Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

December 5, 2018 14:33

Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

E ëma e Aleksandrit të Madh, Olimpia, (375-316 p.e.s) ishte mbretëreshë e Maqedonisë, e bija e Neoptolemit, dhe e shoqja e Filipit II.

Ka disa versione mbi vendlindjen e saj. Ajo që dihet saktë është që Olimpia ishte figurë energjike që ndikoi në ngjarjet politike të Maqedonisë dhe të Epirit në gjysmën e dytë të shek. IV p.e.r.

Mori pjesë në komplotin kundër Filipit II, vrasja e të cilit i hapi rrugën ardhjes në fuqi të Aleksandrit të Madh.

Në vitin 328 u largua nga Maqedonia dhe u vendos në Epir ku sundoi për një kohë si tutore e nipit të mitur, duke larguar nga regjenca t’ëmën e tij Kleopatrën.

U vra më 316 p.e.r. nga Kasandri pas vdekjes së Aleksandrit të Madh.

k.a. / dita

December 5, 2018 14:33
Komento

18 Komente

 1. demo December 5, 18:22

  Ishte MOLLOSE.

  Reply to this comment
  • Tani December 7, 06:49

   Ore, a di njeri nga keta miqte greko-shqiptare qe bejne komente te na thote qe perse gjuha greke e re nuk ka asnje ngjashmeri me gjuhen e vjeter greke? Pra, nuk kane asnje fjale te ngjashme midis tyre? Po gjithashtu, si ka mundesi qe Maqedonia, si Filipi dhe i biri Aleksandri pushtuan qytet-shtetet greke (sepse Greqia nuk ekzistone si Mbreteri me vete) dhe i mbajti te pushtuara per nje kohe te gjate. Si ka mundesi qe greket (pra maqedonasit) te pushtonin greket (qytet-shtetet greke)? Po ashtu, Pirrua i Epirit pushtojn qytet-shtetet greke dhe madje u vra nga greket duke luftuar kunder tyre ne Argos (nena e nje ushtari e goditi ne koke me tjegull brenda keshtjelles qe po sulmonin). Edhe ne kete rast, si eshte e mundur qe greket (epirotet qe kishin Mbreterine e tyre) dashkan te pushtokan greket (qytet-shtetet sepse nuk kishin Mbreteri te tyre)? Si e shpjegojne miqte tane greke faktin qe Aleksandri i Madh mesoj gjuhen greke nga Aristoteli, pra e kishte gjuhe te huaj dhe jo gjuhen e tij? Aleksandri i Madh i biri i Filipit dhe Olimpias e bija e Neoptolomeut dhe Pirro Mbreti i Epirit qe origjinonte nga Akili quheshin dygjuhesh, sepse flisnin gjuhen shqiptare ose pelage dhe ate greke, qe e kishin mesuar nga mesuesit e huaj sic thuhet nga Plutarku qe ka shkruar mbi jeten e Aleksandrit te Madh. Ka edhe shume fakte te tjera qe do ti bie nje nga nje keshtu qe miqte dhe komshijte tane te kuptojne qe ato qe ju kane mesuar prifterinjte e tyre jane genjeshtra me bisht. Perdoni mendjen meqe qenkeni dhe paskeni qene kaq te mencur sa gjthcka rreth jush ta keni bere greke kur nuk ka patur Greqi dhe as Mbreteri te Greqise por vetem qytet shtete!

   Reply to this comment
 2. mirel December 5, 21:09

  Ore Dita, prape nuk e paskeni gjetur nga Ishte Olimbia?
  Qenkeni injorante te pashprese

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 6, 12:53

   mirel
   është për të vënë duart në kokë!
   “Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?”
   titulli
   përgjigjia “Ka disa versione mbi vendlindjen e saj.”dhe më pas fillojnë me versionin 1,2,3,4,……….,3456,por për fat të keq janë të padukshëm!!
   përfytyro kur nastradini bën pjesë si den buka dhe entela rrsuli,në redaksi!!
   ç’mund të presësh nga këta parazitë të lindur!?

   Reply to this comment
 3. Me durim December 5, 23:57

  Po ti mirel kur e di pse nuk e thua, apo shkruan ashtu kot? Une e di qe ajo ishte e motra e babait te Pirros se Epirit. kaq.

  Reply to this comment
  • mirel December 6, 17:13

   O zot, vetem Wikipedian te lexosh mjafton te krijosh nje ide.
   Dhe perdor kete llogjike. Ne Wikipedia shumica e referimeve per iliret i lihet erresires ose te panjohures, duke e ditur tendencen greko sllave per mohimin e ilireve. Ndersa Olimbise nuk ka cfare i ben
   E vendos ne ne Mollosi diku afer Vlores
   Qorrat e Dites nuk behen as kurioze te pyesin internetin qe ta mesojne mga eshte. Dhe Wikipedia vete ka referime per te dhenat qe jep.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 6, 17:58

   Me durim
   kur bën një pyetje kaq të mënçur!?
   “Po ti mirel kur e di pse nuk e thua, apo shkruan ashtu kot?”
   përse e dhjet më pas!?
   “Une e di qe ajo ishte e motra e babait te Pirros se Epirit. kaq.”
   sepse kur e ke ditur!?
   përse ke marrë mundimin ta lexosh??
   pastaj nëse këta nuk e kanë thënë këtë variantin tënd!?në fakt nuk kanë dhënë asnjë,dhe këtu qëndron problemi.
   atëherë nuk ka mundësi të jetë një variant tjetër i ndryshëm nga “monovarianti” tënd!
   lali sot n uk ka dokumenta për shkollën që pretendon të ketë mbaruar adriatik llalla e jo më saktësi për ijen e sandrit!!

   Reply to this comment
 4. Pellazgos December 6, 02:04

  O demo.
  Nuk ka gjuhe Millose por Greke per tre mije vjet dhe kur te “zbulohet” ndonje shkrim Mollose me Alfabet kinez atehere mburru qe je Pellazgoislamike.
  Kleopatra eshte emer Greke,Epiri apo Vorio Epiri po ashtu,Olimpia eshte emer I malit te Olimpos te Perendive Greke.
  Lojerat Olimpike per nder te Zotave dhe Mithollogjise Greke,nuk kane lidhje me Hamzate,Sulejmanet,Enverat Mahmut Shehet,Abdyllaget etj

  Reply to this comment
  • Po,Po December 6, 18:13

   O Pellasgaqis , më fal për fjalët që po përdor , por ti meriton më tepër , sepse kërkon të hiqesh i ditur , kur nuk je i tillë. Është një aksiomë e njohur qysh në lashtësinë e mjegulltë , që helenët quanin barbarë , të gjithë ata popuj që nuk flisnin gjuhën greke . Përveç “Poliseve” (qytet -shteteve ) që flisnin e shkruanin ne gjuhën helene (ku kërkon me ngulm ta fusësh veten edhe ti) ,të gjithë të tjerët i konsideronin barbarë ! Atëhere , si të del llogaria , që Epiri ishte helen ?! A nuk po e gjen veten si “ideollog” i “Agimit të Artë” ?!
   Të kam parë edhe në shumë komente të tilla , që fluturon me kashtë në b… !

   Reply to this comment
 5. Pellazget do rikthehen December 6, 03:29

  Dita lexoni librin ILIRET DHE ILIRIA NE AUTORET ANTIKE me bashkautor Neritan Ceken. Eshte shume e paster MOLLOSE

  Reply to this comment
 6. Vasili December 6, 11:42

  Si or dhe nenen e Aleksandrit te madh kerkojne te na vjedhin,kur gjithe bota e di se ish nga fshatrat e Pukes.

  Reply to this comment
 7. Pellazgos December 6, 16:16

  Nxenes te dashur miremngjes.
  Sot do flasim per per Maqedonasin Aleksander I Madh qe nenen e kishte nga Epiri
  Me leje zonja mesuese?
  Urdhero I dashur Hamza.
  Po Epiri ku eshte tani?
  Epiri nuk egziston me,se Greket e poshter kane “mashtruar” boten se eshte Greke dhe ne per te “miren” tone dhe te “pareve”tane Turq apo Italiane e hoqem nga lista e Toponimeve.
  Po emri Aleksander cfare kuptimi ka pyet “pellazgu” Elvis emer I “lashte” I nje kanta-utori.
  Greket thone qe :Alex ne greqishten e Lashte quhet Mbrojtes sipas Omiros qe ishte Homer por Greket jane te “poshter”.
  Alex-andros do te thote mbrojtes I burrave.
  Alex-Iptotos greqisht parashute,mbrojtes i renies nga lartesia.
  Alex-sferos greqisht do te thote Mbrojtes nga plumbi.
  Po emri i babait te Aleksandros pyet Dhimitri.
  Filos ne greqishten e lashte dhe moderne do te thote mik. d.m.th Italianet ma kane “kopjuar” neve qe I thone amiko,kantare kendoj,pyeti Luigj Gurakoqinos.
  Ashtu eshte,kur pushtuan Romen u dhame edhe gluhen (glosan) tone te bukur (buatiful).
  Vazhdojme me Dhimitrin.
  E lame tek Filos,filo-sofia,fil-anthropia,Fil-Adhelfia.
  Kurse Ipos eshte Kali.Ipo-potamos we do te thote kali I lumit.
  Ipo-Dhromos greqisht do te thote Gare kuajsh.
  Dhe keshtu Greket e “poshter” qe na zbriten neve dhe gjithe “njerezit”me dy kembe nga pemet dhe u mesuan si te hanin,si te jetonin na “moren” ne qafe.
  Keshtu u formua Fil-Ipos.
  Po a kishte moter Aleksandri pyet Al-bani.
  Kishte Thesalo-Nika qe greqisht do te thote Fitore e Thesalise.
  D.m.th Nika eshte ajo firma e Atleteve?
  Po I thote mesuesja “Pellazge” Haxhire.
  Po pse bota e quan Selanik?
  Sepse po te quhet Thesaloniqi,Stambolli Kostandinopol,Izmiri Smirna,Marseja Masalia,Napoli Neapolis,Sarenda Agi Saranda,Gjirokastra Argjirokastros,Gjibraltari Pyles tou Irakleos,Uliksi Odise,Herkuli Iraklis,Jupiteri Zeus,Minerva Athina,Venus Afrodhiti,Pluton Hadis,Voskopoja Moskopolis,Durrazo Epidhamnos Jugu I Italise Magna Grecia etj neve si do ta quajne veten?
  Po nena e Aleksabdrit si e kishte emrin?
  Olimpia nga Mali Olimpit Perendive te Allahut tone qe edhe kete emer e kane ndryshuar,se Allahu eshte shume me i “vjeter” se Zeusi.
  Po sikur quhet Mithollogjia qe greqisht do te thote behet fjale per dicka hyjnore,pyet Vasili.
  Edhe kete e ndruan Greket e poshter” se ka qene Fhaleperealle.
  Faleminderit zonja mesuese.

  Reply to this comment
  • mirel December 6, 17:15

   Ja ky hantikapati minorikar.. Juve e deklaroni muuu qe jeni produkt i tagjise minorikare. Lluce dhe bajga
   Kerkoni te beheni dhe greke pale.

   Reply to this comment
  • erion December 6, 20:48

   Pellazgaqi eksipnaqi nuk na tregon cfar Te Kane shkerdhyer shqiptaret QE je kaq agresiv?

   Reply to this comment
  • Gjirokastriti December 6, 21:37

   Pellazgos shqiptari.
   Qe je shqiptar por ke fiksim te jesh grek duket qarte nga nickname qe me zgjedhur.
   Po je Pellazg je dhe shqiptar se nuk mund te jesh diçka ( grek ) qe nuk ekziston.
   Koefiçenti tend mizerabel i inteligjences nuk te lejon qe ta kuptosh historine pertej Emrave sic ben pergjithesisht ne komentet e tua.
   Askush nuk e mohon ndikimin ne boten moderne te qyteterimit te ndritur Helen, por ne ate bote jo te gjithe kishin privilegjin te quheshin Helene nga vete helenet. Te tille ishin dhe paraardhesit e Aleksandrit dhe Aleksandri vete i cili edhe pse i dashurar me kulturen helene kjo edhe per shkak te mesuesit te tij Aristotelit , ne pushtimet e veta perhapi kete kulture te ndritur.
   Straboni Molloset te cileve u perkiste edhe Olimbia nena e Aleksandrit i quante BARBARE term te cilin ti e di shume mire qe u vihej popujve jo helene, nder BARBARET renditeshin dhe maqedonet e vjeter te cilet pushtuan qysh me Filipin babain e Aleksandrit edhe shume qytete helene duke perfshire dhe Athinen dhe kete e bene BARBARET e Strabonit qe flisnin nje gjuhe te ndryshme nga ajo e heleneve.
   Tani po qe se ti pas 2500 vjetesh i di me mire nga Straboni keto pune nuk po them nga te gjithe historianet pas tij deri me ditet e sotme qenke nje ” mendje drite” .
   O kokra e loqes po pse ore fshatar me perkatesi emrash fetare do besh histori ti?
   Po ç’ Hamza thua mo derdemen kur flasim per 350 vjete BC.?
   O Janulle !!!! Edhe une Ortodoks jam por gjakun e kam shqiptar or viktime e kohes se Bizantit. Po tokat tona kane punuar dropullitet or fshatar.
   Kam shtepi 300 vjecare ne Gjirokaster. U bete ju moracake qe punonit tokat tona te na tregoni kufirin dhe Epirin ne. Po je nga Himara a ku di une kokra e legenit je se shqiptare qe hiqeni si greke jeni qe te gjithe. Po pse ore plehre perkatesia fetare dhe emri e vendos kombesine? Yyyyy debil i lindur se na e shpife me keto komente idjote qe shkruan.
   Hajdute renacake qe slini gje pa vjedhur.
   Nuk ka greke. Greket u shpiken ne shek e XVII.
   Ndersa Helenet humbasin ne histori para 2000 vjetesh. As gjuhen e tyre nuk trashegoni. Gjuhe fetare keni. Turq anadolli jeni.

   Reply to this comment
  • Gjirokastriti December 6, 22:25

   Pellazgo karis . Pse sot Kalin ju e quani Alogo? Dhe jo Ipos = hipur , si dikure?
   Pa na e spjego pak me kete greqishten tuaj te ndritur?
   Po si ne Greqine e lashte paska qene njohur dhe parashuta? Plumbi etj? Keshtu thua ti !
   ” Alex – Iptotos”
   ” Alex – sferas”
   Tani ndaje mendjen. O parashute o plumb.
   Tani qirje Pellazgos mos na e bej dhe perandorin romak Kostandin grek Kostandinopuli dmth qyet i Kostandinit. ” Poli” dmth qytet qe rjedh nga greqishtja dhe pas ndarjes se perandorise romake ne ate te lindjes dhe perendimit , perandoret romake te lindjes me pas te quajtur Bizant, do te preferonin te benin greqishten gjuhe te perandorise si kjo qe flisni dhe ju sot. Plas nga inati Pellazgos po romaket ju bene me gjuhen kishtare qe flisni dhe ju sot. Nuk keni lidhje me helenet.
   Stamboll u quajt nga Osmanet.
   Saranda apo Agia Saranda dmth 40 shenjtoret e ka mare emrin ne nderim te Dyzet martireve te Sebaste dhe manastirit te palo kristjan te Sarandes. Asnje lidhje me greket. 40 shenjtoret nuk kishin fene e vendasve te cilet i detyruan te ndryshoninfe. Me pare eshte quajrur Onhezmi, Anhiazni, Skela.
   Gjirokastra apo Argjirokastro sic ke qejf ti dmth kalaja e Argjiros e cila per tu shpetuar pushtuesve osmane u hodh nga keshtjella sic thote dhe legjenda. Asnje lidhje me greket.
   Ndersa Zeusi u lind ne malet Akareone pra edhe perendine pagane na e keni vjedhur ne.
   Epidamus ishte mbreti i Durresit qe me pas do quhej Dyrrah. Asnje lidhje me greket.
   Te qenet te Krishter nuk te ben grek.
   Ju pretendoni trashegimine e perandorise romake te lindjez Bizantin pse perandoret romake te kohes ju shpiken ju gjuhen koshtare qe flisni dhe sot. Po kjo nuk eshte korekte ne aspektin historik. Bizanti ishte nje perandori shume kombeshe.

   Reply to this comment
 8. Mark U.K December 6, 17:13

  Nuk e kan ditë per vehte e kan mendue se dikush nga komentuesit do tregoj te verteten.Është nga fshati i Edi Rames,bile e ka te afert.Pyeteni vete se me sigur do thot kam lidhje gjaku.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin