Nga e ka prejardhjen emri Yllka?

August 28, 2018 10:15

Nga e ka prejardhjen emri Yllka?

Rrënja e fjalës Yllka është fjala “yll”.

Emërtimi Yllkat para viteve ’90 ishte emërtim për grupet e fëmijëve të moshës parashkollore të kopshteve dhe për fëmijët e këtyre grupeve.

Grupet e yllkave nën drejtimin e edukatores ndihmonin për edukimin e fëmijëve me frymën e kolektivizimit, të dashurisë dhe të ndihmës për njëri-tjetrin.

Vizualisht yllkat mbanin një yll të kuq në përparëse që simbolizonte yllin partizan.

“Yllkat” ishte gjithashtu revistë e përmuajshme letrare artistike e ilustruar për fëmijët e moshës parashkollore që botohej në atë kohë nga Instituti i Studimeve Pedagogjike.

n.s. / dita

August 28, 2018 10:15
Komento

13 Komente

 1. ´´ August 28, 15:56

  hahaha
  i bukur ilustrimi .

  s’e di , por kam ideen se ,
  mesiguri qe nji nga kto yllkat e vogla ,
  sot duhet te jet nji ” Yll ”
  😉

  Reply to this comment
 2. Mark .U.K August 28, 15:59

  Po kujt i plasi ta dinte se nga vjen ky emertim.Simbole komunizmi he u shoft ky emer kaq i urryer ne gjith boten.

  Reply to this comment
  • Shtaza Mark Uk August 29, 20:09

   O idjot Mark shtaza … , ylli nuk eshte shpikur ne Shqiperi Ate e shohim perdite , , gati ne te gjitha vendet e botes …!
   Me ke flas edhe une ! , …. me idjote , te lindur e rritur ne shpelle , qe mbjellin vetem urrejtje e dasi ne popull !

   Reply to this comment
  • shvejku August 29, 23:06

   O mark gomari!
   Po flamuri i SHBA-ve ka 52 yje,o mushke dru me pre!

   Reply to this comment
 3. bashk ishim te lumtur August 28, 16:16

  SHtetaret e asaj kohe e donin vendin dhe popullin e vet punonin dit nat per te miren e njerezve, koh qe nuk do ta ken luksin ti shijon brezat qe jan e do te vijn .

  Reply to this comment
 4. GRANIT DRENICA August 28, 17:46

  Po, ti i komentit “bashk ishim të lumtur” se, sikurse po pohon edhe ti i këtij komenti, shtetarët e asaj kohe e donin vendin e vet dhe popullin e vet, sepse, ata shtetarë ishin mbi gjithçka NJERËZ! Ishin shqiptarë të vërtetë, ishin të edukuar me edukatën më të mirën dhe plotësisht SHQIPTARISHT! …Ata shtetarë e kishin udhëheqës Enver Hoxhë-SHQIPON!
  …Kurse, që prej pas vitit 1990, Shqipëria e mjerë ka pushtetarë BANDITË! Ka pushtetarë të cilëve as fare nuk iu ka interesuar dhe as nuk iu intereson populli shqiptarë dhe as Shqipëria, përveç që iu interesojnë që, si popullin shqiptar ashtu dhe Shqipërinë për t’i çshqiptarizuar sa më shumë e sa më keq; për t’i dëmtuar e shkatërruar sa më shumë e sa më keq! …Dhe, a nuk është vërtetuar dhe a nuk po vërtetohet çka pohova këtu më lartë PLOTËSISHT nga çka ka ndodhur dhe çka po ndodhë me Shqipërinë dhe me popullin shqiptar që prej pas vitit 1990 ?!

  …Por, nuk po zgjatëm edhe më në këtë temë e në këto tema, se për këto tema e këto probleme duhet të shkruhen libra të tëra, që të mund të thuhet, vetëm përafërsisht e vërteta!

  …Enver hoxha he, TUNGJATJETA
  sa t’ka shqiptarë e sa t’jetë jeta
  se -Ti shqiptarët n’dritë i qite
  -Ti, Shqipërinë e ngrite dhe e ndrite!

  …Kurse, pushtetarët shqipfolës
  që erdhën pas teje n’Shqipëri
  e bënë Shqipërinë dhe shqiptarët
  sa s’ka më KEQ, e si s’ka më ZI !!!

  Reply to this comment
 5. Ti chiamo sempre Amore... anche qunado tu mi lascherai August 29, 19:42

  yllkat dhe ylli

  qe tashme na ka braktisur

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 August 30, 08:01

  shpjegim jashtëzakonisht i qartë!!sidomos në anën gjuhësore!!
  o copa e idiotit a idiotes!
  yllk-yllz=me yll i vogël!
  yllka=yll i vogël i vendosur në femrore!!
  ky sqarim idiot,i politizuar bëhet nga kalamaj që sotë kanë dalë nga veza!kalamaj që janë pjerdhur në tru me manipulimet,ose vazhdimin e manipulimeve ideologjike!!
  dje komuniste sot kapitaliste!!
  njerëz të trashë që kujtoni se jeni gazetarë,por në fakt jeni vetëm shkrues gomarllëqesh!!

  Reply to this comment
 7. Shoku August 30, 14:48

  Attenzione o italiano, si scrive lascerai e non come hai scritto tu. La frase però è bella. Mi piace.

  Reply to this comment
 8. Arben August 30, 19:43

  Ore e gjetet vete apo ua Tha njeri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*