Nga dje, tetë vende raportojnë rastet e tyre të para të koronavirusit

March 3, 2020 09:17

Nga dje, tetë vende raportojnë rastet e tyre të para të koronavirusit

8 vende kanë raportuar rastet e tyre të para të konfirmuara të koronavirusit që nga dita e hënë, më 2 mars.

73 shtete kanë raportuar raste me koronavirus, i cili ka infektuar më shumë se 90,000 njerëz në të gjithë botën.

Dhe përhapja e virusit nuk duket se po ngadalësohet, shkruan CNN.

Vetëm nga e hëna, tetë vende në Azi, Lindjen e Mesme dhe Evropë kanë raportuar rastet e tyre të para të virusit.

Ato përfshijnë:

 1. Andorra
 2. Indonezi
 3. Jordan
 4. Letoni
 5. Portugali
 6. Arabia Saudite
 7. Senegal
 8. Tunizi

Numri më i madh i infektuarve është ende në Kinë, Korenë e Jugut, Itali dhe Iran.

Disa vende kanë vendosur kufizime të udhëtimit në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, e cila ka vrarë të paktën 3,100 njerëz në nivel global.

j.l./ dita

March 3, 2020 09:17
Komento

1 Koment

 1. Egli March 3, 11:56

  Njerezimit I duhet nje Supercomputer I vetedijshem qe te menaxhoj evolucionin njerezor… Shkencetaret duhet te fokusohen tek zhvillimi I koshjences artificiale.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim