Nga se shkaktohet Diabeti?

November 24, 2013 14:38

Nga se shkaktohet Diabeti?

I nderuar lexues! Diabeti i sheqerit është sëmundje që shfaqet me çrregullime të metabolizmit të sheqernave nga organizmi. Sëmundja ka shkaqe të ndryshme. Ka rol faktori gjenetik, por shenjat e sëmundjes mund të mos shfaqen pa ndërhyrjen e faktorëve të jashtëm, si dhjamosja, mungesa e veprimtarisë fizike etj. Sasia e madhe e dhjamit në organizëm pengon veprimin e insulinës, hormon i cili prodhohet nga pankreasi dhe shërben për të metabolizuar glukozën që hyn në gjak nga tretja dhe thithja e karbohidrateve të marra me ushqimet. Pamjaftueshmëria e nxjerrjes së insulinës nga pankreasi i dëmtuar, ose qëndresa që has për të vepruar në rastin e dhjamosjes, bëhet shkak për shfaqje të sëmundjes.

November 24, 2013 14:38
Komento

1 Koment

  1. sejdi April 14, 17:20

    pershendetje jam nje burre 52 vjecar, ka disa kohe qe me pihej shume uje dhe urinoja shume shpesh ndoshta cdo ore sot i bera disa analiza dhe mora pergjigjen qe isha me diabet 260…. doja te dija nese mundeni ju lutem te me tregoni se si eshte i larte mesatar i sherueshem apo do me vazhdoje gjithe jeten duhet te kurohet. ju faleminderit

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin