Një përgjigje (në vargje) nga Nexhmije Hoxha për sulmet ndaj LANÇ

May 13, 2019 10:37

Një përgjigje (në vargje) nga Nexhmije Hoxha për sulmet ndaj LANÇ

Nga Xhevdet Shehu

Në valët e debatit për Luftën Antifashiste, hapur në DITA nisur nga një projekt-rezolutë që Instituti i Studimit për Pasojat dhe Krimet e Komunizmit tentoi të kalonte në parlament, janë përfshirë studiues, historianë dhe intelektualë të ndryshëm, të cilët janë vënë në mbrojtje të kësaj lufte.

Në një bisedë që pata me Nexhmije Hoxhën, bashkëshorten e Enver Hoxhës dhe një nga pjesëmarrëset e luftës që po shkon drejt të 100 vjetëve, ajo më shprehu mirënjohjen për të gjithë ata që po mbrojnë atë luftë që e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi i mëtejshëm dhe e radhiti në krahun e duhur të historisë.

E pyeta për mendimin e saj dhe m’u përgjigj me një rekomandim për botim. Çuditërisht nuk më rekomandoi t’u referohesha veprave të Enverit, por një vepër artistike, një poemë të njohur.

-Por, shtoi ajo, e quaj të panevojshme të përfshihem edhe unë në atë debat.

-Pse?

– I ka thënë Shevqet Musaraj të gjitha tek poema e mrekullueshme “Epopeja e Ballit Kombëtar”. Më mirë nuk mund të thuhet artistikisht e vërteta e asaj lufte, bëmat e Ballit gjatë saj. Shevqeti ka qenë një shkrimtar shumë i mirë dhe një njeri i mrekullueshëm. Ua rekomandoj ta lexojnë të rinjve që nuk i kanë njohuritë e duhura për luftën dhe që mund të mashtrohen nga ato akuza dhe ai vrer që hidhet sot e kësaj dite…

***

Etapa e letërsisë shqiptare e viteve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, e cila përfaqësohet në krijimet e shtypit ilegal, si shprehje e qëndresës antifashiste, lëvroi një letërsi revolucionare, kryesisht poezi qytetare dhe patriotike. Poema satirike “Epopeja e Ballit Kombëtar” (1944) e Shevqet Musarajt është krijimi më i shquar i kësaj kohe dhe një nga veprat më përfaqësuese të epokës që erdhi më pas, kohë kur janë realizuar vepra të rëndësishme të letërsisë shqipe dhe artit shqiptar.

Shevqet Musaraj e ka njohur qysh në kohën e Luftës Enver Hoxhën e krijoi më pas një miqësi të gjatë me udhëheqësin e mëpasëm komunist të Shqipërisë. Gjatë kohës së luftës Musaraj mbante pseudonimin Shkrimtari. Me këtë pseudonim ai ka nënshkruar një varg letrash nisur Enver Hoxhës, Nako Spiros, etj, letra që ruhen në fondin 14 në AQSH. Nga letrat që dërgon, del se Musaraj kryesisht ka operuar në kryeqytet në Tiranë.

Shevqet Musaraj nuk e ka patur të vështirë shkrimin e “Epopesë…” qysh në vitet e luftës. Ai ka qenë vetë një pjesëmarrës aktiv i asaj lufte në radhët partizane, njihte emrat e kryeballistëve që do të ktheheshin në personazhe të veprës së tij. Pikërisht kjo histori ka përcaktuar edhe strukturën e poemës. Duke ndjekur rendin kohor të ngjarjeve, me një stil të thjeshtë që kuptohet qartë nga të gjithë lexuesit, ai goditi me vargje veprimtarinë kolaboracioniste të ballit dhe zogistëve, që nga fillimi dhe deri sa u larguan në nëntorin e 1944-s bashkë me pushtuesit e mundur.

Vetë ballistët e kanë ndjerë me kohë, qysh në zjarrin e luftës, efektin e këtij krijimi artistik dhe ndoshta nuk u ka dalë edhe sot e kësaj dite pezmi me autorin.

Në gjysmën e parë të viteve ’90 të shekullit të kaluar, kur Partia Demokratike mori pushtetin filluan të ktheheshin nga jashtë edhe ballistë e pasardhës të tyre të arratisur në fund të vitit 1944. Disa nga këta kërkuan dhe gjetën shtëpinë e shkrimtarit Shevqet Musaraj, i cili ishte ndarë nga jeta disa vite më parë. Thuhet se ishin edhe të armatosur.

Pa u prezantuar hyjnë brenda dhe me dhunë bastisën shtëpinë, morën librat dhe një pjesë të dorëshkrimeve të shkrimtarit, të cilat në mënyrë demonstrative publikisht i dogjën para shtëpisë së Shevqetit. Kjo ngjarje nuk është e sajuar, por një e vërtetë e frikshme që u shfaq egërsisht afro 30 vjet më parë.

Këto ditë kam takuar shumë njerëz që më thonë përmendësh vargje e strofa të tëra nga “Epopeja…” e Musarajit dhe i kujtojnë ato me njëri-tjetrin sa herë bie fjala për sulmet balliste dhe neoballiste kundër luftës. E ka thënë bukur Çeçua (siç e thërrisnin shokët dhe miqtë Shevqetin): “Do bëjmë luftë/ de more de, / si lum ti popull/ mezi na ke!…” Dhe qeshin. Ç’të bëjnë tjetër?

Kur u hap kjo puna e ISKPK-së dhe u botua ajo lista e gjatë me 265 emrat e “kriminelëve” udhëheqës të luftës, heronj dhe dëshmorë të saj, shumë nga të afërmit e atyre që përmenden në atë listë vendosën të hedhin në gjyq këtë institucion.

Gjatë një bisede shkrimtari Gjikë Kurtiqi, i cili e ka për zemër humorin dhe e shkruan atë me shumë shije, tha:

– Duhet patur edhe pak mëshirë për ballistët. Kur të shkojë ndonjë ballist në gjyq mund të frikësohet dhe të kërkojë mëshirë për dënimin që mund t’i jepet. Atëherë, që ballisti të lirohet nga sikleti, nga përgjegjësia penale apo morale t’i kërkohet të lexojë në sallën e gjyqit dhe me zë të lartë publikisht “Epopenë e Ballit Kombëtar”. Mendoj se kaq është e mjaftueshme. Po e bënë këtë do tua falim edhe këto gomarllëqet që bëjnë pas 75 vitesh”.

Vargjet e Epopesë së Ballit Kombëtar mund të lexohen sot në Dita print.

 

 

May 13, 2019 10:37
Komento

105 Komente

 1. emigrant May 13, 11:28

  Z.Nexhmije Keni shume te drejte LANC e reshtoi Shqiperine ne krahun e duhur te Historise, e kaloj Shqiperine me aleatet Anglezet,Amerikanet dhe Bashkimin Sovjetik(komunistet), Burri juaj amerikanet dhe anglezet i “tradhetoi”(perendimoret) dhe u lidh me stalinin(komunistet). A thua se kjo ishte nje rastesi ? Absolutisht qe jo. Nje demokraci perendimore nuk kerkonte nje parti por shume. Kjo lloj qeverisje nuk i siguronte te qenurit ne pushtet perjete por te perkohshme. Ndersa ai zgjodhi partine komuniste me te cilen jo vetem qe erdhi ne pushtet deri sa vdiq por e masakroi dhe i ndryshoi natyren njerzore nje kombi te tere. Pasojat e diktatures se Hoxhes kombi shqiptar po i perjeton edhe sot sepse ai per gati 50 vjet masakroi dhe ndryshoi 3 breza njerzish. Thuhet qe sistemi qe ai ndertoi mbi bazen e parimeve komuniste krijoj shtet ,ndertoj vendin dhe mbi te gjitha krojoj “njeriun e ri”. “Por ky njeri i ri ” qe tentoi te krijonte diktatura e burrit tuaj ,Znj e nderuar, i ngjante me teper nje “majmuni te ri” efektet e te cilit po i shikojme dhe sot. Burri i juaj zonje nuk ishte “human” sepse nje njeri human nuk vret edhe kur behet fjale per ceshtje lufte apo shteti. Edhe juve zonje e nderuar megjithese eshte shume vone perpara se te largoheni nga kjo jete (Uroj qe te jetoni sa me gjate sepse eshte fati juaj) botoni nje leter ku ti kerkoni publikisht ketij populli FALJE per te gjitha krimet qe ka kryer diktatura nen kontrollin direkt te burrit tuaj. Per te gjitha krimet jo vetem te diktatures komuniste por edhe te periudhes se luftes LANC. Vetem atehere historia ndoshta do t’ju fale dhe do te rezervoje nje kend te vogel njerzor edhe per ju. Historia shkruhet dhe pershkruhet nga njerez shpesh here sharlatane. Ajo e verteta qendron ne mendjet dhe zemrat e njerzve

  Reply to this comment
  • xxx May 13, 12:44

   Burrin e Saje e Vuri Jugosllavia,Nexhmija doli nga rinija Fashiste,Te dy ju bashkuan interesave Serbe per eleminimin e inteligjences patriotike Shqipetare.

   Reply to this comment
   • mirel May 13, 13:42

    Aman inteligjence.
    Si keta “inteligjentet” e sotem

    Reply to this comment
   • I ri May 14, 06:10

    Dhe vlrtetë je një iks pa asnjë vlerë prandaj shkruan ashtu si të mçson partia jote e U.D.Bsë

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati May 17, 05:21

    Ketu komentojne keta injorantet qe e kane IQ me te uet se IQ e gomarit

    Enveri duke gjetur aleancen me Stalinin e shpetoi Shqiperine, se ndryshe nqs vente ne Perendim, Anglezet e kishin ndare mendjen per Shqiperine , qe jugu jone ti jepej Greqise

    Biles , ne dokumentat amerikan te asaj kohe q e jane de-clasifikuar tani , I keni edhe ne Google 35 faqet e para,
    thuhet se jo vetem Greqia , por edhe Italia kerkonte atehere te merte bregdetin e Shqiperise , dhe Jugoslavia te merte veriun e Shqiperise

    Amerikanet u cuditen kur pane se gjithe keto shtete ishin hedhur kunder Shqiperise , per ta copetuar ate,

    Dhe kete fushate per copetimin e Shqiperise e udhehiqte Anglia , e cila I kerkonte edhe Amerikes te bashkohej me te, she Amerika u bashkua me Angline per te goditur Shqiperine ne qershor ne vitit 1949

    Pra kuptohet qe aleanca qe Enveri beri me Stalinin na shpetoi Shqiperine, se ndryshe ne perendimi do na copetonte

    Ne fakt ne komunizem neve na coi Churchilli, por kjo na shpetoi se nqs ne do rinim ne Perendim , Anglia do na shkateronte dhe askush nuk do na ndihmonte

    Te pakten duke qene ne Lindje , sulmet e Anglezeve dhe grekeve per te mare Jugun tone, ju kundervu nje superfuqi si Bshkimi Sovjetik, qe na ndihmoi jashtezkaonisht shume se , u be gjysma e Europes pro nesh

    Ndersa Epopeja e Ballit , e Musarajt eshte e papare ,

    Une e di permench shumicen e saj, ja te them ca per intat te Nexhmijes lol,
    qe ju befte dita njemije , se Xhaxhi ishte artist na shpetoi dhe I beri njerez inteligjente shqiptaret

    Do bejme lufte , de more de,
    Si lum ky popull mezi na ke,
    Pa derdhet rakia,theren kurbanet ,
    Vardha rakia…Poshte italanet !-

    -hahahahahaha e papare fare

    Do ngrihet bujku ti thote Beut,, ( une jam nipi I Beut )
    c’beje zotrote bej effendi,
    kur une luftoja per Shqiperi

    Pa do te nxjerre kushedi c’deftere…
    Zjaaaarii I xhenemit , mbi ne do te bjere…. looool

    Pa kur ti shohesh derven – dervene,
    Ne vend te pushkeve,
    gota dhe ene
    Pandofla gande , piazham , kapella,

    Do bejme lufte,
    do tunden mallet
    Dhe fshati qeshet ,’
    E bota tallet

    Une I kam pas njerezit edhe bejlere edhe partizane komuniste ,
    Kam pasur edhe njerez balliste, –Por ata ballistet e thjeshte ishin njerez hallexhinj qe shkonin atje ne lufte per te marre nje roge,
    dhe partizanet u treguan shume te eger qe I goditen te gjithe

    E kaluan masen , se mund te goditeshin ata kryesoret, por jo njerezit e thjeshte ballista , se ata ishin njerez hallexhinj

    Mirpo ca ti besh, ishte cmimi qe paguante shoqeria Shqiptare
    per progresin qe bente ..dhe ate cmim e paguan ballistet e thjeshte, qe ishin te pa fajeshem

    Reply to this comment
  • Pashk May 13, 13:11

   O emigrant! E ke thjeshtezuar e personalizuar historine e LANC dhe te Shqiperise ne teresi si nje njeri pa shkolle! Sic duket gjate diktatures ti nuk je kthyer ne “njeri i ri” dhe i arsimuar por ke anuar me teper nga “majmuni i ri”. Nen drejtimin e nje prej ketyre “majmuneve”, kryeminister me 21 janar 2011,u vrane 4 protestues ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”.Dhe kjo po ndodh ne pluralizem-shume parti-ne demokraci! Akoma Enveri eshte pergjegjes per keto vendalizma? Me keto justifikohesh ende? Tani qe jemi edhe ne NATO e duam te hyme ne BE,ende ka “historian” pas pilafit apo balliste se fajin na e paska LANC qe qenka drejtuar nga PK.Mire qe u drejtua nga kjo parti se ndryshe me ballistet ne prehrin e hitlerianeve pas 9 majit 1945 nuk do te kishte Shqiperi.

   Reply to this comment
   • Psss... May 13, 13:40

    Mos u dhjaks o Pashk,”demokratet”e Ramize Alise ke,pse qahesh ? Komunistet deshe komunistet ke.Nipat e LANC drejtojne,mos ki merak nga propaganda,sa per te terhequr vemendjen nga depozitat bankare,

    Reply to this comment
  • pirua May 13, 13:54

   émigrant” te duket vetja si njeri me mend sot, pa dje, s’e di se ku ke qene: Jo Nexhmia, por edhe une nuk besoj se kam nevoje te me sqarosh ti se kush ishte lufta , si u be dhe ne çfare krahu qendroi Shqiperia e perfaqesuar nga Enver Hoxha, se partia komuniste legale eshte njohur ne Shqiperi ne 1948 kur dhe ju propozua te nderroje emrin nga PKSH ne PPSH. Shikoj se shume gjera i ke vene ne thonjeza, e sot eshte bere mod qe ato gjera qe kane egzistuar ne ate kohe, por s’te pelqejne , keshtu shkruhen, megjithese drejteshkruarja shqipe nuk i njehe si rregulla te saj; te me falin se edhe mund te kete ndryshuar dreteshkrimi dhe drejteshqiptimi gjuhes shqipe dhe une nuk e di. Une po te jap vetem nje mendim: Lufta ka ligjet e saj, ndersa ne paqe ka ligje te tjera. Psh: ne lufte ne qoftese largohesh nga rreshti e kthehesh mbrapa pushkatohesh. Dhe e di pse? Sepse ti mund te dezertosh nga frika ose tradheton, por ku ta dije ai qe ecen perpara se ti nuk e vret nga mbrapa. Prandaj ne lufte, kushdo qe eshte vrare, me te drejte apo pa drejte nga forca çlirimtare, nuk gjykohet me. Tjeter, lufta behet per te vrare njerez dhe jo laraska dhe njerezit qe vriten jane ata qe jane kunder apo pushtues. Psh: Pushtuesi gjerman apo italian ishte kunder dhe duhej vrare, por kur italaiani nuk ish me kunder por u bashkua me partizanet, jo vetem qe nuk vritej por dhe mbrohej e nderohej. Po ashtu bashkepuntoret e nazizmit si ishin ballistet , ishin kunder dhe duheshin vrare: ishte lufte, por keta dhe jane falur, perderi sa ca pjella e tyre na dalin sot si kerpudha pas shiut. Per te mos u zgjatur, nuk ka te vertete absolute por relative dhe historia eshte kjo qe eshte; e perse na duhet me qe çdo dite te gervishim ate te djeshmen qe nuk i perket te sotmes apo per te ngrene njeri tjetrin sot se s’rrime dot rehat! Qendrimi Nexhmies per kete çeshtje eshte sa i zgjuar dhe fisnik si pjestare e saj. Nuk kam pare te jete kaq fisnik dhe i sinqerte psh Uran Butka apo Kastriot Dervishi e ca takem dikur te pa degjuara si Tufa , Celo Hoxha, pa lere me ca qe e heqin veten gazetare, shkencetare apo historiane sot si Beqir Meta apo dhe ndonje qe ka vdekur neper presidencat e sotme. Prandaj ti “emigrant” meqense je andej, mos u shqeteso me per ketej se i zgjidhin vete keta keto pune; jepu mendje njerzeve qysh te rritin te ardhurat se politiken e bejne Lulezimi me Edi Ramen, pa perjashtuar Moniken apo dhe Saliun me Nard Ndoken e ca te tjere. Ndersa historine do e shkruajne ca mire e ca keq dhe kush ka pak mendje do lexoj o kenget e popullit, o vjershat e tij dhe do e gjeje te verteten. Te jeshe i qete per kete.

   Reply to this comment
  • Tomorri May 13, 15:16

   BVravo emigrant se dukesh qe nuk ha mut kot!
   Shqiperine e rreshtoi ne lindje Curcilli anglez e jo Enver Hoxha!
   Te ishte ndryshe Enveri nuk do pranonte perfaqesuesit e SHBA dhe Britanise se Madhe prane Shtabit te Pergjithshem!
   Stalini nuk dergoi asnjehere ,asnje njeri si perfaqesues ne Shqiperi!
   Te ishte ndryshe Titu nuk do bente perpjekje te medha per ta shkasrkuar Enver Hoxhen nga te gjitha postet nepermjet spiuneve te tij qe nga Koci Xoxe etj,por nuk ia arriti!
   Ne vitin 1948 Enver Hoxha u prish perfundimisht me Titon gje qe verteton se ai nuk i ka sherbyer atij asnjehere!

   Reply to this comment
   • Lili May 14, 07:58

    Tomor,kerko pak ma shume edhe do mesojsh si churchilli per interesat e shtetit te tij perkrahu te derguarin e moskes ne beograd titon qe te perkrahe enverin…edhe pastaj fol ..

    Reply to this comment
  • Glaukias May 14, 17:44

   Për ata që nuk e kanë lexuar më parë :

   Shefqet Musaraj – Epopeja e Ballit Kombetar

   U mbyt gjemia
   Me federale.
   “ – Vraponi burra,
   Kush mund te dale!

   Pacet fashizmit
   E Vinceremos
   Se iku koha
   E Babaqemos.

   Pa me fashizmin
   Glorian romane
   Vate dhe corba
   Musoliniane…

   C’e ndreq me popullin
   qe s’di c’kerkon!
   Do kthyer fleta
   Sa s’eshte vone!

   Pa dy – tri pushke
   Dhe ne armiqve
   Addio bello
   Prone e cifliqe!

   Do na mbulojne
   Plehrat e tokes,
   Do ngrihen kembet
   T’i bien kokes.

   Do dale djalli
   Nga fundi i dheut
   Do ngrihet bujku
   T’i thote beut:

   – C’beje zotrote
   Bej efendi,
   Kur une luftoja
   Per Shqiperi? –

   Pa do na nxjerre
   Kushedi c’deftere
   Zjarri i xhehnemit
   Mbi ne do bjere..!

   Prandaj o burra!
   Dhe ne ne cete.
   Atdhene e lire
   Ta bejme vete.

   T’i kthejme krahet
   mikut qe patme,
   t’i marrem xhane,
   se ndryshe vame…!”

   Pa kur t’i shohesh
   Dervene – dervene
   Ne vend te pushkeve
   Gota dhe ene.

   Jaka te ngrira,
   Bastun, ombrella,
   Pantofla, guante,
   Pizham, kapella.

   Te gjithe te pushkes,
   Te gjithe te malit…
   Tani qe i rane
   Patkonjte kalit.

   Na ngordhi kali
   I rane thonjte
   C’po vrapon balli
   T’i heqe patkonjte.

   “Na zien ne deje
   Gjak shqipetari,
   S’durojme kurre
   Zgjedhe barbari!

   Do bejme lufte
   De more de.
   Si lum ti popull
   Mezi na ke!”

   Pa nis dollia
   Theren kurbanet
   Varda rakia
   “Poshte italianet!”

   “Do bejme lufte
   Do tundim malet”
   Dhe fshati qeshet
   Dhe bota tallet

   Dhe vendi pyet
   “C’vapor i solli?
   Ku ish gjer dje
   Kjo fare sokoli?

   C’thua ti Daj Ceno?”
   “ – S’di gja o vlla
   Me bahen jane bullica
   Ne tevdil hava…”

   “Do bejme lufte
   Me armiq barbare,
   S’keni ku futeni,
   Dridhuni tradhetare!”

   “Kush jane tradhetaret?”
   “Shohim e bejme,
   Te marrim frenat
   Pastaj e gjejme…”

   “E bene luften
   Me pula strena,
   Tash dun dhe frena…”
   – Gjemon Daj Cena

   “-Dynjane sulltane
   E nderrun keta horra
   Dhe nje here dajakun
   S’e leshuan nga dora.

   Tash tek ne vrapin
   Si qente per petlla,
   Me na heq syte,
   me na vu vetlla…

   Po kush s’i njef se..!
   Nji ku ua thot daja
   Me kesi horrlliqesh
   Eshte ngope dynjaja!”

   Pellembe e gjak
   Andej matane.
   Luftojne e s’tuten
   Bijte partizane.

   As buke,as uje,
   As lecke veshur.
   Kepucet shqyer.
   Po armet ngjeshur

   Nga lufta kthehen
   Shkembinjsh deboje
   me gaz ne buze,
   me kenge ne goje.

   Reply to this comment
  • sopiqoti May 14, 18:24

   Po merem ewdhe une me rt o ” emigran”. Keto qe zotrote shkruan ketu,ne i nxjerrim c’do mengjes nga prapanica.
   Lavdi bijve te shqipes qe e i sollen memes Shqiperi lirine.

   Reply to this comment
 2. Vjola May 13, 11:58

  Epopeja e Ballit Kombetar eshte sa satirike aq e fuqishme ,e mrekullueshme .

  Reply to this comment
 3. Mersin May 13, 12:23

  Zoti Xhevdet cfare ndryshimi ka fashizmi nga stalinizmi dhe perse na duhet mendimi i Nexhmijes kur vete ajo dhe i shoqi e cuan vendin ne zgrip te gjithckaje. Edhe nese sot kolaboracionistet i turren edhe LNCL per ta denigruar eshte po per shkak te Nexhmijes dhe te shoqit te saj.

  Reply to this comment
 4. SEFERI DURRSAKU May 13, 12:29

  SHOQJA NEXHMIJE URIME.

  NJE GRUA FISNIKE E NJE NJERIU TE MADH SI ENVER HOXHA

  Reply to this comment
 5. Vasili May 13, 12:31

  Lloji i xhevdetrave,islamerve,takrave,brokajve,tarifrave etj,etj,jane rikthyer me rilehjet e tyre te dikureshme dhe me te forta tani,per te mbrojtur sundimtaret e tyre kanibal te dikurshem.
  Do te thote dikush mire ahere,lepinin ndonje kocke ,qe u hidhnin agallaret e kuq,por tani cfare kane qe lehin verberisht,megjithse jane dhe me mire ekonomikisht se me pare ?
  Pikerisht kjo gje me habiste dhe mua ne fillim,mbasandaj natyrshem gjeta pergjigjen:
  Ketij lloji mund ti japesh cfardo pasurie,por ajo ku ata ndjejne kenaqesi kulmore,eshte kur shqyejne trupa dhe shpirtra,te atyre qenieve qe kerkojne te rrojne si njerez.
  E neveriteshme dhe e peshtire eshte ajo, qe kjo skote, ideal dhe njeri ngrenese,nuk do te kuptoje ate se si e shikojne dhe i ndjejne njerzit e thjeshte kete,pra te verteten historike, ,vecanerisht ata qe kane perjetuar ate regjim.
  Me nje pafytyresi kriminale Enveri,Nexhmija,Hysniu,Mehmeti dhe gjithe lakejt e tyre,e glorifikuan luften partizane,kur vet ata,qysh ne vitet e luftes,vrisnin shoket e tyre mbas shpine,ku me vone instaluan regjimin gjakatar,ku i rivrane idealistet qe kishin rene ne luften dhe idealistet e mbetur te zhgenjyer ne ekstrem.
  Si guxojne keta faqezinj te ndyre,te dalin gjate gjithe kohes dhe te mburrin dhe hyjnizojne ate lufte partizane,kur gjate sa dhe gjate gjithe sundimit te tyre i kthyen idealit te saj jo gryken e pushke,por te topit.
  Me ka befasuar personaliteti i ralle i nje gruaje te madhe:Liri Belishoves:
  E percjell historine ajo, me nje thjeshtesi qetesi dhe vertetesi te thelle dhe te ndjere.
  Nuk nxjerre ne siperfaqe fjale urrejtje,megjithese ka te drejten e zotit te beje kete,me ato qe ka vuajtur,kur i duhet te permend enver,nexhmije etj, ish shoket e saj.
  Kjo grua,ish ne teper te rrallet e races se ketij vendi,qe beri katarsis shoqeruar me nje falje te thelle ketij populli,per kohen kur ish ne majat e atij regjimi.
  Ndjej qe eshte nje aset i vecante jo vetem per ne,por dhe me gjere,ky personalitet njerzor shume dimensional.
  Kur do te permendet kjo gazete,qe te mos ekspozoje me keto kadavra me ish lakejt e tyre,qe vazhdojne te ushqejne shpirtrat e tyre,me kujtimet e veprave te tyre makabre.
  Kjo eshte ne vargun e vetvrasjeve seriale qe vazhdon ti bej vetes kjo gazete.

  Reply to this comment
  • Drini May 13, 16:22

   Eh more vasillaqis,qe i paske shpetuar litarit pas qafe!
   Por ti a nuk e kupton se je nje qenie qe duhet zhdukur nga faqja e dheut se helmon dynjane,se nga shpirti yt buron helmi e jo pendesa e dashuria?
   Lufta Antifashiste nuk te takon ty,more kerme ta rivleresosh,se ti ke qene dhe je ne anen e armiqve te Shqiperise!
   Ja keto jane te vertetat se pse drejtesia socialiste ju denoi juve,se ju duhet te ishit zhdukur deri ne rrenje nga ky dhe,se ja tani na cani trapin sikur jeni heronj!

   Reply to this comment
 6. intelektuali May 13, 12:33

  Emigrant mirë e KE ti se ai sistem te ka kriju dhe Ty apo baben enanen täte, Nje primat e familie primatesh

  Reply to this comment
 7. Komunisti May 13, 12:33

  Nexhmie Hoxha,Anetare e Rinise Fashiste,Agjentja e Serbise,
  Fashistja e Ndyre,ku Perfunduan Shoqet Dhe Shoket e Ngushte te Luftes. Kush i Pushkatoj,Balli Armiku, Apo Ju ? Kush Ja u Zhduku Varret o Kriminele,Kush Ja u Vrau Femijte dhe Internoi Familjet o Pantera e Zeze.
  O Hijene, Sa Gjak Eshte Derdhur Nga Mizoria Jote

  Reply to this comment
  • mirel May 13, 13:44

   100 here e the..
   Shenoje dhe per ndonje rast tjeter.

   Reply to this comment
  • Partizani May 13, 19:39

   Po me Nexhmijen cfare keni o plehrat e historise?
   Po shqiptari edhe me kanun nuk i prekte me dore grate,ndersa ju jeni kelyshe te fashizmit se te isha une ne vend te Enverit do ju kisha zhdukur me gjithe kuc e mac!
   Aq te poshter jeni sa nuk e kuptoni se keshtu sic beni ju vetem sa shtoni urrejtjen e shumices se popullit ndaj jush,ndersa ne nje moment te vecante do ju shqyejme me dhembe o kerma!
   Ne jemi shumica,me trimat,trashegimtaret e atyre qe luftuan kunder pushtuesve,ndersa ju jeni jo vetem pakica,por te dhjere ne gjak e ne tru se keni bashkepunuar gjithmone me armiqte e Shqiperise!

   Reply to this comment
   • >>>> May 13, 21:43

    Me ty jam o partizani i “kanunit” grate nuk prekeshin,Po baca enver dhe ndrikulla nexhmije pushkatoj edhe gra me femij ne bark

    Reply to this comment
 8. intelektuali May 13, 12:36

  NEXHMIJE HOXHA ESHTE ME DOKUMENT ANTARE E PARTISE FASHISTE TE DUCE-MUSSOLINIT, PRANDAJ NUK MUND TE FLASE NE EMER TE ANTIFASHISTEVE SHQYPTARE.

  Nga ana tjeter llogjet demagogjike qe qit gazetari i Nexhmijes, bythalepirsi mallakastriot, Xhevedet Shehu qe ka harruar se i vetmi Antifashist prej verteti qe kishte Shqypnia, ky ishte Mehmet Shehu nga Mallakastra, qe Enveri me Nexhmijen e anatemuan si Armik te Kllases dhe te Partise e Popullit duke i sajuar me Sigurimin fejesen me gocen e Turdiut qe ishte miku i Enverit si student ne France, por me pas e shpallen edhe Poliagjent te gjithe Botes duke i masakruar me vone familjen me liber shpie, detyruan Kadri Hazbiun te hidhte balte mbi bashkefashatarin e tij dhe me pas e likuiduan edhe ate vete duke sajuar historine Xhevdet Mustafen si nxenes te shkelqyer te Hitlerit dhe te Gestapos se tij qe budallepsi Stalinin para Luftes dhe e beri qe te vriste te gjithe gjeneralet e tij me te mire. Ne kete linje mendimi

  PER KE I HEDH KETO INTERVISTA IDIOTE SI JASHTEQITJE ENVERISTE KUR SHQYPNIA PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE?

  Me Bunkeret idiote prej betoni e reshtoi Nexhmija Shqypnine ne anen e duhur te historise?

  apo:

  Me tollonat dhe tufezimet qe i kane lene shqyptaret deri me sot si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu?

  He mo Xhevdet Karikatura Fanatike e Nexhmije Fashistes me estradat e Shevqet Musarajt do ti o BOLE enveriste qe te hyje Shqypnia ne BE?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 13, 13:10

   o nastro qën gërku
   je kundër qemalit pavarsisht se ai, sipas teje,paska qënë më i persekutuar se ti!!atë e vranë me tradhëti(gjithnjë sipas teje)!
   je me nazifashistët dhe në të njëjtën kohë shan nexhmijen se ka qënë fashiste!?po paska qënë në anën tënde mor dobiç duhet ta mbrosh dhe atë!!
   a mo nastrobithë,mo nastrobithë,mu bëre më keq se dema që quan enverin tradhëtar dhe vegël të titos dhe sa herë përmëndet tito i lëshon bitha lëng nga orgazma që pëson,nga dashuria që ka për titon!!
   nuk di njeriu si tiu kuptojë ju skizofrenëve??
   jeni vetplagosës,ju mor nastrobithë e keq përdorur nga dashnorët e tu gërk!!

   Reply to this comment
  • pirua May 13, 13:59

   Sa per kujtese se ky pseudonimi “intelektual” eshte bere paçavure e gazetave onlinje tani; Nexhmije Hoxha me dokument antare e partise fashiste….po Sali Berisha antar i partise se pune se Shqiperise?! Apo do te te tregoj teseren e partise marrur ne 8 nenetor 1968? Rriji bythes siper se mos te çfryne ty dhe kujdo tjeter dhe hidhuni e veshtroni si te rrisni ekonomine tuaj ligjerisht e jo me dallavera se do hani dhe burg.

   Reply to this comment
 9. intelektuali May 13, 13:05

  Uuuu i zelektualkt i paska reshqit intelekti Po behet si dervishi.

  Kadriu ISH nga mavrova e blödes e jonga mallakastr o shqyptar

  Reply to this comment
 10. intelektuali May 13, 13:07

  Uuuu i inlektualit i paska reshqit intelekti Po behet si dervishi.

  Kadriu ISH nga mavrova e Vlores e jo nga mallakastra o shqyptar i shqypnise qe Aspiron me U fut ne BE megjithe mangesite e medha qe KE Si Zulu shqypniet.

  Te fala te Ben urania

  Reply to this comment
  • intelektuali May 13, 14:33

   Po kopjac mbete tere jeten, o rrugaci i Enverit dhe Nexhmije Fashistes, o Ilir Dallkauku po lexo enciklopedine ne internet more mavri budalli, po ti ne qerren e anticensures idiote si BOLE fanatike qe vret njerez si zogj pule hypen ti o budalla? Po si nuk ke tresheguar pak gjene nga nena jote dinake, nga Merimanga e Zeze, Nexhmija Fashistja qe ishte dhe si dibrane e squte i vrau dhe likuidoi te gjithe komunistet nje nga nje, te gjithe qe i rrezikonin familjen dhe rrugen per pushtetin: Qe nga idealisti budalla Qemal Stafa, terroristi debil, Nako Spiru qe e tradhetoi edhe Ramizeja me Zaho Partizanin per te arritur dhe tek gjeneralet debila dhe dallkauke per te arritur tek Kasapi i Mallakastres, Mehmet Shehu me Fecorin edhe Kadriun nga pas te gjithe qe dukeshin si leber gjysem opinge, mallakastriote te pamposhtur, por qe Nexhmija i mposhti te gjithe me nje levizje syri per Sulo Gradecin qe kur ngordhi beri te vajtojne si kukumjacka pylli te gjithe enveristet fanatike te Enverit, por me shume ngordhja e ketij xhelati dhe katili mallengjeu Gerdallen e Enverit, Spartak Braho qe ka anatemuar Agron Tufen me liber shpie dhe kerkon mbylljen e Institutit te krimeve te komunizmit, ja cfare shkruan enciklopedia ne internet qe te mbyllesh halen e budallit dhe te shkosh t’i besh yzmet Nexhmijes:

   “…Kadri Hazbiu ka lindur ne Hysoverdhë, 15 korrik 1922 – Tiranë, u ekzekutua me 10 shtator 1983, ishte partizan ne zonen e Mallakastres, pas Luftes u be zëvendësministër, me pas ministër dhe drejtuesi më jetëgjatë i Sigurimit të Shtetit.

   Hazbiu përfshihet në listën e përpiluar nga Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale kunder njerezimit me pasoja te renda per shume familje shqiptare…”

   Reply to this comment
   • Tomorri May 13, 15:17

    BVravo emigrant se dukesh qe nuk ha mut kot!
    Shqiperine e rreshtoi ne lindje Curcilli anglez e jo Enver Hoxha!
    Te ishte ndryshe Enveri nuk do pranonte perfaqesuesit e SHBA dhe Britanise se Madhe prane Shtabit te Pergjithshem!
    Stalini nuk dergoi asnjehere ,asnje njeri si perfaqesues ne Shqiperi!
    Te ishte ndryshe Titu nuk do bente perpjekje te medha per ta shkasrkuar Enver Hoxhen nga te gjitha postet nepermjet spiuneve te tij qe nga Koci Xoxe etj,por nuk ia arriti!
    Ne vitin 1948 Enver Hoxha u prish perfundimisht me Titon gje qe verteton se ai nuk i ka sherbyer atij asnjehere!

    Reply to this comment
   • kam degjuar May 13, 20:20

    Tani e kuptova; “intelektuali” qenka edhe ai nga Hysoverdhi si duket. Hajde moj krahine e Vlores ç’burra paske, vetem se jane meshkuj me 7 vrima!

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 14, 09:42

    o nastro bytha
    ai sozia tënde të ka thënë se kadriu nuk ka qënë nga mallakastra dhe jo se çfar ka bërë a ku ka luftuar,a si e vranë!!
    Hysoverdhë është në labëri dhe jo në mallakastër!!
    është në lumin e vlorës dhe jo në “lumin e mallakastrës”,o mashtrues muti!!
    sa për të tjerat që shkruan!?
    robt,më shumë nuk meriton!!

    Reply to this comment
 11. 19 May 13, 13:13

  Po ngelet duke u zene mor muter te tedyja paleve ,po beni nje gje te mire perkte popull dhe lerini sharjet mor idjote se kure skeni per te sqaruar gje .kaq te ceket jeni vazhdoni akoma me historite e luxtes

  Reply to this comment
 12. alma tirane May 13, 14:15

  flisni ju flisni, se ajo 120 do te shkoje

  URIMET ME TE MIRA SHOQJA NEXHMIJE

  ATYRE QE FLASIN PER JU U KA MBARUAR VAJI KANDILIT DHE MERREN ME GRUAN ME TE ZGJUAR TE SHQIPERISE

  SHENDET DHE LUMTURI

  Reply to this comment
 13. s'me lidh ASGJE, me idiotet e kesaj bote, por....s'ka bote tjeter... May 13, 14:20

  degjoni, ju idiotet e termave, “komunist”,”demokrat”; nuk behet fjale per “diktature” apo “liri” per sistemin socialist dhe atij kapitalist, kujt i referohen termat ne fjale . qellimi i sistemeve te sotme politike, eshte…PROOO..NAAA…. (PRONA) . dhe keshtu behet fjale; per prone, per….TE GJITHE, (fituar me drejtesi) dhe prone, per nje grusht hajdutesh e kriminelesh; grabitur vjedhur pushtuar dhe DHENE me “ligj”, nga nje shtet kriminel i ketyre…30 vjeteve, te fundit .

  Reply to this comment
 14. Enveristet May 13, 14:20

  Epopeja e Uturakeve

  sot : “Delikatja” e Mugoshes na rrefehet…

  Sot me ne fund ka dale ne tapet,
  vete dhe plaka Nexhmije, dora vet,
  pasi kaq kohe perdori ca Uturak,
  Tarif, Shaqir, Brokaj e Baba Tak,
  keta matufe enveriste te vrerosur,
  nga trut e kokes te gjith shurrosur,
  sot Nexhi per fashizmin do te tregoj,
  se e ka te jetuar, ka qen vet asisoj,
  ne rinine fashiste Nexhi anetare,
  eshte nje vertete krejt ashiqare,
  por Nexhi ta pranoje jo nuk ja mban,
  se s’do me enveristet ta humb davane,
  prandaj del sot e komuniste tregohet,
  qe nga enveristet ajo prap te besohet,
  Dushan serbi “Delikatja” asaj ja ngjiti,
  dhe pastaj Enverit ne preher ja verviti,
  Nexhi rrenat e Enverit per histori do prap,
  ndaj mban Braho, Brok e poet Duk trap,
  keta enverist brekdhjere sot ne Shqiperi,
  jane vec Uturake te bythes plakes Nexhmi.

  Reply to this comment
 15. LORA May 13, 14:25

  Mirenjohje Nexhmije Hoxhes per pergjigjen me sintetike dhe derrmuese te skotes tuf-iste,,,,,qe rrejne vedin se mund te tjetersojne historine me te lavdishme te Popullit ShqiptarQofte i bekuar produkti i partizanit-shkrimtar Shefqet Musaraj ,poema ”Epopeja a ballit kombetar”

  Reply to this comment
 16. intelektuali May 13, 14:35

  Jemi ne nje linje:

  PARTIA E PUNES E ENVERIT = PARTIA FASHISTE E DUCES DHE HITLERIT

  Reply to this comment
 17. Pirdh pirdh se lirohesh May 13, 14:43

  Ku eshte Intelektuali i vertete se po me ben merak?
  Intelektualllllllll po te shajne idhullin, Xhaxhin…….
  Nxire koken se na vune para ballistet e pulave.

  Reply to this comment
 18. Ballisti May 13, 14:53

  Sado te llapin kelyshet e tradhtarve , kta nuk kan te drejt te diskutojn per luften dhe kundershateret e tyre qe luftuan kunder nazifashizmit dhe lbashkepuntorve tevtyre nazifashist , te pareve te jtyre zgjyrave qe shajn sot , vetem llapa ju ka mbetur por ENVER HOXHA sa ishte gjall e deri sa vdiq ja u futi koken ne byth dhe i bet shuplaka si lepuj ter jeten tuaj , tashme ai BURR SHTETI ka vdekur dhe sju degjon me , tashti luftoni kunder epopes ballit komtar , keshtu esht kur je kulish tradhtaresh ter jeten rri si qen , juve sja u ka fain ENVERI se nuk i beri gjyshrit dhe baballaret tuaj ENVERI tradhtar , ata u ben se ndoqen genin e te parve te vet , siç po e ndiqni ju neper komente sot , ju shani te paret tuaj qe ju lan peshqesh kte damk qe nuk e hiqni dot kurr , mos e kerkoni ne drejtim te pa ditur fain .intelektual malok shaj gjyshin e baben nga nona se te lan bisht qeni perjetsisht , mos shaj ata qe luftuan per lirin e kti vendi o debil injorant , ke pas gjyshin dhe baben tradhtar kurse ti sot etiketohesh me te drejt kelysh tradhtari , se e ke trazhgimni nga babai kte damk , o bamke qylillari , mieeeelll do ham peeetuulla .

  Reply to this comment
 19. Ballisti May 13, 14:54

  Sado te llapin kelyshet e tradhtarve , kta nuk kan te drejt te diskutojn per luften dhe kundershateret e tyre qe luftuan kunder nazifashizmit dhe lbashkepuntorve te tyre nazifashist , te pareve te jtyre zgjyrave qe shajn sot , vetem llapa ju ka mbetur , por ENVER HOXHA sa ishte gjall e deri sa vdiq ja u futi koken ne byth dhe i bet shuplaka si lepuj ter jeten tuaj , tashme ai BURR SHTETI ka vdekur dhe sju degjon me , tashti luftoni kunder epopes ballit komtar , keshtu esht kur je kulish tradhtaresh ter jeten rri si qen , juve sja u ka fain ENVERI se nuk i beri gjyshrit dhe baballaret tuaj ENVERI tradhtar , ata u ben se ndoqen genin e te parve te vet , siç po e ndiqni ju neper komente sot , ju shani te paret tuaj qe ju lan peshqesh kte damk qe nuk e hiqni dot kurr , mos e kerkoni ne drejtim te pa ditur fain .intelektual malok shaj gjyshin e baben nga nona se te lan bisht qeni perjetsisht , mos shaj ata qe luftuan per lirin e kti vendi o debil injorant , ke pas gjyshin dhe baben tradhtar kurse ti sot etiketohesh me te drejt kelysh tradhtari , se e ke trazhgimni nga babai kte damk , o bamke qylillari , mieeeelll do ham peeetuulla .

  Reply to this comment
 20. ISH ANTIENVERIST May 13, 15:02

  Te nderuar lexues !

  Sistemi Enverit per familjen dhe fisin tim nga ana materiale dhe pasurore ka qene kundershtari yne dhe qe para viteve 1990 dhe ne vazhdim quhemi “enver-rrezues”
  .
  Kane kaluar tre dekata qe kur me Ramizin “hudhem statujen e Envos” (sa ishte gjalle i rruajtem trapin) dhe ne prizmin kombetar per cdo shqiptar te ndershem ka ardhur koha te themi “Na fal Enver”..
  *
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi eshte instaluar nje junte pinocetiste me pushtet paralel me te fuqishem se ata qe kane marre vota plebishitare dhe po e djegin ate vend per here te trete nen ZGERDHIMJEN e miqve tane

  **
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi krimineli Usali Serberisha pasi mori me dhune institucjonet ne 1998 u mbrojt nga arrestimi nga dipllomate te Amerikes-Gjermanise dhe Italise dhe nuk zog kurve ne bote ta ndaloje

  ***
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi edhe pse PS & Edi Rama kane vota te bolleshme per pranga Berishit..jo vetem qe rrine si dele para Usaliut..por si kanibale vazhduam me kockat dhe bunkaret e Enverit.

  ****
  .
  Pse Enveri do ngelet nje nga burrat e shtetit qe ka nxjerre njerzimi edhe pse Amerika nga Bushi te Trampi….Europa nga Theceri te Merkeli duke perfshire dhe propoganden ruse-greke-serbe-vatikani-izralelitet-myslymanet arabet +zogistat-ballistat teroristat tane….kane 30 vjet qe vazhdojne kanibalizmin me kufomen e tij.
  _____________

  Mjafton kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse ishte profashist e urrente Enver Hoxhes thoshte:)

  Citoj:
  “”””
  “-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.

  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …

  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,

  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””
  _____________
  Koha e pas 1992-it me gjithe fillesat pozitive ne embrion e kthyen kete vend nje nje shprehje gjeografike dhe kjo per merite te “miqve tane te medhenj ” qe per interesa strategjike te tyre here hapur dhe me shume fshehur jane me Grekun & Serbin…..dhe ate qe nuk e arriten pas 1945-1985 e arriten tane ne kohen e Sali dushmanit dhe Edi Rameshalgjatit…dhe ky eshte thjesht Shenjterimi nga ish armiqte e tij.

  ..dhe kjo eshte aksiome .
  .nuk ka nevoje per vertetim

  Reply to this comment
  • intelektuali May 13, 15:53

   Ik dhe bej shurren o rrugaci i Enverit, Ilir Hoxha me gjithe Montanelet apo Cesaret e tu pederaste bythare te dajkos tend bamires dhe Kryefashist, Bahri Omari, shko dhe beji yzmet Nexhmijes se po e streson shume Xhevdet Shehu me intervistat e tij romantike qe duket sikur ka rene ne dashni me Merimangen e Zeze kaq shume sa ka gjasa te ngreje Enverin nga varri dhe t’i thote Nexhmijes:

   “PO TI MOJ FASHISTE KURVE E MUTIT QE TE MORA NGA MILADINI SI PLACKE E PERDORUR, TANI KETE ZHAPIK PA BOLE NGA MALLAKASTRA E MEHMETIT KE GJETUR TI TANI? PO UNE E KAM HALLATIN SA BLENDI FEVZIU SHTATIN DHE JAM LUA QE S’KA PARE BOTA.”

   Reply to this comment
   • Ai qe di ti May 13, 17:22

    Cudi pra o INTELOBOLE kur te cpuam atje ku e di ti,nuk te pame hallatet se i mbaje dore qe te mos te shurroje gjate pallimit….sepse ti ishe “kurva” e qelise…ja pse te gjithe te duken BOLE..Pederaste…Bythqire..Hale etj sepse kujton “vendin”…..Te fala Fevziut dhe beji nje dhurate si etalon reklame….Si gjithmone..prsh..

    Reply to this comment
 21. Mark U.K May 13, 15:17

  Nuk me habisin shume kta spiun te komunizmit qe kerkojn te ngrejn diktatorin me te rrept te pas luftes se dyte.Pse nuk shkruejn kta shkerdhata se vejusha e zeze ka qene me partin fashiste.Pse nuk shkruajn te zezat qe ka bere kjo .urve plake.Nuk e pate fate bota te fitonin gjermant e te mos vinte ne pushtet komunizmiTe gjith ata qe kontribuan qe komunizmi te mos vinte ne pushtet jan te lavdishem.

  Reply to this comment
 22. Gege Kosova May 13, 15:24

  Zonja e Madhe Nexhmije Hoxha.Ju vertet keni krejtesisht te drjete.Sepse e drejta dhe e verteta eshte nje dhe e veteme.E drejta dhe e verteta eshte madheshtore,eshte mrekullia njerezore.Vetem genjeshtrat dhe sajesat,lakadredhat e te pavertetat jane shemti njerezore.Kete dallim sot e shohim, dhe e degjojne ne media elektronike,e portale te ndryshme cdo dite, e lexojme, kudo ne media. Fatkeqesisht,te paverteten e sajon edhe “shkenca” shqiptare,historianet tane genjeshstar,qe shkruajne sipas qejfit e jo sipas faktimit te ngjarjeve dhe ndriqimit te koherave. Ky kaos-vereshim genjshtrash,brim ka lideret genejshtar politik e shteteror.

  Reply to this comment
 23. Petrela May 13, 15:28

  Vashdoni Grinduni mes Vehtes o Shqiptare. Mos u merr I Me fantazmat. Keshtu ju do politika e sali serbit te ndare te Vrare. Ndertoni dhe Punoni per te ardhmen Vendit Ndertoni Ura kominukimi. Refeojuni President Kenedit beri lufte kunder Racizmit kur s behej.

  Reply to this comment
 24. Labi May 13, 15:39

  Prape kjo bushter?! Akoma kjo monster ,kjo Lady Makbeth ka kurajo tu flase shqipetareve? Kjo monster me look njeriu,

  Reply to this comment
 25. Konti Sbalta May 13, 15:40

  Ju thoni se erdhen nga jashte balliste te ikur ne fund te vitit 1944dhe dogjen shtepine dhe librat e Shefqet Musarait, ndersa ne Tirane djegien e Libraris Flora dhe Antikuares ngjitur me ate e dogjen bandat e Sali Berishes te drejtuara nga Azem Hajdari ne fillim te viteve “90!Ja pra pse Balli dhe PD jane e njejta parti :PDSH d.m.th.parti e djegive dhe e shkaterrimitte venditdhe u vertetua me se miri jo me larg se dje (12-05-2019)

  Reply to this comment
 26. pitu May 13, 15:44

  ora i ka ngelur ne vitin 1942 haron cfare kka bere deri me sot qe ka futur te spiunoje vellai vellan vellai motren motra motren ne ferre vafte

  Reply to this comment
 27. populli May 13, 15:53

  Epopeja e Ballit Kombetar duhet ribotuar…..!!!!!
  Do shikoni se do shitet brenda muajit i gjithe tirazhi

  Reply to this comment
  • Tartufi May 13, 16:27

   Ti je me I sakti o [ populli ] ,po vetem nje gje nuk ke kuptuar ,se je nga pjesa e ketij populli ,qe quhet hajvan popull ,qe I tregon barin dhe ai leshohet dhe ha bar,,,i tregon telat me gjemba te rethuar ,ai thote jam me I liri I kasaj bote,,,I tregon racionin dhe buken e misrit hibrit ,ai thote ,jam me I pasuri ne bote,,, e fut ne burg te shkruan letra dhe te uron jate te gjate. Me nje fjale populli hajvan lexon dhe pertip te gjitha bajgat e kesaj dynjaje !!! Po te ribotohet ajo poeme ne 2 milione kopje tek ky populli hajvan 1 milione ,nuk do ngelet 1 cope se do te blehet me nga 2 cope per secilin hajvan te ketij populli ,,, fakt pa koment dhe jo e shtuar > Lora aty me larte kjo shkerdhe do leshohet dhe do bleje 4 cope… Konia mirel 3 cope te vdekura dhe qe nuk ka te hodha ,se ka ngelur troke nga e kaluara,,,,do te mari hua te hollat per ta blere kete liber te brilante >>>

   Reply to this comment
 28. profesori May 13, 15:55

  Nexhmije Hoxha kerko falje per poshtersite qe i keni bere ketij vendi.
  Nuk mund te vazhdoni te manipuloni se koha do ju demaskoj ju ashtu sikur ju demaskoi ne vitet 1990 por duke patur pushtetin mundet te mbijetonit duke vendosur njerezit tuaj edhe ne PD.
  Populli shqiptar edhe shqiperia vuan sepse ju vazhdoni te keni te gjitha hapesirat te beni politike ashtu sikurse ekonomine e keni ne doren tuaj me njerezit tuaj.
  Ju vazhdoni te talleni me popullin shqiptar duke mbjell percarje me fashista e komunista(stalinista) kur te dyja keto ane qene e njejta gje.
  Partizan e Balliste jane shqiptare.
  Mjafte me percarje.

  Reply to this comment
  • Lili May 14, 08:09

   Ah prof ,kujt po i thue!keta nuk jane shqiptare! Keta shiten nje here tek italiani nje here tek dushani nje here tek kinezi etj etj

   Reply to this comment
 29. TIRONA May 13, 15:56

  Lavdi 28.000 djemve dhe vajzave te reja qe dhane jeten per Shqiperi.Ata nuk u morren me politike por si gjithe populli sakrifikuan dhe hanin 4 veta 1 qepe.
  Nderkohe qe plehrat balliste vidhnin pulat e fukarase,dhe u kerkonin arme gjermaneve.
  Eshte me se e vertete : 8 me 200
  Historikisht tradhetarin e ka vrare dhe nena e vet.
  Por cfare ka thene Abdyl Frasheri per lirine ?
  Dhe Hasan Prishtina per nderin ?

  Reply to this comment
 30. Adih May 13, 16:24

  Humbni pike , ju te gazetes se nderuar DITA ,kur botoni shkrimet e ketij fare Xhevdet SHEHU:.
  Akoma nuk u ngop Xhevdeti , akoma nuk e kupton kte rrace te ndyre kominstesh ,akoma nuk e kupton Xhevdeti ,demet e pa llogariteshme qe pati Shqiperia dhe shqiptaret nga komunizmi . Dua ti them Xhevdetit ju komunistet na i ngopet e na ngecet me dhune Sali Berishen ,ish sekretar Partie ,qe e konvertuat ne “DEMOKRAT” .Tragji komedi o Xhevdet . Vetem me kete teme , po te rronte Balzaku , do shkruante romanin tragjiko komik me te bukrin ne bote . Hej , jemi ne 2019 .Kjo rrace e poshter ,qe shkateroi cdo gje ,pronen ,zhduku intelektualet ,vrau dhe zhduku deri tek shoket e ngushte te luftes ,te pa fajshem si zoq pule ,ku Hitleri nuk veproi me gjermanet e shoket e tij ,nuk vrau e persekutoi as edhe nje nga shoket e tij dhe popullin e vet Gjerman ,jepni shembuj sikur nje rast te vetem o Xhevdet , e sinqerisht si burrat ,do ju kerkoj falje.,por Enveri njelloj si Stalini. ,per interesat e veta ,vrau internoi nena shtatezane e me bebe te vegjel ,mos harro dhe pushkatimet direkt te shokeve te tij dhe la vetem cobenjte pa shkolle ,per ti terhequr nga hunda dhe per te qene perandor i perhershem. Ju mor ,ju rrembye me dhune DINJITETI gjithe shqiptareve,fatkeqesisht vazhdon deri me sot ,nuk e kupton o Xhevdet ,drejtone Shqiperine ,shtetin , femijte e Enver Hoxhes , politikanet e ketij tranzicioni te pa fund post komunist ..Mos u lodh o Xhevdet ,te garantoj ,prit dhe pak ,kur te vine politikane te rinj me principe perendimore ,per se afermi ,te drejtojne Shqiperine , e te garantoj ,koha do ju hedh te gjitheve ne koshe te plherave . Faleminderit zotit , e ka vendosur perendimi , Amerika . Do apo nuk do ti ,dua apo nuk dua une ..Paskeni qene rrace e poshter ju anti shqiptaret komuniste o Xhevdet , ku rrini dhe shkruani here pas here ,keto mizorite qe na solli komunizm ,dhe indiriket e deriket me dhune tamam si diktatura ,doni dhe vazhdoni me qellim te ndyre te infektoni rinine e brishte shqiptare ,me keqeardhje po kerkon sot e kesaj dite te largohet nga shqiperia nga syte kembet .Kjo eshte pjella e juaj ,peshqeshi i juaj o Xhevdet djali ?? .Keqardhje o Xhevdet ,si nuk te bie ne sy ore burre , nuk ke pak dhimbje , kurse une kam dhimje ,nuk jam fallco ,e dua shqiperine dhe dua lumturine e saj .. Kurse per brezin tone , qe e perjetuam diktaturen ,mos u lodh kot ,se sna infekton ,harroje , sa te keshe jeten o Xhevdet . Me keqeardhje qe vazhdon qe nga 45 e deri me sot .Prandaj mos na lendo o Xhevdet komunisti .Te vije turp dhe sinqerisht lodhesh kot me keto propoganda ,qe i servir lexuseve ,populit .Dua ta mbyll o Xhevdet bythelepires , idiot e pa karakter e shejtan budallai , dhe mbaje mend , koha do ju hedhi ne koshe te plehrave ashtu si piktuarat e Edi Rames..
  Poshte komunizmi kjo rrace e keqe , te rroje Shqiperia per jete te jeteve dhe populli i saj i vuajtur !

  Reply to this comment
  • Komunisti May 13, 19:23

   Popull pa taban,nga nje ane bertasin e duam Shqiperine si gjithe Europa,Nga ana tjeter e duan Shqiperine si e la enver hoxha,ai vend s’i duhet as dreqit,mjere ata femije qe rriten atje per te ardhmen e tyre te ndritur,Katilet nuk kane
   meshire

   Reply to this comment
 31. intelektuali May 13, 16:26

  O mavro

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu ( 15 July 1922[1] in Mavrovë, Vlorë District; †10 September 1983) was an Albanian politician of the Albanian Party of Labour (PPSh).

  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu (* 15. Juli 1922 in Mavrova, Kreis Vlora; † 10. September 1983) war ein albanischer Politiker der Partei der Arbeit Albaniens

  O intelektual primatii. Keshtu eshte kur di te lexosh vetem shqyp.
  Tamam pavian bithkuq nga puna nate e dite.

  Hajvan pederaste bithar, me Nene kurve e babane zgjebarak me rrjebull.

  Hahaha sa qejf kam Kur te iken petlla.
  Shko beji te fala uranise He se mbase te fusin ne halene e BE.

  Cfare gomari je o i shkrete. Matesh me diellin e mengjezit. Shko futi i pace me urandervishballiun nga shqypnia e jugut prej Shkumbinit e tutje

  Te fala tufes se uranise

  Reply to this comment
 32. intelektuali May 13, 16:30

  O mavro

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu ( 15 July 1922[1] in Mavrovë, Vlorë District; †10 September 1983) was an Albanian politician of the Albanian Party of Labour (PPSh).

  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu (* 15. Juli 1922 in Mavrova, Kreis Vlora; † 10. September 1983) war ein albanischer Politiker der Partei der Arbeit Albaniens

  O intelektual primatii. Keshtu eshte kur di te lexosh vetem shqyp.
  Tamam pavian bithkuq nga puna nate e dite.

  Hajvan pederaste bithar, me Nene kurve e babane zgjebarak me rrjebull.

  Hahaha sa qejf kam Kur te iken petlla.
  Shko beji te fala uranise He se mbase te fusin ne halene e BE.

  Cfare gomari je o i shkrete. Matesh me diellin e mengjezit. Shko futi i pace me urandervishballiun nga shqypnia e jugut prej Shkumbinit e tutje

  Te fala tufes se uranise, derman

  Reply to this comment
 33. intelektuali May 13, 16:32

  O mavro

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu ( 15 July 1922[1] in Mavrovë, Vlorë District; †10 September 1983) was an Albanian politician of the Albanian Party of Labour (PPSh).

  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Kadri_Hazbiu

  Kadri Hazbiu (* 15. Juli 1922 in Mavrova, Kreis Vlora; † 10. September 1983) war ein albanischer Politiker der Partei der Arbeit Albaniens

  O intelektual primatii. Keshtu eshte kur di te lexosh vetem shqyp.
  Tamam pavian bithkuq nga puna nate e dite.

  Hajvan pederaste bithar, figlio di putana e babane zgjebarak me rrjebull.

  Hahaha sa qejf kam Kur te iken petlla.
  Shko beji te fala uranise He se mbase te fusin ne halene e BE.

  Cfare gomari je o i shkrete. Matesh me diellin e mengjezit. Shko futi i pace me urandervishballiun nga shqypnia e jugut prej Shkumbinit e tutje

  Te fala tufes se uranise, derman

  Reply to this comment
 34. dauti May 13, 16:39

  O surrat zi, Uran Kostreci, qe emron veten intelektual.
  Hiqesh si njeri i ditur dhe nuk di se Hysoverdhi eshte ne Vlore, o spiun. Nuk le shok pa denoncuar ne burg. I sherbeve Mehmetit dhe Kadriut sa ti e di. Hiqesh si i denuar politik. Po kujt ia shet ato? Trego pse vajte ne burg. Per nje pjate supe me shume perktheje libra qe i perdorte Sigurimi i Shtetit.
  Mos fol per te vdekurit, o mavri. O njeri me bole te semure ne goje, te cilen e tund tere diten, sepse vetem me bolet e tua masturbohesh. Po ku ke hallat ti, more idiot! Natyra meme ka bere mrekulli gjate koheve: pjeset e trupit qe nuk perdoreshin, i atrofizonte. Keshtu ty te atrofizoi hallatin.
  Fol per komandantin e burgut, sepse ai cfare nuk tregon per ty.
  Komentuesve u lutem qe mos t’i flasin Uran Kostrec karkalecit per Curcillin e Stalinin. Nuk i njeh dhe nuk merr vesh nga ajo ane. Ai njeh vetem nahijen e Kolonjes, por ne Kolonjen e njerezve te shquar, ky “intelektual” permendet per te larguar syrin e keq.
  He, mo, halat e koqe tredhur, ta mban te flasim bashke?!

  Reply to this comment
 35. Mësuesi May 13, 16:44

  Lavdi LANÇ,dhe ttë të rënëve, për lirinë e Atdheut!

  Reply to this comment
 36. ISH ANTIENVERIST May 13, 17:34

  Zoti Intelektual ( po te bejme qejfin te quajme keshtu)
  te ka zene semundja e terbimit o bucko dhe jo 2 miljard komente SHIT STORM por dhe ne infinit ti po behesh numri 1 qe po e ben Enverin perendi
  .
  “”Shqipëria renditet e para në rajon për sëmundjet e shëndetit mendor. Një studimi i revistës shkencore ‘Lancet’, tregon se rreth 17.8% e popullsisë është e prekur nga këto sëmundje.””
  Pse ju i nderuar inteletualet i perket ketij grupimi ??
  Le ta argumentojme:
  .
  Ti mbi 90 perqind te komentuesve i quan BOLE ENVERISTE
  Ti kujton se iliri apo prandvera e Enverit rrine dhe komentojne mceftas se kane frike sekrecionet tuaja
  .
  Jo vetem kaq por ti kalon dhe Atllatikut dhe quan
  …Xhorxh Bushin Junior DALLKAUK
  .
  Obamen MASHTRUES ORDINER
  .
  Bill KLINTONIN komunist
  .
  Kondolezea Rice e ofendon …..ngjyre cokollate
  .
  Withersit i thua se paraardhesit e tij ishin majmune ne kohen e Skenderbeut
  ..
  Ti Vace Zelen e quan Cingije
  .Avni Rustemin PSIKOPAT VRASES
  .Vasil Shanton e quan VRASES ME PAGESE
  ti i cove kartoline per ditelindje ne 15 nendor 2012 berishes kur digjej lIRAK bEJKO

  etj…etj se lista e gjate
  ….
  Pra i nderuar nje keshille
  .
  Vazhdo me ofendime rrugacerie por ju lutem mos u beni “shenjtor” dhe kerkoni nga te tjeret kulture..se te quajne intelektulesh
  .
  Thank you in advance for your help…

  Reply to this comment
 37. MH May 13, 17:35

  Jo komentues i kunderviheni Nexhmijes sikur ekzistenca ne fashizem qenka teper e pa korigjushme.Kundervumja e juaja ndaj Nexhit me ngjan si ti kundervihesh nji nexenesit qe mbasi ka ngelur ne klase vitete e tjera ka dal shkelqyshem ne kalimet e cdo klase ne ngjitje.
  Vula ma e forte ne keto komente asht jo ta lexoni,por ta mesoni permendesh poemen epike te Shefqet Musarajt.Fitoni nji pasuri dhe pastrim trunit per te kene origjinal i vertete me rrealitetin.
  Ndersa kam vrejte ne lidhje me djegiet e librave dhe krijimtarin e Shefqetit nga ballistet e imoprtuar qe kane ba nji faje sakrilegj te pafalshem aq sa dhe ne kohen e hyrjes se viteve te para te pushtetit nga Partia Komuniste qe dogjen bibloteken e Jezuitve ne Shkoder dhe me nderhyrjen e miqeve te kohes jugosllave shume nga ato edhe shpetuane dhe sote jane ne token e ish Jugiosllavise.Biblotek e jashtzakonshme me vlera ne cdo drejtim te shvillimit shoqerise.Duke fillue qe nga pasuria dhe levrimi i gjuhes shqipe dhe shume krijime ne vlera historike albanologjike ne grumbullimin e krijimtarive nga gurra popullore etj etj.Se kushka kene ai komunistlesh qe ka dhane iden per djegien.do kete kene ndonji rrot gomarit analfabet qe nuk ia ka dite vlerat librit e jo te atyre krijimeve shekullore kuntribut i priftrave jezuvit te grumbulara ne shekuj mbas shekujve.Duke i quejt te pa vlera ne iden qe “feja asht opium per popullin”.Rreaksionare.

  Reply to this comment
 38. Savraku May 13, 17:45

  Uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,……po ne paskemi thesarin me te madh ne bote!!!!!!!!!!!! ju qenkeni te gjithe akademike per politiken e vernndit tone ne vite….
  Ku paskeni qene mor te uruar,folni or folni se na hapet ….mendjen ,o ajka e kesaj toke.
  Na rrofshi per dimer……. o trimat e koteceve te pulave!
  Te fala ….satemeeeeee…..!

  Reply to this comment
 39. Ballisti nershem May 13, 17:59

  Lavdi DESHMOREVE TE ATDHEUT qe dhan jeten kunder nazifashizmit dhe bashkepuntorve te tyre ballisto zogist tradhtarve te kti vendi , rrespekte per zonjen Nexhmie Hoxha , te rroj sa malet per inat te kelyshve te kolaboracionizmit . Vdekje tradhtarve.

  Reply to this comment
 40. Ballisti nershem May 13, 18:01

  Lavdi DESHMOREVE TE ATDHEUT qe dhan jeten kunder nazifashizmit dhe bashkepuntorve te tyre ballisto zogist tradhtarve te kti vendi , rrespekte per zonjen Nexhmie Hoxha , te rroj sa malet per inat te kelyshve te kolaboracionizmit . Vdekje tradhtarve. RROFT ENVER HOXHA SHQIPTARI ME I MADH I TE GJITH KORAVE KOMANDANTI LEGJENDAR .

  Reply to this comment
 41. Ballisti nershem May 13, 18:04

  Lavdi DESHMOREVE TE ATDHEUT qe dhan jeten kunder nazifashizmit dhe bashkepuntorve te tyre ballisto zogist tradhtarve te kti vendi , rrespekte per zonjen Nexhmie Hoxha , te rroj sa malet per inat te kelyshve te kolaboracionizmit . Vdekje tradhtarve. RROFT ENVER HOXHA SHQIPTARI ME I MADH I TE GJITH KORAVE KOMANDANTI LEGJENDAR .posht ish komandanti jon mutat frasheri bashk me kalamajt e bamke qylollarit intelektualit tartufit dhe qenve te kazaneve. Do bejm luft de more , de lum o popull mezi na ke.

  Reply to this comment
 42. intelektuali May 13, 18:08

  O DERRA TE FERMES TE ENVERIT

  Po ju o Kafshe Prehistorike, Nexhmije Fashistes i kendoni elegji me eunukun Xhevdet Shehu, po Nexhmija eshte kriminele gjakatare qe i ka duart te lyera me gjak njeriu, me shume se te gjithe te tjeret, madje me shume se Enver Pederasti qe ja kishte shitur sumen dhe Vatanin Jugosllavise Komuniste dhe qe bashke me nexhmijen mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, e transformuan Vatanin si nje kamp Perqedrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba, falimentuan ekonomine me bunkere, renuan shtetin me tollona dhe shtetezime dhe i bene te gjithe shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

  PO PSE KUR VINI TEK INTELEKTUALI PER TE KERKUAR AZIL SI EMIGRANTE QANI DHE VAJTONI DUKE SHKULUR FLOKET SI TE PERNDJEKUR POLITIKE NGA REGJIMI KATIL I ENVERIT DHE I PUSHTETAREVE TE SOTEM SI MORRA TE KUQ MAFIOZE DHE DROGAXHINJ?

  Po pse me merimangen e Zeze, Nexhmije Hoxha do te hyni ju o Derra te Enverit ne BE?

  Po ju jeni pa breke ne bythe o pushta pabuksa, barktharre dhe pa leka dhe dini vetyem te shisni droge dhe kurva ne Boten Demokratike, kush ju pjerdh ju o Derra fanatike?

  Reply to this comment
 43. intelektuali May 13, 18:09

  O DERRA TE FERMES TE ENVERIT

  Po ju o Kafshe Prehistorike, Nexhmije Fashistes i kendoni elegji me eunukun Xhevdet Shehu, po Nexhmija eshte kriminele gjakatare qe i ka duart te lyera me gjak njeriu, me shume se te gjithe te tjeret, madje me shume se Enver Pederasti qe ja kishte shitur sumen dhe Vatanin Jugosllavise Komuniste dhe qe bashke me Nexhmijen mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, e transformuan Vatanin si nje kamp Perqedrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba, falimentuan ekonomine me bunkere, renuan shtetin me tollona dhe shtetezime dhe i bene te gjithe shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

  PO PSE KUR VINI TEK INTELEKTUALI PER TE KERKUAR AZIL SI EMIGRANTE QANI DHE VAJTONI DUKE SHKULUR FLOKET SI TE PERNDJEKUR POLITIKE NGA REGJIMI KATIL I ENVERIT DHE I PUSHTETAREVE TE SOTEM SI MORRA TE KUQ MAFIOZE DHE DROGAXHINJ?

  Po pse me merimangen e Zeze, Nexhmije Hoxha do te hyni ju o Derra te Enverit ne BE?

  Po ju jeni pa breke ne bythe o pushta pabuksa, barktharre dhe pa leka dhe dini vetem te shisni droge dhe kurva ne Boten Demokratike, kush ju pjerdh ju o Derra fanatike?

  Reply to this comment
 44. fteri May 13, 18:15

  BALLISTË KU JENI ?
  NDIQNI POEZINË E DHËNDRIT TUAJ SHEFQET MUSARAJ ,

  “Epopeja e Ballit Kombëtar”

  Poema satirike “Epopeja e Ballit Kombëtar” (1944) e Shefqet Musarajt është krijimi më i shquar i asaj kohe të stuhishme ,që ndante patëriotët e vërtet partizanë,për çlirimin e atdheut nga ballistët e tradhëtarët e mercanarët. Faleminderit Nexhmies që na e kujtoi këtë poemë tepër reale të patëriotve të shtirur.

  U mbyt gjemia
  Me federalë.
  “ – Vraponi burra,
  Kush mund të dalë!

  Pacet fashizmit
  E Vinceremos
  Se iku koha
  E Babaqemos.

  Pa me fashizmin
  Glorian romane
  Vate dhe çorba
  Musoliniane…

  Ç’e ndreq me popullin
  që s’di ç’kërkon!
  Do kthyer fleta
  Sa s’është vonë!

  Pa dy – tri pushkë
  Dhe ne armiqve
  Addio bello
  Pronë e çifliqe!

  Do na mbulojnë
  Plehrat e tokës,
  Do ngrihen këmbët
  T’i bien kokës.

  Do dalë djalli
  Nga fundi i dheut
  Do ngrihet bujku
  T’i thotë beut:

  – Ç’bëje zotrote
  Bej efendi,
  Kur unë luftoja
  Për Shqipëri? –

  Pa do na nxjerr
  Kushedi ç’deftere
  Zjarri i xhehenemit
  Mbi ne do bjerë…!

  Prandaj o burra!
  Dhe ne në çetë.
  Atdhenë e lirë
  Ta bëjmë vetë.

  T’i kthejmë krahët
  mikut që patmë,
  t’i marrëm xhanë,
  se ndryshe vamë…!”

  Pa kur t’i shohësh
  Dervenë – dervenë
  Në vend të pushkëve
  Gota dhe enë.

  Jaka të ngrira,
  Bastun, ombrella,
  Pantofla, guante,
  Pizham, kapella.

  Të gjithë të pushkës,
  Të gjithë të malit…
  Tani që i ranë
  Patkonjtë kalit.

  Na ngordhi kali
  I ranë thonjtë
  Ç’po vrapon balli
  T’i heqë patkonjtë.

  “Na zien në deje
  Gjak shqiptari,
  S’durojmë kurrë
  Zgjedhë barbari!

  Do bëjmë luftë
  De more de.
  Si lum ti popull
  Mezi na ke!”

  Pa nis dollia
  Theren kurbanët
  Varda rakia
  “Poshtë italianët!”

  “Do bëjmë luftë
  Do tundim malet”
  Dhe fshati qeshet
  Dhe bota tallet

  Dhe vendi pyet
  “Ç’vapor i solli?
  Ku ish gjer dje
  Kjo farë sokoli?!

  Ç’thua ti Daj Ceno?”
  “ – S’di gja o vlla
  Me bahen janë bullica
  Në tevdil hava…”

  “Do bëjmë luftë
  Me armiq barbarë,
  S’keni ku futeni,
  Dridhuni tradhtarë!”

  “Kush janë tradhtarët?”
  “Shohim e bëjmë,
  Të marrim frenat
  Pastaj e gjejmë…”

  “E bënë luftën
  Me pula strena,
  Tash dun dhe frena…”
  – Gjëmon Daj Cena

  “-Dynjanë sulltanë
  E ndërruan këta horra
  Dhe një herë dajakun
  S’e lëshuan nga dora.

  Tash tek ne vrapin
  Si qentë për petulla,
  Me na heq sytë,
  me na vu vetulla…

  Po kush s’i njef se..!
  Nji ku ua thot daja
  Me kësi horrllëqesh
  Është ngope dynjaja!”

  Pëllëmbë e gjak
  Andej matanë.
  Luftojnë e s’tuten
  Bijtë partizanë.

  As bukë,as ujë,
  As leckë veshur.
  Këpucët shqyer.
  Po armët ngjeshur.

  Nga lufta kthehen
  Shkëmbinjsh dëbojë
  me gaz në buzë,
  me këngë në gojë.

  Lavdi LANÇ !
  I pa harruar qoftë kujtimi tyre me Enver Hoxhën në krye.

  Reply to this comment
  • Roland May 14, 00:39

   Ç’e ndreq me popullin
   që s’di ç’kërkon!
   Do kthyer fleta
   Sa s’është vonë!
   Pa dy – tri pushkë
   Dhe ne armiqve
   Addio bello
   Pronë e çifliqe!
   Do na mbulojnë
   Plehrat e tokës,
   Do ngrihen këmbët
   T’i bien kokës.
   Do dalë djalli
   Nga fundi i dheut
   Do ngrihet bujku
   T’i thotë beut:
   – Ç’bëje zotrote
   Bej efendi,
   Kur unë luftoja
   Për Shqipëri? – As udheheqesi as edhe gruaja e tije shume e zgjuar nuk e kuptuan sarkazmen e te madhit Musarai.Ndaluni o bashkekombas njehere me kembe ne toke se dhe ata qe rane deshmore ne lufte por edhe bashkepunetoret e fashizmit e nazizmit qe vune pasurin e tyre per te mbrojtur trojet Shqiptare kishin nje ideal dhe Moral per gjene me madhore TROJET SHQIPTARE ,DREJTESI DHE BARAZI.Sa per xh.shehun ,brahon e ndonje tjeter tu vije turp dhe marre qe perdhosin gjakun e derdhur te Bashkeatedhetareve gjate luftes se dyte boterore .Po sikur Churchilli te kishte firmosur me Hitlerin c ,far do te ndodhte me Europen????? Respekt per te gjithe ATA qe dhane jeten ne lufte dhe per ATA qe sakrifikuan pasuri e veten ne mbrojte te trojeve.

   Reply to this comment
   • Nesimi May 14, 17:18

    Roland, nuk ka me “sikur”.Hitleri humbi luften dhe u vetedogj ne bunker bashke me bashkeshorten e tij.Kuislinget e bashkepuntoret e tij ne Europe (edhe ne Shqiperi) ca u vrane si kriminele e ca u percelluan si tradhetare! Kjo eshte historia.Ato te tuat jane dokrrat per te cilat t’i kendon Daje Ceni!

    Reply to this comment
 45. dashamires May 13, 18:55

  Sinqerisht me vjen keq per ty o Ardian Tano dhe per stafin tend qe gezeten Dita e perdor per te perlotur ca enveriste me nje kufome te pa varrosur nga e shkuara si Nexhmije Hoxha.

  Reply to this comment
 46. Goni May 13, 19:32

  “Popull” i nderuar Komentues!
  Enveri dhe Nexhmija bashke, me skoten e tyre komunisto-puniste,ishin kolaboracioniste te mirefillte te 3 pale pushtuesve ideologjike te Shqiperise, sipas rradhes historike: Jugosllavise se Titos, BRSS se Stalinit dhe Kines se Maos. Vetem se kolaboracioniste per interesin e pushtetit te tyre ogurzi. Dmth deri ne momentin qe “karrikja” e tyre nuk rrezikohej. Me ballistet se paku do e kishim plualizmin qe ne vitin 1945! Pas vdekjes se Enverit cdo gje u shkermoq shpejt sepse mbaruan edhe ato pak mundesi ekonomike (tallonat, rracionimi, etj) mbi te cilat sigurohej EGZISTENCA fiziologjike e shqiptareve. Kaq e thjeshte eshte!
  Goni

  Reply to this comment
 47. 1997=LAPIDARI ENVERIT May 13, 19:42

  dashmirsaloqes dhe gonave dixhitale !
  .
  Kjo “kufome” kur dorzoi pushtetin nuk kishte asnje qindarke te vjedhur..
  .
  .Bashke me Enverin URDHERUAN …asnje dokument pronesie te mos digjet por te ruhen qe nga koha e Turqise.
  .
  Por ju dashamirsite dhe gonat e sales pushtuat gjithe zonen e bregdetit dhe kryeqytetit si ne kohen e CHIN KHIZ KHANIT
  .
  Kjo “kufome” qe thua ti nuk te kafshon me..por shiko kufomen tjeter saleh rom berisha qe po djeg ate vend per here te trete dhe te fundit…1968-2019 pra 51 vjet neper Parti Demon-komunisti berishe qe eshte peshqesh nga jugoserboamerikanet

  Ta dinin shqiptaret ( e kam fjalen per popullin) nuk besoj se do vinin ambasadoret si agersore propogande dhe zogista-ballista-terrorista te shqyenin kete vend me keq se serbi te na kishte pushtuar….kjo eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim….OK e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
  .

  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Reply to this comment
 48. demo May 13, 20:15

  Nexhmia paska pasur merak se me ke do te rreshtohej pas lufte,,ne krahun e duhur ,si Tosi ne rradhen e qumshit,qe zinte tre rradhe.Ne fillim ishte me Lale Krosin Abdurrahman,qe ishte Tutori familjes,I pruri nga Manastiri ne Tirane.I jati kesaj i conte letra Zogut per ti siguruar burse shteterore.Kjo vete ishte regjistruar anetare partise fashiste,per te qene ne krahun e duhur ne pushtet dhe ne fakt nuk gaboi krahun e duhur,sepse si anetare e partise fashiste u emerua nga fashistet me pune ne Tirane.Po kjo vuri shishen e qumeshtit edhje ne Radhen e komunisteve.Dhe nuk gaboi.
  Regjistrimin e ruante tek Tubi krevatit.Aty u ngaterrua gjithe familja,se keta familjarisht i fshihnin antaresimet tek tubi krevatit.Deri ne ate kohe sa parti ishin,FAMILJA XHUGLINI ISHTE TEK TE TRIA.:ZOGISTE,FASHISTE,KOMUNISTE.
  Kjo qe mezi pastronte leckat e s`emes,,u ca tek Bije Vokshi,ju bene duart si kallama kenete,duke lare derrasat deri sa e pa enveri.U rrokullois kapaku,gjeti tenxheren.Kush te dilte fitimtar nga te tria,me ate ishte Nexhmia.
  Kjo rrace urjahipash,jo shoket e idealit,por edhe njeri tjetrit ja kane pasur me hile.Po te mos e kishte ruajtur enveri ne kasaforten e tij dokumentin,askush nuk do merrte vesh qe kjo ka qene anetare e partise fashiste.
  Flet kjo per lufte,per heroizma per ballista,zogista.Keto familjarisht kane qene si gjarperinjte e nentokes.
  Kjo per 3 vjet u strehua ne Vilen e kryeballistit,ministrit te regjences Bahri Omari,cfare lufte ka bere kjo?Lufte me JATAKUN.
  Neqoftese do te kishte nje fije dinjitet si e shoqja e Stalinit,kjo duhej te kishte denoncuar krimet horror qe projektoi Enveri me dy serbo-malazezet ne ate vile,
  skenen e perplasjes fizike te Bahri Omarit me enverin,qe i hodhi pjaten e fasuleve surratit.
  Kjo ka qene e pranishme..Une nuk besoj se kjo ka gisht ne masakrat enveriste te kushurinjve, intelektualeve gjirokastrite.
  Ato jane haqet e vjetra te Gjylos dhe dobicit te saj,qe
  kjo tani po i merr vesh vete.Po pas 70,kjo me shokun Sulo i bene komondantet dhe komisaret e luftes,t`ju shpetonte shurra ne breke.

  Reply to this comment
 49. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje May 13, 20:31

  5 arsyet pse Enver Hoxha u ngjall edhe me fuqishem pas vitit 1992
  _______________________

  1 …AHMET ZOGU…..Nuk e hodhem statujen e Enverit per te glorifikuar Zogun e kurves Burgajetit
  ..

  Profecia nga Gjergj Fishta thene ne parlamentin e pare shqiptar qe ne vitet 20′

  “Shka ka me dijtë me folë mbi politikë e mbi organizmin e shtetit civil nji njeri malok, matrahul, qi me m’zi ndoshta ka krye dy a tri klasë fillore e qi djerset kur i duhet me shkrue emnin e vet. Pse asht edhe tradicjoni shpijak e edukata familjare, qi shumëkend ndër ta e ban krejt të neveritshëm e ekcentrik.
  .
  Ky babën gjaks,
  gjyshin katil, stergjyshin mizuer,
  rritë me katila,
  me gjaksë,
  me mizorë, me intriganta,
  batakçij, vagabonda,
  rrugaça,
  me njerëz hasëm të kulturës e të gjytetnisë,
  kah mund të mendohet
  se ka me kenë i zoti
  me rregullue fatin
  e nji kombi ende primitiv? ”
  .
  _______________________

  2..XHAFERR DEVA .
  .Nuk e hodhem Enverin te na sillnin Nazist Xhaferrin
  …..Nuk e hodhem statujen e Enverit per te perdhosur te renet e L2B ku do vecoja “pikanten” e heqjes tabeles se rruges “deshmoret e 4 shkurtit” dhe vendosjes e emrit te shallxhiut Rugova qe ishte xhaferrdevist ekstremist…Pra ne nje fare menyre u pshurr lufta nacjonal-clirimtare dhe u ngrit ne piedestal fantazma e Xhaferr Deves nga neonaziskini Lul Basha..te dy me origjine koqevare ( mos i ngaterroni me kosovaret fisnike) te dy kane bere masaker ne Tirane i pari ne pushtetin nazisist i dyte nen pushtetin ambasadorist…problemi i xhaferr nazistit eshte me real ne nje kohe qe shteti amerikan jo vetem nuk e dorzoi sipas ligjeve si KRIMINEL LUFTE….jo vetem qe e aktivizoi ne operacjone klandestine terroriste te denueshme…jo vetem qe rajersonet dhe elezbibert erdhen ne 1991 me pinjollet e tyre por vitet e fundit kane dekoruar prapa skenes me Nishan-Berishet Hamit matjanet dhe gjithe hajvanet antishqiptare.
  .
  _______________________

  3..MIT’HAT FRASHERI.
  .Nuk e hodhem Enverin te na sillnin si Hero kryballistin Mit’hat me Enverofagun Edirama
  .
  Bej pjese te ato shqiptare qe nuk e akuzoj aq shume M.A.F. si kryballist gjate L2B se ishte kohe a e tille..por lidhja si lider ballist & kocove te tij me Beogradin dhe Athinen per te permbysur nje pushtet te ligjshem eshte super-tradheti qe na kujton poezine e A.Z.C…po qenke veshgjate o beu yne se me shume fole per Turqine dhe asnje fjale per Shqiperine…Eshte kuazi-kriminale dhe heshtja e socjalisteve ne kete rast qe te pakten nga flokbardhet e kesaj partie ( nuk e kam fjalen per veteranet )duhej denohej publikisht kjo tradheti e Rames
  _______________________

  4..SALI BYTHISHA.
  .Nuk e hodhem Enverin te na sillnin turbo-komunistin si kanibal antikomunst qe do varte Hysen Shoshoret ne litar…Dihet qe si thote Fred Abrahams….se SRB u vu ne pushtet nga amerikanet dhe eshte faji i tyre qe “qe nuk ja prene koken berishes tyre” qe ne 1998 dhe si pasoje ai popull po vuan pabesueshmerisht dhe sot.Fakti qe sot dipllomacia euroatllantike po vepron nen minimumin e mundshem tregon se Perendimi eshte me Salikriminelin duke besuar se ai hodhi komunizmin qe ne fakt eshte nje genjeshter kriminale
  _______________________

  5….MISIONI ANGLO-AMERIKAN NE L2B

  Dihet boterisht qe ne L2B sidomos 3 vitet e fundit te saj ishin angloamerikanet qe prune Enver Hoxhen ne pushtet ( kujtoni Kongresine Permetit…Beratin dhe clirimin e Tiranes)…Misionet ANGLO-AMERIKANE ishin pergjegjesit kryesore qe toleruan “krimet e Enverit” sidomos nga viti 1943 e deri ne dhjetor 1946…pra Tufa e debileve antikamuniste pretendon qe “krimet ” e Tarrasit u kryen ne kete periudhe dhe lindin dy pyetje:

  e para:

  pse Tufat e institutit te fekaleve antikomuniste nuk quajne kriminale dhe misionet anglo-amerikane qe ishin POWER FULL NE ATO VITE ??

  e dyta: ( me bizarre)
  Pse anglo-amerikanet e sotem nuk i dalin per zot Enverit te tyre qe per interes te tyre cliroi ate vend duke bere dhe gabime (krime)..PSE AMERIKA 2019 nuk mbron veprimet (krimet) E AMERIKES 1943-1946 ??

  Reply to this comment
 50. Lili May 13, 20:32

  Demo best comment!

  Reply to this comment
  • kellici May 13, 21:13

   .
   Lili (demo d.v)
   Po ja ben si Skifter KELLICI ne kohen e tij qe kur shkonte me sherbime benta letra per vehten ne redaksi ku lavderonte veten.
   Ne redaksi u mblodhen dhe konkliuduan qe gjithe shkrimet kishin te njejten grafi..e njejta dore dhe e zune te gjorin
   edhe ti demo i ben fresk komenteve te tua

   pra ne portalin e Dites eshte nje zgjebs me nofken “demo” qe dallon nga klasa e pasur fisnike sepse i ben gropen vetes ashtu si Pellumb Kulla qe shet pordhe nga Amerika se ka patur 100 balliste ne fis dhe ka ngrene buken e lepurushit xhaxhit.
   .
   Ky demo-nstra qe paska patur tonelata florinj kur ishte “agabe”-theksi ne fund) thote se ne 1984 ka punuar me nje firme kroate ne 1984 deh ishte inxhinjer elektronik pra nej i deklasuar ne ate kohe si demuti yne te punonte ne nje pozicjon te tille ose duhej te ishe spiun klasi..ose duhet ti japim nje dekorate Enverit qe demonstra te tilla i ka toleruar dhe ndihmuar..
   Ja kush jane demo-bejleret tane qe cdo kohe ju lepine turkut serbit–gjermanit dhe ne fund Enverit
   __________________
   ( PERLE NGA CAJUPI PER DEMONET)

   Ne foli për Shqipërinë! Jo, besa! Foli vetëm për Turqinë.

   … Zëmëra më qante dhe thashë me vehten time:

   — T’u thaftë goja, more demo beu ynë!

   — Të plastë koka moredemo beu ynë!

   — Të paskan lënë mëntë, more demo beu ynë!

   — Qënke veshgjatë, more demo beu ynë!

   — Qënke turk, more demo beu ynë!

   — Qënke xhonturk, more beu ynë! Ndë Klub të Shqiptarëvet na the si duhet të sillet Turqia që të shpë tojë nga rreziku i sotmë dhe të rrojë përjetë. Pse s’fole një fjalë dhe për Shqipërinë? Pse? Apo s’keshe se ç’të thoshe? Apo t’erth frikë nga xhonturqit, që të dërguan mut-e-sarif ndë Seres, që të shaç kaurët? Pse s’tu tha gjuha ndë gojë?…
   Po na rrufsh trapi o esat pasha yne !
   Po na hëngërsh munë o demolili ynë!

   Reply to this comment
   • Lili May 14, 08:25

    Jo,o kellici nuk jam si ju n’ate gjendje mjerimi sa me shkruar e me dhane vetelavderime ,se nuk kam nevoje,kam nje jete te begatshme ne cdo aspekt.. Pelqej edhe tek te tjeret gjerat …po edhe zbavitem kur shoh si si nje njeri mundet me ju terbuargjithe ju fosilet e veprimit e mendimit enverist…e keni hadet deshtaket ne pune e shkolle me i lavderuar se vetem keshtu mbijetoni se ashtu jeni pa shkolle dje e sot e parazit dje e sot.
    Hajt se ta njoh Nexhmijen mire ,pyete pak per Dollapin qe e dergoj dikur partia e Nexhmija ne kosove e ne Perendim…Pyete se edhe pas 1990 i dergoj fjale Nexhmija atij…

    Reply to this comment
 51. intelektuali May 13, 21:53

  @demon

  O Demo Po pse kopjo intelektualin o mavro.
  Fillove dhe ti me Bahri e me bimbash o lamash.

  U te hengert urani veshet.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 14, 09:47

   janë vëllezër siamezë!!
   i bashkon ari!
   nuk e di kush ja ka brënda tjetrit,por sipas të ulëriturave uran kostreci e ka në byçkë!!
   nuk e di në ulërin prej dhimbjeve a prej lezetit!!
   e dyta ka probabilitetin më të madh!!

   Reply to this comment
 52. intelektuali May 13, 21:54

  @demon

  O Demo Po pse kopjo intelektualin o mavro.
  Fillove dhe ti me Bahri e me bimbash o lamash.

  U te hengert urani veshet e tufa leshte!

  Reply to this comment
 53. demo May 14, 00:15

  Falenderoj personin me emrin Lili.

  Reply to this comment
 54. alphade May 14, 04:10

  Shenim: Nese nje dite ribotihet vepra klasike e Shevqet
  Musarajt poema e fameshme”Epopeja e Ballit Kombetar”,
  Rekomandimi i nje qytetari anonim si une e miliona shqip
  tare qe i “ka zene rrota bishtin”, te botohet krahas “Epo-
  pese” edhe artikulli-analize e gazetarit MONTANELI, qe
  rinia shqiptare aq keq e mashtruar dhe manipuluar te njo-
  he realitetin e asaj lufte legjendare qe e radhiti Shqiperine
  ne krahun e duhur te historise, te Aleances se Madhe te
  Luftes Antifashiste: SHBA-BS- ANGLISE….Ky eshte rea-
  liteti historik, te tjerat jane perralla te butkajve, plasareve,
  tufajve,celajve, etj.
  Zonja Hoxha, nje mbiemer kaq i nderuar per Shqiperine e
  shqiptaret dhe me gjere i ka dhene nje pergjigje te shkel-
  qyer,permes “”Epopese” te detraktoreve te historise si
  butkajt, plasareve,tufajve,celajve,etj. qe perpiqen me kot
  te mashtrojne e manipulojne rinine e sotme shqiptare e
  cila nuk i ka njohur LNCL kunder pushtuesve nazi-fashis-
  te. Duke perfunduar kete koment dua t’i kujtoj nje replike
  te shkrimtarit te madh,Dritero Agollit qe i beri nje deputeti
  ballist ne parlamentin shqiptar vite te shkuara: “Ju Ba-
  llistet, tha Ai e bete luften me pula e pilaf” ! Per aresyet
  qe dihen, Driteroi nuk shtoi fjalen “raki”. Replika e plote
  do te kishte qene: “Ballistet e bene luften me pula- pilaf-
  raki”…..!!

  Reply to this comment
 55. Genti May 14, 06:06

  Ca merreni me kete Ku….ven plake! Kete as djalli nuk e pranon ne ferr, se i ndot ambientin. Ca pensioniste qe ju varet shurra kembeve e ca ish Komuniste kriminela, perserisin komentet e tyre te lavdishme me shume pseudonime te Dita, thua se nuk i njohin njerezit e Bota se cfare mbollen e bitisen per gjysem shekulli ne ate vend fatkeq.

  Sa do qe te mundohen, historia dhe e verteta eshte kokeforte prandaj edhe i hodhi ne koshin e plehrave te historise qe 30-vite me pare. Lerini te masturbohen me mendjen e shpirtin e tyre te semure, se ate meritojne.

  Reply to this comment
  • dashamires May 14, 11:54

   Fiks fare o Genti, as xhehenemi nuk e pranon fashisto-komunisto Xhuglinin-Hoxha. Eshte ajo shprehja shkodrane : Nuk ha mortja Mut!

   Reply to this comment
 56. I ri May 14, 06:10

  Dhe vërtetë je një iks pa asnjë vlerë prandaj shkruan ashtu si të mçson partia jote e U.D.Bsë

  Reply to this comment
 57. intelektuali May 14, 06:19

  O Ilir Hoxha nga Enveri e ke mesuar mashtrimin per te percare shqyptaret o rrugac, o pusht i Nexhmijes, prit edhe pak sa te rezojme Edi Ramen dhe ke per te pare sa te vlen suma e pederastit qe ke trasheguar nga kopili i Bimbashit, gjyshit tend qe e vrau Cercizi.

  Pty! race e keqe pederastesh turkofage qe vetem percarje mbjellin ne trojet tona!

  Reply to this comment
 58. Alphade May 14, 08:47

  Komenti im……

  Reply to this comment
 59. Anus tasi May 14, 16:00

  Shshsh…..t ore , kush ma shan nastro-intelektuhalin , se e kam derguar une !
  E kam bekuar me urimet e Qishes Gerke , te shenjte e te levduar !
  Nastro-Intelektuhali eshte “Elpidha e Skipelise” , moret vesh more barbare qe flisni gjuhen e mallkuar Skip ! ???

  Reply to this comment
 60. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje May 14, 16:04

  dear nazistradin

  qe je kanibal karshi figures enver hoxhes e dine te gjithe nuk eshte problem

  qe je nje anti-amerikan dhe fans i Hitlerit e ke shprehur

  qe je sorollop i ahmet zogut kurves dhe esat pashe bordellos prape e ke shprehur qarte.

  ajo qe bie ne sy sot eshte qe te gjithe i jan turrur kufomes enver hoxhes…por ajo nuk po mbaron..se sa me shume ikin vitet aq me e madhe po behet figura e tij….

  jo se ai ka ndryshuar ..por keni ndryshuar ju “shqyptaret” qe keni kaluar ne vampirizim.

  jo per ndonje gje por zogu i kurves te kete permendore dhe ju bluani kocka e enverit nuk shkon..

  Ja cfare ka bere Zogu i kurves tende dhe lexuesi te nxjerre konkluzionet vete

  Masakrat e Ahmet Zogut mbi popullsine katolike te Dukagjinit dhe varja ne litar e Deputetit Demokrat Dom Gjon Gazulli.

  FAKTE.

  Gazeta “Liria Kombëtare”

  e datës 22 dhjetor 1926, në rubrikën “Lajme nga Shqipëria”, njoftoi publikun: “Varje, djegie dhe plaçkitje…
  Barbarizmat e panumërta që mercenarët e Zogut kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë në Malësitë e Shkodrës janë të patregueshme.

  Në Dukagjin, Nikaj, Mërtur e në shumë krahina të Pukës nuk shifen veçse mijëra shtëpi të djegura, njerëz të pafajshëm që vriten rrugës dhe plaçkitjet që nuk kanë shembull në jetën tonë kombëtare”. Gjyqi Politik u transferua nga Tirana në Shkodër dhe vetëm ditën e parë, më 20 dhjetor 1926, shqyrtoi dosjet e 153 pjesëmarrësve në kryengritje, ndërkohë që Gjyqi Hetues përgatiti dosjet e 140 të arrestuarve të tjerë. Ndër të dënuarit me vdekje ishin edhe dy priftërinj, të cilët e kishin pranuar krenarë pjesëmarrjen e tyre në kryengritje, por Zogu u detyrua t’ua ulte dënimin për shkak të ndërhyrjes së Vatikanit dhe të përfaqësive europiane në Shqipëri. Megjithatë, gjyqi special politik i Shkodrës dënoi me varje në litar dhe ekzekutoi fshehtësisht deputetin demokrat dom Gjon Gazulli.

  Dom Gjon Gazulli lindi në Dajç të Zadrimës (Lezhë), më 26 mars 1893. Pas shkollës fillore në vendin e tij, filloi studimet në Seminarin Papnor të Shkodrës. Në vitin 1912 vazhdoi studimet në Romë, më vonë në Francë, e pastaj edhe në Austri, por jo gjithmonë vetëm për arsye studimi, por edhe për arsye shëndeti. U shugurua meshtar më 4 gusht 1919. Qe një kundërshtar i vendosur i qeverisë së mbretit Zog, që diskriminonte zonat e Dukagjinit, të Pukës dhe të Mirditës, zona tërësisht katolike. “Dom Gjon Gàzulli, Dom Nikollë Gàzulli, Dom Lekë Dredha u arrestuan në Kalivare me 28 dhjetor 1926, në muzg të mbrëmjes, ndërsa po niseshin për Reps. I çuen në Orosh ku i mbajtën të burgosun deri me 5 janar, kur i kthyen në Pukë. Kapiteni katil Ismajl Osmani deshi t’i vriste qysh aty tre meshtarët, po ia ndali dorën gjakatare, që kishte ba sa masakra anë e kand Pukës, një oficer tjetër trim, aspirant Ndue Pali.

  Tre meshtarët u burgosën në një kthinë nën shkallë: 75 cm e gjerë , një metër e gjatë. Aty u dergjen ata për dy netë e tri ditë. Dom Gjoni u akuzua nëpërmjet një letre të sajuar nga kundërshtaret e tij pro qeveritare se para kryengritjes pati shkuar disa herë në Pukë, mbante mbledhje fliste kundër qeverisë dhe bënte komplote kundër shtetit. Letër shkruesi i pafytyrë në shërbim të regjimit formalisht u thirr përpara gjyqit por nuk pranoi të paraqitej dhe u arratis në Jugosllavi.

  Dom Gjoni u akuza se ju gjetën armë në shtëpi, gjatë kontrollit të banesës së tij ku ai nuk u gjet në banesë. As një fakt tjetër veç kësaj letre të sajuar nuk u sigurua që të provonte Farsat ma të neveritshme të Zogollit, akuzoi Dom Gjonin dhe shokët e tij se: kishte organizue kryengritjen; kishte shpërnda armë ndër male; kishte pre telin e telefonit nuk u vërtetuan kurrë Dom Gjon Gazulli këmbënguli në gjyq se askush nuk kishte të drejtë të dënonte një prift dhe se një drejtësi e tillë i takonte vetëm Papës”

  Në ditët e fundit të ecjes drejt vdekjes mendja e tij ishte plotësisht e zhytur në Zotin dhe në gjerat e tij në bisedat që bënte me shokët e fatkeqësisë, flisnin për kotësinë e të mirave të kësaj bote, mbi përgjegjësitë e gjerave hyjnore. Ndërsa ai letërshkruesi pasi dëgjoi se e kishin dënuar me vdekje, i penduar apo i shtyrë nga superiorët e tij shkroi një letër tjetër ku pohonte se nuk ishte e vërtetë ajo që kishte shkruar më pare, por kjo pendesë për shpifjen e turpshme as nuk vlejti, madje as takimi ipeshkvit me vetë Ahmet Zogun shkruan Kamiljo Lobardi në librin “Si u bë mbret Ahmet Zogu” (fq. 115). Dom Gjon Gazulli u flijua më 2 janar 1927, u dënua me vdekje dhe u var. Fjalët e tij të fundit, të përcjella nga një dëshmitar okular qenë:

  “Po vdes i pafajshëm. !
  Rroftë Shqipëria dhe shqiptarët e vërtetë!”.
  E varën tek “Fusha e Druve”. Ndërsa Ahmet Zogu pasi u sigurua qe prifti dha shpirt..nenshkroi aktin e faljes…

  Prandaj eshte turp per shqiptaret monumenti i mbretit palaco Ahmet Zogu ne Tirane dhe mos denimi i kermes demokratike Saleh Mulla Berishaj

  Futeni berishen ne burg si vrases dhe tradhetar,hiqni monumentine zogut kurves..pastaj hapni keto arkiva qe tregoje se EH ishte kirurg por kishte shume metastaza kanceroze si ky nastradini qe duhej qeruar i pari jo ta mbante mbrapa si perkthyes dhe spiun leshi..

  .
  shenim: ne te sateme shkofte dhe ilir hoxha qe nuk mbrojti babain e vet

  Reply to this comment
 61. fteri May 14, 19:51

  Lufta antifashiste nacional çlirimtare është pa dyshium lufta më e madhe e lavdishme në histori të popullit shqipëtar i udhëhequr me lavdi nga komandanti Legjendar Enver Hoxha.

  Në këtë luftë u aktivizuan e kontribuan edhe grtatë ,vajzat e motrat shqipëtare ,luftuan dhe goditën armikun pushtues e bashkëpuntorët ballistë për vdekje .

  Po ju njohë një rapsodi popullore që i këndohet partizanes Hibe Palikuqi nga batalioni i Dibrës.

  …Kush asht ajo që prin m’at anë ?
  Po thërret Ibja :-Para partizanë !
  Fyt për fyti me nazi-fashista ,
  Gjashtëmbëdhjet ‘vjeç ndër komunista,
  Kush asht ajo që truallin e skuqi ?
  Thonë është Ibe Palikuqi.

  Në rrethana të vështira e çaste më kritike të luftës mjaft gra u dalluan për trimëri dhe e zgjuarsi si rasti i Katina Polenës mjafton të përmendim një rast.

  Gjat operacionit të qërshorit 1944 një grup partizanësh prej 18 vetësh të brig Vl ,sulmuese të udhëhequra nga Katina Polena duke u drejtuar për në fshtin Dardhë të Korçës ,mësuan se aty ndodheshin 400 ballistë që pregatiteshin të sulmonin partizanët.Dhe menjëher Katina Vendos ti sulmojë në befasi.Katina mori një mitralozin ,një mitraloz tjetër ja dha partizanit dhe që të dy zunë pozicionin : e para në kishë ,dhe i dyti në rrugën Dardhë Korçë ,Kur Katina qëlloi me mitraloz nga Kisha ,ballistët dolën nga shtëpitë të alarmuar dhe në panik morën rrugën për në Korçë; aty i priste mitralozi i dytë .Në atë kohë u bashkuan me 18 partizanët edhe fshatarët burra e gra dhe u vunë në ndjekje të ballistve që fshatarve u kishin prurë në majë të hundës u kishin ngrënë pulat e çingjat dhe pirë verën e rakinë.

  Te shkolla e fshatit në një gropë gëlqerje qen futur 7 ballistë të armatosur .Katina e informuar nga disa fëmijë u vajti me mitraloz te gropa dhe 7 ballistët u dorzuan,i dhanë fjalën se nuk i luftojmë partizanët ,por vetëm gjermanët.

  Është turp i madhë të zëshë në gojë Ballistët që tundshin e shkundshin me armët e gjermanit dhe kanosnin jo vetëm vllezrit partizanët që luftonin për çlirim të atdheut por edhe gratë te pragu i shtëpisë po nuk u jepnin pula e raki.u digjnin edhe shtëpitë,dhe i vrisnin..

  Reply to this comment
 62. Petrol May 14, 23:00

  Ju ftoj të lexoni nesër artikullin në gazetën ”Telegraf”:
  ”Mbrojtja e idealeve të LANÇ-it (jo vetëm me vargje satirike)”
  Artikulli ‘’Një përgjigje në vargje … për sulmet ndaj LANÇ’’ më detyron të analizoj dhe të përballem me përgjegjësi politike (si trashëgimtar i dy familjeve antifashiste) historike dhe morale, për të sqaruar çështje dhe ngjarje me interes publik, pa patur qëllim të përgojoj aktorët përkatës, të cilët preferoj t’i shënoj me (…) . Lufta antifashiste çlirimtare është një nga ngjarjet më të rëndësishme e heroike në historinë e popullit shqiptar por…

  Reply to this comment
 63. mohikani May 14, 23:36

  And tonight thé winner is
  ,Demo

  Reply to this comment
 64. Paci May 16, 17:55

  TE VJEN NEVERI KUR LECON DISA KOMENTE NJERZISH BUDALLENJ TE DJALLEZUAR POR EDHE BUDALLENJ TE LINDUR OSE ME KEQ BUDALLENJ TE PAGUAR KUR NA TREGOJNE MENÇURINE DUKE PERTALLUR ENVERIN OSE P.P.SH HARROJNE SE MBAS TYEE KY POPULL PO PERJETON PERSERI KTHIMIN NE MESJETE TE KANUNI E ANALFABETI TE ERRESIRA E TE BRAKTISJA MASIVE E RINISE NGA VENDI YNE I BEKUAR E ME MJERAN E HAJDUTE POLITIKANE TE MALLKUAR …HARRUAN SHUM LLOJET E BUDALLENJVE SE KY VEND QE KUR MORI GODITJET E PLEQERISE ENVERI KETU U PROJEKTUA TERRI . . ..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*