Nikos Kotzias: Ushtria greke refuzon të njohë kufirin me Shqipërinë

November 14, 2018 19:29

Nikos Kotzias: Ushtria greke refuzon të njohë kufirin me Shqipërinë

Nikos Kotzias, ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, është shprehur se ushtria greke refuzon të njohë kufirin kufirin Greqi-Shqipëri.

Deklaratën, ish-kryediplomati i Greqisë e bëri në një emision radiofonik në kanalin “News 24/7”, ku foli mes të tjerash, edhe për vrasjen e Kostandonos Kaçifasit në Bularat të Gjirokastrës, të dielën e 28 tetorit.

“Çdo jetë e humbur është një humbje e madhe. Konsultimi në kohë dhe parandalues ​​na mbron. Nuk duhet që në emër të ngjarjeve negative të përkeqësojmë marrëdhëniet dypalëshe. Problemi ynë është nga lindja, të mos bëhemi të çorientuar”, tha Kotzias.

“Ushtria nuk pranon të njohë kufirin Greqi – Shqipëri. Ushtria duhet të bëjë disa veprime për të shprehur njohjen e kufijve dhe jo nuk e bën. Ka forca në Greqi që nuk njohin protokollet e Firences dhe Parisit, Marrëveshjen e Helsinkit. Protokolli i Korfuzit parashikoi autonominë e Epirit të Veriut dhe për këtë ka disa deklarata”, shtoi ai.

v.l/ Dita

November 14, 2018 19:29
Komento

27 Komente

 1. Nje grek me pak, nje bastard me pak November 14, 19:39

  Hahaha…..he mo lider global, gjigand, njish etj.etj. ?! Ke ndonje batute per kete ? Dil futi nje recitim per Kadriun dhe Kadrinjte. Autonomine e Vorio Epirit duan. Jepja dhe te biem rehat dhe te shijojme ditet ne vijim me ndonje urim tendin ne Facebook me arritjet e Rilindjes.

  Reply to this comment
  • Glaukias November 14, 19:58

   Z.Kryeministër e kryehistorian, që more përsipër të sjellësh kockat e tradhtarit mit’hat Frashëri edhe e nderove zyrtarisht, e dëgjon grekun ? Kërkojnë zbatimin e Protokollit të Korfuzit, e di kush e nënshkroi këtë protokoll nga ana e Shqipërisë, z.Kryehistorian? Pyete atë buzëhollin e ‘nderuar’ Plasari, e do të të thotë që e nënshkroi mehdi Frashëri. Lidhjen midis të dyve, bëje vet e pastroja baltën edhe mehdiut, se mit’hatin e shpalle gjeni edhe hero. Ne të tjerët po vazhdojmë me kokat ulur.

   Reply to this comment
   • Cun i lagjes November 14, 20:40

    Po ti Po bohesh marak se s’ka ven per i bust tjeter!! Jo me ka ka…

    Reply to this comment
   • mirel November 14, 20:51

    Possible prandaj e solli pleren qe te ringjalli Protokollin e Korfuzit dhe ta legjitimoje si te drejte.
    Heqa e damkes se tradhetarit Mithat Frasherit e hap rrugen per Protokollin e Korfuzit.
    E njejta gje ndodhi me Lulezim Bashen. Ku eshte ngjashmeria? Shteti nuk e denoi ligjerisht Bashen dhe doli zbuluar per veprim antiligjor ne prishjen e pallatit ne Vlore.
    Per pasoje, erdhi shperblimi 14 milionesh.
    Veprimet e ketyre tradhetareve jane aq te perllogaritura sa eshte e habitshme te mos kuptohet qe dhe demonstrata e ballisteve kunder Rames eshte pjese e planit per te goditur cdo lloj proteste te popullit kunder aktit tradhetar te Esat Pashe Ramutit

    Reply to this comment
  • drini November 15, 04:38

   Normal si te kemi minister te jashtem nje kalama qe e koken si ai qe kane meshkujt midis kembeve do ti lihet hapesire ketij mamuthi qe te beje deklarata te tilla.
   Greqia i ka futur mire duar ne mjalte domethene qe po merr sa mundet nga shqiperia si pasoje e ketyre politikaneve femije e te papergjegjeshem mbi te gjitha pa asnje ndjesi kombetare.
   Turp .
   Mbas kesaj deklarate te shperngulen varrezat greke nga shqiperia dhe te shfuqizohet marreveshja per varrezat me greket.

   Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi November 14, 19:42

  Probleme te vjetra deri tani pa ndikim, por qe mund te rimarrin ngjyra te reja, pasi te gjitha qeverite shqiptare i kane bere problemet e pronave ne Bregdet corap. I zoti s’ka marre akoma 1 meter toke nga e tija, i huaji ka ardhur e ka ngritur hotele!!!

  Reply to this comment
 3. Patrua November 14, 20:07

  O burra qeveritare, jepini toke per vareza te tjera grekeve per te forcuar miqesine me Greqine se Enveri ishte budalla qe u vuri kufirin te thana grekeve.
  Vazhdoni me leshimet 30-vjecare Greqise se sovraniteti dhe dinjiteti i Shqiperise nuk i duhet kujt.
  Jetojme ne nje bote te re demokratike te dashurise e vellazerimit midis popujve.
  Kufijte jane vetem ceshtje e se kaluares ndaj edhe ushtria per t’i mbrojjtur kufijte nuk ka c’na duhet.
  Sa i mencur qe ishte Saliu qe e shaterroi ushtrine shqiptare e sa budalla ishte Enveri qe dyshonte ne qelllimet e fqinjve tane te mire.

  Reply to this comment
 4. katarakti November 14, 20:09

  Shenje e keqe. Kotzia flet per te ashtuquajturin Protokoll te Korfuzit te vitit 1914. Tani jemi ne vitin 2018. 104 vjet kane kaluar dhe asgje nuk ka ndryshuar ne politiken greke. Prandaj them se ardhja e PD-se ne pushtet me 1992-shin, me shkaterrimin total te shtetit shqiptar, ishte nje fatkeqesi historike per Shqiperine. Sot jemi pa ushtri, pa armatime (na i shiti Shkerdheni), pa ekonomi dhe pa miq! Njelloj si me 1914-ten. Historia veç se perseritet.

  Reply to this comment
 5. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar November 14, 20:16

  O Qirje kociu eshte kollaj fare, ta tregojn shqiptaret. Kufijet jane: ju nuk egzistoni hic.

  Reply to this comment
 6. everest November 14, 20:36

  Mos u merrni me me Ramen se eshte po aq ANTISHQIPTAR sa Sali Berisha!
  Me nderimin qe i beri armikut te LANC-it u be ballist zyrtar!
  Kot nuk e ka deklaruar ky Rama qe LANC-i ishhte lufte civile!
  Protokolli i Korfuzit u firmos nga Mehdi Frasheri,prandaj Rama eshte ne anen e armiqve te Shqiperise!
  Ta gezoni kryetarin socialiste te nderiar!
  Prandaj ai nuk shkoi sivjet ne perkujtimin e Konferences se Pezes se i kishte mbetur hatri tek Konferenca e Mukjes!

  Reply to this comment
 7. Lani November 14, 21:29

  Mit’hat Frasheri u perpoq qe te bashkonte forcat e Ballit me ushtrine greke nen komanden e Greqise dhe njihte Protokollin e Korfuzit per ti dhuruar jugun e Shqiperise shtetit grek.Po i madhi Enver e pikasi dhe ja vrau emisarin qe kishte nisur ne Greqi tradhtari Mit’hat Frasheri.

  Reply to this comment
 8. Plaku Xhuxhumaku November 14, 22:14

  Atehere c’mutin doni qe kontrolloni pasaportat ne kufi?

  Reply to this comment
 9. demo November 14, 22:24

  Protokolli Korfuzit ishte Strategji e komisjonit Nderkombetar per te mundesuar Terheqjen e Trupave greke nga Shqiperia e Jugut.
  Ne 1914,Gjendja ishte e tilleKorce,Permet,Gjirokaster Himare,ishin te pushtuar nga trupa greke .Shkoder Diber ishin trupat serbe,Durres Tirane Elbasan kercenohej nga Brekushet e Haxhi ISISIt,Cfare te benin pese xhandare Holandeze dhe pese bejlere patriote qe Nxorren Shqiperine nga kthetrat e Turqise? or ti bir kurve enverhoxhist.Protokollin e Korfuzit e nenshkruan ne emer te qeverise se princ Widit koloneli Thompson dhe Mehdi Frasheri,per te bere te mundur terheqjen e ushtrise greke nga Shqiperia e Jugut.Sepse Fuqite Nderkombetare qe pranuan krijimin e Shtetit Shqiptar nuk DERGUAN USHTRI PER SENDERTIMIN E SHTETIT SHQIPTAR,ASHTU SI VEPRUAN PER GRABITJEN E ULQINIT DHE TIVARIN,KUR DERGUAN FLLOTEN LUFTARAKE TE FUQIVE TE MEDHA QE TE GODITNIN SHQIPTARET MBROJTES.
  E mer vesh ti Everest enveriste,pse u detyrua te nenshkruaj nje protokoll fals pa asnje fuqi nderkombetare koloneli Thompson dhe Mehdi Frasheri?Ne 1914 kishte mbetur vetem nje cope Shqiperi pa pushtues serbe dhe greke.Kjo ishte Bajraku Mirdites.Nuk eshte njesoj sikur enver hoxha dergoi partizanet e tij atdhevrases te pushtojne Kosoven per llogari te Serbise.Nuk eshte njesoj sikunder enver hoxha nenshkroi kerkesen drejtuar qeverise Jugosllave,Pse Jugosllavia te mos bashkohet ne nje Federate me Shqiperine?Nuk eshte njesoj 1914-te me 1948,kur Enver Hoxha nenshkroi ardhjen e dy Divizioneve Jugosllave ne Korce.Hajde te ka baci bic se nuk ka qorra sot.

  Reply to this comment
 10. MH November 14, 22:36

  Gjithe keto veprime vijne nga shkrumoqja e ushtrise shqiptare.
  Pa me diktatorin i shkonin 8 a 8 grekut.Tashti pretendojne mos njohje kufiri shteterore.C’ka kuptohet dhe mos njohjen e shtetit shqiptare.
  Keto jane arritjet e PD dhe pellasin per nji cope shqiponje hukubet me u pa mesy.

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana November 14, 22:44

  Keshtu qe ajo qe beri Saliu, vec gjithe menxyrrave te tjera, shkaterrimin e Ushtrise shqiptare, del se ishte ne unison me grekun e Jo vetem me milloshevicin, per ta lene Shqiperine lakuriq para gjitoneve tane te dashur, te cilet vetem armatosen e testojne forcat, kurse ne vazhdojme te tolerojme e mbajne marredhenie te ngrohta qe mos te na prishet miqesia me fqinjet.

  Reply to this comment
 12. demo November 14, 22:47

  Dy popuj Miq nuk e shkroi Mithat Frasheri,e shkroi enveri.Mithat Frasheri nuk ka pasur ndonje qeveri ne dore te nenshkruante marreveshje me SERBET dhe me greket.
  Ky Mithati edhe pse nje emigrant politik ne Amerike,i shkroi dy llafe per Masakren greke ne Cameri,ENVERIT JU MBYLL GOJA ME MUT.

  Reply to this comment
 13. info analitike November 14, 23:05

  Domethene cuni i Sules ka bere vetem takime buzuqesh me kete se qy nuk leshon asnje fije pe madje eshte gati te kullufise sa me shume territore shqiptare.

  Reply to this comment
 14. fery November 14, 23:15

  Edhe Serbija eshte sorolatur gjithmone me soldatesken e saje neper dhe rethe tokave shqiptare . Edhe sot ajo vazhdon te beje manovra dhe provokacione ushtarake por , si Greqija ashtu edhe Serbija dhe te dyja bashke e kane te kote te bejne dic pretej retorikes kercnuese edhe kur bejne ngritjen e avioneve te tyre ne qiell …. Por, kercnim me serioz jane perfaqesuesit politik te papergjegjeshem me njohuri fillestare ne menagjimin te shtetit ne dy shtetet shqiptare Shqiperi e Kosove, te papergaditur dhe padnje per nivele te tilla takimesh qe bejne biseda e marreveshje me Serbine e Greqine
  Si te spjegohet fakti …as pase 20 vitesh qeverite e dy vendeve tona
  s arrijne marreveshje per patatet , qimenton dhe shume produkte tjera ku shkembimi tregetar međe dy vendeve zor se arrine vleren vjetore te 100 miljon € kurse , edhe Shqiperija edhe Kosova derdhin bashke ne arken serbe rethe 800 miljon e me shume € ne vit ne vend qe ky milijard € ne vit te mbetej ketu ne mesin tone ngase sot , tradhetia dhe patriotizmi lexohen edhe permes vlerave te shkembit tregetar sepse sot gjitha luftrat kane arsyen paresore te pushtimit te tergjeve te reja

  Reply to this comment
 15. Dr. Vehip (Veip) Proda November 14, 23:29

  Greku qimen e ndërron, por zakonin s`e harron! Në qoftë se ushtria greke nuk e njeh kufirin greko-shqiptar, atëhere ne na japin të drejtën të kërkojmë Çamërinë dhe viset e tjera etnike shqiptare në Greqi

  Reply to this comment
  • fery November 14, 23:51

   Sigurishte Dr.Vehap dhe , kjo eshte arsyeja pse ushtrija greke dhe Greqija se njehe kufirin me Shqiperine …qe Shqiperija mose ta kerkoje Qamerine por , jane qellime te tejdukeshme greke sepse Qamerija herdo-kurdo Shqiperise do ti bashkohet

   Reply to this comment
 16. Nje shqiptar i vertete November 14, 23:33

  Ore budalla grek qe ke nje ushtri moderne prej 55 mije ushtaresh dhe me te madhen ne Ballkan nuk e din se qe po preke nje meter kufi shqiptar Greqia nuk do te ekzistoje me. Ajo si shtet do te shuhet nga faqja e dheut dhe do te kthehet sic ishte ne vitin 1830, pasi ka ne shpine nje ushtri turke te perbere nga 4 milione ushtare e qe i konsideron shqiptaret si vllezer!!! Kur do ta kuptojne greket e sotem qe EPIRI i veriut dhe EPIRI i jugut ( Cameria) jane toka shqiptare dhe jo helene. Kur do ta kuptojne greket qe dy popujte tane, me te lashtet ne Ballkan kane pasur dhe do te kene te njejten te ardhme. Kur do ta kuptojne qarqet ekstreme e mesjetare greke qe ligji i luftes qe ata mbajne me vendin tone qe prej 78 vitesh eshte nje turp per nje shtet te Bashkimit Evropian dhe ku ka lindur demokracia. Ky ligj sot permendet si veprim qesharak i shtetit grek nga universitetet e historianet ne tere boten. Nuk e kuptoje perse politika shqiptare nuk ka denoncuar akoma ne NATO kete ligj qe mbahet nga nje pjesemarres i yne i aleances.

  Reply to this comment
 17. Aleksander Thana November 15, 00:54

  Sipas Kocas, ushtria nuk e njeh kufirin shqiptar, dmth, sipas tij, ushtria greke eshte shtet me vete Brenda shtetit. Kjo qe thote Kocua nuk eshte mall qe mund ta bleje kush. E kemi ditur, e dime dhe ashtu ka per te qene gjithmone, se kjo nuk eshte politika e Ushtrise greke, por strategjia e saj, e mbeshtetur nga platformat politike te te gjiththa qeverive greke

  Reply to this comment
 18. demo November 15, 00:59

  Ne 2008 Parlamenti shqiptar me kerkese te ish kryeministrit Berisha C`FUQIZOI LIGJIN PER KUFIJTE TOKESORE DHE DETARE ME GREQINE.
  Imagjinoni nje shtet ne bote qe mohon kufijte e vet. Edhe nje fis ne xhungel ka kufij.
  Kufijte e Republikes se Shqiperise jane percaktuar nga KOMISJONI NDERKOMBETAR I FUQIVE TE MEDHA DHE SANKSIONUAR NGA PROTOKOLLI I FIRENCES. nuk ka te drejte as Sali Berisha,as Topallica te cfuqizoje kufijte e Shqiperise.
  GJITHASHTU CDO MARREVESHJE DYPALESHE SHQIPERI-GTEQI PER NDRYSHIMIN E KUFIJVE,KONSIDEROHET NUL,E PA VLEFSHME.

  Reply to this comment
 19. drini November 15, 04:39

  Normal si te kemi minister te jashtem nje kalama qe e koken si ai qe kane meshkujt midis kembeve do ti lihet hapesire ketij mamuthi qe te beje deklarata te tilla.
  Greqia i ka futur mire duar ne mjalte domethene qe po merr sa mundet nga shqiperia si pasoje e ketyre politikaneve femije e te papergjegjeshem mbi te gjitha pa asnje ndjesi kombetare.
  Turp .
  Mbas kesaj deklarate te shperngulen varrezat greke nga shqiperia dhe te shfuqizohet marreveshja per varrezat me greket.

  Reply to this comment
 20. Arben November 15, 07:12

  Po mbeti me ushtri greke, pasi te futet Turqia, dakort jam une.

  Reply to this comment
 21. Samari i gomarit November 15, 11:18

  C’thote qeveria jone per marredheniet miqesore me Greqine?
  – Kush e pyet ushtrine greke? Ne mareveshjet per tu falur toke per varezat dhe per te falur nje cope det e kemi me qeverine miqesore greke.
  Per kete miqesi kemi 30 vjet qe falim dhe ja arritem dites te farketojme kete (ar)miqesi te madhe.
  Politike gjeniale. Nuk ke c’i thua.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim