Ngërçi, një ndër simptomat e para të Covid-19, por shkencëtarët tani e zbuluan

May 21, 2020 09:59

Ngërçi, një ndër simptomat e para të Covid-19, por shkencëtarët tani e zbuluan

Mjekët janë gjithnjë e më shumë të shqetësuar për koronavirusin e ri dhe çfarë mund të shkaktojë ai. Ndër lajmet më të fundit ishte se Covid-19 nxit një sëmundje të veçante edhe tek fëmijët, por nuk mbaron me kaq.

Sipas një studimi të fundit ka rezultuar se ndjesia e ngërçit në duar dhe në këmbë është një ndër simptomat fillestare tek pacientët. E shpjeguar nga shkencëtarët neurologjike në Itali, Covid-19 nxit çrregullimin e rrallë, Guillain-Barre (GBS). Kjo është një sëmundje e rrallë e sistemit imunitar, që përjetohet shumë pak nga njerëzit për një kohë të gjatë. Sindroma sulmon nervat e trupit dhe pacienti ndjen ngërç në duar dhe në këmbë, që në gjuhën mjekësore njihet si barestezi.

“Kur një person infektohet, mund të pësojë një konfuzion të sistemit imunitar, ku sistemi imunitar sulmon nervat, ose pjesë të ndryshme të trupit” shpjegoi Robert Fox, një ekspert neurologjie në Britani.

Shkencëtarët thonë se kjo është një ndër simptomat e para të Covid-19 dhe nis së bashku me simptomat e tjera fillestare. Më tej ata shtojnë se një studim Italian në prill, rezultoi se 1200 pacientë të diagnostikuar me Covid-19 kishin përjetuar sindromën GBS.

Një studim i prillit nga Italia i botuar në revistën “New England Journal of Medicine” rezultoi se nga 1200 pacientë pesë prej tyre kishin hasur sindromën GBS.

Anthony Geraci, drejtor i Mjekësisë Neuro-muskulare në spitalin Northwell Health në Nju Jork, thotë se shumica e rasteve të lidhura me koronavirusin GBS ndodhin në fazën kur simptomat e virusit nisin të shfaqen, pra në dy javët e para.

“Kjo është diçka që nuk e kemi parë kurrë më parë. Të gjithë shkencëtarët janë duke u përpjekur vazhdimisht të kuptojnë këtë sëmundje tepër shqetësuese. Është shumë e rëndësishme që pacientët të mos neglizhojnë asnjë simptomë,” shtoi Fox

o.j/dita

May 21, 2020 09:59
Komento

3 Komente

 1. Cari Politike shqiptare i shqetesuar nga ky link pyet : May 21, 16:03

  po mue shqipkarit qe me ka kap te gjithin Ngerci

  e mezallah se pom’shlon

  ka disa dite qe me qendro ngritun si i ngri,
  prej Ngerci !

  Eshte ky sijali e Virusi pom’vjen verdalle ? 🙂

  Reply to this comment
 2. pap May 22, 10:34

  Gjithmone e kam shkruar ne kete forum se ju te gazetes duhet te jeni me te kujdeseshem me perkthimet/shqiperimet qe beni, mbasi jo vetem qe keqinformojne lexuesit, por edhe jane gabime shume te “trasha”, qe as me “injorntet” nuk do t’i benin sikur te merrnin mundimin me minimal per te bere punen per te cilen paguhen, por qe nuk e nderojne gazeten. Per te provuar kete qe shkruaj po i’u evidentoj disa ne kete shrim; psh, shkencetaret ne fjale ne Itali nuk quhen “shkencetare neurologjike”, por “shencetare neurologe”, me mire do ishte te thuhej shkencetare ne fushen e neurologjise; tjeter, ngerci (shqiperuar do te thote shtangesi) eshte gje tjeter dhe barestezia (shkruajtur gabim, per parestezi, qe shiperuar do te thote mpirje) eshte gje tjeter……. e keshtu mund te vazhdosh……..

  Reply to this comment
 3. KORÇARI May 22, 17:14

  PORDHA është një tjetër simptomë e COVID 19, gjithashtu dhe FËNDA , ppr kjo e fundit ,vetëm në qoftë se bie erë si vezë e prishur , ndryshe jo.
  Këto simptomat shkencëtarët i zbuluan rastësisht nga e JËMA E ZEQOS, e J’ëma e Zeqos u ngjit në Majë të Thanës dhe aty lëshoi nja dy a tre pordhë , kjo gjë alarmoi fshatin dhe Specialistin Virolog të fshatit Nasi Astarëçari ose siç i thërrisnin ndryshe NAÇATË ASTARËT, pas një vizite të hollësishme me vastarkë mjeku specialist NA.ÇATË ASTARËT ishte në dyshim se e j’ëma e Zeqos mund të qe infektuar ose me PURTHË ose me COVID, momentet e vështira të dyshimit e J’ËMA E ZEQOS MAJË THANËS lëshoi një FËNDË që binte erë Vezë të Prishur dhe atëherë Profesor.Doktor.Dekano-Shkencor, Virologu,patolog NA.ÇATË ASTARËT doli në përfundimin e sigurtë që PORDHA dhe FËNDA janë simptomat e COVID

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim