ne hidro energji, ( hidro centralet, e Fierzes Komanit Vaut Dejes ec ..) luajne rol kryesor si burime te energjie per te gjithe Shqiperine sot !
  I kane rezistu kohes dhe po shfrytezohen akoma sot nga shqiptaret .. asnji investim serioz i ketyre permasave deri tani nuk eshte kryer !

  Reply to this comment
 24. Besa February 19, 20:52

  As SHBA as BEnuk ia del dot klases mafioze politike qe u krijua kete cerekshekulli ne Shqiperi.
  Vetem nje Enver mund te kishte forcen, karakterin, perseverancen dhe zgjuarsine qe te pastronte vendin nga tere klasa e sotme politike dhe te shtetezonte tere pasurinw qe kjo klase grabitqare i vodhi popullit shqipta ne keto 28 vjet.

  Reply to this comment
 25. Besa February 19, 20:52

  As SHBA as BEnuk ia del dot klases mafioze politike qe u krijua kete cerekshekulli ne Shqiperi.
  Vetem nje Enver mund te kishte forcen, karakterin, perseverancen dhe zgjuarsine qe te pastronte vendin nga tere klasa e sotme politike dhe te shtetezonte tere pasurine qe kjo klase grabitqare i vodhi popullit shqiptar ne keto 28 vjet.

  Reply to this comment
 26. fteri February 19, 21:04

  EMRI I TIJË KURR’ S’DO TË VDESË !..

  Shokë,pse u shua qielli ?
  Paska mbyllur syt’ Enveri ,
  themeluesi i partisë,
  drit’e diellit të Shqipërisë
  rri flamuri gjysëmshtizë !
  Gjsëmshtizë rri flamuri,
  s’ndahet dot prej atijë burri,
  që e priu ndër beteja
  e solli ditë të reja,
  që e ndriti historinë,
  Lart,në majat e lavdisë,
  ylli i zjarrët ‘ i Partisë,
  biri i tokës Shqipëtare ,
  shpirt i botës proletare .
  Kokën lart mban shqipëria ,
  se për të mendon Partia,
  ndaj ne nuk jepemi kurrë,
  do ta mbajmë lart flamurë.
  Enver Hoxha kurrë s’ vdes,
  fryma e tijë rron mes nesh,
  rron me vepra, rron me gjak,
  në çdo vatër ,në çdo prak.
  Jemi të lidhur tok me besë,
  emri i tij kurr’ s’ do të vdesë.
  Rrug’ e ndritur vepër’ e tija,
  flak’ e kuqe historia. (krujë)

  Reply to this comment
 27. Gjeneral Telini February 19, 21:10

  Enver Hoxha, eshte ne anen pozitive te historise. SHtetformus, mbetet 1Shi, i Mijevjecarit tè Dyte, per Kombin Shqiptar.

  Reply to this comment
 28. per memedhene February 20, 03:09

  1-Pse Euro-amerikanet
  2-Pse te perndjekurit politike
  3-Pse pronaret e tokave
  4-Pse filoserbet shqipfoles
  5-Pse filogreket shqipfoles
  6-Pse turboislamiket shqipfoles
  7-Pse mergatqyqaret
  8-Pse makartistet
  9-Pse Elezbiberistet
  10-Pse Xhaferr devistet
  11-Pse Zogistet
  ..
  Nuk e mposhten Enverin jo vetem kur ishte gjalle qe I rruanin topet por dhe tani I vdekur tallet me ta

  *

  Mendoj se eshte hedhur aq shume balte mbiEnver Hoxhen… diten e clirimit 29 nendorit,mbi veteranet,ushtaraket,deshmoret,lapidaret ku do te vecoja hedhjen ne plehrat e Shkodres te Heronjeve te Vigut dhe ne krahun tjeter I ngrihet lapidary atij qe ja mbathi ne 7 prill 1939 me florinjte e vjedhur dhe me popullin e carmatosur.

  Megjithese I takoj atyre shqiptareve qe nuk e ve ne diskutim 29 nendorin 1944 dhe e vleresoj po aq sa dhe 28 nendorin do ju lutesha shquptareve dhe shqiptareve ,veteraneve dhe atdhetareve…Mos nderoni me Enverin mos e festoni 29 nendorinme ate vend qe eshte me shume se I pushtuar se ai eshte I poshtruar nga paria e tiranes dhe nga paneli dipllomatik I akredituar ne Tirane.Mos harrojme se anglo-ameriknet ishin ato qe ndihmuan Enver Hoxhen ne L2B dhe ishin po keta qe na lane ne duart e dy Josif-eve Titos dhe Stalinit dhe tani bejne rolin e budallait

  Nese ne Shqiperi sot mund te mungoje nje analizim i mirefillte, ashtu sic e meritojne figurat e shquara te historise apo edhe ato te diskredituarat shume vite me pare, sic eshte ajo e Xhafer Deves, kjo nuk do te thote se shqiptareet e shkolluar, apo ata qe kane premisa te njohin te verteten e historise se tyre te terhiqen ne erresiren e mungeses se informacionit, per shkak te papergjegjshmerise se politikes, apo per shkak te konfuzionit te pergjithshem qe mund te krijoje nje tranzicion i sterzgjatur, sic po ndodh me te tashmen shqiptare. Ne lihemi ne ‘konkluzionet’ e ca matufeve-servile qe hane ne cdo regjim e na japin mend., sic eshte historia e turpshme e perpjekjeve per falsifikimin e dates se clirimit – 29 Nentorit, etj etj.

  Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin Harrim. Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

  Sot figura si Abaz Kupi, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

  Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

  Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

  Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

  Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

  Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

  Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

  Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

  Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

  E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

  Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

  TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

  Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
  njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
  A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

  Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
  te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

  Xhefer Deva ka qene nje Kuisling, si shume shoke te tij, qe bashkepunuan me okupatorin dhe i tille do ngelet perhere. Te njejte do ngelen dhe Kuislinget a tjere, Dosti, Harapi, Ermenji, Mustafa Kruja e soji i tyre. Nuk mund ta kthesh dot kurre nje kuisling ne Atdhetar…por ne Shqiperi c’fare nuk ndodh…!

  Eshte e trishtueshme qe vitet e fundit po behen perpjekje per rehabilitimin e tij nga kuislinget Berisha dh Basha. sic bene dhe me Zogun Nderrimi i tabeles se deshmoreve te 4 shkurtit 1944 pikerisht ne pervjetorin e Kosoves dhe venia e emrit te Rugoves ketij pinjolli te Deves eshte me teper se skandaloz.I neveritshem ishte dhe qendrimi i Ilir Metes i ketij mender “ antifashisti”qe kur ishte ne kualicjon me PD ne bashkine e Tiranes u be kuisling i Bash-Berishes.

  Por ajo qe ka nje rendesi te vecante eshte qendrimi i disa amerikaneve shqipfoles ne Amerike qe per te luftuar gjasme komunizmin po perdorin si arme zogizmin dhe kuislinget qe ne fakt con te nje percarje kombetare me efekte shkaterruese permanente

  Dihet qe Xhaferr Deva i perket atyre krimineleve te L2B qe duhej te dorzohej per gjykim nga shteti amerikan.Jo vetem kaq por Xhaferri u perdor nga CIA per veprime diversioni ne vitet 50’ por deri ketu nuk ka ndonje problem se ishte lufte e ftohte.

  Por pas 1992 te na vine pinjollet e ketyre kuislingeve per te vendosur “demokracine”kjo nuk shkon.Aq me teper kur Ylli ne ngjitje Lulzim Basha ka parametra te njejta si nje VRASES I qytetareve te Tiranes ne 21 janar 2011 ku qeverite euroatllantike mbyllen syte dhe toleruan nje akt fashist.

  4 shkurti 1944 dhe 21 janari 2011 perbejne nje simetri perfekte,dhe eshte koha qe Amerika dhe Bashkimi Europjan duhet te kerkojne ndjes shqiptareve dhe menyra e vetme per ta shfaqur ate eshte denimi i nazi berishizmit dhe Lul Bashicit ketij Xhaferr Deve junior.

  Te pakten Xhaferr Deven e justifikoj ne nje fare menyre se gjermanet krijuan Shqiperine e Madhe eshte fakt..Kurse Serberisha u vu si dhender Serbie ne kohen fatkeqe kur ambasdori I pare amerikanme nje serbishtfoles si elezbiberaj nga mbrapa erdhi nga Beogradi kur jugoserbet kishin lidhje vellazerore dhe kjo e keqe do te na ndjeke dhe disa dhjetra vjecare..deri kur te hapen dokumentet e deklasifikuara..dhe do ta kuptojme se pse poshtrojne Enverin ..29 nendorin .dhe ato trima qe I dolen zot vendit kur paria u be kuislinge dhe I sherbeu pushtuesit
  dje dhe sot pinjollet e tyre e kane blendifejzizuar dhe serbiberishuar ate territor te banuar nga shqipfoles se shqiptaret e vertete po behen rrace ne zhdukje…

  Reply to this comment
 29. Thika me helm . February 20, 03:48

  E.Hoxha ka meritat dhe gabimet e tij ne udheheqjen e vendit nje nder gabimet e pafalshme ishte prishja e mardhenieve me Kinezet.

  Reply to this comment
 30. orli February 20, 09:09

  Black swan! Ne vitet 88-89 me tregonin ca durrsake qe kishin nje komshi ne katin e katert qe ishte kopje e Enverit(nena e tij kishte qene dashnore e Enverit) ai e dinte qe ishte djali i Enverit dhe sic tregonin durrsaket komshi me te ai e urrente Enverin pa mase! Uroj te mos jesh ti ai i katit te katert ose nje nga ata si ai.

  Reply to this comment
 31. enverdjali February 20, 09:12

  Une e kam thene e sterthene dhe ju tashme e dini mire qe te gjithe qe:
  1. 5 vjet do me qani.
  2. 7 vjet do me shani.
  3. Dhe gjithe jeten do me kerkoni.

  Me respekte i juaji ENVER.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*