Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

January 17, 2018 12:56

Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

E ëma e Aleksandrit të Madh, Olimpia, (375-316 p.e.s) ishte mbretëreshë e Maqedonisë, e bija e Neoptolemit, dhe e shoqja e Filipit II.

Ka disa versione mbi vendlindjen e saj.

Ajo që dihet saktë është që Olimpia ishte figurë energjike që ndikoi në ngjarjet politike të Maqedonisë dhe të Epirit në gjysmën e dytë të shek. IV p.e.r.

Mori pjesë në komplotin kundër Filipit II, vrasja e të cilit i hapi rrugën ardhjes në fuqi të Aleksandrit të Madh.

Në vitin 328 u largua nga Maqedonia dhe u vendos në Epir ku sundoi për një kohë si tutore e nipit të mitur, duke larguar nga regjenca t’ëmën e tij Kleopatrën.

U vra më 316 p.e.r. nga Kasandri pas vdekjes së Aleksandrit të Madh.

n.s. / dita

 

 

January 17, 2018 12:56
Komento

14 Komente

 1. ´(`!´)` January 17, 14:17

  Nji burim i sakte dhe i shkurter .
  Nena e Alexandrit te Madhe ishte nji Princeshe e Mbreterise Epirit ,thene me qarte motra e Mbretit te Epirit ,pra shqiptare . Ajo ishte komplotistja e vrasjes se Filipit ,duke pretenduar Fronin Mbretit te Maqedonise Greke per te birin e saj Alexandrin , te cilit i thoshte shpesh ,ti ke ne venat e tua vetem gjake Epirioti dhe babai jot eshte Zeus jo greku i deshtuar .

  Reply to this comment
  • albaniafirst January 18, 23:13

   nje korrigjim te “vogel”. Maqedonasit antike, ashtu si dhe epirotasit, nuk ishin greke

   Reply to this comment
   • ´(`!´)` January 19, 10:23

    albaniafirst,
    sigurishte qe historia ne shekuj ka pasur shume devijime nga e verteta .Ne cdo periudhe Hisrtoria eshte perdorur nga politika duke ditur se ajo ka nji ndikim te madhe ke popujt ,ne ngritjen e vetedijes se tyre etj ane psikologjike .Pra ka shume intepretime ne Historine e Lashtesise etj . Historia e Botes eshte shume komplexe .Imagjino cfar thuhet sot mbi Butrintin : Ka qen qender e rendesishme e kultures dhe filozofise Romake ,dhe ka nji lidhje misterioze me Trojen ! Pra ne sot po perballemi me Fakte Historike qe me pare kan qen intepretuar ndryshe .E verteta pra ,ka qen perzier me fantazine me pare ,ndikuar shume natyrishte edhe nga doreshkrimet ,vizatimet dhe gjuha e shkruajtur ne Lashtesi ,gje e cila u perdor nga Histriane si psh ata Grek ,te pervetesojne Historine e Botes .Pra ne kte drejtim eshte spekulluar ne Histori . Shembull eshte sot qe studjues te Historise Boterore nuk i japin dot nji spjegim te sakte Zbulimit te Polit Verior i cili eshte ber ne shekullin e 19-20 . Akoma sot ka debate psh se cili arriti i pari ne Polin e Veriut (Peary ~ Coock !) Shumica eshte per te parin Peary ,por thexojne se edhe ky ka arriut ti afrohet NordPol-it por jo te ket arritur tamma ate . Pra ka ne cdo rast diskutime . Per mua Greket kane armen e gjuhes se shkruajtur dikur nen influencen e lishes Fese dhe ktu bazohen pretendimet e tyre dhe spekullimi me Historine . Sa i takon Maqedonise ,kam degjuar diku ,nga njerez kompetente Historiane ,qe i kan intepretuar si Greke Maqedonasit ,por kjo sdo te thote se duhet patjeter te jete ashtu .un s’jam Historian por nji si shume nga ne qe me ka terhequr ne cdo kohe tema Hitrorise sidomos ajo e Lashtesise e Masjetes

    Reply to this comment
 2. Arben January 17, 15:22

  Ishte nga laberia.

  Reply to this comment
 3. Demi January 17, 16:27

  Per komentuesin e pare
  Filipi II i Maqedonise ishte mbreti i Maqedonise. Ai i pushtoi qytet shtetet greke dhe per shkak te pushtimit dhe vendosjen e regjimit te tij, edhe i bashkoi ato. Por Maqedonia ishte nje komb dhe mbreteri me vete. Ne lidhje me pretendimet greke mbi Maqedonine, ata ( greket ) nuk i japin dot pergjigje pyetjes: Cfare jane Greket?? Greke apo Maqedonas?
  Sigurisht qe nuk jane maqedonas sllavet e sotem. Por nuk mund te kene dy kombesi greket. Edhe nese ndonje pjese e teritorit te lashte maqedonas eshte sot ne Greqi, kjo nuk i ben greket maqedonas.
  Por nga ana tjeter me dashje apo pa dashje gjate viteve, historia e greqise ka treguar se greket ja kane dale te asimilojne kombesite e tjera brenda territorit te tyre. ku me dhune e ku me kohe.

  Reply to this comment
  • ´(`!´)` January 17, 18:55

   dwmo ndoshta mundet te kesh edhe te drejte ,por ..

   Greqia ne ate epoke te Histrorise ka qene ndare ne disa shtete .Sparta kishte Mbretin e saj .Athina po ashtu .
   Itaka e Kreta po ashtu .Edhe Maqedonia e njejta gje .
   Pra kto jane trajtuar nga Historia e shkruajtur si fise Greke . Sesa grek ishin Maqedonsit e Filipi ,kjo mundet te jet e diskutushme .Nji gje eshte Fakt qe edhe grekete vet s’e kan ndryshuar dot ,Nena e Alexandrit te Madhe s’eshte Greke por Epiriote . ( tipike e asaj nenes tradicionale te jugut shqiptare ,te ashpra,pakompromis, ambicioze per pushtet, luftarake )

   Reply to this comment
   • albaniafirst January 18, 23:17

    Greket antike i quanin maqedonasit antike, (jo sllavo bullgaret e FYROM-it) me termin “BARBARE” qe ne leksikun antik quheshin ato popuj qe nuk ishin greke. Ka shume prova per kete nga autoret antike romake qe tregojne se si epirotasit dhe maqedonasit nuk flisnin greqisht.

    Reply to this comment
 4. drejtesia po vjen January 17, 20:32

  Dhe nje sqarim i thjeshte nga ana ime me sa kam lexuar: Olimpia ishte halla e Piros se Epirit, motra e babait te tij.

  Reply to this comment
  • albi January 18, 09:41

   ishte dhe nusja e xhajes se goces se dajes se Eneas nga Troja. Thuhet qe hante e pinte gjithe diten me Andromaken, gruan e Hektorit, qe Filipin II e kishte burre tezeje. Kurse Aleksandri ka pas pi qamet me Hamurabin e Kartagjenes, sa qe thoshte qe ket e kam djale daje!

   Reply to this comment
 5. Iliria e bashkuar January 18, 01:05

  Ne nje nga 5 emisionet per Leken ne radion France Cultur, gazetari pyeti historianet e ftuar ne emision.
  Po cila ishte origjina e Aleksandrit de Madhe, ilire apo greke ?
  Njeri nga historianet tha se Aleksandi ishte me “kulture helene/greke”.
  Edhe pse nuk e konfirmoj se eshte ilire/shqiptar, ai e nenkuptoi se eshte shqiptar. Te jesh me nje kulture apo civilisim nuk do te thote te jeshe shtetas i nje vendi …

  Reply to this comment
  • ake January 18, 21:28

   I jane pergjigjur mire dhe sakte heleno/greke(Ilire) helenet ishin te ardhurit dhe per hir te vertetes edhe me te kulturuar pasi leviznin shume me anijet e tyre tregtare dhe kjo i kishte ndihmuar shume te zgjeronin horizontin e tyre, zgjerimi i kultures greke(Ilire) me kulturen e tyre i beri greket(Iliret) te ishin ata qe ishin qe te ndikonin me pas gjithe zhvillimin njerezor…

   Reply to this comment
 6. Okezmin January 18, 03:19

  Ka disa versione per orgjinen e saj,eshte gabimi i ketij shkrimi…Vendlindja e saj eshte Epiri.Ka mbi 100 libra historike Boteror qe e pranojne kete…

  Reply to this comment
 7. ake January 18, 10:21

  Emri grek vjen nga nje vendbanim epiriot Grauk, ishte vendi i pare ku zbarkuan romaket ne ballkan, per veshtiresi te foluri Grauk u shnderrua ne Grek, tani nuk e di per cfare po flisni… per Greket qe ishin Iliret apo per Helenet qe ishin nomade e kishin koloni ne Iliriade sic ishte Athina e ndonje qytet tjeter ku popullsia ishte e perzier ndermjet vendasve Iliret dhe nomadeve Helenet… Helenet ishin tregtare nga azia e vogel mendohet te jete preardhja e tyre, ishin lundertar te mire..

  Reply to this comment
 8. demo January 18, 22:46

  Nese ishin ose jo Maqedonasit e lashte greke,lexoni Filipiket e Demostenit.E thote qarte,sikur ta dinte qe nje rrace mashtruesish do te vendosej ne Greqine e sotme:Maqedonasit nuk jane greke,ashtu si Lakedemonasit(Spartanet),por jane barbare.Ne kohera te vjetra as skllever nuk mund te merrje prej tyre.
  Tani greket e sotem pretendojne te dalin edhe Ilire,meqenese kane dale 18% ilire ne sondazhet gjenetike.ILIRE NE GREQI JANE NJA 4 MILJON ARBERORE SHQIPTARE NE GJAK E NE RRACE, QE DERI NE SHEKULLIN E XIX ISHIN POPULLSIA KRYESORE E GREQISE.Perberja rracore ne Greqi ndryshoi kur ne 1923 turqit bene shkembimin e popullsive me greket Moren shqiptaret muslimane dhe derguan ne Greqi greket e Izmirit dhe te Trabezundit te mbiquajtur Ponde.Me popullsine shqiptare spjegohet edhe perqindja e larte e ilireve ne Turqi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI I PS+RILINDJES, ERION VELIAJ DO KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO VOTONIT:

Shiko rezultatin