Nga mishi në hell te ravioli me tartuf/ Institucionet, dreka e darka për Vitin e Ri

December 26, 2017 20:59

Nga mishi në hell te ravioli me tartuf/ Institucionet, dreka e darka për Vitin e Ri

Dhjetëra institucione kanë nxituar të bëjnë tendera me lekët e shtetit për festat e Vitit të Ri. Megjithatë, në Kodin e Punës nuk përcaktohet se institucioni duhet të organizojë festë, të bëjë shpenzime me menu luksoze. Por, tashmë është bërë traditë që punonjësit të bëhen bashkë dhe të festojnë. Dhe bëjnë mirë, por të paktën të mos fusin duart në lekët e institucionit.

festat1 festat2 festat3 festat4“Fiks Fare”, për të dytin vit me radhë, ka bërë një vëzhgim në Agjencinë e Prokurimit Publik për institucionet që kanë bërë tender për të festuar, ku më pikantja është padyshim menyja.

AKEP-i do i presë punonjësit me aperitiv të mirëseardhjes, pjatë të parë, mesore të ftohta, pjatë të dytë e të tretë, dhe në fund fruta. Pijet janë pa limit.

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka mesore mix sallam dhe proshuta, djathë i bardhë dhe kaçkavall, ndërsa si pjatë të parë ravioli rikoto dhe spinaq si dhe pene me pana dhe proshutë. Pjata e dytë është biftek me patate furre, ndërsa ëmbëlsirë është një tortë me logo të universitetit.

Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë, bëri tender për 110 persona, ku pjatat kryesore ishin ravioli me tartuf, rosto viçi ose qingj në hell.

Fakulteti i Shkencave të Natyrës shpenzoi 4.5 milionë lekë të vjetra, ku menyja ishte perime zgare, perime në avull, qebap vici me bukë misri, mish qingji i furrës me rizoto, role pule furre me salcë arrash.

Drejtoria e Arkivit Qendror të ISSH-së, kërkonte DJ, aperitiv mirëseardhje, sallata mesore, ravioli me spinaq dhe salcë tartufi, eskalop viçi me verë dhe limon, role pule me salcë glace dhe ëmbëlsirë shqiptare.

Enti i Banesave kishte në meny antipastë me bazë peshku, pjata e dytë me bazë peshku, pjata e tretë pasta.

Ndërkohë, Qendra Shëndetësore Nr.4 në Tiranë kërkon restorant me meny me mesore tavë balte me mish, tavë me qofte, patëllxhanë të marinuar, zarzavate zgare, sallaturina mikse, gjel deti me përshesh. Si pjatë individuale romstek me dy qofte, mish qengji me patate (400 gr), pajard viçi me djathë pane dhe patate furre.

Insituti i Sigurime Shoqërore ka si menu sallatë “Nano Chef”, kroketë perimesh, shishqebap perimesh, dollma, byrek, tavë e bahçes, tavë kërpudhash, pulë deti përshesh, mish qingji në hell, miks ëmbëlsirash dhe frutash, madje verë me shishe.

Fakulteti i Ekonomisë shpenzoi 5 milionë lekë për drekën, ndërsa kishte meny; rosto viçi me peshk ton, sallatë rukola, grisini, grana, domatini dhe bajame me salcë mjalti. Si pjatë e parë rizoto me asparagus, mëlçi pule dhe rrush të thatë, kofshë pule me proshutë e djathë në shtrat. Ndërkohë, pjatë kryesore fileto pule e mbushur me mozarela dhe spinaq e shoqëruar me brokoli dhe krem karotë.

Posta Shqiptare shpenzoi 5.1 milionë lekë ku si aperitiv kishte shampanjë, antipastë, mesore të ngrohta dhe të ftohta. Pjatë të dytë bërxollë vici me rizotoose fileto vici me patate furre. Nuk mungon ëmbëlsira në fund dhe pijet pa limit.

December 26, 2017 20:59
Komento

4 Komente

 1. Politikanet Shqiptare kanceri i Shqiperise December 26, 22:46

  Ah mor kafshe te pashpirt ,
  qe jetoni ne mes luksit qe kurr s’e meritoni ,mor poltikanet me ndyre te ksaj Bote . Ai popull ,ka 27-vjet ,qe terhiqet zvarre asaj jete ,asaj mizerje qe juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu putana i rezervuat ,nderkohe vet hani e pini sikur ky vend te ishte pron juaja dhe shqiptaret sklleverit tuaj !
  ju duhet vene flaka ne ate darke ptuuuuuuuuuuuuu ju a shkerdhefsha shtetin e putanave te kombit

  Reply to this comment
 2. perkthyesi December 27, 11:38

  Hani e pini, por nje gje duhet ta mbani mire vath ne vesh, ketu do i lani te gjitha. Eshte thjeshte ceshtje kohe!

  Reply to this comment
 3. Arber iliri December 27, 20:04

  Thjesht fare me nje vendim qeverie te gjitha institucionet qe kane bere kete pune me paret e shtetit te kthejne gjithe shumen ne buxhet.

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. December 27, 21:55

  Dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti,qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,doni apo nuke doni ju o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju beri nata.Drejtesia do te behet,doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,se drejtesine e kerkon me force SOVRANI,SHBA dhe BE-ja.Jane mijra nena dhe gra te veshura me te zeza,si dhe mijra femije jetim,pa harruar grabitjen e tjetersimin e pasurie kombetare e private nga riciklimi i botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus presidence qe kerkon drejtesi dhe jo vazhdim te skenareve te peshtire te rradhes se jashteqitjes shqiptare ne politikat e Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot.Mjaft eshte MJAFT. Besoni dhe binduni,mallkimi i popullit do t’u zere,po vjen minuti kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u duket nje enderr,dhe e nesermja ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?