Nga ku nis dhe ku mbaron deti Jon?

January 6, 2018 09:36

Nga ku nis dhe ku mbaron deti Jon?

Deti Jon  është një pjesë e Detit Mesdhe në jug të Kanalit të Otrantos dhe Detit Adriatik.

Në lindje kufizohet nga Shqipëria jugore dhe Greqia perendimore me një sërë ishujsh si Korfuzi, Zákynthos, Qefallonia, Itaka dhe Leukas, kurse në perëndim kufizohet nga brigjet e Siçilisë dhe Italisë jugore.

Midis Apulies dhe Kalabrisë gjendet Gjiri i Tarentit.

Bregdeti është i lartë, shkëmbor me bukuri të shumta natyrore.

Deti Jon është i njohur për erërat e tij të qeta.

Ai është deri në 4206 metra i thellë.

Në detin Jon derdhen Lumi Kalama dhe Lumi i Artës që janë paksa më të njohur, si dhe lumenjtë Pavlla, Kalasa, Bistrica etj.

n.s. / dita

January 6, 2018 09:36
Komento

7 Komente

 1. perkthyesi January 6, 11:34

  Thellesia 4206 m, eshte njekohesisht dhe thellesia me e madhe e gjithe detit Mesdhe, e cila ndodhet ne jug te ishujve te pabanuar te Strofadeve (ne jug te ishullit Zakinthos).

  Reply to this comment
 2. Gimi January 6, 12:25

  Ku eshte pika me veriore e Detit Jon ne bregdetin shqiptar? Ju lutem, sqarojeni sepse shpesh here kam marre pergjigje te ndryshme per pyetjen e mesiperme.
  Gimi

  Reply to this comment
 3. vasili January 6, 12:58

  Kur thoni nga ku nis,gjeja e pare qe duhet te preznatoni eshte nje harte.

  Reply to this comment
 4. Zzzzzz January 6, 13:22

  pika me veriore eshte drejtim me piken e ravenes karaburun

  Reply to this comment
 5. DinPaku January 6, 17:38

  Por edhe nqs nuk tregoni harte, te pakten shpiegoni me fjale ate qe pretendoni ne titull: Ku fillon dhe ku mbaron Deti Jon?

  Reply to this comment
 6. Pellazgos January 6, 18:11

  Pyetjes se artikullit te sotem te gazetes Dita se,A jane shtuar me te vertete homoseksualet,pergjigjen e gjen paralel te lidhur edhe me kete shkrim.
  Erdhi shekulli i 21te dhe ju akoma po injoroni historine dhe realitetin duke treguar nje injorance te pashoqe.
  Deti quhet Ion ne te gjithe historine boterore dhe eshte per nder te populsise dhe te zones ku eshte edhe Turqia,ne kohet e Greqise se Lashte ishte Ionia.
  Prandaj edhe Arabet i quajne Grreklet Iunan-istan.

  Reply to this comment
 7. BLERIM November 5, 23:57

  Deti jon e ka mar emrin n baz t profetsies jonzi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*