Ngrihi dëshmorë një ditë, të shikoni poshtërsitë!

August 14, 2019 08:44

Ngrihi dëshmorë një ditë, të shikoni poshtërsitë!

(Pjesa e Parë. Ribotohet për aktualitetin që mbart)

Ngrihi dëshmor një çikë,
si që jini të kristaltë,
se tani ca bira kurvash,
dhe mbi ju po hedhin baltë!

Ngrihi dëshmorë një çikë,
si që jini zjarr e hekur,
sepse fiks në këtë ditë,
ne të gjallët kemi vdekur!

Mbeturinat e fashizmit,
pjesa jonë më e pistë,
me paratë e “Rilindjes”,
paskan shpallur-o një listë!

Mbeturina e fashizmit,
pjesa jonë më e pistë,
heronjtë më të spikatur,
i ka shpallur terroristë!

Vendi duhet të qe ngritur,
tramundanë edhe furtunë,
gjer tani po e ngrë zërin,
Spartak Braho edhe unë!

Mbeturinat e fashizmit,
këta pisa të urryer,
rebelimi popullor,
duhet që t’i kishte shqyer!

Ngrihi dëshmorë një çikë,
që Vatani krejt të shndrijë,
luftën tuaj Madhështore,
s’ka bir kurve që ta nxijë!

Ngrihi dëshmorë një çikë,
na prini sërish në ballë,
këta pederastë të dhier,
pse u trimëruan vallë?!

Çohi dëshmorë një çikë,
shenjtorët e idealit,
të shikoni se Stadiumi,
s’ka më emrin e Qemalit!

E pagëzoi “Arena”,
Rama-kryesocialist,
me logjikën se Qemali,
nuk ka qenë futbollist!

Se nuk paskan të mbaruar,
qyfyret e kësaj Bote,
me siguri Nënë Tereza,
në Indi ka qenë pilote!

Aeroporti që kemi,
tani ka emrin e saj,
ne të zestë çfarë të themi,
haj-moj Botë e marrë-haj!

Çohi dëshmorë një çikë,
të shikoni socialistët,
se si ranë në dashuri,
krejt pa pritur me ballistët!?

Rivarrosën Mit’hat Frashërin,
me takëme shtetërore,
për t’ja bërë nderin tamam,
i ngritën dhe përmendore!

Çohi dëshmorë një çikë,
të shihni se ç’bën shqiptari,
Komandantin Legjendar,
e kanë krryer dhe nga varri!

E krreu Sali Berisha,
burrë i besës dhe i nderit,
që mori poste të larta,
veç me shurrën e Enverit!

E krreu Sali Berisha,
burrë i ndritur dhe jo pis,
që shurrën për analiza,
ja çonte gjer në Paris!

Po të mos qe e vulosur,
me kode që nuk i dinte,
kish mundësi që ndonjë shishkë,
porsi verë do ta pinte!

Do ta pinte me dëshirë,
jo se qe një psikopat,
po ajo qe shurrë e Zotit,
dhe mund t’i sillte shumë fat!

Çohi dëshmorë një çikë,
shteti s’ju ka më në listë,
një Qen i rrahur kulish,
ju ka shpallur terroristë!

Instituti për pasojat,
paguhet nga qeveria,
aty është ulur këmbëkryq,
fashizmi dhe tradhëtia!

Kanë gati tridhjetë vjet,
në pingpong me të vërtetën,
po këta e dinë dhe vetë,
morra ishin-morra mbetën!

Parazitë të neveritur,
janë morrat pa dyshim,
pa mëshirë duhen shtypur,
që dhe vetë të gjejnë shpëtim!

Dhe sërish duhen burgosur,
ishin dhe mbetën zagarë,
se dëshmorët dhe heronjtë,
janë simbole kombëtarë!
Vijon nesër Pjesa e Dytë

A.DUKA

August 14, 2019 08:44
Komento

16 Komente

 1. Tartufi August 14, 09:31

  Nuk e di ,se c te thote mendija ?
  o kaqoli komunist

  Ky kallami ,do t ju qije

  nje nga nje ,te vene ne liste.

  Reply to this comment
  • Zorro August 14, 21:50

   Deshmoret e kryen detyren e tyre o Duka dhe nuk na kane asnje detyrim me!
   Drejtohu te gjalleve qe po sillen sot si te …..VDEKUR!

   Reply to this comment
 2. Tomorri August 14, 09:59

  Arben, pse nuk ben poezi per heqjen e nje veper te shkelqyer arti te Pese Heronjve te Vigut e cila u hoq nga Shkodra dhe u çua per skrap, ne nje kohe kur figurat e turpshme si Ahmet Zog tradhtari u ngriten ne piedestale. Bej, bej edhe ndonje poezi per keto pataira.

  Reply to this comment
 3. Ernest August 14, 10:54

  Antishqiptarit Edi Rama asnje qime b… nuk i leviz nga keto lloj reagimesh folklorike!
  Bile ai ne heshtje thote:
  -“Sa te kem intelektuale budallenj,qe perserisin vazhdimisht po ato qe i dine edhe cobanet e fshatit,une do rri kryeminister tere jeten!
  Friken do filloj ta ndjej vetem kur te dale ndonje kokekrisur,qe te organozoje brenda PS-se antaresine e thjeshte per te kerkuar shporrjen time nga posti i kryetarit te PS-se!
  Per te tjeret as e rruaj e as e qeth!
  E keni vene re se si qesh kur me thone “i korruptuar”,”hajdut”,”diktator”,ke vjedhur votat”,”ke shkaterruar PS-ne” etj?
  As me rruhet nga keto akuza pa fakte!
  Se une nuk jam aq budalla sa kujtoni ju,se edhe median e kam “blere” o me leke,o me presione!
  U kam thene:Mua me shani sa te doni,bile edhe “djalken ” tim po ashtu me sharje nga me banalet,por po erdhi puna qe te na permendin fakte me shifra zyrtare etj po i lejuat edhe si komente,gjeni vend ku te futeni me pas!
  A nuk e keni vene re se asnje gazetar i shquar,analist,opinionist etj nuk ka marre ne analize e te gjykoje se pse une e krijova “bashkeqeverisjen me qytetaret”?
  ASNJE!
  E permendin sa per te thene,por thelle askush nuk i ka hyre!
  A nuk e shikojne ata se ne kete “bashkeqeverisje” nuk eshte denoncuar asnje i korruptuar,kur vendi eshte mbushur ne te kater anet me bosa te tille?
  Por njerezve u mbushet mendja vetem kur me shohin mua cdo te merkure,ne takimet gjasme,qe organizoj me koordinatoret e “bashkeqeverisjes” dhe m’i bejne hallall te gjitha!
  Jam mjeshter i mashtrimit, sa e edhe Gebelsi i Hitlerit te ngjallej do vriste veten se sa mjeshter jam une!
  A nuk e keni vene re se ne raportin e fundit te BB doli se ne Shqiperi ka 50% te bizneseve informale dhe se po kaq e te punesuarve punojne ne te zeze duke i shkaktuar shtetit qindra miliarda leke deme dhe prokuroria HESHT?
  Ja pra se te gjithe punojne per mua ne heshtje!
  I botuan keto shifra si lajm,por askush nuk tha se keto jane KRIME me te medha sew ajo e vjedhjes se votave qe me akuzon PD-ja!
  Por edhe opoziuta per mua punon,se thone “Rama ik” e jo “Ramna ne burg” !
  Doli skandali i unazes se re,askush nuk tha se keshtu do kete ndodhur ne te gjitha tenderat e meparshem,prandaj duhen hetuar te gjithe!
  Por joooo!
  As prokuroria nuk tha gje!
  Bile edhe drejtori im Qendro sot jeton i qete dhe i sigurte se cudia e atij tenderi vetem 3 dite vazhdoi dhe u harrua!
  E njoh mire kete popull,prandaj kam sukses ne sundimin tim!

  Reply to this comment
 4. Vasili August 14, 13:39

  Degjo mua Duka:
  Uro te mos ngrihen deshmoret,pasi te paret qe do te zinin prej gryke,ata parizane idealiste dhe do te mbysnin do te ish Baba tat Enveri,me sorollopot e vet dhe ty,qe nuk u lodhe qe po i kendon me cyrle.

  Reply to this comment
 5. Shahisti August 14, 13:41

  Vazhdon patetika enveriste me ndryshimin qe tashti nuk pjerdh me njeri per kete propaganden infantile te ketij bejtexhiut pionier i Enverit

  Reply to this comment
 6. Raimonda Muco Tusha August 14, 14:00

  Ai tek i cili varëm shpresat e fundit,përfundimisht,doli më tradhëtari i periudhës më të lavdishme.Ky krye-tradhëtar e ka emrin EDI RAMA.

  Reply to this comment
 7. Socialisti kunder rilindjes. August 14, 14:52

  Rrespekte ARBEN DUKA pena top tu beft per dashurin ndak kombit , mos shiko ca komentus kelysh te kolaboracionisteve dhe ish butgaxhi ordiner , shkruaj gjithmon , kemi nevoj per poezin tende dhe tu befte pena top kunder ish tradhtarve dhe kelyshve te tyre
  RRESPEKTE ARBEN DUKA , HOMERI SHQIPTAR .

  Reply to this comment
 8. Socialisti kunder rilindjes. August 14, 14:53

  Rrespekte ARBEN DUKA , pena top tu beft per dashurin ndaj kombit , mos shiko ca komentus kelysh te kolaboracionisteve dhe ish butgaxhi ordiner , shkruaj gjithmon , kemi nevoj per poezin tende dhe tu befte pena top kunder ish tradhtarve dhe kelyshve te tyre ,
  RRESPEKTE ARBEN DUKA , HOMERI SHQIPTAR .

  Reply to this comment
 9. Vjola August 14, 16:00

  Te lumte Arben Duka .

  Reply to this comment
 10. Ai August 14, 16:48

  I te lumte pena i trim se na kenaqe.
  Bjeru tradhetateve pa meshire se nuk lane prapanice allavo-turki-greke pa e lepire.

  Reply to this comment
 11. Shahisti August 14, 17:58

  Vazhdon MUTI enverist me ne krye Arben Duken.

  Reply to this comment
 12. BLACK SWAN August 14, 22:13

  ahahahahahahahahhah, uh çfarë gazi!!
  ky s’ka pasur ndonjëher tru, por tani përfundimisht po i thahet dhe kafka

  ka filluar të flasë me të vdekurit që të ndihmojnë të gjallët e pakallur, pupupu,
  i kam thënë qe ja lidhim ne ‘lexuesit’ pensionin,po mos të ç’garravisë më,
  ky vetëm buk misri do, për atë qan dhe sot 😛
  Neti, dil, dil dhe ti, thuaj që do ja paguash rakinë, që të ngrer dolli për nexhmijen dmth 😛

  Bejtexhiu, na mor shok, po sikur të ngjallen vërtet “dëshmorët”, çfarë do i thuash Ramizesë?
  të vrau partia se ishe pak ashtu …!?
  Lere po u ngjalla Zahua, se si dihet ça bëhet …
  Ça ti themi grupit kamunist te Korqës, Nako Spirut psh ??? e di ti që gjithë ata të kasolles së Galigatit si vrau gjermani !? hajt se kush po nxjerr listën ktu, po ti po deshe pyete shokun tRapi Mino, se ai i di mirë “dëshmorët” 😛

  DITA,
  sot e ka nisur me – bij kurvash, pederastë, zagarë, morra,
  shurrë, psikopat, qen i rrahur… nesër do ju dërgoi ndonjë film +18… nga ato që xhironte kur ishte oficjer 😛 😛 😛

  Reply to this comment
 13. Ani August 15, 04:02

  Shahist Fashisti
  Eshte luajtur nga trute
  Na i ngeli turiri
  Duke kullotur në m.t

  Reply to this comment
 14. Arben August 15, 06:00

  Sa deshmore ka, o Arben

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*