Ngjela: Rama s’ka lidhje me drogën, nuk diti të mbrohej

May 23, 2014 18:10

Ngjela: Rama s’ka lidhje me drogën, nuk diti të mbrohej

Kreu i Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka komentuar protestën e sotme të opozitës, e cila mori spunto nga rënia e avionit në Divjakë.

Sipas Ngjelës, opozita e tregua e nxituar me nisjen e kësaj proteste që ka si kauzë trafikun e drogës, pasi sipas tij në Shqipëri trafik droge ka pasur gjithnjë.

“Nuk e bëjnë dot këta opozitën, protesta ishte e nxituar, Saliu të largohet se është bërë qesharak dhe barrë e rëndë për opozitën”, tha Ngjela.

Sipas tij, Rama nuk ka lidhje direkte me drogën, edhe pse e ka ditur që në Shqipëri droga qarkullon. Ngjela shtoi se në rastin e drogës që lëviz me avion, Rama nuk diti t’i përgjigjej politikisht akuzave të opozitës.

“Rama e dinte që droga ecte këtu, kanabisi ecte, si kryeministër ishte në dijeni por Rama s’ka lidhje me drogën, mund ta ketë lejuar se s’ka fuqi ta ndalojë, nuk ka fonde. Nuk ka lidhje Rama me drogën, droga ka qenë konstante, e kanë pasur të gjitha qeveritë. Rama e dinte për drogën por nuk diti të mbrohej politikisht. Rama ra në kurthin e Saliut. Kur e akuzuan për drogë ai tha jo nuk ka pasur në vend që të thoshte do ta investigoj këtë çështje. Kur avioni ra, ra dhe deklarata e tij. Në politikë duhet të jesh shumë i kujdesshëm edhe ndaj të pavërtetave”, komentoi Ngjela në News 24.

Ndërsa në lidhje me reformën në drejtësi avokati u shpreh se në Shqipëri ende nuk ekziston kjo reformë.

“Nuk ka reformë në drejtësi. Gjykatën administrative e mori Saliu për të ruajtur interesat e familjes së tij. E kanë strukturuar vetë. Kjo është gjendja sot, kush do ta rregullojë Naço? Reforma është doktrinë për dhënien e drejtësisë, ajo sot çalon, ka 20 e ca defekte të gjykatës të cilat duhet të riparohen, në fund vjen korrupsioni”, tha ai më tej.

May 23, 2014 18:10
Komento

11 Komente

 1. Mark.uk May 23, 18:27

  Se ka pjedhur dihet ky Ngjela.Ai gishti I ngritur ne ate pozicion din gja se cfar o plak matuf.

  Reply to this comment
 2. AH* May 23, 18:37

  per dy spermazoide te bllokut TAK NGJALA dhe TOS ULKONJA i heq kapelen enver hoxhes.

  pak shqiptare e dine se keto horra donin ta kthenin bllokun ne orgji atehere.

  per ceshtjen ne fjale:

  ky kurvar politik eshte nga ato tipa qe pasi mbaron nje ndeshje tre me zero,thote qe keshtu e pata parashikuar une cuni i koqe ngjales…neveri per keto spermazoide qe prune sali qenin ne pushtet ne 1992 dhe tanijane bashkuar me spiunin Ben blushi shoku i kaqi iaslamit..

  Reply to this comment
 3. psy May 23, 18:44

  O Ngjela,çfardo te beje Rama…Berisha eshte po ai qe eshte,ja ka bere bene ketij vendi,o e shkaterron o nuk i del shpirti.

  Reply to this comment
 4. LORA May 23, 19:04

  Edi Rama i eshte kundervene dr.dhjeramanit qe ne dhjetor 1990,,,,,ndersa Spartak Ngjela pas me shume se nje dekade dashurie me brekedhjerin,i eshte vendosur perballe.
  Kush duhet besuar,,,,,,,nuk me ka lene mendja te besoj Takun.TUNG

  Reply to this comment
 5. info analitike May 23, 19:29

  I pelqen apo jo disave, Ngjela ka te drejte! Rama u tregua me te vertete diletant ne reagimet e tij ndaj akuzave te opozites. Sic e ka zakon besoi ne menyre te tepruar ne batutat e tij dhe perfundoi viktime e atyre batuta. Me sa duket nuk ka vene mend se vazhdon akoma te sillet si karagjoz dhe jo si kryeminister. Kerkon me cdo kusht te konkurroje Berishen edhe ne budallalleqe e duken si dy te marre ne nje gare pambarim.
  Sjelljet skandaloze ne parlament nuk jane vetem faj i Berishes por edhe i Rames.

  Reply to this comment
 6. Niko May 23, 19:31

  Ceshte ky kok tul kete Ngjelen shikoje ne fytyr dhe i pershtat diagnozen si pusht pamja flet vet

  Reply to this comment
 7. P.A.B May 23, 19:57

  bo-bo-bo…bo-bo!. Ne 1paragraf droge/droga 12x. z. Rama, perpara se te kish marre si konsultant Toni Blerin, s’do kish bere gabim te merrte ca keshilltare te nivelit te 7-te, se si vepron nje Shtet, Formalisht. Dhe ja po i sjellim nje shembull standart [gati banal] nga bota e biznesit; kjo “poshtersi e zhurmshme” s’ka te beje me drogen; por mungesen totale te Seriozitetit e Formalitetit te nje Shteti. Shtet i cili nuk njeh hierarki, s’respekton procedurat dhe Qeveriset ne Media; me Batuta, Thirrje e Kercenime neper Sheshe e Parlament.

  Si tranjohet nje Operativ i Thjeshte ne cdo dyqan a kompani; ose “Precedura Formale ne Ankese-Marrje.” (1) Degjo – pa kaluar asnjehere ne mbrojtje. Degjo deri ne Fund (2) Kupto – pse e ben Klienti kete, e si do ndiheni ju po te jeni ai. (3) Hierarki – sill nje supervisor, manaxher me te larte e keshtu me rradhe. Dhe ai fillon e degjon nga a para. (4) Mos Lufto / Mos e Merr Personalisht; keshtu humb arsyen. Je ne ate pune se paguhesh per te; po sulmohet posti/detyra/ produkti/ jo personi. Ne ton dhe respekt, cdo gje perballohet. [kujto diferencen midis ushtarit profesionist, e gangsterit te bareve!] (5) Ofro zgjidhje sipas mundesive e ligjeve, mbaj mend se gjithmone do jene disa qe nuk kenaqen nga oferta juaj. (6) “me te Shkruar” Cdo komunikim i bere shkruhet e percillet ne leter, fillim-e-fund. (7) Meso nga Eksperienca. Meso nga dobesite, e kurre mos e humb e Formalitetin.

  ***

  Pse ka rendesi kjo? Se eshte baza e Komunikimit Modern, qe ka arritur ne nivele te tilla, sa ne raste kur Kliente te pa-arsyeshem bejne nje kerkese e personi pergjegjes ne Kompani “e humb arsyen” e pergjigjet me nxehje, shaka pa kripe, batuta boshe apo/dhe me te shara, behet lajm brenda dites! Del ne Gazetat Kombetare, qofte nje punonjes i thjeshte i nje kompanive mesatare.

  z. Rama [dhe gjithe shteti] duhet te harrojne “NATON/Europen, Toni-n e A. Merkel” ato nuk na kane ne defter, epas nje vizite 1 oreshe te kortezise na harrojne nje minute me pas. Ruaj formalen me poziten [mos le ballat e bracet te flasin ne emer te nje shtetit] me opoziten [cdo idiotizem ka nje pergjigje- flm po e shqyrtojme!] mos nenvlefteso njeriun e vogel [perkthyeset/ pastruesit e kushtdo nuk shahen ne Publik!!] e vepro sipas mundesive. Reforme ne Drejtesi, Transparence ne Qeverisje, Edukim te Mejkeve de Arsimtareve ne Marredhenie Publike, ti ulet pak Barku Policit te Shendoshe, dhe te sigurohen “mandarinet” ato qe u themi Bureokrate/ Nepunes Civile. E te gjithe FILLIM E FUND TE MARRIN VESH NJE HERE E MIRE; QE (1) PAGUHEN NGA TAKSAT PUBLIKE (2) PERGJIGJEN TEK PUBLIKU. Nga Kr-M / deputetet deri tek “roja i institucionit”

  Flm Shume nga media Shqipe qe ofendon intelligjen e Shqiptarit Shikues e Lexues, me z. Ngjela ne Lajme. Thinjat ne bote jane tregues mencurie e shume persona pasi arrijne nje post; tehiqen ne jete private. Ka 1-2 mandate dhe kaq. Ne Politiken Shqip mjaft te hysh nje here, nuk del me; ish-Presidente formojne Parti, ish-Kr akoma sillen verdalle, ish-Kr-/parlamenti qe bejne protagonistin; e asnje nuk kujtohet se Taksat Publike nuk paguhen per ta! z. Ngjela nuk perfaqson asnje pervec vetes, s’eshte i votuar e nuk ka ndonje sakrifice/ arritje per Shqiptarin mesatar; ka oportunizmin Individual duke kaluar ne cdo krah Politik qe i jep nje post deputeti!! Per te kjo eshte mire; per Taksat Publike eshte shume keq. Asnje media nuk ben Pyetjen “nga e mori ky individ kete sens Perkatesie” dhe “ke dreqin perfaqeson ky, qe kerkon post/ poste Ministri?!”

  Por kjo nuk ndodh ne Shqiperi. Nese vjen si ish- i-persekutuar, faleminderit …por Jo. Keshtu do fyenim 00-000 te persekutuar reale, nga biografia e lufta e klasave, femije te porsalindur qe nuk e dinin c’kane bere prinderit e vuajten gjithe jetes. Nuk mund ti perfaqesojne ato “ngjela, as lubonja” Dhe kurre disidente nuk mund te quhen. Vuajten dhe ato nga familja, e bene burg; por kjo ngelet ceshtje familjare-private e tyre. Kur i paten privilegjet ne ate sistem s’degjuam njeri te heqe dore prej tyre; kur u dogjen…atehere Shqoperia sot nuk jua ka faj. Dhe as nuk do ti degjoje. Per gje tjeter, z. Ngjela po ngelet si ato misterete shumta te “tranzicionit Shqiptar” ku kushtdo kerkon nje post me paturpesine me ekstreme; e po na shiten nga Media si Luftetare Anti-Korrupsion, apo “keshilltare dhe analiste” studiosh.

  Sikur GDP-ja te matej me “logje politike dhe analiste alla Shqip” te pakten ne Rajon do ishim ne nivel mesatar, keshtu sic jemi…ngelem Shteti me i Varfer i Europes. Filozofe, analiste, mesues-te-medhenj-batutazhinj, e ne fund s’dine te merren me nje “flamur noke”

  Shtet Hardallesh.

  Reply to this comment
 8. sapuni May 23, 23:00

  I pyetur nga nje gazetar se rreth kujt rrotullohej bota,z.Ngjala(Ngjela) i eshte pergjigjur:Zoteri rreth meje dhe vetem rreth meje!Ngjeles i eshte mbushur mendja top(uroj mos ta kete nga e kaluara) qe te gjitha i di Ai,politike bene vetem Ai,Qeveri mund te beje vetem Ai,opozite gjithashtu!E ç’nuk di te beje,vetem nje gje nuk di ,te beje ate qe duhet te beje!Nuk eshte e lehte te kesh qene vartes i Saliut ku padyshim semundja qe mbart kjo qenie e peshtire pa dyshim eshte ngjitese e mesiguri kete mikrob e mbart edhe Avokati.

  Reply to this comment
 9. Mark.uk May 24, 08:41

  zeni:Tani pi ilacet e shko e flij,po kujdes se bene urinen ne shtrat.Shko more katunar I Brarit.

  Reply to this comment
 10. Rea May 24, 10:23

  Shqipetaret kane 23 vjete qe jane kthyer ne inkubatore per exsperimente,te gjithe presin nje jete sa me te mire nga te zgjedhurit por ajo qe nuk kuptohet eshte se asnjeri nga politikanet e ketyre viteve ka bere dicka pozitive e vetmja gje eshte se jane pasuruar per veten e tyre dhe familjaret,sot politika eshte kthyer ne biznes personal dhe ku si ne filmin good father mafja lufton per te marre ne dore edhe drogen vetem e vetem per perfitime personale,asgje nuk vjene era shtet qe nga shtypi qe eshte i blere drejtesia e kapur dhe ku kryeministri i sotem shkon ne kazakistan e kerkon investitor sikur europa qe ne po kerkojme te aderojme eshte kazakistan,politikanet e shqiperise jane deshtaket e vertet dhe ku duhe te lejojne pluralizmin e vertete dhe cliruar nga hija e komunizmit 50 vjecar

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim