New York: në shitje Chrysler Building, qiellgërvishtësja simbol e Big Apple

January 12, 2019 16:13

New York: në shitje Chrysler Building, qiellgërvishtësja simbol e Big Apple

Ndërtesa Chrysler, qiellgërvishtësja simbol e Nju Jorkut, është në shitje. Një nga ndërtesat më të bukura të Big Apple, 77 kate dhe 319 metra lartësi, është vënë në shitje nga pronarët, fondi i investimeve të Emirateve të Bashkuara Arabe Mubadala dhe grupi i pasurive të paluajtshme Tishman Speyer. E konsideruar një kryevepër arti dekorativ, ndërtesa Chrysler u ble në 2008 nga Mubadala, e cila kishte paguar 800 milionë dollarë për 90% të kapitalit. Tishman Speyer, që në vitin 1997 kishte blerë kapitalin e plotë për 210-250 milionë dollarë, kishte mbajtur 10%. Asnjë çmim nuk është përcaktuar në ofertë.

 

Burimi: tgcom.it

Përgatiti: L. Veizi/ DITA

January 12, 2019 16:13
Komento

2 Komente

 1. XXXL January 12, 16:56

  Ka dale ne shitje nje nga vjetersirat e New York, nuk ka kush t’a bleje, mirembajtja kushton sa te besh nje te re.

  Reply to this comment
 2. intelektuali January 12, 18:15

  Prisni o SHBA se s’keni pare gje akoma!

  PRISNI KUR KETE NDERTESE HISTORIKE TA BLEJE LINDA RAMA ME PARATE E LAVATRICES ALBANEZE TE EDI RAMES, ALLA “ABI”&BASHKIM ULAJ&LUKUNI!

  Prisni o SHBA se s’keni pare gje akoma!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*