Ngjela: Arvizu shpëtoi Ramën nga turpi i rehabilitimit të Enver Hoxhës

November 30, 2014 16:29

Ngjela: Arvizu shpëtoi Ramën nga turpi i rehabilitimit të Enver Hoxhës

Spartak Ngjela ka vlerësuar edhe njëherë ambasadorin amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, për qendrimin që mbajti në lidhje me shfaqjen e portreteve të Enver Hoxhës.

Sipas Ngjelës, Arvizu shpëtoi moralin politik në Shqipëri, por edhe kryeministrin Edi Rama nga turpi.

Ngjela shkruan se po të mos kishte ndërhyrë Arvizu, Rama do të ishte rrëzuar brenda dy muajve nga pushteti, pas provokimeve, sipas tij, me portretet e Enver Hoxhës.

Ambasadori amerikan Arvizu, dhe vetë poltika amerikane, e shpëtoi gjendjen e moralitetit politik në Shqipëri nga marrëzia amorale e fluksit injorant të Partisë Socialiste, i cili kishte marrë vrull për të rehabilituar Enver Hoxhën në këtë përvjetor çlirimi.

Nuk e kuptuan dot asnjëherë këta aspirues të kotësisë që, kurrë nuk mund të marrësh votat kundër diktaturës, dhe pastaj, me forcën e policisë, të vendosësh sërish simbolet e diktaturës së shëmtuar hoxhiste në Shqipëri. Një tentativë kalamajsh, por që, brenda vetes, mbante një ligësi, e cila më mirë që doli dhe u shfaq, sepse i bëri gjërat edhe më të qarta.

Si ka mundësi që të pranonin shqiptarët Enver Hoxhën me dhunë fjalimesh politike, vetëm pse ky “ka drejtuar një luftë”, të cilën e shfrytëzoi për ta kaluar në një krim individual shtetëror? Pse, Stalini, nuk drejtoi Luftën Patriotike, por, a nuk është zhyrur sot në thellat e krimit në Rusi, e kudo?

Politika e sotme, nëse donte që ta shpëtonte Luftën Nacional – Çlirimtare nga turpi që erdhi pas çlirimit të vendit në 45 vjet, duhej të bënte që ta ndante atë luftë nga Enver Hoxha, dhe jo të shpëtonte monstrën Hoxha nëpërmjet lavdisë së asaj lufte.

Por ishte poltika amerikane dhe sidomos aftësia e ambasadorit Arvizu që ruajti moralitetin shqiptar kundrejt historisë, dhe që ia dha këtë mundësi edhe kryeministrit të dyzuar shqiptar, që ta shpëtonte këtë kryeministër disi nga turpi historik në këtë festë, por, të shpëtonte njeherësh edhe pushtetin e tij politik, sepse, në të kundërt, Rama do rrëzoj për dy muaj, bashkë me injorantët enveristë që ka rrotull tij.

Kush bën sikur nuk e kupton se Lufta Nacional – Çlirimtare njolloset me Enver Hoxhën, nukse vlerëson luftën dhe të rënët shqiptarë në të, por kërkon që, krimin e stërzgjatur shqiptar të pasluftës, ta fshehë më anë të lavdisë së luftës. Naivitet dhe ligësi kundrejt historisë është patjetër një metodë e tillë, e cila tani duket se vdiq”, shprehet Ngjela.

 

November 30, 2014 16:29
Komento

41 Komente

 1. Lul November 30, 16:36

  Prfundimisht mund te them se avokat Spartaku paska hik per lesh.

  Reply to this comment
 2. plaku November 30, 17:05

  Me falni per mungesen e etikes por ky “avokati”,qe pretendon te beje “kasandren” po behet shume i besdisshem dhe une habitem se si mediat i japin kete hapsire mediatike nje njeriu te deshtuar si ky.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 30, 20:51

   Lul dhe plaku? Epo mediat e sotme nuk mbijetojnë dot pa fallxhorë të tipit ngjela? Mesa shoh unë ky e ka inat personal Enver Hoxhën dhe nga ana tjetër nuk rri dot pa protagonizëm dhe pa qënë në vëmëndjen e miletit si politikan i absurdit politik!? Nderime!

   Reply to this comment
   • plaku November 30, 22:35

    Pellumb Zaimi,
    Kam lexuar gjithmone me vemendje dhe respekt postimet e tua, faleminderit. Jam plotesisht dakord me ty, se ky avokati vuan nga deshira si Berisha dhe Bleona per protoganizem. Thone se eshte semundje e tmereshme, qe leshon metastazat e saja sidomos ne pleqeri.

    Te uroj nje jave te re te kendeshme.

    Reply to this comment
 3. persekutuar-denuar November 30, 17:11

  Zoti Ngjela shkruan bukur dhe me pasion djaloshar, por si pinjoll i familjeve te BLLOKUT enverist nuk e thote gjithe te VERTETEN, prandaj po e redaktojme me disa shtesa te domosdoshme historike:

  KULTI I STALINIT RA NE RUSI DHE NE TE GJITHE VENDET ISH KOMUNISTE NJEHERESH NE VITIN 1956, NDERKOHE QE KULTI I ENVERIT “HERO” RI AKOMA NE SHQYPNI ME GJITHE PIRAMIDEN E TIJ NE MES TE TIRANES.

  Ky eshte NDRYSHIMI qe po cudit Boten o avokati Ngjela dhe qe ben sikur nuk e kupton se Enver Hoxha i ka filluar krimet e tij monstruoze perpara 29 nentorit te ZI jugosllav te 1944-se duke spiunuar tek fashistet Qemal Stafen me shume DELE komuniste nga pas, nga vila prej pasaniku ne mes te Tiranes e kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari nese ja ke degjuar emerin. Nese nuk ja ke degjuar emerin pyet Pellumb Xhufin se eshte dhender ne ate familje, ose me mire Presidentin Bujar Nishani sepse sapo dekoroi me Medaljen te Larte Kryefashistin Bahri Omari per merita ne spiunimin e komunisteve tek fashistet si nje corroditje totale e politikes sone kombetare. Per keto arsye pyesim avokatin Ngjela me etike historike:

  KE LANC TE NJOLLOSUR QE NE ZANAFILLE NJOLLOS ATEHERE ENVER HOXHA?

  Reply to this comment
  • Tefta November 30, 18:09

   Nasruddin :
   Qe te besh nje pune te mire per Shqyperine
   Dhe te jesh i vlersuar ,
   Te lutemi shume , Na prkthe ne shqip per ne por edhe per veten tende Librin e ri .

   IL MALE ASSOLUTO
   me autor
   Guiseppe Palma.

   Dallo stato di diritto alla modernita Restauratrice ,
   L’incompatibilita tra costituzione e trattati del UE
   Aspetti di criticita dell’Euro .

   Dhe te diskutojme per Kapitalizmin tende qe predikon ç’do dite
   .

   Reply to this comment
   • avrizuja November 30, 20:08

    Je shume e vogel per te mesuar nastradinin se cfare te beje, sepse ai nuk perkthen me me patllake tek koka. Sa per ate qe shkruan ne italisht per kundershtaret e eur mund te tregoj nje histori angleze te Curcillit:

    Gazetaret e pyeten Curcillin pse gjithmone Anglia i shkon nga pas si kone e bindur SHBA dhe ai u pergjegj:

    Sepse SHBA eshte nje konglomerat popujsh dhe fisesh qe dolen nga HICI dhe jane bere Fuqia me e madhe ekonomike e Botes duke unifikuar ne gjithe teritorin valuten e tyre USD qe eshte valuta kryesore ne Bote.

    Por edhe pse Anglia eshte e vogel dhe eshte me mire te rije ne HIJE pas te Madhit.

    Reply to this comment
    • Tefta November 30, 20:43

     Qe te behesh i besushem , NASRUDDIN ,
     Ndihmoje
     popullin shqiptare me ndonje IDE , ekonomike , e financiare ,
     Se kemi 24 vjete qe vime Verdalle si kali ne Leme , e nuk Po e gjejme RRugen e Kapitalizmit ,
     Edhe pse Miqte tane FMN , E banka europiane na kane dhene Male me Borxhe qe Kurrizi i Shqiperise nuk po i mbane Dote ,
     Dhe prap nuk e gjeti Parajsen Kapitaliste .

     Sot nuk kemi nevoje per Ideologji , por per Ekonomi .

     PER kete kemi nevoje , CILIN sistem Eonomik e financiar ?
     Ke ndonje mendim per kete ?

     Reply to this comment
     • plaku November 30, 22:58

      Tefta,
      Une mendoj se qeveria e re, me te drejte, ka zgjedhur rrugen e rritjes se borxhit publik me marrje kredish nga FMN dhe BB dhe jo rrugen lot dhe gjak qe i imponoi Greqise Gjermania.
      Per sa i perket sistemi ekonomik dhe financjar bota per momentin ka zgjedhur rrugen e trete, si nje kombinim, ekujliber, midis tregut qe do te prodhoje te mirat materjale dhe shteti i cili do ti shperndaje keto te mira.
      Tani ne vende si Gjermania, Zvicra, Italia, Franza etj. kemi nje ekonomi ekologjike socjale tregu.
      Per momentin kriza e fundit tregoi, se tani kemi problemin e madh qe kur industria financjare ben gabime dhe krijon humbje ( kapitalizmi kazino ) keto humbje socjalizohen ( shteti ben rifinancimin e bankave te medha sepse rezikohet kreditimi i ekonomise reale “to big to fail” ) dhe kur kane fitime keto fitime i marrin vete bankat.
      Pra, po prishet ligji kryesor i kapitalizmit klasik, ne kuptimin qe ne se bankat bejen gabime dhe krijojne humbje, keto banka te medha nuk mund te falimentojne sepse do krijonin rreziqe shume te medha per kredtimin e ekonomise reale, qe do te prodhonte mbyllje fabrikash, papunesi dhe keshtu me radhe.
      Prandaj shtetet jane te detyruara nga halli qe ti rifinancojne keto banka te medha (“to big to faill”) duke marre vete borxh te cilin do ta paguajne taksapaguesit me vone duke ju rritur taksat.
      Problem tjeter eshte se bankat nuk kenaqen me interesin qe fitojne kur japin kredi normale me perqindje te vogel 3 ose 4 %. Bankat jane me te interesuara ose te blejne bono thesari nga vendet ne zhvillim me interes mbi 7% ose te luajne ne burse, pra ne vend qe leket ti investojne ne ekonomine reale ata i investojne ne te ashtuquajturin kapitalizmin kazino, pra si te thuash luajne bizhos me rezik te madh, sepse e dine se ne se dalin me humbje shtetet jane te detyruar ti rifinancojne dhe humbjet ne fund te fundit ti paguajme ne taksapaguesit.
      “Tefta” desha te te kujtoj, se une nuk jam me profesjon ekonomist por nje ekonomist diletant.

      Pershendetje

     • persekutuar-denuar December 1, 15:22

      Meqe je diletant ne ekonomi gjeje dicituren:

      JU DALLON PIRAMIDA E EDVINIT NGA PIRAMIDA E SUDES?

      sepse nastradini thote qe jane krejtesisht te ngjashme. Sudja mblidhte LEKAT e popullit borxh dhe nuk kishte asnje veprimtari prodhuese. Edvini merr kredi nga Bota pa iniciuar kurfare prodhimi vendas pak a shume si nje SUDE shteterore.

      KU ESHTE NDRYSHIMI? GJEJE DICITUREN!

     • Tefta December 1, 15:40

      Nasruddin :

      Nuk eshte nje dyel , sepse do te kishe Humbur , Ashtu si e Humbe betejen me Mullirin e ERES te quajtur Enver .

      Kjo eshte Ekonomia qe ne duhet te debatojme .

      Po ju pyes ?

      çfare mardhenie ka ndermjet te ardhurave dhe PIL [ prodhimit industrial lord ]

      E nastro , Nuk mbushet barku me Ideokogjizma , Por duhet ta Mbushim me Ekonomi , Ne sherbim te shumices ,
      qe eshte Populli .

      E di qe nuk mund ti pergjigjesh ,
      Por po ta them per Kuriozitet .

      ç’fare efekti ka korrupsioni mbi PIL ?

     • persekutuar-denuar December 1, 18:29

      Gazeta DITA nuk eshte salle konferencash shkencore per ekonomine, prandaj propozimi yt per debat universitar per ekonomine komuniste shqyptare 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit ne forumin elektronik te gazetes DITA nuk eshte ide optimale dhe tejet joefektive. Megjithate nastradini i ka shprehur hapur idete e tij ekonomike, sepse eshte pinjoll i nje familje te njohur intelektualesh shqyptare me diplloma universitetesh perendimore ne xhep dhe me nje biznes tejet te suksesshem ne Shqypni dhe ne dhe te huaj deri ne momentin qe xhelatet “DESHMORE” te Enverit vendosen te na grabisin pasurite, pronat tokat dhe ne fund masakruan dhe vrane prinderit e mi sic bene me te gjithe intelektualet e tjere qe nuk honespnin dot Enverin dhe komunizmin. Prandaj edhe pyetjes tende:

      CFARE TE BEJE SHQYPNIA NE KETE KAOS TOTAL, POLITIK, EKONOMIK DHE MORAL?

      nastradini i pergjigjet kollaj dhe fet e fet:

      TE C’RRENJOSE ENVERIZMIN NE POLITIKE DUKE FILLUAR NGA HEQJA E TITULLIT “HERO” TE MONSTRES SHQYPTARE ENVER HOXHA DHE DUKE FSHIRE NGA FAQJA E DHEUT PIRAMIDEN FAMEKEQE TE TIJ NE MES TE TIRANES DHE DUKE FSHIRE NGA KALENDARI ZYRTAR 29 NENTORIN E ZI JUGOSLLAV QE MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE NE TROJET TONA. QE KESHTU SHQYPNINE TA BESOJE BOTA ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE DHE KAPITALISTET PASANIKE INVESTITORE PAS SAJ

      TE MOS LEJOJE LEGALIZIME BOLSHEVIKE TE PRONES QE PRAKTIKISHT JANE GRABITJE TE SAJ NGA TALEBANET PER VOTA ELEKTORALE SEPSE PA QARTESI PER PRONEN NUK GJEN NE BOTE INVESTITOR SERIOZ QE TE HEDHI LEKAT BADIAVA PER SYTE E BUKUR TE EDVINIT APO TE SALIUT.

      TE KTHEJE TAKSEN E SHTESHTE PER BIZNESIN DHE TE RRISE URGJENTISHT CMIMET E PRODUKTEVE QE QEVERIA I MBAN ME DOTACIONE BORXHESH, TE MOS FAVORIZOJE FIRMAT FASONISTE E LIKES DHE REBULLET E BODES DHE TE DETYROJE SHQYPTARET DRU ME PRE TE PAGUAJNE FATURAT RREGULLISHT NE SHTET.

      TE GODASE KORRUPSIONIN JO ME LLAFE POR ME VEPRA DUKE FILLUAR ME NDESHKIMIN E SALI VRASTARIT DERI TEK FULLAN KUSARI SIC BENE KROATET ME KRYEMINISTRIN E TYRE, SEPSE TE TJERET ME PAS DO TE KENE FRIKE TE VJEDHIN, TE VRASIN DHE TE MASHTROJNE SIC KANE BERE PUSHTETARET E TE GJITHA NGJYRAVE DERI TANI.

      Me pas te gjitha te mirat vijne dhe rregullohen vete.

     • plaku December 1, 19:15

      Persecutuar -denuar,
      Faleminderit per shkrimi civil. Si diletant qe jam po te sqaroj se :
      – Ne kohe krize ekonomike, sic jami tani, bota per te dale nga kriza njef dy shkolla : shkollen anglo saksone dhe shkollen gjermane.
      – Shkolla anglo saksone bazohet ne teorine e anglezit Keyeness i cili thoshte se ne kohe krize duhet qe shteti te marr borxhe ( sic po ben Edi tani ) dhe te investoje per hapje vendesh pune me qellim qe njerezit te kene leke ne xhep, te rritet konsumi, tregu te reagoje duke rritur prodhimin ( oferten ), do rritet kosumi pra kekesa, vende te reja pune etj. Kete teori i zbatoi ne vitin 1933 Ruzvelti me planin New Deal dhe nxori Ameriken nga kriza. Po kete gje po ben tani edhe Obama i cili ne krahasim me vitin 2009 beri qe papunesia te bjeri nga 12% ne 6% dhe GDP te rritet me 5%.
      – Shkolla gjermane, duke patur parasyhe inflacjoni kolosal ne Gjermani ne vitet 1929-1933, ku per te blere nje cope buke duhej nje vagon treni me monedha gjermane, ka frike nga inflacjoni dhe eshte per politiken e shtrengimi te rrypit pra, lot dhe gjak, qe BE-ja i imponoi Greqise, duke ulur rrogat, ulur ndihmen socjale, duke hequr njerez nga Puna ne administrate, ulur pansionet etj. dhe Greqia nuk e ka mare akoma vehten.

      Pra, “nastradin ose persekutuar-denuar”Edi me te drejte ka zgjedhur varjantin anglo sakson qe kriza te kalohet me masa te buta dhe jo si ne Greqi me shtrengim rrypi pra lot dhe gjak.
      Qeveria e Sales per, te mos patur probleme socjale e kishte gjetur rrugen greke duke rritur borxhin publik i cili arriti deri ne mbi 9miljarde leke dhe ne se vazhdonte keshtu ( varjantin shkencor Sali koqja ) bomba e borxhit publik do te pliste dhe ne do te katandiseshim njesoj si Greqia.

      Pershendetje.

     • persekutuar-denuar December 1, 15:25

      KU DALLON PIRAMIDA E EDVINIT NGA PIRAMIDA E SUDES?

      sepse nastradini thote qe jane krejtesisht te ngjashme. Sudja mblidhte LEKAT e popullit borxh dhe nuk kishte asnje veprimtari prodhuese. Edvini merr kredi nga Bota pa iniciuar kurfare prodhimi vendas pak a shume si nje SUDE shteterore.

      KU ESHTE NDRYSHIMI? GJEJE DICITUREN!

     • Tefta December 1, 16:09

      E more Nastro qe e ke Koken si
      dru shqope me Gthenka .

      Kush e pengon shqiperine te shkoje drejt zhvillimit ?

      Mos eshte FMN ?
      DHE bancat e BCE PRIVATE ?
      QE jane sulur si Hijenat mbi shqiperine
      e Varfer ?

      Ekonomia na intereson te gjithve ,
      Dhe Sot nuk ka me Komuniste dhe Balliste .

      A e di se si Funksionon sistemi bankar ? ne shqiperi .

      Kush komandon sot ne Shqiperii?

      Politika ? apo ”’ fullaneria ” me Banken
      e tij private ?

      Se banka e shqiperise eshte private ?
      pse e Arestuan Fullaninn ?
      Pse vodhi Shtepine e tij ? [ banken ]

     • persekutuar-denuar December 1, 15:12

      Shqypnia e vogel sa nje gogel nuk ka alternative tjeter ne zhvillimin e saj ne dac quaje Kapitaliste ne dac quaje Imperialiste sic i quante Enveri ne Kohen e tij te Qepes duke falimentuar ekonomine dhe duke renuar shtetin si kurre me pare ne histori. Pra Shqypnpa jone nese do te behet nje vend normal si ato te BE-se duhet te ndjeke KOPENE Antikomuniste dhe Demokratike te popujve te Evropes se Bashkuar. Por nese do ta dreshi BYTHEN si kurvat ne bordello duke bere homazhe tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe duke festuar si gabelet ne dasem 29 nentorin e ZI jugosllav me vajtime si kukumjacka bolshevike per LANC-in kriminal te Enver Hoxhes, atehere Shqypnia nuk e ka vendin ne BE por ne Lindje te Rusia e Putinit dhe e Stalinit dhe atehere eshte e kote qe te flasesh per reforma sepse eshte si te rahesh UJET NE HAVAN.

     • Tefta December 1, 15:58

      nasruddin:

      1989 renia e murit te berlinit ,
      dhe
      15 shtator 2008 Mashtrimi i madh Finanziar ,
      Mbas ketyre dy datave Bota nuk ka per te qene Kurre si me pare .

     • persekutuar-denuar December 1, 18:41

      Dukesh qe nuk e njeh Boten, por e sheh vetem nga veprat e Enverit qe ka perthyer nastradini kohe me pare ne qeline e burgut me patllake tek koka.

      Per momentin ndodhem ne SHBA tek nje nipi im qe punon si specialist ekonomie ne nje firme aeroplanesh civile dhe qe e ka pagen vjetore me 6 shifra ne USD. E pyes: A ndihet kriza ekonomike boterore tek ju? Me pergjigjet: Krize ka dhe gjithmone ka pasur per ata qe nuk duan te punojne ose nuk kane diplloma per pune te kualifikuar, por asnje nuk vdes per buke ne SHBA”

      Prandaj edhe nastradini me shaka urroi para do kohe ne pergjigje te nje debili enverist ne DITA qe mallkonte Kapitalizmin dhe FMN si burrimi kryesor i fatkeqesive ne vendin tone:

      AMAN TE VIJE KRIZA AMERIKANE NE SHQYPNI SE NASTRADINI DO T’JA SHTROJE ME BERXOLLA DHE RAKI TEK TAJVANI.

      sepse e VERTETA eshte krejt ndryshe dhe fshihet pikerisht tek 29 nentori i ZI 1944 qe i ndryshoi fatin per keq Vatanit.

     • Zogist nga shen naumi December 1, 20:18

      Nasruddin zogist

      Kjo lloje ekonomi , Qe ju Mundoheni ,
      te shpjegoni me Manovra , dhe Finde ,
      Eshte shume e vjeter ,
      I takon kohes se Hurdheres Zogiste .

      Nuk e kuptoje , Valle Zogu nuk ta mesoje Hilen se si munde ta vjedhesh banken dhe rrjepur Popullin .

      Nejse , po ta them une Bazen e alfen
      e Atij sistemi EGOIST .

      Mblodhi Floririn , duke Vlersuar letrat ,
      Napolona
      ,
      Ky quhet Mashtrim Finanziar
      Prandaj je akoma EFENDI Nasruddin .

      Mundohu te Marresh Titullin modern
      Zoti Nasruddin .

      Por ky titull do Pune e Jo te pish Kafe te Tajvani e te Besh llogje kavaje ,
      Duke u Treguar Historira nga jeta juaj
      Pleqve te rryshkur , e te Telendisur
      nga Jeta , Me mashtrime spekulative finanziare ZOGISTE .

     • plaku December 1, 19:28

      Nastro,
      Me vjen keq por kam pershtypjen se dijenite e tua jane si nje magazine pa Inventar. Pyet per dicka, te jap pergjigje dhe ti hidhesh nga dega ne dege, roma per toma, se nuk ke njohuri dhe argumente baze. Mundohu qe te behesh serjoz dhe jo ti bies fyellit vetem ne nje brime se behesh monoton. Njeriu i ha te gjitha, i pi pothuajse te gjitha por nuk i di te gjitha sic pretendon ti. Sokrati thoshte se une di qe nuk di asgje. Te mos dish dicka nuk eshte turp eshte dicka njerezore. Neve sot, lavdi zotit kemi internetin dhe Google ku mund te informohesh she mos behesh…….

      Pershendetje

 4. Likja November 30, 17:39

  Lul ai nuk a ikur per lesh por Ne, populli kemi ikur per lesh kur leme plehra te tilla,skicofrene,kriminele e hajdute te ligjerojne e te japin receta.Sa per Enverin i rriten vlerat kur shikon se ç’fare pleherash jane keta qe sot çirren per demokraci por qe ne fakte jane vete firmosesh rrogash neper zyrt sekrete te Arvizuve e kompani.Mjere ku popull ne dore te kujt ka rene.Enveri mund te kishte gjithçka te keqe vetem nje gje e burreron perpara ketyre monstrave qe kur nuk u be vegel e fuqive e kur nuk e shiti kete vend si keto vemje.Po te kish qene ne kohen e Enverit ky palo abasador do te kishte ikur me gurre deri ne Rinas e minimumi i ketij pseudoambaadori do te qe largimi per 24 sekonda nga ky vend .Ndaj Enverin e kane te urryer vemjet se ua gjente vendin .Poshte diktatura e budallenjeve te shitur per nga nje pasaporte!

  Reply to this comment
 5. runman November 30, 17:40

  Avokati ka pjerdh..

  Reply to this comment
 6. Fuck Mark uk November 30, 18:10

  Me falni per shprehjen por ky qenka katandisur ne RROT K..I

  Reply to this comment
 7. spartaku November 30, 20:23

  Nuk do kete me injorant se mark uk,qe flet nga b…..a.Banal.

  Reply to this comment
 8. Dike Mullai thote- November 30, 23:51

  O SparTAK:- Nuk po e kupton se ke vite…qe ke PJERDHUR nga Mendje kokes!!!!

  Reply to this comment
 9. "Horri i Bulevardit" December 1, 06:42

  Seshte faji i Edi Rames, qe smore asnje vote o Spartak, prandaj kur smund ta ndihmosh, te pakten mos u bej i bezdisshem.
  Ke nje shanc, te formosh te djathten, bashkoju me FRD, se PD, shkoi per lesh, me ate byro politike, qe ka zgjedhur.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 1, 14:47

   Dëgjo “Horr Merkel-in” avoka a a a a t? Flet në emër të Enxhit ai ? E dredh ndonjëherë me mbajtjen e fjalës por prapë mëson shumë nga ai avoooooo-kat!? Tung!

   Reply to this comment
 10. Hehe December 1, 15:35

  Nuk keni pune tjeter full time ketu jeni, ok mund te vazhdoni besoj paguheni mire ketu.

  Reply to this comment
 11. Vëzhguesi F December 1, 16:14

  O i biri i ish antarit te Byrose Politike te KQPPSH dhe Minister i kabinetit te Mehmet Shehut!!
  I vetquajturi avokat Spartak Kiço Ngjela, qe ka mbaruar studimet ne drejtesi nen ombrellen dhe mbrojtjen si pinjoll blloku!
  Ti edhe vete e kupton se keto lloj shashkas me tym inatçor jane me keq se pordhet e gomarit te nastradinit , jo te ketij qe del ketu, se ky eshte UK, qe perkthente veprat e Enverit “me patllake te koka”, ndaj e ka harruar perendia.
  Bene hije akoma mbi toke dhe broçkollit se eshte mbajtur ne pellembe te dores nga diktatura, çe pyet “ka hequr keq” dhe ka spiunuar shoket nga frika.
  Ti bllokmen del dhe bene moral kunder Enverit?!!
  Me e pakta nuk ke kurrfare te drejte dhe morali se e gjithe qenia jote eshte produkt i tyre, si bir bllokmeni, si pinjoll i bllokut dhe si ish rrugaç blloku.
  Po, se per rrugaçlleqe je ndeshkuar fillimisht dhe jo siç genjen, politikes kunder i hyre kur ishe ne burg.
  Edhe yt ate, ndjese paste, per shkaqe te tatpjetes se ekonomise u ndeshkua.
  Kur ishte aq trim le te thoshte qe une nuk jam i afte per kete post qe me jep partia, se nuik ia dha njeri me zor.
  Por i pelqenin privilegjet si gjithe bllokmenerve te tjere.
  T’i thashe keto se ketu buron apo e ka zanafillen mellefi yt qe shkon deri ne paranoje ndaj Enver Hoxhes.,i cili ka dhe mund te kete shume mekate edhe per bllokun qe krijoi por jo per luften qe drejtoi.
  Ti nuk ke qene dhe nuk i perket shtresave te popullit te thjeshte. Idea donkishoteske qe hedh ( ti ke shume ide donkisjoteske) nuk ka asnje ndryshim nga oreksi i ish kolaboracionisteve dhe pinjolleve te tyre.
  Te distancohet Lufta nga Enver Hoxha!!
  Medemek lufta ka qene nje veprim i i disa grupeve kaçakesh dhe hajdutesh pa kurrfare drejtimi dhe udheheqhje qe kishin dale malit dhe u zinin pusi karvaneve per te bere pasuri?! Lufte te armatosur, te kujtdo lloji nuk ka pa udheheqje dhe drejtim.
  Ti nuk je injorant por ta do oreksi te krijosh hulli te tilla qe bien ere antishqiptarizem, vetem dhe vetem se nuk te jane plotesuar tekat. Mendesi adoleshenti te plakur, me e pakta dhe me e zbutura qe mund te quhet.

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar December 1, 18:55

   Jam dakord me ju o Vezhguesi F per here te pare ne kete debat te gjate:

   A MUND TE EKZISTONTE LANC-I KRIMINAL KOMUNIST PA KOKEN DREJTUESE TE MONSTRES ENVER HOXHA?

   Kjo eshte nje pyetje e drejte dhe Edi Rama me Aleatin e tij Like Floririn nuk kane te drejte te distancohen nga MONSTRA Enver Hoxha sapo mesuan qe ambasadori Arvizu e shpalli si te tille. Dhe jo vetem te majtet RILINDAS, por edhe te djathtet e PERENDUAR te Saliut u distancuan nga MONSTRA e Avrizuse Enver Hoxha por u nguten me nje vrap lepri te bejne homazhe tek varret e “DESHMOREVE” komuniste duke vajtuar si kukumjacka pylli ne kor te perbashket me Edvinin dhe Liken per LANC-in kriminal qe vrau ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe kosovaret ne Tivar me nje pabesi prej bolsheviku. Prandaj te jap te drejte ne arsyetimet e tua per kete ndarje te padrejte te trupit nga koka drejtuese dhe me distancimin sektar te politikes sone kombetare, sepse o Vezhgues F sic thonte edhe Enveri qe e kishte mesuar nga Stalini:

   O JE ME NE, OSE JE ME ARMIKUN!

   Rruge te trete nuk ka. Kjo vlen edhe per cunin e perkedhelur te Kico Ngjeles, Taku Avokatin qe ne fakt nuk merret vesh se me ke eshte.

   Reply to this comment
   • Komunist i djathte December 1, 23:34

    Nasruddin

    Una nazione che si tassa
    nella speranza
    di diventare prospera
    e come un uomo in piedi in un sechio
    che cerca di sollevarsi
    tirando il manico
    WINSTON CHURCHIL.
    Ja ky eshte sistemi qe ti predikon keto 24 vjete ,
    Merr borxh qe te Lash borxhin.

    Reply to this comment
 12. avrizuja December 1, 21:28

  O plaku shoku, por AMAN mos u bej kaq joserioz kur fillon dhe shpalosesh ne DITA teorite ekonomike boterore te BABALLAREVE tregut te lire te Adam Smith ne shek e 18-te apo te John Maynard Keynes ne shek. e 19-te dhe me pas t’ja fusesh afrofe si kopje te Franklin Ruzvelit per te nxjerre nga kriza SHBA dy here jo vetem ne vitin 1933 por edhe me vone. Sepse a e di o shoku si eshte puna? Ta thote nastradini o shoku: Franklin Ruzvelti ishte avokat i ri dhe kur mblodhi ekipin e tij drejtues me eksperte te perzgjedhur vete nga ai u tha vetem disa fjale eksperteve te tij:

  NUK DUA TEORIRA SHKENCORE, POR VETEM PUNE DHE PUNE INTELIGJENTE. AMERIKA PRET ME SY TE PERLOTUR NGA NE.

  Ky dhe kaq ishte fjalimi i Presidentit Franklin Ruzvelt para se te bente betimin qe ndiqej nga qindra milione vete ne Bote. Me pas Ruzvelti i ri kerkoi perkrahjen e forte te biznesit te madh, kryesisht te firmave Ford, GM, Morgan&Steel dhe Rockfeller me premtime per uljen e tatimeve ne shtet nese do te ndihmonin ekonomine kombetare. Nuk kerkoi asnje borxh, perkundrazi i fali perkohesisht borxhin Gjermanise qe i kishte SHBA ne nje kohe qe Presidenti i meparshem Huver ja kishte kerkuar me insistim dhe e kishte zhytur Gjermanine ne nje kaos total. Me ndihmen e biznesit vendas por edhe me energjine e specialisteve te tij profesioniste te mirefillte Ruzvelti investoi LEKAT e grumbulluara ne investime publike ne sektore delikate qe jo vetem hapnin vende pune, por edhe sillnin fitime te shpejta ne buxhetin e shtetit. Ruzvelti per nje kohe te shkurter ndertoi hidrocentrale dhe diga, porte detare per manipulim mallrash, fusha naftembajtese kryesisht ne Teksas, gazesjelles nga Alaska deri ne KalifornineJugore dhe linja hekurudhore me shumice gjate gjithe teritorit te pafund te SHBA. Fitoi biznesi por fitoi edhe shteti. Flitet qe per nje kohe te shkurter Ruzveti grumbulloi nga taksat dhe tatimet nje shume maramendese qe nuk ishte grumbulluar nga disa presidente para tij. Qe te dalim ne teme:

  A ja vlen te krahasosh SHBA e Ruzveltit me Shqypnine e Edvinit apo te Saliut? Ku i ka Fordet, Morganet dhe Rockfeleret Shqypnia jone, e cila nuk prodhon asgje te hajrit qe te tregetohet ne Bote si nje mall Made in Albania me TVSH te larte? Prandaj edhe nastradini shkruajti qe taksa famoze PROGRESIVE e Edi Rames dhe e budallenjeve perreth tij eshte: NJE VERE NE UJE dhe nuk ka gjasa qe te jape efekt ne ekonomine tone mjerane dhe pa prodhim kombetar. Fakti qe kjo takse PROGRESIVE ka perfunduar si KOKOSHI NE NJE THELE qe tani po punon me moton:

  KUSH FITON ME SHUME PAGUAN ME PAK

  po te gjykojme nga fasonistet italiane te Likes dhe redbullat austriake te Bodes si investitore qe marrin cdo gje dhe nuk paguajne kurrgje ne shtet. Ti me trishtim pyet vazhdimisht:

  CFARE TE BEJME DHE SI TE SHPETOJME?

  Ta them sinqerisht nuk e di megjithese jam pinjoll ekonomistesh te hershem me shkolle perendimore, por e di me siguri qe nese pushtetaret tane do te vazhdojne te luajne me Evropen Antikomuniste lojen e mesalles me dy faqe duke kerkuar borxhe nga ata dhe duke i harxhuar LEKAT e marra borxhe nga keta Antikomuniste te BE-se dhe Botes Demokratike me festime bajate te 29 nentorit te ZI jugosllav dhe me vajtime si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enverit, mesiguri qe:

  ASGJE E MIRE NUK E PRET SHQYPNINE TONE.

  Reply to this comment
  • plaku December 2, 01:06

   avrizuja,
   Sic ta kam thene edhe njehere sot, ti ke problemin e madh se dijet e tua jane te shkeputura, helbete pa shkolle sepse ke qene ne burg, dhe jane si nje magazine pa inventar. Le ti marrim me radhe budallalliqet qe thua :
   – Keynes lindi ne 5 qershor 1883 dhe vdiq ne 21 prill 1946, pra eshte i shekullit te njezete dhe jo 19.
   – Ruzvelti mblodhi ekonomistet me te mire dhe krijoi mekanizmin “Brain Trust” dhe ju kerkoi te shpjegonin shkakun e krizes dhe ilacet per sherimin e saj.
   Ekonomistet i raportuan se problemi eshte se industria amerikane kishte rritur shume kapacitetet e saja per te rritur fitimin dhe kishe lene nivelin e rogave pa rritur, gje qe solli qe u ul djeshem kerkesa ne treg, Fabrikat u mbushen me mallra te pashitura, pra papunesi e keshtu me radhe. Ata si ilac i propozuan Ruzveltit qe banka shtetrore te shtypte leke me shumice dhe qeveria te investonet shume ne projekte te medha PUBLIKE ne hekurudha, ura, rruge etj. dhe vuri ne jete planin “New Deal” dhe nxorri ameriken nga kriza.
   – Ne vitet 1929 – 1933 Amerika ishte vete ne krize te madhe ekonomike, kapitalistet amerikane qe kishin investuar ne Gjermani i hoqen kapitalet e tyre nga Gjermania sepse kishin frike dhe ky fakt se bashku me faktin qe traktati Versajes i kishte vene kushte te renda Gjermanise demshperblimin e luftes se pare boterore ( per te cilat nuk ishte dakord Keyenesi dhe kerkoi doreheqjen dhe doli nga delagacjoni anglez ) rendoi shume me teper krizen ne gjermani , papunesi dhe inflacjon kolosal, shoqeria u polarizua dhe Hitleri fitoi zgjedhjet ne vitin 1933. KJo eshte historia dhe jo brockollat qe tregon ti.
   – Per taksen progresive, qe po ben me sukses Edi te kam sqaruar nje here por ti nuk merr vesh, se te gjtiha vendet e Eurpes Perendimore kane takse progresive dhe konkretisht Gjermania :

   Gjysma e reth 47miljon e familjeve nuk paguan taksa mbi te ardhurat. Kjo per faktin se ka shume pensjoniste dhe njerez qe fitojne pak.
   10% e njerezve paguajne 53% te taksave te te ardhurave.
   Nje cift pa femije paguan taksa mbi te ardhurat duke filluar nga te ardhura vjetore prej 20.210 Euro. Ne se kane dy femije, taksimi behet kur te ardhurat jane mbi 42.500Euro.
   50% e pjeses se poshteme te taksapaguesve paguajne vetem 8 % te shumes se taksave.
   Keto jane fakte dhe faktet falasin me ze me te larte se sa fjalet thone angalezet.

   – Ta kam thene se te mos dish dicka eshte dicka njerezore. Ne lidhje me kete pike po te kujtoj se cfare ke thene Sokrati :

   Ai qe nuk di asgje dhe nuk e di , qe ai nuk di asgje, eshte budalla, shmangju.
   Ai qe nuk di asgje dhe di, qe ai nuk di asgje, eshte modest, mesoje ate.
   Ai qe di dicka dhe nuk e di, qe ai dicka di, eshte ne gjume, zgjoje ate.
   Ai qe di diçka dhe di, qe ai di dicka, eshte i ditur, ndiqe ate. Sokrati

   Ndersa Fatos Lubonja, qe ka qene ne burg si ty, thote : “Behu i ditur qe te jesh i
   lire.

   Te uroj ne dite te kendeshme.

   Reply to this comment
   • persekutuar-denuar December 2, 12:33

    Nuk po diskutojme nastradinin qe ti mendon se po e merr ne provim kualifikimi pasuniversitar per t’i vene note pakaluese per njohurite apo shkollen e tij te burgut lidhur me teorite per ekonomine boterore, por po flasim per Edvin Piktorin qe shpalli me buje te madhe taksen e tij famoze PROGRESIVE pa patur kurfare prodhimi kombetar te hajrit si nje sopate marksiste per pasaniket barderra te prodhimit tone kombetar kur keta pasanike ose jane futur ne brimat e miut dhe po presin per Kohe me te Mira se RILINDJA imagjinare e Edvinit, ose nuk kane dale ne drite akoma, sepse po shohim te operojne lirshem ne vendin tone vetem pasaniket barkderra te pushtetit mafioz, si Fasonistet e Likes dhe Redbullat e Bodes ne qe marrin gjithshka nga shteti, por nuk paguajne kurrgje ne shtet. Ne dallim nga pasaniket barkderra te gjermonit apo te amerikonit qe nguten te paguajne tatimet dhe taksat ne shtet ne masen mbi 30 % te FITIMIT ne firmat e tyre sepse e dine qe:

    QEVERIA E KAP LEPRIN ME QERRE

    gje e cila nuk vlen per Shqypnine e Enverit, te Saliut dhe te Edvinit me Liken pas tij. Prandaj edhe nastradini shkruajti se taksa famoze PROGRESIVE e Edvinit eshte bere si kokoshi ne nje thele dhe ka perfunduar me parrullen antimarksiste dhe antikomuniste:

    KUSH FITON ME SHUME PAGUAN ME PAK.

    Pse keshtu? Shqyparet duhet te pyesin Edvin Rrumpallen pa kurfare shkolle dhe dipllome ne xhep, qe mileti e zgjodhi pa pyetur fare per BOS dhe Like Floririn qe dirigjon pas tij mafien me pushtet.

    Per Presidentin Franklin Ruzvelt le ta leme njehere tjeter se boll i bezdisem moderatoret e DITES me fillozofi boshe.

    Reply to this comment
 13. Vëzhguesi F December 1, 21:46

  Nastardin efendi!
  Tashme te njoh mire jo vetem me keto qe hedh ne blogje, sa here ka artikuj re tille. Mos harro kapelen kur vjen tek Taijvani, se te ftohet kaptina dhe do pesosh ndonje gje, se te ftohtit nuk pyet se e ke emrin uran, helium apo pluton.
  Madje nuk pyet as per mbemrin te mbaron me “ec” apo me “rec”.
  Ju drejtova Spartak Ngjeles jo sipas konceptit tend deformues dhe dashakeqas.
  Per here te pare dhe vetem ne kete rast ty, me duhet te drejtohem si nje lexuesi qe gafat i ka nga naiviteti dhe jo nga shpirtligesia.
  Ti, pinjoll i eksponenteve qe bashkepunuan me nazifashistet, se pari duhet t’i besh nje banje te mire gojes, para se te lash protezat me ilaç enesh, kur ke ne plan te zesh ne goje Luften e Lavdishme Nacional Çlirimtare, partizanet, deshmoret dhe heronjte e saj si dhe drejtuesit e saj nga komanduesi i skuadres dhe deri tek Komandanti i Pergjithshem i saj, Gjeneral Lejtnant Enver Hoxha.
  Kjo vlen dhe per ndonje diplomatuc edhe pse mund te jete perfaqesues i nje shteti te madh, siç eshte SHBA.
  Se eshte pikerisht ky diplomatuc i njohur per gafat e tij, qe nga cilesimi “Burre shteti” te krryekriminelit qe vrau kater qytetar me duar ne xhepa ne bulevard, dhe deri tek “perveshja e mengeve” diten e zgjedhjeve te pushtetit lokal, kur Lulka i Bashajve, ai qe po sipas ketij personazhi historiko-komik, kishte shkelur “vijen e kuqe”, vodhi postin e kryetarit te Bashkise se Tiranes.
  UNÇSH-ja, ndryshe nga grupimet sharlatane te pulave ,rakise dhe spiuneve, te organizuara nga pushtuesi, ishte nje ushtri qe u formua dhe u rrit ne zjarrin e luftes per liri, e organizuar ne reparte dhe njesi partizane dhe me nje hierarki te mirefillte qe varionte nga partizani i thjeshte dhe deri tek Shtabi i Pergjithshem dhe komanda.
  E ke mesuar mire Stalinin ndaj dhe e citon dhe jo vetem por si nje ish nxenes i mire i tij dhe e zbaton mire duke i meshuar derdhjes pa hesap te helmit te urrejtjes kunder atyre qe u dhane grushtin vdekjeprures te pareve te tu.

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar December 2, 12:37

   Nuk e kisha me ty, por me Spartak Ngjelen qe nga njera ane distancohet nga enver Hoxha i quajtur si MONSTER jo vetem nga Arvizuja i vogel qe perfaq

   Reply to this comment
  • persekutuar-denuar December 2, 12:45

   Nuk e kisha me ty, por me Spartak Ngjelen qe nga njera ane distancohet nga Enver Hoxha i quajtur si MONSTER jo vetem nga Arvizuja i vogel qe perfaqeson nje shtet te madh, bile shtetin me te fuqishem ne Bote dhe Mikun historik te Shqyptareve qe jane SHBA dhe jo Rusia e Stalnit o Vezhgues F o corroditur totalisht nga indoktrinimi bolshevik i familjes tende komuniste. Pse askush nga Bota nuk i dergoi Presidentit shqyptar Nishani dhe Kryeministrit tone te paditur Rama telegrame per 29 nentorin e ZI dhe LANC-in kriminal? Te gjitha njoftime mashtruese qe u bene ne media per kete date te ZEZE te historise sone kombetare u fshine menjehere sapo pane driten e publikimit si nje REZIL i Shqypnise qe kerkon te antarsohet ne BE. Hidh syte perreth Shqypnise qe te shikosh se ASNJE nga vendet ish komuniste te Kampit Socialist nuk feston 29 nentorin e tij dhe ka shume kohe qe i ka hedhur keto data ne koshin e plehrave te historise. Prandaj edhe pyetja qe duhet t’i besh vetes eshte mjaft pragmatike: Pse shqyptaret kane mbetur ne bisht te kavallit ne zhvillimin e tyre demokratik dhe duken ne syte e Botes si nje fis komunistesh nga Korea e Veriut apo si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU?

   Mos u merr me biografine e nastradinit se nuk i plas askujt, por prano faktin realist se Koha e Qepes e MONSTRES enver Hoxha ka COFUR njehere e pergjithmone.

   Reply to this comment
 14. persekutuar-denuar December 2, 12:48

  Nuk e kisha me ty, por me Spartak Ngjelen qe nga njera ane distancohet nga Enver Hoxha i quajtur si MONSTER jo vetem nga Arvizuja i vogel qe perfaqeson nje shtet te madh, bile shtetin me te fuqishem ne Bote dhe Mikun historik te Shqyptareve qe jane SHBA dhe jo Rusia e Stalnit o Vezhgues F o corroditur totalisht nga indoktrinimi bolshevik i familjes tende komuniste, pra Spartak Ngjela nga ana tjeter vajton per LANC-in kriminal njesoj si nje enverist i devotshem ne kor me Edi Ramen, Like floririn dhe Sali Berishen me gjithe mafies me pushtet pas tyre. Pse askush nga Bota nuk i dergoi Presidentit shqyptar Nishani dhe Kryeministrit tone te paditur Rama telegrame per 29 nentorin e ZI dhe LANC-in kriminal? Te gjitha njoftime mashtruese qe u bene ne media per kete date te ZEZE te historise sone kombetare u fshine menjehere sapo pane driten e publikimit si nje REZIL i Shqypnise qe kerkon te antarsohet ne BE. Hidh syte perreth Shqypnise qe te shikosh se ASNJE nga vendet ish komuniste te Kampit Socialist nuk feston 29 nentorin e tij dhe ka shume kohe qe i ka hedhur keto data ne koshin e plehrave te historise. Prandaj edhe pyetja qe duhet t’i besh vetes eshte mjaft pragmatike: Pse shqyptaret kane mbetur ne bisht te kavallit ne zhvillimin e tyre demokratik dhe duken ne syte e Botes si nje fis komunistesh nga Korea e Veriut apo si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU?

  Mos u merr me biografine e nastradinit se nuk i plas askujt, por prano faktin realist se Koha e Qepes e MONSTRES enver Hoxha ka COFUR njehere e pergjithmone.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*