Nga protestat e studentëve tek posti i kryeministrit

October 7, 2019 19:36

Nga protestat e studentëve tek posti i kryeministrit

Fitorja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare nga Lëvizja Vetëvendosje, i jep të drejtën Albin Kurtit për të qenë kandidati për kryeministër i Kosovës.

Sot 44 vjeç, imazhi i Kurtit është i një lideri evropian, që nuk ka të bëjë fare me imazhin e një djali që protestonte në rrugët e Prishtinës kundër pushtetarëve dhe kryeministrave, pozicion që pretendon ta marrë së shpejti.

Veprimtar aktiv politik për çështjen kombëtare dhe demokratizimin e ndërgjegjes shqiptare, Kurti është në krye të Vetëvendosjes që nga viti 2008.

Kurti ka qenë gjithashtu edhe anëtar i Këshillit Organizativ të Protestave Paqësore dhe të pa dhunshme studentore për lirimin e objekteve universitare të uzurpuara me dhunë nga regjimi i Milosheviçit. Ai ishte një ndër udhëheqësit e protestës historike studentore më 1 tetor 1997 e cila u shtyp brutalisht nga policia e Milosheviçit.

Më poshtë do të gjeni disa foto të veçanta që tregojnë ndryshimin e Albin Kurtit në vite.

 

October 7, 2019 19:36
Komento

3 Komente

 1. MH October 7, 20:59

  Duke filluar shikimin e fotografive mbi ndryshimin ne vite te Albin Kurtit.Fotografia e trete me duket se asht Albina Kurti.

  Reply to this comment
 2. s.g. October 7, 21:58

  Ato të ditëve studentore qënkan me pamje të nji pederi dhe a është e vërtetë se ka lidhje martese me femër të nacionalitetit tjetër kur dihet deficiti i mashkujve ndër shqiptarë i shkaktuar nga largimet masive jashtë

  Reply to this comment
 3. demo October 9, 04:36

  Mbetet eminent rreziku i drejtimit te shtetit nga AVENTURIERE.
  Shtetin e drejtojne Ekonomiste,Juriste,Profesionaliste serioze.
  Ajo qe i druhem eshte se Albin Kurti mund te shnderrohet ne nje Sali maloku,ose ne nje Edi Rama sharlatan.Ky nuk ka drejtuar ndonjehere shtet.Ka hedhur bomba tymuese,mosbindje,dhune kunder autoriteteve.Ky ka experiencen e Mjaftit dhe G99 cave qe dihet si perfunduan.
  Diletantet aventuriere mund te shkaterrojne gjithcka eshte ndertuar me aq gjak e sakrifica ne Kosove..
  Mos u vertetofshin fjalet e mija.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim