Nga integrimi tek KÇK, Rama: Për çfarë diskutuam me Presidentin e PE

February 3, 2020 12:58

Nga integrimi tek KÇK, Rama: Për çfarë diskutuam me Presidentin e PE

Kryeministri Rama gjatë takimit me Presidentin e PE i cili sot ka ardhur në Shqipëri për një vizitë zyrtare është shprehur se me të ka folur për disa çështje të ndryshme.

Një nga figurat e rëndësishme politike në Bruksel. Por është një mik i kahershëm i shqiptarëve dhe mbështetës i palëkundur i procesit të zgjerimit si dhe procesit të integrimit të plotë të Shqipërisë në BE.

E theksoj se Presidenti ka qenë për disa vite kryetar i grupit të miqve të Shqipërisë në PE. Ka dhënë kontribut të vyer në përpjekjen për të formësuar imazhin e vërtetë të Shqipërisë, duke u munduar me një luftë kundër paragjykimeve.

Ne jemi mësuar me këto fjalë si koncepte të përsëritura nga njerëz dhe grupe që nuk e njohin Shqipërinë por e përdorin si axhenda politike. Samiti i fundit në Kroaci dhe PE nën kujdesin e Sassolit është një shembull i nderuar. Kemi diskutuar hapur .

Është një mik i mirë por jo symbyllur. si mik i vërtetë ka shprehur të gjithë opinionet e tij pozitive dhe kritike çka kemi bërë dhe çka duhet bërë. Kemi pasur në qendër të diskutimit procesin e integrimit dtatat e reja ku do të diskutohet dhe në raport me clejen e negociatave. Në fundkiosn të diskutimit kemi folur për nismën për Ligjin Special kundër KCK. Me vjen mirë se vizita e presidenti në Shqipëri përkon me operacionin e parë të OFL.

Ia kam shpjeguar programin të gjithin dhe besoj se më herë s efonë kuy operacion do të flas me fakte dhe jo fjalë. Sa serioz dhe sa të vendosur jemi ta ndyshojmë këtë vend. E kemi bërë me Reformën në Drjetësi dhe me Vettingun. Ka një sukses se ëhstë në vazhdën e Reformësn në Drejtësi. Është struktur dhe produkt i abshkëpunimi me SPAK dhe Gjykatës Speciale.” tha Rama.

 

O.J/DITA

February 3, 2020 12:58
Komento

2 Komente

 1. Dentisti February 3, 14:13

  Z.kryeminister!
  I thate gje presidentit te PE se KCK me te demshem per ekonomine shqiptare jane sidomos projektimi dhe zbatimi i tenderave,koncesioneve dhe sidomos e PPP-ve me kosto jashtezakonisht te larte,te pa justifikueshme dhe anti ekonomike per vendin kur pretendohet se jemi vend i varfer dhe ka shume nevoja jetike me te domosdoshme se 2km e unazes se re me cmim skandaloz 40 milion euro,rruga Milot -Balldre prej 500 milion euro,aq me keq qe projektohet me tunel 800m,krejtesisht i panevojshem,sepse atje terreni eshte krejtesisht fushor?
  Po privatizimi i te gjitha sherbimeve shteterore ,qe kane rritur shume shpenzimet e shtetit,pa folur per shifrat skandaloze etj,kur keto sherbime mund t’i beje vete shteti?

  Reply to this comment
 2. Te flasim mire shqipen February 3, 14:44

  Ju lugtemi mos e erbuzni shqien duke perdorur fjale a shprehje te huaja (barbarizma) per te cilat ajo jo vetem nuk ka nevoje por i shpreh edhe me mire se ato barbarizma.
  E ka fjalen per shprehjen kalk “ne raport me”. Une nuk besoj se ka njeri qe di shqip qe te mos e dije se shqip i thuhet “lidhur me” e jo “ne raport me”
  Po kjo mund te thuhet per kalkun e komplikuar nga anglishtja “me heret se vone” qe shqip i thuhet thjesht , qarte e me elegance “se shpejti”.

  Ne shekuj, per arsye politike, shoqerore, gjeografike etj u permbyt ng aval latinizmash, sllavizmash e turqizmash.
  Por sot eshte e pafalshme te fusim barbarizma (=snobizma) ne gjuhen e bukur te Naimit e te Fishtes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim