Sot bllokohen rrugët, Basha: Shpallim detyrat e qeverisë tranzitore

May 2, 2019 08:45

Sot bllokohen rrugët, Basha: Shpallim detyrat e qeverisë tranzitore

Rreth orës 18:00 të ditës së sotme opozita do të bllokojë për dy orë akset kryesore rrugore në të 12 qarqet e vendit, dhe jo vetëm pikat kyçe lidhëse të veriut dhe jugut me Tiranën siç ndodhi protestën e shkuar.

Në Tiranë protestuesit do të bllokojnë Sheshin Shqiponja, ndërsa në Durrës protesta do përfshijë zonën e Plepave.

Në Elbasan, te rrethrrotullimi i Bradasheshit do të bllokohet aksi që lidh Juglindjen me Tiranën.

Në zonën e Jugut do të bllokohen rruga nacionale tek Ura Mbrostar, rruga nacionale e Korçës, kryqëzimi i rrugës Përmet-Tepelenë – Gjirokastër, aksi Berat – Ura Vajgurore, dhe hyrja e superstradës Vlore- Levan.

Protestuesit nga Veriu i vendit do të grumbullohen në urën e Drinit në hyrje të Rrugës së Kombit, në rrugën Shkoder-Koplik, tek mbikalimi e Milotit dhe në urën në kryqëzimin Burrel – Rrëshen- Klos.

Rrugët që do të bllokohen

 1. Qarku Kukes – Ura e Drinit ne hyrje Rruges Kombit.
 2. Qarku Shkoder- Rruga Shkoder-Koplik
 3. Qarku Lezhe – Mbikalimi Milot
 4. Qarku Diber- Ura ne kryqezimin Burrel – Rreshen- Klos.
 5. Qarku Durres- Plepa, ne hyrje te Autostrades
 6. Qarku Tirane- Sheshi Shqiponja
 7. Qarku Elbasan – Mbikalimi Bradashesh
 8. Qarku Korçe – Hyrja, rruga nacionale e Korçes.
 9. Qarku Gjirokaster- kryqezimi i Rruges Permet-Tepelene – Gjirokaster .
 10. Qarku Fier- Rruga nacionale tek Ura Mbrostar.
 11. Qarku Berat ne Ura Vajgurore, aksi Berat – Ura Vajgurore.
 12. Qarku Vlore- Hyrja e superstrades Vlore- Levan

Pasditen e djeshme nga selia blu, Basha njoftoi se “Në orën 18:00 do të nisë aksioni në 12 qarqet e vendit për bllokimin e akseve kryesore si një intensifikim, si një përshkallëzim i mosbindjes civile.  Paradite në orën 11:00 do të shpalosim bashkë me koalicionin tonë opozitar detyrat e qeverisë tranzitore për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Largimi i Edi Ramës është kusht i panegociueshëm për të hapur rrugën e dialogut politik që do të çojë drejt qeverisë tranzitore”, tha Lulzim Basha.

Edhe pse mbështesin përshkallëzimin e qëndrimit, aleatët e Bashës kërkojnë zgjidhje përmes dialogut, por kryedemokrati është kundër uljes në një tryezë me Ramën.

5 aleatët e Bashës i  kanë kërkuar Presidentit të thërrasë tryezën e partive, por përpjekja për të zgjidhur me dialog  krizën  politike  mesa duket  ka hasur në pengesën e parë brenda vetë radhëve të opozitës.

Ndërkohë, më 11 maj opozita ka njoftuar një protestë ndërkombëtare përpara kryeministrisë, e katërta e tillë.

o.j/dita

May 2, 2019 08:45
Komento

12 Komente

 1. Sa per dijeni May 1, 20:53

  Cfare detyrash more idiot, cfare qeverie tranzitore thua o k…. me zile. Si do e besh kete qeveri, me ke do e miratosh se ti ske deputet as shumice ne parlament dhe qeverite miratohen ne parlament o k…. e jo ne zyren e likes. Filloi ky si puna e republikes se re. Edhe kjo te njejtin fat do kete. Na lodhe me kete film o idiot. Ku si puna e atij qe e shikonte filmin 8 here dhe habitej se pse nuk fitonte qofte dhe nje here kali qe ai zgjidhte por fitonte gjithmone i njejti. Po nejse paska patur plot loqe Shqiperia perderisa ka akoma qe te vine pas.

