Zyra e kryeministrit grek zbardh diskutimet e darkës me Ramën: Ranë dakord për të zgjidhur çështjet e ngelura pezull në të kaluarën

September 16, 2020 08:40

Zyra e kryeministrit grek zbardh diskutimet e darkës me Ramën: Ranë dakord për të zgjidhur çështjet e ngelura pezull në të kaluarën

Një darkë për nder të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me rastin e mbërritjes së tij në Athinë për të marrë pjesë në konferencën e organizuar nga “The Economist”, u mbajt dje nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Sipas burimeve qeveritare greke, gjatë darkës, të dy udhëheqësit diskutuan rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë, “të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian”.

Ata shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer e të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në vendin fqinj, ndërsa gjatë diskutimit theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare.

“Diskutim i veçantë u bë për Pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Rama e Mitsotakis shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve”, bën të ditur zyra e kryeministrit Mitsotakis.

j.l./ dita

September 16, 2020 08:40
Komento

12 Komente

 1. Dhimiter September 16, 08:57

  Ik mer te qifsha pakicen kombetare greke.
  Ktheni pronat e Camerise ju jevgjiet grek e pastaj flasim per ca koqe ketu qe marrin 300 euro per te bere gam gam.

  Reply to this comment
  • beni September 16, 11:17

   kryeministri ka per detyrim ligjor te na deklaroje pas kthimit ne shqiperi se cfare eshte diskutuar me homologun grek. Perndryshe duhet reaguar ashper ndaj pazarit te radhes ne dem te interesave tone ne dobi te fqinjit jugor. Kete duhet ta kerkoje opozita dhe shoqeria civile nese ka mbetur ndonje grupim i paperfshire ne projektet e qeverise

   Reply to this comment
 2. H September 16, 08:58

  Po për çamërinë u diskutua gjë ? Apo mos I prishim qejfin grekut se na mërzitet.

  Reply to this comment
 3. Arben September 16, 09:02

  Temë patjetër rracizmi grek o Edroga, ndryshe nuk përfaqëson shqipëtarët

  Reply to this comment
 4. Gzim Kulufi September 16, 09:11

  E po duket, kesaj atmosfere gazmore do i kete prire ndonje vere e lire Tsansali, e cila me embelsine e saj te josh fillimisht, e me vone te jep dhimbje koke!

  Reply to this comment
 5. Meriljan September 16, 09:13

  Minoriteti i trapit tim, NUK ka minoritet grek ne Shqiperi. Jane te gjithe, absolutisht te gjithe, Shqiptare me letra greke. Kaq.
  Kane interes apo paguhen ta quajen veten greke, pune per ta. Ata kane qene dhe mbeten vetem Shqiptare.

  Flisni per Camerine ju ate beni, robqirat e mutit.

  Reply to this comment
 6. demo September 16, 09:17

  Neqoftese ketu ka pakica te veteshpallura greke,qe nuk llogariten as 1% e popullsise,new Greqi jeton nje popull shqiptar AUTOKTHON.Camet e krishtere dhe muslimane te perzene,,dhe populli Arvanitas i shperndare ne gjithe Greqine.
  Ketyre ju jane mohuar e drejta e perdorimit te gjuhes amtare,te shkollimit Te shpalljes se Ethnitetit.
  Keta atdheshites qeveritare te Shtetit shqiptar,fshehin koken si struci,qe te mos i shohin..
  Ore per cfare na duheni ju?
  Vetem per te na vjedhur?
  Po tu mek goja ti flisje per te drejta reciproke te trajtimit te pakicave kombetaRe,ti flisje pewr kthimin e cameve ne trojet e veta stergjyshore?
  Me mut t`u mbyll goja sa n je kamare,qe mban fjalime Jubilare,konferenciale,,nobelare?
  Cfare jui bejne grekerit ju vaftisin ne goje,apo ne tru?
  Po per ata ishujt si copa guri qe dalin mbi uje,,,nuk i fole pak ti?Me c`te drejte do marrin Gjirin e Sarandes ato copa guri me pronesi te dyshimte,se nuk jane as te Greqise.?

  Reply to this comment
  • Remo September 16, 09:52

   Demo! Duhet te flasi ne radhe te pare per te drejtat e atyre emigranteve fatkeq qe u ka rene ne pjese te jetojne atje! Atyre qe vendi meme nuk u siguron as me minimalen(ambasaden e turpit qe con pasaportat me autobus linje dhe i humbasin rruges) per diskriminimin qe u behet sistematikisht,per nderrimin e kombesise me te gjitha menyrat qe ne asnje vend tjeter demokratik nuk ndodh! Pastaj per ate ‘marreveshjen” e detit e shume te tjera te pazgjidhura. Lerini kthimin e Cameve e enderra me sy hapur,mos ua rendoni akoma gjendjen atyre qe mezi sigurojne jeten atje. Ata kane partine e tyre(PDIU) dhe ta zgjidhin,nuk ka asnje mundesi Shqiperia te veproje! Te marrim pushket neper forume eshte kollaj por realiteti ku jetojme eshte krejt tjeter!

   Reply to this comment
 7. Ethem Lalaj September 16, 09:23

  DITA:Kjo deklarat e sotme Grekut eshte e pergjitheshme,”dashamirse” pasi E.Rama kete here eshte atje si Derejrues i OSBE.
  -Me Grekun kemi shume probleme te mbartura qe nuk besoi se do ti zgjidh kurre:
  1-Heqjen e Ligjit te luftes ..
  2-Njohja e problemit Çam
  3-Heja dore nga pretendimet teritoriale-Vorio-epirin qe ne kohen e Qepes-Venizellosit-1918..
  4-Marveshja eshte stopuar nga Ilir Meta me urdher te Sb pasi keta i kane falur Greqise 345 mil.det dhe po te ket drejtesi shkojne ne burg.Dhe Greku veç detit kerkon te shpetoi nga burgu Sb,Lb,Im.
  5-Keto propleme “zgjidhen”nese behet Kryeminister Vengjelis Duleris-100 % Grek me Kostandino Kacifasin therroristin e Bularatit.
  -FLM DITA

  Reply to this comment
 8. demo September 16, 10:02

  O Ethem Lalaj!Nuk ka kryeqeveritar te Shqiperise qe nuk i ka falur Greqise ndonje cope atdhe.
  Maloku i fali ne fillim Kishen Autoqefale te Nolit,papa Kristos,papa Stas Melaniot,Theoharit,etj ,qe eshte lare me gjak shqiptar.Pastaj i fali varrezat e pushtuesve andarte greke te popullit shqiptar,pastaj i fali detin,pastej ja fali gjithe kufijt ,I C`FUQIZOI KUFIJTE TOKESORE DHE DETARE ME GREQINE.
  Ama bertiste kosdoshi:O Fatos,o tradhtar,ti je grek nuk je shqiptar!
  Ne 1920 i goditur ishte populli shqiptyar,i masakruar nga te 4 anet,andartet greke i kishte ne Korce dhe Gjirokaster,serbet zaptuan Kosoven,,keqe e me keq,por pati kurajo te beje luften e Vlores,,E gjeti nje trim qe vajti ja numuroi Esad atdheshitesit,dy plumba ne balle.
  Sot eshte me keq.
  Sot eshte mpire fare,Nuk ka as force te reagoje.

  Reply to this comment
 9. xxx September 16, 10:29

  “Integrimi i perkryer e i qete i emigranteve shqiptare ne Greqi” – me siguri e kane fjalen per Operacionet Fshesa te Min Br. Greke te cilat kane ndodbur deri edhe kete dekade qe shkoi.
  Apo sagen e njohjes se sherbimeve bazike si patentave dhe apositlleve qe mezi u mbyll para 2 vjetesh. Emigrantet shqiptare te integruar ne menyre te qete, kur perfundojne burgjeve greke i presin qelite e vdekjes pa arkiva e rrezik pa arkivole.

  Reply to this comment
 10. Dn September 16, 12:37

  Nje fuck you te madhe per Ramen! :
  Asnje fjale per pakicen shqiptare ne greçi asnje fjale per pronat e shqiptareve ne greci, asnje fjale per ligjin e luftes!
  Hajt
  Duhet nje VV te forte ne Shqiperi qe te vendosemi fjale RECIPROCITET ne diplomacine tone debile !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim