Nga kush, sa herë dhe si duhen rrahur ata që dalin nga shtëpia?

March 23, 2020 17:47

Nga kush, sa herë dhe si duhen rrahur ata që dalin nga shtëpia?

Nga Koloreto Cukali

Ditari i Rezistencës / Dita 13 e kiametit

 

Sot në whatsapp-in tim mbërriti një mesazh i përcjellë (fwd) nga të tjerë e që thoshte se kjo do të jetë java më e vështirë e situatës së Covid-19 në Shqipëri. Mesazhi ngulmonte që të rrimë brenda me çdo kusht e të mos dal as për të blerë ushqim. Sipas “mjekëve” shumë të trembur priten XXX,xxx të vdekur, etj, etj.

Brenda 10 minutash, mora të njëjtën përmbajtje nga 7-8 burime të tjera. Njëri nga mesazhet përmendte dhe një mjeke, Ypsilon, që paska bërë thirrje që të mos dalim se do ketë shumë të vdekur. Pra, rrini brenda se këtë javë do të bëhet nami.

Nuk mund të mohoj se mesazhi më bëri të ngjethem për një moment. Reagimi i njerëzve që njoh ishte një besim i plotë se kjo është vërtet situata dhe kemi marrë fund.

Whatsappi, ose Sudja 2020

Mesazhi në fjalë është i pa verifikuar. Askush nuk e provon dot që mjekja Ypsilon e ka bërë vërtetë atë telefonatë që ndjell makth. Por, në këto javë, muaj e vite që jemi qeverisur me Facebook, pse mos informohemi me Whatsapp? Dhe, nëse besimi tek institucionet ka rënë aq poshtë, kur nuk ka më informim por propaganda, njerëzit më shumë i zënë besë një mesazhi zinxhir në whatsapp sesa deklaratave të Ministrisë.

Ky mesazh tregon që Shqipëria vazhdon të jetë një Sude-shtet, ku llafi i gojës ka gjasa të jetë më informativ se edicionet e lajmeve qeveritare dhe mund të çojë një popullatë të tërë në panik e në shthurje, si në 1996-n.

Por, ajo që më shqetësoi më shumë është dyshimi që pas këtij mesazhi mund të gjendet edhe qeveria. Fakti që shpërtheu në të njëjtën kohë lë dyshi që është i mirëorganizuar. Në pamundësi për të mbajtur njerëzit brenda, pse të mos krijojnë këtë formë paniku, ku nuk duket gjurma e vet?

Po spekuloj duke thënë që “mund” të jetë. Në rastet e mungesës së transparencës por dhe dyshimit që kjo Qeveri nuk është e aftë, duhet të përdorim deduksionin.

A rrihen në Spanjë njerëzit?

Rasti më i fundit, kur Kryeministri si pa gjë të keq publikon video të rreme që “ia dërgoi një shok”, pa e verifikuar, madje pa e vënë në dyshim, është shumë domethënës. Si mundet që një njeri si z. Rama, që ka jetuar me vite në perëndim ta besojë që në një vend europian mund të goditen njerëzit si kafshë, vetëm se dolën nga shtëpia?

Shpjegimet janë 2: ose Kryeministri ka aq shumë dëshirë të mendojë që ajo është e vërtetë, subkonshi i tij do aq shumë të besojë që ai lajm është real, saqë nuk ndalet për ta verifikuar, dhe stafi i tij është aq i paaftë sa ta ndihmojë; ose, ai e dinte shumë mirë që nuk është e vërtetë, por, i interesonte të na jepte një mesazh për dajakun që na pret duke e justifikuar me standartet europiane.

Unë besoj që është e dyta. Kam pasur mundësi ta kap në rrenë z. Kryeministër me dhjetëra herë gjatë projektligjit të AMA-s,kur jepte argumente të pavërtetë se në Perëndim ka ligje për median si ai që propozoi ai. Meqë ra llafi, jo, z. Rama nuk do dënohej për Fake News-in që përhapi vetë, sepse i kanë marrë masat që ai ligj, nëse do kalojë ndonjëherë, të mos e kapë atë.

Por le të rrimë te dajaku që i pret ata që dalin jashtë.

Kopertina DITA 24 mars 2020

Secili për vete, përfshi atë “të madhin”

Unë hyj tek ajo kategori qytetarësh që jam vetë ngujuar dhe në 10 ditët e fundit kam dakë vetëm 2 herë për emergjenca ushqimore. Familjarisht ndjekim protokollet e publikuara në Itali për dezinfektimin para e pas daljes nga shtëpia.

Më ka shqetësuar shumë reagimi i avashtë e shpesh i pakuptimtë i qytetarëve shqiptarë ndaj paralajmërimeve për distancim social – e vetmja mënyrë për të përballuar kurorë-virusin, siç e quan Lela. Arrij t’i kuptoj pse e bëjnë. Reagimi shoqëror është i ngadaltë.

Ndërsa në Tiranë shumica mendon se z. Rama është diktator, që kjo ide të mbërrijë në periferitë e fshatit tonë, mund të duhen dhe 20 vjet të tjera. Ka hallexhinj për të cilët kurorë-virusi është halli më i vogël që u rrezikon ekzistencën.

Nga ana tjetër, ne nuk kemi qytetarë, por kuazi-qytetarë, për shkak të sistemi tonë arsimor (e që goditjen e nderit ia dha po ky Kryeministër); për shkak të shkatërrimit të besimit në institucione (ju kujtoj “bablokun”, mikun e “atij të madhit”); për shkak të shkatërrimit të normave shoqërore – filozofia jonë e re është “secili për vete”, “t’i marr unë të tëra”, “paraja është mbret” dhe le të vdesë ai tjetri (ju kujtoj monopolizimin e çdo gjëje në pak duar, dhe shkatërrimin e klasës së mesme).

Në këto kushte, nuk ka pse habitemi pse këta njerëz nuk janë solidarë e pse nuk shqetësohen që mund të vënë në rrezik të tjerët. Këtë shoqëri kemi ndërtuar, të gjithë bashkë. Problemi është, çfarë duhet të bëjmë me ta.

Bota e Re Garipe

Mesazhi në Whatsapp nga mjekja Ypsilon, besoj i rremë, përhapi panik në të tërë ata që e morën. Në bashkëpunim me videon e Spanjë-Algjerisë, ata të shtyjnë të dalësh në një konkluzion: situata është katastrofë, dhe mirë ua bën qeveria atyre që dalin, druri është pak!

Sa më e madhe frika nga ajo që mund të na ndodhë, aq më shumë jemi të prirur të justifikojmë përdorimin e dhunës ndaj atyre që i perceptojmë si njerëz që po na sëmurin me sjelljen e tyre.

Pak ditë më parë në një editorial në Financial Times e të shpërndarë gjerësisht, Noah Yuval Harari ngrinte mes të tjerash dhe një pyetje shumë të rëndësishme: nevoja për të mbrojtur shëndetin deri ku duhet të justifikojë humbjen e lirisë?

E thënë ndryshe, për të ruajtur shëndetin e të gjithëve, a duhet të pranojmë që një pjesë të dhunohet nga policia? A duhet t’i lihet një qeverie, aq më tepër një që drejtohet nga z. Rama që ka dhënë prova të shumta autoritarizmi, e drejta për të kufizuar lirinë më të thjeshtë në botë, atë të të ecurit në rrugë?

Sigurisht, bëhet në emër të të “mirës së përgjithshme”. Por, a nuk dhunoheshim në kohën e diktaturës po për shkak të të mirës së përgjithshme? Nëse ne biem dakort që të përdoret ushtria për njerëz që na rrezikojnë shëndetin, a duhet të përdorim dhunën nesër dhe për ata njerëz që na rrezikojnë qeverisjen e vendit me votën e tyre idiote?

Do i rrahim, apo jo?

Në kuptimin tim për lirinë, jo. Sot ne vuajmë paaftësinë e Qeverisë dhe Qeverive për të kuptuar problemin në kohë; shkatërrimin e sistemit shëndetësor për të pasuruar privatin; largimin e personelit mjekësor drejt Gjermanisë për shkak që nuk ka të ardhme; etj., etj.

Pra, meqë qeveria e sotme nuk na asiston dot në këtë problem shëndetësor po na thotë (edhe përmes videos algjeriano-spanjolle) që do na dhunojë, fusë në burg e gjobisë.

Diagaçët në qendër të Tiranës dhe mbi ta ushtarakë me mitralozë, ngjajnë jo vetëm qesharakë por dhe shqetësues. Ne nuk mbrojmë dot kufinjtë tanë (rroftë NATO), por, ne mund ta nxirrkemi ushtrinë për të rrahur qytetarët që thjesht dalin nga shtëpia!

A jemi gati t’ia dhurojmë këtë liri të fundit që na ka mbetur, Qeverisë? Unë për vete jo! Ju bëj thirrje të rrini brenda që të mbrohemi së bashku më mirë. Por, ju bëj thirrje të kundërshtojmë së bashku idetë e z. Rama që për të na mbrojtur shëndetin mundet dhe të na dhunojë fizikisht!

Kjo metodë mund të funksionojë në Kinë (dhe në Algjeri, mbase), por askush nuk guxon ta përdorë në Europë! Sepse, siç thuhet diku, lirinë që e toleron të ta marrin një herë e ke të pamundur ta rifitosh më!

 

*****

Botuar në DITA dhe Politiko.al. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

March 23, 2020 17:47
Komento

83 Komente

 1. ### March 23, 17:59

  Ore cukalla qenka vertet i papergjegjshem. Ata qe thyejne karantinen duhet te denohen maksimalisht. More cukall ti perpiqesh te tallesh bythen me te tjeret, por ky virusi per dreq nuk i ndan as socialistet, as demokratet, as idiotet e as te mencurit. Ne keto raste policia duhet te zbatoje me rigorozitet masat e caktuara. Nqs ti cukalla kerkon te vdesesh apo te vrasesh prinderit e tu, te tjeret nuk te kane borxh ti vrasesh. Prandaj, sic na kane shpjeguar ato qe merren me ato pune, gjendja e jashtezakonshme kerkon masa te jashtezakonshme, deri edhe plumb per ato qe nuk binden. Kjo nuk eshte deshire, po kerkese jetike per gjithe shoqerine. Por nuk po e kuptoj se si lejoesh ti, ai bari, apo ndonje tjeter qe vazhdojne te infektojne kete vend. Besoj se nuk do te lejosh gjate te besh te fortin. Shoqeria eshte me e forte se cdo debil qe perpiqet te shesi pordhe ne kurriz te saj.

  Reply to this comment
  • Golja nga Percelleshi March 23, 18:51

   Autori thote rrini n shpi me sa lezoj une. Ti me siper e ke lexu shkrimin para se te.komentosh? Apo ti e ke me kritikat ndaj kryegjeniut te Surelit? Nuk t pelqejne o xhan? Te.pelqejne vetem.kur shahet Saliu? Po na ler neve te tjerve te lexonme rehat. Neve qe.mendojme se Saliu dhe Ramiu jane një bajgë e ndarë më dysh nga rrota e ndryshkur e kësaj karrocës tonë që e kane katandisur në këtë derexhe e tani na shesin moral nga vilat e tyre. Plehra të pashoq, burra të ligj, kopukë e sharlatanë ata të dy dhe oborret e tyre me sahanlëpirës si ty qe komenton ketu dicka qe autori nuk e ka thene. Ndjej neveri kur dëgjoj emrat dhe shoh fytyrat e salinjve dhe raminjve po me shume ndjej neveri per ju skllever e bij sklleverish

   Reply to this comment
   • Marinar March 23, 22:18

    Gole, kot merresh me ate siper teje.
    Keta ushtaret e liderrave tane politike duan gazetare bythlepires se Henri Cili.
    Se ate zanat kane dhe vete. Lepijne bythen e atij qe eshte ne karrige.
    Nuk duan gazetar si Koloreto dhe gazeta si Dita qe ua ka treguar mire vendin Saliut te parit dhe ketij mashtrusit ordiner te dytit.
    Se po te shkruheshin keto gjera per Saliun keta do duartrokisnin.
    Keshtu e kane delet.
    Nuk jetojne dot pa coban, u peshton cici

    Reply to this comment
    • Gruda March 23, 23:10

     A e kuptoni se pse bertet dhe kercenon Rama?
     Nuk e ka hallin tone,por re koes se tij,se u kap dy here rresht MAT si me termetin ashtu edhe me coronavirusin!
     Te dy heret shteti u gjet i pa pergatitur,me Emergjencat civile per toke dhe tani shendetesia fertele!
     Ne shendetesi vertet jane hedhur 400 milion euro,por vetem per oligarket e jo per shendetesine!
     Se me shume hidhen miliona per bojatisje se sa per aparatura,se sherbimi ndaj qytetareve eshte ZERO!
     Rama kercenon 1% te popullsise qe shkelin rregullat,por nuk merret me ne qe jemi 99% qe nuk kemi ushqime,nuk vizitohemi per shume semundje,nuk bejme dot analiza se ka radhe disa mujore etj!
     Ka bere plot PPP Rama ne shendetesi,por vetem per biznes e jo per atje ku ka me shume nevoje!

     Reply to this comment
   • Gruda March 23, 23:09

    A e kuptoni se pse bertet dhe kercenon Rama?
    Nuk e ka hallin tone,por re koes se tij,se u kap dy here rresht MAT si me termetin ashtu edhe me coronavirusin!
    Te dy heret shteti u gjet i pa pergatitur,me Emergjencat civile per toke dhe tani shendetesia fertele!
    Ne shendetesi vertet jane hedhur 400 milion euro,por vetem per oligarket e jo per shendetesine!
    Se me shume hidhen miliona per bojatisje se sa per aparatura,se sherbimi ndaj qytetareve eshte ZERO!
    Rama kercenon 1% te popullsise qe shkelin rregullat,por nuk merret me ne qe jemi 99% qe nuk kemi ushqime,nuk vizitohemi per shume semundje,nuk bejme dot analiza se ka radhe disa mujore etj!
    Ka bere plot PPP Rama ne shendetesi,por vetem per biznes e jo per atje ku ka me shume nevoje!

    Reply to this comment
    • mirel March 23, 23:51

     Dakort mety Gruda! Nuk kam cfare shtoj tjeter.
     Kjo qe po ben Rama eshte kercenim publik, shprehje e paster e diktatures

     Reply to this comment
  • saliu March 24, 13:29

   Tani e mori vesh ky loqja qe ky shtet eshte gjoja-shtet? Njerezit nuk kane me besim ne asgje dhe jo vetem per fajin e tyre. Institucionet e shtetit lesh, Institucionet vendore lesh, media lesh e me lesh…, e pse duhet te kene besim? Sudja para felliqesise se derdhur keto 30 vjet duket lule. Pastaj, ne cilin vend normal nje shkrim si i yti do te botohej ne nje gazete kombetare? Per cfare arsye? Per gjuhen e kulluar a, per gramatiken a, per sintaksen, per idete e medha? Hajde shqipe hajde!

   Reply to this comment
 2. Bravo March 23, 18:14

  Bravo per mesazhin ne kete shkrim. Nuk ka nevoje per shume fjale.

  Reply to this comment
 3. agim March 23, 18:25

  Koloreto, Shqipëria nuk është Kolorado… ata që nuk po marrin vesh dhe janë bërë burim infeksioni, u duhet treguar shkopi.

  Merre vesh… po vdesin njerëzit e ti ke hallin se po dalin ushtria e policia rrugës.

  je mbyllur në shtëpi e mirë bën….ri se po ftohesh..

  Reply to this comment
  • Albert shtangisti March 23, 19:28

   Ky shkrim thote rrini ne shtepi,.por jo se thote Rama, por sepse duhet.
   Ti qe rri vetem pse ashtu thote Rama rri por me mend e Rames nuk iket as n hale.
   Basketbollist dhe piktor kane qene dy zanatet e tij

   Reply to this comment
   • Gazmir March 23, 19:31

    Lajmet e fundit nga Turqia.
    – nuk do aplikohet ndalimi i qytetareve per te mos dale ne rruge.
    – po testohen 2 ilace njeri nga te cilet nga Kina qe ka rezultuar suksesshem
    – industria vendase po prodhon ne urgjence aparate respirimi
    – lajmi i mire eshte qe ka nje numer te ndjeshem te sheruarish
    – te infektuar mbeten qe dje akoma 1349 vete. Te vdekur 30

    Reply to this comment
    • Gani USA March 23, 19:46

     Media ka qene dy hapa para Ramës vazhdimisht. Unë më mirë besoj disa gazetarë që i kam të preferuar se Ramën. Edhe për virusin.
     Dy javë më parë në Parlament, kryeministri Edi Rama u bëri thirrje shqiptarëve të shqetësuar nga epidemia e koronavirusit që të mbrohen nga infodemia.

     “Infodemia është epidemia e lajmeve të rreme e të dhënave të falsifikuara apo të fabrikuara, e klikimeve marramendëse në burime të infektuara të informimit, prej të cilave qytetarët duhet të ruhen dhe të mbrohen vetë,” tha kryeministri, në një përpjekje për ta gjetur armikun te media.

     Dy javë më pas, gjithçka është përmbysur me shpejtësi. Shqipëria është mbyllur në karantinë, parlamenti gjithashtu, ndërsa vetë Rama predikon ligjet e luftës ndaj armikut të padukshëm, duke e vendosur veten në krye të saj.

     Po ti merrte masat qe kur thane mediat do ishte shume me mire. Po eshte Rama qe urren mediat, jo e kunderta. Ne fund do fitojne mediat, as qe ka diskutim.

     Reply to this comment
   • ganiu March 23, 21:25

    Dhe në të dyja dështak.

    Reply to this comment
 4. Berati March 23, 18:34

  Situata eshte me te verte e ndere. Cmenduria kolektive po arrin ne absurd. Ngado degjohen trima qe jane gati qe jo vetem ti rrahin “tradhetaret” por jane dakord qe nga autoblindat te hapet zjarr kunder ketyre “debilave,vrasesesve,shpellareve ” tradhetareve pra. Se ndryshe pse i nxorem?
  Tani une i pyes keta trima :a e dini qe shume familje kane brenda femije me probleme te renda socializimi si autizmi bipolare klaustrofobike apo kushedi cfare tjeter qe e kane te nevojshme (pyesni psikiatret) daljen ne ambient te hapur? A e dini qe ne mjaft familje kane bashkejetese te veshtire edhe ne kushte normale dhe mbyllja e detyruar shton dhunen edhe kaq te larte ne familje ndaj femijve grave apo prinderve? A e dini se ne mjaft familje kane femije qe kane probleme varesie me drogen dhe astinenza mund te shkaktoje tragjedi? E pra keta njerez kane nevoje jetike qe te dalin dhe kushtetuta shqiptare ua garanton kete te drejte. Cili nga ju do hape zjarr mbi ta? Rrini ne kolltuk thote dallkauku i Surrelit. A thua se njerezit jane prere me kallep. Dhe pastaj kjo gare per tu shfaqur “patriote” e qytetare model me thirrjet per dhune dhe militarizim te jetes se qytetareve a e dini se po ndjell diktaturen? Se tani per hir te sigurise mund ta pranojme edhe diktaturen? A e dini se ne diktature te vetmit qe u rri mire jane maskarenjte dhe delet te cilet se kane aftesine e te menduarit? E kuptoj se ne situata ekstreme duhen masa ekstreme por mos te kalohet ne histeri kolektive e trushplarje masive. Njerez mblidheni trurin se vdekjen nuk e zbuluam sot . Ne mund te vdesim por humanizmi sduhet te vdese kurre.

  Reply to this comment
  • mirel March 24, 00:08

   Shume e drejte verejtja jote. As ne Amerike nuk guxon Presidenti te ndaloje daljen e banoreve sepse eshte Antikushtetuese. Ai ka kompetebce te ndaloje hyrjen e te huajve me situate te tille emergjente, por jo qarkullimin e njerezve. Ky plera jone ka vepruar ne menyre antikushtetuese pa aprovimin e asnje organi kompetent. Ky Kerministri jone i oa tejkaluar fuqite e Ligjit dhe eshte kthyer ne nje Diktatoruc te qelbur qe do ti kthehet e gjithe cfare po ben ne momentin kur njerezve tu dali frika.
   Ashtu so Saliu dhe jy do ta marri pergjigjen e dhunes.
   Perse nuk thone qe dje nje vajze nga Kavaja helmoi veten per shkak ye depresionit nga izolimi?

   Reply to this comment
 5. Anila March 23, 18:41

  Rama doktor. Rama polic. Rama kryepolic. Rama ministër shëndetësie. Rama ministër rendi. Rama ministër i mbrojtjes. Rama parashikues fati. Rama psikolog. Rama mësuesi i larjes se duarve. Rama kryetar bashkie. Rama qytetar. Rama kryeqytetar. Rama fshatar. Rama fermer. Rama gazetar.Rama sociolog. Rama epidemolog. Rama shites. Rama furretar. Rama testolog. Ore cfarë bëhet kështu në këtë vend ? Ky po ja kalon dhe Zotit . Vetem kryeministri i dika të gjitha? Vetëm Rama mendon për ne ? A ka ndonjë tjetër që punon në këtë vend?
  Ndonjë që tna flasë për respiratorët.Maskat. Ndonje që tna flasë për shtreterit. Kapacitetet. Ndihmën ndaj të moshuarve. Konkretisht si asistohen nga shteti. Konkretisht cpo bëhet me te pastrehët. Konkretisht me shtresat ne nevojë. Po me faturat. Pasojat. Ekonominë. …
  #Ramaiditëgjitha

  Reply to this comment
  • biometri March 23, 19:27

   Gjigandomania’ e kryeministrit Rama në luftën ndaj armikut të padukshëm 🙂 🙂
   Në luftën kundër epidemisë së koronavirusit COVID-19, shfaqjet publike të kryeministrit Edi Rama shënuan një rekord të ri.
   Protagonizmi i tij behet për të eklipsuar institucionet dhe për të kontrolluar tërësisht informacionin. Turp, nivel mjeran. Asnje popull nuk ia.lejon vetes kete. Shteti eshte serioz, jo nje me.tuta nga Sureli si me qen ai lideri i Cecenis qe del me kostum sportiv e me kobure ne rruge dhe ai i di t gjitha

   Reply to this comment
  • ILIRET March 23, 19:48

   Po moj shoqe po. Sepse Ramen mund ta shash me nene e moter, nga gruaja e nga babai, dhe ti je e sigurte qe nuk te gje.
   Mund ti thuash kriminel, hajdut, kurvar, diktator, arrogant, pederast, dhe perseri ti je i lire ta shash perseri diten tjeter.
   Sepse elbete, Ramen e shajne 80% e medias ne Shqiperi, kujtoni gazetat qe lexon Bashkimi. Nga 20 gazeta qe lexon 18 e shajne mbare e prapsh, vetem nja dy gazeta, sikur maten pak dhe vetem Nikoll Lesi e lavderon.
   Pse, sepse Rama eshte demokrat i vertete. Pa provoni qe keto t’ja thoni Sali Berishes. Ju nuk do te kujtoni
   asgje, vetem ata qe do tju gjejne ne ndonje kanal, kyshedi se cdo te thone.

   Reply to this comment
   • Bashkimi March 23, 19:59

    Po Rama nuk lexon gazeta, keshtu qe cke ti pse merzitesh.
    As e ka pare qe e shajne fare.
    Ai ka shok Fevziun, vec me ate nivel te larte merret.
    Rri rehat shoku, shko shiko Ertv dhe do jesh i lumtur mos u merr me gazetat e Bashkimit

    Reply to this comment
    • Avni Rustemi March 23, 21:20

     Rama i ka ekzekutuar mediat me
     ligj. Me.forcen e kartonave. Me ato qe nuk i perdor kurre kunder Sales.
     Ah per Salen… hahahaaa Per Salen nuk eshte “prokuror e gjykates” bytheci

     Reply to this comment
 6. Realizmi Socialist March 23, 18:55

  Virusi po.perdoret per te.mbyllur media dhe institucione

  Çfarë hipokrize tentimi për frikësimin e deputetëve që mos marrin pjesë në senacë parlamentare për shkak të CoronaVirusit!!!!
  Apo, justifikimi tjetër që të kërkohet leje nga Instituti i Shëndetit Publik nëse Salla e Parlamentit i plotëson kushtet për mbajtjen e seancës së mocionit për qeverinë !!!!‍♂️‍♂️‍♂️.
  Meqë mësimet dhe gjithçka tjetër po bëhet Online, edhe Seancat Parlamentare mund të bëhen onlinee.
  Nëse Parlamentit i ndalohet mbledhja në emër të rrezikut nga virusi, atëherë qindra punëtorë të marketeve, mediave, spitaleve dhe sektorëve tjerë që nuk kanë pushuar ende punën çka po i mbetet?
  Të arratisen në ndonjë planet tjetër haahha…
  Turpi për ata që bëjnë të tilla hajgare të lodhta dhe njëkohësisht thonë se situata po menaxhohet mirë dhe ska nevojë për Gjendje të Jashtëzakonshme!!!
  Pushteti i ëmbël

  Reply to this comment
 7. 123 March 23, 19:06

  @ Berati.
  Mire, shume mire e ke ti. Ama po dal pak nga tema. Si e shpjegon faktin qe shqiptaret, ta zeme se jane ne autobus ne drejtim te Greqise, i rrjeshton greku, i ben zborr dhe nuk pipetin as miza. Po ashtu edhe Serbi, Kroati, Malazezi. Si e shpjegon faktin qe shqiptaret po na cajne bythen me selfie neper karantina shembullore ane e mbane botes?

  Reply to this comment
  • Liu nga Wuhani March 23, 19:07

   Ta shpjegoj une
   Atje jashte Shqiperie kane besim te shteti dhe qeveria.
   Brenda Shqiperie jo.
   E kuptove?

   Reply to this comment
   • Ajo qe ndodhi sot March 23, 19:08

    E jo vetem te qeveria. Nuk kemi besim as te mjekesia.
    Fatale
    Humbja e jetës së 43 vjeçarit nga Kavaja pa asnjë sëmundje tjetër shoqëruese Nxjerr zbuluar mjekësinë shqiptare

    Reply to this comment
   • 122 March 24, 09:45

    Leri pordhet e qeverive. Jam vete ne emigeim. 8 vjet Gjermani, 17 Austri, Italine buke e djathe.

    Reply to this comment
  • Berati March 23, 19:48

   Ok shoku. Po mundohem ta shpiegoj. Si e mendoj une.
   Shqiptaret nuk jane kafshe.
   SHqiptaret nuk kane difekte gjenetike qe te dallojne nga popujt e tjere. Mbase mund te kene mangesi kulturore por mos mendoni se duke i trajtuar kafshe do te permiresohen. Perkundrazi dhuna e panderprere i ka lene mbrapa kulturalisht. Dhunimi i vazhdueshem i ka bere ata ta pranojne dhunen si te ligjshme biles te drejte. Dhune qe ushtrohet ndaj femijeve, se druri ka dale nga xheneti,dhune ndaj grave se keshtu shoqeria te quan burre dhune ndaj me te dobeteve se ti je bob. Dhune ndaj ndaj atyre qe se mendojne si ty se ata jane tradhetare. E gjithe kjo dhune transversale mund te sjelle frike por kurresesi kohezion social dhe respekt te ndersjellte. Kjo pastaj thellon problemet e shtetformimit dhe ndertimit te nje shteti ligjor dhe me pas ne mosbesimin ne vete shtetin. E pra futeni ne koke se me dru e me dhune nuk a per tu bere kurre ky vend. Perkundrazi. Respektimi i cdo njeriu empatia dhe solidariteti eshte rruga e duhur. Dhe ketu i pari qe duhet te jape shembullin eshte pikerisht shteti. Shteti i tyre. Ata qe ata kane zgjedhur. Si me te miret jo si me te fortet. Nese dikur shume kombe i rrezuan mbreterit e tyre te cilet e kishin marre te mireqene deshiren e zotit per te mbreteruar pa pyetur dhe duke dhunuar e shtypur deshirat e popujve te tyre ,ata nuk e bene qe te vendosin te tjere me emra te ndryshem qe te bejne njesoj. Por qe te ishin pjesemarres dhe ta ndjenin shtetin te tyre.
   Tani sa per shqiptaret qe mbajne rresht ne ato shtetet e tjere pashe se ke vene ca vende Ballkanike te cilet nuk jane per tu marre model.

   Reply to this comment
  • mirel March 24, 00:11

   123, nuk e di akoma ti pse binden shqiptaret jashte!? Sepse jane emirante mor te marrte emigrimi me vete. Sepse jane me te deprivuar nga te drejtat se shtetasit greke.
   Kush eshte ai budalla qe mund ti ngreje keto pyetje sot?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 24, 07:49

   123
   nëse ke jetuar në sistemin diktatorial!?
   atëherë ka qënë e njëjta gjë që të thotë dhe Liu nga Wuhani!!
   diktaturë me kufizime dhe shkelje të të drejtave të njeriut,por njerzit kishin besim tek shteti!
   kur e thoshte një gjë e kishte menduar mirë!
   sot të del një dobiç dhe bën ashtu si ja do bytha,që normalisht sipas standarteve nuk mund të veprosh as në shtëpinë tënde!!
   greqia,sërbia,itali,zvicër e gjermani janë shtete!!
   kur vendosin një gjë e mendojnë dhe pastaj e bëjnë,kanë parlament dhe qeveri!!
   këtu tek ne është njëlloj si në turqinë e sotme!!vendos vëllai “katolik” i erdoganit!!për të gjith,po për të gjitha fare,fare!!
   ky është problemi o 123!!

   Reply to this comment
   • 123 March 24, 11:21

    Per mendim e keni gabim. Une mendoj se shqiptaret (shumica) kane kompleks te theksuar inferioriteti. Plus 30 vitet e fundit injoranca dhe mediokriteti jane kthyer ne standart. Ne kohen e monizmit kane qene deri diku nen perkujdesjen e shtetit deri ne palce. Tani u mungon kjo gje. Nuk ka te beje jo pse rrahin grate jo allaturka. Ta marresh seriozisht ky fenomen eshte mjaft i perhapur ne rajon, mesdhe etj. Nga kjo qeveri shqiptaret nuk presin qeverisje por e zgjodhen me premtimin per te vene drejtesine ne vend. Dhe u zhgenjyen. Ne nuk do kemi qeverisje, pa dale nje i paster per te vene drejtesine ne vend.

    Reply to this comment
    • Berati March 24, 13:56

     Po mundohem edhe njehere te te bej te kuptosh.(me fal po e teprova) kush mendon se virusi ka ardhur thjesht per te bere nje xhiro e ka gabim. Virusi ka ardhur per te ndenjur me ne . Dhe ne duhet te mesojme te jetojme me te. A eshte zhdukur ndonjehere gripi? Ja e arriti kulmin ja edhe ra numri i te prekurve kujtoni se gjithecka mbaroi? Cfare do bejme? Do vazhdojme te shtrengojme karantinen? Mund ti rrihni e mund te vrisni sa te doni por virusi aty do te jete. Ne komentin me siper permenda disa kategori qe kane nevoje jetike dhe imediate qe te dalin. Nuk ka kryeminister e dekret qe te binde nje femije autik se sduhet te dale jashte. Po per ekonomine mendoni? Ckujtoni se puna per njerezit eshte hobi? Eshte jeta e tyre fjale per fjale. Pra ajo qe dua te them eshte se ata pra qeveria duhet pa pushim duke thirrur te gjitha burimet njerezore te hartojne politika e plane sa me te detajuara se si do te vazhdohet . Duke i marre te gjitha kategorite nje e nga nje. Nuk zgjidhet problemi nga facebuku. Nuk mund te pritet zgjidhja nga nje dallkauk qe i quan qytetaret e vet tradhetare e ta padenje per shijet e veta . Nuk e fajin populli por udheheqja. Sado budalla te jete nje njeri nuk eshte aq budalla sa te hidhet nga shkembi. Eshte turp qe ne nje moment kaq kritik debati te degjeneroje ne piken me apo kunder Rames.

     Reply to this comment
     • 123 March 24, 19:01

      Ky virus ka ardhur dhe do ike per t´i lene rradhen nje tjetri mbas disa kohesh. Problemi eshte ruajtja e rendit boteror. A ju kujtohet koha mbas hurrikanit Kaltrina ? Rendi ne New Orleans ra. Shteti humbi cdo kontroll, per dite te tera. Qe ky virus eshte me vdekjeprures se gripi kjo po deshmohet qarte. Ashtu sic po deshmohet edhe pafuqia apo histeria e shteteve me te forta ekonomikisht te botes. Marrim Gjermanine. Gjermania eshte nje kolos ne industrine e rende, te lehte, teknologjite e reja etj. Edhe sikur nje perqindje e ulet e klases punetore te humbiste jeten, Gjermania prape ka fuqine e thithjes se krahut te ri punetor. Marrim Shqiperine. Nqs ky virus do e godiste keq Shqiperine, cfare do mbetej ? Asgje. Ne ofrojme vetem krah pune edhe pse ate te pakualifikuar. Sa per llomotitjet e ketij palacos neper FB apo Twitter, mua me duken si filozofime te nje skozofreni pas konsumit te kokaines.

 8. ZGJIDHJA? March 23, 19:14

  Shkrim me vend dhe pyetje me spec z. Koloreto, por kaq nuk mjafton. Para se te riperserisim me dhjetra here pakenaqesite tona per kufizimet graduale te lirive, a nuk do te ishte me mire te vrisnim mendjen, se cila eshte formula per te dale nga mesi i udhekryqit ku na ka ngunjuar ky beseprere qysh prej 7 vitesh?

  Reply to this comment
 9. dritan March 23, 19:29

  Dua te komentoj vetem nje fjali tuajen Z Koloreto:
  -Ju bëj thirrje të rrini brenda që të mbrohemi së bashku më mirë.
  Po me ata njerez te papergjegjshem qe nuk dine te mbajne distancen ne rradhen e furres se bukes , dalin grumbull a thua se shkojne ne dasem dhe qe me shume gjase do te semuren para teje qe mbrohesh dhe meqenese tani eshte fillimi do te gjejne nje shtrat ne infektivi qe te kurohen dhe largqofte kur nje si ju qe tani po mbrohet , te semuret me vone per te nuk do te kete shtrat te lire per tu kuruar sepse ato i kane zene te papergjegjshit dhe ky i pergjegjshmi do te dergjet ne koridorin e spitalit duke pritur te lirohet ndonje shtrat me gjase kur te sherohet ai i papergjegjshmi , pra nje pyetje kam per ju si do te ndjeheshit ne kete rast ulerites dhe cfare zgjidhjeje ofroni ju per keta jo qytetare qe nuk mendojne edhe per te tjeret pale per veten e tyre

  Reply to this comment
  • mirel March 24, 00:13

   Merr policin te mbaje rradhen, ska ndonje gje. Mbaj maske. Largohu ti. Per cfare duhet arma? Apo per koketrashe si puna jote?

   Reply to this comment
 10. Jimi March 23, 19:30

  Ju trimat qe nuk keni frike as nga ndeshkimet ligjore, por mbi te gjitha dhe as nga virusi, ju mbush mendja dilni, por e mira eshte, qe kur t’ju ,mbushet mendja per tu kthyer, mos u futni ne shtepi, po drejt e ne reanimacion, por jo tek infektivi, por tek 17-a. Neve te tjereve mos na mbushni mendjen se cfare duhet te bejme, se edhe nese mbyllemi ne shtepi, nuk mbyllemi se thote k/ministri apo ministrja e shendetesise, pasi syte ne balle i kemi.
  Eshte shum interesante me kete kategori njerezish!? Kur qeveria ndermerre masa te tilla drastike deri te “dhunshme” per disiplinimin e ketyre njerezve “rrebel”, te cilet me qendrimin e tyre behen rrezik per gjithe shoqerine, thone ! Qeveria po shkel te drejtat e individit, te levizjes se lire, po shkelet me kembe demokracia!? Ne rastin kur qeveria tregohet e ngathet dhe apatike, duke ju ruajtuar se masat shtrenguse do te cenojne sadopak te drejtat e individit dhe dihet ne nje rast si ky demet do te jene shum me te medhaja se sa ne rastin e pare, keta do te thone ! Cfare qeverie eshte kjo, qe rri e bene sehire, kur njerezit jane duke vdekur ? Keta e kane mendjen vetem per te vjedhur. E cfare nuk do te degjosh, dhisma! Hip se te vrava, zbrit se te vrava!?
  Kur je ulur ne divan me pultin e tv ne dore, e drejton qeverine per qejf dhe kjo qe eshte te duket teper e paafte.

  Reply to this comment
 11. Ethem Lalaj March 23, 19:31

  DITA: Leksioni Cukalit me duket i tepert pasi gjithe dufin kerkon ta nxjerre te Kryeministri njelloi si opozitaret e rruges:
  1-Mesazhet qe i kane ardhur ne celular apo laptop pa emer te sakte nuk e ka fain Rama por medjet portale-KAZAN te pjella ne vite ne menyre skandaloze nga qeverit e mepareshme qe ky kerkon ti sfumoi me ligjin e shpifjes qe ky e shume te tjere e kundershtojne.
  2-Medjet te ne jan kapur nga Saliu 100 % qe ne 1992,sikurse drejtesia me kursin e plepave.Rama nuk ka asnje TV,GAZETE qe e mbeshtet veç nje LAPTOPI-ERTV.Edhe gazeten “Zeri Popullit”e mbylli qe ne 2013.Dhe zoteria nuk e ze ne goje SMS-n e LulBashes derguar Eni Vasilit ne Open..qe per mendimin tim autori i SMS qofte dhe anonim duhej te ishte ne burg.Mendoj se SMS ishte e Lulit 7×7=42 te cilen e mohoi paturpesisht.
  3-Zotri:Nuk ka fai E.Rama por Saliu qe krijoi me qindra universitete private per para e vota,kur 900 Italian moren diplloma pa qene asnje dite ne Shqiperi.Te ne u be baderdia me diploma fallco,plagjiature,ku 4,7, 8 vjeçaret u ben jurist e KO..duke rritur injorancen ne maksimum.Dhe megjithse Rama mbylli shume universitete,duhej te mbyllte me shume dhe..te ashpersonte ligjin e AL per zgjedhjen e ekipit drejtues te Arsimit,ku Dhori Kule e Mynyr Koni kane nga 13-15 bordero nga Tirana deri ne Vlore dhe Ministria e Arsimit apo Qeveria nuk i heq dote..!
  4-Tek ne demokracia eshte kuptuare s’prapthi..perfshi dhe zoterine.Se nuk e ze ne goi fare LIGJIN.Demokracia nuk mund te ndertohet pa zbatuar ligjin.Dhe ligj do te thot perdorimin e forces ne shtetin ligjor.Dhe kete e kam pare ne SHBA,FRANCE,GJERMANI,etj.Por kjo nuk do te thot te vriten njerz si ne 21 janar 2011,etj, ku LulSaliu vrane 4 veta me duar ne xhepa.Dhe keta kerkojne te vijne perseri ne pushtet me dhune.. se me vota nuk vijne kurre,kurre..!
  5-Mendoi se disa te pabindur jane militant partie te PD+LSI qe i bejne karshillek qeverise Rama.Kete e argumentoi me disa “artist” te Kinoteatrit,artisti Julian Deda me teser PD-e qe u shpreh hapte ne FB,etj,profesor qe mbeshtesin KINOSHQUPIN qe dalin kunder çdo udhezimi qeverie,Ministrie apo OBSH.
  6-Zotri:Ne po shofim se po thyejne rregullin shume te rinje e te reja.Dhe per kete ju nuk shkruani fare.Kjo ndodh se ata nuk shohin sa duhet televizorin qe flet per keto probleme çdo minute,por lozin ne FB,shkojne ne PABE,DISKO,etj.Apo te papunet qe flejne gjum deri 12,00.Nuk behet fjale per studim librash te Agollit,Kadarese,etj.Ky eshte problem madhor per çdo familjar,Edukator,Arsimtar,Pedagog,Universirete,qeveri.
  -Dhe me kete lloi rinie te sotme nuk ka shprese per qeverisje te mire neser.Kjo eshte çeshtja.
  7-Ka dhe te moshuare qe thyejne ligjin.Se ata jane rritur ne diktaturen e Enverit qe zbatonte ligjin,ku per nje shpifje te fuste ne burg,si Lubonja,Ngjela,etj,qe sot e shajne pile me pile.Dhe sot nen emrin e Demokracise i bejne karshillek Qeverise.
  -Une si ush ushtarak madhor e me 17 klas shkolle te Enverit kam mbi 20 dite qe qendroi ne shpi sipas porosive te K/Ministrit qe kam votuare me plot besim se do e bej kete vend.Pike.
  -Flm-Dita.

  Reply to this comment
 12. vjola March 23, 19:46

  Injorant komplet te gjithe sa jeni .

  Reply to this comment
 13. Gjergj March 23, 19:50

  Meqe Krye M-ja nuk gjen dot zgjidhje per bizneset e mbyllura vec duke u thene merrni kredi, ja nje propozim:

  Me pak fjale, nese biznesi i mban ne pune punetoret gjate pandemise dhe nuk i pushon nga puna, ose nuk i con ne shtepi per pushime te papaguara, sic ka te drejte ta beje, qeveria paguan 80% te pages ndersa biznesit i mbetet te paguaje 20%. Nuk me ngjan si propozim i keq.

  https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain-sunak/uk-to-pay-workers-wages-as-economy-shuts-down-due-to-coronavirus-idUKKBN21702I

  Reply to this comment
 14. X March 23, 19:51

  Me pak fjale, nese biznesi i mban ne pune punetoret gjate pandemise dhe nuk i pushon nga puna, ose nuk i con ne shtepi per pushime te papaguara, sic ka te drejte ta beje, qeveria paguan 80% te pages ndersa biznesit i mbetet te paguaje 20%. Nuk me ngjan si propozim i keq.

  https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain-sunak/uk-to-pay-workers-wages-as-economy-shuts-down-due-to-coronavirus-idUKKBN21702I

  Reply to this comment
 15. Arben March 23, 19:55

  Rama merret shume me llafe dhe hartime Fejsbuku, ato i ben bukur, po kur vjen puna te parate e buxhetit ose eshte hajdut ose nje i paafte injorant shembullor.
  E ka arken bosh tani se kur arka kishte leke ka lyer bythen me kos si arixhiu.
  Tani qe stopojne bizneset jane mijera njerez pa pune. Si do beje ky? U thote kam fol me.bankat merrni borxh. Po une nuk dua t marr borxh se nuk m del hesapi, cfare zgjidhje eshte ljo? Po desha t marr kredi nuk kam nevoj te me ndermjetesoj qeveria.
  Me keto qe duhet t merret, nuk merret Rama,ama per batuta me Fevziun, Arjan Caniun apo dereziun eshte i zoti shume.
  Nuk kam pa une kryeminister qe mbiu ne TV cdo dite e cdo nate.
  I semure eshte??
  Kur punon ky njeri??

  Reply to this comment
 16. Arben March 23, 20:15

  me grafik mengjes dreke darke

  para buke dhe pas buke

  Reply to this comment
 17. Limani March 23, 20:26

  Lexova Koloreton , lexova disa nga komentet si , Anilën , Beratin e me radhë dhe mu shtua dashuria , respekti, krenaria dhe besimi se Shqipëria jonë është gjallë , se demagogu dhe sharlatani i radhës Edvin Rama është moralisht i mundur, pa të ardhme , se ai s’mund të mashtrojë akoma ,një popull të tërë , me sofizmat e tij bajate .
  Tërmeti dhe kurora-virus sot ,e nxori lakuriq para botës Edvinin dhe qeverinë e tij të koketave bukuroshe e kokëboshe .
  Duhet , të paktën , një hetim parlamentar !
  Po ç’them dhe unë , Edvini i ka futur në thesin e tij të gjitha – parlamentin , të gjithë tepsinë-qeveri , të gjitha bashkitë , s’ka gjykatë kushtetuese , s’ka gjykatë të lartë e , kush i numuron të gjitha !

  Pas Saliut e Lulit duhet përzënë edhe ky , asnjë kthim mbrapa , kthimi mbrapa është baras me vdekjen, vetëm përpara , ndryshe të mjerët ne !

  Reply to this comment
 18. info analitike March 23, 20:29

  Eshte shteti i me the te thashe o Koloreto, shteti qe duan sandokanet, ethemet, fteret me shoke. Ti perpiqesh te shpjegosh se sa larg te qenit shtet serioz eshte Shqiperia e disa syresh te turren sikur i ke share nga nena. Shqiperia ka nje problem akoma me te rende se coronavirusi dhe eshte ai i mentalitetit autoritar te frikes, dhunes e terrorit. Jane mbetje te trasheguara qe nga koha e kumandarit.

  Reply to this comment
 19. Aladini me Eskorte March 23, 20:58

  O Ram bli respiratora.

  Merri ca nga ato qe u ke dhene Zamirve dhe Ulajve

  Merru me punet e tua, jo me te tjerve.

  Ke ngrit gjithe idiotet ne kembe kunder medias.

  Po te lexosh komentet e tyre jane tekste injorantesh.

  Erdhe me voten e shpreses se qytetarise ne pushhtet, tani te mbrojne vetem analfabetet.

  Mjeri ti i mjeri.

  A blen dot respirator mor djale?

  Shko gris bythen pastaj

  Reply to this comment
  • Koni March 23, 21:34

   Nuk jam ekonomist…por nuk mund te le pa komentuar shqetesimet qe ka nje pjese e publikut per krizen ekonomike ne keto kohera te jashtezakonshme karantine qe po kalon e gjithe bota.

   1- nese Shqiperia nuk merr asnje mase, do kemi krize ekonomike gjithsesi, jemi shume te varur (ne mos totalisht) nga vendet europiane…dhe perderisa nuk kemi fuqi te imponojme vendet europiane qe mos te marrin asnje mase karantinimi, mendoj qe krizen ekonomike qe do pasoje, ta pranojme e te qetesohemi…dhe te mundohemi te shpetojme sa me shume jete shqiptaresh.

   2- nuk ka, dhe nuk ka per pasur krize ne aspektin e bukes se perditshme ne europe…ka, dhe ka per te pasur akoma me shume krize ne aspektin e jeteve njerezore ne europe…rrjedhimisht, qetesohuni, sepse nuk ka per te pasur krize per buke as ne Shqiperi. Le te fokusohemi qe te kete sa me pak krize ne aspektin e jeteve njerezore ne Shqiperi.

   3- kriza ekonomike qe do te pasoje, do perkthehet ne falimentimin e disa (shume) oligarkeve ne Shqiperi, sipas mendimit tim. Se cfare impakti do kete kjo tek jeta e gjithsecilit prej nesh, nuk jam i sigurte, besoj se do kete impakt te madh…por kam 2 pyetje te thjeshta:

   -A vlen me shume jeta e te dashurve tane, apo llogaria bankare e disa (shume) oligarkeve?

   -A e kemi kuptuar demokracine si zhveshje nga vlerat njerezore dhe adhurim te vlerave monetare, apo si nje kompleks vlerash ku jeta e njeriut eshte gjeja me e shenjte ne kete bote?

   Reply to this comment
 20. Baci March 23, 20:59

  Te gjithe ata qe mbrojne ramen, uroj ti rrahi vete rama sepse nuk po e mbrojne mire!
  Rrihi rame bjeru derisa te te japin dhe nga ditet e tyre!

  Reply to this comment
 21. Ermir March 23, 21:02

  Rasti Chiara Ferragni (fashion blogger italiane) e cila ne 3 dite mblodhi 4 mln euro donacione dhe ne me pak se dy jave shtoi me 30 shtreter dhe respiratore (te tjere jane porositur e po behen gati) spitalin e Milanos, eshte tregues i trishte i deshtimit te sistemit dhe keqmenaxhimit te pandemise.
  Pra ekonomia e 7 me e madhe ne bote e ka me te thjeshte te emetoje 25 mld euro ne treg per te mbajtur mbyllur italianet dhe nuk shpenzon dot 100 mln euro sipas shembullit Ferragni per te shtuar me 5000 shtreter e respiratore kapacitetet spitalore te vendit. (nderkohe sipas mediave, neper spitale zgjedhin ke te mbajne me ventilim e ke te lene ne meshire te Perendise)
  Se sa keq po menaxhohet kriza ne Itali e tregoi mbreme Di Maio nga aeroporti ushtarak i pratica di mare ku priste mjeket ushtarake ruse. Vetem mbreme nderkohe qe mjeket ruse kishin mberritur ne Itali, zv km italian tregoi se thirrjes se qeverise me 21 Mars i ishin pergjigjur 8000 mjeke nga i gjithe vendi per tju bashkuar ekipeve mjeksore ne Lombardi per ti bere balle krizes ne veri. Pra me shpejte vijne mjeket nga Rusia ne itali sesa mjeket, fjala vjen, te Calabrise ne Bergamo.
  Sa per ketu tek ne, në ndihme mund te na vije Alketa qe njeh Barbara D’urson e cila njeh Ferragnin e ta pyesi se ku i gjeti respiratoret qe te shkojme ti marrim dhe ne. Me sa jam ne dijeni aparaturat ne dispozicion te sherbimit tone spitalor jane rreth 150. Ama nderkohe jemi mire me autoblinda, police sprintiere dhe aplikacione gjurmimi ne kohe reale.

  Reply to this comment
 22. Marks March 23, 21:08

  Korona ka ardhur te na thote qe komunizmi eshte zgjidhja

  Reply to this comment
  • ? March 24, 16:57

   Ik or pirdhu, edhe Stalini per ate pune kishte ardhur, bile kish sjelle edhe Enverin me vehte, po qe te dy hengren fiq.

   Reply to this comment
 23. PETRIT March 23, 21:41

  KY KERCENOI PRAPE SOT, NGA VRIMA E TIJ, NGA SURRELI, SHFRYU, NGA BULÇITE, PO NUK SHFRYU, NGA XHEPAT…
  I TREMBUR VETE,,PO TREMB EDHE MILETIN…MIRE THOTE
  MOS DIL, MOS DIL…DAKORD..
  PO DUAN TE HANE KY MILET, O EDI,,!
  NUK I KANE TE GATSHME SI TI…!!!
  SHTETI MBAN REZERVA, NE RRASTE FATKEQESIE…JEPI MILETIT TE HAJE DHE TE RRIJE BRENDA…!!!

  Reply to this comment
 24. DISA KESHILLA PER TE GJITHE March 23, 21:53

  Nuk ka nevoje per izolim dhe ndalim qarkullimi por per distance ne rruge dhe markete.

  Njerez, virusi nuk hyn nga poret e lekures se dores me prekje, por nga tre rruge: goje, hunde, sy.Pra te vetme rruge infektimi jane: goje, hunde, sy.Se pari kontrolloni duart tuaja kur i fusni ne goje, hunde dhe sy dhe ruhuni nga tjetri qe te mos leshoje sperkala nderkohe qe eshte perball jush.(Pra higjena eshte e para, lani duar dhe e dyte mbani distance me njerezit 1 m e gjysme)kaq e thjeshte eshte!

  Disa mite idiote:
  Se pari, dorezat e farmacise me lateks nese kalojne mbi 3 ore te veshura, nga temperatura e duarve dhe lageshtia bejne qe cdo gje qe eshte jashte dorezave te futet brenda e perqendruar, pra ben efektin e kundert dhe ne sasi te madhe bakteresh.

  Se dyti, maska nuk ka pse perdoret kur nuk keni probleme me virusin personalisht.(pra maska na ruan nga sterkalat, kur ne ruhemi nga tjetri, pra i infektuari duhet ta kete jo njerezit e shendetshem, per me teper qe maska grumbullon baktere nese mbahet per kohe te gjate)
  Se treti, gjithe mjeket ne bote sot rekomandojne qe forcimi i imunitetit te vetes eshte e vetja rruge per te fituar, pra: vitamine C,D me tableta dhe fruta e uje cdo 15 min.

  Reply to this comment
 25. gjermani i fundit March 24, 00:11

  ky eshte nje shkrim shume i mire, tek nje gazete kurajoze, nga nje gazetar kurajoz. Ne gjithshka qe ben shteti,qendron gjithmone ajo tendenca autoritariste, per ti bere gjerat si do shteti. Prandaj pushtetet jane te ndara, qe ta kufizojne kete oreks autoritarist te shtetit. Edi Rama ka nje kompleks me massmediat, qe çfare jane? Jane mjete te komunikimit te masave te gjera. Nuk jane te ndonje niveli te larte? Po se mos kemi shembull me te mire? Ja, shikoni parlamentin e listave…Per çdo shtetar massmediat jane problem i madh, duke qene se jane ne kontrast me natyren e puneve te shtetit, qe shume gjera kerkon ti evitoje ne vemendjen e publikut. Sidomos ato masat jopopullore. Rasti me emblematik eshte skandali Montesinos ne Peru, kur nje tv i vogel satelitar dha pamjet e shefit te sherbimeve sekrete qe me 15 mije $ korruptoi nje deputet opozitar qe te votonte per nje ligj pro qeverise Fujimori. Montesinos kishte blere tere mediat e Peruse, por ja qe u gjend nje tv i vogel fare e i nxorri bojen. Raste qe blihen dhe shiten deputete ne kemi plot, kemi edhe videon 700 mijeshe. Kemi edhe skandalin e Unazes, ku 15 mije$ e Montesinos duken kokrriza rere. Por, Rama duhet te mesohet me punen e mediave, dhe biles te pergatitet mire kur ballafaqohet me to. Nuk mjaftojne qokat dhe rromuzet per te bindur publikun nese qeverisja eshte korrekte me ligjet, me rregullat ne fuqi, me organizimin korrekt te shpenzimeve te fondeve publike. Ne fund te fundit, eshte detyre e tij te jape llogari,jo qe mediat ti japin llogari atij. Nuk mbetet detyre e Rames te jape video policesh me dajak ne dore. Dhe s’ka rendesi se ndodh ne Spanje apo Algjeri apo ne Zimbabve; mjafton te arsyetoje se kushtetuta jone nuk permban ligje qe te lejojne diçka te tille. Ok, mund te mos i dije, por ka keshilltar ligjor. Me kujdes, pak edhe sakte. Nqs z.kryeminister ka kompleksin e superioritetit, dmth, “une i di gjerat qe them, kam njohjen e duhur, kam zgjidhjet me te mira, sidoqofte di me shume sesa ti, me ler te flas me gjate, mos nis te flasesh kot se e di ç’do thuash”, shprehje tipike narcizi, ketu kemi nje problem te madh. Sidomos sjellja ndaj medias eshte tipik kompleks superioriteti. I forte ne artikulimin e fjalive te gjata, e pse jo, ndonjehere edhe te bukura, Rama e snobon median kudo e kurdo qe i jepet rasti. Po te ishte personi publik Edi Rama eshte nje gje, por si person i veshur me kostumin e kryeministrit s’i lejohet aspak.Pastaj, se ka ndonjeçik dore te mire per te shkruar, kjo s’eshte liçence per te denigruar punen e tjetrit. Per veten time,mbaj mend qe me dha dikush Kurban-in, nisa ta lexoj, shfletova ca faqe pastaj andej-kendej dhe u çudita se perse tamburet e lavderimeve ende buçisnin nga te kater anet. Ndofta jo per ti hedhur poshte mundimin, por s’mundti afrohet,psh Orwellit “Pa nje dyshke ne Paris dhe Londer” Jo,absolutisht! Por mbase,nga deshira e venies ne evidence. Qe nje dite ertv do behet tv lokal apo kombetar s’e ve ne dyshim. Rama i ka miqte parallinj. Te shohim! Megjithate,dua te them disa fjale per karantinen,meqe çdo gje qe aplikohet ne ia veshim qasjes se Rames per tu vene ne evidence. Ligji i Karantines eshte nje izolim me force, i dhunshem. Per te izoluar perhapjen e nje semundjeje. Karantina dhe demokracia jane dy gjera qe perjashtojne njera-tjetren.Gabimii Rames qendron se ai personalisht del ne fejsbuk dhe tund gishtin, duke dhene te kuptohet se shkelesit jane personalisht kunder atij si person. I nderuar Koloreto, Ligji i Karantines eshte izolim i dhunshem,ky eshte! Nuk e shpik Rama te tille, eshte keshtu. Pra,duhet zbatuar edhe me dhune. Por,pikerisht, detyra e qeverise eshte qe ligji te aktualizohet, ti pershtatet situates,keshtu po.Meqete shumtitsi une ketu ne forume mbajne mend ushtrine dhe zborin, ne fakt pashe ca shoke te mi ne ushtri qe patrullonin me ca rrecka te bardha ne goje, i shkrova njerit qe ushtria nuk del me facoleta,po me kundragaz, se jemi ne lufte…Desha te them,hahhahahahaa,qe ose jemi ne lufte siç thote Edi dhe mbani kundragaz, ose jemi ne emergjence civile dhe mbani ato maskat.

  Reply to this comment
  • mirel March 24, 01:52

   Futja kot mono. Ndalimi i njerzve per te dale ne rruge eshte antikushtetues. Ky ta mbaje rendi gati per te ruajtur distancen dhe jo per te kercenuar njerezit me arme. Ato rregullat te fshijme halete nese njerezia dynden per ushqim ne oraret e kufizuara ta Ramutit. Fasho – u thote dobici i Venecias. Le qe te vjen keq dhe per. Venecian tja permendesh per nje bastard te tille. Po dhe ne borxh nuk ja kishim ama

   Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi (pri Mbreshtani) March 24, 10:21

   Karantina dhe demokracia janë dy gjëra që përjashtojnë njera-tjetrën. e tërci e vërci… Wow, si keshtu mono? Nuk e kupton se je komplet out me keto qe ke katranosur?

   A ke parë në këto ditë emergjencash ndonje autokollonë ushtarake që të lëvizë kaq “ballëlartë dhe triumfatore” ndaj të ashtuquajturit “armik i padukshëm” (mos ishte gjë kokpalar?) në qendrën fare të boshatisur të Bazelit ose të Zyrihut?

   Jo? As që mendohet? E thua dot psenë?

   O gjimon! Dil nga bunkarti ku je strukur më keq se ai shefi yt fiks para 75 vitesh dhe VK në qafë coronës.

   Harroi SMS-të e mëkëmbëses shalmadhnore me gërmën Y (ypsilon) dhe çili pak sytë ke ky “fake-news” se e ke komplet jashtë temës…

   Ç’regullimi i personalitetit të narcistit karakterizohet nga mungesa e empatisë, mbivlerësimi i aftësive vetjake, dhe një dëshirë e shtuar për njohje. Tipike për personat në fjalë është se ata janë më tepër të preokupuar që t’i bëjnë përshtypje dhe të fitojnë admirimin e të tjerëve, pavarësisht se në shpirt, ata s’ndjejnë absolutisht asgjë dhe si të tillë s’mund të transmetojnë tek të tjerët as më të voglën ngrohtësi emocionale. Mungesa e plotë e empatisë do të thotë të mos jesh në gjendje ta kuptosh ndjenjat, vlerësimet dhe pritshmëritë e të tjerëve.

   Sociopatët vuajne shpesh nga sindroma e narcizmit malignant. Ky paradoks është mjaft i rrezikshëm !

   Narcizmi malignant është shkalla sipërore e narcizmit, ose forma e tij më rrezikshme. Narcizmi malignant shfaqet si kombinim i çrregullimeve të personalitetit, sjelljes tepër antisociale me potencial të lartë agresioni, dhe një tendence për paranojë. Njerëz të tillë pretendojnë se sundojnë brenda një komuniteti më vete dhe nuk marrin parasysh shqetësimet e njerëzve të tjerë. Personi qe vuan nga narcizmi malignant e ka humbur plotësisht parafytyrimin e realitetit, dhe nuk është e pazakontë, që për të plotësuar shijet dhe dëshirat personale ai të kalojë papritmas edhe në ekstremizëm, duke përdorur po ta lypë nevoja cfaredo lloj mjeti të dhunshëm, deri dhe ke dhe vetë-agresioni (suicid).

   Und zum Schluß, bitte aufpassen!

   Personat që vuajnë nga narcizmi malignant e kontrollojnë veten deri në një farë mase më mirë se sa rrethi ku bëjnë pjesë persona të tjerë antisocialë, të cilët mund të jenë në fundin e spektrit degradues të patologjive narcistike. Narcistët malignantë janë si të thuash “më të shëndetshëm” se ta, edhe pse pa e kuptuar as vetë janë të prekur nga njëra prej sëmundjeve më të rrezikshme në botë.

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 24, 11:26

    Nuk kuptoj c’ke dashur te debatosh. Karantina eshte nje ligj me detyrim, parashikon gjoba per kundravajtesit. Po nuk eshte se ti paguan gjoben dhe vazhdon te thyesh rregullin. Rrezikon edhe burg. Ok, ekziston edhe demokracia e burgut….

    Reply to this comment
    • Mon Kukaleshi (kapter pri Vreshtasi) March 24, 13:09

     Mbete gjithë jetën pas kërrabës së bariut i i vrarë…

     Cfarë paqartësie ka që shtiresh sikur nuk e kupton pyetjen se ke parë apo s’ke parë të marshojnë kolona ushtarke në qëndër të Bazelit?

     Këtu nuk po kritikohet vendimmarrja e qeverise për vendosjen e gjobave për ata që shkelin rregullat, por për mënyrën e shëmtuar se si po ushtrohet zbatimi i këtij vendimi.

     Këtu po kritikohet gjuha e komunikimit, dhe forma më e keqe e mundshme e kopjimit të masave paraprake që u ndërmorën ditët e fundit nga dy-tre vende të huaja.

     Nuk ruhet shëndeti qytetar duke i nxjerrë atij dhëmbët e ujkut.

     Përkundrazi!

     Nuk është parë dhe as dëgjuar kurrë më parë, që një virus gripal “të mposhtet” duke nxjerrë në bulevard autoblinda dhe ushtarë që qëndrojnë gatitu me maska-antivirale prapa mitralozave.

     Kjo nxjerrje “dhëmbësh të kalbura” (mendo që edhe ato autoblinda i kanë marrë badjavah se “ami” s’mund t’i hidhte aq kollaj në varreza) do të ishte e pafalshme dhe rezultonte fatale për sejcilën nga qeveritë e vendeve me demokraci të konsoliduar.

     Çfarë mender corone po lëvizte poshtë katit të dytë ke zyra përballë bustit të Ahmet Zogollit, që të jepej medoemos urdhri për daljen nga kazermat të autoblindave?

     S’është hera e parë që përmend vend e pa vend “gjoba kundravajtesish”. Të dalësh në rrugë nuk mund të quhet as kundravajtje, dhe as shkelje. Bie ndesh me liritë njerëzore, bie ndesh me të drejtën e gjithsejcilit për të levizur lirshëm. Pse duhet të lëvizë pshm. ushtari i shalmadhnisë së tij që po qeveris nga fejsbuku, dhe mos të lëvizin qytetarët.

     Ta ka hequr ty njeri të drejtën e lëvizjes në Zvicër? Jo! Dhe pse jo?

     Se po guxoi pa të pyetur ty, tjetrin e tjetrin, rrezikohet rënia e qeverisë.

     Ka diversitet politika zviceriane o mono (dhe jo mono-trapizëm) !
     Ka gazetarë Zvicra dhe jo bufa kënete !
     Ka popull Zvicra, dhe jo dele (si puna jote) !

