Sot, përballja me Vettingun: Si e gjashtëfishoi Broci pasurinë

July 26, 2018 20:25

Sot, përballja me Vettingun: Si e gjashtëfishoi Broci pasurinë

Artan Broci është njëherazi anëtar i Gjykatës së Lartë dhe kryetar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ai do të përballet të premten me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, i cili përfaqësohet në këtë proces nga Etleda Çiftja, Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari.

Broci e nisi karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1996 si gjyqtar në Gjykatën e Tiranës, funksion të cilin e mbajti deri në vitin 2010, kur u transferua në Gjykatën e Apelit.

Ndërsa në prill të vitit 2013, Broci u dekretua anëtar i Gjykatës së Lartë.

Sipas të dhënave të analizuara nga BIRN, gjyqtari Artan Broci zotëronte një pasuri familjare në vlerën e 7.2 milionë lekëve në vitin 2003-kur deklaroi për herë të parë pranë Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, e ndërkohë në fund të vitit 2017, pasuria e tij familjare është rritur me më shumë se gjashtë herë, duke kapur vlerën e 44.5 milionë lekëve të reja.

Ndërkohë, analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit së bashku me vlerësimin e aftësive profesionale dhe kontrollin e figurës.

o.j/dita

July 26, 2018 20:25
Komento

15 Komente

 1. ne burg kriminelat e shpellarit qe zaptuan gjykatat July 26, 20:35

  ushtari i kryekriminelit te Shpelles salih Berisha ,
  vet viti kur eshte ven ne ate detyre 1996
  tregon qarte ,qellimin dhe se me cfa “gjyqtari”
  kemi te bejme .

  Ky meriton jovetem shkarkim te menjihershem
  dhe largimi pergjithmone si juriste ,por mbasi ti jen sekuestruar te gjitha pasurite ,te merret si i pandehur ,
  per shperdorim dhe abuzim -korrupsion me detyren .

  Reply to this comment
 2. sheiku pa probleme ? July 26, 20:52

  Shume me tremb fytyra e ketij personi.
  .
  Nuk shikoj asnje shenje njerzilleku nje shikim i humbur diku …me orgjinal ne fytyre do ishte i veshur me rroba burgu…

  .Te vjen keq kur shikon te vellain e Arben Brocit qe tregojne me personalitet te larte ose Fatmira Hajdarin qe noton ne flori dhe gjoja eshte b/shortja e pishtarit te demonkracise qe jane katandisur keshtu..

  .
  kujtoj nje mikun tim kosovar qe kur pa vilen e Enverit tha JU SHQIPTAREVE DO JU MALLKOI ZOTI QE SHANI ENVERIN PER KETE VILE…..UNE E KAM ME TE MADHE SE KJO….MOS BRE BURRA SE PO KORITENI..

  xeni-gita obezet e monika metes dhe keto brocat me hajdaret e demokracise jo vetem qe ja kaluan Enverit po tani po i afrohen Trampit..

  Reply to this comment
 3. Lili July 26, 21:10

  Ne burg duhet te bashkohemi per t’i derguar ne burg gjithe matrapazet e ketyre 30 viteve.te pastrojme bashke Shqiperine nga hienat qe po ia pine gjakun. Bashke ne nje levizje qytetare mundemi me i rezuar prej fronit.
  Just do it.
  Bashkohuni kunder kesaj kaste politike qe jetesoj keto monstra.

  Reply to this comment
 4. perkthyesi July 26, 21:42

  Ndaj njerezve qe nuk justifikojne pasurine, ka vetem nje zgjidhje: konfiskim i tere pasurise, monetare dhe materiale. Atehere do shohim se sa frike do e kene ligjin ata qe do i zevendesojne keto vemjet e sotme!

  Reply to this comment
 5. Xha Teme July 26, 21:52

  Ky person shiti gjakun e vellait ne funksion te karrieres dhe parase me PeDe-ne. Eshte vellai i Arben Brocit qe u vra nga njerezit e Salehut ne 2 Prill 1991per tu perdorur si justifikim per te akuzuar pushtetin e asaj kohe. Dhe akuzuan Gramoz Rucin me strukturat e Policise se asaj kohe per vrasjen. Salehu e therriste ne zyre kete vemje dhe i jepte urdhera se si duhet te perfundonte gjyqet. Jepini dermen kesaj kermesire.

  Reply to this comment
 6. XXXL July 26, 22:03

  Ky hajdut duhej te ishte futur kohe me pare ne burg , me denim burgim te perjetshem.
  Ka perfituar nga i vellaj Arbeni qe e vrau Sali Serbi ne bashkepunim me Pjeter Tomen (Arbnorin) Ali Spahine dhe Azem Kriminelin me 2 prill 1991.

  Reply to this comment
 7. Gj. N. Qari July 26, 23:46

  Gjynah, edhe vellane ja vrane edhe ne burg do e fusin.
  S’i ka ecur hic te ziut!

  Reply to this comment
 8. Korab Tomori July 26, 23:46

  Bravo XXXL je shume reslist
  Mirepo si te duket veprimi i G.Ruçit qe i ngriti bust Pjeter Tom Koles para parlamentit.

  Reply to this comment
 9. Martini July 27, 05:30

  Ka vetem nje zgjidhje.Miratimi i nje ligji te thjeshte.Kush bashkepunon me drejtesine nga ujqit e drejtesise dhe te politikes si i penduar kunder korupsionit.Mund ti.falet vetem 10% e pasurise qe ka duke mos ja sekuestruar.Keta kriminela vetem lekut njohin.

  Reply to this comment
 10. Korab Tomori July 27, 07:13

  Bravo XXXL.Je ishume i sakte ne konkluzione.

  Reply to this comment
 11. Salah July 27, 07:16

  Thimjo Kondi, gjykatësi më i lartë, ka falsifikuar parcelën e tij të legalizimit prej 400 deri 4.000 metra katrorë (Durrës) më shumë se 15 vjet më parë dhe për këtë arsye sistemi i drejtësisë mafioze u themelua kohë më parë. Por më të korruptuar janë Banka Botërore, BE, njerëzit, politikanët nga SHBA, austriakët, Gjermania në veçanti dhe shpesh edhe ambasadorë. Kriminelët më të mëdhenj me tokën janë bandat e Kosovës dhe Maqedonisë, të cilët vodhën 20 mijë hektarë në det të hapur dhe kriminelë të mjedisit. Kush ndërton tubacionet e ujit, ka korruptuar banditë gjermane KfW kudo.

  Reply to this comment
 12. Tironsi July 27, 07:17

  Ja ,o I dashur popull! I shikoni keta ? Ishin te rinje ne vitin 1990 ,kur u ngriten kunder atij regjimi te Enverit sepse populli ishte ne skamje e mjerim. Keta do ta benin Shqiperine si gjithe Europa. Jane keta qe s’kishin breke ne bythe . PO nuk thot kote populli : Ruhu nga fukaraja qe behet zengjin: Edhe keta e ropen kete popull. Keto ndryshime qe jane bere , sidomos ne ndertim te htepive edhe djera e djemeve dhe vajzave emigrante. PO edhte evertet se po mos t’na kishin rejpur keta qener ekonomiea jone ishte me larte. Keta qener kane pire gjakun e djersen e femijeve tane qe robtohen jashte si skllever. Ja shikoni kata,dikur breke grisur tani sheikker. Ku I gjeten ? Na ropen ,ore na ropen…. Ja keta fytuyra qe I ndoqem nga pas me 1990-te me ne krye kiminelin e njeriun me te urryer te ketij kombi Saliun .Ja kata na ropen. Keta ishin fukarenjte e sistemit ,nga na I nxerin nenat ,baballaret ,xhaxhallaret,dajat e hallo tezet psaniker qe u kane dhuruar nga 50 mije deri 200 mije euro ? E kur ? Qysh nga vitet 1990 ….. Jashte qelbesirat nga drejtesia .

  Reply to this comment
 13. Gezimi July 27, 08:36

  Ne se ai Vettingu do ishte real e i pa anshem, ate nuk do ta kalonte asnje gjygjtar se te gjithe jane Sheike jo vetem Broci. Pastaj mos harroni deklarimin e “sinqerte” te Edi Rames per 3000 Euro pasuri te deklaruar ne kohen kur bente kerdine me leje ndertimi ne Bashkine e Tiranes…Asyeja pse behet ky shkrim eshte vetem politike. Artan Broci normal qe nuk mund te jete kurre ne krahun e atyre qe i kane vrare vellain me 2 prill 1991, ato i njeh Dritani, i njeh Shkodra. Prandaj as Dritani nuk i do as Shkodra nuk i voton e as ka per ti votuar kurre,

  Reply to this comment
 14. DINGO July 27, 10:38

  Cfare eshte ky Taliban.Arben Broci u vra duke ecur me biciklete dhe ata qe e vrane ,,i lejne te vjedhin.Kete e bejne vetem ish fuksat e piste qe i perdorte xhaxhi ti mbanin uturakun e shurres.Cfare heroi eshte arben broci dhe cfare ka bere per kombin ????apo eshte edhe ai si perdhunuesi i grave azem hajdari qe ishte fuks dhe kelysh i udb,s….Keta duhen futur ne burg te gjithe bashke me Fatmira hajekarin qe qelben Shqiperine.Rama po nuk i futi ne burg eshte edhe ai nje kelysh i piste si sali qen serbi dhe ilir hajduti.

  Reply to this comment
 15. MH July 27, 12:44

  Dy fjale per nane Lije te Brocajve.
  Monizmi te garantoj shtepi nga ndermarja me ndertimin me kontribut vullnetar te rritesh dy djelmoca te shendetshem dhe te shkolluem.Me gezimin:”Jete a je ma”.
  Demokracia ta keputi ne pikun e lulezimit djalin ma te mirin nder dy qe kishe.Sot demokracia po te burgos dhe te dytin me turpin e madh qe nuk ka uje e solucion lares qe ta laje tue te lan qyqe te vetme ne shtepi.Keto i ke peshqesh(myzhde) nga Berisha per te marr pushtetin ne vitin 1992 po keshtu dhe mbeshtetjen ndaj juve po nga Berisha si hesap i bame nga Berisha pa te pyet Ty aspak.E keshtu u rrejte se demokracia asht ne favorin dhe mbeshtetjen Tande.
  Shkurt:
  Nga nji jete e qet si gjithe shqiptaret po perfundon ne nji mjerim te pa kandshem e teper te dhimbeshem qe nuk ke asnjenin femi te te gjindet ngjat per te ngushllue vuajtjet qe ti solli demokraci rrena.Zoti te dhafte force e kyvet qe te ruaj mendet e kres e te gezosh shendet te mos ligshtohesh nga halli qe te ka zan pa deshire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*