Paraja fitohet me politikë, Rama i ka hyrë një rruge të marrë

Spartak Ngjela December 4, 2014 15:45

Paraja fitohet me politikë, Rama i ka hyrë një rruge të marrë

Është e njohur tani se te gjitha historitë e pushteteve personalë kanë një ngjashmëri thuajse identike, kur është fjala për arbitrarizmin dhe forcën që ushtrohet me demagogji për një “qëllim të madh të përbashkët”.

Në fakt, këto tani janë vetëm ngjarje të shoqërive të pazhvilluara, ku pushteti dhe gënjeshtra janë e njëjta gjë. Kjo po ndodh edhe sot në qeverisjen Rama: një hall për të mbuluar dështimin në qeverisje. Dhe pyetja është kjo: ku ka ndodhur dështimi?

Dështimi po vjen e po thellohet dita ditës, se ky kryeministër nuk gjeti dot para për ta nxjerrë vendin nga kriza financiare. Remitancat e emigrantëve, që deri para dy vjetësh kanë qenë rrëth 25 përqind të GDP, janë në një rënië drastike, kurse prodhim s’ka – atëhërë, si do të jetojnë shqiptarët?

Por këtu vjen e spikat naiviteti i një kryeministri që po bie edhe ky në injorancën e Enver Hoxhës, sepse e mendojnë pushtetin mashtrim. Enver Hoxha, pasi iu pre ndihma kineze, e mendoi veten te humbur në lidhje me zhvillimin e brendshëm. Po, si shtet, kishte rezerva deri në pesë vjet. Filloi të prekë rezervat shtetërore, dhe kur e pa se, askush nuk po i jepte ndihma pa kushte kundër tiranisë dhe terrorit shtetëror që ky ushtronte ndaj popullit të vet, mendoi aplikimin e fundit të tij dhe të vetë regjimit – deshi ta shfrytëzonte deri në palcë fshatarësine për ta gjetur këtu burimin e të ardhurave në mbajtje të pushtetit.

Prandaj iu hoqi atyrë gjithçka private, tokë e bagëti, madje edhe pulat, dhe krijoi “tufzat” e tij të famshme. Si përfundim? Asgjë. Hoxha mendoi se kështu ata do të risnin më tepër prodhimin, sepse do t’i kushtoheshin tërësisht “pronës së kooperativës”. Po, jo vetëm që kjo s’ndodhi, por, gradualisht ra edhe prodhimi në mënyrë drastike. Fshatarët u sulën në dy drejtime: edhe të prodhimet e tyre të kooperativave, që i merrnin natën sepse nuk kishin çfarë të hanin; por edhe i ranë tregut të qytetit. Ky ishte fund i regjimit komunist në Shqipëri, që sigurisht e merritonte sepse, pasi kishte ardhur nga marrëzia e Enver Hoxhës, po nga marrëzia e tij ra aq keq, sa tani nuk dinë se ku kanë dhe kokën.

E njejta gjë do të ndodhë edhe me Ramën. Ky i ka hyrë të njëjtës rruge të marrë: po i bie kapitalit me gjoba dhe me mjete të tjera represive, duke menduar gabimisht se kështu do të gjejë paratë për të ndënjur në pushtet. Qesharake. Informaliteti sot në Shqipëri është fenomen objektiv; dhe kush s’e kupton këtë, shkon te represioni shtetëror. Kjo do të rrënojë tregun, dhe rrënimi i tregut do të rrënojë vetë kryeministrin, i cili do të fluturojë keq e më keq. E vetmja shpresë për të gjetur burim financiar për të ringjallur ekonominë shqiptare, nuk është zhvatja e kapitalit privat, sepse ajo të jep pará sot, dhe të gropos nesër.

Paraja fitohet me politikë. Paraja dhe politika aktuale është vetëm te Bashkimi Europian dhe askund tjetër. Kjo është e vetmja politikë dobiprurëse; dhe të gjitha të tjerat, qofshin në Pekin apo Moske, janë vetëm iluzione si ato të Ramiz Alisë.

Por ky kryeministër rastësor nuk di të bëjë reforma, dhe BE pa reforma nuk i afrohet. Politika e tij me dobi për të nxjerrë vendin nga kriza financiare që po e pllakos për ditë e më shumë këtë vend, është vetëm reformimi i shtetit shqiptar, sipas kushteve që ka vënë Bashkimi Europian. Kjo në fakt është prá, por, në të njejtën kohë, historikisht, ky është i njëjti ngërç apo bllokim që pllakosi Enver Hoxhën. Edhe Hoxhës, që t’i jepnin pará, i kërkonin reforma, por ai i kishte frikë reformat se i rrezikonin pushtetin personal, prandaj mendoi të shkatërrojë vetë shoqërinë, gjithë po me mendimin se do ta shfrytrëzonte atë deri në palcë. Ky ka qënë fund i tij, dhe, siç shihet, ky do të jetë edhe fundi i Ramës. Të dy njëlloj: nuk bëjne reforma.

Po Rama e di këtë? Nuk besoj se e di, përderisa ka filluar edhe ky të ketë shpresë që të jetojë ne pushtet me “tufëzimet” që shpiku Enver Hoxha. Tregu kapitalist është kapriçioz: ai nuk të lejon që të dalësh jashtë regullave të tij, se ndryshe shpërbëhet për të sjellë krizë të menjëhershme, dhe erupocion shoqëror. Rama duhet të matet mire: po nuk bën dot reformat dhe s’plotëson dot kushtet që i ka vënë Bashkimi Europian, duhet të largohet. Deviza poltike që nga viti 2013, kur u rrëzua Sali Berisha është: “lufta kundër korrupsionit”. Kjo është reforma, sepse pa këtë reformë shtetërore, e ardhmja e Shqipërisë është pa shpresë.

Spartak Ngjela December 4, 2014 15:45
Komento

63 Komente

 1. XUME PROTOPAPA December 4, 15:56

  EDHE PULAT ENVERISTE TE GLACOJNE

  Aq i ndyre je si fryme marres, se qenje njerezore nuk mund te quhesh, ne mos duam te ofendojme 8 miliard banoret e globit, sa edhe pulave enveroxhiste i ndjell neveri.

  Pa hyre ne abuzimet tuaja si plepist me zhvatjen e parave te klienteve qe ke mashtruar, me kohe po sforcohem te gjej se nga cili planet ke zbritur ne token shqiptare per te mbjelle kaq shume vrer e djallezi.

  Dhe e ben kete duke abuzuar me mos njohjen e realitetit te atyre viteve qe te mbushen te prapmet me kenaqesine e hamshoreve ne qelite ku ke medituar me te drejte, si perdhunues i jetes se qete te te tjereve.

  Te rinjte qe lexojne e degjojne pallavrat mashtruese qe i vjell me tonelata, mjafton te pyesin baballaret e gjysherit e tyre per realitetin e atyre viteve. Fshatareve u lejohej te mbanin nje derr, pa folur per pula, gjela, pata, patoke e rosa, e dele e dhi me ndonje cjap me e pa brire e kishin ne pronesi edhe tre dynyme toke.

  Edhe pse fillimisht ju ndalua mbajtja e lopes, me pas u lejua edhe posedimi i saj.

  Andaj kur flet per epoken qe te kalli ne burgun qe e meritoje, zhyt me pare koken ne halete e rrugeve se mendimet e shpikjet te vijne me te muzuara.
  Nuk jetohej ne luks, qe sot vetem pak hajdute si ti e kane kete privilegj, por per te gjithe kishte punesim, te detyruar edhe me ligj (po te mos pranoje te punoje futeshe edhe ne burg), nuk mungonte asgje materiale qe te shkaktonte te vdekur nga uria e skamja.

  Harron ti pizeveng i matrahosur qe nga 1944-tra deri ne 1990-ten shqiptaret u trfishuan si popullsi. E nuk mund te ndodhte ne se situata do ishte siç mutgojon ti zgjebe e ndyre.

  Edhe nje gje desha te te kujtoj, meqe pellet prej kohesh me mendjen tende te çartisur, enveroxhizmi ra sepse u ttradhetua nga Ramiz Alia e Nexhmije Xhuglini, agjente te vjeter te CIA-s dhe simotres se saj UDB-se serbomalazeze. Ishin keta qe e varrosen jetemireqenjen e shqiptareve gjysmeshekullore.

  Shqiperia ka qene i vetmi vend ne bote pa borxhe te jashtme, sot edhe per buken e gojes duhet tu drejtohemi armiqve tane te perjetshem serbomalazezeve qe te ushqejne e te cileve u ben shendllek.

  Reply to this comment
  • Cœur December 4, 16:35

   Pules enveriste shoqes Xume
   pikesepari nderro mbiemrin ,sepse ndokush do te mendoje dhe fis me te nderuarin Sejfi Protopapa …dhe ti je larg si toka me diellin
   Nuk mund te hysh fare ne zhvatjen e parave nga ana e avv. sepse nqs do ishin te verteta shpifjet e tua ,mjafton te shkosh ne prekurori
   tani per fat te mire e kane hequr bllokun 80 leksh ,…e di qe ke ngelur pa pune
   por pershtatu tregut kapitalist …me cfaredo menyre
   ose kthehu ktu te bunkeri dhe te blejme nje lope dhe ca pula dhe …merr fryme

   po te mos pranoje te punoje te fusnin dhe ne burg ????
   mjafton qe te rilexosh ato qe vjell dhe do kuptoje cfare kohe po adhuron
   pule enveriste
   u trefishuan ?? me urdher partie realizonit planin e preshit dhe pesefishimin e sklleverve ….e pulave si ty .
   Megjithate , do te realizojme nje deshire dhe ty
   do i edukojme te rinjte mos te trefishohen me urdher partie …do bejme selektimin e rraces .Geni idiot dhe enverist nuk lejohet me te riprodhohet !

   AVV. me duket se do shkosh ne burg perseri
   Agjitacion propaganda nuk lejohet , neni 55 do rifuqizohet .
   Dhe ke kohe qe po e mbush …dosjen .Ti me precedente je ne fakt
   Shiko B.Hoxhen …mjaftoi nje sms dhe ne gjendje te dehur …te ngrite Kryepolicin Tahiri dhe ta fusnin brenda …

   aman i nderroni furnitorin kryeministrit ….

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA December 4, 17:23

    VETEM TOPTANET VAJTEN PER LESH

    Sa here qe me takon te pasexhoj tek fusha e plehut qe mban sojin tend ne Paris, nje ujitje ja bej edhe kur nuk ndihem i shtreguar te shfryj fshikezen e urines. Ja vlen te nderohet rraca e shuar te cilit duhet te jesh i fundit.
    E bejne edhe francezet, nuk e di pse.
    Aso kohe, qe te djeg te prapmen sa here ta kujtojne shumica e shqiptareve, e vetmja rrace qe nuk u trefishua ishte pikerisht ajo e toptanasve, te denuar edhe nga perendia.
    Llomotit sa te duash se realitetin e asaj kohe te qete per shumicen e shqiptareve nuk mund ta ndryshosh ashtu siç ndryshon edhe nick-un tend.

    Matufe zakonisht quanim ndonje te moshuar, po ti qe kur ofendove kete bote duke qelbur me pellitjet tuaja akoma me kordonin ombelikal te pa shqyer nga zezakja qe te pordhi, ishe i matufepsur. Pa le pastaj sot, kur kembet ne varr te rendojne me kohe.

    Reply to this comment
   • Sallakja December 4, 20:23

    Coeur ?
    Dove siamo ? Parigi ?
    Sparare cazzate a raffica, lo fai solo te.
    Si, è vero,li fai in un modo divertente.
    Pero, che sei viva, ( su blog ) è già qualcosa.

    Reply to this comment
    • Cœur December 5, 13:30

     sono viva [su blog] e gia qualcosa ?
     Sono un po troppo le persone che ultimammente mi vogliono
     [vedono] morta
     La risposta ?????
     L’immensità di quanto poco me ne fotte mi dà le vertigini.
     Bruksel amico 🙂

     Reply to this comment
     • raimond vlonjati December 5, 16:50

      Ngjela ka te drejte ne Parim , porse kur ben analogjite i ben lemsh

      Rama e ka komplet gabim kur ngre taksat dhe cmimet e karburanteve dhe te energjise elektrike, sepse keto masa e mbysin biznesin e vogel dhe e ulin fuqine e konsumatorit per te blere

      Mirpo kjo eshte shoqeri konsumi , dhe sa me shume te konsumosh aq me mire eshte per ekonomine dhe per ritjen e mireqnies dhe ritjen e prodhimit e hapjen vendeve te pune

      Por Edushka nuk e kupton kete koncept , kete mekanizem
      te shoqerise se konsumit qe jemi sot ndaj edhe ngre taksa e cmime dhe nuk ben faljen e kamatvonesave

      Edi pa asnje dyshim eshte i pafte fare , por ka edhe te meten e madhe se e ka rethuar veten me njerez sharlatane si ne ekonomi dhe ne politike, ndaj edhe do deshtoje

      PS-ja duhet te kerkoje urgjentisht riformatim te qeverise dhe te drejtimit ekonomik te vendit , sepse sic e kane nisur vitin qe vjen do dlain ne opozite me duket

      Gjithe populli eshte kunder kesaj qeverie qe te mbyt ne taksa dhe te le pa buke –

     • Partizani December 5, 19:58

      I biri i ministrit te Tregetise se Jashteme te Enverit Kico Ngjeles,pra ky Taku yne i di ca gjera mire,se VETEM NJE I MERRE I KUPTON HUQET E TE MARREVE!
      I marre mund te jete Rama,por nje gje e paska kuptuar mire:QE NUK TE VURI TY MINISTER SE DO BEJE RREMUJE DYNJANE!!!

 2. VL December 4, 15:58

  Qe kur su bere ti minister drejtesie qe ketu deshtoi Rama…ik o pirdhu!

  Reply to this comment
  • LORA December 4, 17:19

   Ngjela po shperfaqet,si asnjehere me pare, duke u vetposhteruar publikisht me teorine e tij,- “O lele o bytha ime”. Kjo qe po ben Taku eshte nje sherbese,free, per motjemadhin brekedhjere.T’a quash kurvllik transparent eshte shume, shume pak.
   Pres nje sahat e me pare hapjen e dosjeve,,,,ende pa u hapur,e po cakerdisen ata qe e moren peng Shqiperine pas 1990-es.
   Qofte i shenjteruar vullneti sovran i 23 qershorit , qe po u mbyll nje e nga nje shtigjet gjithe qenerise, qe i zhvati ketij populli edhe kocken ;nen ritmin kriminal ,perdhunues, 23-vjecar, llapaqen.

   Reply to this comment
 3. Niko Simaku December 4, 16:00

  Ky eshte gomar, ose budalla i pandreqshem. NUk ka idene se kujt i thote reforme. Nga njera ane thote se evazioni fiskal eshte i pranishem, nga ana tjeter thote se Rama po shkateron kapitalin, i cili po ti ndalet evazioni, ai shkaterohet. Oh! U shkaterofsh nga mente. Je i pa ndreqshem dhe pa karike ne bythe. Flet sipas eres qe fryn. Nuk besoj se me keto qe flet do te pendohet Berisha qe te ka sikterisur. Flet se nuk arrite gje me Ramen per tu bere Minister.

  Reply to this comment
 4. Albi December 4, 16:06

  F u Ngjela! Korb i zi mbete gjithe jeten! Kerkon kocke po ska me.

  Reply to this comment
 5. avni December 4, 16:11

  e ka mire taku, pertej imazhit, politika e re e rames nuk po prodhon realitet te ri. nuk di te delegoje, po e shikojme ramen kudo, te pashkeputur nga kulti i individit. nuk po krijon ate shtrese administrate qe te ofroje sherbim dhe te jete e betuar ne detyrat shteterore. kudo inkompetence, vjedhje. pas nje viti qeverie te re, akoma kapen drejtora ossh-je duke vjedhur. nuk po vepron, fare.

  Reply to this comment
 6. qerosi December 4, 16:18

  ik o rrot ka………..

  Reply to this comment
 7. alfons December 4, 16:21

  Ne kohen e tufezave Enveri kish mbaru ish Ramizi qe beri tufza avukat!Te besh ekonomistin me profesion jurist rezultatet vijn me nje her (me llogje)Te luftosh korupsionin ne majat e larta brenda nje viti per avukatin qenka nje llaf goje por pyes veten ky o nuk do te shohe se cpo behet me reformat ne arsim,shendetesi,energji ,ndertim,rend ,ushteri,finance pushtet vendor e.t.j;ose ben keshtu se do karike qe votuesit qe kish nuk e pane te arsyeshme tja jepnin per kete rast njgjela do threse ashtu futja kot

  Reply to this comment
 8. shqiptar sharri. December 4, 16:39

  Or,ngjela,nuk e lexova krejt artikullin tande,se e dij se,si shkruan ti,Vollidiot-gjermanisht.Pakpara lexove se cfar ke than per berishen te gazeta-SOT.Dhe ja ke qelluar deri diku,jo te gjitha qe ke thanpor se ka frig nga dosjet ndoshta ka frig,por une besoi ma shum vetem te,karagjozlleku i ti,vetem me than dicka kunder rames,se ai dosjet e veta dhe te shpures s’ti i ka zhduk dhe i ka regullue qe te mos e degradoin para popullit,se ai eshte oervez,dhe kundarshqiptar dha tradhtar,por nuk eshte -vollidiot,apo budalla.Tani,po hy tek tema,po sot lexoi qe ke bere nji shkrim diletante si qe je vete or skile,i pandrequr or,pushti plak.E^kam fjalen qe ti jep mendime dhe bene,politikanin e mecur,por ne fakt je nji hic,megjithate ke gazeta dhe programe rumpall qe te japin vende me publikue cmendurit tua shizofrene.Po,si mujsh me krahasue Ramen me ENVER MALIN_ATDHETARIN,ma te madhe te shekullit?Po,si mundish me krahasue Ramen nji kunderenverist i perbetuar,qe u lind dhe u rit ne bllok,dhe u shkollue po ne ate sistem por u tregue bukshkel ,i gjith ata komunistat e sali berishes?Po.ashtu si mundish me bere krahasimet,menji sistem te rames dhe shqipris,QE ESHTE SISTEMI MARKATIST I KAPITALIZMI AMERIKAN,ku tani ne shqipri nuk dihet kush eshte ashtu i thanun i djathte,qe ne fakt ska te djathte,por ka kkupol te mafis se krimit,dhe jan milioner.Po,ashtu te thanun te,majte,qe lidhje nuk kan me te,majten,dhe kta jan milioner,si te djathtet,pra si krahu i fashistit berisha,si krahu revizionist rama jen te ndar prgjysem nga rota kur e ndan mutin ne rug,kjo eshte e verteta.Enveri nuk kishte shtepi or pushte,krejatat ishin rezidente shtetrore or majmuna,qofte vilat neper shqipri ishin te shtetit,qofte shpia e famshme ne tiran(qe nji fshatar ne shar e ka ma te mir se ajo shpia e ti ne tiran)dhe ku jan tani ato vila qe sherbenin per enverin dhe pushtetindhe ku eshte dhe e kuj ajo shpia e famshme,or pizeveng qe ti tani i ke spaku nja 7,vila dhe tregon moral dhe pilitik ti vollidiot?!!!Si,mujsh more me bere njeriun e ndershum ti,qe her sulmon berishenher ramen qe,dhe ne fund asgje nuk ke than.Ti,thue je avokat,ti thue saliu,ka bere ket dam,kete faj,ka vjedhe e ka vrare,po pse nuk e donencon ne prokuri,?Po,rames qe i thue se pushtetin per vete e ka si enveri sipas verzionit tende,pse nuk e donencon?Vetem me shkaravit neper gazeta dhe me mar leket e ke,ty dhe gjith ju palo intelektual,dhe pseudoshqiptar.ENVER HOXHA;eshte njeriu i kohes,dhe eshte njeriu ma i madh i kombat,dhe shekullit,ENVERI -dota zer vendin qe i takon,si qe zuri vendin e ti,BONAPARTA.heni cka se vrau 10,milion francez,dhe franca nuk ja numroi viktimat,por meritat dhe lavdin e tij dhe te frances,kushte per francen BONAPARTA?keshtu dote jet dhe me ENVER MALI;halet nuk mujn me rzue malin,ani cka thot nji fjali shqiptare,U’cuan halet e rezuan malet,por kjo nuk vlen per ENVER ATDHETARIN,MA TE MADH DERI ME SOT,shko futja nji dopjo por mere ate putanen bjondin se ti vetem per pushte,je asgje ma shum dhe ma pek,PUSHT,i plak po me menje dhe ideje nji MIKROBORGJEZI,qe shpetove nga spaci me ndihmen e Udb-cia-esfalis,dhe gjith llumit antishqiptar,se dhe ti je i tille.

  Reply to this comment
 9. LIGJI December 4, 16:46

  NGJALE MGELE PREI TEORISE SE “AROPLANIT PA BISHT” POR KE TE DREJTE SE ASNJEHERE NUK KE QENE NE POZICIONE PUNE POR VETEM FILOZOFIKE.MESOHU SE KE KOHE TE BEHESH PAK ME TEPER PRAGMATIST JO VETEM KRITIK SE VENDI DO ZGJIDHJE TE KRIZES JO BROCKULLA(TEORI)

  Reply to this comment
 10. Almir December 4, 16:47

  Ky Spartak Ngjela filloj pune si Minister apo meqe nuk u be Minister filloj te behet ‘demokrat’ para ca kohesh ishte ‘socialist’, legen dhe tipik produkte i politikes se qelbur te ketyre 20 viteve ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 11. Darius December 4, 16:50

  Sot ne 2014,Paria e Shqypnis vazhdon e tallet me kete popull,njeri jep Ide,tjetri thote Burg,tjetri..tall bilen vret ne mes te dites dhe sot loz e qesh akoma…….
  Dhe populli cakerdiset sa andej ketej,se te zgjuarit IKEN ose i PERZURI Paria!!!

  Reply to this comment
 12. nastradini December 4, 17:18

  Edhe talebanet e Afganistanit e kane shtuar popullaten me shume se shqyptaret e Enverit, por kjo nuk do te thote se kane shtuar apo rritur STANDARTIN e jetes se tyre. E njejta gje mund te thuhet edhe per fiset kanibale “Vende dhe popuj” te Afrikes ZULU qe e kane shtuar te gjitha popullaten si vellezerit e tyre ne Shqypni.

  Paniku total qe e kaploi Enverin kur mbeti PA NJE DYSHKE ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe i braktisur nga Bota dhe “Vellezerit e tij te Perjetshem Komuniste” solli me vete HISTERINE me bunkeret, taracat e grurit ne male, tufezimet dhe tollonat qe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin si kurre me pare ne histori, prandaj ne kete pike Spartak Ngjela ka plotesisht te drejte dhe eshte real me vleresimet e tij per kohen.

  Kritikat e Avokatit Ngjela ndaj Edi Rames megjithese mjaft agresive kane baze llogjike, sepse nga marrja e pushtetit PS-ja e drejtuar nga ai dhe LSI-ja e Like Floririt nuk ben gje tjeter vecse imiton veprimtari ne forme aksionesh bolshevike spektakolare pa kurfare reformash drastike ne fusha kyce te ekonomise. Nuk duhet te harrojme se Edi Rama e filloi drejtimin e shtetit per te gjetur LEKA nga aplikimi i takses famoze PROGRESIVE duke goditur me sepaten e tatimeve te tij pasaniket barkderra te biznesit dhe duke ja falur ne forme “bamiresie” LEKAT e grumbulluara varfanjakeve barktharre si nje Robin Hud i Koheve Moderne. Mirpo kjo gje nuk funksionoi dhe Edvini Yne u detyrua te marre borxhe nga Bota financiare qe jane kryesisht FMB-ja dhe BB per te ushqyer administraten, pa patur kurfare ideje apo programi per te RILINDUR prodhimin kombetar. Pak a shume sic bente Saliu me qeverine e tij per vite me radhe, pak a shume sic benin edhe SUDJA, VEFA, XHAFERRI, POPULLI me Piramidat e tyre qe grumbullonin LEKAT e miletit pa patur kurfare prodhimi apo veprimtarie ekonomike. Nga ana tjeter iniciativat e guximshme te Edi Rames te sprovuara kur ishte Kryetar bashkie per prishjen e ndertimeve pa leje dhe per pagesen e detyruar te energjise elektrike sidomos aksioni i policise se shtetit ne Lazarat jane mjaft pozitive dhe duhen pershendetur nga e gjithe shoqeria sepse tregojne per prezencen e shtetit ne dallim nga Koha e Mafies me pushtet kur Shqypnia drejtohej nga banda vrastare dhe kusare e Sali Berishes, te cilen na i la Ramiz Alia ne dere. Por keto aksione te Edi Rames te lavderueshme per nje Kryetar Bashkie nuk mjaftojne per te drejtuar shtetin sepse nuk cojne ne rritjen e GDP per fryme te popullates qe eshte treguesi kryesori standartit te jeteses dhe i mirqenies si kudo ne Bote. FMN-ja dhe BB jane organizata financiare pragmatike dhe kur japin borxhe i lidhin ato me kushte rigoroze restriktive kursimesh per shkurtimin e shpenzimeve ne shtet dhe presin nga qeverite perkatese qe u jane lutur te marrin borxhe hapa konkrete ne rritjen e prodhimit vendas, ndryshe i japin sinjale popullates ne keto vende qe te zevendesojne BOSAT ne drejtimin e shtetit, pak a shume sic kane bere ne Greqi dhe ne vende te tjera. Edi Rama ne vend qe t’i herriste trunit kur kerkoi borxhe nga FMN-ja dhe te fillonte te mendonte si t’i shpenzonte LEKAT e huazuara me bujari nga Bota u hodh si gabelat ne dasem per te festuar 29 nentorin e ZI jugosllav me vajtime si kukumjacka pylli te ministrave te tij per LANC-in kriminal te Enver Hoxhes qe me masakren e anglezeve ne Kanalin e Korfuzit e ndau perfundimisht Shqypnine nga Bota Demokratike duke e hedhur ne preherin e Moskes dhe Beogradit. Dhe kjo nuk ishte gjitheshka: Edi Rama kur e pa qe bllogjet elektronike u mbushen plot me kritika kunder mendjelehtesise se tij amatoreske njesoj si ne rastin e LHL-ve te Asadit doli me nje daklarate turpi dhe rezili duke i quajtur kundershtaret e 29 nentorit te ZI si TRADHETARE. Ne nje kohe kur disa jave me pare kishte kerkuar falje per krimet e komunizmit ne kryeqytetin e Gjermanise, ne Berlin perpara kancelares Merkel. Prandaj edhe nastradini i parakaloi gazetes DITA me nje shrime te titulluar:

  A ESHTE NE TEREZI KRYEMINISTRI SHQYPTAR DHE POLITIKA JONE KOMBETARE?

  duke e pasur fjalen pikerisht per kete deklarate nonsens te Edi Rames dhe duke patur parasysh qe opozita e Saliut nuk reagoi fare per kete gaf me pasoja te renda per ekonomine tone mjerane. Pse keshtu nje deklarate e pamenduar te ndikoje kaqe shume tek ekonomia? Sepse investitoret pasanike te Botes Antikomuniste Perendimore ku gjenden edhe LEKAT me bollik nuhasin me hunden e tyre si qena kufiri ato vende qe mund t’i rrezikojne investimet e tyre dhe nuk ka force apo qeveri ne Bote qe t’i detyroje te shkojne te hedhin LEKAT e tyre badiava ne nje vend qe i thurr hymne Ditkatorit Komunist, qe e mban Diktatorin si HERO dhe Piramiden e tij ne mes te Tiranes dhe festojne me buje dhe ngazellim mbarepopullor datat e ZEZA te historise se tyre qe i ngulen thiken ne shpine kapitalit privat duke grabitur pasuri, prona dhe truaj si PREDATORE te vertete.

  PRANDAJ EDHE TAK NGJELA KA TE DREJTE NE VLERESIMET E TIJ.

  Reply to this comment
  • plaku December 4, 18:52

   nastradini,
   vetem nje verejtje. Ti thua : ” nuk ka force apo qeveri ne Bote qe t’i detyroje te shkojne te hedhin LEKAT e tyre badiava ne nje vend qe i thurr hymne Ditkatorit Komunist ”

   Kuptohet se ky eshte mendimi yt, te cilin, m.gj.se nuk jam dakord duhet ta respektoj.
   Une kam mendimin, se tregu eshte pa atdhe, ai shkon atje ku ka fitimin dhe sigurine me te madhe dhe nuk e çan trapin ( nuk e njef fare ) per Enver Hoxhen. Si e spjegon ti faktin qe qeveria kineze eshte komuniste dhe kapitali mban radhen per te investuar ne Kine ? A e ke pyetur vehten valle se pse ?
   Tani jetome ne nje epoke tjeter ne epoken post ideologjike. Komunizmi nepermjet socjalizmit real tregoi se nuk eshte konkurrues dhe ka vdekur te pakten per Europen.
   Obama meson, se ne nuk duhet te mbetemi te burgosurit e se kaluares por te shofim perpara. Harroje komunizmin, ai ka vdekur me kohe.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • nastradini December 4, 20:31

    O Plaku Miku:

    per Kinen ta ka dhene me pare nastradini duke cituar nje deklarata te Ten Siao Pinit kur e pyeti nje gazetar amerikan si e vleresonte ai postulaten e Marksit ne kapitullin e trete, paragrafi i tete tek vepra e tij KAPITALI kur thonte:

    “PAQJA NE BOTE SIGUROHET NGA URIA DHE DESHIRA PER SEKS E NJERIUT!”

    Koka e ndryshimit rrenjesor ne Kine Ten Siao Pin ja ktheu:

    “PAQJA NE BOTE SIGUROHET NGA URIA, DESHIRA PER SEKS E NJERIUT DHE KUR PROLETARIATI NUK LEXON MAFIFESTIN KOMUNIST!”

    Prandaj edhe Kina ka hapur sot dyert gjeresisht per Kapitalin e Huaj dhe e fton me mikpritje kineze: “MIRSEERDHET”, jo per te zene radhen, por qe te hedhin LEKAT e tyre urgjentisht ne ekonomine kineze dhe te investoje ne zona te lira nga ideollogjia komuniste duke i garantuar keta Kapitaliste barkderra te urryer te Enverit dhe te Edvinit per sigurine e fitimeve te majme te tyre pasi i kane detyruar te paguajne ne shtet tatimet mbi fitimin ne nje mase te pelqyeshme per te dy palet. Por kjo ndodh ne Kine edhe sepse kinezet hane ne dite o Plak Miku nje tas me oriz dhe punojne kokeulur dhe pa fjale me cilesi te pelqyeshme nga pasaniket barkderra te Kapitali Boteror. Por per pikerisht kete arsye investitoret pasanike te Botes nuk po vijne ne Shqypni me perjashtim te fasonisteve te Likes dhe redbulleve te Edvinit dhe Bodes.

    Per OBAMEN debatin ta leme per nje here tjeter se eshte nje ceshtje me e nderlikuar.

    Reply to this comment
    • plaku December 4, 22:28

     nastradini,
     Faleminderit per pergjigjen. Kisha keto gjera :
     – Duket qe ke lexuar shume, kompliment.
     – Kina eshte nje rast special ne histori. Dihet se Kina politikisht eshte nje shtet njepartiak qe nuk e pranon pluralizmin politike dhe demokracine dhe ekonomikisht eshte per momentin nje kapitalizem SHTETROR dhe jo tregu. Kina ka te drejta njeriu katastrfale.
     – Ne te ardhmen Kina do te kete ket probleme :
     1.- Popullsia do plaket dhe sipas nje studimi te OKB ne vitin 2050 per cdo 100 njerez qe do punojne do kete 79 pensioniste.
     2.- Problemi i burimeve te lendeve te para dhe sidomos ai i burimeve energjitike. Ka studime qe thone se nese ekonomia boterore do heci me keto ritme si tani atehere burimet energjitike klasike do te mbarojne ne fund te ketij shekulli.
     3.- Ata duhet te kujdesen per mbeturinat e eksplosjonit eksponencial te konsumit. Pastrimi i lumenjve, ajrit, ambjentit etj. gje qe do risi dukshem cmimet e prodhimeve te tyre.
     4.- Kina do kete probleme per lendet e para, ambjentin dhe gersheren ta pasur te varfer. Ajo do kete problem se popullsia po plaket dhe se ka me shume djem se vajza.

     Pershendetje

     Reply to this comment
 13. alfade December 4, 17:26

  Ne ”katilinaret” e anerkistit Ngjela ka vetem nje te vertete dhe kjo e vertete eshte : K/minis-
  tri te mos merret per momentin me kioskat sepse ka kohe per to , por te merret me hallken
  kryesore, kyc , REFORMEN NE ANTIDREJTESINE,PER TA SHNDRRUAR NE DREJTESI ! KETE
  KERKON POPULLI DHE PER KETE IA DHA VOTEN QE BANDA ME NE KRYE BERISHOVICIN TE
  DALE PARA DREJTESISE ……!!!

  Reply to this comment
 14. pionier Lubonja December 4, 17:26

  KUR INTELIGJENCA KA NGELUR TEK DJALI I KIÇOS ME ALZAJMER!
  More ti Spurdhjak me patologji psiqike irriversibile mire qe ‘drejtesine’ e ndrite sa ishe qen i rrahur i Saliut po pse te krruhet b…me ekonomine kur je idjot?
  ‘Tufezat dhe arezat’ per here te pare si nocion u perdor ne 1986 kur babai yt shpirteror e dasnori i Vera pojanit Enver Hoxha ish kalbur.
  Se dyti kur ti dhe doktor adhamudhi e tere shurranjozet e ish bllokut talleshit me ‘tufezat dhe arezat’ ajo jo vetem nuk ish politike socialiste apo ‘komuniste’ qe e perdor ti si idjot por e kunderta -FILLIMI I COPETIMIT TE PRONES SHOQERORE APO TE PERBASHKET PER PLOTESIMIN E NEVOJAVE INDIVIDUALE BAZE LAGJEJE.
  Personalisht Rama me intereson pake ose aspak po me idjotesite qe thua ti qe nuk di si shumica e shqipetareve se çfar sistemi ekonomiko-shoqeror eshte òndertuar ne Shqiperi -RAMES DO TI NGRIHET PERMENDORE PER SE GJALLI.
  Kjo e perditeshme informative duhet ti laje hesapet njehere e mire me keta salisjane qe 25 vjet ishin ndihmeasat e Neronit ne shkaterrimin e djegjen perfundimisht te ketij vendi.

  Reply to this comment
  • nastradini December 4, 17:46

   Nuk e morrem vesh kujt do t’ja ngresh Piramiden Famoze ne mes te Tirones Enverit, Saliut apo Edvinit? Se Piramiden e Enverit ja ka ngrite Kolaneci dhenderi shkurtabiq i tij shume kohe me pare dhe as Saliu dhe as Edvini nuk kane vdeke akoma por qe te dy e kan mbrojte istikamin e Partise se Punes si nje veper Kulturore FamozeArti .

   Reply to this comment
 15. plaku December 4, 17:42

  Mire thote “Pellumb Zaimi” qe ky njeri eshe si puna e Sales dhe Bleones, qe vuan nga protoganizmi. Kur ishte i ri, e kam njohur, ishte si te thuash protoganist midis rinise dekandte te diktatures sepse kishte te jatin minister te tregetise dhe Kandidat te Byrose politike dhe ishte djale i bukur.
  Pas diktatures kishte protoganizem sepse sic thone gjermanet ne mbreterine e qorrave ai qe eshe me nje sy eshte mbret, ne kuptimin qe merrte vesh nga avokatia dhe kishte qene ne burg ( jo per meritat e tija por te te jatit qe doli armik i partise ). Me vone u zvaris si lavjeres sahati midis Sales dhe Nanos, ishte kundershtar i Edit ne zgjedhjet per kryetar bashkie dhe humbi. Krijoi nje parti leshi dhe ne zgjedhjet e fundit humbi perseri. Tani i kane mbetur vetem mediat, te cilat nuk arrij ti kuptoj se si i japin hapsire ketij kurvari dhe njeriu bosh.

  Le te kthehemi tek shkrimi i avokatit :

  – Ky avokat shan para e prapa Enver HOxhen, por duhet te dije mire se sic tha Edi para tre ditesh : ” Ky ishte destinacioni historik i pasluftës, Shqipëria nuk përbën rast unikal, është pjesë e gjysmës që shkoi në drejtim të gabuar pasi qendroi gjatë luftës në anën e duhur të historisë”.
  Socjalizmi real ne Shqiperi deshtoi sepse sistemi i komunizmit real deshtoi kudo si ne Bashkimin Sovjetik, DDR, Rumani, Bullgari, HUngari, Jugosllavi, Shqiperi etj. Kjo sepse toeria komuniste bazohej ne luften e klasave dhe diktaturen dhe ishte kunder prones private dhe se kapitalizmi nepermjet prones private dhe stimulimit nga ana ekonomike te shpirtit sipermares prodhoi burime te pashtereshme zhvillimi ekonomik. Pra, ishe ekonomia ajo qe e mundi socjalizmin real dhe jo brockollat qe tregon avokati. Pra e keqja vinte nga sistemi. Nga ana tjeter Marksi teorine e tij te bukur e mbeshteti ne nje nivel te larte te ndergjegjes se njerezve, gje qe nuk do te arrije kurre atje.

  _ ” një hall për të mbuluar dështimin në qeverisje. Dhe pyetja është kjo: ku ka ndodhur dështimi?” thote me siper avokati. Cfare deshtimi more horr qe tu deshtoshtofte koka ishallah ! Qeveria e re ka rritje ekonomike, sala i la nje borxh publik prej mbi 9miljarde dollare.

  – Budalleku vazhdon kur thote : ” Dështimi po vjen e po thellohet dita ditës, se ky kryeministër nuk gjeti dot para për ta nxjerrë vendin nga kriza financiare.” Rama dhe qeveria i gjeti parate se mori kredi nga FMN dhe BB dhe nuk zgjodhi rrugen qe ju imponua Greqise ne BE, pra gjak dhe lot. Qeveria zgjodhi rrugen qe zgjodhi me sukses Obama. Ndersa Sala zgjodhi rrugen pall hesapi dhe duke rritur borxhin publik.

  – Avokati vazhdon : ” Ky i ka hyrë të njëjtës rruge të marrë: po i bie kapitalit me gjoba dhe me mjete të tjera represive, duke menduar gabimisht se kështu do të gjejë paratë pët të mdënjur në pushtet. Qesharake. Informaliteti sot në Shqipëri është fenomen objektiv; dhe kush s’e kupton këtë, shkon te represioni shtetëror. Kjo do të rrënojë tregun, dhe rrënimi i tregut ”
  A do shtet ligjor ky palo avokat APO jo ?! Kapitali po paguan taksa progresive qe ka gjithe bota, kapitali kur shkel ligjet paguan gjoba dhe burg ne te gjithe boten. Mos valle ti je per informalitetin qe na e quan objektiv dhe qe luftohet ne te gjithe boten perendimore. Shteti dhe tregu duhet te jene ne ekujliber dhe jo qe tregu te mbizoteroje mbi shtetin sic bente Sala qe katandisi vendin me nje borxh publik gjigand. Sala nuk krijonte probleme sepse e kishte kollaj, merrte borxhe dhe vendi bente palle duke u zhytur ne borxhe si Greqia.
  A eshte per ligjin ky koqe kandari APO jo. Ky njeri nuk di se cfare kerkon.

  _ Qe te lexosh deri ne fund kete “tipin” tone duhet te kesh nerva derri. Ja se cfare thote : ” Por ky kryeministër rastësor nuk di të bëjë reforma, dhe BE pa reforma nuk i afrohet.”
  Cfare kryeminisri rastesor ? I harrove zgjedhjet e 23 qershorit? Po reforma ne Arsim, shendetesi, qarkullim rrugor, dogana, tatime,taksa progresive, ne energjitike ku njerezit vjedhin dhe nuk paguajne, administrative, drejtesi, kunder korrupsionit etj. cfare jane more njeri mire ? Perkundrazi parlamenti europjan nxit qeverine e re ne kete rruge.

  – Te bukura jane edhe shpjegimet e avokatit ne lidhje me “rregullat e tregut”dhe brockolla te tjera. Rregulla kryesore e tregut eshte fitimi, tregu nuk eshte Jesus Krishti ai nuk ka atdhe dhe shkon atje ku fitimi eshte me i madh dhe sigurte. Kete po ben edhe qeveria e re qe ti tregoje tregut se Shqiperia po behet shtet ligjor, me rregulla dhe interesant per ta. Me e bukura eshte se ky avokati yne i ben corbe gjerat. Nje here thote se informaliteti eshte objeketiv dhe nga ana tjeter eshte per luftimin e informalitetit, corbe hesapi qe vetem avokati yne “popullist remujaxhi” e merr vesh.
  Ky “teoricjeni yne” duhet ta kete kuptar se publiku shqiptar ka ndryshuar me ate te vitit 199o, te rinjte kane shkuar dhe shkolluar jashte shtetit, kane internet dhe shume burime informacjoni perveç budallaliqeve qe flet ky njeri pa taban dhe me nje qind flamure, i cili nuk do ta kuptoje se ka marre fund dhe si Sala po behet tashme i besdisshem.

  Shkrimi i avokatit ka edhe “xhevahire” te tjera filosofike qe edhe vete ai nuk i merr vesh. Prandaj nuk ka kuptim te merresh me to se edhe shkrimi del i gjate dhe monoton. Perseri i bej vehtes pyetjen se pse mediat shqiptare i japin kaq hapsire keti zeroje ne bisht.

  Reply to this comment
  • nastradini December 4, 17:56

   Cilat jane firmat apo bizneset qe paguajne taksen famoze PROGRESIVE? Thuaj nje ose du sepse po ta kesh fjalen per fasonistet e Like Floririt apo per redbullat energjike te Bode Saliut e ke gabim, sepse per ta punon qeveria me moton:

   KUSH FITON ME SHUME PAGUAN ME PAK

   dhe taksa famoze progresive ka mbetur si kokoshi ne nje thele per t’u aplikuar per administraten mjerane te Edvinit dhe Likes si nje parodi socialiste e ekonomise marksiste.

   Reply to this comment
   • plaku December 4, 18:35

    nastradin,
    Faleminderit per shkrimi civil. Une kisha keto gjera :
    – Nga qe une fatkeqesisht nuk jetoj ne Shqiperi nuk jam shume i informuar si ti. Une di se shefi i dhomes amerikane te tregetise ne Tirane eshte ankuar disa here (eshte amerikan ) per taksen progresive qe qeveria me te drejte i ka vene bisnesit. Ne fakt nuk jam ne gjendje te te them dicka konkretisht.
    – Une di me siguri se, ne Serbi, Marchione, shefi i FIATIT prodhon makina fiat d dhe per dhjete vjet nuk do ti paguaje qeverise serbe ASNJE TAKSE. Kjo gje behet per te terhequr investimet e thuaja. Ndoshta te njejten gje ben edhe qeveria e re me te drejte, sepse krijon vende pune, njerezit marrin rroge, kane leke ne xhep, rritet kerkesa ne tregun e brendeshem, keta njerez paguajne taksa etj. Pra cdo qeveri ndjek nje politike miqesore me investuesin sepse ai shkon atje ku ai ka me teper Fitim dhe siguri.
    – Mendoj se taksa progresive nuk eshte nje : ” nje parodi socialiste e ekonomise marksiste.” Harroje ekonomine maksiste ajo nuk vjen me kurre ne Shqiperi.
    Une nuk mendoj se ekonomite perendimore jane ekonomi makrsiste por ekonomi ekologjike socjale tregu. Qeveria e re po perpiqet qe te veje nje ekjuliber midis tregut dhe shtetit.
    Italjanet thone : piano, piano va lontano e sano. Avash, avash shkon larg dhe shendoshe.

    Pershendetje

    Reply to this comment
    • nastradini December 4, 20:42

     Lexo pak histori ekonomike qe te mesosh se taksa progresive lindi si nevoje e qeverive te vendeve te Evropes Perendimore per te vjelur me shume te ardhura pas Luftes se Pare Boterore, kur firmat qe furnizonin Luften dolen me fitime te jashtezakonshme, nderkohe qe shtetet nderluftuese i kishin zbarzur buxhetet e tyre si mos me keq. Kjo takse famoze progresive ka nje llogjike te ftohte:

     APLIKOHET ME SUKSES ATJE KU KA PRODHIM

     ndryshe behet nje vegel qesharake ne duart e qeverise moniste per te manipuluar miletin per vota elektorale sic duan te bejne te gjitha Partite e majta duke i dhene karakter marksist ne kuptimin e Robin Hudit Lengjendar:

     MERRJA BARKDERRIT DHE JEPJA BARKTHARRIT

     sic po kerkon te beje Edi Rama ne vendin tone por qe i ka mbetur dopio gjashta ne dore sepse barkderrat e biznesit tone kombetar jane futur ne brimat e miut dhe nuk paguajne asgje ne shtet prej shume kohe dhe nderkohe qeveria po i ben leshime allogjike fasonisteve dhe redbullisteve te mafies me pushtet qe nuk i sjellin asgje te mire Shqypnise dhe ekonomise sone kombetare.

     Reply to this comment
     • plaku December 4, 22:36

      nastradini,
      Faleminderit per shkrimin. Galileu ka thene : ” E mgjtihe ate…” Edhe kjo Puna e takses progresive. E megjithe ate, m.q.s jeta provoi se ishte dicka pozitive, vendet perendimore e mbajne akoma. Mendoj se ata nuk jane budallenj.

      Pershendetje

     • nastradini December 4, 22:56

      Kur te prodhoje shqyptari BENZIN gjerman dhe kur pasaniket barkderra albaneze do te dalin nga brimat e miut ku jane fshehur per te mos paguar kurgje ne shtet, atehere do te pershendesim te gjithe taksen famoze PROGRESIVE te Edvinit, por per fatin tone te keq kjo dite eshte akoma nje mision i pamundur, prandaj le te ktheje Edvini taksen e sheshte sic e kane te gjitha vendet ish komuniste te Kohes se Qepes.

     • plaku December 4, 23:52

      nastradin,
      Mik i dashur, edhe Zvicra nuk e prodhon BENZIN gjerman, dhe m.gj.ate ka takse progresive. Taksa progresive ka dale nga nje eksperience pozitive boterore dhe nuk eshte taksa e Edvinit ose TAKSA MARKSISTE siç thoshte Berisha.

      Pershendejte

     • avrizuja December 6, 09:03

      Ti qenke shume interesant dhe nuk ha fare PYKA or Mik, sepse:

      I BIE FYELLIT NE NJE BRIME

      Shiko kete grafikun me poshte per PRODHIMIN kombetare per fryme te popullates per Shqypnine me prodhimin albanez qe ka mbetur ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes dhe krahahsoje ate me prodhimin e SHBA dhe te Zvicres qe ke zgjedhur ti per te shpalosur taksen PROGRESIVE famoze te Edvinit qe do te sheronte me shkop magjik ekonomine tone mjerane qe nuk di te prodhoje asgje te hajrit qe mund te tregetohet ne Bote me TVSH te larte. Nuk e di nese me kupton dot, por te propozoj ta mbyllim se e zgjatem tej mase debatin pa llogjike intelektuale.

      http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD/countries/1W-US-AL-CH?display=graph

      Shikoji grafiket me poshte dhe reflekto si i moshuar qe jeton ne Gjermanine Kapitaliste qe kishte pushtuar Shqypnine Komuniste do vite me pare.

 16. Niko December 4, 17:42

  Brockulla e Ngjeles eshte bere me keq se ato putanat qe ziren kush e ka ngrene me te madh pervec si grrindavec nuk e mbaj ment per mir kete njeri te beje nje diskutim persembari

  Reply to this comment
 17. toni December 4, 17:50

  Eshte e veshtire per Takun te rri serioz,aq me teper ne politike. Po ta degjosh me vemendje kundershton veten 100 here brenda nje kohe te shkurter.Mendoj se pasojat e burgut po i dalin ne pleqeri.

  Reply to this comment
 18. Likja December 4, 19:22

  Eshte e vertete se Rama po i ngjan Enverit por nje gje duhet te keshe te qarte zotrote o skicofren i lindur ose i bere pas burgut se: Si Enveri edhe Rama menderen as nuk ja falen e as nuk je shiten kerkujt siç keni bere Ju langaraqet e pas 1991 per mese 23 vjete ,monstrat e ketij vendi qe per nje cope pasaporte e dyshtetesi keni shitur jo vetem vatanin por perse jo edhe familjet.N.q.se Froku Qupi ka bere nje artikull ne vitet 90 se “si nuk doli asnje budalla nga blloku” e kishte referencen per Ju z.Ngjala.Shtetin Shqipetar e shkerdhyet Ju,Ti,Saliu ,mavriu,laviret e demokrcise me vetdashje duke kerkuar qe Ne nostalgjiket ta harronim shue shpejt ate rregjim e kohe por qe fatkeqesisht ndodhi e kuderta se ,nese Ne e kemi harruar Enverin zotrote e Salinjte e permendin ne ç’do diskutim e reference te tyre !

  Reply to this comment
 19. F.PAZOKU December 4, 19:54

  GABON Z.NGJELA, KONKURENCA ESHTE ALFA NE DEMOKRACI!
  —————————————————————————————-

  Po të dëgjoje z.Ngjela kur ishte në një front opozitar me z.Rama, mendoje pa e zgjatur, se ai do të ishte një ndër kirurgët e vërtetë të Shqipërisë së sëmurë rëndë. Radikalizmi i tij për të shëruar Shqipërinë, vërtet të ndillte optimizëm asokohe. Po sot?
  Ja çfarë thotë z.Ngjela: “…po i bie kapitalit me gjoba dhe me mjete të tjera represive, duke menduar gabimisht se kështu do të gjejë paratë për të ndënjur në pushtet. Qesharake. Informaliteti sot në Shqipëri është fenomen objektiv; dhe kush s’e kupton këtë, shkon te represioni shtetëror.”
  Pra, në të kundërt të frymës dhe praktikës së mundishme të Qeverisë së sotme e cila ka bërë dhe vazhdon të bëjë skanimin e trupit të mbushur me plagë të rënda nga rrumpalla berishiane dhe njëkohësisht ndërhyrjen me bistur për të hequr kalbësirat nga trupi i Shqipërisë, z.Ngjela pajtohet me sëmundjen duke qënë njëkohësisht kontraditor me Spartak Ngjelën e para 2 vjetësh. Përse ky ndryshim qëndrimi i z.Ngjela? Nga mos përfshirja e tij në ekipin e “kirurgëve” për të rilindur Shqipërinë? Në qoftë se po, si do besohej ky qëndrim i ri, kur, vendosjen dhe zbatimin e ligjit, ai e quan edhe më keq se vetë anarkia e mbjellë qëllimtas, apo nga injoranca e ish-pushtetarëve, me të cilët dikur z.Ngjela ishte ekstremisht i ashpër, deri edhe në thirrje për kryengritje popullore?
  Jo z.Ngjela! Vendosja dhe zbatimi i ligjeve për një Shqipëri Demokratike, për të dalë nga koma në të cilën ishte para 23 Qershorit, nuk është represion dhe as luftë ndaj kapitalit. Përkundrazi, është një frymëmarrje e re për rigjenerimin ekonomiko-social të së sëmurës Shqipëri. Rregulli bazë i një shoqërie demokratike në të cilën dëshirojmë të jetojmë është konkurenca. Konkurencë ekonomike, konkurencë politike, konkurencë e kudo konkurencë, e cila promovon progres. Në Shqipëri vidhej vota, pra shuhej konkurenca politike. Në Shqipëri vidhet prona publike, pra shuhet konkurenca ekonomike. Humbet ai që nuk vjedh, konkurenca shuhet, duke shuar edhe frymëmarrjen ekonomike. Në shoqëritë demokratike konkurenca është alfa, anarkia është e fundit, e cila edhe të fundos.

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit December 4, 20:04

  sa per kronologji tufezat nuk i shpiku Enveri, por keshilltaret e Ramizit. Biles avokati ka te drjte kur thote qe Enveri preku rezervat,dmth kishte menduar per rezerva…Te mendosh per rezerva nuk me duket politike budalli. Por sidoqofte, nuk jemi kalamaj ne kete forum, e dime shume mire qe sistemi i Lindjes nuk ra vete, ai sistem u rrezua. U rrezua nga konkurrenca e forte, u shoenzuan miliarda $ dhe Perendmi ka pasur nje strukture te forte ekonomike qe perjashtonte ekonomine e Lindjes. Bene edhe bllokade,siç bejne edhe sot kur ua do interesi. Mos kini iluzione, ekonomine e nje shteti e udheheq shteti dhe politikat e shtetit. Kur nje kompani franceze, gjermane,amerikane,angleze,italiane,etj ka nevoje per mbeshtetje per ekspansion ndihmohet ga shteti ne njeqind mekanizma te padukshem qe quhet diplomaci e shkopit dhe karrotes. Doni nje shembull te fresket fare? Po ja,ambasadori austriak pohoi se nderhyri ne qeverine tone per punen e akcizes se Red Bull-it. Sa here kompanite amerikane kane pasur mbeshtetjen e shtetit per ekspansion, biles qarkullon nje batute e famshme qe thote se po u hap ne filan vend nje McDonald’s do te thote qe ky vend nuk do kete lufte me Ameriken.Pra,shkurt drute, Enverit nuk iu hap Perendimi se keshtu ishte vendosur ne instancat e larta qe udhehiqnin koalicionin perendimor.Edhe kur thone qe Gjerania na beri oferte nuk e besoj,se Gjermania duhej te merrte leje tek Daje Sami per te ndihmuar ekonomine e nje vendi te konsideruar”non grata”nga amerikanet. Nqs avokati nuk e di,jane nja dy kompani te panjohura makinash kineze qe blene gjigantet e autoveturave si Volvo dhe Peugeot.Keto kompani kineze u ndihmuan nga shteti kinez me miliarda$ pa interes fare,me qellim ekspansioni,prandaj mos e gjykoni ekonomine si nje fushe te hapur ku konkurenca nuk njeh kufij shtetesh,se nuk me ngjan ashtu. Pashe para ca kohesh nje tip celulari ultramodern qe prodhohej ne Rusi, me thote ndonjeri pse nuk gjen treg ne Perendim? Po keshtu shume prodhime ruse,qe me pak gjasa nuk mund te jene inferiore nga konkurentet,por ka nje menyre te shperndarjes se kontrolluar te tregut,ende bota nuk eshte aq rrumpalle sa ç’na duket. Nuk e di, avokati mund te kete te drejte te kritkoje Ramen,tek e fundit çdo qeveri eshte e kritikueshme, por te pohosh se bisnesi nuk duhet ndeshkuar kur veprn jashte rregullave eshte fataliste. Shyqyr qe avokati nuk fitoi ca vede ne parlament dhe te kishte te drejten te gjidhej minister.Me kete mendesi do bente gafa akoma me te medha.Dh e fundit,kjo fushat e ketij per arestimin e Saliut i ngjan 100% fushates se K.Spahiut qe do arrestonte Berishen – kryeminister, me duket i qendisi Duka nje vjershe shpotitese atehere,se ishte vertet qesharake.

  Reply to this comment
 21. Hajnrih December 4, 20:41

  Taku ka lajthitur! Ne nje shkrim arrin te beje qindra gafa (ekonomike politike sociale). Avokati nuk arrin te kuptoje se tashme sikur iku koha e te korrunit pare me dengla larashe te tipit Tak Ngjela. Mos ja vini re se gjithe jeten kontravers ka qene ne mendime. Taku eshte si ato lopet e keqija qe kullosin gjithandej e nuk japin dot nje filxhan qumesht.

  Reply to this comment
 22. partizan cene December 4, 21:10

  Por si tia bëjmë mor Avokat ? Ti lëmë bisnesset që të mos paguajn[ë tatimet , energjinë , dhe siguracionet për vete dhe të punësuarit ?
  Pra simabs tij Rama qënkërka enverist ? Jo mor zotëri , se nuk ka asnjë lishje mes tyre , dhe asnjë lidhje mes kohëve që përmend . E vetmja lidhje je ti , që nuk e more atë që prisje nga Rama ( por nuk e more nga populli se me 001% nuk mund të bëhesh ministër , kuptoje ! )që urrejtjen nga Enveri , e ngatërron me urrjtjen nga mops marrja e një posti tek qeveria Rama .
  Çti bësh kështu e kanë këto punë avokat . Ka ardhur koha që edhe bisneset të paguajnë diçka në këtët vend !

  Reply to this comment
 23. Pëllumb zaimi December 4, 22:14

  Plaku? Faleminderit qê mê referoheni dhe mê tej,pêrgêzime pêr komentin me mënd? Tani që po bêhem i referueshëm m’u rrit pak mendja dhe dëshëroj e synoj t’ja kaloj ngjelës! Mirpo nuk kam njohuritë e duhura ekonomike pos një intuite të rafinuar nêpêrmjet leximeve? Mirpo dua t’ja kaloj ngjelës se s’bën? Kështuqë derisa të mê jepni ndonjë këshillë plotësuese sesi ta luaj lojên e protagonistit të tipit anglosakson ngjelian po ju mburrem vetêm plakave tê lagjes time!? Besoj se ato do ta mbështesin kandidaturên time pêr protagonist !? Ha ha ha! Lidhur me komentin tuaj mund t’ju them vetëm kaq,-bindës! Nderime!

  Reply to this comment
 24. plaku December 4, 22:56

  Pellumb Zaimi,
  Faleminderit per shkrimin. Gjermnet thone se njeriu ha cdo gje, pi pothuaj cdo gje dhe nuk di cdo gje. Filosofi grek Sokrates thote se ai di qe nuk di asgje. Ai thote gjithashtu :
  ” Ai qe nuk di asgje dhe nuk e di , qe ai nuk di asgje, eshte budalla, shmangju.
  Ai qe nuk di asgje dhe di, qe ai nuk di asgje, eshte modest, mesoje ate.
  Ai qe di dicka dhe nuk e di, qe ai dicka di, eshte ne gjume, zgjoje ate.
  Ai qe di diçka dhe di, qe ai di dicka, eshte i ditur, ndiqe ate. ”

  I dashur “Pellumb Zaimi” une nuk jam ekonomist dhe m.q.s me pelqen ekonomia dhe financat jam si te thuash nje “ekonomist diletant”.
  Une kam fatin se tani jam pensionist, gruaja dhe djali shkojne ne pune dhe shkolle dhe une mbetem vetem ne shtepi dhe kam shume kohe. Keshtu qe ndjek problemet ekonomike ne gazeta dhe sidomos ne tv. Shof tv gjerman-francez dhe italjan.
  Enver Hoxha thoshte dicka me mend kur thoshte, se neve duhet ti lexojme gjerat qe na interesojne me laps ne dore dhe te mos behemi nje Magazine pa Inventar. Une ne kompjuterin tim kam hapur nje si fare kartele per problemet ekonomike, filosofike, politike,historike, proverbat dhe thenjet e njerezve te medhenj, muzike etj. Ne se lexoj ose shof ndonje gje interesante nga keto fusha e fus menjehere ne kartele dhe kur bie fjala ketu ne forum per dicka e gjej ne kartele dhe e fus ne postimet e mija.
  Une kam qene afer kater vjet tek “Tema” ( nuk e di aresyen se pse nuk pranon me postimet e mija, gje qe eshte e drejta e saj ) dhe ne “Tema” pata fatin e madh qe nje anetar i ketij forumi ,e emrin “denis”, qe punonte diku ne financat shqiptare, merte shume vesh nga ekonomia dhe kishte durimin qe ti pergjigjej pyetjeve te mia. Ka me se nje vit qe ky njeri i ditur nuk shkruan me ne Tema gje qe ishte nje humbje e madhe per mua.
  Prandaj, mendoj se ti, ne se ke kohe dhe deshire, te hapesh ndonje kartele ne kompjuter dhe te fusesh gjerat qe te interesojne.
  Nuk dua te te bej qejfin por, fjalen “protoganizem” e mesova prej teje dhe eshte tashme ne kartelen time.

  Naten e mire, mik.

  Reply to this comment
  • nastradini December 5, 07:22

   E vetmja gje me mend qe ka bere Enveri o plaku gjermoni, francezi apo italioni ishte qe la “Magazinat pa Inventar” per armet dhe municionet kur paranoja e tij e vjeter i tha se do ta sulmonte ARMIKU i jashtem. Qindra tonelata municione , armatime dhe fisheke pa fund u bene pre e plackitjes masive te popullates dru me pre ne “Magazinat pa Inventar” te Enver Hoxhes ne vitin 1997 me pasoja tejet fatale per kombin. Po keto “Magazina pa Inventar” te Enverit qe e admiron kaqe shume o plaku ne dhe te huaj u bene shkas per pasurimn e Fatos Nanos dhe te Sali Berishes me bandat e tyre placitese socialisto-demokratike duke i eksportuar keto arme dhe municione ne Serbi dhe ne vendet terroriste te Botes se Trete sic ka shkruajtur disa here nastradini dhe sic i ka pasqyruar ne dokumentaret e tij me fakte dhe dokumenta. Po keto “Magazina pa Inventar” te Enverit qe e admiron kaqe shume o plaku ne dhe te huaj i futen lakmine firmes private Saliun&Son per te fituar LEKA badiava bashke me Miqte pertej Oqeanit dhe shkaktuan Gerdecin me shume viktima ne njerez dhe deme ne pasuri dhe prona. Po keto “Magazina pa Inventar” te Enverit vazhduan edhe me pas me kontributin e Arben Imamit, aktor famoz i realizmit socialist me partizane dhe me gjermane qe Enveri i leshonte pa kursim ne TV komuniste per te kselhasur pleqte dhe plakat ne pension pas darke.

   Prandaj mos ja ngjit si MUTI pas kepuce nastradinit “Magazinat pa Inventar” te Enverit o plaku qe je i mallengjyer kaq shume nga Diktatori albanez MONSTER, por qe ke zgjedhur te punosh e jetosh tek Kapitalistet Barkderra te Perendimit Imperialist dhe tek jo tek bolsheviket qe i mbajne Magazinat e armeve pa Inventar” ne Lindje.

   Ke akoma kohe per te mesuar per Ekonomine e Tregut te Lire te Botes Kapitaliste prandaj mos u tut dhe beji te fala mikut tend elektronik Zaimi qe edhe ai nuk tutet fare nga istikami i Partise se Punes.

   Reply to this comment
   • plaku December 5, 13:22

    nastradini,
    Kisha keto gjera :
    – Sa kohe qe ishte Enveri gjalle nuk ja mbante asnjerit bytha jo vetem qe te merrte armet por edhe tju afrohej magazinave te armeve. Magazinat me Inventar te Enverit i hapi Sala sepse desh te bente lufte civile ne vitin 1997. Mos fallsifiko historine se nuk eshte mire !
    – Per sa i perket shprehjes “Magazine pa Inventar” eshte nje shperhje shume e bukur dhe me mend dhe per mua nuk ka rendesi ne se ai qe e ka thene ka qene komunist, fashist, ballist, Kapitalist etj.
    – Gerdecin nuk e shkaktoi Enveri por djali i Sales.
    – Une e kam per nder te kem nje mik si “Zaimi”. Per zgjedhjen e miqve te mij mendoj se duhet te vendos une dhe jo ti.

    Pershendetje

    Reply to this comment
   • gjermani i fundit December 5, 13:26

    Nastradin i vonuar, per te qene korrekte, Enveri s’ la asgje pa inventar, sidomos ne ushtri.Cdo gje ishte skrupolozisht e rregjistruar, si Lekat qe thua ti qe kishin numer serie. S’po e zgjas me shume se zotrote me dukesh me problemi serioze nga komiteti i Mendjes.

    Reply to this comment
    • plaku December 5, 14:36

     gjermani i fundit,
     Ne zbor kam qene oficer tankist dhe di me siguri se :
     a.- Cdo arme kishte numurin e vet.
     b.- Kur merrnim armen firmosnim dhe kur e dorezonim firmoste kapteri magazinjer.
     Kam frike se nastron tone e ka zene skleroza dhe shpesh flet roma per toma. Shpresoj qe mua skleroza te me zeje me vone, m.gj.se edhe une ne ate rruge jam.

     Te uroj ty dhe familjes nje jave te kendeshme.

     Reply to this comment
     • avrizuja December 5, 22:24

      Po c’kerkon ne Gjermani more enverist i paudhe? Kam degjuar qe ne Korene e Veriut po kerkojne tankista per te luftuar Imperializmin Amerikan dhe ate Boteror. Vrapo per atje tek zemra e komunizmit boteror se c’te duhet ty Gjermania e Hitlerit apo e Merkelit?

     • plaku December 5, 22:51

      avrizuja,
      Prape flet gabim more i mjere. Une jetoj ne Zvicer dhe jo ne Gjeramani.

      Pershendetje

     • avrizuja December 6, 09:16

      Me behet qefi qe jeton ne vendin e Alpeve ashtu sic do te behej Shqypnia Jone po te mos kishte pllakosur 29 nentori i ZI qe solli me vete MURTAJEN bolshevike dhe e futi Vatanin:

      ME KRYE N’HI.

      Besoj se duhet ta kesh mesuar qe Zvicra si nje shtet nuk eshte angazhuar asnjehere ne histori me asnje pale nderluftuese nuk eshte renditur me palen e duhur apo me Aleatet Fitimtare, sepse zvicerianet e dine qe jane nje vend i vogel ku pasaniket e Botes preferojne te mbajne LEKAT e tyre, ne dallim me komunistet shqyptare qe ja shiten badiava Vatanin Josip Broz Titos dhe Jugosllavise ne kembim te karrikes se pushtetit absolut te Enver Hoxhes. Grafiket e GDP-se per fryme te popullates me poshte tregojne qarte se ku e kane cuar Shqypnine tone dikur si nje Lule Mali qe mund te behej nje Zvicer ne Ballkan me det komunstet pa ATDHE te Shqypnise.

      http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD/countries/1W-US-AL-CH?display=graph

    • avrizuja December 6, 09:34

     Kaq inventar te rregullt kishte lene Enveri saqe pas tij komunistet qe erdhen ne pushtet vodhen dhe vodhen dhe prape mbeti dicka: Saliu me Zhulalin, me pas Fatos Nano ne biznes me Saliun, me pas Sali me Cunin e tij dhe Gerdecin dhe fisheket per ne Afganistan, por kjo nuk ishte e gjitha or Mik, sepse a degjove qe edhe Ministri famoz i Saliut Imami beri pare te madhe duke furnizuar vendet terroriste te Botes se Trete me arme dhe municione te Enverit qe po cudisin Botes si nje SEZAM i vertete i Ali Babait te perrallave te mocme sepse:

     VIDH, VIDH DHE S’MAROJNE KURRE

     si nje MALL totalist pa INVENTAR.

     Reply to this comment
 25. preng pjetri December 5, 00:17

  Sa më shume te flasish o zoti Ngjela aq më pak te degjojnë. E jo më te pjerdhish si mushku ne dishezë. Ik o ditë zi ik…! Fjaleve dhe komenteve tua ju vjen era stjap.

  Reply to this comment
  • plaku December 5, 13:14

   preng pjetri,
   Sa kam qeshur me lot mor zot per shprehjen shume te bukur qe, nuk e kisha degjuar donjehere : ” E jo më te pjerdhish si mushku ne dishezë….” Shprehje shume e bukur, e futa ne kompjuterin tim. Edhe nje here te faleminderit.

   Pershendetje.

   Reply to this comment
 26. Dardhari December 5, 03:48

  O Taku boll se po e qelb kaqe shume i etur je per nje te shkrete karige ministri dhe nuk di se çfare te sajosh, po nuk ke aspakt te drejte qe krahason shokun e babait tend qe e adhuronte dhe nuk e kritikonte keshtu si ben ti sepse Rama po rezikon veten qe te vere ligjin qe eshte i shkelur me dy kembe nga berisha dhe ti thua qe ai ben ate qe beri hoxha turp per ty dhe te tjere si puna jote. Me kete ti vazhdon rugen e paraardhesve Kruja, Toptani e te tjere qe ti i di me mire
  Thuaj edhe dicka te mire ne mes gjithe te keqijave qe po ben Rama me ata ( çiliminjte ) qe ka vene ministra dhe nuk la vend per ty qe ke bagash politik te trasheguar nga babai.

  Reply to this comment
 27. Ericson December 5, 07:17

  “Plaku’ i dashur , ju lutem ,( please ,ne terma amerikane) , me duket se njehere ju kam fyer padrejtesisht per shkak te moshes e mentalitetit dhe ne te njejten kohe kur mesova se ju ishit nje elektricist i thjeshte dhe familjar i nderuar ,ju kam kerkuar ndjese, te cillen ju e pranuat , me objektivitet

  Megjithse rralle jam marre me opinionet e komentet online per persona te vecante ,duhet te dini (me falni per keshillen) se duhet te komentoni per temen ne fjale ,dmth.mendimin e Spartak Ngjeles, aktualisht avokat e person i njohur politik e publik ,se a ju pelqen ju , a te ngjashmit me ju kritika ndaj gallofit frikaman Edi Rames , apo doni qe Salih Berisha, …domuz politik ,e doktor rrumpalla te beje prape katrahure ,megjithse shtrigu plak pergatit qivurin e vet ?!

  Ketu , kur komentojme nuk jemi klub miqsh e shokesh kafeneje, kupton apo jo, or plak i dashur qe Perendia te shtofte ymrin, pasi ne ke ndonje ide a projekt nese mund te behet me mire Shqiperia e bijte e mbesat e tua te perfitojne nga sistemi i mrekullueshem kapitalist alla shqiptarce e malokce, na i thuaj ,meqe shpallesh si diletant ekonomomik!

  Reply to this comment
  • plaku December 5, 13:09

   Ericson,
   Shum faleminderit per shkrimin dhe fjalet e mira. Une kisha keto gjera :
   – Ke shume te drejte kur thua se :
   a.- Postimet duhet ti refereohen temes dhe jo ceshtjeve te tjera.
   b.- Ne ketu nuk jemi nje klub miqsh dhe shokesh kafeneje.
   – Jo se dua te justifikohem por, gjate diskutimeve dalin edhe probleme te tjera dhe m.q.s. une kam shume kohe ju futem atyre. Kuptohet se ti ke shume te drejte por, ja qe pleqeria ka edhe ajo problemet e veta.
   – Per sa i perket strategjise ekonomike,mendoj se qeveria ka bere mire qe ka zgjedhur rrugen anglo saksone qe ka zgjedhur me sukses edhe Obama. Kjo ne kuptîmin qe, qeveria po rrit perkohesisht borxhin publik dhe jo rrugen e shtrengimit te rrypit qe ju imponua Greqise ( lot dhe gjak ) nga BE dhe Gjermania.
   Sic e kam thene disa here une jam ekonomist diletant dhe ka shume mundesi qe, gjerat qe them te mos jene te verteta. Asnjeri ne bote nuke ka monopolin e se vertetes, une di qe nuk di asgje.

   Te uroj ty dhe familjes nje jave te kendeshme.

   Reply to this comment
   • nastradini December 5, 13:28

    Taksat baze per miletin jane tek SHBA e Obames afro 33 % mbi te ardhurat, nderkohe qe per biznesin ato jane afro 10 % te fitimit dhe qe ndryshojne ne firme progresive. Obama se thua ti or Plaku-Miku ne kete formum elektronik jo si kafja tek Tajvani i nastradinit kishte deshire ta conte taksen baze te fitimit per biznesin amerikon nga 10 % ne 12 % bile flitej deri ne 15 %, por kundershtaret e tij ne Kongres e bene rezil dhe e quajten komunist, prandaj edhe Obama u zbyth dhe u dorezua. Tani po kerkon vota per nje mandat te ri duke liberalizuar ligjin per emigrantet kryesisht barktharre nga Meksika, te cilet gradualisht po pushtojne Perendimin e SHBA duke filluar nga kufiri San Diego, Los Angeles deri ne San Francisko si nje epidemi demografike. Nuk i dihet sesa do t’ja dale Obama me keto numura elektorale alla albaneze, por sipas te gjithave gjasave e ka kuptuar se nuk mund te vazhdoje politiken e marrjeve te borxheve nga Kina ku mileti ha nje tas me oriz nje here ne dite, nderkohe qe amerikonet hane tre here ne dite berxolla me birre me krikell. Prandaj:

    Te uroj nje dite te mbare!

    Reply to this comment
 28. xhateli December 5, 08:46

  SA HERE FLET NGJELA, NA KUJTPHEN KAU DHE PELA

  Reply to this comment
 29. plaku December 5, 14:30

  nastradini,
  More nastradin, more shqiptar, more burre i dheut, kur do te behesh nje here serjoz te lutem ?!! Ne lidhje me taksat qe thua ti ne Amerike, shko te lutem ne linkun e meposhtem ne gjermanisht :

  http://de.wikipedia.org/wiki/Einkommensteuer_(Vereinigte_Staaten)

  dhe do te shofesh se :
  Taksa e te ardhurave personale eshte :
  Per nje Person me te ardhura vjetore prej Zero deri 8.925 $ eshte vetem 10%
  Per nje Person me te ardhura vjetore prej 8.926 deri 36.250 $ eshte 15%
  Per nje Person me te ardhura vjetere prej 36.251 deri 87.850 $ eshte 25%

  Taksat per bisneset fitimprurese eshte :
  Per te ardhura vjetore nga Zero deri 50.000 $ eshte 15%
  Per te ardhura vjeteor nga 50.001 deri 75.000 $ eshte 25%
  Per te ardhura vjetore mbi 100.000 $ eshte 35%

  Mos harro asnjehere se sot kemi Google dhe gjerat kontrollohen per pese minuta dhe te nxjerrin kafil.

  – Ti thua : ” Tani po kerkon vota per nje mandat te ri ….”
  Behu me serjoz a i vrare. Me kushtetute ne Amerike nuk lejohet qe Obama te zgjidhet me Shum se dy here, pra duhet vetem maksimumi dy legjislatura, pra Obama nuk mund te zgjidhet dot me. Per cfare mendati te ri e ke fjalen ??!!
  “Nastradin, mik i dashur” keto lajthitje mos valle i ka nga pleqeria. Edhe une jam plak 68 vjec por nuk jam lajthitur akoma si ti.

  Te uroj nje jave te kendeshme.

  Reply to this comment
  • avrizuja December 5, 22:15

   O plaku 68 vjecar qe po kerkon te mesosh shkolle ekonomie me google perpara se t’i tregosh BABAIT ARRAT me site elektronike ne gjermanisht duhet te vish ketu ne SHBA qe te shohesh jeten me sy LIVE ne kete vend te mundesive te pakufizuara.

   Si fillim po i pergjigjem replikes tende te guximshme se me te ardhura 9000 USD ne vit ne SHBA nuk mund te jetosh fare asnje dite, sepse ketu or plaku shoku nuk mund te vjedhesh energjine elektrike sepse je i vorfen apo i papune, prandaj hiqe nga mendja 10 % famoz qe tregon me tabelat e tua.

   Por ne SHBA nuk mund te jetohet si “njeri i bardhe” as me te ardhura vjetore 36000 USD ne vit sidomos kur ke per te paguar qerane e baneses, kur nget nje makine mesatare apo kur ke femijet per t’i mesuar ne kolegjet e bashkise se per kolegje private as nuk behet fjale. Prandaj JETA normale ne SHBA fillon me te ardhura vjetore per nje person fizik nga 75 mije USD e larte qe do te thote se taksimi federal qe te ka pelqyer ty kaqe shume eshte ne masen 25 %. Por qe ketu fillon edhe lajthitja tende si gabimi fatal qe vjen nga shkolla jote e google-it. Te kesh deshire ne moshen 68 vjecare qe te besh shkolle me google kjo eshte e admirueshme dhe aspak nje gje e keqe, por kjo shkolle interneti te jep nje kuraje false per te deklaruar gjera ireale, sepse qe te dalim ne teme o plaku miku, taksimi i amerikaneve ne SHBA nuk mbaron me taksen federale sic kujton ti ne pergjigjen agresive per nastradinin, por vazhdon me tej me me taksen vendore, me kontributet per siguracionet shendetsore, per sigurimin e shtepise, te makines, te jetes e tjera e tjera dhe kur merr pagen e majme nga firma ku punon e shikon veten qe te kane QETHUR me 33-35 % te saj. Ne SHBA ne dallim nga shume shtete te tjera bile tatohen edhe pensionet ne masa me te vogla ne varesi nga shteti perkates ku ke dale ne pension.

   Per biznesin puna ne SHBA qendron ndryshe, dhe jo vetem per biznesin por edhe per personat SINGLE kur i fusin LEKAT e tyre te grumbulluara nga kursimet gjate viteve ne Fonde Investuese Prodhuese dhe kur deklaron se fitimet nuk i mban ne Banlke si depozita te palevizeshme po ke kontribuar per ekonomine dhe prodhimin amerikan taksat federale dhe ato vendore ulen ne menyre te ndjeshme deri ne masen 10 % te fitimit te deklaruar. Keshtu eshte ne Kaliforni, nuk e di mesiguri si eshte ne shtetet e tjera, por jam i sigurt qe vepron kjo llogjike per stimulimin e prodhimit kombetar e implementuar qe nga Koha e Presidentit Washington.

   Per Obamen le ta leme per nje here tjeter se sic te kam thene me pare eshte nje ceshtje me e nderlikuar, prandaj:

   Te uroj nje dite te mbare!

   Reply to this comment
   • plaku December 5, 22:48

    avrizuja,
    Me vjen keq, une mendoja te ishim serjoze dhe jo qesharake. Sipas llogjikes tende te semure shifrat siper jane GENJESHTRA ?!
    Me fal, per mungesen e etikes, por populli thote se te MARRIT si puna jote i duhet leshuar rruge.

    Pershendetje

    Reply to this comment
    • avrizuja December 6, 09:26

     Meqe e ule shume steken e inteligjences se debatit me fyerje presonale dhe ofeza tipike albaneze duke dale totalisht tema kryesore qe eshte:

     A KA TE DREJTE SPARTAK NGJELA NE KRITIKAT E TIJ PER EDEI RAMEN KUR I CILESON TRADHETARE ATA QE NUK JANE DAKORD ME 29 NENTORIN E ZI JUGOSLLAV?

     prandaj propozoj le ta leme deri ketu debatin pa buke se jemi bere te padobishem dhe te bezdishsem per miletin. Sepse or Plaku nje gje eshte e qarte;

     Fanatiket e Enverit te gjithe se bashku me tankistet e Enverit nuk zgjodhen vendlindjen e komunizmit Rusine per te jetuar, por Zvicren dhe vendet e tjera Kapitaliste apo Imperialiste qe Enveri i kishte ka frike gjate jetes se tij.

     Mos harro t’i besh te fala enveristit Zaimi ne DITA.

     Reply to this comment
 30. baffo December 5, 15:06

  Mirë e ka Taku edhe unë jam i mendimit që ta heqim Ramën dhe bëjmë Takun kryeministër me që ky është shumë i zoti mirëpo problemi është se do hapen dosjet dhe ky kokrra e spiunit bashkë me Lubonjën çfarë do thonë në pritje për ti dëgjuar spiunat e të përndjekurve po pres.

  Reply to this comment
 31. alfons December 5, 19:19

  Pse ti kete djegur suma Takut per hapjen e dosjeve!Ah po qe keshtu i jap te “drejte” Takut ti turet Rames me cti vije nga goja

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*