Ngritja e kampeve të refugjatëve, “Der Spiegel”: Shqipëria, vendi më i mundshëm

June 13, 2018 16:50

Ngritja e kampeve të refugjatëve, “Der Spiegel”: Shqipëria, vendi më i mundshëm

Pavarësisht se kryeministri Edi Rama e mohon krijimin e një kampi refugjatësh nga BE në Shqipëri, media gjermane “Der Spiegel” shkruan se Shqipëria shihet si vendi më i mundshëm për krijimin e këtyre kampeve.

Duke iu referuar një deklarate të kancelarit austriak, Sebastian Kurz, “Der Spiegel” shkruan mes rreshtash se:

“Kryeministri austriak Kurz pas takimit me Ministrin e Brendshëm gjerman Seehofer deklaron se Austria po punon me një grup të vogël vendesh të BE-së për planin e ngritjes së qendrave të pritjes për refugjatët jashtë BE-së. Planet janë tejet konfidenciale për të rritur probabilitetin e realizimit të tyre.”

Kjo media gjermane vijon të pyesë në artikull nëse Shqipëria po shihet si opsion për realizimin e këtij plani, dhe përgjigjen e jep duke cituar kryeministrin Kurz dhe mediat austriake, të cilët e shohin Shqipërinë si vendin më me potencial për t’u krijuar kampet në fjalë.

s.a/dita

June 13, 2018 16:50
Komento

28 Komente

 1. john June 13, 17:04

  Me mire jashte Europe se sa te na imponojne hapjen e kampeve per kalbesira nga gjithe bota. Ne jemi per ne kampe per vehte.

  Reply to this comment
  • Geno Cidi June 13, 18:41

   O zot cfare gangrenash!

   Pasi nomadet katovicare i lane ne pike te hallit dhe e detyruan gjysmen e shqiptareve autoktone te braktisin ne menyre masive vendlindjen e tyre (1/10 e popullsise vetem gjate viteve 2015-2016), tani keta bukeshkale po guxojne t’na e mbushin vatanin plot e perplote me refugjate.

   Ne pamundesi per te bere ne vendlindje nje jete sa me dinjitoze dhe te ndershme, shqiptaret ne pergjithesi e vecanersiht inteligjenca ka vite qe eshte shperndare ne te kater anet e botes, per te shpalosur kudo ku jeton e punon vlerat me pozitive te saj.

   Te detyrosh gjithe kete potencial te fuqishem te braktise nga halli vendin e bekuar nga perendia por te mallkuar nga shpellaria eshte mekat e kaluar mekatit.

   Te dashur vellezer shqiptare!

   – Edhe sa kohe do e duroni akoma mbi shpatulla kete beqirllek te pashembullt?
   – Edhe sa kohe do mbyllni syte dhe gojen para mynxyres se radhes shpellaro-rilindjote?
   – Kur do vije dita qe te bashkoheni, te organizoheni dhe t’i flakeroni ne kazan te plehrave keto pocaqira qe po kerkojne t’ju shtrydhin dhe piken e fundit te gjakut?

   Pilafi s’mban me uje. O sot o kurre!

   Reply to this comment
   • Salo pidi June 13, 19:35

    Dukesh qe ke alergji artificjale si shqup-tar per Ramen..dhe une gjithashtu nuk jm dakort per shume gjera per Ramen por Berisha ka kryer krime kombetare ne lidhje me islamiket ku do vecoja

    ADERIMIN KRIMINAL NE
    KONFERNCEN ISLAMIKE
    PA PYETUR

    AS PARLAMENTIN.

    ..AS QEVERINE

    AS POPULLIN
    .
    POR EKSTRA-KRIMINALE
    JANE TERRORISTET ISLAMIKE
    QE PRURI NE 1992-1997
    PARA TE CILEVE KETO .
    QE THUA PER RAMEN
    JANE MIKROSKOPIKE

    .

    15 TERRORISTET NE SHQIPERI,
    MBROJTJE U GARANTONTE SALI BERISHAJ.

    Mes tyre, 15 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

    Yasin Abdullah Ezzedine Qadi T
    hemelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

    Abdul Latif Saleh
    Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

    Grupi me 9 terroristë
    Adb Al Wahab Abd Al Hafiz;
    Abderrahmane Kifane;
    Ali El-Heit;
    Fethi Ben Hassen
    Ben Salem Al-Haddad;
    Farid Aider;
    Abdelhadi Ben Debka;
    Moustafa Abbes;
    Othman Deramchi;
    Yacine Ahmed Nacer
    si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

    Safet Ekrem Durguti
    Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

    Al-Haramain Islamic Foundation
    Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

    Reply to this comment
   • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 13, 19:41

    @Geno E mirekuptoj shqetesimin tend, por perpara se t’u besh thirrje Shqiptareve, ki guximin ta quash problemin me emrin e tij: maloket, jo shpellaret.

    Ka disa shpella shume te bukura gjate bregdetit te Jonit, dhe vendasit nuk mbajne mend te kete ardhur ndonje gje e keqe qe andej, madje lundertare kane gjetur strehim aty ne kohe te veshtira. Keshtu qe leri shpellat ne paqtesine e tyre.

    Ndersa maloket na kane dhene dy here brenda nje qind vjeteve nje histori sklleverish, para luftes se dyte boterore kur na kthyen ne nje koloni te Italise, dhe mbas viteve 90 kur na kthyen ne nje popull refugjatesh sic nuk mbahet mend asnjehere ne histori.

    Reply to this comment
 2. intelektuali June 13, 17:17

  ESAD PASHA DO TE DUKESJ SI “LULE”

  Po te krahasohej me Edi Ramen qe e filloi me Armet Kimike te Asadit dhe po e perfundon me talebanet e ISIS-it pasi te kete mbushur valixhet me LEKA dhe te jete larguar perfundimisht nga Shqypnia myslime e terroristeve islamike.

  CFARE MONSTRE ESHTE KY KRYEMINISTER?

  Reply to this comment
  • 4000 June 13, 17:59

   O ZOGIST-ESAT PASHISIT!

   KAPE PAK KETE TIMIN KETU POSHTE DHE SHTERNGOJE..

   Kongresmeni amerikan, Dana Rohrabacher, ka falënderuar Kryeministrin Berisha për gatishmërinë e qeverisë shqiptare për të strehuar 210 muxhahedinë nje jave para mbylljes kutijave te votimit te 23 qershorit

   Gjatë një fjalimi të mbajtur në Dhomën e Përfaqësuesve, anëtari nga Kalifornia është shprehur se “Shqipëria është një anëtare e NATO-s që vazhdon të kontribuojë me trupa në Forcën Ndërkombëtare të Sigurisë në Afganistan dhe ka marrë pjesë në çlirimin e Irakut, e udhëhequr nga SHBA”.

   Sipas tij: “Amerika mund t’i jetë veçanërisht mirënjohëse qeverisë së Shqipërisë dhe Kryeministrit shqiptar Sali Berisha, e cila ka qenë një aleate e patundur e kombit tonë. Kohët e fundit, kur SHBA kishin nevojë për disa vende të gatshme për të siguruar azil për anëtarët e MEK që janë bllokuar tani në Irak, Kryeministri Berisha ka rënë dakord të pranojë rreth 210 anëtarë të atij grupi – shumë më tepër nga sa ishte i gatshëm për të marrë çdo vend tjetër”.
   Kongresmeni amerikan tha më tej se “kjo ishte një shenjë e besimit të mirë dhe miqësisë që këta njerëz nuk do t’i harrojnë shpejt. Duhej guxim i vërtetë për Kryeministrin Berisha për ta bërë këtë ofertë bujare. Në këto kohë të pasigurta është e rëndësishme të dini se cilët janë miqtë tanë. Kryeministri Berisha, ju falënderoj që jeni mik besnik i Amerikës”. …

   ….hajde guxim pordhe hajde se mos i coi te kulla e tij e qelbur ne viqidol

   Reply to this comment
   • Kry pa lami i 21-shit... June 13, 20:10

    Kape pak dhe ket mesazhin ktu posht o “rryp” kaishi…

    Gojet e palara medhiatike kane bere me dije, se pabesia e pare per strehimin ne Shquperi te rreth 250 anetareve te nje organizate terroriste (sipas autoriteteve iraniane), eshte nenshkruar ne 2012 nga nje tjeter… muxhahedin.

    Mos e besoni po deshet te nderuar kokpalare, por ky supozohet te kete qene doktori i famshem shqupfoles, nomadi Saleh Mohamad Bisha. Fill pas kesaj pabesie, do te ishte simpatizanti dhe shoku i tij i idealit, pardesybardhi Edrogan Rahma, ai qe dakordesoi sjelljen ne Shqiperi te te gjithe grupit te organizates se muxhahedineve qe gjendeshin te mberthyera prej kohesh ne Irak.

    “U pafshi hajrin si njerit, po ashtu dhe tjetrit!”

    Reply to this comment
    • 4000 June 13, 21:31

     zoti kok… pika pika !
     Dukesh qe je njeri i “mrenshem” por nuk di te ofendosh.Ti jeton akoma me shekullin e kaluar kur fjala “kaish-rryp”ishte ofendim kurse sot njerzit mburren me te.
     .
     Sa per Ramen qe po ben tradheti kriminale te 21 janarit 2011..ndryshon nga Berishi per Muxhahidinet MXHHD(sirianet sot) sepse ndersa Viqidolsi i lutet amerikaneve qe ti sjellin MXHHD me shumice ndersa Rames ja fusim me detyrim dhe ky i ziu nuk e hap sqepin..
     .
     Nese do ta dish “hakshe hakshe” AS DEVILI BERISH DHE DEBILI RAME nuk kane faj se ato jane kuislinge te nje operacjoni afatgjate islamizimi qe ka patur oshiliacjone ne kohe.
     ________________________________
     Jeni i lutur te lexoni keto shenime me titull”’
     KUR PERENEDIMI NA HODHI NGA ISLAMIKET ME BAERISHEN E TYRE:

     Militantet islamike filluan te vijne ne Shqiperi me 1992,Dyndje e madhe nga vendet arabe ne Shqiperi. Pas futjes se Shqiperise ne Konferencen Islamike fillon edhe zbarkimi i terroristeve islamike ne Shqiperi. Sot mund te bejme edhe pyetjet: A mos valle futja e Shqiperise ne Konferencen Islamike ishte pjese e strategjise se terroristeve islamike per te shtrire rrjetin e tyre ne Shqiperi? A mos valle ishin rrjete te tilla terroriste qe ia sugjeruan dhe e joshen Palo Presidentin shqiptar per ta bere nje akt te tille ne menyre te rrufeshme? Le te shpresojme qe nuk eshte keshtu.

     Palo Presidenti u dha edhe shtetesine shqiptare qindra ?? arabeve nuk e di kush numrin! Qeveria Meksi hoqi vizat e hyrjes ne Shqiperi per gjithe arabet dhe vende te tjera islamike. Perse gjithe keto privilegje per boten islamike? Perse Shqiperia po kthehej ne nje han pa porta? Mos valle Presidenti synonte ta kthente Shqiperine ne njefare Afganistani! Ne vjeshten e vitit 1992 e me pas vershuan ne vendin tone te ashtuquajtur investitore nga vende islamike qe erdhen e ndertuan qindra xhami, hapen themelet e nje hoteli “madheshtor” ne nje vend te zgjedhur afer Universitetit te Tiranes, (por qe ai hotel akoma nuk eshte ndertuar); vershuan firma arabe te dyshimta dhe shoqata “bamirese” islamike qe i shtrine kthetrat e tyre ne pjeset me te mira te Shqiperise pasi kishin bekimin dhe ndihmen e pakursyer te Presidentit dhe te disa qeveritareve shqiptare. Qe atehere ne popull kishte jo pak dyshime per disa investime misterioze te islamikeve ne Shqiperi. Dihet fjala vjen se ne ane te rruges Tirane – Vore, afer kryqezimit me rrugen per ne aeroportin e vetem nderkombetar te Rinasit, nje shoqeri arabe misterioze rrethoi me dy a tre rrathe muresh nje siperfaqe toke, sec u ndertua brenda atyre mureve rrethues, vendosi masa te rrepta sigurimi me roje te perforcuara. Asnje prodhim nuk shihej te dilte. A mos valle aty perpunohej droge nga ku fitimet i shkonin terroristeve islamike dhe ndonje pushtetari shqiptar? Apo mos valle aty mblidheshin e sterviteshin terroriste qe vinin nen petkun arab si investitore dhe bamires? Apo thjesht behej pastrim i parase se zeze?

     A nuk kemi te drejten edhe ne komuniteti shqiptar qe te kerkojme shpjegime dhe prononcime publike nga personat e siperpermendur lidhur me kete objekt, lidhur me pyetjen nese terroristet kane pasur kampe trainimi ne Shqiperi si dhe ceshtje te tjera te pashpjeguara deri me sot?

     Nje nder bankat e para pas 1992 -it ishte BANKA ISLAMIKE, ne zemer te kryeqytetit, ne ane te Shetitores “Deshmoret e Kombit”, jo larg nga Presidenca, pothuajse ngjitur me zyrat e Parlamentit dhe perballe godines se Kryeministrise, ne nje nga ish godinat e Komitetit Qendror te PPSH. Drejtuesit dhe “investitoret” e kesaj banke ishin nder miqte me te afert te Presidentit Berisha,
     Nje “perfitim tjeter i madh” pas futjes ne Konferencen Islamike ishte qe disa vajza shqiptare, madje edhe ato 13-18 vjecare pranuan te vene percen pothuajse si ne Afganistan dhe ashtu dilnin edhe rrugeve te Tiranes se civilizuar. Dhe per kete thuhej se “investitoret dhe bamiresit islamike” i paguanin me nje shume te hollash cdo muaj. Mbase duket e pabesueshme, por kjo eshte e vertete. Turp i madh! Shqiperia po kthehej para kohes se ish mbretit Zog. Shqiperia po huazonte pamjen e nje vendi te larget islamik, ajo nuk ishte me vetvetja!
     ECT…

     Reply to this comment
     • RRYP VENI June 14, 06:10

      Vallahi bilahi, ky hartimi ktu lart do linte pa mend dhe ata 4000 “muxhaedvine”, per te cilet flitet se u shperngulen me ultimatum njeri pas tjetrit nga Iraku drejt nje vendi “teper te sigurte” sic jane rrethinat e Tirhones dhe te Dyrrahut.

      Ja se c’shkruante “halle Dita” ne nje artikull te dates 16 shkurt, 2016

      Vendimin e Shqipërisë për të pranuar edhe rreth 2 mijë iranianë të cilët ndodhen në mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shkaktuar reagimin e Teheranit zyrtar. Radioja shtetërore e Iranit shkruan një artikull të gjatë për këtë çështje, duke theksuar se “Kerri sjell terroristët në Shqipëri”.

      Pjesëtarët e “Frontit të Rezistencës”, janë opozitarë të regjimit iranian, ndërsa krijuar rezistencën e tyre në Irak me mbështetjen e Sadam Hyssein.

      Madje, radio iraniane shkon edhe me tej në akuzat e saj kur thotë se organizata opozitare që Teherani e quan “terroriste” do të transferojë kampin Liberty në Irak dhe do të ndërtojë një kamp të madh në Shqipëri, raporton Tesheshi.

      Ndërkaq, në faqen e saj në rrjetet sociale, Radio Irani përmend shërbimet secrete dhe ka botuar foto të shumta të pjesëtarëve të opozitës në disa vende të Shqipërisë, si në rrugë, autobusë urbanë por edhe në kampin shtetëror në Babrru. Me një fjalë ka lëshuar mesazhin se çdo gjë shikohet dhe përgjohet nga Teherani…

      Një pjesë e komentit të Radio Iranit kundër qeverisë shqiptare:

      “Hyrja në kampin ‘Liberti’ dhe humbja e shpresave për tu kthyer përsëri në kampin ‘Ashraf’ të Irakut u bë shkak që krerët e këtij grupi terrorist të lakmojnë që ta shndërrojnë kampin Liberti si një bazë të përhershme të tyre.

      Mirëpo vendimi serioz i qeverisë së Irakut për dëbimin e organizatës terrorist Muxhahedine Khalk nga territori irakian, si dhe irritimi i popullit irakian ndaj pranisë së terroristëve të këtij grupi në vendin e tij, i detyroi krerët e këtij grupi terrorist që të kërkojnë një bazë të re për t’i vendosur pjesëtarët e kësaj organizate terroriste.

      Në këtë mes me ndërmjetësimin e Amerikës, u zgjodh Shqipëria që të jetë vendi i ardhshëm për pranimin e terroristëve të organizatës “Muxhahedine Khalk”.

      Faktor tjetër që ndikoi në dërgimin e terroristëve të Muxhahedine Khalk në Shqipëri ishin edhe ligjet shqiptare të cilat dallojnë nga ligjet e vendeve të tjera evropiane dhe u japin mundësi krerëve terroristë të Muxhahedine Khalk që të kontrollojnë në mënyrë të ashpër pjesëtarët e kësaj organizate.

      Përveç kësaj, ekzistojnë edhe faktorë të tjerë që tregojnë se krerët e grupit terrorist Muxhahedine Khalk në mënyrë serioze po hartojnë programe për një qëndrim afatgjatë në Shqipëri.

      Për shembull, transferimi i disa krerëve të lartë dhe të vjetër të grupit terrorist Muxhahedine Khalk në Shqipëri është bërë kryesisht për të ushtruar kontroll dhe vëzhgim të ashpër mbi pjesëtarët e këtij grupi që deri më tani janë vendosur në Shqipëri. Përveç kësaj, burimet informative gjithashtu kanë bërë të ditur edhe veprimet e këtij grupi për zgjerimin e bazës së tyre në Shqipëri duke blerë objekte më të përshtatshme.

      Përveç kësaj, kohëve të fundit burimet informative kanë bërë të ditur se po bëhen përpjekje të mëdha që në Shqipëri të transferohen edhe disa pjesëtarë të grupit terrorist Muxhahedine Khalk që janë të përndjekur nga Interpoli dhe disa prej tyre janë persona shumë të afërt me Masud Raxhafi, kreun e grupit terrorist Muxhahedine Khalk si shefja e gardës së sigurisë së Raxhavi, Fatemeh Vatankhah Rahmani e njohur me nofkën “Sima Vatankhah, “Zhaleh Mahram Nia, anëtare e zyrës së Masud Raxhavi dhe “Roqaieh Abbasi” e njohur me nofkën “Raana”.

      Kjo dëshmon qartë se edhe kreu i organizatës terroriste Muxhahedine Khalk po përgatitet të transferohet në kampin e Shqipërisë”.

 3. komunisti blu June 13, 17:39

  historia perseritet……
  per shqiptaret qe qelben boten me ikjen dhe veprimet e tyre,u hapen kampe dhe u priten me zemergjeresi nga shume kombe(ju kujtohen vitet e dhimbeshme) dhe ne shperblyem me sjelljen tone prej barbaresh(jo te gjithe)…..
  per shqiptaret e kosoves kush jeton ne nju xhersi e pensilvenia ju kujtohet kampi ne aeroportin ushtarak te braktisur…
  por te gjitha keto ky popull emigrant i harroi dhe sot na behen rracista dhe jane kunder emigranteve qe po ikin per te shpetuar nga luftrat ,persekutimi dhe mjerimi.
  turkoshaket shqipfoles na hiqen si mikpritsa dhe nuk presin dot as 5 emigranta se kane friken se mos ata sillen si turkoshaket qe u shperndan ne gjithe boten dhe fituan azil ku me mashtrime e ku me pislliqe….

  Reply to this comment
  • Besa June 13, 18:04

   Nuk ka lidhje te qenit racist ne kete rast, vendi nuk ka stabilitet ekonomik dhe social per te qene nje vend prites, kaq eshte historia. Nese doni t’u hyni retorikave per emigrimin e shqiptareve ne bote eshte tjeter ceshtje dhe nuk ka vend per krahasim.

   Reply to this comment
 4. RIP ALBANIA June 13, 17:45

  po zhvlllohet nje skenar kriminal antishqiptar si me LHL ne tetor-nendor 2013.
  .
  sapo hapi deren e k/m ne shtator 2013 edirama gjen siper tavolines “bomben e LHL”…..kush ja vuri pa u ulur ?
  .Dhe atehere doli si lajm rastesisht..u perforcua nga nje francez dhe u vulos nga nje gjerman……por ajo qe akoma nuk u kuptua te LHL…..pse Arvizu “e bombardoi me pambuk” Lul Bashin se i shkeli VIJEN E KUQE dhe pas dy ditesh zgerdhihej me te…
  .
  Mos garantet tane nderkombetare si thote Rama me nje gure do vrasin dy zogj…..dhe rrezojne Ramen me protesta popullore por dhe i bien keto jashqitje biologjike dhe te na vije ndonje tip “xhoni” dhe te habitet per “guximin e shqiptareve”.
  .
  E kam share enverhoxhen dhe e kam bere telef..por bari i tjj bio ishte me i shendetshem se i jashqitjet e kater divizioneve me muxhahidine te amerikes dhe ushtrine e sirianeve qe po con europa.
  .
  RIP ALBANIA

  Reply to this comment
 5. Kris 1 June 13, 18:04

  Pamvaresisht nga shuma e pareve qe ofrojne dhe punesimit polic te shqiptareve kjo eshte barre e rrende per shqiperine dhe vendet jashte BE.
  BE ka fuqi ti mbaje brenda vehtes kampet dhe nuk ka pse na le kopilin ne dere.

  Reply to this comment
 6. Loni June 13, 18:38

  Nuk ka kuptim qe BE-ja te sjelle police dhe para ketu per refugjatet. Le te vene refugjatet tek policet dhe paret e BE-se. Ne fund te fundit ata per ne BE jane nisur, nuk jane nisur per te ardhur ne Shqiperi. Le te marrin edhe kete palloshin tone me vete, se edhe ky e ka ender refugjatllekun.

  Reply to this comment
 7. Arben June 13, 19:05

  Ne nuk ju besojme juve por lidrit tone botror

  Edrama.

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic June 13, 19:12

  Po te ishin demontuar lendet kimike ne shqiperi sot ti ore zotri ishe si pasha.!
  Ato u demontuan ne detin tone edhe perse ne nuk i demontuam se Berisha kishte frig se shqiperia do te merrte nje plan mashall mdihme per shqiperin.
  Edhe per Refugjatet opozita nuk eshte e shqetsuar se po lodhet shqiperia, pore eshte e shqetsuar se nuk dihet ca flori sjellin refugjatet ca te ardhura jep bota e keshtu a mos shqiperia po merr ndonje serum per tu sheruar.Ketu eshte halli i opozites dhe askunde gjetk.
  Kjo opozite me pas mundesi ta ndalon edhe ajrin.!

  Reply to this comment
  • dashamires i Dites June 13, 20:12

   Ali

   nga qindra komente te mira qe ke bere ky eshte me i keqi.

   me fal se po te them por qofte LHL qofte muxhahidinet qofte dhe keto sirianet,,,edhe nese fitohen para (flori) jane si parate e atyre femrave te semaforeve..
   .
   Sa per berishen ai eshte “made in perendim-udb 1991”..
   .
   perendimi po te ishte 1% i ndershem me shqiptaret ate plan marshall (mini) duhet ta jepte ne 1991 per rinovimin e teknollogjise
   .
   e fundit:
   eshte kriminale qe ne nje vend qe prodhon refugjate si shqiperia ta mbushem me qindra mijra deri sa numri emigranteve te kaloje dhe te shqiptareve qe po behen EMIGRANTE NE VENDIN E TYRE

   .
   ali..rri shtrember dhe fol drejte
   .
   nuk mbahet shtepia me koqet e komshiut ose te aga beut..

   sidoqofte respekte Ali ..kujdes se pleqeria ben te veten…

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro June 13, 22:54

    Dashamires i dites , mendova dhe une te beja nje koment per Aliun nga selenica , por u terhoqa . E ke bere ti , madje shume bukur , pergezime.

    Reply to this comment
  • Arben June 14, 07:30

   Nje pyetje Kam une.

   Tani fajet I ka prape Saliu apo

   Ka filluar dhe Luli.

   Faleminderit. Radio Roskoveci jemi.

   Reply to this comment
 9. Pilo June 13, 20:32

  Para 1990 njerez me karakteristikat e Rames shtroheshin per kurim ne spitalet psikiatrike.Sot ne dhimkraci keta tipa behen kryministra e presidenta.

  Reply to this comment
 10. Moisiu June 13, 20:47

  Muhaxhidinat jane kriminela qe sakatuan popullin e tyre per 7-8 vjet me radhe,qe donin te ndronin qeverine me dhune ne vendin e tyre.Por me ndihmen e Rusise Asadi jua theu hundet e tani nuk kane vrime ku te futen.Le ti mbaje usa dhe evropa qe i nderseu kunder vendit te tyre.Jane perdorur si u perdor Hamit Matjani kunder popullit shqiptar nga usa dhe evropa.Rama do ta shnderroje vendin ne strehe te krimineleve arab.Keta jane dhe me keq se krminelet qe na nisnin pas clirimit,se keta jane te strambushur me droge dhe hane mish njeriu.Po kur ke ne krye te shtetit hajdut e kokainoman ca do presesh??.Te gjithe ne shesh per te zbythur planet ogurzeza ndaj Atdheut.

  Reply to this comment
 11. Adih June 13, 21:13

  Z Kryeminister , mos ju gezo parave qe do te japi perendimi per cdo refugjat ,per te shtuar konton tende . Besoj se e ke mbushur vetem me 20 % ne mos gaboj ndejte 12 vjet kryetar bashkoie ,dhe e betonizove Tiranen .Mer shembell nga kryeministri Hungarez ,me gjithe se eshte ne BE prej kohesh e me nje potencial ekonomik e jo si shqiperia , qe po ta lepije qeni ngordh ,ai mbylli kufijte dhe nuk pordhi fare per BE ,per rastin ne fjale refugjatet ,dhe nuk ka as edhe nje refugjat ne Hungari . Mos e shisni bythen aq lire e seriloseni. .Shqiptaret po te ikin per dite ,nuk jane kushtet dhe pa te permendur sigurine ,fukarallikun ekstrem qe e ka pllakosur shqiperine nga ju katovicaret e ketyre 27 viteve te ketij tranzicioni post komunist .Kujdes ,dua te ndihmoj ,mos luaj me zjarrin ,ta kesh te qarte nje shkendije e vogel duhet ,dhe kjo nuk do me pelqente .Faleminderit per mirekuptimin z Kryeminister .

  Reply to this comment
  • elezi June 13, 21:55

   adihaleja

   katovicaret edhe nese kane egzistuar kane qene deri ne prill 1991

   pas kesaj kohe u kthyen e serbiberiste makarrtiste neofashizte zoogiste…dhe xhorxhsorriste

   sa per dijeni nazi berishzmi i sotem (edhe pse rama si fitues ka celsat e kashtes) eshte me i zi se fashizmi dhe komunizmi bashke..

   tung !

   Reply to this comment
 12. Aleksander Thana June 13, 21:52

  Mos lejoni kampe refugjatesh ne Shqiperi. Mjaft plehra Jane futur ne ate vend, nga turku, Irani e gjithfare lloj arabesh me xhamite, ferexhete e mentalitetin e tyre primitiv te mesjetes se hershme!!!

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic June 14, 02:30

  I nderuar Dashamires i dites. Te falenderoi per keshillat qe me jep pore une perseri ngul kembet tek LHL-te te cilat pjesa qe kishim ne vendin ton u demontuan me sukses. Kimistat tanm ushtarak te rrengut nderkombetar e moren persiper demontimin pa probleme dhe gratuan siguri.! Ne detin Adriatik u demontuan edhe ato nga Italianet, pore ne shqiptarve nuk ne lejne qe te fitojm asgje edhe kure krijohen ndonje shanse.
  Sa i prket planit mashall te viti 1991. qe thua ti Evropa dhe mjafte. Mos harro kure at deklaruan.”Hodhem para ne nje grop te zeze.”
  Berisha keto ndihma i perdori per firmat piramidale, shto ketu asistencen tjeter per puntoret qe dolen te pa pune edhe keto atje shkuan, Po ne gropen e zeze shkuan edhe remitancat e emigranteve qe per vitin 1992-1996 nuk ishin te pakta pore kapni me shume se nje miljard dollare ne kater vjet.
  Shqiperis i duheshin 3 miljar dollare per rikonstruksionin e industrise, pore keta tremiljare ne 6 -vjet u kapen pore i mori saliu ne firmat piramidale.
  Keshtu pra ajo grop e zeze nuk e len me shqiperin te ngrihet .! Prandaj kemi nevoj per nje plan marshall pore nuk na lejojn edhe ne se na japin.
  Her na pengojn armiqt tane e here e pengojn vet shqiptaret te cilet jan ne sherbim te armiqve tane.! Te falenderoi.

  Reply to this comment
 14. Pellazgos June 14, 04:50

  Patjeter qe eshte vendi me i pershtatshem per shume aresye.
  Se janr antigreke dhe kujtojne keta Sulejmane se ju vodhi “historine” Greqia e fsmshme qe e ka zili gjithe bota,peandaj e katandisen te vogel.
  Kur themi qe Sllavet,Amerikanet,Turqit,Cifutet jane pushtues,ju mbetet me Greket.
  Kete e beni se jini pro turq,ska mundesi.
  Tani qe Xhamite jane me mijera,kanceri eshte perhapur kaq shume,eshte vone dhe nuk kini nxjerr mesime nga historia,nga pengjwt,nga vrasjet,perdhunimet.

  Reply to this comment
  • Hosteni June 14, 11:57

   Shqiptaret nuk jane pro-turk, jane thjesht anti-gerrk. Ata qe shkojne neper xhami, jane po aq truthare si puna e atyre qe shkojne ne kishen e zaptuar nga bastardi Janullatos. Ndersa per temen ne fjale, kampet e rrefugjateve nese do ngrihen vetem nga aryeja e mikpritjes dhe bujarise. Jo per arsyen qe Austriaket t´i japin Rames ndihme per hapjen e negociatave.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*