New York Times: Gjuha shqipe në mesin e tri gjuhëve më të vjetra të botës

August 24, 2014 12:35

New York Times: Gjuha shqipe në mesin e tri gjuhëve më të vjetra të botës

Sipas gazetës prestigjioze, New York Times, gjuha shqipe radhitet në mesin e dy-tri gjuhëve më të vjetra të botës.
Gazeta përmend armenishten, greqishten dhe shqipen si gjuhë të lashta, prej nga e rrjedhin shumë gjuhë të tjera. Shikojeni këtë skicë të NYT.

2

 

August 24, 2014 12:35
Komento

5 Komente

 1. sallaks August 24, 14:42

  Fiks..

  Reply to this comment
 2. Pellazgu August 24, 15:15

  Në fakt renditjen duhet ta përcaktonte armenishte, shqipe dhe greqishte, që është një derivat i mëmës së shqipes, gjuhës së pellazgëve, i përzier me gjuhën e Danau egjiptianit dhe Pelops fenikasit.

  Reply to this comment
 3. labinot August 24, 23:19

  Renditjen e gjuheve te lashta baze te familjes indo-Europjane e ka percaktuar Jokli ketu e 75 vjet te shkuara.Sot e zbuloi New york times,kjo quhet.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 25, 06:58

   @labinot

   I nderuar labinot nuk është zbulimi i NYT, por një artikull rreth një studimi të kryer nga Prof. Kentin Atkinson i Universitetit të Auklandit në Zelandën e Re, i cili në studimet e tija, në lëmin e asaj që quhet “biologji e evolucionit”, ka zhvilluar një studim mbi bazën e krahasimit kompjuterik të 103 gjuhëve të ashtuquajtura indo-evropiane, përmes statistikës së hasjes së tyre.
   Studimi ka ngritur shumë pikëpyetje në perëndim, pasi e përmbys teorinë e përhapjes së gjuhëve sipas “rrotës”, pra lëvizjes dhe dyndjeve me karroca që thuhet se daton 5000+ vite më parë dhe që sipas së cilës assesi nuk është Anadolli djepi prej nga filloi të përhapen gjuhët indo-evropiane. Personalisht jam krejtësisht i paditur të të them se është teori e qëndrueshme apo jo, por një gjë jam në gjendje ta them: origjina e shqipes është përpara greqishtes, e cila është derivat i pellazgjishtes të përzier me gjuhët e pushtuesve afro-aziatikë (Pushtimet e Danau egjiptianit dhe të Pelops fenikasit).

   Reply to this comment
 4. info analitike August 25, 09:02

  Ky artikull eshte vene ne kendin “kulture” (“kioskash” do te shtoja une) por deshmon injorancen, siperfaqesine dhe mungesen e profesionalitetit te gazetarit qe ka shkruar artikullin, qe me sa duket nuk e ka marre mundimin as te shqyrtoje klasifikimin e pasqyruar.
  Po te verejme me kujdes harten e perpiluar del qarte se gjuha shqipe nuk eshte nder “dy, tri me te vjetrat” por nje nder me te vjetrat. Derivate te gjuhes se vjeter shqipe jane shqipja e sotme me dialektet e nendialektet e saj e asnje gjuhe tjeter, sikunder le te kuptoje fjalia e artikullit.
  http://www.nytimes.com/interactive/2012/08/24/science/0824-origins.html?smid=fb-share&_r=3&
  Nje titull sensacional i artikullit ne shqip i shpikur vetem per te shitur gazetat e jo per te mirinformuar.
  Nese jeni te interesuar dhe deshironi te dini gjerat sakte mos lexoni artikuj gazetash, qofte edhe NYT, te shkruar nga gazetare qe mendojne te shesin gazeten e jo te perhapin dije por drejtojuni librave te fushes se gjuhesise (glotologjise ose Linguistikes ne kete rast) nga ku do te merrni informacione profesionale, rezultat i puneve dhe hulumtimeve te bera nga specialiste te fushes. Por cka ka akoma me rendesi mos i lexoni gjerat me syze shoviniste apo nacionaliste sepse jane armiqte kryesore te hulumtimit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?