  Reply to this comment
 2. hajt vafsh ne ate vrym te asaj qe te dhjere ,cop muti ,qe ke morr rruget e shqiperise May 1, 21:08

  ndoshta si punojn ndonjonit Frenat neser
  e ta shtyp ate thes me mute qe mban mbi supe putane serbie

  ashtu i shtypur neper rrotat e makines do dukesh me interesant sa te duket vetja tani ,

  funderine njerezore

  Reply to this comment
 3. spata May 1, 23:07

  Iku .Vajti per lesh hollandez .

  Reply to this comment
 4. lexuesi i DITES May 1, 23:33

  Ky eshte nje Don Kishot per nga ”idete”, ndersa i merr te keqen per humorin, qe sjell tek lexuesi Servantesi i famshem permes kesaj figure emblematike dhe te sinqerte.
  Ky mbjell kob, dhune, stres, shkaterrim, zjarr e dinamit. Eshte per ne burg. Na lodhi me idiotesite e pafund!
  Se cfare lidhje ka ky idiot me qeverine, kjo merret me mend se vetem ky psikopat e di. Qeveria duhet te degjoje kete torollak dhe te beje ashtu sic torollaku thote.
  Une i uroj ketij torollaku (aleateve dhe shoqeruesve te tij) sa me pare receten dobiprurese te mjekut neurolg, perndryshe ky do arrije deri ne vetvrasje ndonje dite me
  keto thagmat, qe thote dhe ben.
  I kane ikur te gjitha ”bletet” nga koka te ziut!
  I vetmi sherbim, qe mund t’i kete bere ky i marre bandes se pd, eshte shfaqja publike e paaftesise totale te ketij dordoleci ”kryetar”, ne menyre, qe nje parti e vertete demokratike, me ide, me vizion, me njerez te moralshem dhe te afte te krijohet nga themelet, per te qene faktor progresi per shoqerine shqiptare dhe jo si keta tribale bandite, qe jane majmur dhe fryre si gjelat e vitit te ri dhe aktualisht me ne krye gjelin e plakur kane dale rrugeve dhe kakarijne si te terbuar.

  Reply to this comment
 5. Në orën 18:00 do të nisë aksioni May 2, 09:12

  Aksione gurerile te rebelve komunist per te marr pushtetin me dhune ! Me sabotazhe ! Prerje te shtyllave telefonike 😛 Bllokime rrugesh si Kanan Tafili !

  Perpara trima te Selfo Qorrit !

  Shqiperia e shqiptareve vdekje tradhtareve !

  Selfo Qorri d.v.

  2 Maj 2019 !

  Dita mbrapa 1Majit e puntoreve dhe fshatareve !

  Reply to this comment
 6. Mala May 2, 09:22

  Ne popull thuhet “Maro petlla n’uje”.Basha nuk e ka besimin e sovranit, me zor nuk hyhet ne qeverisje,Kot e keni, do humbeni edhe me thelle.Drisa nu k nderroni progr am dhe foma e menyra veprim, kesht u nuk do hecet perpara,vetem shkoni ne thellesi te humneres.kaos e keni bere ne qeverisje sa ishit,tash kaos po mendoni me mbajte shtetin dhe popullin nga pozita.me kaose e,pa asnje alternative drite edhenese,pa asnje shenje deshmie kah interesi I shtetit dhe popullit, nuk shkohet perpara.

  Reply to this comment
 7. Vani May 2, 09:32

  Nuk meret Pushteti me Militantë dhe ISH HAJDUTË ORDINERÊ DOGANASH , që duan të fillojnè Punë përsèri nè ZYRAT e SHTETIT dhe tè fillojnë avazin e Vjetèr me të VJEDHUR , GRABITUR dhe PLAÇKITUR ZYRAT e SHTETIT dhe kudo ku ka LEK dhe FINANCA të Popullit Fukara SHQIPTAR !!!!! More FUND LUL bashkë me HAJDUTËT që të vijnë nga Prapa si Halabakè rrugësh !!! USA po ja u Kopsit Letrat

  Reply to this comment
 8. demo May 2, 09:40

  Do gjini belane me shoferat rruges.Populli eshte hallexhi dhe nuk ka lux te bashkohet me banditet qe duan pushtet se s`ben.
  Ju politikane te deshtuar keni rekrutuar rrugace qe rrahin udhetaret,por do te bini me ndonje koqekuq qe do t`jua zbraze karikatorin,t`jua nxjerre zorret,se borxh nuk ua ka populli hallexhi.

  Reply to this comment
 9. Duan apo nuke duna mijte e kenetave e mizat e kalit DREJTESIA do te BEHET May 2, 10:02

  O Basha, nuk bllokohen rruget se ti kerkon te vish ne pushtet me metoda te perdala qe rendojne mbi popullin, por blloko istitucionet e krimit e te korrupsionit qe vazhdpjne e sundojne dhunshem ne Tiranen zyrtare, ku si dje dhe sot vazhdojne ti bejne avokatine krimit e korrupsionit te denoncuar me ze,figure e deshmi te gjalla, sa istitucionale, e medjatike aqe dhe me shume popullore. Mjaft eshte MJAFT. Shporrja e rama-vicerve me sozi eshte ceshtja sot, dhe jo bllokimi i rrugeve te domosdoshme per nje jete normale per popullin. Blloko istitucionet dhe nixrri kermat e krimit e te korrupsionit presj saje dhe coje ne bangen e Drejtesise, ne te kunderten je sozi e rama-vicit dhe mizekali e berishavicit qe diten ben gama-gam dhe naten ndajne leket e piset e pushtetet me rama-vicerit. Per kujtese, ku jane emeruar nga rama-vicerit bodet e ajazerit e bregasit me sozi dhe bindu se ndershmeria juaj eshte e barasvlefshme me riciklimin e bots se krim-korrupsionit-ekstremist-imoralo-politik ne te tre pushtetet, plus pushtetin lokal, presidence dhe ate pjese te medjas e biznesit qe si lavatrice vazhdojn te pastrojne leket e piset.O basha-vicer, demagogjive komuniste-ballisto-zogiste si “sherbe.perca e sundo, dhe mashtro-mashtro se shume do te fitosh” i mbaroje vaji kandilit. Reforma ne Drejtesi, Vettingu e ligji i Dekriminalizimit i kerkuar me force nga SOVRANI, SHBA, e BE-ja flasin shume,aqe shume sa sot nuk e ham me populli sapunin tuaj per djathe. Nuk ka leke te piset e pushtet brenda ligesise, qe do te mund t’ju shpetojne nga bange e Drejtesise. Besoni,binduni e ndaluni ne ligesite tuaja dhe rrefehuni sa nuk eshte vone, qe SOVRANI, SHBA e Ligji dhe Zoti t’u meshirojne. Dhe se fundi, ne hunden tuaj dhe te ramavicerve fermere e biznesmene po i servirin ne dekada produte ushqimore te tejngopura me hormone e kimikate qe po ja nxijne, shkurtojne e marrin jeten popullit, kurse ti me sozi na derdellis lufte pa kompromis me krimin. Nje pyetje per ju bashavicer, perse ju nuk keni denoncuar nje krim qe vazhdon ti merr jeten popullit, qe do te thote; tradheti kombetare, apo beme baba qe t’u ngjaje i thone politikavve tuajaq bastarde? Tik-tak, tik-tak, tik-tak, tik-tak, tik-tak, koha hecen, ate nuke ka force qe ta ndale, se e ka bekuar Zoti.

  Reply to this comment
 10. arbert May 2, 11:10

  Jemi populli me antidemokrat ne bote,nuk kuptojme ca eshte demokracia.Bravo liderit boteror Lulzim per qeverine e re qe fillon pune neser .Pasneser do bej qeverine time nga inati i Edvinit dhe Lulzimit.Javes tjeter do bej qeveri te re te bashkimit nderkomtar cuni i xhajes tim .Po pse keni inat ju ,beni te ghithe nga nje qeveri dhe shqiperia do ece perpara.

  Reply to this comment
 11. Bledi May 2, 12:42

  Ky me kujton 1 teater kukllash ne kohen e xhaxhit ku dhelpra dhe ujku beheshin ortak me ariun gjuetar se kishte çifte.
  Me 1 fjale Bashes i ka ngelur vetem te beje rremujé
  Si ata çunat qe thyejne gjerat e shtépise po nuk i dhe leke per kafe

  Reply to this comment
 12. Alban May 2, 18:39

  Pak humor ne kete kohe kolere

  O FESTE TE MADHE KA SOT SHQIPERIA … !?

  – Akademike dhe sophomore Nobeliste te ndershmerise zgjedhore Mona- Lululsh!

  – Mungon vetem betimi i qevezise se re… Urraaaaaaa…. !

  – Shqiperi apo Otranto edhe Gerdec!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte fakt i mirenjohur i kapur ne flagrance me kamera live qe qehahai i Sali Berishes dhe “ Bandes se Gangstereve” te tij politike , biologjike, mediatike, Lulezim Basha vjedh votat edhe ne gjirin e familjes se vet politike, PDSH-se. Jo nje , por días here ose sa here jane bere zgjedhje per kryetarin e saj.
  E megjithate ai ka guximin e pafytyresine te na beje akademikun e ndershmerise se zgjedhjeve te lira dhe mbrojtesit te ndershmerise se votave te shqiptareve, qe PD-ja dhe pronari de jure e de facto i saj dhe i Bashes, Sali Berisha i vjedh hapur tash e 23 vjet me radhe qysh prej 26 majit 1996.
  Ne vazhdim te kesaj sage turpi, sot ai mori guximin te shpalle edhe qeverine e re te SaLike Floririt duke paraqitur edhe programin e saj me dhjete pika.
  A mund te mos e besohet ketij “akademiku” te ndershmerise se zgjedhjeve dhe votes se lire te shqiptareve me vota te vjedhura edhe ne partine e tij !?
  Larg qofte !
  Hajde gallate 300 leke kilja e energjise hajde !
  Ka edhe me keq : 7 X 6 = 49 !?
  Bile edhe 1 + 1 = 11 !?
  Apo nuk ka si krah te djathte Nobelisten e Shkencave Ekonomike Mona Like Flori Cizmen 1 + 1= 11!?
  Kur oponenti i doktoratures e pyeti per kete shpikje te jashtezakonshme ajo u pergjigj:
  – Pse akoma nuk e keni marre vesh ju profesor se dy njesha bejne 11, i dha ajo pergjigjen asgjesuese !?
  – Ta gezosh titullin Nobeliste jo vetem ne Ekonomi, por edhe ne Matematike iu pergjigj Akademiku Lulezim Basha !
  – Ky eshte zbulimi me i madh i te gjitha kohrave. Eshte nje e vertete absolute e pakundershtueshme qe dy 1-sha bejne 11, nderhyri Prof. Dr. Shkollshumi Petrit Vasili. Bobo cfare mendjeholle kemi ne krye te LSI-se . Fat i madh jo veten per ne por edhe mbare Boten … Po si nuk i ka vajtur askujt mendja deri sot per kete zbulim hyjnor… Hajde mendje femer hajde . Nuk urojne kot shkodranet : E pac mendjen femer ! Ti meriton Dopjo Nobel edhe ne Ekonomi por edhe me Matematike !
  – Clare thoni more trapa, nderhyn Prof. Dr. Sali Berisha… po a nuk e dini se nuk ka Cmim Nobel per Matematike… Si mund te jepet nje titull qe nuk ekziston …!?
  – Pune e madhe se nuk ekziston. Edhe ate do ta krijojme sic krijuam e shpallem qeverine e re sot…, thote Fatmir Mehdihoxha . SHBA- ja ma konfirmoi sot njohjen e menjehershme te saj me gojen e vet Tra….fikantit. E mbani mend ate Kongresistin e mikun tone te madh qe nuk mashtronte kurre pa fole … Votat i kemi te garantuara nga Kuvendi i Gerdecit dhe 21 janarit … Dekretin e Presidentit tone e kemi gati !
  E gjithe salla shpertheu ne brohoritje te zjarrta:
  – Parti Sali…
  Githnje gati na ke ti!
  Qe nga Jugu ne Veri!
  Nga Vermoshi ne Gradec
  Do ta bejme kukurec!
  Otranto edhe Gerdec!
  Mungon vetem betimi i qevezise se re !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*