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit March 24, 16:08

      per gjuhen e komunikimit e kemi folur qe Rama nuk me shkon per shtat, Eshte kthyer ne nje fodull i madh e sipas meje nuk i ben gje vaksina. Por edhe ti nuk qenke larg me kete gjuhe komunikimi. Mire eshte qe çdo komentues te mbaje nje pseudonim, se ngjan sikur paguhemi me norme. Ne gjendje te jashtezakonshme mund te perdoret ushtria, psh ne Itali po perdorin kamionet ushtarake per arkivolet. Rusia me avione dhe kamione ushtarake po i sjell ndihmat. Nqs nuk e di, karabinieret klasifikohen “Force ushtarake” dhe varen nga shtabi i Ushtrise, edhe pse ne te shumten e veprimtarise kryejne pune mbeshtetese per Policine. Kane nje status te veçante, por jane ne perberje te ushtrise si organizim,perberje, grada, etj Jo vetem ne emergjence, por edhe ne kohe paqeje karabinieret i ke ne rruge dhe sheshe. Pra, informohu ti se une di çfare po them.Xhandarmeria franceze eshte force e ushtrise qe vepron ne mbeshtetje te policise, njesoj si karabinieret italiane. Edhe Zvicra ka xhandare, biles edhe Shba ka garden nacionale, formacione te ushtrise ne funksion te rendit. Keto ne kohe paqeje, merre me mend ne funksion te emergjences. Pra, nqs sheh ushtri ne rruge, nuk eshte ndonje gabim, megjithese jam dakord qe prezenca te jete me fluide. Atje ku ka police nuk eshte nevoja te rrijne dhe ushtare bashke me ta, por keto jane çeshtje teknike, ata qe i organizojne duhet ti bashkrendojne me mire, ka vend per kritike dhe korrigjim,por fundja eshte profesion i tyre dhe dine me mire nga ne te dy per gjerat e tyre. Sigurisht, une te siguroj se ata kane nje plan operacional qe kur dalin nga dera dhe besoj se pak ua ndjen nese dikush shan Edi Ramen apo saliberishen. Ti s’e ke idene se çfare autoriteti ka xhandari zviceran, apo polici; s’ka nevoje ti çosh ushtrine, s’e prek dot me dore. Ne Shqiperi per arsye qe ne i dijme ketu e 30 vjet figura e policit, njeriut te Ligjit ka rene atje ku s’tregohet. Do te tregoj nje gje, jo me larg se dje, por super e vertete. Nipi im ka dy nenshtetesi. Ka prindet ne Amerike, vete studjon ne Milano. Meqe u mbyllen shkollat ndenjti ne shtepine e tij nja 200 km me lart ne kufi me Sankt Moritz. Ndenji e ndenji, dje ne mengjes shpejt me mori ne telefon nga Roma se po nisej per ne NY. I them i çuditur sesi i beri keto gjera, kur vendosi, si gjeti bilete, se une e di qe Lombardia eshte mbyllur. Me tregoi se duhej te rinovonte nje dokument, etj dhe i duhej te nisej, gjeti nje fluturim Alitalia nga Roma dhe shkoi me tren. E kishin ndaluar karabinieret ne stacionin e trenit ne Milano, gati e kthyen, por pastaj e lane duke i thene miqesisht”ik pirdhu”, kur nuk e dashke ti veten…Po ama e kishin ne dore edhe ta kthenin mbrapsht, sa per dijeni. Dje ne 9 te darkes mberriti, nuk e ndaloi kush, shkoi ne shtepi. Nga lajmet ne dime se eshte mbyllur gjithshka, nuk ka fluturime, etj, por ja qe nipi u nis dje dhe shkoi dje ne darke me Alitalia, prandaj jo çdo lajm ta marrim me siguri absolute. Se fundi, ti tani po me thua qe Zvicra ka keshtu dhe ashtu, etj, etj,po edhe ne Zvicer ka shume probleme, qofte me standartin e jeteses, qofte me demokracine, por ta leme muhabet per here tjeter. Ne kete rast, qe ne krye e kam thene se shkrimi eshte i mire dhe i ben nder gazetes Dita, por pak, shume pak te ndergjegjesohemi qe situta eshte e jashtezakonshme dhe afermendsh disa gjera kufizohen, me hir ose pahir. Shkrimi eshte i mire dhe gjej rastin ta pershendes Koloreton dhe stafin e gazetes. Qofshi mire dhe flm per kontributin tuaj ne keto dite te veshtira.

     • Mon Kukaleshi (rezervist pri Pusteci) March 24, 19:57

      E para e punës, emra të përveçëm nuk figurojnë në komentin tim, jo për gjë po nuk e kam zakon.

      Sa për nikun, për qill e për dhé betohem se është i pari dhe i parafundit. 😉

      Rallë e në të dendur shoh që ta ka ënda të shfletosh “libra me tregime”, të cilat shumë pak ose aspak lidhje kanë me shkrimin, po nejse.

      Me që e hodhe fjalën ke “shoku Niqifor”, jam gjithashtu i të njëjtit mendim. Në komunikim me publikun përmes medias them se ka shfaqur jo rallë defekte serioze, dhe kjo në mënyrë konsekuente qysh nga dita kur ja hypi për së prapthi gamorit para shtatë vitesh.

      Kur kjo lloj mënyre komunikimi merr trajtë pothuajse të pandryshueshme, atëhere fillon dhe ngurtësohet dhe përshtypja e individit, gjë e cila shfaqet dukshëm dhe në debatet tona private, apo në komente të painfluencuara më së shumti politikisht, por jo vetëm.

      Përjashto përçapjet zhurmuese të një tufe “kuazi-qytetarësh” (gjetje me vend kjo), e cila shfaq dukshëm varësi zagarore ndaj njëshave të të gjitha ngjyrave dhe sojeve, rezultati i koncentruar i tërësisë së opinioneve të pavarura, ku mbi të gjitha vlerësoj atë të publicistëve si z.Koloreto, dëshmojnë se beut tonë ka mundësi t’i bëjë vërtet reaksion vaksina.

      Sa për pjesën tjetër, atë me emergjenca civile, me xhandarë, ushtri, e më the e të thashë, më mirë ta kishe mbajtur nën sënduk.

      Tani le te rikthehemi pak ke nje pasazh i z. Koloreto, ku behet fjale per ato dy shpjegimet e videos se reme qe ia kishte postuar ai shoku 😉

      + E dinte ai që videoja nuk është e vërtetë?
      + E kishte kontrolluar më parë burimin?
      + Nëse po, atëhere çfarë interesi kishte që e perhapi me aq zell si mesazh?
      + Aq pak dijeni paska shoku Niqifor, sa dhunën e asaj mase t’na shesë si sapunin për djathë
      + Aq pak dijeni paska shoku Niqifor, sa ngatarroka kaq kollaj shprehjen “yxhym milet” me standartet europiane?

      Pra edhe një herë gjimono:

      Jo kërcitja e dhëmbëve por puna bindëse është më së shumti çelsi i suksesit.

      Me që ra fjala e çelsave, thua vallë t’i ketë prej kashte… ?
      Thua vallë të ketë vepruar jo me dëshirën e tij… ?

 26. Luter March 24, 00:58

  Komunikimi i Rames, depresiv.
  Shoqeria ka nevoje te ndihmohet

  Reply to this comment
 27. semiramida e babilonise March 24, 05:47

  Jo vetem autori i shkrimit por edhe shume komentues ketu poshte tregojne se jane thjesht njerez emocionale dhe pa parime. Te mos e duash Ramen eshte nje gje dhe nje e drejte por te thuash se ndalimi ( edhe me force ) i njerezve per te dale ne rruge e sheshe dhe per t’u grumbulluar prane njeri-tjetrit nuk duhet te behet sepse na shkel te drejten e levizje, Kushtetuten etj.etj., kjo eshte te tallesh me popullin dhe me te verteten. Nje liri individuale qe iu rrezikon, jo vetem shendetin por edhe jeten miliona njerezve, ajo nuk quhet me liri por e drejte te kryesh krime. Cfare i duhet liria dhe Kushtetuta ( ne kete rast ) nje populli nese ai vdes ? Liria qe siguron jeten dhe shendetin e bashkesise ku jeton eshte liri legjitime, perndryshe, ata qe duan liri te shfrenuar ( pavaresisht situatave ) le te shkojne ne pyll ku ka vetem kafshe. Pastaj, perrallat qe po na servirin cdo dite ne media se gjoja vendet demokratike nuk ushtrojne dhune ndaj shkelesve te ligjeve apo nuk nxjerrin autoblindat ne qytet, jane perralla qe diskreditojne treguesit e tyre. Te gjitha vendet perendimore perdorin fjalen por edhe dhunen sa here ka grumbullime te paligjshme qe rrezikojne rendin dhe jetet e qytetareve. A e keni pare cfare iu beri policia franceze jelekverdheve ? Po autoblindat ne rruget e New Yorkut dje, madje te pajisura me mitraloze ? Lerini inatet me Kryeministrin dhe mos e ulni dinjitetin tuaj kaq poshte.

  Reply to this comment
  • Panuklla March 24, 08:34

   Kaq shpejt i lave me llapë haletë e bodrumeve të kryeminsitrisë? U të shplaftë panuklla moj semiramidë pe leshi. Vetëm një idiote e vetëdeklaruar si puna jote do guxonte të krahasonte protestat e dhunshme të botës së lirë demokratike, ku reagimi i monitoruar e i kontrolluar i forcave policore ushtrohet gjithmonë konform ligjeve në fuqi, me një demonstrim të hapur kërcenues të forcave policore në bulevarin “21 Janari”, mbi asfaltin e të cilit nuk janë tharë akoma njollat e gjakut të 4 martirëve të demokracisë. Ec e bëj çiçin ke bekat nashi, tarallake.

   Reply to this comment
 28. Tori March 24, 08:33

  Edhe taulanti i vogel na tregoi se si po patrullonte ushtria Amerikane me autoblinda ne rruget e NW -ut por me sa dukesh ne ate video njerezit ishin te qete,grupe grupe, pa maska duke soditur te qete (gje qe te ben te mos e besosh qe eshte e ketyre diteve ) dhe jo si videot tona ku polici rend me vrap duke ndjekur armiku si tek njesiti gueril.

  Reply to this comment
 29. diu March 24, 08:44

  Keni bythe dilni dhe rrezojeni diktatorin,por ju jeni brez Patetinash ju vetem ne komente jeni trima pa burreri,dil mirel ne shoket

  Reply to this comment
 30. Genti March 24, 09:30

  C’do popull ne bote ka te drejten te rrembeje armet dhe te mbroje vetveten, kunder c’do qeveria tiranike qe dhunon te drejtat universale te tij, si levizja e lire, e drejta e shprehjes etj. Propaganda dhe trushplarja me rreziqe semundjesh covid apo ku ta di une se c’fare tjeter do shpikin neser keta, nuk ka per te dale gje e mire ne kete bote. Njerezimi duhet te mobilizohet qe te mbroje vetveten nga kasta elitare e krimineleve Globaliste, sa nuk eshte vone. Jemi ne lufte o njerez, nuk e kuptoni? O ne o ata, se po fituan ata dite te zeza na presin te gjitheve. Skllever kane per tu bere, nen nje diktature qe nuk eshte pare kurre ne historine e njerezimit

  Reply to this comment
  • uNiKaTiL March 24, 11:03

   Sa shumë jemi NE, dhe sa pak janë ata.

   – E megjithate NE kemi qënë dhe kemi mbetur ngordhalaqër.
   – E megjithate NE s’kemi mësuar akoma të respektojmë njeri-tjëtrin.
   – E megjithate NE s’e kemi kuptuar akoma se sa keqazi na kanë përçarë.
   – E megjithate NE s’dimë të bëjmë dallimin midis të mirit dhe të ligut.
   – E megjithate NE i lejojmë qelbësirat të na përzihen si ferrat nëpër këmbë.
   – E megjithate NE s’e kemi kuptuar akoma, se sa rëndësi ka mbështetja e njëri-tjetrit.
   – E megjithate NE s’kemi mundur dot akoma të (vetë) organizohemi.

   Ku duhet t’i kërkojmë shkaqet që edhe sot po vazhdon të na dhunohen të drejtat universale?

   – Ke neoliberalizmi ?
   – Ke globalizimi ?
   – Ke sorrosizmi ?

   Apo mos ndoshta ke vetvetja ?

   Reply to this comment
 31. VLORA March 24, 09:35

  z. te DITES .Nuk jeni trasparent dhe te sinqerte .Komenti im dje qendroi 10 minuta dhe e hoqet.Komenti nuk kishte fyerje thjesht i thoshja zoteris qe mbron interesat e padronit te tij kokedhimes se kur kokedhima ishte me Ramen po ky zoteri fliste mire per te.Gazetari duhet te jete koherent ne shkrimet e tij.Lexuesi ne komentet e tij duhet te shkruaj ate qe mendon pa fyerje.Une nuk kam pse te jem me vijen editoriale te gazetes tuaj .perfundimisht zoteria eshte i pabesueshem, jo koherent dhe ben politiken e K.KOKEDHIMES I PAFTE HAJRIN

  Reply to this comment
 32. Filoeuropiani March 24, 11:19

  Kolo paske rreshkit. Ne Francë po diskutohet shtet-rrethimi. Në Francë! I ke parasysh francezët kur iu shkelen liritë dhe të drejtat?! Djegin Parisin!
  Kanë nje vit Urgjencat në grevë. Gilet Jaune në rrugë, greva pa fund për reformën e pensioneve deri ne bllokim per muaj te transportit publik.
  Kurse ti merresh me ngjyrimet e te drejtave te njeriut, media, ligjet e arsimit etj. në Shqipëri!!!! Në kohë kolere!!!
  Oooo robo! Zgjohu!!! E ke humb komplet lidhjen me realitetin.

  Reply to this comment
 33. KoronaVirus do t'ju nguli thonjt ne gurrmaz juve bijt e bushtres Antishqiptare dhe do ju terheqi zvaaaarre drejt Ferrit March 24, 12:23

  nuk ka shpetim per asnji ga bijt Bushtres Antishqiptare

  dhe terroristet islammute te strehuar ke Haleja Kombetare DITA

  te gjithe do keni te njejtin fund ne gropen e zeze

  qe ka shekuj qe ju pret fara e djallit Antishqiptare .

  Reply to this comment
 34. anticensurë25642654 March 24, 12:42

  shkëlqyeshëm kolo!
  nuk ka çtë thotë njeriu normal!!
  veçse nëse është gomar madhor që i di të gjitha,përndryshe të thotë falaiminedrit,që ke shkruar “mendimin tim” shkurtë e bukur!!

  Reply to this comment
 35. Ngjei shenjat e para te trokitjes se Koronavirusit ke Ju bij e bushtres Antishqiptare March 24, 14:28

  1 Ke te gjithe ju vjen me intervale dikujt me shpejt

  dikujt me vone sot, duke ju sinjalizuar infeksionion

  qe po ju mberthen pak nga pak .
  Ndjeni si si hundet po ju kullojne ?

  se si kolla edhe pse jo e shpeshte po ju jep sinjalet ?

  po shtrengimin ne gjokse e kuptoni edhe pse merrni ala fryme lirishte ?

  Eshte Ai : Koronavirus qe ju ka hyre brenda .

  Izolohuni e mos merrni me qafe familjen tuaj te pafajeshme

  o bij putanash Antishqiptare .

  Zoti u tregu i meshirshem me ju ,por ju vazhduat

  nen rrugen e Djallit te Mallkum .

  Eshte koha te zhdukeni nga kjo Toke Shqiptare pergjithmone

  Reply to this comment
 36. fteri March 24, 15:43

  Zagarët në TV e gazeta ,kundër Ramës nuk ushqehen atë ditë që gjuajn ,por bëjnë prekatitje ,nuhasin situatën ,pastaj bëjnë ,ndërsimin, gjuajnë në kor edhe lehjen e bëjnë me komandë kan “kod” zanati i gazetarisë i ka rrënjët të thella te intersi personal ,te servilizmi tip bythëlëpirje 24 orë ,e mbushjes xhepit tyre,kurr te intersi i popullit .I njohim ka 30 vjet fytyrat e salduara të shëmtuara të tyre duke shpifur e shantazhuar .

  Kryeministri Rama është miku i popullit ,populli shqiptar i ka dhënë votën, ai e do e nuk e tradhton kurr Gazetarët jan miqët e qeveritarve rotative të llumit e tradhëtisë ,injorancës e marrëzisë,në moment kur nuk u mbush xhepin ata i ke kundër. .

  KUJTË KLANI QEVERITAR I SHËRBEN KY Kolo Cukalli ,me paturpësi i drejtohet popullit ku i bë thirrje :

  “A jemi gati t’ia dhurojmë këtë liri të fundit që na ka mbetur, Qeverisë? (shënimi im -po kush të ka shkelur lirinë more hajvan ,vetëm karantinë si gjithë bota).Unë për vete jo! (Po kushë të pjerdh ty llumi )
  Ju bëj thirrje të rrini brenda që të mbrohemi së bashku më mirë.(po dakortë ) Por, ju bëj thirrje të kundërshtojmë së bashku idetë e z. Rama (Po për çfar idesh antikombëtare flet ti ore zagar Kolo ! )që për të na mbrojtur shëndetin mundet dhe të na dhunojë fizikisht!” (po cilin ka dhunuar e vra deri tanë Z.Rama ?!…Apo shehë ëndrra me sy hapur ku mendon se do ju dhunëjë fizikisht ?!…, deri tani asnjë qytetar nuk është vra apo dhunuar nga Edi Rama .

  Këto thirrje jan antikushtetuese të flliqura , të bëra nga gazetar profesinistë që hedhin vetëm helm për të vra shqiptarët me pandemin vrastare të Covid-19 , duket qartë Z.Kolo se zotron zanatin e gazetarit -bythëlëpirës ka faqen e zezë por nuk të le pa gjë.
  Unë e di se po nuk lehe vazhdimisht kundër kryeministrit , pronari të shet me çmim të parë në pazarin e llagëmit mediatik kriminal. )

  Reply to this comment
 37. fteri March 24, 15:59

  ……@@@@@@Zagarët në TV e gazeta ,kundër E.Ramës nuk ushqehen atë ditë që gjuajn ,por bëjnë prekatitje ,nuhasin situatën ,pastaj bëjnë ,ndërsimin, gjuajnë në kor edhe lehjen e bëjnë me komandë kan “kod” .
  Zanati i gazetarisë i ka rrënjët të thella, te intersi personal ,te servilizmi tip bythëlëpirje 24 orë ,e mbushjes xhepit tyre,kurr te intersi i popullit .
  I njohim ka 30 vjet fytyrat e salduara të shëmtuara të gazetarisë tyre duke shpifur e shantazhuar .

  Kryeministri Rama është miku i popullit ,populli shqipëtar,populli i ka dhënë votën, ai e do e nuk e tradhton kurr . Gazetarët jan miqët e qeveritarve rotative të llumit e tradhëtisë ,injorancës e marrëzisë,në moment kur nuk u mbush xhepin ata i ke kundër. .

  KUJT KLANI QEVERITAR I SHËRBEN KY Kolo Cukalli ,me paturpësi i drejtohet popullit ku i bë thirrje :

  “A jemi gati t’ia dhurojmë këtë liri të fundit që na ka mbetur, Qeverisë? (shënimi im -po kush të ka shkelur lirinë more hajvan ,vetëm karantinë si gjithë bota).Unë për vete jo! (Po kushë të pjerdh ty llumi )
  Ju bëj thirrje të rrini brenda që të mbrohemi së bashku më mirë.(po dakortë ) Por, ju bëj thirrje të kundërshtojmë së bashku idetë e z. Rama (Po për çfar idesh antikombëtare flet ti ore zagar Kolo ! )që për të na mbrojtur shëndetin mundet dhe të na dhunojë fizikisht!” (po cilin ka dhunuar e vra deri tanë E.Rama ?!…
  Apo shehë ëndrra me sy hapur ku mendon se do ju dhunëjë fizikisht ?!…Populli është dëshmitar se deri tani asnjë qytetar nuk është vra apo dhunuar nga Edi Rama.

  Këto thirrje jan antikushtetuese ,anti ligjore , të bëra nga gazetar profesinistë që hedhin vetëm helm për të vra shqiptarët me pandemin vrastare të Covid-19 .

  Z. KOLO !,duket qartë se zotron zanatin e gazetarit -bythëlëpirës profesinal ke faqen e zezë por nuk të le pa gjë.
  Unë e di se po nuk lehe vazhdimisht kundër kryeministrit , pronari të shet me çmim të parë në pazar te llagëmit mediatik kriminal shqipëtar . )

  Reply to this comment
 38. fteri March 24, 16:06

  u çudita që botuat !- faleminderit moderator që nuk më munduat te AMA !

  Reply to this comment
 39. MIRI March 24, 19:08

  Rama ka shume gabime si ppp zgjedhja e kuadrove korrupsionin ne administrate e shume e shume te tjera por kete e ka te drejte se ai qe del infekton dhe te tjeret dhe per kete e paguajne ata qe nuk kane faj por dhe shteti paguan JEPI QESARIT ATA QRE I TAKON QESARIT

  Reply to this comment
 40. blendi ...ziu March 24, 19:27

  Vendi “DIGJET”….DITA “KRIHET” !!!

  Reply to this comment
 41. mali March 24, 21:10

  E kuptova,qe te gjithe komentuesit qenkan mire me shendet dhe gezohem shume,sinqerisht,por nje gje nuk kam kuptuar prej shume kohe,qysh kur filloi”Rama Ik!”1.Ku do te shkoje Rama?2.Nuk kam pare asnje emer se kush do ta zvendesoje.Prandaj beni durim dhe mos e torturoni vehten te gjeni shprehje sa me goditura te shani qeverine Rama dhe Ramen sikur jeni ne ndonje konkurs per “Sharjet me te mira”te vitit.Burrat e mire njehere e thone fjalen d.m.th.mendimin.Nuk po shoh ne skenen politike shqiptare ndonje emer per kryeminister.Ju po shani KM-ne,President,PD-ne e ku di une.Deri sa ju nuk na jepni emra populli thote:Kur s’ke pule ha sorren!.Nje emer eshte per mua I duhur qe mund te na udheheqe dhe jam I sigurte qe do ta pranoni me gjithe qejf,sepse nuk e shani dot per korupsion,krim te organizuat,vrasje prapa shpine,etj.Ky eshte CORONA ,ka edhe pashaporte shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim