Nga do vijë shpëtimi?!

November 30, 2017 12:11

Nga do vijë shpëtimi?!

 E trishtuar, por e vërtetë!

Kur shikoj se si njeriu,

bën pa fund kaq të këqija,

çuditem në të vërtetë:

“Si lindi nga dashuria?!”

 

Që kur nisa të kuptoj,

gjithmonë e kam menduar,

nëse raca njerëzore,

është një racë e mallkuar!

 

Kemi fakte se një Zot,

njeriun e ka krijuar,

po s’dimë gjë për Zotin tjetër,

që më pas e ka mallkuar!

 

S’më bën punë as abstraksioni,

nuk e gjej dot krahasimin,

thjeshtë mendoj-kush na krijoi,

s’mund të bënte dhe mallkimin!

 

Fatin dot nuk e ndryshojmë,

do shkojmë siç kemi shkuar,

dhe është mirë që s’e dimë,

gjer në ç’pikë jemi mallkuar?!

 

S’pres të jem i gjithëpranuar,

disa mund të hakërrohen,

po prapë them-njerëzit e mirë,

sot me gishta numërohen!

 

 

Nga do vijë shpëtimi?!

Mendjen kurrë s’ma ka mbushur,

një i racës njerëzore,

ndaj gjithmonë kam besuar,

në një qenie superiore.

 

Te një qenie superiore,

që do bëjë këtu ndryshimin,

që do vijé dhe do ta nxjerrë,

nga kaosi Njerëzimin!

 

Ca si shpesh e kam menduar,

që nga jashtë do vijë shpëtimi,

dhe ky është mision i mundur,

nëse ka ndodhur Krijimi!

 

Nëse kemi një Krijues,

për atë s’ka asnjë cak,

dhe Ai s’mund të na lërë,

përjetë në këtë batak!

 

A.DUKA

November 30, 2017 12:11
Komento

8 Komente

 1. intelektuali November 30, 16:22

  SHQYPTARET TE GJITHE I KANE MALLKUAR
  VIKTIMAT E ENVERIT QE S’JANE REHABILITUAR
  MOS E KERKO FAJIN TE ZOTI POR TEK PARTIA
  TEK ENVER PEDERASTI DHE EDVIN BABEZIA

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 30, 18:07

  SHPETIMI DO VIJE KUR TE IKI ENVERIZMI
  QE KA KAPLUAR SHQYPNINE SI FASHZMI
  KUR 29 NENTORI S’DO GEZOJE ME KUSARET
  MASHTRUSIT, RUFJANET DHE VRASTARET

  SHPETIMI DO TE VIJE KUR TE IKI LIKE RYSHFETI
  SALIU, EDVINI DHE BASHKE ME TA DO IKI QAMETI
  KUR SHQYPARET NUK DO BESOJNE ME TEK PARTIA
  POR TEK ZOTI, TEK VETJA DHE TEK NDERSHMERIA

  Reply to this comment
 3. Shahisti November 30, 18:27

  Arben Duka bejte e lindur
  Kujton se po ben art
  Porsi komunist i bindur
  Ka filluar flet perçart

  Kur thote qenie superiore
  I shkon mendja tek Enveri
  Eshte gati ti beje gojore
  Ç’e do nuk vjen dot nga ferri

  Reply to this comment
 4. enverdjali November 30, 18:42

  Shpetimi do vije kur mos kete me INTELEKTUALE si puna jote.

  Reply to this comment
 5. tomsojeri November 30, 21:18

  O shahist me shum emra e bojna ,ben beli qe ke kaluar pushime ne “hotel Spac” me 7 yje e gojoret atje dihet qe jan falas,! U plake e turpi ste ka dal akoma se

  Breshk do mbetesh deri ne ngordhje
  o i Zi
  Se Shqiponj si Arben Duka zbehesh
  Ti

  Reply to this comment
  • Shahisti December 1, 19:44

   O tomsojeri, babi te tregoi per gojoret falas te hotel Spacit? E mbaj mend, na i merrte te gjitheve ne goje dhe ngopesh me sperme.

   Arben Duka shqiponje? Arben Duka nje rob me lesh si orangutang qe shume shpejt ka per ta lene kete bote me kancer mushkerish.

   Reply to this comment
 6. h December 1, 08:36

  Shqiperia NUK KA SHPETIM.
  Noe popull qe vret vellain e vet per nje gardh,
  duhet zhdukur nga faqja e dheut.
  Vetem ne librat e vjeter 3000-4000 vjeçar
  jane pershkruar si ekstreme krime qe ndodhin sot.

  Reply to this comment
 7. Jaho December 1, 11:07

  Sot mbushet 1 vit nga botimi i ketyre vargjeve replike me Arben Duken qe i thur him diktatorit Enver oxha .Edhe pse ju drejtuam gazetes Diota ti botonte .Po e japim te plote pasi ne rrjetet sociale ka patur nje pelqim.

  Pse o Arben Duka
  pse e ul pazarin
  Kur e ke nje Mbret
  ce do Sekretarin?!

  Sekretar i Pare
  Me Grua Fashiste
  Mbreti – Geraldina
  Hena qe na ndriste.

  Gjyshi Arben Dukes
  kishte 7 Greke
  i punonin tokat
  lufte bente vete!

  Shqiperi e Mbretit
  hapur si e diti
  nuk e mbylli Beno
  si ai evgjiti.

  Si gjirokastriti
  qe vodhi dhe vrau
  diten fliste ndryshe
  dhe kupen na thau.

  Mbyllur me gjithe boten
  tutje gjer me Kinen!
  Mos o Ben, te lutem
  Pse e harxhon rimen…

  Pse e harxhon rimen
  kunder atij Mbreti?!
  Tjeter se nuk flet
  eshte kunder dhe Edi…

  Lere fare Salen
  bicim sekretari
  Mbreti ishte tjeter
  me gjak shqipetari..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*