Ngjela dëmshpërblehet për vitet e burgut

Redaksia Online July 4, 2013 10:12

Ngjela dëmshpërblehet për vitet e burgut

Kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela, ka marrë këstin e dëmshpërblimit për vitet e burgut. Emri i Ngjelës figuron në listën e publikuar dje nga Ministria e Financave, për përfituesit e këstit të radhës si kompensim për vitet e burgut. Në total do të marrin këstin e dëmshpërblimit 191 ish të dënuar politikë. Deri tani janë kaluar paratë sipas viteve të burgut për gjithsej 11 729 dosje. Ndërkaq janë paguar për këstin e parë janë gjithsej 10 594 dosje për këtë kategori. Gjithashtu, janë në vazhdim duke u paguar për këstin e parë 1 135 dosje. Pagesa e këstit të dytë është kryer për 3 885 dosje të ish të dënuarve politikë dhe janë duke u paguar për këstin e dytë edhe 6 397 dosje të kësaj kategorie. Në këto dy muaj do të shpërndahen 3 miliardë lekë, ndërkohë deri në vitin 2015 qeveria ka planifikuar të shpërndajë 6.8 miliardë lekë, ose rreth 70 milionë dollarë për kompensimin e ish-të përndjekurve politikë, shkruan “Shekulli”.

Redaksia Online July 4, 2013 10:12
Komento

4 Komente

 1. salah July 4, 12:30

  Spartak Ngjela është plotësisht budalla: Old Sigurime komuniste totalisht criminell me miqtë e tij vrasës të mirë: Gani Kapiti (Maj 2009 Durres, por mbani kriminelët lokal “Drenica”, Skender Kapitii, gangsterë Drencia dhe terroristët në Shqipëri Ai duhet vetëm të hesht.

  Reply to this comment
 2. Njeriu realist. July 4, 18:51

  Non e capito.

  Reply to this comment
 3. Gramoz July 4, 19:14

  c thote ky siper me c,gjuhe flet ky nese ndokush e kupton te na thote nje llaf se do na mbetet merak tere jeten po ike a dere bardhe me ngjelen grisesh

  Reply to this comment
 4. Ngjela refuzon disidencen... July 4, 20:34

  Ngjela eshte shprehur: “Une kam qene fajtor. Kam shkelur ligjin e kohes. Nuk kam aplikuar per demshperblim, si te tjeret”!

  Ka nderruar mendje, pas 23 Qershorit?
  Po i duken te panjomura qershiat tashme?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*