Nga vijmë?

March 27, 2018 03:05

Nga vijmë?

Harta që shohim në fund të shënimit të mëposhtëm quhet Harta e Oronteus Finaeus.

Ajo  tregon Antarktidën, përpara se të zbulohej nga ne banorët e sotëm të tokës. Harta tregon lumenj, lugina e male aty ku sot ne shohim vetëm akull.

Ekzistenca e hartave të tilla që tregojnë pjesë të tokës me saktësi të habitshme gjeografike i ka shtyrë shkencëtarët të besojnë se përpara historisë së shkruar, ose përpara kësaj historie të njerëzimit që ne njohim sot, bota ka qenë e banuar nga njerëz më dije dhe pajisje shkencore të ngjashme me ato të sotmet ose ndoshta më të përparuara.

Në gjuhën shkencore kjo periudhë për të cilën njerëzimi nuk ka dijeni, quhet Periudha Antediluviane ose periudha përpara “përmbytjes së madhe”.

Këto harta janë një provë e fortë që mbështet teorinë se qytetërime të përparuar kanë qenë në Tokë shumë kohë përpara nesh.

Harta të tjera si përshembull ajo që njihet me emrin Harta e Piri Reis që datojnë shumë shekuj përpara se njerëzimi i sotëm të shpikte mjetet që duhen për të përpiluar harta, i kanë shashtisur studiuesit, të cilët nuk mund ta shpjegojnë saktësinë e tyre dhe nivelin e detajeve.

Disa prej tyre janë krijuar sikur dikush ka qenë në gjendje ta shohë tokën nga lart, përpara se të realizonte hartat.

Harta të tilla ofrojnë prova të forta se këta qytetërime të lashta kishin parë pjesë të botës, që sot janë të mbuluara me ujë ose me akull: Rasti i Antarktidës do të thotë se cilido që i krijoi këto harta, duhet t’i ketë parë këto pjesë të botës atëherë kur klima ishte shumë ndryshe, një periudhë e historisë së planetit tonë që i paraprin epokës së akullnajave.

Harta e Piri Reis u krijua rreth vitit 1520 dhe paraqet me saktësi gjeografinë e Kontinentit Amerikan.

Ka një saktësi të tillë, saqë duket se është bërë me ndihmën e fotografimeve ajrore. Kjo hartë u ekzaminua prej Zyrës hidrografike të Marinës së SHBA dhe vërtetësia e saj u konfirmua.

Harta u konsiderua e saktë dhe e vërtetë e madje u përdor edhe për të korrigjuar gabime në hartat moderne.

Kush e krijoi këtë hartë? Po hartën që tregon Antarktidën si ka qenë 6000 vjet më parë? Cili qytetërim i njohur e kishte teknologjinë, apo nevojën për ta bërë këtë?

Pyetje pa përgjigje, por shumë interesante për ata që duan të dinë, nga vijmë.

b.m. / dita

Harta e Oronteus Finaeus tregon Antarktidën, përpara se të zbulohej dhe si ajo dukej pa akull

 

March 27, 2018 03:05
Komento

22 Komente

 1. Ylli March 27, 05:49

  Edhe vete Bibla flet sakte per shume e shume gjera! Vetem per Zot nuk flet Bibla: dhe kete e thone vitet e fundit te gjithe njohesit me te mire te Ebraishtes se lashte e qe kane arritur ne perfundimin duke na deshuar ne menyre te bujshme qe nder te tjera ne Bibel jo vetem s’flitet kurrkundi per Zotin, por para se gjithash Bibla duke mos qene nje liber i shenjte, ajo na deshmon hapur qe njeriu eshte nje Klon nje diçka i fabrikuar prej alieneve jetegjate qe paskeshin ardhur ne Toke ne nje kohe te paqarte. Bibla eshte nje tregim qe nuk i perket te gjithe popullit Ebre, por vetem nje fisi te caktuar Ebrejsh. Rrefimi i saj eshte manipuluar me teniezi dhe pa skrupull. Alienet qe fabrikuan Njeriun permes operacioneve gjenetike te njepassnjeshme kishin ardhur ne Toke me nje strategji te madhe: edhe sot e kesaj dite pas largimit te tyre, ata na kane lene nje sistem te komplikuar dronesh kos,ike ne forme objektesh fluturimi qe ne i quajme UFO e permes te cilave ata na monitorojne vazhdimisht…E gjthe kjo eshte tejet e komplikuar te tregohet veteme permes ketij komenti. Ju keshilloj te filloni te informoheni duke ndjekur ne Youtube studiuesin Mauro Biglino e te tjere natyrisht ose teorite e Sitchin Zacaria. Veteme keshtu do te keni nje vizion te ri per historine e Nejrezimit che et Njeriut.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 27, 14:09

   yllo të keqen,lene italionin dhe vazhdo e shkruaj!!humb pak kohë dhe na ilumino pak më tepër!!
   unë nuk di italisht jam dhënë shumë pas kinezçes dhe japonishtes nde në këto dy gjuhë nuk gjen gjo të tillë si në italisht!!ndoshta ky bolelino italion duhet të jetë mesia që presim!!

   Reply to this comment
  • Ylli March 27, 18:42

   Atehere dyshimi i madh qe i vuri pikat e “i”-se ne krye te nje “shume” te madhe dyshimesh e provash te jashtezakosnshme filloi keshtu:: ne fillim te shekullit te kaluar ne Afriken e Jugut u gjen nje miniere e hapur ari e diamanti (karriere) gjigande jashtezakonisht e madhe e shfrytezuar me ekikasitet teknologjik dhe qellimshem duke patur edhe nje me nje numer teper te madh punetoresh… Miniera datonte 250 mije vjet para se te lindte e te zhvillohej njeriu “sapiens”..?!.. Kush do t’a kishte bere nje gje te tille dhe shfrytezuar? dhe perse paskesha patur nevoje per ar?? Ne vitin 1929 britaniket zbuluan ne pjesen veriore te Irakut shkrime shume te lashte antike te poullit SUMER (qe ne shqiper fikonfermon se ata ishin popull i te gjthe ADAMEVE te klonuar: ne shqip SUMER= populli i shumezuar!) te shkruajtura ne pllaka argjili, te cilat i moren ne fshhtesi dhe te cilat nuk arriten ose bene sikur nuk i deshifruan: pllakat ishin 5000 vje perpara Krishtit (i cili i bie te jte edhe ai alien = kryeqezim i mevonshem me tokesore.., por kjo i perket nie kronike shume me te voen..)… Kishin ardhur ne Toke 800-900 aliene te mbartur me anije kozmike te nje teknologjie te paarritshme per ne edhe per nja 10000 mije vte te tjera ne Toke… Anijet kozmike mbanin ekuipazhe nga 50 aliene kur iu drejtuan Tokes, ndersa anija Meme per dhjetera e dhjatera kilometrash do qendronte diku shum pertej Henes… Alienet (ishn bionde 4 metra te larte pothuaj si njerez ose Umanoide: kishin sy vjollce, roze ose manushaqe te erret ne te kuq shege, sy te medhenj. koke te terzgjatur e gjymtyre si ne, por me hund te holle te gjate e vrimat te vogla: veshe te ngjitur lehte pas kafkes dhe jetoni nga 50-000 deri ne 60 mije vjet..!!)) kishin si qellim te shfrytezioni Token me Arin, Diamantin e minerale te tjera teper te çmuara per teknologjite e tyre… Ne fillim perdoren robote dhe vete fuqine punetore aliene, te cilet me pas siç edhe koment Bibla (deshmia iste e marre pre SUMER-ereve) qe alienet punetore bene kryengritje duke refuzuar te punonin perkrah roboteve sepse kishin humbur komoditetin.. Qarqet drejtuese te ekspedites (ish dy vellezer per babe..) vendosen fillimist te klononin nje majmun te zi e “zgjuar” te gjetyr afer minieres, dhe arriten te benin me vezet e njeres prej femrave aliene che spermes se se nje gjenetisti alien , arriten te fabrikojne “sapien-in” qe te kuptonte urdhrat e te punonte, duke kuptuar urdherat… Gjenda i qetsua dhe vazhdoi marrja e arit,,, Keta velelzerit quheshin ENKI e ENLIHL shkon keq mes tyre…: (Sumeret thone se Enki ne sekret beri per vete shkencetaret aliene, spese Enhlilit i takonte froni be dretjimin e anijes Meme pas vdekjse se atit qe ne fakt do te ndodhtte- ne sekret pa autorizmin e Enluhlit vazhdoi eksperimemntet ne Afrike duke klonuar vazhdimisht deri ne krijimin e njerit te soteme perfshire adhe ate Arian). Enki e dinte qe nuk i perkiste foni ne planetin tjeter dhe keshtuqe perrgatitti te ardhmen e vet ne Toke…,, (Vazhdon neser) Te gjithe sherbimet sekrete ta Botes e dine te Vertetetn por e fhehin ate!!!

   Reply to this comment
   • Albani March 28, 03:15

    PO PRES ME PADURIM VIJIMIN E SHKRIMIT TUAJ. SHUME INTERESANT,POR DO TE ISHTE MIRE TE TREGONJE DHE BURIM,IN E KETYRE TE DHENAVE APO THENIEVE INTERESANTE.
    PERSHENDETJE.

    Reply to this comment
    • Ylli Shtepani March 28, 17:42

     Nje sqarim: keto qe une po i shkruaj nuk jane pjelle e fantazise sime ose budallalleqe “fantashkence” e konsumuar shabllone! Keto jane dhe te detajuara neper libra ne keto 5-6 vitet e fundit prej autorve te ndryshem me autoritet dhe nuk jane aspak spekullime ordinere! Habitem sinqerisht qe shqiptaret nuk i dine keto!! Te kthehemi ne argument: Sumeret i quanin alienet ANNUNAKI (ose te zbritur prej qiellit). Sumeret i adhuronin si perendi. Vete fjala ne shqipe HYJNI o HYNI vjen pres sumerishtes se vjeter sicç e gjeme ne ENKI ose ENHLIL: perkatesisht EN-KI (KEA=Toka) komandant misioni (minierat installcionet, fabrikat, etj etj) ne Toke; ndersa ENHLIL = komandat misioni pergjegjes i Energjise, kontakteve, lloghistikes, teknologjikes e Aeronautikes e Flotes Spaziale, aerodromeve, Kozmodromeve e sistemeve te Mbrojtjes Aliene, etc . Ne studimin tim (qe eshte ne punim e siper..) del ne menyre te rrenqethshme qe ne Shqipe (qe del te jete jo vetem gjuha me e lashte indo-europiane dhe nder me te lashtat e pakta ne Bote) te kete “grimca” significative dhe jo te pakta te gjuhes se Annunake-ve (alieneve) te cilet fabrikuan adhe keqas sepse fabrikimi u be me nxitim.., e klonuan disa lloj njerezish (racash) perfshire njeriun Indoeuropian ose Arian.. Duhet thene se Arianeve (sumeret ishin si Semitet gjysme arabe e gjysme ebrej) ata (ENKI) u dhane me shume dituri: numrat, njohurite per navigimin, matematiken. germat e alfabete etj etj etj ; mitologjia e lashte pellazgjike (para greke) shpjegohet me faktin qe Zeusi e deri ne Minerva (Athena) ishin brezi i trete o i katert i pas Adamiteve e Eveve dhe keta (Zeusi, Athene e te tjete mite..) pra jetonin shume nga 1500 deri ne 2000 vjet sepse kishin ne kromozome trashegimine gjenetike te ENKIT (prijesit ne Toke te Alieneve Alieneve).. Pas ikjes misterioze te tyre mbartesit e materialit me te mire gjenetik te ENKIT u “degjeneruan” dhe nisen te martoheshin pastaj me Sapiens-et e “zakoshem” dhe jetegjatesia filloi te binte ne progresion… Annunaket ngriten Piaramidat dhjetera mijera vite perpara: te vjen te qeshesh kur pa faj shkencetaret i analizojne si objekte “kulti”: piramiadt ne Egjipt, ne Guatamale, ne Meksike dhe kudo neper glob ku Annunaket i ngriten qene thjesht Temocentarle te prodhimit te energjise elektrike, ishin objekte per funksione te shumfishta; si hedhes lazeri ne hapesire, et,,, Interesant eshte fakti qe te gjitha piramidat neper vendet ku ndodhen pare nga ajri, ato krijojne figuren e kostellacionit te Orionit ashtusi° edhe shihet prej Tokes sone.. ENKI krijoj pra ne fhshtesi pa autorizimin e te vellait ENLIHL krijese njerezore me te avanzuara se sa ato qe u duheshin me aftesi te teper te kufizuar. ENHLIL u terbua (po ashtu dy te bijte e ENKIT : DUMUZI e NINGISHZIDDA) dhe protestuan se ENKI kishte dale jashte legjislacionit ANNUANAKAS dhe paskesha krijuar nje qenie “konkorrernte” te tyre dhe te rrezikshme per te ardhemen e Kashtes se Kumtrit (Annunaki rezulton qe si civilizim ushtarak dominojne ne 1\3 e Kashtes se Kumtrit,,),, ENHLIL u betua qe do te zhdukte ne rastin me te pare racen e krijuar prej ENKI.t… Siç edhe ndodhen me pas ngjarjet; ENKI eshte jo vetem ne nje fare menyre (bashke me gruan e tij) ATI i njerezimit ose i Indoeuropianeve.., por edhe mbrojtesi REAL i Njeriut dhe Njerezimit… Pas nje kohe te caktuar ENHLIL ishte kurorezuar mbret dhe kthehet ne Toke dhe nga orbita e sai urdheron te vellain ENKI-n te t’i vrase vete njerezit; ENKI nuk pranoi dhe ENHLIL me floten spaziale godet me arme berthamore o arme termike (lazer) Atlanditen e lulezuar, godet akkullnajat e Europes, Gjibraltarin duke shkaktuar perbytje te medhaja… C’ndodh me pas??? Ju lutem: eshte shume e lodhsshem t’iu tregoj gjithçke sepse eshte teper e koplluar ne kohe dhe na hapesire…!!! Komplotistet qarkullojen teori jo pa interes se CIA me bekimn fshhete te ruseve, i propozuan Bushit te pushtonte Irakun per motive te jashtekonshme!!!!!!!!!!!!! Dhe u be!!
     JU lutem shikon ne youtube materiale serioze:::

     Les Anunnaki, les Sumériens et l’Homme :
     https://www.youtube.com/watch?v=D917a_2Qfbg
     ose
     nje permabjte deshmi te pllakave sumere e bere video: eshte rrenqethese!!!
     Un Terrestre Su Nibiru
     https://www.youtube.com/watch?v=5yi3OVGTfHs

     https://www.youtube.com/watch?v=llHWKnII7-Y

     https://www.youtube.com/watch?v=llHWKnII7-Y

     https://www.youtube.com/watch?v=nftHB9FHTdw

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 28, 10:10

    fantastik je ylli!!
    po pres me padurim vazhdimin e këtij shkrimi!

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 28, 12:51

    yllo më pëlqen mënyra preçize si i tregon këto ngjarje!!
    kur do ta shkruash vazhdimin!!
    shkruje se na plase!!

    Reply to this comment
 2. Pellazgos March 27, 17:03

  O Ylli.
  Kur ne Krete ndertoheshin 6 kateshe Hebrenjte ziheshin me kope delesh,nuk kishin as gjuhen e tyre te shkruar,ishin injoranre dhe pa kulture.
  Keto jjaane mashtrimet e Fese se krishtere qe gjoja “Zoti” i cili foli Abrahami me te i ndihmoi per “Token e Shenjte” te tyre.
  Zoti eshte nje ore trap dhe nuk varet sr cfare thote njeri api tjetri.
  Ketu kemi te bejmee me Civilizim.Greke qe nga Spanja qe ka qytete te Lashta Greke deriiiiiii ne Persi,Aleksandri,Kostandinopol.
  Per Fuqin e e Zotit Greket e Lashte e kane bere te qarte qe eshte Athina d.m.th simboli i Dijes Sofise e vetmja fuqi qe e ben kete bote me te mire dhe kjo eshte vertetuar historikisht.
  Besoj ke degjuar per Rilindjen Evropiane.
  Rilindje do te thote qe ka vdekur njegere dhe per kete fajtore j ane Fete e Barbareve te Lindjes.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 28, 10:17

   o ISISi ortodoks!!
   o rrotë hajdari,e gjithë bota e di që zoti gjënë e parë që bëri ishte gërku!!pastaj ndërtoi graqinë,pastaj detin rreth saj!pastaj natën,më pas ditën dhe në fund tokën!pra planetin tonë e më pas gjithësinë!!
   ti mos u lodh me këta budallenjtë që nuk të kuptojnë!!këta budallenj kujtojnë se aksi i rrotullimit të tokës kalon në polet,por nuk është e vërtetë!!boshti kalon në mes të athinës dhe hyn në bythën tënde!!
   tashti nuk e di kush rrotullohet në këtë rast!?
   ti apo bota!?
   ma merr mëndja se ti!!
   e di përse??
   sepse kaq budallallëqe sa thua ti!?duhet të të rrotullohet mëndja jashtëzakonisht shumë!!
   IIIIIIIIDDDDDDDIIIIIIIIIIIIIOOOOOOOOOTTTT,fondamentalist!!
   pthu rracë e qelbur!!

   Reply to this comment
 3. DETARI Atllantides March 27, 22:50

  Pellasko !
  Te paska ngecur akrepi i ores tek xhybeja e priftit grek!!!!!
  Prrallat e kishes greke me athina dhe ballina ,tregoja atyre qe kane te njejten ore si e jotja,me xham te thyer………..
  * Historia e vertete eshte ne genet e pasardhesve ilirike !
  Greket mund te numrohen me majen e bananes !
  Kurse ilireve u fillon kufiri nga atlantida ne kaukaz dhe nga kaukazi ne lindje te gjermanise ,komplet Spanjen qe e thua dhe ti,por me nji ndryshim se sharlatanet e historise botrore( greket e tu), kane rendur pas ilireve gjigande duke gdhendur germat e tyre te shpifura dhe asgje tjeter !
  Bota sot flet shqip !
  Farajon ndodhet ne cdo cep te globit !
  Nefillim ishim ne !
  Analizo vetem dy fjalet ; farajon dhe nefillim,dhe kuptoje po pate gje ne cervel se kush jane ( A ) ja e njerezimit,greket sharlatane ,apo iliret titanike !
  Zgjohu tekno mu !

  Reply to this comment
  • Albani March 28, 02:55

   Ti qenkerke i pjerdhur nga mente. Iliret apo shqiptaret jane me te prapambeturit dhe me te pazhvilluarit ne bote.
   Tregona nje gje, vetem nje gje qe eshte bere apo jun perket ilireve dhe qe njihet apom perdoret ne gjith boten. He tregona nje gje edhe fare te vogel qe te mbeshtetesh teorine tende dhe sa te tjereve te pashkolle qe bertasin “oh sa mire me qene shqiptar”
   ne jemi shqiptare, Shqiperia eshte pjese e botes te sotme dhe ne nuk kemi as pse te krenohemi dhe as pse te merzitemi pse jemi shqiptare. Popuj te pazhvilluar historikisht dhe qe vazhdojne te jene te tille edhe sot, ka shume ne bote. Ne jemi nje nga ta dhe s’ka pse te merzitemi.

   Reply to this comment
 4. MH March 28, 14:04

  Mbi gjithe sa tregon Ylli me mbetet kurioz emrimi :
  “poullit SUMER” qe domethanien e percakton ne gjuhen shqipe qe don te thote populli i shumezuar.
  Nga kjo me krijon iden qe te paret qe folen gjuhe njerezor ishin njerez te shqiperimit shqip.Ne lidhje me kete kuriozitet shtoj qe Alabanologu Arberesh Xhuzepe Katapano ka arrit simbas Tije qe gjuha shqipe ka lindur para 12 mije vjetesh dhe asht me e vjeter se rraca e bardhe.
  Ne lidhje me ate komentuesin hybrid Pellazgos qe komentuesi tjeter anticensurë25642654 i jep nji pergjigje qe nuk mund ta kundershtoj as alienet.
  Athina.Simbas Katapanos vjen nga fjala Thot = dituri.Thoti Flet Shqip.Asnjeri nuk mund te thot dicka nese nuk e din.Vetem nji qe din THOT.Ndaj behemi kurioz te dijme komentin ne vashdim te Yllit.Njikohesisht dhe burimin nga i ka keto te dhena.Kuriozieti ndjek kuriozitetin.

  Reply to this comment
  • Ylli March 29, 06:41

   Nje veper e rendesishme e albanologjise eshte libri “Memorie sulla lingua albanese” e priftit (edhe mesues seminari i Letersise antike Greke ne Siçili) Giuseppe Crispi (Krye-shpi) e botuar ne vitin 1831 ne Palermo te Siçilise. Eshte nje veper e madhe qe impressionoi jashte mase indoeuropianistet e mevonshem dhe u shnderua ne busull orientimi. Crispi ben analiza te hollesishme e thella te Shqipes duke perdour me risi metodat pothuaj te Gjuhesise Komparative qe do te zhvillohej ne dhjetevjeçaret e mevonshem te shekullit te XIX. Crispi hedh tezat qe Shqipja eshte gjuha meme e Greqishtes se lashte dhe Latinishtes, bile shume e lashte nga sa mund te ipotizohet. Vepren mund t’a gjeni edhe ne Internet. Po ju jap linkun:

   https://books.google.it/books?id=IccGAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=it&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

   https://en.wikipedia.org/wiki/Giuseppe_Crispi

   Monsignor Giusppe Crispi qé xhaxhai i ish-kryeministrit me te madh qe ka njohur Italia, qe beri bashkimin e Italise ne nje Shtet te vetem, qe kreu industrializimin e vendit, qe shpesh deklaronte qe jam krenar qe jam shqiptar ne fillim e me pas italian: kur un futem ne shtepi e mbyll deren e saj – thoshte Francesco Crispi dhe ulem ne tavoline me njerezit e familjes nè bukes nè i themi “buke” e kuvendojme veç shqip!

   Reply to this comment
 5. Mersin March 28, 14:13

  Njeriun e krijuan alienet, po gjithe qeniet e tjera kush i krijoi!?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 28, 19:38

   lali problemi nuk qëndron tek gjallesat e tjera,sepse ylli ta shpjegon shumë mirë,që ato kanë egzistuar!!
   problemi qëndron tek alienët vetë!!
   mund të shtrohet pyetja:kush i krijoi alienët??
   yllo,ke ndonjë ide për këtë??

   Reply to this comment
   • Ylli March 29, 02:55

    Nuk mund te them asgje sepse nuk jam “alienolog”., ne kuptimin e ngushte te fjales. Nese ne komentet e mesiperme e “zgjata” ca ne rrefim persa i perket te kaluares njerezore si krijesa te ngjizuara ne laboratoret e Alieneve kusherinj, une nuk mund te them perse ekzistojne alienet dhe kush i krijoi ata. Kete une nuk e di. Nuk di se perse ekzistojne. Une jam materialist ne kuptoimin e evoluimit te Jetes ne Gjithesi. Por gjithashtu une nuk jam kunder Zotit nese me te vertete Zoti eksiston. Por nese eksiston Zoti, Ai do te duhet te jete nje i Vetem, i Perjetshem e si i tille per te tere Gjithesine. Zoti do te jete nje diçka e papercaktuar.., si Dashuri: do te jete me siguri Drita dhe jo erresira, Zoti do te jete shume teper liberal sesa mund te jene njerezit sot ne Token tone: Zoti mund te jete ndoshta çdo gje por vetem Urrejtje ose gjykate ndeshkimore nuk mund te jete. Urrejtja dhe gjykata ndeshkimore ehste krijuar ne fillim ne mendjen e njerezve e pastaj neper institucionet shteterore kudo… Per mendim tim Zoti eshte nje Fryme dhe drite jetesore e dhene me dashuri. Kush i krijoi Alienet dhe perse? Shkenca ka vertetuar se Gjithesia e madhe ka nje unitet material: Yjet, planetet kane te njejtat lende formuese ku me shume ku pak perqindja perberese nuk luan shume rol ne esence, keshtuqe edhe zhvillimi i jetes ecen e perparon ku me shpejt e ku me ngadale ne vartesi te pranise dhe harmonizimit te shume faktoreve se bashku qe shpien ne lindjen e zhvillimin e jetes. Keshtuqe “Alien” mund te “konsiderohen” shume mire gjithçka e ndryshme nga nje lloj i percaktur, dmth: “aliene” do te duhet “te konsiderojme” çfaredo qe na duket e veçante… Nese njeriu “sapiens” ose parardhesi i tij “erektus” do te vizitoheshin nga nje lloj umanodi jo i zhvilluar sa sapiensi, atehere fare mire ky i fundit do tì’i konsideronte keta “tanet” si “aliene”… Me sakte: nese nje dite njeriu yne i Tokes ne arrin te shkoje (100 vete)9 ne nje yll ku ndodhen 2 ose 3 planete me uje e oksigjen, dhe atje do te na gjente qenie gjysme inteligjente si majmunet tana dikur 500.000 me pare, atehere ne syte e ketyre te fundit njeriu do t’u dukej nje qenie “aliene” e me teknologji ta papare: imagjinoni nese nè sot do te ktheheshim ne mesjete me pad o smartphon ne duar: o te konsideroni si Hyjni dhe si aliene te zbritur prej qiellit… keshtuqe argumenti “alien” eshte diçka relative dhe e paperfillshme kur e kemi parasysh larmine e formave te jetes perfshire ato inteligjente, mbi te gjitha! Prandaj: alienet eksisojne pavaresisht nga ne e pavaresiht zhvillmit tone dhe e kunderta ndodh. Jane fenomene natyrale e objektive. Nuk gjej asgje te mbinatyrshme. Po i gjej fantastike kjo po. Ashtu siç gjej fantastike per fat te keq edhe genjeshtrat e pafajshme darwiniane per origjinen e njeriut…, genjeshtrat tinezare te Bibles te realizuara permes nje perkthimi skandaloz e mashtrues.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 29, 13:13

     yllo më pëlqen e tërë kjo që shkruan!!sidomos kur thua, me modesti,se “Une jam materialist ne kuptoimin e evoluimit te Jetes ne Gjithesi. Por gjithashtu une nuk jam kunder Zotit nese me te vertete Zoti eksiston.”!
     një njeri i hapur që pranon gjithçka!!
     ke ndonjë gjë tjetër për të na trasmetuar??
     mua do të më pëlqente shumë!!
     përshëndetje yllo!!

     Reply to this comment
     • Ylli March 30, 00:44

      Falemnderit per vleresimin tuaj mbi ato çka modestisht shpreha. Meqe bie fjala indirekt tek “censura”. Mbreme naten (une punoj naten ne nje vend perendimor ku edhe jetoj prej 25 vitesh..: kam nje pune ne nje hotel qe here – here me le shume kohe te lexoj edhe on-line dhe te ndjek ne internet gjera serioze, interssante, ose genjeshtra, etj: , me nje fjale mundohem te informohem..),,, pra mbreme lexoj ne Balkanweb (eshte nje link ku shkruhet ne nje menyre jo profesionale, ku shtremberohet shqipja, ku haptaz demostrohet injorance me shkronja te medha prej redaktoreve injorante…) nje “lajm” me te vertete te mjere po po te mjere mbi Jesu Krishtin (jemi ne prag te Pashkeve) dhe mesa duket per “fatin tim te keq” , me komentin tim do te duhesha te isha i pari i komenstuesve gje qe me besoni nuk do deshiroja me te vertete aspak…, e mire: uno shkrova vetem 2 fjali si batute sintetike duke futur brenda nje informacion nga me te fundit qe edhe vete Vatikani po detyrohet t’i pranoje, si° ka pranuar se fundmi pa qejf, se Jesui ishte i martuar me Maria Magdalenen dhe qe ka patur femije…. E pra webmaster-i i Balkanweb-in nuk e ka pubblikuar komentin tim,, dhe me sa kuptoj nuk ka asnje lloj komenti, asnje lloj komemnti tjeter.., perve° te nje komenti lavderues mbi Jesu krishtin e bere nga nje vajze qe me duket me teper e indoktrinuar sesa e vetedijshme ne ate qe shkruan aty Morali i “perralles”: fjala e lire. liria e shprehjes ne menyre te edukuar, pa fyerje, pa sharje, pa shpifje duhet te jene te garantuara dhe kur me te vertete ato aplikohen, ato shnderrohen nje vlere e madhe per te gjithe, ku te gjithe paperjashtim mesojme!! Nuk kisha ndermend te flisja per Jesu Krishtin ketu, dhe nuk kam ndermend t’i prish Pashket perjetesiht ndokujt jo sepse une jam ne nje fare menyre “ateist” fetar… Jo : nuk jam atesit,,, jo, jo. Ne Balkanweb shkruajta thjesht kete (meqe konteksti ben fjale citoj titullin e artikullit: “kater-te-panjohura-shkencore-per-kryqezimin-e-krishtit”) une shkruajta se dy te tjera te reja me te fundit te konfermuara nga studiues serioze dhe autoritare nderkombetare jane se: 1) jesu Krishti na paskesha patur nje vella binjak: konfermuar disa edhe nga vete Vangelet ne ghuhen greke antike; 2) Jesu Krishti nuk vdiq ne kryq, por u hoq i plagosur prej tij dhe ne krahe te pese personave u mbart ne muzg…, e ne nje koder perballe nga nje disk fluturues zbret Moisiu dhe Eknosh dhe e marrin ne krahe e hipin siper e zhduken ne menyre misterioze… Interesante eshte se Moisiu paskesha jetuar 940 vjet. Mosiu shume kohe perpara ardhjes ne jete te Krishtit nje dite te bukur i thote nje ndjekesi simpatizanti te tij tekstualisht: “Degjo: une qe sot e tutje do te zhdukem ose me mire te them do te bej sikur kam vdekur, sepse ashtu jane punet..- dhe i vazhdoi – te lutem te dihet e verteta sepse keto jane pune delikate: une do te rroj per shume e shume kohe te tjera sepse gjerat jane teper te ngatterruara, – e i shtoi – se une do te vij te te gjej ne fshehtesi dhe nje dite do te vij te te marre edhe ty qe te nisemi pergjthmone tek elhoim-et”

     • anticensurë25642654 April 6, 12:27

      yllo fantastk je!!
      precizioni tënd është për tu lavdëruar!!
      ” Mosiu shume kohe perpara ardhjes ne jete te Krishtit nje dite te bukur i thote nje ndjekesi simpatizanti te tij tekstualisht:……………….”
      nja dy momente janë të paqarta për mua:
      1-kush është ky “Eknosh”??
      2-” Jesu Krishti nuk vdiq ne kryq, por u hoq i plagosur prej tij dhe ne krahe te pese personave u mbart ne muzg…, e ne nje koder perballe nga nje disk fluturues zbret Moisiu dhe Eknosh dhe e marrin ne krahe e hipin siper e zhduken ne menyre misterioze”
      për të parin nuk kam as dëgjuar e as lexuar ndonjëherë!nuk është se i kam lexuar të gjitha!!
      për rastin e dytë më lind pyetja:përse duhet ta mbanin në krahë jezusin njerëz kaq të përparuar që kishin disk fluturues??nuk kishin ndonjë mjet më të sofistikuar për këtë lloj trasporti??ne nuk jemi kaq të zhvilluar sa ka qënë moisiu në atë kohë,por kemi barrela me rrota!!
      më vjen keq që nuk ta kanë botuar ata të bllkan vebit,por të paktën nuk të kanë ndaluar këta të ditës!!
      ps:yllo je në bregdet të paktën??e kam fjalën për hotelin ku punon!!

 6. Ylli April 7, 21:10

  Me eshte krrijuar bindja – ndoshta e gabuar – se pas pseudonimit tuaj fshihet nje prej webmasterve te linkut “Gazeta Dita”, megjithate kjo nuk ka aspak rendesi…
  Nuk gjendem ne kurrfare bregdeti e kurrfare mali: jam ne nje pothuaj periferi metropoli europian.
  Qé nje lapsus i imi: nuk behet fjale per Eknosh por per Elia-n nje tjeter personazh i Bibles.. Natyrisht qe edhe alienet ose gjysme alienet si Jesu Krishti plagoseshin… Athena-ja mitologjike e po ashtu Zeusi e CO..,, ajo pra levizte permes nje “karroje” te kalter dhe qe bente zhurme si avionet (..”kor engjejsh”…) pra nje diisku fluturues: deri mes sot na e kane treguar historine njerezore ne menyre qesharake,,,, por e verteta tronditese po del ne drite dale-ngadale… Alienet dhe gysme alienet si ne rastin e Zeusit dhe Athenes qendronin larg njerezve dhe ishin te ruajtur prej roboteve e me pas rojeve aliene.. Te gjithe ata aline (annunaki) qe erdhen dhe iknin e pastaj vinin serish ne Toke jetonin shume larg e te izuluar larg kurioozitetit te njerezve pothuaj (ndoshta me keq) si Bllok dikur… Ishin te pameshirshem me njerezit! Do te tingellonin budallalleqe por ne vete Biblen ka nje rast kur nje grua e shtyre prej kuriozitettit te tepert u fut ne nje zone te nje baze aliene (of-limits) dhe u vra me pas prej roboteve aliene permes nje arme letale (termike) qe i shkarkoi nje vale nxehtesie per 3000 grade dhe e shhnderroie te mjeren – ne prani te te tjereve – nje kolone kripe te thate. Njerezit qe shkruan e rishkruan Biblen ose pllakat prej argjile te Sumereve ishin njerezit me “te ditur” te Kohes se tyre por qe nuk u vihet faj, nuk ua kishin haberi shpjegimit te dukurive edhe tehkologjise me elementare aliene, keshtuqe eshte teper e kuptueshme qe nuk zoteronin terminologjine e duhur per te rrefyer ato pak gjera “splendori” te jashtezokshme qe shihin, keshtuqe…. Nese me te vertete jeni i interesuar – per te kaluar edhe kohen natyrisht – te ndiqni vidoe ne Youtube te studiuesit perkthyesit te madh te Bibles ne italisht dhe njohesit te Ebraishtes se lashtem prof Mauro Biglino qe ka çjerrur masken Vatikanit e historise mashtruse:

  Mauro Biglino – Belisama (Athena)
  https://www.youtube.com/watch?v=CwNPSFIqdtk

  Mauro Biglino – Mutazioni Cromosomiche, Telomeri ed Evoluzione Accelerata (con Pietro Buffa)
  https://www.youtube.com/watch?v=eHxq5kWM8t8

  https://ningishzidda.altervista.org/tag/enki/

  Mauro Biglino – L’INGANNO della CROCE: Incredibili Rivelazioni sul Nazareno & la sua Banda [ASSURDO]
  https://www.youtube.com/watch?v=1yXAF71qPSc

  MAURO BIGLINO HD – Una cosa che NESSUNO vi ha mai detto
  https://www.youtube.com/watch?v=lgxiUyHFAJY

  Mauro Biglino – Mutazioni Cromosomiche, Telomeri ed Evoluzione Accelerata (con Pietro Buffa)
  https://www.youtube.com/watch?v=eHxq5kWM8t8

  http://laveritaconunclick.altervista.org/libro-perduto-di-enki/

  Kuptoj shume mire qe mund te jetohet po qa mire pa ditur shume gjera,,, por ne nje fare menyre kur ndjek materiale te tilla te Mauro Biglino-s che i njeh prej zanatit te gjitha Biblat dhe permendeshe . eshte me te vertete madheshtore sesi ky intelektual me ndershmeri deshmon me fakte groteske mashtrimin e madhe te Hostorise dhe fese se krishtere. Vlen kjo edhe per nje reflektim..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 13, 10:26

   yllo
   si fillim
   “Me eshte krrijuar bindja – ndoshta e gabuar – se pas pseudonimit tuaj fshihet nje prej webmasterve te linkut “Gazeta Dita”, ”
   kurse unë do të të të thosha se ke të drejtë në këtë pjesë të kësaj fjalije”– ndoshta e gabuar –”!!
   nëse ti ke ndjekur sadopak shkrimet e mija do të shohësh se unë jam një nga kritikuesit më të mëdhenj të kësaj gazete për mënyrën e të bërit gazetari!!pra për pasojë,po të isha dikush në gazetë!?gazeta nuk do të ishte e tillë!!
   në vazhdim
   duke e ditur se sa e bukur është italia dhe bragdeti i saj,shpresova që të kishe dhe ti kënaqsinë ta shijoje!!por dhe në “pothuaj periferi metropoli europian.”,shijohet jeta!!
   sqarimi për ” Eknosh por per Elia-n “më bëri të kuptoj atë që ke dashur të thuash më parë!!
   dhe sipërfundim
   pavarsisht se më kanë pëlqyer të gjitha këto që ke shkruar dhe sidomos për mënyrën si i ke shkruar,prapë nuk do të pajtohesha me këtë që thua(pak me kunj)”Kuptoj shume mire qe mund te jetohet po qa mire pa ditur shume gjera,,, “,dhe do të thosha(pa kunj fare)se është e gabuar të jetosh në injorancë,kur i ke mundësitë për të ditur dhe më shumë!!
   ashtu si mund të quhet në të njëjtën mënyrë injorancë,kur e mbush trurin me, atë që unë e quaj,monokulturë!!
   ylli
   ti e ke mbushur me një monokulturë!!je bindur prej sofizmave të bolinos!por prap kjo nuk është më e keqja!!
   më e keqja është se pasi ke mbjellë monokulturën,ke harruar thënjen e sokratit,ose më mirë ke bërë të kundërtën!!monokultura tënde të ka bindur se I DI TË GJITHA!!sokrati si më i mënçuri i kohës së tij NUK DINTE ASGJË!!
   shikoje një herë kuptimin e fjalës SOFIZËM,dhe rikëtheu dhe njëherë publikimeve të bolinos!!
   do ta kuptosh se ka shumë manipulim!!nja dy të vërteta dhe tjetra është tym!!
   nuk dua të mbroj fenë e krishterë,jam ateist i pastër,por nuk më pëlqen me fluturu me presh!!pra me motorr reaktiv alienësh!!
   vetëm ata e njohin fuqinë shtytëse të preshit!!lushnjarët gjithashtu,por nuk kanë teknollogjinë e duhur!!jan në eksperimetim e sipër!!
   përshëndetje yllo nga periferia e tironës!
   shpresoj që tia kalosh mirë në “periferinë e metropolit europian”!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin