Nga ka ardhur emri Saranda?

December 23, 2017 10:19

Nga ka ardhur emri Saranda?

Emri Saranda vjen nga një manastir i hershëm kristian me emrin “Dyzet Shenjtorët”.

Por më parë qyteti është përmendur nga historianë si Straboni, Ptolemeu, Ciceroni me emërtimin Onhezmi dhe kjo fjale ka një kuptim sipas gjuhes latine (kështu quhej një erë juglindore e cila frynte dhe lehtesonte udhetimet).

Gjatë pushtimit fashist italian të Shqipërisë më 1939, Saranda u quajt edhe Porto Eda për nder të vajzës më të madhe të Benito Mussolinit.

Për herë të parë emri që ka sot (pra Saranda) përmendet në vitin 1412.

Deri ne shekullin IV pas Krishtit qyteti ishte nen perandorine Romake , nga shekulli IV deri ne shekullin VI, ishte nen perandorine bizantine.

n.s. / dita

December 23, 2017 10:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*