Ngjarja e Bularatit, Bushati citon ish-kryeministrin britanik

November 9, 2018 10:50

Ngjarja e Bularatit, Bushati citon ish-kryeministrin britanik

Duke cituar një shprehje të famshme të ish-kryeministrit britanik Benjamin Disraeli, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati shpjegon qëndrimin e autoriteteve shqiptare ndaj zhvillimeve të ditëve të djeshme në Bularat.

Benjamin Disraeli na la një këshillë për të gjitha kohët: “Rrethanat janë përtej kontrollit njerëzor, por sjellja është pjesë e fuqisë tonë. Ne politikanët gjykohemi vetëm nga veprimet tona për të nxitur ose urtësuar situatat”, shkruan Bushati në Twitter.

Një ditë më parë për ngjarjen reaguan edhe kryeministrat e të dy vendeve, Edi Rama dhe Aleksis Tsipras.

Ata theksuan se kjo situatë nuk prek marrëdhëniet e mira mes dy shteteve dhe se dialogu do të vazhdojë.

 

l.h/ dita 

 

November 9, 2018 10:50
Komento

8 Komente

 1. Dibrani November 9, 11:04

  Doli kufoma e LGBT

  Nje arsye me shum perse jemi shtet i pjerdhur

  Reply to this comment
  • endi November 9, 21:14

   Ministri mut pleh qe Po shet Shqiperine tek greku me corapekuqin pendent Edi ramen. Nuk na e ka fajin greqia as ata qelbesirat qe u futen ne shqiperi dhe ben lemsh e cfare u deshi qejfi ne bularat por e kemi fajin ne si shqipetar qe kemi zgjedhur kryeminister nje qe ka marre per grua nje femer Te martuar e divorcuar nje d’y tre here. Nje njeri pa moral si edi rama nuk mund te prese haver as familja e tij e jo me Shqiperia. Gruaja e edi rames nuk dihet me sa burra ka ndare shtratin. Kush eshte morali i fabules.

   Reply to this comment
  • endi November 9, 21:19

   Ministri mut pleh qe Po shet Shqiperine tek greku me corapekuqin pendent Edi ramen. Nuk na e ka fajin greqia as ata qelbesirat qe u futen ne shqiperi dhe ben lemsh e cfare u deshi qejfi ne bularat por e kemi fajin ne si shqipetar qe kemi zgjedhur kryeminister nje qe ka marre per grua nje femer Te martuar e divorcuar nje d’y tre here. Nje njeri pa moral si edi rama nuk mund te prese haver as familja e tij e jo me Shqiperia. Gruaja e edi rames nuk dihet me sa burra ka ndare shtratin. Kush eshte morali i fabules.
   E edi rama sic eshte vete aq I ulet qe fle me nje grua qe e kane pergatitur te tjeret dhe eshte tolerant ndaj principeve Te tilla. Keshtu mendon se jane te gj shqipetaret dhe keshtu e konsideron dhe shqiperine.

   Reply to this comment
 2. Buda November 9, 11:49

  K. Kacifra ishte nje minoritar grek i lindur si nenshtetas shqiptar. Ai erdhi nga Athina dhe gjuajti me pushke automatike forcat e rendit ne Shqiperi. Pergjigja ishte shume korrekte,. sipas ligjit shqiptar dhe mori denimin kapital te merituar. Ne kete rast shteti shqiptar nuk i ka asnje borxh shtetit grek qe te hyje ne pune politika e Dizraelit. Meqenese kufoma e kriminelit Kacifras u varros ne Shqiperi, nuk kishte pse te groposej me Hymnin dhe Flamurin grek. Eshte tjeter pune nese krimineli do te varrosej ne Greqi, atje le ta varrosnin si te donin. Ne Shqiperi, krimineli duhej varrosur ne gjendje shtetrrethimi te zones dhe te lejoheshin vetem familjaret, te afermit dhe bashkefshataret e tij. Me ate veprimtari politike me karakter shovinist qe u zhvillua ne Bularat, ne si shqiptare jemi fyer rende ne ndjenjen kombetare; forcat e rendit kane marre nje goditje fatale; shovinistet greke kane korrur nje fitore historike; te treten pas ngritjes se varrezave te ushtareve greke ne token e pretenduar si Vorio-Epir Grek dhe ngitjes se folese shoviniste fetare greke ne mes te kryeqytetit e Shqiperise me ne krye armikun pathollogjik te shqiptareve A. Janullatos. Mos kujto se shteti grek do te ndalet me kaq!

  Reply to this comment
 3. Fluturon, fluturon... gjeli i DETIT November 9, 12:43

  Si tha mo? Dialogu do të vazhdojë !?!?

  Per cfare dialogu behet fjale. Per ate te shqyerjes se kofshave te majme te gjelit te DETIT?

  Reply to this comment
 4. Jimi November 9, 12:53

  Ikni more bythepambuk, ngelet duke rrecituar vjersha!
  Shteti do burra e jo kalamaj kopeshti!

  Reply to this comment
 5. Arben November 9, 15:59

  Nuk di shqip ky bythq…ri.

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr November 9, 17:28

  Ministria e jashteme ne keto raste dergon note proteste dhe jo citate nga “bibla”;..kur te qellojne ne nje ane ti ktheje dhe anen tjeter! qe ne shqip perkthehet:shtjer edhe nji here pa do ta shohesh!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim