Ngriheni natën dhe hani? Kjo është arsyeja

March 8, 2018 20:30

Ngriheni natën dhe hani? Kjo është arsyeja

Shumë persona i zgjon gjatë natës një uri e pashpjegueshme! Sipas disa studimeve të fundit, ekziston një hormon i cili shkakton rritje të urisë në darkë, kjo kryesisht te njerëzit që përjetojnë shumë stres gjatë ditës.

Specifikisht është kryer një studim me vullnetarë të grupmoshës 18-50 vjeç, të cilët u lanë disa orë pa ngrënë para vaktit.

Në të njëjtën kohë u mat edhe niveli i stresit përmes mimikave të tyre. Në fund u vërejt se, personat të cilët ishin më të stresuar konsumuan më tepër ushqim se të tjerët.

Këshilla e ekspertëve: nëse doni t’i bëni rezistencë hormonit të urisë duhet të konsumoni 3 vakte të mirëfillta dhe të kujdeseni për shëndetin mendor përmes meditimit dhe aktivitetit fizik.

o.j/dita

March 8, 2018 20:30
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*