Nga dituritë e jetës

December 15, 2017 12:39

Nga dituritë e jetës

E para

Asgjë te kjo Botë,
nuk ka dalë nga hiçi,
u shpik një herë gozhda,
dhe më pas çekiçi.

Se erdhi në jetë,
mushka dhe gomari,
ndaj u shpik kapistra,
ndaj u shpik samari!..

E dyta

Dy fjalë të arta,
tani i di dhe idioti:
“Po të qe puna e mirë,
do punonte edhe Zoti..

Do punonte edhe Zoti,
Zoti, more biri im,
gjithë-gjithë punoi gjashtë ditë,
dhe më pas bëri pushim!”

E treta

Është e kotë-o mik,
që me ty të flasësh,
njëlloj si një shurdhi,
në derë t’i trokasësh!

Flas-po kujt i flas,
kot që bëj ezberin,
njëlloj si të verbërit,
t’i tregoj ylberin!

E katërta

Pas jetë ka vdekje,
pas vdekjes ka jetë,
askush s’e zbuloi,
këtë të vërtetë…

Se andej nga vdekja,
s’ndihet frymë-as zë,
vetëm Një u kthye,
po s’është dukur më!.

E pesta

Ti jetoje jetën,
o njeri i gjorë,
ajo vjen e shkon,
si një meteor!.

Si një meteor,
që pak gjurmëz la,
veç një shkrepje drite,
kjo ishte gjithçka!.

E gjashta

Ti je porsi Hëna,
ndaj s’të kuptoj dot,
veç dy herë në vit,
më shfaqesh e plotë!

E shtata

S’e di aspak,
si është kjo punë,
Bota më vete,
më vete unë…

Me pikatore,
puthje dhe dhele,
dy rrugët tona,
si paralele!..

E teta

Dhe para meje shpeshherë,
këto dy vargje janë shkruar:
“Më mirë kasolle në këmbë,
se sa Kështjellë e rrëzuar!”

Dhe vijnë me dritë të rrallë,
dy vargje të tjerë-të thekur:
“Më mirë trumcak e i gjallë,
se sa shqiponjë-po e vdekur!”

E nënta

Që ta themi hapur midis nesh,
jeta s’ka vërtet ndonjë sekret:
“Po bëre të mira-të mira do gjesh,
po bëre të liga e liga të pret!”

E dhjeta

Dhe sa të mendohet,
miku im i vjetër,
i marri ka shkuar,
dhe kanalin tjetër!.

Arben Duka

December 15, 2017 12:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim