Raporti i Komisionit Hetimor: Meta ka shkelur 9 herë Kushtetutën

July 7, 2019 17:42

Raporti i Komisionit Hetimor: Meta ka shkelur 9 herë Kushtetutën

 

Mazhoranca është gati të hedhë një tjetër hap në nismën e saj për shkarkimin e Presidentit. Pasditen e së hënës në orën 17.00 si ç‘është bër e ditur Parlamenti është thirrur në një seancë të posaçme për të votuar ngritjen e komisionit parlamentar që do të hetojë shkeljet e pretenduara të Kushtetutës nga ana e Presidentit Meta.

130 minuta kohë do të jenë në dispozicion të deputetëve të shumicës dhe pakicës parlamentare për të diskutuar në fillim mbi raportin e hartuar nga Komisioni i Ligjeve, që miratohet me shumicë të thjeshtë.

Argumentin ligjor për shkarkimin e Presidentit  socialistët e mbështesin në  anulimin e dekretit që Meta i bëri zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit. Për socialistët, kreu i shtetit është sjellë arbitrarisht me pushtetin pasi ka cënuar parimin e periodicitetit të zgjedhjeve duke nxjerrë një akt në kundërshtim flagrant me ligjet dhe Kushtetutën.

Në raportin e Komisionit të Ligjeve, mazhoranca thotë se në të paktën 9 raste Presidenti ka shkelur ligjin themeltar të shtetit dhe parimin e ushtrimit të sovranitetit nga ana e popullit.

Pas miratimit të raportit në Kuvend, rruga i hapet ngritjes së kominisonit të posaçëm që në bazë të hetimeve, të gjitha shkeljet ligjore e kushtetuese do t’i paraqesë në raportin final, miratimi i të cilit kërkon 94 vota nga Parlamenti.

Komisioni hetimor do të ketë në përbërje të tij 9 anëtarë, 5 nga PS dhe 4 nga opozita e re dhe do të kryesohet nga Ulsi Manja. Por pavarëisht procedurave ligjore të nisura nga socialistët, fjalën e fundit e ka Gjykata Kushtetuese, organ që vendos nëse Presidenti ka shkelur apo jo ligjin themeltar të shtetit.

Nisma e mazhorancës gjithsesi nuk e ka penguar Presidentin Meta që këtë të dielë të ndajë në rrjetet sociale momentet e tij të relaksit në Gjirin e Lalzit, duke postuar edhe një shpjegim shkencor që një prej ndjekësve të tij i ka bërë shumimit të votave mbi pjesëmarrësit në 30 Qershor!

l.h/ dita

July 7, 2019 17:42
Komento

9 Komente

 1. Psss... July 7, 17:50

  Vare veten me zorre keci o skrapardhi !

  Reply to this comment
 2. Cfare ke bere ne det te del ne kripe,Meta thuaja edhe Rames July 7, 18:02

  Cfare ke bere ne det te del ne kripe,Meta thuaja edhe Rames se do i duhet,

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 7, 19:39

   Komisioni Hetimor po zevendeson Gjykaten Kushtetuese ,
   Njelloj si Kontrolli i Klases Puntore ne kohe te Dulles

   Nuk paska pasur Shqiperia qelbesire me te pafytyre se hajduti Edi Rama

   Cdo gje mund te presesh nga ky muti

   Do Zoti del ndonje opozitar ja fut me plumb kokes

   Reply to this comment
 3. Arrestoheni mutin ose ne vend te Kushtetutes vini Sherihatin July 7, 18:43

  si mundet te lejphen shkellje te tilla ?

  Reply to this comment
 4. Adih July 7, 19:50

  Oh ju shpelafte mortja te gjitheve ju sidomos maxhornces..Nuk jam ne mbrojtje te Metes ,por doja te thoja , si nuk ju vjen turp qe permendeni Kushtetuten .Ju e shkelni me te dyja kembet o zagare .Nenin 181 te saj posacerisht per pronat .Hapu dhe e futu. Ju e beni kopilin portokall.Jeni vertete ekzemplare ,o te pa cipe .Beni mire te mos e permendeni kushtetuten ,se late kokrren e namit , o bandite te katovices..Nuk gjinden fjale ne fjalorin shqip me , per ju .

  Reply to this comment
 5. SPAK-u ju pret, shtepia pa qira ju fton July 7, 19:51

  President banal dhe thote se eshte uniteti popullit; jo eshte uniteti seksit ne presidence. Si ore, thote presidnti Shqiperise qe votat bene seks ne kuti dhe u shumuan! Dhe pasta, hajde mos e zhduk nga faqja e dheut ate me nder president qe si duket ben seks tere diten me ate Blushin se nuk e le me Monika dhe e ka mendjen tek seksi. Hallet e popullit paradite.

  Reply to this comment
 6. shifeni-shifeni cfar surrat shkerdhate ka e krekoset si nji cop muti ,me Kushtetuten ne dore lol ! July 7, 22:00

  epabesushme cfar Skandali qe te kesh nji cop Muti

  per president qe perfaqson halene e kombit tend !

  E turpeshme sa ska ku te vej mo

  ky surrat perversi e sinonim i ligesise eshte President lol !!!
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa – aaaaaaaaaa aaa a

  Reply to this comment
 7. MH July 8, 00:14

  Ia paska kalue edhe Berishes me 8 here shkelje te kushtetutes.Ia ka numrue z.Spartak Ngjela.
  Me kete rast prezantohen dy krapuliqet e pare si peshqit ma te medhaj te keti 30 vjecari te zymte e mjerane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim